agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2007, 22:28   #961
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Mine Hanım
İlginize teşekkür ederim. Yazımda herhalde birşeyi yalnış aksettirdim, çiçekten çok meyva verdiler demem, geçen sene çiçeği daha azdı bu sene ise çok meyva verdiler demek istemiştim. Halbuki ben onları süs ağaçları diye satın almıştım. Tekrar teşekkür ederim.

Güler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-06-2007, 00:02   #962
Ağaç Dostu

unalceleb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Süs kabağım

Öncelikle ikinci resimdeki renklerle biraz fazla oynamışım kusura bakmayın, bu benim balkonda saksıda yetiştirdiğim süs kabağım, yanlarından çıkan ince uzantılar nedir, bana sanki bir yere dolanmak istiyorlar gibi geldi, önerileriniz nelerdir?

Eklenen Resimler

unalceleb Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-07-2007, 00:32   #963
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bunlar bitkinizin sülük tabir ettiğimiz tutunucu kolları. Eğer ipe alır ve desteklerseniz tutunup kendini yukarı çekecektir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-07-2007, 14:30   #964
Yeni Üye

fulane's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2007
Selamlar,

Yaklaşık bir ay önce aldığım vinca (cezayir menekşesi) çiçeklerini döktü ve şimdi de tomurcukları çıktıktan sonra da hemen kararıyor ve çiçek açmıyor. Sebebi toprağını değiştirmem ya da yerini ikide bir değiştirmem olabilir mi? Yani çiçeği strese mi soktum acaba? Yoksa bu bir hastalık mıdır ve tedavisi var mı?

Saygılar, selamlar...

fulane Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-07-2007, 22:48   #965
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İkide bir yerini değiştirmeniz bitkiyi sarsar. Mevsim normalleri üzeri giden sıcaklıkların stresi ile birleşince durum daha ağır seyredebilir. Toprağını ve yerini artık değiştirmeyin, bekleyin, yerine bir uyum sağlasın, siz düzenli bakımı sürdürün.

Hastalık olduğunu şu söylediklerinizden sonra düşünmüyorum, ancak tedbir olarak bir oksijenli su uygulaması yapın.

Eski 18-07-2007, 20:46   #966
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Bu gerberayi nasil kurtarabilirim?

Kuflu yapraklari dibinden koparip attim. Topragini, (hic dokunmadan) oksijenli su
karisimiyla suladim. Bulundugu koyu golge ic ortamdan gunesin altina cikardim.
Baska ne yapmaliyim?
Tesekkurler.

Shot with EX-Z750 at 2007-07-18

Düzenleyen Balıkcı : 18-07-2007 saat 20:49 Neden: Resim eklemegi unutmusum.
Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-07-2007, 23:43   #967
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hemen sistemik bir fungusitle ilaçlayınız. Havalandırma ve nem kontrolüne azami dikkat edin.

Bir fungusit satın alıncaya kadar evde 1 lt suya 1 silme çay kaşığı içme sodası, 1 çay kaşığı sirke ve 1 tatlı kaşığı sıvı yağ karıştırıp iyice çalkalayınız ve çok ince püskürten bir başlıkla sislercesine bitkiye verin.

Eski 19-07-2007, 01:08   #968
Yeni Üye

fulane's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Hastalık olduğunu şu söylediklerinizden sonra düşünmüyorum, ancak tedbir olarak bir oksijenli su uygulaması yapın.
Selamlar,
Dediklerinizi yaptım. Ancak daha sonra yapraklarda gezinen, çok çok küçük, ince uzun ve siyah böcekler keşfettim. Hemen arapsabunlu karışımla ilaçladım ve kararan tomurcukları kestim. Sanırım şu anda biraz daha iyi durumda ve sanırım bir adet tomurcuk büyümekte...Böceklerin resmini çekmem imkansız çünkü çok küçükler. Sadece tomurcukların kararmasına sebeb olan bu böcekler ne olabilir ve yaptığım işlem doğru mudur sizce...

Teşekkürler...

fulane Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-07-2007, 06:06   #969
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Vallahi, Mine Hanim kardesime ne desem az.
Bu kadar isinin arasinda hepimizin derdine Hizir gibi yetisiyor.
Allah razi olsun, baska ne diyeyim.

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-07-2007, 12:57   #970
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Yanmış inek gübresi

Sayın Mine Hanım;

Nisan ayında bahçeme yeni toprak aldım ve üzerine bol miktarda yanmış inek gübresi attık ve toprakla belleyip karıştırdık.
Bahçe olayına yabancı olarak yeni bahçe hazırlamaya başladım.Ahşap bordürler yaptım ve çeşitli soğanlar alıp diktim.Ancak,10 adet Dahlia soğanından sadece 2 tanesi büyüdü onlarda yaşamla ölüm arasındalar.
Belki 10 adetten fazla Canna soğanı diktim onunda sadece üç tanesi büyüdü onlarında durumu iyi değil,yaprak uçları kuruyor.Frezyalarımın tamamı çürüdü.
Salon bitkilerine sığır gübresini önermiyorsunuz,bahçemde kullandığım inek gübresinin olumsuz etkisi olmuşmudur ? olmuşşa bundan sonra dikeceğim kışlık soğanlarım için ne yapmalıyım?
Bordür haricindeki alana çim yapacağım,çim'ede olumsuz etkisi olurmu?
İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Oyaman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-07-2007, 16:11   #971
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Deportivo, eğer gübre gerçekten yanmışsa yabancı ot çıkışı dışında bir sorun görmememiz gerek. Elbette toprağınıza sadece 1/3 oranında karıştırdığınızı varsayıyorum. Eğer bu şekilde kullandıysanız sorun olmaz. Tabii soğanları da söküp bakın. Ne olmuşlar.
Soğanlı bitkiler için son derece sıcak bir sene yaşıyoruz. Ani ve tüm hızıyla giren bir yaz gördüler.

Çimde inek gübresi çok bol yabancı ot sorununu birlikte getirir, bu aklınızda bulunsun. Sonbahardan önce de asla tohum ekmeyin.

Eğer bulabilirseniz yanık keçi gübresi tercihiniz olsun. Onu da bulamazsanız kompost kullanın.

Eski 25-07-2007, 17:30   #972
Doğasever

turkiss's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Mine hanım merhaba,

Meyve bahçesinde keçi gübresi sığır gübresine üstün müdür?
Teşekkürler,

Düzenleyen turkiss : 25-07-2007 saat 17:32 Neden: ekleme
turkiss Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-07-2007, 20:12   #973
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ahır gübrelerinin besin değeri

Hayvanların cinsine göre, ahır gübresi içindeki bitki besin maddeleri dağılımı şöyle,

Hayvanın Cinsi Azot% N Fosfor% P2 O5 Potasyum% K20 Kalsiyum % CaO

Sığır 0.29 0.17 0.10 0.34
Beygir 0.44 0.35 0.35 0.15
Koyun- Keçi 0.55 0.31 0.15 0.46
Tavuk 1.70 1.40 0.90 2.0

Çizelgeden de anlaşıldığı gibi keçi gübresi sığır gübresinden daha zengindir.

Eski 07-08-2007, 13:41   #974
Doğasever

turkiss's Avatar

Mine hanım işinizin yoğun temposu içinde vakit ve beyin eforu ayırıp sorularımızı bıkmadan cevapladığınız için teşekkür ederim.

Bilenlerden fikir alarak bir işe başlamak gerekir diye düşündüğüm için, başlangıçta elma mı kiraz mı derken Tekirdağ'daki 11 dönüm bahçemize Alara fidan yetkilileri ve ilçe tarım müd. elemanlarının önerisiyle japon eriği (black amber) dikmeye karar verdik. Dönüme 5 ton karışık (keçi+sığır) gübresi attık ve derin sürdürdük. Sizin diğer forum sayfalarında bahsettiğiniz gübreleme formülleri gene geçerli mi? Yani artık yeni gübreleme yapmadan direkt dikebilir miyiz fidanları dersiniz? (toprak analizi sonuçlarına göre 50 kg/da toz kükürt önerildi, onu dikimden önce uygulayacağız). Sıfırdan bahçe kurduğumuz ve bu işin acemisi olduğumuz için çok soru soruyoruz, lütfen kusurumuza bakmayın, teşekkürler..

Eski 07-08-2007, 16:35   #975
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Rica ederim, bilgim dahilinde ve vakit buldukça soru cevaplamaya çalışıyorum.

Black amber çok güzel, verimli bir çeşit, ancak kendine verimsiz, bu durumda bahçeniz tesis edilirken mutlaka tozlayıcı çeşitlerin de dikilmesine özen gösterin. Sanırım fidanları Alara'dan alacaksınız, onlar zaten dikkat eder ama sizin de aklınızda olsun. Toprak analizi yaptırmanıza çok memnun oldum. Dönüme 5 ton gübre dikim için yeterli gelecektir.

Hayırlı olsun, sağlıklı, bereketi bol ürünler alın.

Eski 07-08-2007, 21:09   #976
Doğasever

turkiss's Avatar

Mine hanım çabuk ve sıcak yanıtınız için teşekkür ederim.

Belki yeri değil ama, son 4 ayki amatör çiftçilik sürecimin içinde, bazı gözlemlerim oldu, onları da paylaşmak istedim.

Önce manzaralı küçük bir arsa alıp prefabrik bir ev yapayım, güzel şaraplar eşliğinde güzel müzikler dinleyip kitap okuyayım diye başladığım serüvenin sonunda, 500 ağaç civarında hedeflenen bir erik bahçesi girişimine yönelmiş durumdayım.
Bu süreçte, güzel ülkemin neden bir türlü ilerleyemediğini bir kez daha üzülerek gözlemledim.
Bence toprak sahibi olmak en büyük zenginlik. Bu çevre kirletme hızıyla çook uzun olmayan bir süreçte doğal besinlerin teknolojik ürünlerden çok daha fazla para edeceği günler uzak değil. Belki ben göremem ama, bir elma verip karşılığında bir televizyon alınacak günler çok uzak değil.
Hal böyleyken, dünyanın meyve-sebzecilik açısından en verimli olabilecek bölgesinde olan ülkemizin bu zenginliğini güce çevirememesi inanılmaz.
Bunda sadece hükümetler suçlu değil, maalesef insanımız da yeterince araştırmacı ve çalışkan değil. Çiftçimiz yeniliğe kapalı ve maalesef çoğu tembel.
"Mağduruz devlet baba nerede?" söylemi herkesi eline geçirmiş vaziyette. Yapılan onca teşviğe, 0 faizli sulama kredilerine, destek avanslarına, sigorta kolaylıklarına rağmen çiftçimiz kahvede oturuyor. En kolay tarım neyse onu seçiyor (üzüm, ayçiçeği vs)..
Kendi araştırmalarım sonucu vardığım, ve bilgili eksperlerin onayladığı mantıklı projeleri köylülerle paylaşmaya çalıştığımda asla denemeye bile yanaşmıyor, görmeden inanmıyorlar. Hatta birisi "eski köye yeni adet getirme doktor bey, biz o işleri yapsak bu kahveci nerden para kazanacak?" dedi, inanamadım..
Eşim (kadın hakları savunucusu ve bu konuda faaliyet gösteren bir vakfın kurucusudur) köy kadınlarına birşeyler aktarmak istediğinde asla destek bulamıyor. Üstelik bu gibi girişimlerimiz tamamen gönüllülük esasıyla ve iyiniyetle yapıldığı halde..
Basit bir hesapla, ortalama bir devlet memuru yılda 12 milyar maaş alıp büyükşehir cangılında mücadele verirken, köylülerimizin çoğu baba mirası evlerinde oturup yılda toplam 30 gün çalışarak daha çok para kazanmayı istiyor ama bunun için hiçbir şey yapmıyor, ve devletten "iaşe" bekliyor.
Ben hevesimi yitirmeden köy nezdinde girişimlerimi sürdürmeye kararlıyım, umarım köye bir faydam olur.
Başınızı şişirdiysem kusura bakmayın
Selamlar, sevgiler..

Eski 08-08-2007, 11:06   #977
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Çok yerinde bazı gözlemleriniz var. Bizim çiftçimiz geleneksel yapıdan ayrılamıyor, görmeden inanmıyor, güvenmiyor, ha, buna neler sebep olmuş diye temeline inersek , orası ayrı mevzu.

Sonuç olarak önce devletin düzgün tarım politikaları üretip sonra da iyi ve güçlü yayım çalışmaları ile bunu çiftçiye ulaştırması gerekiyor. Tarımsal yayım son derece ciddi, önemli bir konudur. İstediğiniz kadar çalışıp proje üretin, metodolojik bir yayım çalışmanız olmazsa bunu çiftçiye indiremezsiniz. Bu yüzden ziraat fakültelerinde konu ile ilgili çalışan bölümler, kürsüler mevcuttur. Hatta yeni yönetmeliğe göre tarım danışmanlığı yapacak olanlara tarımsal yayım eğitimi verilecek.

Çiftçi ancak görür ve kazanacağına inanırsa sizi taklit eder, riske edilecek birşey olmadığına emin olursa sizi dinler. Bir de elbette miras yoluyla arazilerin çok parçalanması, kişi başına yeterli gelir elde edilecek parsel büyüklüğünden de uzaklaşılıyor. Pazarlama sorunları da cabası, sadece kooperatifleşmeyi becerenler güçleniyor.

Köylü size ancak aralarına çok gidip gelip, meyvecilikten para kazandığınızda yanaşacak. Onlar yokmuş gibi yapıp projelerinizi köyün lider çiftçisi ile birlikte ortaya koyun. Yavaş yavaş etrafınızda toplanacaklardır.

Kolay gelsin. ( Bu arada eşinizin işi daha kolay, kadınlar daha kolay yeniliklere adapte oluyor, ama zaman tanımak gerek. )

Eski 08-08-2007, 13:21   #978
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar !

Yukarıdaki yazılanları okuyunca bende bir şeyleri sizlerle paylaşma gereği hissettim. Bunlar benim tamamen kendi gözlemlerim.

Bir kurban bayramında bundan yıllar önce kendi köyüme bir kaç günlüğüne tatile gitmiştik. Bizim köy 1978 yılından beri belde. Hoş her yıl gidip geliriz ancak o yıl bir başka benim niyetim bir kuş burnu bahçesi oluşturmak. Fidanları sökeceğiz getirip dikeceğiz. Gitmeden telefonla her şeyi hazırladık proje hazır. Biz uygulayacağız. Gittiğimiz ilk gün belediyenin lokalinde oturuyoruz sohbet hoş. Projeden ve benim çalışmalarımı bilmiyorlar tabii. Köyde görev yapan doktor arkadaş ve İstanbuldan bir diş doktoru arkadaş bir masada sohbet koyulaşmış durumda tabii herkes akraba veya yakın olduğu için masa oldukça kalabalık. Herkes her şeyi yapıyor. Öyle sohbetler kimisi hayvancılık yapıyor insanımızın kimisi bahçe oluşturuyor. Kimisi modern tarıma geçiyor neyse ben kuzu kuzu zevkle dinliyorum tabii. Yalnız değilim hissiyle sessizce. Ber ara doktor arkadaş hemde yüksek sesle aynen şunları söylüyor.

- Ben burda üç yıldır görev yapıyorum hiç bir şey yapmazsınız sizler üzülerek söylüyorum hayel görüyorsunuz. Şimdi yarın kalkın birinizin tarlasına gidelim bir şeyler yapalım desem hepinizin işi çıkar **** çok meşkulsünüzdür. Veya o gün kahveye bile gelmezsiniz.

O köyün uzaktada yaşasam bir ferdi olarak doktorun sözlerine bozulmadım değil tabii. Bende kalkıp planladığım tarihi vererek doktor arkadaşımızı çalışmaya davet etmekten geri kalmadım tabii. Herkesi davet ettim. İnanmadılar tabii bıyık altından gülenlermi ararsın neler neler. Neyse biz planladığımız gibi fidanları Niksarın yine bir köyünden söktük. Brodvaya anamdan aldığım çul çuval örtüleri serdik içine bir güzel yığdık 3600 adet kuş burnu fidanı. Ön koltuk ve şöför koltuğuna zor oturuluyor ilçede bir yere uğramamız gerekti. İster istemez indik bizim ihtiyarı alalım diye ön koltuğa. Bu arada bir tanıdık geldi hoş beş hayırdır bu çalıları nereye götürüyorsun diye yarı şaka yarı ciddi takılmalar oldu. Bunuda sineye çektik biz köye fidanları ulaştırıp ertesi gün için hazırlığı yaptık. İki kişide parayla bulup eşim ve ben başladık sabahtan çalışmaya. Öz amcam rahmetli geldi tarlanın baş ucuna kolay gelsin diyor. Buyur ettik. Bu dikenleri nerden aldın yeğen diye oda dalgasını geçti tabii. Biz azimle çalışmaya devam. Önceden hazırlanan yerlere dikim yapıyoruz. Bir ara meyilli arazinin üst tarafında baktım bizim doktorlar gelmişler bize doğru iniyorlar. Geldiler sağolsunlar eşime ve bana teşekkür ettiler. Yapılan çalışmayı hep beraber yerinde gezdik. Proje başarılı oldu ancak pek verim aldığımız söylenemez hiçte önemli değildi zaten. Biz amacımıza ulaştık. Toprağımız yerinde kaldı ortalık yeşillendi anamda ara sıra toplayıp bize kuş burnu marmelatı yapar gönderir.

Bunları şunun için yazdım sakın yanlış anlaşılmasın. Yukarıdaki yazılanlar o kadar güzelki birde işin laf üretip iş üretememe boyutunu dile getireyim dedim. Nasıl aşılır önüne düşeceksiniz. Aralarından lider bulacaksınız ve sizi takip edecekler. Yoksa kahveci parayı nerden kazanacak aslında o amcamız haklı. Bu yazılanları kahveciler okursa ne düşünürler bilmem. İşte kanayan yaramız üretimden düşme bu diyorum bilmem katılırmısınız? Hep hazır hep hazır nereye kadar bilinmez.

Saygılarımı sunuyorum.

cemal.S Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-08-2007, 16:15   #979
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba,

Forumlarda seralarla ilgili başlıkları inceledim. Anlamadığım birşey var: sera yapılınca ortam aydınlık oluyor ama direkt güneş ışığı bitkilerin üzerine düşmüyor. Buradan yola çıkarak aydınlık fakat günde 2 saat kadar güneş alabilen balkonlarda yetiştirdiğimiz sebzelerin verimi düşük olur mu olmaz mı? İlla bitkiye güneş değmek zorunda mı?

Teşekkürler...

Tuba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-08-2007, 13:19   #980
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Seralarda güneş ışığı doğrudan btki üzerine düşmektedir. Hatta bu yüzden ürüne göre gölgeleme örtüsü kullanıldığı da olur. Günde 2 saat güneş gören balkonda yetişen sebzede verim düşüklüğünden başka fizyolojik problemler de olur. Sebzeye illa güneş değmek zorundadır.

Eski 16-08-2007, 15:02   #981
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Meraba Mine Hanım,
Özlem ben.Siteden okuyup npk 20-20-20 gübresi aldım.1 litreye suya silme 1 çay kaşığı karıştırıp yapraklarına püskürttüm.Sabah baktım canlı duruyorlardı.Bende menekşe,difanbahya,dua çiçeği çeşitleri,benjamin var.En önemlisi menekşelerim.Bu gübreden ne kadar ve ne sürede vermeliyim.Menekşelerimin durumu pek iç açıcı değil canlansın çiçeklensin istiyorum.Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
İyi çalışmalar...

özlem11 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-08-2007, 15:20   #982
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Özlem merhaba,
Hazırladığınız solüsyondan menekşelere 10 günde bir sulama suyuyla verin. Bir de menekşe başlığını okudunuz mu? Tecrübeli üyeler çok detaylı bilgiler paylaştı burada.

Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha)

Aramıza hoşgeldiniz.

Eski 16-08-2007, 15:33   #983
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Teşekkür ederim Mine Hanım...

özlem11 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-08-2007, 22:55   #984
Doğasever

turkiss's Avatar

Mine hanım tekrar merhaba,
Size daha önce meyve bahçesi tesisi girişimimi nakletmiştim. Alara fidancılıktan erik fidan siparişini verdik. Black amber yerine black diamond (tozlayıcı olarak da Obilnaja ve Santa Rosa) vereceklermiş.
Bu arada, başka bir bahçe için araştırma yaparken, bir ilan vasıtasıyla tanıştığım İzmir'li bir fidan üreticisi bana enteresan gelen denemelerinden bahsetti. Aşı üstüne aşı diyebileceğimiz bir yöntemle, M106 yarı bodur anacı üzerine M9 bodur anacı, onun üzerine de Granny_Smith aşılamış.. Bu yöntemle tel/direk desteği gerekmeyecekmiş ve yüksek verim alınacakmış.. Bu deneme bahçeye uygulamaya değer mi ne dersiniz?

Eski 19-08-2007, 23:25   #985
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2007
merhaba
bahçemdeki vişne ağaclarından biri hertarafından tırtıl gibi reçine salgılamış ve kuruyor birkaç kayısı ve şeftalide kurudu ne problem olabilir ne yapmalıyım
teşekkürler

hazar23 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-08-2007, 00:20   #986
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hazar 23, vişnenizle birlikte kayısı ve şeftali kurumasından da bahsettiğiniz için sert çekirdekli meyvelerde görülen bakteriyel kanser ve zamklanma hastalığı akla geliyor. Tabii bu bir faraziye, çünkü ne ağacı gördük, ne anacı, ne çeşidi biliyoruz, ne bahçenizin toprak yapısını anladık, ne de dikim şeklinizden haberimiz var.

Bu arada cümlelerinize başlarken büyük harf kullanmanızı ve noktalama işaretlerine dikkat etmenizi rica ederim.

Eski 21-08-2007, 00:25   #987
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkiss Mesajı Göster
...Aşı üstüne aşı diyebileceğimiz bir yöntemle, M106 yarı bodur anacı üzerine M9 bodur anacı, onun üzerine de Granny_Smith aşılamış.. Bu yöntemle tel/direk desteği gerekmeyecekmiş ve yüksek verim alınacakmış.. Bu deneme bahçeye uygulamaya değer mi ne dersiniz?
Turkiss bu yöntem ile kurulmuş bir bahçe görmek isteyin, verim bilgilerini de bahçe sahibinden alın, ancak ondan sonra karar verin. Granny smith güzel çeşittir ama böyle çifte anaç aşısı tekniğini bilmiyorum. Bence merak ediyorsanız sadece birkaç fidan dikin ve deneyin.

Bu arada fidan satın alırken lütfen küçük fidanlar alın. Aşısı kök boğazından yükseğe vurulmuş olsun, asla derin dikim yapmayın. Kolay gelsin.

Eski 24-08-2007, 00:42   #988
Ağaçsever

nacrun's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Sayın arkadaşlar,benim acilen bahçeye önce toprak bulmam lazım.Sizler nerden bulabilirim biliyormusunuZ?...Çok pahalı olmamalı,çünki ben bir apartman bahçesini kendi çabalarımla çiçeklendirmeye çalışıyorum malüm bir bahçede ne kadar iş vardır.Birde Üsküdar'a en yakın uygun fidanlık varmıdır?

nacrun Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-08-2007, 15:27   #989
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Arkadaşlar selam.Bir peyzaj uygulamasında,yapılacak çim alan tesiisi için gerekli olan malzemeleri ,çim tohum karışımını,gübreyi,diğer aşamaları anlatmanız mümkünmü?İnternette çok araştırma yaptım aynı zamanda sizin bilgilerinizden de yararlanmak istiyorum.Teşekkür ederim.

peyzaj1974 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-08-2007, 16:42   #990
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Sn nacrun
Benim bu tarz aramalarda aklıma hep google gelir.Sizin içinde Üsküdar+fidanlık dedim sayfalarca bilgi çıktı.İsterseniz öyle bir deneyin hatta çoğunun telefonları da var.

M.Sema Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024