agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni630Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-07-2010, 10:27   #871
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili Yılmaz ilk tohumları kopartmakla iyi yapmışsın, Ağustos sonu olanları bırakırsın, budama gerekmiyor.
Bence bu yaz hiç keyfini bozma, seneye daha büyük saksıya alırsın

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 11:22   #872
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Sevgili Yılmaz ilk tohumları kopartmakla iyi yapmışsın, Ağustos sonu olanları bırakırsın, budama gerekmiyor.
Bence bu yaz hiç keyfini bozma, seneye daha büyük saksıya alırsın
Dayanamıyorum AblacığımGidip gelip saksıyı değiştirsem daha sık çiçeklenir mi diye düşünüyorum

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 20:21   #873
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Bahçedeki bu hafta sonu yılın 3'ncü çiçeklenme dönemine giriyor. Mayıs 15, haziran 15 derken haftaya temmuz 15 yine sokakları parfümleyecek.

Bu arada yazıyı yazarken de balkondakinin kokusu salonu doldurmaya başladı. Bu yazı kokulu

Bu mevim budama yapmayın. Sadece besleyin.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 21:39   #874
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Bahçedeki bu hafta sonu yılın 3'ncü çiçeklenme dönemine giriyor. Mayıs 15, haziran 15 derken haftaya temmuz 15 yine sokakları parfümleyecek.

Bu arada yazıyı yazarken de balkondakinin kokusu salonu doldurmaya başladı. Bu yazı kokulu

Bu mevim budama yapmayın. Sadece besleyin.
Sevgili Zeytinci,

İlk sorum;Çiçekcoşturan ile besliyorum yeterli midir?(fosfor ve potasyum ağırlıklı gübreden)
2.sorum;sık sık çiçeklenmesi için ne yapmamı önerirsiniz(güneşli ortamda bulunması dışında?
3.sorum ise;Saksıya dikeceksek en az kaç litre olmalı ve bahçeye dikersek bu daha sık çiçekleneceği anlamına mı gelir?
4.sorum ise;İstanbul kışında donarsa bahara yeniden sürer mü sizce?

Eski 12-07-2010, 22:25   #875
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sevgili Yılmaz Yalçın,

1- Fosfor ve potasyum için vermeyin diyemem, sadece dozajı ayarlayın. En güzel yanıtı bitkiniz verecek. Ben şahsen sadece şubatta keçi gübresi veriyorum.
2- Suyu yeterince verin. Toprağı kurudukça. Fazla su çiçek dökebilir ve sürgüne kaçmasına yol açabilir.
3-Bitkinin büyüklüğüne göre en az 15 lt.'den başlamalı. Gece yasemini bahçe bitkisi. Her ne kadar saksıda da oluyorsa çalı olması sebebiyle bahçe daha uygun.
4- Toprak üstü tamamen donarsa ölür herhalde. Bu konuda tecrübem yok. Ben bahçedekini her yıl toprak seviyesinden buduyorum. Don olayı bizde yok ama her yıl yeniden yoprak seviyesinden sürgün yapıyor.

Kolay gelsin

Eski 12-07-2010, 22:40   #876
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Maalesef kışın İstanbul'da dışarıda bıraktığım gece yaseminim geri dönüşü olmayacak şekilde öldü. Onu veren teyze uyarmıştı, bendekileri kışın içeri alıyorum diye. Kötü bir tecrübe oldu.

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 23:01   #877
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Günüm Mesajı Göster
Maalesef kışın İstanbul'da dışarıda bıraktığım gece yaseminim geri dönüşü olmayacak şekilde öldü. Onu veren teyze uyarmıştı, bendekileri kışın içeri alıyorum diye. Kötü bir tecrübe oldu.
Iklimimiz asagi yukari ayni. Naylon sararak korumak mumkun. Hatta bu yil iliman gecitiginden sanirim, kismen yapraklari dokulmedi. Budama da yapmamistim, minik bir agac oldu. Simdi mis gibi kokuyor balkon

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2010, 07:51   #878
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-07-2008
5 gün evvel melissa ya fosfor potassium ,( potassium) ağırlıklı calcium da içeren bir karışım verdim.

Yapraklarına da potassium nitrate ve ısırgan otu çayını dönüşümlü olarak sabahları fıslıyorum.

Gözle görülür şekilde gelişim var. Çiçeklenme hızlanmaya başladı.

haftaya nitrogene değerini düşürüp fosforu arttırarak beslemeye devam etmeyi düşünüyorum.Potassium oranı daha da artacak.

Hazırladığım besin karışımının içeriğini arzu eden olursa PPm değerleri ile birlikte verebilirim.

fizban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2010, 09:29   #879
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Iklimimiz asagi yukari ayni. Naylon sararak korumak mumkun. Hatta bu yil iliman gecitiginden sanirim, kismen yapraklari dokulmedi. Budama da yapmamistim, minik bir agac oldu. Simdi mis gibi kokuyor balkon
Bu sene İstanbul berbat bir kış geçirdi. Uzun zamandır bu kadar çetin bir kış geçirmemiştik. Ilıman sıfatı yanımızdan bile geçmedi. Bütün çiçeklerimiz don yedi. Naylon çözüm olmayabilir. Benimki bir öneri. Hekimden değil çekenden sor misali.

Eski 16-07-2010, 09:29   #880
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fizban Mesajı Göster
5 gün evvel melissa ya fosfor potassium ,( potassium) ağırlıklı calcium da içeren bir karışım verdim.

Yapraklarına da potassium nitrate ve ısırgan otu çayını dönüşümlü olarak sabahları fıslıyorum.

Gözle görülür şekilde gelişim var. Çiçeklenme hızlanmaya başladı.

haftaya nitrogene değerini düşürüp fosforu arttırarak beslemeye devam etmeyi düşünüyorum.Potassium oranı daha da artacak.

Hazırladığım besin karışımının içeriğini arzu eden olursa PPm değerleri ile birlikte verebilirim.
Tüm tecrübeler çok işimize yarar sevgili fizban. Paylaşırsanız memnun olurum.

Eski 16-07-2010, 09:37   #881
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Bu sene İstanbul berbat bir kış geçirdi. Uzun zamandır bu kadar çetin bir kış geçirmemiştik. Ilıman sıfatı yanımızdan bile geçmedi. Bütün çiçeklerimiz don yedi. Naylon çözüm olmayabilir. Benimki bir öneri. Hekimden değil çekenden sor misali.
Sevgili Günüm,

Son donda benim 2 yasemin ve bir begonvilim dondu..Üstelik sarıp sarmalamama rağmen öldüler..Bilim adamları da 2011 yılı kış mevsiminin sert ve yağışlı geçeceğini ve sıcaklık değerlerinin düşmesine bağlı olarak kuvvetli don olaylarının görüleceğini tahmi ediyorlarmış.O yüzden bu kışta bahçede melisanın yaşayabileceğini sanmıyorum.

Eski 16-07-2010, 11:20   #882
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Bu kadar mi farkli gecirdik kisi! Hatta Samsun'da kis olmadi diyebilirim. Ancak onumuzdeki kis cetin gececege benzer. Ayva agaclari meyveden yikiliyor! Gecen yil hic yoktu.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2010, 11:43   #883
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sevgili Günüm,

Son donda benim 2 yasemin ve bir begonvilim dondu..Üstelik sarıp sarmalamama rağmen öldüler..Bilim adamları da 2011 yılı kış mevsiminin sert ve yağışlı geçeceğini ve sıcaklık değerlerinin düşmesine bağlı olarak kuvvetli don olaylarının görüleceğini tahmi ediyorlarmış.O yüzden bu kışta bahçede melisanın yaşayabileceğini sanmıyorum.
Ben akıllandım sevgili Yılmaz Yalçın. Ne kadar ılıman iklim çiçeğim varsa hepsini içeri alacağım bu yıl. Bu şekilde 4. yazımızı geçirdiğimiz bir japon gülüm var. Ağaç gibi oldu. Yer yokluğundan melisa ve yasemin dışarıda kalmıştı. Maalesef ben de kaybettim.

Eski 17-07-2010, 22:09   #884
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2010
merhaba arkadaslar

melisa çiçeği edinmek istiyorum,sevgili kızıma bu güzel çiçeğin ismini verdim,bana tohum gonderırsenız cok sevınırım.haberlerınızı bekleyecegım.

halimekabil81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 10:54   #885
Ağaç Dostu

Potassium ve fosfor ağırlıklarını arttırarak devam ediyorum. İz element vermeye de başladım. Ama verildiğinin tam olarak bitki tarafından alındığını henüz net olarak anlayacak seviyede bilgim yok.Elimde ph ölçer nem ölçer var. Ama göstergeleri yanlışmış. Bunu da geçen hafta öğrendim.Sanırım daha kalitelisi lazım.

Yaprak fıslamasına calcium olarak devam ediyorum. 1 kere de iz element verdim. Yapraktan beslemenin önemi ortaya çıktı. Şimdi onun üzerine araştırıp bilgi ediniyorum.Şelatlı çinko ve bakır ı tavsiye ediyorlar. henüz bu ürünleri alamadım.Potassium nitrate ın yaprak beslenmesinde çiçek teşvik ettiğini okudum bir üniversite araştırma raporunda. Denedim ve haftada 1 devam ediyorum.(1 litreye 10 gr gibi)

Çiçeklenmede artış görülüyor. Hatta dallar arasından bir değil birkaç çiçek sapı da oluştu.

Ama bu yeterli değil elbette. Çiçeklerin hepsi açmalı ,dökülmemeli ,bitki güç kaybetmemeli.

Bu arada toprak ısısı çok yükseliyor. Hiç hoş değil. Çiçeklenmeye engel diye araştırmalar okuyorum. Saksıda olmanın verdiği dezavantajlardan biri daha..

Kök gelişimine katkısı olan birkaç madde var. Çiçeklenme bittikten sonra kök gelişimi için gerekli elementleri vermeye başlıyacağım. O maddeleri elde etmeye başlıyacağım yakında..Oldukça yararlı olduğunu okuduğum birkaç üniversite araştırması beni bu yola doğru itiyor..

Şimdilik görüntü bu şekilde.. Çok iyi değil ama kayda değer gelişme var.. Yani bana devam etmek düşüyor
Name:  DSCN0506.jpg
Views: 1119
Size:  47.3 KB

Name:  DSCN0510.jpg
Views: 1068
Size:  43.2 KB

Eski 27-07-2010, 19:31   #886
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Gonca oluşumlarınız nefis görünüyor Sn.fizban.

Sanırım besleme programınız çok işe yaramış. Tebrikler!

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2010, 22:16   #887
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Alıntı:
Ben akıllandım sevgili Yılmaz Yalçın. Ne kadar ılıman iklim çiçeğim varsa hepsini içeri alacağım bu yıl. Bu şekilde 4. yazımızı geçirdiğimiz bir japon gülüm var. Ağaç gibi oldu. Yer yokluğundan melisa ve yasemin dışarıda kalmıştı. Maalesef ben de kaybettim.
Benimde bu bilgiyi öğrendiğim çok iyi oldu .Ben de bahçeye dikmeği düşünüyordum ama bu durumda saksıda kalacak ,Şu anda nefis kokuyor .Harika balkona çıktığımda Melissanın enfes kokusu beni karşılıyor .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2010, 11:55   #888
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sn lerdemir

Sizlerden bu tarz geri dönüşümler inanın beni daha fazla araştırmaya itiyor.

2 gün önce düşük değerli giberallic yaklaşık 50 PPM,ile yaprak beslemesi yaptım. giberallic in etkili olduğunu defalarca okumuştum. Ama etkisinin bu denli kuvvetli olduğunu bilmezdim.

Ayrıca, verdiğim 50 ppm lik dozun, melissa ya uygun olup olmadığını da bilmiyorum. Korkumdan en düşük değeri uyguladım.Farklı doz farklı gelişimler yapacak bu kesin..

sonuç şaşırtıcı oldu. Tüm tomurcuklar aynı anda patladı ve yeni tomurcuk oluşumları da devam ediyor.

Yanlız, geçenlerde yaptığım yapraktan iz element beslemesi bazı minik tomurcukları yakmış.. Bunu yapmamak lazım.

gördüğüm şu: gıberallic, calcium nitrate ya da potassium nitrate yaprak beslemesinde oldukça etkili.

Ama, en iyisinin zinc sulfate olduğunu gösterir araştırmalar var. Bir sonraki çiçeklenme döneminde denemeyi düşünüyorum.

Aynı çiçeklenme dönemi beslenmesini minik clematislerime de uyguladım. henüz birkaç yapraklılar ama gonca oluşumları başladı.

Çiçeklenme dönemine kadar ki beslenme:

n:210 PPM
P:32 PPM
K:170 PPM
Ca:116 PPm
MG:25 PPM
s:22 PPM

Tomurcuklar başladıktan sonraki uygulama..

Bu uygulama çiçeklenme süresince devam ediyor. burada nitrogene az farkla fazla ama ben daha az veriyorum.

N:229 PPM
P:49 PPM
K:241 PPM
Ca:75 PPM
MG: 28 PPM
S: 23 PPM

Tam olarak bu rakkamları yapabildiğimi sanmıyorum. Ama yaklaşık değerler bu.
Çiçeklenmeyi teşvik eden oranın P:K oranı olduğunu buldum dün. 1:2 oranı olmalı ve ışıklandırma nın da 12-12 olması gerektiğinden söz ediliyordu.
Bundan sonraki sulamada K yı daha düşüreceğim. 49*2=100 civarı gibi. şu anda 240 gibi.

umarım bitkim yıkılmaz.))

ek: sıcak stresini de bitkiyi sıcakta daha serin yere alarak yaprak serinlemesi yaparak atlattım. Artık toprak ısısını 26 derecenin üstüne geçmeyecek şekilde kontrol ediyorum.

Bilmem sizleri bunalttım mı

Eski 28-07-2010, 14:12   #889
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Sevgili fizban biz bitkiler ve çiçekler için verilen bilgilerden hiç sıkılmayız ve çok teşekkür ederiz

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2010, 14:45   #890
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:

2 gün önce düşük değerli giberallic yaklaşık 50 PPM,ile yaprak beslemesi yaptım. giberallic in etkili olduğunu defalarca okumuştum. Ama etkisinin bu denli kuvvetli olduğunu bilmezdim.

Ayrıca, verdiğim 50 ppm lik dozun, melissa ya uygun olup olmadığını da bilmiyorum. Korkumdan en düşük değeri uyguladım.Farklı doz farklı gelişimler yapacak bu kesin..

sonuç şaşırtıcı oldu. Tüm tomurcuklar aynı anda patladı ve yeni tomurcuk oluşumları da devam ediyor.

Yanlız, geçenlerde yaptığım yapraktan iz element beslemesi bazı minik tomurcukları yakmış.. Bunu yapmamak lazım.

gördüğüm şu: gıberallic, calcium nitrate ya da potassium nitrate yaprak beslemesinde oldukça etkili.

Ama, en iyisinin zinc sulfate olduğunu gösterir araştırmalar var. Bir sonraki çiçeklenme döneminde denemeyi düşünüyorum.

Aynı çiçeklenme dönemi beslenmesini minik clematislerime de uyguladım. henüz birkaç yapraklılar ama gonca oluşumları başladı.

Bu uygulama çiçeklenme süresince devam ediyor. burada nitrogene az farkla fazla ama ben daha az veriyorum.

Çiçeklenmeyi teşvik eden oranın P:K oranı olduğunu buldum dün. 1:2 oranı olmalı ve ışıklandırma nın da 12-12 olması gerektiğinden söz ediliyordu.
Bundan sonraki sulamada K yı daha düşüreceğim. 49*2=100 civarı gibi. şu anda 240 gibi.

ek: sıcak stresini de bitkiyi sıcakta daha serin yere alarak yaprak serinlemesi yaparak atlattım. Artık toprak ısısını 26 derecenin üstüne geçmeyecek şekilde kontrol ediyorum.

Sevgili Fizban,
Çok teşekkür ediyorum şahsım adına size u değerli bilgiler içinBenim melisa 3. kez çiçeklendi dün geceSizinki gerçekten çok yoğun çiçeklenmiş işe yaramış araştırmalarınızKışın melisa açtırırsanız hiç şaşırmam

Eski 28-07-2010, 16:44   #891
Ağaç Dostu

Bu melissa kışa kadar yaşar mı sizce

Çiçeklenme tam değil ise de, biraz kıpırdadı.. Peki ya yoğun koku???

Bundan evvelki çiçeklenmede tesadüf eseri yağmurlu bir dönem idi.. O güzelim kokuyu hala unutamıyorum. Yağmur geçtikten sonra vıcık vıcık olan toprak çiçeklerin bir kısmının dökülmesine neden oldu. hatta burada panikleyip sizlerden bilgi edinmiştim.

Dün geceki çiçekler, sayıca evvelkinden daha fazla . Ama kokuları onun kadar değildi.

Peki kokuyu teşvik eden ne idi?
Bazı hazır besinlerde kokuyu teşvik edici diye reklamla var. İçinde ne olabilirdi ki?

Koku yoğunluğu üzerine bir yerde humik asitin koku salgılamasında yoğunluk kazandırdığını okudum. Uygulamadım .. çünkü humik asidim bitti.

Bugün yine aynı konu üzerine yaptığım internet araştırmalarında, bir yerde tek bir cümleye rastladım.

"Çiçeklenme öncesi 7-10 gün evvelden uygun Ph değerli su ile bitki bolca sulanır..Bu durum, çiçeklerin bolca aroma salgılamasını tetikler!"

Bu cümle puzzle ın parçaları için bir ışık oldu.

Geçen dönemdeki çiçeklenmede yağmur suyu yemişti bitki. Tamamen tesadüf.
Yağmur suyunun Ph ına baktım. 5.6 olduğu yazıyor. Yağmur suyu asidikmiş.

Benim toprağım hiçbir zaman 7 in altına inmiyor. Daha doğrusu indirmede hala başarısızım.

Şimdi İstanbul a yağmur yağmasını bekliyorum. Elimde kap kacak ne varsa dolduracağım.

Eğer bu zaman zarfında çiçeklenme dönemim bitmez ise yağmur suyu ile sulayacağım.

Kokuda yoğunlaşma elde edersem ne ala.. Artık hep beraber tas tencere başlarız yağmur suyu biriktirmeye!!

Bakalım puzzle parçacıkları doğru mu yerleşecek!!

Eski 28-07-2010, 17:20   #892
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Bu melissa kışa kadar yaşar mı sizce

Çiçeklenme tam değil ise de, biraz kıpırdadı.. Peki ya yoğun koku???

Bundan evvelki çiçeklenmede tesadüf eseri yağmurlu bir dönem idi.. O güzelim kokuyu hala unutamıyorum. Yağmur geçtikten sonra vıcık vıcık olan toprak çiçeklerin bir kısmının dökülmesine neden oldu. hatta burada panikleyip sizlerden bilgi edinmiştim.

Dün geceki çiçekler, sayıca evvelkinden daha fazla . Ama kokuları onun kadar değildi.

Peki kokuyu teşvik eden ne idi?
Bazı hazır besinlerde kokuyu teşvik edici diye reklamla var. İçinde ne olabilirdi ki?

Koku yoğunluğu üzerine bir yerde humik asitin koku salgılamasında yoğunluk kazandırdığını okudum. Uygulamadım .. çünkü humik asidim bitti.

Bugün yine aynı konu üzerine yaptığım internet araştırmalarında, bir yerde tek bir cümleye rastladım.

"Çiçeklenme öncesi 7-10 gün evvelden uygun Ph değerli su ile bitki bolca sulanır..Bu durum, çiçeklerin bolca aroma salgılamasını tetikler!"

Bu cümle puzzle ın parçaları için bir ışık oldu.

Geçen dönemdeki çiçeklenmede yağmur suyu yemişti bitki. Tamamen tesadüf.
Yağmur suyunun Ph ına baktım. 5.6 olduğu yazıyor. Yağmur suyu asidikmiş.

Benim toprağım hiçbir zaman 7 in altına inmiyor. Daha doğrusu indirmede hala başarısızım.

Şimdi İstanbul a yağmur yağmasını bekliyorum. Elimde kap kacak ne varsa dolduracağım.

Eğer bu zaman zarfında çiçeklenme dönemim bitmez ise yağmur suyu ile sulayacağım.

Kokuda yoğunlaşma elde edersem ne ala.. Artık hep beraber tas tencere başlarız yağmur suyu biriktirmeye!!

Bakalım puzzle parçacıkları doğru mu yerleşecek!!
Çok doğru tespit buBen 15 litrelik plastik kapta yağmur suyu biriktiriyorumBenimkiler de çok yoğun kokmadı dün gece..Bu gece tekrar bakıcam.

Eski 28-07-2010, 18:10   #893
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Geçen hafta 3'cü dönem çiçeklenme dönemini bitirdi. Şimdi 15 ağustosu bekliyorum ve son iki haftası çiçekli olacak umudunu taşıyorum.

Kanaatkar çalı. Fazla ilgiye ihtiyacı yok. Ben bildiğimi okurum havası var...

Koku sıcaklıkla ilgili olabilir.

Eski 28-07-2010, 23:12   #894
Ağaç Dostu

Eyvah.. Sadece 1 dönemimiz mi kaldı şimdi...

Evet ısı da olabilir.

Sayın Zeytinci, çiçeklenme dönemi bittikten sonra çoğaltmak için neler yapabiliriz bizi yine bilgilendirme fırsatınız olur değil mi?

Eski 29-07-2010, 09:29   #895
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Benim melisa (MAŞALLAH) epey gelişti,(Sevgili Füsun Abla'nın hediyesi) her yerden sürgün verip ağaç haline geldiBir yandan da çiçekleniyor..Ama dikkkatimi çeken toptan çiçeklenmiyorda bir zaman bir dalı bir zaman da diğer dalı çiçekleniyorNöbetleşe çiçeklenmeyi seviyor sanırım dallarSanırım bir iki tur çiçeklenmesi kaldı sonbahara kadarPeki ondan sonra nasıl budayacağız ve çelik ihtiyacını gidereceğiz çünkü komşular adeta sırada bekliyor çelik için

Eski 29-07-2010, 12:31   #896
Ağaç Dostu

Ben olsam buyudu agac oldu diye sevinmezdim. Bu vegetative gelismenin oldugunu gosteriyor. Sirf yesillik yani. Ama melissada amac ciceklendirmeyi yogunlastirmak.

Besin icerigi olarak nitrogen fazla verilirse ciceklenme olmaz boylu poslu sirin bir bitkimiz olurmus. Belki de ciceklenmedeki azlik bu yuzden.

Dun gece giberallic icin sordugum soruya kanadali bir arkadasimzdan cevap geldi. Ciceklenme doneminde giberallic vermeyin boya gider dedi/ acmaya baslarken bir de ciceklenmenin ortasinda ver dedi. Ortalama zamanini bulabilirsem tekrar verecegim.

Resimlerdeki gibi bol yerlere kadar sarkan cicekli, yesil yapraklari nerede ise gozukmeyen guzel melissalar icin..

Bunu bu yaz basarabilirsek seneye gunduz acan cinsini de elde edip tohumdan yetistirmek lazim.

artik bir yaz da onunla ugrasirim herhalde

Ek:dün sulama suyunu kahveli su şeklinde uyguladım. kahve toprağın ph ını düşürüyor.
Bu gece o muhteşem koku yine geri geldi.

Çiçeklenme ise bu kadar. Ancak bunu yapabildim. Ama İstediğim bu değil.

Name:  DSCN0511.jpg
Views: 1599
Size:  45.3 KB

Düzenleyen fizban : 29-07-2010 saat 20:10
Eski 30-07-2010, 22:45   #897
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Alıntı:

Bunalmak mı?
Yapmayın sevgili fizban emeğinize sağlık bu değerli bilgiler için çok çok teşekkür ederim .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 14:15   #898
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Sayın Zeytinci, çiçeklenme dönemi bittikten sonra çoğaltmak için neler yapabiliriz bizi yine bilgilendirme fırsatınız olur değil mi?
Havalar sıcak gittiği sürece eylül ve ekimin son iki haftalarının çiçekli geçmesi gerekiyor. Kim bilir belki kasım da olabilir.

Çiçeklenme dönemi sonunda;
- tohumların kabukları beyazlaşınca toplayıp tohum ekim işini veya,
- çelikleme dikimini bekleyebiliriz.

Çelikleme ve tohum ekimi için, serada her zaman olabilir, ya da buzlanma riskinin geçtiği mevsimi (şubat-mart) beklemek gerekir.

Eski 06-08-2010, 12:53   #899
Ağaç Dostu

Sn Zeytinci,

Çiçekler dökülmeye başladı.Bir yandan da yenileri sürüyor. Bitki sıcak dışında keyifli.

Ama çiçekleri dökerse nasıl tohumlarını elde edeceğiz? ben bir yerde hata mı yapıyorum da tohumlaşma olmuyor? Daha doğrusu, çiçekler sapları ile birlikte kendilerini yere atıveriyorlar... Beslemede bir yerde hatam var diye düşünüyorum.

Belki de çiçeklerin tohum tutması için farklı bir beslenme var. Hiç araştırmadım doğrusu...

Ne dersiniz?

Eski 07-08-2010, 18:19   #900
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Melisam 3. kez çiçeklenmeye hazırlanıyor.Ama bu sefer çok farklı çünkü her noktasından tomurcuk fışkırıyor adeta.Halen çiçekli olmasına rağmen yaklaşık 10 gün sonra yoğun çiçeklenme yaşayacağımUmarım bu son çiçeklenmesi olmazAçıkcası hem B5A hem de Agri Fill 20-20-20 sıvı fübreyi birlikte kullanıyorum ve işe de yaradı görünüyorHem sürgün hem de çiçeklenmede başarılı oldu..Üstelik çiçeklerin dalında kalma süresi de epey uzadı.12 gündür bitkim çiçekli.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024