agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-01-2013, 16:49   #11071
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Genlerinde farklı renkler ya da özellikler taşıyorlarsa bu mümkün olabiliyor sevgili fezyon.
Sevgili maki'nin cevabına resimli örnek vermek istedim.

İki senedir beyaz ve eflatun açan menekşelerim .Herhangi bir ebruli renk içermiyorlardı. İki senedir yanyana komşu idiler.

Üçüncü sene beyaz menekşem biraz kıskandı galiba arkadaşını ( eflatuna biraz fazla ilgi göstermiş olabilirim !),ebruli açmaya karar vermiş.

İlk resimle son resim ayni menekşe

Eklenen Resimler

Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 12:40   #11072
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Menekşeler yanyana durdukları için veya kıskandıkları için . birbirlerinin renklerini kapmaz. Tahmin ediyorum bu iki menekşeyi de aynı yerden aldınız .Bunlar aynı tohumdan veya aynı bitkilerin yaprak çeliğinden üretilmiş bitkiler. İki bitkiyi tozlaştırıp elde ettiğiniz tohumdan ortalama 100 bitki elde edebilirsiniz . Bu bitkiler anne babanın özelliklerini değişik oranlarda yansıtırlar ve bu değişimler elde edilen çeliklerde de bir süre devam eder yaklaşık üç nesil. Ancak üç nesil sonra o bitkinin kendine has özellikleri oturur , kolay kolay değişmez.Dikkat ederseniz ilk iki menekşenizin de yaprak özellikleri aynı.
Menekşeleriniz güzel güle güle büyütün.

maki01, tuya ve arzu_ beğendi.
menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 13:10   #11073
Ağaç Dostu

tuya's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
benim menekşelerim yaprak olarak çok güzel ve sağlıklı çiçekte açıyorlar ama çiçek sayısı çok az oluyor neden acaba bilen arkadaşlara bir sorayım dedim çiçek sayısını nasıl artırabilirim şimdiden teşekürler

tuya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 13:30   #11074
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Sorunuzun açıklaması burada ..
Afrika menekşeleri çiçek açmıyorsa

mozen beğendi.
Eski 09-01-2013, 16:29   #11075
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşecibaba Mesajı Göster
Menekşeler yanyana durdukları için veya kıskandıkları için . birbirlerinin renklerini kapmaz. Tahmin ediyorum bu iki menekşeyi de aynı yerden aldınız .Bunlar aynı tohumdan veya aynı bitkilerin yaprak çeliğinden üretilmiş bitkiler. İki bitkiyi tozlaştırıp elde ettiğiniz tohumdan ortalama 100 bitki elde edebilirsiniz . Bu bitkiler anne babanın özelliklerini değişik oranlarda yansıtırlar ve bu değişimler elde edilen çeliklerde de bir süre devam eder yaklaşık üç nesil. Ancak üç nesil sonra o bitkinin kendine has özellikleri oturur , kolay kolay değişmez.Dikkat ederseniz ilk iki menekşenizin de yaprak özellikleri aynı.
Menekşeleriniz güzel güle güle büyütün.

Beyaz menekşemi yetişkin bir menekşe olarak İstanbul'da bauhaustan almıştım. Eflatun olanı aylar sonra Sakarya 'da koçtaşta kopup yere düşen biraz deforme olmuş tek bir yaprak olarak buldum.Yaprağın ne zaman koptuğunu bilmiyorum şansımı denemek için yine de diktim. Acemi şansı menekşe yaprağım tuttu 3 adet yavrusu oldu. Şimdi güzel güzel açıyorlar.

Aynı yerden almasamda üretim yerleri belki de aynıdır . Beyaz olanın yapraklarının arkası da aynı renk,diğer menekşenin yapraklarının arkasında ise bordo renk çizgilenmeler mevcut. Muhtemelen beyazın annesi ebruliydi?

Genetik yapıların sürprizleri menekşeleri bize daha da sevdiriyor.

Açıklayıcı mesaj için menekşecibaba'ya teşekkürler..

Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2013, 22:27   #11076
Yeni Üye

tamara197's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2012
Bunlarda benım menekşelerim :)

Paylaşmak istedim sizlerle ....

Eklenen Resimler

tamara197 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2013, 22:33   #11077
Yeni Üye

tamara197's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2012
: ) çok teşekkürler bay tömürcek ..evet yedi farklı renk var bende morlarımı çok seviyorum foto yükleyemedim ama ,birde çimlendirdiğim bir çok yaprağım var vede ayrıca üzerine poşet geçmiş beklemede olan menekşelerim

tamara197 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 15:29   #11078
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-08-2012
Yeni menekşe yetiştirme sistemim ) Bardak menekşelerim de açsın onları da ekliyeceğim.

Eklenen Resimler

serdartemelli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 08:42   #11079
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2009
merhaba arkadaşlar...3 senedir sizleri takip ediyorum.ELLERİNİZE EMEĞİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK....yaz tatilinde 2 ay menekşelerimi arkadaşlarıma teslim edip dönüşte nerdeyse boş 50 saksıyla karşılaşınca pasifize oluyorum bahar gelmeye başlayınca yine coşuyorum ...arkadaşlar bir kaç konuda bana da yardımcı olursanız sevinirim....baharda menekşelerimin topraklarını değiştirmek istiyorum (yapı marketlerden aldığım normal torf kullanıyordum)doğal bahçemde var olan sizin söylediğiniz perlit torf ve vermikuliti tektek mi almam daha iyi olur **** menekşe toprak karışımımı almalıyım...ikinci birşey daha ben de sizinkiler gibi picasso cinsi ve katmerli menekşelerim olsun istiyorum... katmer hanımın (önceki sayfalarda satışını yaptığını okumuştum)son yazılarda göremiyorum...yoksa o verdiğiniz rusya bağlıntılı yerdenmi getirtmem lazım bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar varmı......şimdiden teşekkürler emeğine sağlık.....

arzu_ beğendi.
öyküekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 16:17   #11080
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2013
Menekşe bakımı

Merhabalar, siteyi bugün keşfettim ve hemen üye oldum. çiçekleri çok sevmeme rağmen bir türlü cesaret edip yetiştiremiyordum. iki ay önce bir tane menekşe satın aldım. gayet güzel çiçek açıyordu, ama ben onu düşürdüm. çiçek açması durdu ama yaprakları gayet güzel ve sağlıklı. Neden çiçek açmadığı hakkında yorumlarınız nelerdir. kış olduğu için mi acaba
Soru 2) Yapraktan çoğaltma işlemini ben de denedim. fincana koyup kök salmasını bekledim ve sonra saksıya diktim. ama bir türlü çoğalmadı, yetişkin menekşelerin saksı boyuna dikkat etmemiz gerektiğini belirtmiş üye arkadaşlar, ama fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla yapraktan çoğaltılan menekşelerin saksıları oldukça büyük. ben de tek yaprağımı saksıdan çıkarıp pet bardağa mı dikeyim. yoksa saksıda mı kalsın. tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler. inşallah bir gün ben de sizler gibi güzel menekşeler yetiştirip fotoğraflarını paylaşırım.

16500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 17:46   #11081
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi öyküekin Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar...3 senedir sizleri takip ediyorum.ELLERİNİZE EMEĞİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK....yaz tatilinde 2 ay menekşelerimi arkadaşlarıma teslim edip dönüşte nerdeyse boş 50 saksıyla karşılaşınca pasifize oluyorum bahar gelmeye başlayınca yine coşuyorum ...arkadaşlar bir kaç konuda bana da yardımcı olursanız sevinirim....baharda menekşelerimin topraklarını değiştirmek istiyorum (yapı marketlerden aldığım normal torf kullanıyordum)doğal bahçemde var olan sizin söylediğiniz perlit torf ve vermikuliti tektek mi almam daha iyi olur **** menekşe toprak karışımımı almalıyım...ikinci birşey daha ben de sizinkiler gibi picasso cinsi ve katmerli menekşelerim olsun istiyorum... katmer hanımın (önceki sayfalarda satışını yaptığını okumuştum)son yazılarda göremiyorum...yoksa o verdiğiniz rusya bağlıntılı yerdenmi getirtmem lazım bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar varmı......şimdiden teşekkürler emeğine sağlık.....
Sayın öyküekin, ben kendi toprak karışımını kullanıyorum. Hazırlanmış şekilde alırsanız sizin için daha kolay olur.
Diğer konu için de satış sayfasına bakarsanız aradığınızı bulabilirsiniz

öyküekin beğendi.
katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 17:50   #11082
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sayın 16500, menekşenizin besine ihtiyacı olabilir. Açmama sebebinden biri de bu. Yaprakları köklendirip diktiğinizde bir süre sonra yavru vermeye başlar. Bunun süresi de bazen 3-4 haftayı bulabilir.

Yaprağı pet bardaklara dikebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. Hem daha az yer kaplamış olur.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 13:54   #11083
Yeni Üye

Talking Çelikleme yöntemiyle çoğaltılan menekşe

Tek yapraktan toprağa dikilen bir menekşe ortalama kaç zamanda yavru verir. yeni menekşeler ektim de toprağa...

Eski 18-01-2013, 13:57   #11084
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 16500 Mesajı Göster
Tek yapraktan toprağa dikilen bir menekşe ortalama kaç zamanda yavru verir. yeni menekşeler ektim de toprağa...
Sayın 16500 ortam şartlarına göre değişmekle birlikte, benim Kasım ayında diktiğim yapraklar yeni yeni yavru vermeye başladılar

maki01 beğendi.
züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 14:45   #11085
Yeni Üye

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi züleyha Mesajı Göster
Sayın 16500 ortam şartlarına göre değişmekle birlikte, benim Kasım ayında diktiğim yapraklar yeni yeni yavru vermeye başladılar
bu süre çok geç olmasına rağmen, sonucun olumlu olması çok güzel. menekşe yetiştirmekte sabır önemli galiba... ama ben hiç sabırlı değilim. dün diktim, bu sabah acaba noldular diye neredeyse çıkarıp bakacaktım...

Eski 18-01-2013, 15:56   #11086
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Mutfak penceresi, Salon penceresi ve salondaki çift sarılı açan begeninize 18.01.2013

Eklenen Resimler

sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 18:15   #11087
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2012
Galeri: 13
Sevgili 16500,
Bugünlerde dikilen çelikler yani serin havalarda en kısa 2 ay.Sıcak zamanlarda ise süre 1 aya düşebiliyor.Bu zamanı uzatmak veya kısaltmak çeliklere sağlayacağınız ortamla ve tecrübe ile de alakalı olabiliyor.

arzu_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 17:20   #11088
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
merhaba,
her baktığımda keyif aldığım menekşem.

Eklenen Resimler

mozen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 18:49   #11089
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Havalar güzelleştikce güzeller de arzı endam ediyor..
YN-Paşa
YN-Ulibka
YN-Paşa
RS- Morskaya Prinsessa
Little Sweetheart (Lyon's)

Eklenen Resimler

Eski 24-01-2013, 18:53   #11090
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Scarlet Sky
RS- Morskaya Prinsessa
Rob's Pink Puff
little Busybody
Ramblin Magic

Eklenen Resimler

Eski 25-01-2013, 10:00   #11091
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2009
menekşecibaba ellerinze emeğinize yüreğinize sağlık süper görünüyorlarr..MAŞALLAH.... BENİMDE BU MENEKŞELERDEN OLSUN İSTİYORUM AMA BANA KİMSE YARDIMCI OLMADI ÖZELİMDE DE BİRŞEY YOK neyse sağlık olsun....birşey dikkatimi çekti önceki zamanlarda insanlar çok fazla afrika menekşelerine giriyorlardı şimdi 24 saatte bir yorum görüyorum herkes artık özelden mi yazışıyor...ve bir de öğretmenim tatile girdik yeni toprak alacağım bu uzun zaman içinde menekşelerimin topraklarını değiştirebilirmiyim evim 21 derece ...teşekkürler..

öyküekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 10:53   #11092
Yeni Üye

Smile Menekşe Toprağı

Merhaba; Birtane çelik diktiğimi geçenlerde belirtmiştim. Peynir kutusuna diktim çeliğimi, bir haftayı geçti dikeli ama toprak hala nemli. bu normal mi, küflenme olabilir mi. ama yaprak canlı duruyor, herhangi bir bozulma olmadı yaprakta. bu iyiye işaret galiba. ilk defa denedim. inşallah bebeklerimi de görürüm....

Eski 25-01-2013, 17:40   #11093
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili öyküekin,

Soğuk havalarda menekşe çelik ya da yavrularını kargo ile göndermek mümkün olmadığından yeni menekşeler edinmek için baharı beklemelisniz.

Sitemizde ücretsiz paylaşım ve talepleri
Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net bölümünde ,

satışları ise

Fide, Fidan, Çelik, Saksılı Bitki, Kesme Çiçek, Kaktüs, Sukulent Satış - agaclar.net bölümünde takip etmeniz, taleplerinizi iletmeniz mümkün.

Afrika Menekşesi yani bu başlıkta ise sadece genel olarak menekşelerimizi, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Aranılan bilgiye kolay ulaşılabilmesi için, bilgi içermeyen mesajlar yazmamaya özen gösteriyoruz. Deneyim ve sorunlarımızı alt başlıklarda yer alan bölümlerde paylaşıyoruz.

Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha) - agaclar.net

Başlığımızdaki mesajların azalmasının bir nedeni sorularımız uygun başlıklarda sormamızdan kaynaklanıyor olabilir. Diğer neden ise mevsim gereği menekşelerimizin dinlenme dönemine girmesi olabilir.

Menekşelerin toprağını her dönemde değiştirebilirsiniz ancak bitkinin gelişmesinin hızlanacağı Mart ayından önce yapmak daha uygun olacaktır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 17:44   #11094
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sorularınız yanıtı aşağıdaki bölümde bulmanız mümkün sevgili 16500 Çelikten menekşe yetiştirmek ve ilk yaprakları görmek için en az 1-1.5 ay beklemeniz gerekecek, lütfen çeliğinizi kurcalamayın

Çelikten (Yapraktan ) Afrika Menekşesi Üretmek

16500 beğendi.
Eski 28-01-2013, 11:34   #11095
Yeni Üye

menekşekolik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Sevgili Menekşe Dostları, menekşe saplarının eğri çıkmasının bir sebebi var mı acaba? Bu konuda bilgisi olanlar lütfen paylaşsın.

menekşekolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 12:23   #11096
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Işığın yetersiz olduğu durumlarda ışığa yönlenebiliyor sevgili menekşekolik. Fotoğraf eklerseniz daha sağlıklı yorumlar yapılabilir.

Eski 28-01-2013, 14:51   #11097
Yeni Üye

Cool

Alıntı:
Sorularınız yanıtı aşağıdaki bölümde bulmanız mümkün sevgili 16500 Çelikten menekşe yetiştirmek ve ilk yaprakları görmek için en az 1-1.5 ay beklemeniz gerekecek, lütfen çeliğinizi kurcalamayın

Çelikten (Yapraktan ) Afrika Menekşesi Üretmek
Haklısınız değerli Maki01. Ben de kurcalamamak için onu görmediğim bir yere koydum, tam bir ay sonra bakacağım ona. hiç açmayacağım, zaten sera yaptığım için toprak hep nemli, suya ihtiyacı da yok. Cevabınız için teşekkür ederim.

Eski 28-01-2013, 14:58   #11098
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Arada havalandırmayı unutma Sera içi oluşan aşırı nem yaprak çürümesine neden olabiliyor.

Eski 29-01-2013, 16:08   #11099
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Aynı menekşeden iki farklı çiçek Alttaki ekim ayında O çiçekler üstündeyken saksı degiştirdim. İşlem olarak yaptıgım tek şey bu. Ama iki farklı ton

Eklenen Resimler

zeyna32, olcim, arzu_ ve 5 kişi beğendi.
sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 12:40   #11100
Yeni Üye

Red face

Alıntı:
Arada havalandırmayı unutma Sera içi oluşan aşırı nem yaprak çürümesine neden olabiliyor.
Peynir Kutusuna altından ve kapağın üzerinden olmak üzere iki tane delik açtım, yeterli olmaz mı acaba

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024