agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bu Bitkinin Adı nedir?
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2007, 14:59   #721
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hfz Mesajı Göster
Cocos.. Çok uzun ömürlü bir çiçek değil.. Sitede aratırsanız var..
Aslında uzun ömürlü de çiçek olmadığı doğru bu hindistan cevizi ağacı veya palmiyesi lakin evde uzun vadeli bakabilmek zor dışarısı için de malüm...

praecox Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-05-2007, 16:08   #722
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Benim, latince adını öğrenmek istediğim bir çiçek var, ancak fotoğrafını foruma bir türlü yükleyemiyorum. Nasıl yapabilirim ? Nasıl yükleme yapacağımı okudum ve denememe rağmen özelliklerden adresi kopyalayıp yeniden nereye yapıştıracağımı bulamadım . ( yeni olduğum için biraz da acemiyim ) Bilgi verirseniz sevineceğim.

Buket Aknar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-05-2007, 17:27   #723
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Wink Bu çiçekleri tanıyan var mı

Bu çiçekleri değişik zamanlarda almıştım, ama adlarını maalesef bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Düzenleyen Penelophe : 01-05-2008 saat 11:09
Penelophe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-05-2007, 20:26   #724
Ağaç Dostu

küpeli's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Merhaba arkadaslar,

aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz bitki annem tarafından tohumdan yetiştirildi. Tek bir tohumdan büyüyen bu bitki kışın bütün yapraklarını döküp yazın tekrar yeşeriyor. İşin ilginç tarafı yemyeşil körpecik yaprakların üzerinde gördüğünüz çiçek sanki plastik bir malzemeden yapılmış gibi sert ve kuru. Annem bu bitkiye kuru çiçek ismini takmış. Bense gerçek ismini merak ediyorum. Teşekkürler

Eklenen Resimler

küpeli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-05-2007, 20:41   #725
Ağaç Dostu

küpeli's Avatar

Tekrar merhabalar,

İlk dört fotoğrafta görünen bitkiyi annanemin bahçesinden almıştım. Bu bitki çiçek açmıyor. Sadece yapraklarından çıkan kokusu biraz enteresan. Hafiften acımsı, hafiften limonumsu keskin bir kokusu var. Aslında güzel mi, kötü bir kokumu anlamış değilim. Annanem bu bitkinin adının "kolonya çiçeği" olduğunu söylemişti. Kokulu olması nedeniyle ıtır bitkisi ile bir akrabalığı varmıdır. **** bu çiçeğin tam adı nedir. Annanemin "kolonya çiçeği" derken bıyık altından gülüşünü gözümden kaçmadı. Sanırım benimle dalga geçti.

Son fotoğraftaki bitkinin ise nane olduğundan adım gibi emindim. Bir sabah poğaça almak için uyur uyanık pastaneye giderken, yol üstündeki bir çiçekçinin yanındaki ağacın kökünde farkettim bunu ben. "nanenin burda ne işi var" diye içimden geçirirken yanımdan geçen yaşlı bir amca bana bunun lavanta olduğunu söyledi. Ona ısrarla bu bitkinin nane olduğunu, nane bitkisini çok iyi tanıdığımı söyledim. Çaktırmadan kırdığım dal neticesinde büyüyen bu bitkiye dokunduğumda, arada lavanta, arada nane kokusu alıyorum. Nane gibi kolay büyümüyor. Boyuna uzuyor. Dediğim gibi hafiftende lavanta kokuyor. Gercekten lavanta olabilirmi acaba...

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2007, 20:52   #726
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Benim de bilemediğim bir bitki var. Kızıltoprak'ta demiryolu kenarında 3-4 tane var, çalı görünüşlü . Kırmızı porsuk meyvesine benzeyen ancak çift uçlu meyvesi var . Meyve sulu, ince bir kabuğu var, etli kısmı da parlak kırmızı.

Eklenen Resimler

Halit Togay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-05-2007, 21:08   #727
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
İlk kez böyle bir bitki görüyorum. Çok güzel görünüyor.

Ophrys Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-05-2007, 23:36   #728
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Yardımlarınız için teşekkürler...

Ada Bayrakoğlu'ndan aldığım bilgiler sayesinde fotoğrafı yüklemeyi deniyorum ,inşallah olur da latince ismini merak ettiğim bitkiyi burada görüntülerim... Kıbrıs'ta biz bu bitkiye "Girit" diyoruz.Fakat Latince ismini bilmiyorum...

Eklenen Resimler

Buket Aknar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2007, 07:26   #729
Ağaçsever

Kienne's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi küpeli Mesajı Göster
Tek bir tohumdan büyüyen bu bitki kışın bütün yapraklarını döküp yazın tekrar yeşeriyor. İşin ilginç tarafı yemyeşil körpecik yaprakların üzerinde gördüğünüz çiçek sanki plastik bir malzemeden yapılmış gibi sert ve kuru.
Merhaba küpeli,
Bu bitki Helicrysum Bracteatum olmalı. "Strawflower" olarak geçiyor ama bizde hasır çiçeği diyorlar mı bilmiyorum.

Kienne Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2007, 14:13   #730
Ağaç Dostu

küpeli's Avatar

Sn Kienne,

verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Benimkinin aynısı. Googlede aradığımda biçok çeşidinin olduğunu gördüm. Ama çiçeğinin kemiksi yapısı inanılmaz. Resimde bunu anlayamıyoruz tabi.. Dokunmak lazım. Tekrar teşekkürler.

Eski 07-05-2007, 18:44   #731
Ağaç Dostu

yasarulutas's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2006
Galeri: 677
Bu çiçek ne

Bu resimi Galeri yede koydum ama buraya sormam gerekiyormuş bitki isimlerini. İnşallah yardımcı olursunuz.

Eklenen Resimler

yasarulutas Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2007, 12:20   #732
ljubicisa

Giriş Tarihi: 09-04-2007
Thumbs down bu bitkiyi bilen varmı ?

Arkadaşlar merhaba
eylül ekim döneminde birçok soganlı bitki almıştım.eşimle birlikte bunları bahçeye dikerken torbaların hepini birden açtık.bazı soganlar birbirine karışmıştı.aldıgım bitkilerden bi tek fresialar yok.Bunuda tahmini olarak söylüyorum.aşagıya resmini koyduğum soganlı bitkinin ismini bilmiyorum ne olduğunuda çıkaramadım daha önce hepsini bir yere dikmiştim o zaman hepsi canlıydı fakat sıkışık olduklarını düşüüp ayırdığımda ise bazılarını yaprakları solmaya ölü gibi durmaya başladı
Bu soganlı bitkinin ismini ve ölmemesi için ne yapmam gerektiğini bilen varsa lütfen söylesin.
şimdiden çok teşekkürler.

Eklenen Resimler

sadiyeyavuz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2007, 15:04   #733
Ağaçsever

bambi's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Wink Bu çiçeğin adını bilen arkadaş var mı?

Arkadaşlar balkonumda büyüttüğüm çiçeğin adını bilmiyorum Kızımın hediyesi ama adını o da bilmiyor

bambi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2007, 15:08   #734
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Haseki küpesi
Haseki küpesi
Burada benim eklediğim fotoğraflar var.

Eski 08-05-2007, 15:12   #735
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bambi, yirmi mesaj atmış bir üyemiz olarak, böyle başlıkları artık bulabilirsin.
Adını bilmediğimiz çiçekler başlığına ekleriz daha sonra, bu başlığı

memet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2007, 15:15   #736
Ağaçsever

bambi's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Teşekkürler

bambi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2007, 16:12   #737
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Fakat fotoğraf yeni çekildiyse ve ev İstanbul'daysa kirazlar bu kadar yapraklandı mı? Benimkinde şu anda bol çiçek var yapraklarıysa ufacık ve sarı henüz.
Ev İzmir'de ve fotoğraf yeni çekildi. Açıkçası eve Şubat sonu taşındık ve geldiğimizden beridir ağaç bu halde. Herhangi bir çiçeklenme yok henüz. Benim de kafam karışmadı değil açıkçası şimdilik 2 kiraz 1 kayın olduğu yönünde bilgi var.

lizard Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2007, 16:12   #738
Ağaçsever

papatyama's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Merhaba sadiyeyavuz eğer sorunu bu bitkinin çiçeğin adı nedir başlığında sororsan daha çok yanıt alabilirsin. Ben yapraklarını hemerocallise benzettim ama çiçeğini de görebilseydik daha iyi olurdu.

papatyama Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2007, 16:31   #739
Ağaçsever

didegok's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2006
merhaba, resimden anladığım kadarıyla bu glayöl. latincesi gladiolus. soğanlı bir bitki olup, her yıl kendiliğinden filizlenir ve açar. çiçeklenmiş hali ekte.

Eklenen Resimler

didegok Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2007, 19:28   #740
Ağaç Dostu

küpeli's Avatar

Sn Bambi,

Bu bitkinin çiçekleri biraz daha değişik olanından annanemin bahçesinde vardı. O yörede bu çiçeğe "DOKUZ DONLU" diyolar. (Kat kat çiçek açması nedeniyle..) Sizin fotoğrafınızı görene kadar aklıma gelmemişti google'de aratmak. Birde baktımki meğerse Haseki küpesiyle aynı bitkiymiş. Bende yeni öğrendim. (Haseki Küpesi = Dokuz Donlu, Sultan Küpesi) Geçen sene bu bitkinin tohumlarından almıştım.
Bende Haseki küpesini nerden ve nasıl edinirim diye düşünüyordum. Meğerse elimin altında tohumları varmışda haberim yokmuş. Selamlar.

Eski 09-05-2007, 13:35   #741
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sadiyeyavuz Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba
eylül ekim döneminde birçok soganlı bitki almıştım.eşimle birlikte bunları bahçeye dikerken torbaların hepini birden açtık.bazı soganlar birbirine karışmıştı.aldıgım bitkilerden bi tek fresialar yok.Bunuda tahmini olarak söylüyorum.aşagıya resmini koyduğum soganlı bitkinin ismini bilmiyorum ne olduğunuda çıkaramadım daha önce hepsini bir yere dikmiştim o zaman hepsi canlıydı fakat sıkışık olduklarını düşüüp ayırdığımda ise bazılarını yaprakları solmaya ölü gibi durmaya başladı
Bu soganlı bitkinin ismini ve ölmemesi için ne yapmam gerektiğini bilen varsa lütfen söylesin.
şimdiden çok teşekkürler.

FREZYA (Freesia) diye tahmin ediyorum.
Bende sarı çiçek vereninden var. Mis gibi kokar. Benim ki çiçeklerini çoktan döktü. Bir tanesi tohum kapsülü oluşturdu öylece kurumasını bekliyorum.

Eski 09-05-2007, 16:21   #742
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Arkadaşlar benim çiçeklerimi tanıyan yok mu ?

Penelophe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-05-2007, 19:53   #743
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Bu bitkinin adını öğrenmek istiyorum.ne kadar araştırdıysamda ismini öğrenemedim belki bilen bir arkadaş vardır.Yaprakları katlanmış gibi oluklu ve çiçekler kurudu ve tüylü yapıda fasulye benzeri tohum verdi.son hafta yapraklarında beyaz bir toz oluştu ve tüm bitki kurumaya başladı.belkide tohum verdiği zaman böyle yapıyordur ama yinede isminden bitkiyi araştırmak istiyorum.

namtha Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-05-2007, 20:29   #744
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Namtha;
google da Lupinus diye ararsan birçok bilgiye ulaşırsın.Türkçe adı:Acı bakla,Yahudi baklası.Resimlerde muhteşem bir çiçek,fakat defalarca denememe rağmen ben de yetiştiremedim.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-05-2007, 23:38   #745
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Evet bu çok teşekkür ederim.aşağıdaki ve daha bir çok alt türü var.türler arasındaki benzerlik çok ilginç.bendeki bitkinin Lupinus angustifolius olması kuvvetle muhtemel.hatta internette bu bitki ile ilgili güzel bir bilgide buldum.
http://sci.ege.edu.tr/~hkoc/KONGRE%2...eticulatus.jpg
ve yaprak dökmesi bir yıllık bitki olmasından kaynaklanıyor olmalı.yine internette araştırdığım bir bilgiye göre yaşam döngüsü kısa olan ve hızlı büyüyen bu tür bir yıllık bitkiler üzerinde evrimdeki gelişmesinde küresel ısınmanın etkilerinin araştırılması için tohumlarının ileriki yıllara saklanmasının planlanması hakkında güzel bir çalışma okudum.
verilen bilgi için tekrar teşekkür ederim.

Lupinus albus
Lupinus angustifolius
Lupinus luteus
Lupinus albifrons
Lupinus arboreus
Lupinus arizonicus
Lupinus bicolor
Lupinus chamissonis
Lupinus diffusus
Lupinus excubitus
Lupinus formosus
Lupinus longifolius
Lupinus microcarpus
Lupinus mutabilis
Lupinus nanus
Lupinus nootkatensis
Lupinus perennis
Lupinus polyphyllus
Lupinus sulphureus
Lupinus texensis
Lupinus tidestromii
Lupinus variicolor

Eski 10-05-2007, 00:39   #746
Yeni Üye

gözdebaysan's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2007
Galeri: 4
Talking

sevgili namtha:
bu bitkinin adı Alocasia macrorrhiza' dır.Türkçesi fil kulağı olarak geçmektedir.Areacea familyasındandır.Gölge ya da yarı gölge ortam ister.Yıl boyu sıcak fakat direk güneş ışığı almayan bir ortamda tutulmalıdır.Köklerin faliyete geçtiği mart-ağustos döneminde az dozda bitki besin maddeleri verilmelidir.kökten ayırma yöntemi ile çoğaltılır.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

gözdebaysan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-05-2007, 08:45   #747
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Alocasia macrorrhiza isimli bitkiyi çok önceden sormuştum ve cevap almış araştırmıştım ama yinede teşekkür ederim.İsimlerini bilmediğimiz bitkileri buradan öğrenip araştırıp bitkileri daha iyi tanıyor ve daha iyi bakıyoruz.o zaman araştırdığımda kış sonrası toprağının değişmesi gerektiğini ve köklerinden verdikleri yumru ile çoğaldığını öğrenmiştim.Bu kış sonu toprağını değiştirdim ve üç tane yumru vermişti yumruları bir süre pamuklu suda tutup ayrı saksılara aldım.büyüyor gibi muhtemelen tutacaklar.toprak değişiminde kılcal kökler istenmesede koptuğu için ana bitki biraz zayıfladı ama oda toparlıyor.tekrar teşekkürler.

Eski 10-05-2007, 12:12   #748
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kienne Mesajı Göster
Merhaba küpeli,
Bu bitki Helicrysum Bracteatum olmalı. "Strawflower" olarak geçiyor ama bizde hasır çiçeği diyorlar mı bilmiyorum.

Ölmez otu diye biliyorum ben bu çiçeği, kuru çiçek aranjmanlarının vazgeçilmezi. Olgun çiçekleri toplayıp düzgünce saplarından bağlayın ve ters olarak asıp kurutun, sonra aylarca vazolarınızı süslesin......Renkleri solmaz....

aysemelike Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-05-2007, 12:36   #749
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2005
Galeri: 4
Merhaba,

Ben de Çanakkale, Küçükkuyu'da fotografını çektiğim bu güzel bitkinin ismini uzun süredir arıyordum. İyi ki bu site var!

Sevgiler,

Eklenen Resimler

sayat Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-05-2007, 14:05   #750
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2006
Galeri: 49
Lupinus angustifolius (Fabaceae) Acı Bakla

herbaryum Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Etiketler
benjamina, çiçke, fucus benjamin, sarmaşık adı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024