agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni2941Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2011, 10:29   #541
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Hibiscus Türleri

Hepsine Japon Gülü (Hibiscus rosa-sinensis) diyoruz ama bir sürü türü var. Bizimki hangisi acaba?

1) Hibiscus esculentus L. (Abelmoschus esculentus) (Bamya)
2) Hibiscus manihot (Abelmoschus manihot) (Aibika)
3) Hibiscus abelmoschus (Abelmoschus moschatus) (Amber Çiçeği)
4) Hibiscus cannabinus (Kenaf)
5) Hibiscus diversifolius (Bataklık Hibiscusu)
6) Hibiscus heterophyllus (Native Rosella)
7) Hibiscus moscheutos (Hibiscus coccineus)(Bataklık Gülhatmisi)
8) Hibiscus mutabilis (Yol Hatmisi, Ağaç Gülü, Hint Gülü, Yanardöner, Pamuk Gülü)
9) Hibiscus rosa-sinensis (Çin Gülü, Japon Gülü)
10) Hibiscus sabdariffa (Rosella) (Afrika Bamyası) (Kara Bamya)
11) Hibiscus sinosyriacus (Hibiscus paramutabilis) (Rose of Sharon) (Ağaç Hatmi)
12) Hibiscus syriacus (Rose of Sharon, Syrian Rose) (Ağaç Hatmi)
13) Hibiscus trionum (Flower Of An Hour) (Yabani Bamya)

Kaynak : Plants for A Future

Düzenleyen drhegeli : 08-11-2011 saat 22:26 Neden: Ekleme
drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2011, 14:56   #542
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Sayın lalesarı ev yapımı ilaçlar konusunda böcek kaçırıcı-tiksindirici tarifler var. Acı biber-pelin karışımı gibi mesela. Deneyin derim. Yalnız denemeden önce çiçeğinizin bir yaprağında ön deneme yapın gözlemleyin. Ne olur ne olmaz.
Sayın bozo bir gün çiçeklerim çoşar ve dallanıp budaklanırsa size çelik gönderirim ama henüz küçükler 2-3 sürgün dışında dalları yok.
Sayın drhegeli bizimkiler bildiğim kadarıyla hibiscus rosa sinensis. Şurdaki sitede güzel bilgiler mevcut International Hibiscus Society
Saygılar.

eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2011, 20:39   #543
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eb_ru Mesajı Göster
...bizimkiler bildiğim kadarıyla hibiscus rosa sinensis...
Ben emin değilim. Şüphelerim özetle şöyle :

1) Çiçek Rengi
Diğer birçok bitkide olduğu gibi, H.rosa sinensis'de de geçer akçe yeni bir hibrit oluşturmak, ismini vermek, ticari olarak bir avantaj yakalamak. Sayısız çapraz dölleme neticesinde ortaya çıkan hibritlerin çiçekleri en az iki renkli, benekli veya çizgili olduğu görülüyor. Düz renkler hala mevcut. Bitkinin ithal olması gerektiğini düşünürsek, görkemli renk cümbüşü yerine düz renklilere para ödeniyor olması makul gelmiyor bana..
Konu başlığını gözden geçirdiğimde yüklenen fotoğraflardaki çiçekler çoğunlukla düz renk.
Aşağıdakiler varken kim düz renk ithal ederki? (Fotoğraflar İnternational Hibiscus Society web sayfasından alıntıdır.)

Tahitian Baby Bonfire
Name:  TahitianBabyBonfire.jpg
Views: 3132
Size:  52.7 KB

Tahitian Princess
Name:  TahitianPrincess.jpg
Views: 3493
Size:  36.8 KB

2) Fiyat, Ulaşabilirlik
İnternational Hibiscus Society (IHS) referanslı, dolaysıyla güvenilir satıcıların ebay'daki açık artırmaları (5 tohum için) 5$'dan başlıyor. Yani H.rosa sinensis'in bir adet tohumunun fiyatı en az 1$. Aynı paraya, yine ebay'da 50 adet H.syriacus tohumu almak mümkün.
Bu pahalı tohumlardan türeyen bitkilerin pazara düşüp 3-5-10 TL'ye satılması zor gibi geliyor bana...

3) Yaprak Dökme
Konu başlığının birkaç yerinde japon gülünün kışın yapraklarını döktüğü, baharda birlikte tekrar canlandığı yazılmış.
H.rosa sinensis yaprak dökmeyen bir bitkidir. (Kaynak: The Royal Horticultural Society Gardeners' Encyclopedia of Plants&Flowers, Sayfa 512)
Tropik bir bitkidir, dona dayanıklı değildir. Kar altında yaşayamaz. Kışın yapraklarını döken, baharda canlanan H.syriacus'dur.
H.rosa sinensis melezleme çalışmalarının bir amacı da, türün bu soğuğa dayanıksızlığını kırmak...
Link : Dr. Sam McFadden

Yukarıdaki gerekçelere ilave, iki türü ayırtetmek için kullanılan başka kriterler de var. Yaprak yapısı ve rengi, çiçek rengi ve büyüklüğü gibi...
Link : Year 'round Hibiscus
Bu bilgileri, bazıları eski olduğu için (çiçek rengi, yalınkat-katmerli) bazıları da bakım ve ortama göre değişebileceği için (yaprak rengi, çiçek büyüklüğü) referans olarak almadım.

Sonuç olarak; Japon Gülü (Hibiscus rosa sinensis) olarak baktığımız ve (halen) sevdiğimiz bitkilerin çoğu (benimkiler dahil) Hibiscus syriacus (Rose of Sharon, Syrian Rose) yani Suriye Gülü bence...

Düzenleyen drhegeli : 08-11-2011 saat 22:31 Neden: Ekleme
Eski 08-11-2011, 21:07   #544
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
baya güzelmiş

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2011, 00:41   #545
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eb_ru Mesajı Göster
Sayın lalesarı ev yapımı ilaçlar konusunda böcek kaçırıcı-tiksindirici tarifler var. Acı biber-pelin karışımı gibi mesela. Deneyin derim. Yalnız denemeden önce çiçeğinizin bir yaprağında ön deneme yapın gözlemleyin. Ne olur ne olmaz.
Sayın bozo bir gün çiçeklerim çoşar ve dallanıp budaklanırsa size çelik gönderirim ama henüz küçükler 2-3 sürgün dışında dalları yok.
Sayın drhegeli bizimkiler bildiğim kadarıyla hibiscus rosa sinensis. Şurdaki sitede güzel bilgiler mevcut International Hibiscus Society
Saygılar.

sayın eb_ru ilginize çok çok teşekkür ederim.. saygılarımı sunarım..

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2011, 11:18   #546
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli Mesajı Göster

2) Fiyat, Ulaşabilirlik
İnternational Hibiscus Society (IHS) referanslı, dolaysıyla güvenilir satıcıların ebay'daki açık artırmaları (5 tohum için) 5$'dan başlıyor. Yani H.rosa sinensis'in bir adet tohumunun fiyatı en az 1$. Aynı paraya, yine ebay'da 50 adet H.syriacus tohumu almak mümkün.
Bu pahalı tohumlardan türeyen bitkilerin pazara düşüp 3-5-10 TL'ye satılması zor gibi geliyor bana...
Bu konuda haklısınız, ortada bir tezatlık var. Ancak çoğu satıcı bile bu çiçeğin farklı renklerinin olduğundan habersizken renk cümbüşü olan çiçeklere kimse çok para verip almaz ki.(satamayacakları için de uğraşmıyorlar bence, tek renklileri çelikten yetiştirmesi kolay, fakat tohumdan büyütmek çiçeklendirmek zaman gerektiriyor bir de satamazlarsa uğraştıklarına değimiyor olsa gerek). Benim çiçeklerimi edindiğim seradaki satıcı havalar soğuyor çiçekler ölmesin diye 5 tl'ye 40-50 cm'lik bitkileri sattı mesela.(bitkileri koruyacağı kapalı ortamı yoktu.) Hal böyle olunca fiyatların bu durumda olması normal.

Eski 13-11-2011, 13:24   #547
Ağaç Dostu

Tropikal Hibiscus Mail List (THML)Yahoo Grup'undan alıntı birkaç fotoğraf...

Dreamscape
Name:  Dreamscape-16.jpg
Views: 2767
Size:  40.1 KB

Grand Design
Name:  Grand Designs.jpg
Views: 2880
Size:  50.3 KB

P. Girl - K. Largo
Name:  P_Girl-K_Largo.jpg
Views: 2820
Size:  51.8 KB

Rainbow Mountain
Name:  Rainbow-Mountain-7.jpg
Views: 2763
Size:  35.3 KB

Sugar Plum Frost
Name:  Sugar Plum Frost.jpg
Views: 2743
Size:  40.8 KB

Eski 13-11-2011, 13:26   #548
Ağaç Dostu

Yine THML'den... İsimsiz kahverengiler...

Eklenen Resimler

ilksenozturk beğendi.
Eski 13-11-2011, 14:30   #549
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Sondan ikinci, ortası lila olan çok güzelmiş

Eski 14-11-2011, 08:46   #550
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Tek kelimeyle mükemmel...

Periş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2011, 11:03   #551
Ağaç Dostu

kuyrukk's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2009
Merhabalar ;
Geçen yıl fide olarak aldığım japon güllerimi bahçeme dikmiştim. Birinin gelişmesi gayet güzel ve bu yıl bol bol çiceklendi. Digeri ise çiceklenmek için uğraşıyor sürekli tomurcuklanıyor ve açılamadan dökülüyor, gelişmesi de diğerinden daha yavaş hatta büyümedi bile denilebilir. Çaresini bulmak için yardımcı olabilecek arkadaşlar olduğunu umuyorum ve şimdiden çok teşekkür ediyorum..

kuyrukk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2011, 18:58   #552
Ağaçsever

penguenn's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Japon gülüm Geçen yıldan bir fotoğraf. Yeni taşındığımız evde salona aldım.Kış mevsimi boyunca seyrek de olsa açtı. Galiba yoruldu yaz pek verimli geçmedi. Şimdi ise kapalı balkonda, yapraklar sararmaya başladı. Sanırım çok güneş alıyor. Bu günlerde budama yapıp yine salona alsam toparlanır mı? Ne dersiniz? (Şunu da söylemeliyim aldığımdan bu güne kadar sıkı bir budama yapmadım)

Eklenen Resimler

penguenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2011, 19:03   #553
Ağaçsever

penguenn's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Hepsi de çok güzel...

penguenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2011, 13:29   #554
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Sayın penguenn'in resmini yolladığı japon gülünden bir akrabamız çelik vermişti, perlitte 10 günde köklendi. Vakti zamanında bizde 1,5 m boyunda bu çiçekten vardı, akrabamıza biz köklendirip vermiştik, bizim o 1,5 m'lik japon öldü şimdi o akrabadan geriye geldi çiçek, annem torunum diye seviyor

Eklenen Resimler

Melisa16 beğendi.
Eski 19-11-2011, 14:22   #555
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Sayın Drhegeli,

Hibiscuslara gönül vermiş birisi olarak bu sayfadaki eksikliği doldurduğunuz için teşekkür ediyorum.

Ulaşabilirlilik konusunu çok uzun zamandır araştırıyorum. Doğru ebay'da tohum olarak melez çeşitlerin tohumlarını sattıklarını söyleyen çok satıcı olmasına rağmen güvenilir satıcılar arasında bu tohumları satan hemen hemen hiç satıcı yok.

Fide olarak almak istediğimizde de maalesef genelde uluslararası gönderim yok. Büyük çoğunluğu ABD ve Kanadaya gönderiyor. Bunun yanında fidelerin Türkiyeye ithalinde de zaman zaman sorunlar çıkabiliyor. Gelen fidelerin sorunsuz bizlere ulaşabilmesi için belli bir bedelin altında olmasının yanında, sertifikalı olması ve numune olarak ticari olmayacak şekilde gönderilmesi gerekiyor.

Amerika menşeili bir firma ile bir süre yazıştıktan sonra minimum 100 USD'lik fide almak şartı ile Türkiye'ye 50 USD kargo bedeli ile göndermeye ikna olmuştu ki sipariş verme aşamasında bir süre maillerime cevap vermediler. Kısaca bu güzel melez çeşitleri ülkemize getirmenin sıkıntıları bir hayli fazla en azından ben başaramadım.

Bu konuya maalesef ülkemizde ki üreticilerde yeteri kadar ilgi göstermedikleri ortada çiçek üretimi ve melezleştirilmesi konusunda çok tecrübeli üreticilerimiz olmasına rağmen sanırım yeteri kadar ticari kazanç görmediklerinden hibiscusların melezleştirilmesine ilgi göstermiyorlar.

Son olarak yaptığım araştırmalara göre benim bulabildiğim en geniş hibiscus çeşitleri bu link'den verdiğim üreticide mevcut.

Şu an için elimde yurt dışından gelen tohumlardan, üretme aşamasında olduğum Hibiscus Syriacus, Hibiscus Moscheutos, Hibiscus Sabdariffa, Hibiscus manihot, Hibiscus cannabinus, Hibiscus mutabilis, Hibiscus rosa-sinanis mevcut olup çimlendirme çalışmalarım devam etmektedir.

Düzenleyen tturt : 19-11-2011 saat 14:26 Neden: Kelime düzeltme
tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2011, 16:01   #556
Ağaç Dostu

Sn tturt,
ebay'daki şu satıcı : (Richard Johnson) Uluslararası Hibiscus Derneği (IHS) üyesidir. Aynı derneğin Yahoo grubunun moderatörüdür. Saygın ve güvenilirdir. Ben kendisinden tohum aldım. Makul bir sürede ve eksiksiz elime ulaştı. Çimlendirmeye yeni başladım.

Ebay safyasında yılın son satışlarına devam ediyor. Web sayfası da şu : Hibiscus Of Tahiti

Düzenleyen drhegeli : 20-11-2011 saat 10:00 Neden: Yazım hatası
Eski 20-11-2011, 11:22   #557
Ağaç Dostu

Richard Johnson'ın 19 Kasım 2011 tarihinde IHS Yahoo Grubu'na eklediği, kendi melezleştirdiği ve yetiştirdiği bitkilerin bazıları...
Son ikisi, bitkilerin ilk çiçekleri ve henüz ad konmamış...

Name:  zz+111119+[RBS+7_5+in]+Tahitian+Autumn+Queen+7882-8.jpg
Views: 2904
Size:  24.9 KBName:  zz+111119+[RBS+8+in]+Tahitian+Purple+Magic+SAM+RJ2-1.jpg
Views: 2840
Size:  22.8 KB
Name:  zz+111119+[RBS+9_5+in]+Tahitian+Gold+Vibrations++RJ1-1.jpg
Views: 2737
Size:  20.2 KB
Name:  T.Lavander Storm x Trademark.jpg
Views: 2636
Size:  20.9 KBName:  T.Lavender Storm x Black Dragon.jpg
Views: 2807
Size:  23.7 KB

Düzenleyen drhegeli : 20-11-2011 saat 14:58
Eski 04-12-2011, 13:40   #558
Ağaç Dostu

Aynı bitkilerde, yaz (Temmuz) ve kış (Aralık) aylarında görülen renk değişiklikleri...
Fotoğraflar İngiltere'de çekilmiş...
(International Hibiscus Society Mail Group'tan alıntıdır.)

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2011, 16:38   #559
Ağaç Dostu

Bu sefer dünyanın başka bir yöresinden : Louisiana, ABD.
Nisan-Kasım aylarında aynı bitkilerin renk değişimleri...
(International Hibiscus Society Mail Group'tan alıntıdır.)

Eklenen Resimler

Eski 30-12-2011, 21:27   #560
Cii
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2011
herkese merhaba , beyaz renkli japon gülünü (hibiscus arnottianus) izmirde nerden bulabilirim , izmirli arkadaşlar yardımcı olursanız çook sevinirim

Cii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 20:10   #561
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Sayın Cii,

Öncelikle sitemize hoş geldiniz.

İzmirli arkadaşlar size daha çok yardımcı olacaktır. Ben bildiğim satın aldığım bir yeri söyleyeyim.
Kemeraltında Hisarönünde ki çiçeklerde bulabilirsiniz.

Eski 01-01-2012, 20:12   #562
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Bugün ebay'dan açık artırmadan Brezilyadan tohum aldım. İnceleme yaparken tohum çimlenmesi, çimlenen tohumların gelişmesi, farklı melezler için tozlaşma gibi konuları resimli anlatan web sayfalarına ulaştım bu sayfaları aşağıya ekliyorum.

Konular portekizce ağırlıklı anlatılmış bazı yerler ingilizce. Google Translate ve diğer cümle çeviri programları sizlere yardımcı olacaktır.

Seeds Germinations
Some blooms of my collection 41
Some blooms of my collection 40
Polinização nos Hibiscos Híbridos
Descascando semente.mp4 - YouTube
nicking_seeds - YouTube

Eski 01-01-2012, 21:57   #563
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tturt Mesajı Göster
...satın aldığım bir yeri söyleyeyim...
Sevgili tturt,

aldığın beyaz hibiscus H. arnottianus mu? Hawaii orjinli ve kokulu bildiğim kadarıyla... Elinde varsa, budamada falan artan çeliklere talibim...

Verdiğin linkler çok faydalı oldu. Pamukta çimlendirmeyi mutlaka deneyeceğim...
%100 başarı bu değerli tohumlar için muhteşem...

Bu arada, Uluslararası Hibiscus Derneği'nin yılın ilk ebay satışı başladı.

winkes | eBay

Eski 01-01-2012, 22:37   #564
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Sevgili drhegeli,

Ben bir kaç çelik aldım umarım tutarlar. Saksıdakileri yaşatabilirsem yeni çelikler alacağım.
Tutan çelik olursa biri sizindir. Olmazsa da çelik alır onu size veririm.

Fuardan aldıklarım hibiscus Tylene ve Hibiscus baby blue (bu ismi satıcı vermiş olabilir) bahsettiğin arnottianus üzgünüm bende yok.

Eski 08-01-2012, 20:35   #565
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Bu akşam ebay'da ki açık arttırmada 5 tohum 54,50 ve 52,50 USD'ya alıcı buldu. Çoğu 20 USD'nin üzerinde satıldı.

Eski 08-01-2012, 22:38   #566
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Bu gece ebay'dan aldığım hibiscum tohumlarının resimlerini burada görebilirsiniz.

Eski 10-01-2012, 17:47   #567
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

dilerim çimlendirip çiçeklerini görebilrsiniz ve görebiliriz sayın tturt
bol şans

Eski 15-01-2012, 13:37   #568
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

[QUOTE=drhegeli;894598]Sevgili tturt,

aldığın beyaz hibiscus H. arnottianus mu? Hawaii orjinli ve kokulu bildiğim kadarıyla... Elinde varsa, budamada falan artan çeliklere talibim...

Sevgili Drhegeli,

Bu aralar tamamen ithal rosa sinensis tohumlarına ve bitkilerine odaklandığımdan bu mesajınızı doğru algılamamışım. Geçtiğimiz sezon içinde çektiğim hibiscus fotoğraflarına bakarken bu mesajın aklıma geldi ve araştırdım.

Haklısın aşağıya fotoğraflarını koyduğum hibiscus arnottianus, internetten yaptığım araştırmada hem yaprak yapısı hem çiçek yapısı hem de çiçek tomurcuğu olarak aynı. Çiçek tomurcuğu rosa sinensislerden farklı. Ben hibiscuslar kokmuyor bildiğim için hiç koklamadım. İlk işim ilk çiçeğinde koklamak olacak.

Bu sene ondan da çelik almıştım. yarın işyerinde bakacağım umarım tutmuştur. Birden fazla çelik almıştım. Mart ayında da alacağım. Tutmuş çeliklerden biri sizindir sevgili drhegeli.

Aşağıya üç fotoğraf koyuyorum. İlk fotoğrafın sol alt tarafına bakarsanız tomurcuk yapısının farklı olduğunu göreceksiniz. 2. Fotoğraf açarken tam açmamış hali. Son fotoğraf ise tam açmış hali. Çoğu hibiscus bir gün açıkkalırken bu 2-3 gün açık kalıyor.

Name:  IMG_4198.jpg
Views: 2605
Size:  28.2 KB

Name:  DSC07501.jpg
Views: 2720
Size:  36.6 KB

Name:  DSC07564.jpg
Views: 2413
Size:  38.8 KB

Eski 15-01-2012, 15:58   #569
Ağaç Dostu

Sevgili tturt,

inşallah kokuludur. Melezleştirme çalışmalarında da kullanabiliriz...

Bu arada "2006 Yılın Hibiscus'u Yarışması" sonuçladı :
1. Grand Slam (Scarlet Angel X Remembrance) Bob Carran
Name:  GrandSlam3BCarran_1-12-05.jpg
Views: 2508
Size:  21.3 KB

2. Gator Magic (Gator Pride X Remembrance) Bob Carran
Name:  GatorMagicBCarran_27-11-05.jpg
Views: 2439
Size:  22.1 KB

3. Tahitian Romance (Grand Hyatt X Tahitian Rainbows) Richard Johnson
Name:  Tahitian_Romance_2RJ_31-12-05.jpg
Views: 2713
Size:  21.5 KB

Eski 16-01-2012, 11:42   #570
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

İşyerindeki hibiscusların durumu gayet iyi. Budamalara cevap vermeye başladılar yeni sürgünler oluşmaya başladı.

Çelik aldığım kırmızı rosa sinensis çok ilginç ama ilk çiçeklerini verdi. Bende zamansız olmakla birlikte sadece merakımı gidermek amacıyla tohum oluşumu olsun diye gerekli çalışmayı yaptım. Eğer tohum oluşumu gerçekleşirse 3 ay içinde tohumların olgunlaşması gerekiyor. Nisan ortalarını bulmuş oluruz. Tohumlar toplandıktan sonra rosa-sinensis kaldığı yerden gelişimine devam edecektir.

İlk iki fotoğraf dölleme işlemi gerçekleşmeden önce, sonraki iki fotoğraf işlem gerçekleştikten sonra. Dikkatinizi ortadaki kırmızı kısmın sarı olmasına çekmek istiyorum.

Name:  IMG_20120116_080437.jpg
Views: 2395
Size:  43.5 KB

Name:  IMG_20120116_080445.jpg
Views: 2393
Size:  49.7 KB

Name:  IMG_20120116_120601.jpg
Views: 2354
Size:  34.9 KB

Name:  IMG_20120116_120616.jpg
Views: 2400
Size:  45.6 KB

Name:  IMG_20120116_120740.jpg
Views: 2374
Size:  69.4 KB

Düzenleyen tturt : 16-01-2012 saat 11:49 Neden: Fotoğraf ekleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024