agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bu Bitkinin Adı nedir?
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2007, 22:10   #961
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süreyya Mesajı Göster
Merhabalar..
Uzun zamandır siteyi takip ediyorum.Çok güzel bilgiler edindim teşekkür ederim.

Sevgilim bana bir çiçek hediye etti ama çiçekçiden adını sormamış kendi zaten bilmez.Cinsine göre bakmak istiyorum ama o halinden memnun gibi. Eğer resminden bana yardımcı olursanız sevinirim.
Bu bir kalanşo...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2007, 23:23   #962
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Adını bulamadım...

Merhabalar.
Geçtiğimiz günlerde bir seradan çiçek aldım. Satıcı adının Fulya olduğunu söyledi ancak internetten gördüğüm kadarıyla benim çiçeğimin Fulyaya benzer tarafı yok. Çicek yaklaşık 40 cm. yüksekliğinde yaprak uzunluğu 5 cm. civarında ve çok hoş kokuyor(kokusu Hanımelini andırıyor).
Bu çiçeğin ismini bilen varmı? Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

lima Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2007, 23:46   #963
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sayın Lima,
Bir bakar mısınız? Bu olabilir mi?

Gardenia jasminoides (Gardenya)

hfz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-06-2007, 10:50   #964
Ağaçsever

Meksika's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Galeri: 48
Komşumun bahçesinde açtı bu bitki, açmak ne kadar doğru bir terim tartışılır elbette. Nedir ki bu? Tanıyan var mı?

Eklenen Resimler

Meksika Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-06-2007, 11:00   #965
Ağaç Dostu

yasarulutas's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2006
Galeri: 677
Meksika, resimden pek birşey anlamadım ama çiçek itibarı ile YILAN YASTIĞI ama yapraklar benzemiyor.

yasarulutas Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-06-2007, 12:22   #966
ada
ada

ada's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Sayın Yaşar Ulutaş,
322 nolu mesajınızdaki örnek bir Linaria ancak hangi tür olduğunu bilemiyorum.
342 nolu mesajınızdaki örnek ise Trifolium.

ada Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-06-2007, 12:41   #967
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Bibibitanem, bu bir sukulent ve dam koruğu adını verdiğimiz Sedum türü.
Kurak, sıcak mıntıkalara çok iyi giden bir yer örtücüdür.
Yayılıcı özelliği vardır. İlk başlarda kökler kuvvetlenene kadar muhafaza etmek ister. Ayak altında olduğu için olumsuz dış şartlara açık bir bitkidir.
Sulamaya gerek yoktur.
Yeni yeni moda olan çatılardaki teras bahçelerinde kullanıma uygun bir bitkidir. Dilerseniz saksılarda da yetiştirebilirsiniz. Üretimi, her bir sukulent taneciğin ilkbahar, yaz, sonbahar dönemlerinde koparılıp kumlu bir toprağa ya da sırf dere kumuna gömülmesi ile gerçekleşir.Mart ayında sarı çiçekler açar. Minik çiçeklerdir ve kokmazlar.

sukranayalp Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-06-2007, 12:47   #968
Ağaç Dostu

Sn Selenn,
aşağıda değişik clematis türlerine ait fotoğraflar göreceksiniz. Ama hiç biri MbİLEN'İN gönderdiği fotoğraftakine benzemiyor. Ben en yakın tahminde bulunmaya çalıştım. Sarmaşık olmasından yola çıkarak en yakın tahminim bu. Bu olmayabilir de.
Diğer arkadaşlar da katılsalar çok memnun olurum.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2007, 12:54   #969
Ağaç Dostu

Sn Meksika
bu bitkinin adı Dracunculus .

Eski 04-06-2007, 16:28   #970
Ağaç Dostu

yasarulutas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ada Mesajı Göster
Sayın Yaşar Ulutaş,
322 nolu mesajınızdaki örnek bir Linaria ancak hangi tür olduğunu bilemiyorum.
342 nolu mesajınızdaki örnek ise Trifolium.
Sayın ada 332 nolu mesajdaki çiçeği yabancı sitelerde de baktım sizin dediğiniz gibi ancak yaprakları benzemeyince arşivimde ismini değiştirmedim ve sizlere danıştım.

342 nolu mesajda ki çiçekte trifolium cins lerine benzerlik taşısada değil. yani yem bitkilerine benzemiyor. Yaparak olarak. Trifolium çiçekler arşivimde mevcut. Ak üçgül olsun Kırmızı üçgül **** gazelboynuzu ve yahut ta burçak. Ama bu onlara benzemiyor.

Bana daha ziyade 341 deki çiçeklerin türü **** ismi lazım. Şayet bu türler bilinmiyorsa ne yapmak lazım.

http://www.missouriplants.com/index.html burda bile bulamadım ve bunun gibi daha ne siteler.

Teşekkürler.

Eski 04-06-2007, 16:37   #971
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Meksika Mesajı Göster
Komşumun bahçesinde açtı bu bitki, açmak ne kadar doğru bir terim tartışılır elbette. Nedir ki bu? Tanıyan var mı?
Drancunculus ve yılan yastığı....Denzilide orman kenarlarında, makiliklerde çoktur. Benim evimin karşı arazisinde vardı, heryere bina yaptıkları için yok olacaktı, birkaç kök söktüm, bahçeye ektim gübreyi görünce korkutacak kadar kocaman oldu.....zehirli olduğunu duymuştum....Galiba zehri bir yolla çıkarılıp yemeğide yapılıyormuş. sitede bu konuda bir başlık olacaktı..

aysemelike Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-06-2007, 22:49   #972
Yeni Üye

ertürk's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2006
Galeri: 22
Selam Arkadaşlar.Bu Bitkinin adı ne acaba.Bunu ilaç olarak kullanıyorlarfakat zararlı olabilir diye araştırma yapmak istiyorum.Ama adını bilmeden olmuyor.Yardımlarınızı bekliyorum.Şİmdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ertürk : 05-06-2007 saat 08:59
ertürk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-06-2007, 22:57   #973
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili ertürk, doğru tahmin için sadece yaprağa ait değil bitkinin kendisine ait resimlerde koyarsanız daha iyi neticeler alabilirisniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-06-2007, 08:53   #974
Yeni Üye

ertürk's Avatar

Sayın Selahattin YILMAZ kardeş sağol fakat resimde köküazda olsa gözüküyor.Çünkü bu bitki hepsi bu kadar.Azbi kök var,yumru veya soğan şeklinde değil.Çok teşekkürler.

Eski 05-06-2007, 09:32   #975
Ağaç Dostu

Sn Ertürk ,
Bu bitki genelde Türkiye'nin kuzeylerinde ve nemli topraklarda yetişen doğal bir bitkidir. Kökleri şifalı bitkiler arasında kullanımdadır. Ne amaçla kullanıldığı konusunda bilgim yok. Yaprakları iricedir ve yerde sürünerek yayılma gösterir.
Bu dönemlerde yeni yeni başlayan çiçek başçıkları çıkmalıdır. Bu çiçekler pembe renklidir ve bir sap üzerinde yukarı doğru yükselirler.Bir çiçeğin üzerinde yığınla çiçekçikten oluşmuştur.
Latince adını öğrenmek istiyorsanız: PETASITES .
İsviçreli botanikçi olan Carl Von Linne bu bitkiyi keşfedip Tussilago petasites adını vermiştir.
Asteraceae familyasına bağlıdır. Tussilago farfara ile çok karştırılırlar.Nemli mıntıkaları sever. Nehir kıyılarında ve sulak topraklarda sıkça görülür.
İstanbul da ormanlık sahaların yakınlarında özellikle Tussilago ile sıkça karşılaşırız. Ancak Petasites'e Adapazarı-Sapanca yakınlarında rastlamak daha mümkündür.
Sizden şunu rica edeceğim. Çiçekler sarı renkli ve kar örtüsü altında açıyorsa Tussilago, Haziran ayından itibaren pembe başçıklar halinde yaz boyu açıyorsa petasites'tir.
He rikisi de asteraceae familyasına bağlı olup tek yapraklı fotoğrafları ile birbirine karıştırılır. Linne tek bitkiye iki adı vermesine rağmen zamanla ilerleyen sitematik botanik çalışmaları neticesinde her ikisinin farklı bitkiler olduğu netlik kazanmıştır.

Eski 05-06-2007, 10:13   #976
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Sn Selenn,
aşağıda değişik clematis türlerine ait fotoğraflar göreceksiniz. Ama hiç biri MbİLEN'İN gönderdiği fotoğraftakine benzemiyor. Ben en yakın tahminde bulunmaya çalıştım. Sarmaşık olmasından yola çıkarak en yakın tahminim bu. Bu olmayabilir de.
Diğer arkadaşlar da katılsalar çok memnun olurum.
Teşekkür ederim sevgili Şükran Hanım.

selenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-06-2007, 10:41   #977
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Sn Bibibitanem, bu bir sukulent ve dam koruğu adını verdiğimiz Sedum türü.
Kurak, sıcak mıntıkalara çok iyi giden bir yer örtücüdür.
Yayılıcı özelliği vardır. İlk başlarda kökler kuvvetlenene kadar muhafaza etmek ister. Ayak altında olduğu için olumsuz dış şartlara açık bir bitkidir.
Sulamaya gerek yoktur.
İlk başlarda kökler kuvvetlenene kadar muhafaza etmek ister derken ne demek istediğinizi anlamadım. Kendisini korumaya çalışır,gelişmesi, yayılması yavaştır anlamında mı dediniz?

sabah Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-06-2007, 13:54   #978
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
asmaya benzeyen bitki

İyi günler saksımın içinde asmaya benzeyen bir bitki çıktı tohumunu ben mi ektim yoksa kendiliğinden mi çıktı bilemedim. yardımcı olursanız sevinirim.

copur 09 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-06-2007, 13:56   #979
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
sanırım bu işi öğreneceğim.

Düzenleyen copur 09 : 05-06-2007 saat 18:03
copur 09 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-06-2007, 14:28   #980
Yeni Üye

ertürk's Avatar

Alıntı:
Sn Ertürk ,
Bu bitki genelde Türkiye'nin kuzeylerinde ve nemli topraklarda yetişen doğal bir bitkidir. Kökleri şifalı bitkiler arasında kullanımdadır. Ne amaçla kullanıldığı konusunda bilgim yok. Yaprakları iricedir ve yerde sürünerek yayılma gösterir.
Bu dönemlerde yeni yeni başlayan çiçek başçıkları çıkmalıdır. Bu çiçekler pembe renklidir ve bir sap üzerinde yukarı doğru yükselirler.Bir çiçeğin üzerinde yığınla çiçekçikten oluşmuştur.
Latince adını öğrenmek istiyorsanız: PETASITES .
İsviçreli botanikçi olan Carl Von Linne bu bitkiyi keşfedip Tussilago petasites adını vermiştir.
Asteraceae familyasına bağlıdır. Tussilago farfara ile çok karştırılırlar.Nemli mıntıkaları sever. Nehir kıyılarında ve sulak topraklarda sıkça görülür.
İstanbul da ormanlık sahaların yakınlarında özellikle Tussilago ile sıkça karşılaşırız. Ancak Petasites'e Adapazarı-Sapanca yakınlarında rastlamak daha mümkündür.
Sizden şunu rica edeceğim. Çiçekler sarı renkli ve kar örtüsü altında açıyorsa Tussilago, Haziran ayından itibaren pembe başçıklar halinde yaz boyu açıyorsa petasites'tir.
He rikisi de asteraceae familyasına bağlı olup tek yapraklı fotoğrafları ile birbirine karıştırılır. Linne tek bitkiye iki adı vermesine rağmen zamanla ilerleyen sitematik botanik çalışmaları neticesinde her ikisinin farklı bitkiler olduğu netlik kazanmıştır.
Sayın sukranayalp kardeşim verdiğin bilgiler için çok teşekkürler fakat bu bitki çiçek açmıyor,Esenler otoarın Adapark tarafına bakan kısımda cokça yetişiyor.İlaç olarak kullanılıyor.Yakın iki kişide kullanmak istiyor.Ben kullandırtmadım.Ne olduğunu öğrenene kadar.İnşaallah adını tam olarak bilen bi arkadaş yardımcı olur.Herkese şimdiden teşekkürler.

Eski 05-06-2007, 19:18   #981
Ağaç Dostu

yasarulutas's Avatar

Ya arkadaşlar ha bir gayret şu 341 deki çiçekler önemli mi değilmi? Bu çeşit biliniyormu? Bilinmiyor sa ne yapmam lazım?

Eski 06-06-2007, 09:58   #982
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2007
Ay sarı çiçeği:

Böyle bir çiçek var mıdır? **** hangi çiçeğin diğer adıdır?

trante Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-06-2007, 10:19   #983
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ertürk Mesajı Göster
Selam Arkadaşlar.Bu Bitkinin adı ne acaba.Bunu ilaç olarak kullanıyorlarfakat zararlı olabilir diye araştırma yapmak istiyorum.Ama adını bilmeden olmuyor.Yardımlarınızı bekliyorum.Şİmdiden teşekkürler.
Sayın Ertürk'ün elindeki bitkiden bizim yörede de çok fazla var. İsmini ben de bilmiyorum ne amaçla kullanıldığını da. Fakat bildiğim bir şey var ki, kesinlikle çiçek açmıyor.

Derya Özen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-06-2007, 11:11   #984
Ağaç Dostu

Sn Ertürk ve Sn Derya Özen sizlere 3 ayrı fotoğraf göstereceğim (inşalah bulurum) Tussilago, Petasites ve Senecio. Üçü de aynı familyeye mensup. Aralarından sadec senecio'nun bir türü çiçek açmaz- en azından ben bir tüğrünü biliyorum. Dilerim çiçeğe yaklaşmışızdır.

Eski 06-06-2007, 11:16   #985
Ağaç Dostu

Sn Sabah :
kökler kuvvetlenene kadar muhafaza etmek ister derken sukulent bitki olması sebebiyle eğer siz kalkıp fidanlıktan hazır satın almadan kendi imkanlarınızla yetiştirmeye kalkışırsanız toprakta ilk başta zayıf kök salar. Ama bir kere tutundu mu da korkmanıza gerek kalmaz.Bunu belirtmek istemiştim.

Eski 06-06-2007, 11:56   #986
ada
ada

ada's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Sayın Yaşar Ulutaş, tam olarak bir bitkinin ne olduğunu bulabilmek, hele de fotoğraftan çok zor. Örn. sarı çiçekli Linaria'nın Türkiye'de yetişen 20 türü var. Bazı türler ince yapraklı, bazıları da sizin örneğinizdeki gibi geniş yapraklı. O nedenle örneği birebir elinizde görmeden, incelemeden tam olarak adını tespit etmek çok zor (çok iyi bilinen bitkiler dışında). 341'deki bitkiler ise yine ancak cins bazında söylenebilir:
1- Salvia (70 civarında türü var)
2- Centaurea (180 civarında türü var)
3- Labiatae
4- Arnebia densiflora
5- Geum urbanum

ada Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-06-2007, 12:34   #987
Ağaç Dostu

Sn Ertürk, Sn Derya Özen aşağıda Tussilago Farfara'nın fotoğrafları var.
Kışın sarı çiçek açar, ama kar altında açtığı için kimse bu bitkinin çiçek açtığını bilmez. Adeta farklı bir çiçekmiş gibi görünür.Çünkü bu dönemde yeşil yaprakları yoktur. Yeşil yapraklarının olduğu yaz döneminde ise sarı çiçekleri ve çiçekle ilgili hiç bir parçası yoktur.
Şifalı bitki olarak kullanıldığını biraz önce öğrendim. Halk arasında Öksürük otu adıyla biliniyormuş ve öksürüğe karşı iyi geliyormuş. Ama kullanım şekli ve dozu konusunda bilgim yok.
Özellikle Sn Ertürk , sizin dikkatli incelemenizi tavsiye ediyorum.

1- Tussilago Farfara çiçek- yaprak ve sap fotoğrafları.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2007, 12:37   #988
Ağaç Dostu

çiçekli ama yapraksız hali.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2007, 12:46   #989
Ağaç Dostu

Senecio'nun internetten çiçeksiz olan türüne ait fotoğraf bulamadım. Ama evdeki kitabımda var. Keşke ordan gösterme imkanım olsa.
şimdi de petasites ile ilgili bulduklarımı göndereceğim.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2007, 14:23   #990
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Sukranayalp kitap gibisiniz. O sarı çiçekleri daha önce gördüm. Hatta saplarından düdük yaparız.

Derya Özen Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Etiketler
benjamina, çiçke, fucus benjamin, sarmaşık adı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024