agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-12-2012, 12:50   #271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi plotelli Mesajı Göster
sayın necip cevabın için tşkkr fakat fidanı kendim yetiştiriyorum dedimya emniyet açısından ve parasal yönden fakat aşı kalemine ihtiyacım olacak bu yıl 100 adet kadar seneye 1200 gibi bunu sizin gibi bahçe dikimi yapmış kişilerin budama dallarından almayı düşünüyom tabi talep edilirse parasıyla bu konuda yardımcı olurmusunuz tşkkr
sayın plotelli

dediğim gibi benim fidanlar seneye haziran sonunda dikileli bir yıl olacak henüz yaşını bile doldurmadı bahçede

bu nedenle benim bahçeden önümüzdeki baharda aşılık kalem çıkmaz ama seneye (2014) baharına lazım diyorsanız mutlaka çıkacaktır neden size vermeyeyim..

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 12:55   #272
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
hocam saygılar .dıkmıs oldugunuz fernorların durumu nedır yanı yapraklarını dokum zamanında kısa hazırlandılar mı.

yapraklar kasım sonu itibari ile tamamen döküldü kışı yaşıyorlar
soguklarla arası nasıl.ins sorunsuz atlatırlar kısı.cunku ankara ve kırsehır aynı ıklıme sahıp gıbı.eger orda bu sene sıkıntısız gecırırse fernorlar ankarada gecırır dıye duydum.

bende araştırmalarım sonucu karasal iklime en uygun olarak fernor ve fernetteyi bulunca seçimimi bunlardan yana kullandım. şimdi ne desem boş olur baharda uyanma tarihlerinde, kışın kayıp oldumu bunların hepsini göreceğiz

bu fernor a cok verım lı ve cok kalıtelı meyvesı oldugu ve ırı meyvesı oldugu soylenıyor bunlar dogru mu gercekten cok kalıtelı mı hastalıklarada dayanıklı oldugu soylendı sızde agaclardan hastalıga kapılan ooldumu (ıns olmamıtır).bıraz agacların su ankı durumu hakkında bılgı veırrmısınız.buyume-soguklar -hastalıklar-yaprak dokme zamanı-budama ufak bılgıler verırsenız sevınırım.sızı takıp edıyorum cunku benım sartlarıma ve ve dıkecegım cınse en yakın olan sızsıznız saygılar .
bu sorularınızın engüzel cevabını mayısta verebilirim şu an tamamen uyumuş çıplak dallar var bahçede

Düzenleyen ncp1963 : 08-01-2013 saat 08:34
Eski 29-12-2012, 10:34   #273
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2012
*** necip bey siz bu yl fidanların geliştiğini farkettinizmi dikimden sonra nasıl bi aşama kaydetti

plotelli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 16:44   #274
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi plotelli Mesajı Göster
*** necip bey siz bu yl fidanların geliştiğini farkettinizmi dikimden sonra nasıl bi aşama kaydetti
ben biraz şansızlık yaşadım dikim sırasında bazı aksiliklerden dolayı dikim işi biraz geç oldu dolayısı ile bu yıl kayıp bir yıl oldu benim için çok büyüme olmadı kimi fidanlarda üç beş cm sürgün kimilerindede maksimum 10 cm kadar sürgün oluştu

Eski 01-01-2013, 11:06   #275
Ağaç Dostu

sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim

söylenenleri duyunca insan irkiliyor

hyponica.flv - YouTube

sayın selahattin yılmaza teşekkürler

nogaifatih beğendi.
Eski 01-01-2013, 11:08   #276
Ağaç Dostu

kalem alma ve muhafaza

Aşı kalemi alma ve muhafaza - YouTube

nogaifatih ve ladikli beğendi.
Eski 01-01-2013, 11:11   #277
Ağaç Dostu

Aşılama hakkında temel bilgiler

Aşılama hakkında temel bilgiler - YouTube

ladikli beğendi.
Eski 01-01-2013, 11:43   #278
Ağaç Dostu

göz aşısı

ilk video bittikten sonra pencereyi kapatmazsanız devamı otomatik olarak başlıyor

TARIMSAL EĞİTİM 2011 - BİTKİLERDE GÖZ AŞISI METODLARI | Bereket TV

Düzenleyen ncp1963 : 01-01-2013 saat 12:14
Eski 01-01-2013, 19:35   #279
Ağaç Dostu

değişken lider dallı budama

değişken lider

Eklenen Resimler

Eski 01-01-2013, 19:37   #280
Ağaç Dostu

Hedeflenen

işin sonunda becerebilirsek yaklaşık olarak ağacın alması gereken şekil

Eklenen Resimler

Düzenleyen ncp1963 : 02-01-2013 saat 10:14
Eski 02-01-2013, 12:08   #281
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
necip abi, lider dal bırakılarak oluşturacak ağaçlarda katlar oluşturulması gerekmiyor mu(1.kat,2.kat ve 3.kat diye) katlar arasında da boşluklar bırakarak..
köy tv de ceviz budaması diye proğram vardı orada gördüm, sanırım s.bayrak ın kitabında da öyle yazıyor..

ncp1963 beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 12:25   #282
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
necip abi, lider dal bırakılarak oluşturacak ağaçlarda katlar oluşturulması gerekmiyor mu(1.kat,2.kat ve 3.kat diye) katlar arasında da boşluklar bırakarak..
köy tv de ceviz budaması diye proğram vardı orada gördüm, sanırım s.bayrak ın kitabında da öyle yazıyor..
burada gördüğün her ikili görünen katı 120 derece açı ile üç daldan oluştuğunu düşün ( çizimde iki görünüyor) tabi çizimdeki gibi net olmayacak katlarda dallar birbirinden açağıda yukarıda olacak açılar tam istediğimiz gibi olmayacak bazı değişkenler olacak

geniş bir vaktimde bunu 3D çizeyim daha kolay anlaşılır olacaktır

Eski 02-01-2013, 16:25   #283
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
burada gördüğün her ikili görünen katı 120 derece açı ile üç daldan oluştuğunu düşün ( çizimde iki görünüyor) tabi çizimdeki gibi net olmayacak katlarda dallar birbirinden açağıda yukarıda olacak açılar tam istediğimiz gibi olmayacak bazı değişkenler olacak

geniş bir vaktimde bunu 3D çizeyim daha kolay anlaşılır olacaktır
ben de daha açık yazayım demek istediğimi

1.katta, farklı yönlere bakan aralarında 20-30cm olan 3 veya 4 dal,2 katla arasında 50-60 cm olacak, yine 2. katta aynı şekilde farklı yönlere bakan 3-4 dal 50-60 cm boşluk 3.kat yine aynı...

yani katlardaki dallar arasındaki boşlukların kat aralarında iki katı ya da daha fazla olması böylece güneş ışınlarının ve rüzgarın içlere kadar her bölgeye rahatlıkla girmesi sağlanacak (tabi ki her ağaç her dal istediğimiz gibi gelişmeyeceği için farklılıklar olacaktır)

ncp1963 beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 17:00   #284
Ağaç Dostu

3d

inşallah beğnirsiniz hata var dediğiniz yer varsa yazarsanız düzeltirim

http://www.youtube.com/watch?v=SMaMt8BVl64

Eski 03-01-2013, 16:58   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Değerli büyüklerim ön araştırma olarak internette dolasırken rastgeldim.. 1300 kuyuluk bahce cok hosuma gitti ALLAH bereketinide verir ins.. benm sizlere sorum olacaktıı... Yalova Burhaniye Köyünde 6 dönüm arazi için nasıl bir bahce kurma yoluna basvurmalıyım ön hazırlıklar fidan ve ceviz tercihini hangi yönde yapmalıyım.. nelere dikkat etmeliyim ve bahcem bu tür ziraat'e uygnmudur..
ilgilenen degerleri forum üyelerine smdiden tskrlerimi arz edermm..

Burhaniyeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 17:37   #286
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burhaniyeli Mesajı Göster
Değerli büyüklerim ön araştırma olarak internette dolasırken rastgeldim.. 1300 kuyuluk bahce cok hosuma gitti ALLAH bereketinide verir ins.. benm sizlere sorum olacaktıı... Yalova Burhaniye Köyünde 6 dönüm arazi için nasıl bir bahce kurma yoluna basvurmalıyım ön hazırlıklar fidan ve ceviz tercihini hangi yönde yapmalıyım.. nelere dikkat etmeliyim ve bahcem bu tür ziraat'e uygnmudur..
ilgilenen degerleri forum üyelerine smdiden tskrlerimi arz edermm..
iyi niyet dilekleriniz için çok teşekkürler allah inşallah sizlerede daha iyisini nasip eder

önceliğiniz toprak analizi yaptırmak olsun ama mutlaka ne dikeceğinizi söyleyin

sizin orada araştırma merkezi var sizler bir çok bölgedeki çiftçi kardeşlerimizden çok daha şanslısınız araştırma merkezi sizi yönlendirecektir

yanlışım yoksa sayın safranlı (form üyesi arkadaşımız) oda sizin oradandı sayın safranlı okuyunca mutlaka size yazacaktır ve değerli bilgilerini sizinle paylaşacaktır.

rise_com beğendi.
Eski 03-01-2013, 17:55   #287
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Alıntı:
iyi niyet dilekleriniz için çok teşekkürler allah inşallah sizlerede daha iyisini nasip eder

önceliğiniz toprak analizi yaptırmak olsun ama mutlaka ne dikeceğinizi söyleyin

sizin orada araştırma merkezi var sizler bir çok bölgedeki çiftçi kardeşlerimizden çok daha şanslısınız araştırma merkezi sizi yönlendirecektir

yanlışım yoksa sayın safranlı (form üyesi arkadaşımız) oda sizin oradandı sayın safranlı okuyunca mutlaka size yazacaktır ve değerli bilgilerini sizinle paylaşacaktır.
Kendisini görünce dogrusu Yalovalı bir hemseriminde burda oldguna sevindimm.. evet söylediginiz gibi arastırma merkezimiz varr.. bahsi gecen 6 dönümlük bir arazi var ve su anda ekim alanı olusturmak için açılacakk..

rise_com ve ncp1963 beğendi.
Burhaniyeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 21:56   #288
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Sayın duyon bence aşılama işini kendiniz yapın ben ufak ufak başladım...İnternette yeteri kadar bilgi var bu konuda forumda da özellikle lilium un paylaşımları var sagolsun... kaybınız ne olacakki sonucta bence hazır çögurlerınızde deneyıp bakın... ben fernoru yenı dıktım deneme asamasındayım ancak chandlerı mutlaka deneyın bizim yerli çeşitlerle arasında daglar kadar fark var ...
Sayın bilbara bence once yakınlarınızda 40-50 dekar bir arazıye gidip etrafını bır dolasın ve kendınız karar verin ....
hocam ankarada chandler olur mu sızınkıler soguktan zarar gormedımı hıc fernor mu chandler mı.sızın bulundugunuz yerde sıcaklık degerlerı nedır.ben cubukta fernor dusunuyorum ama hala karar veremöedım deneyımlere dayanarak karar verecegım.saygılar aslında bızım ora<ya en yakın ıklım sızınkı sızın sonuclarınız cok onemlı ***

ncp1963 beğendi.
sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 22:12   #289
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetalp Mesajı Göster
50 dönüm arazimiz var ceviz için uygun diyorlar su problemi yok
50 dönüm bir araziye ceviz dikmek için uygun mu avantajları dezavantajları ne olur
içine evde yapacağız depo falanda girersek bu işe lütfen yardımcı olun
hocam saygılar ankaranın neresıne dusunuyorsunuz. ve hangı cıns dusunuyorsunuz yerlı mı yabancı mı ve neden.***

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 11:49   #290
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
ncp1963 bey ve diğer arkadaşlar verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler.

ncp1963 beğendi.
m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 13:46   #291
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
ncp1963 bey ve diğer arkadaşlar verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler.

Rica ederim

Aramıza hoş geldiniz, bizlerde bu işin eğitimini almış kişiler değiliz deneyip yanılarak başarılarımızı ve başarısızlıklarımızı paylaşarak bilgimizi artırmaya çalışıyoruz

m.gökhan beğendi.
Eski 11-02-2013, 16:14   #292
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Necip bey sizinle özel mesaj üzerinden görüştük ancak konuya not düşmek ve güncellemek adına burayada ekliyim yazdıklarımı.

1400 rakım'lı bir yere 3.5 dönüm kadar ceviz bahçesi dikmeyi düşünüyoruz. Burda amaç ticari değil hobi amaçlı vakit geçirmek , boş olan bir araziyi değerlendirmiş olmak , bu konuda deneyim kazanmak ...vs denilebilir.

Öncelikle bu konuya benim gibi sonradan ilgi duyan insanlar için internet üzerinde araştırmalarda ve fidancılara danışıldığında büyük bir bilgi kirliliği var. Her çeşidi ve yöntemi öneren veya kötülüyen mevcut.

Herşeyden önce dikilmesi gereken cins önemliydi . Yalova doğumlu olduğumdan Yalovada bulunan birkaç tanıdık vasıtası ile ziraatçilere danıştığımızda rakımdan dolayı bilecik , şebin ve fenor önerdiler. Hatta geçtiğimiz yaz ayı sonunda 5*7 çukurları kazdırdım. Sonbaharda düğün telaşı yüzünden bu konu ile ilgilenemedim. Son 1.5 aydır baharda dikelim diye düşünürken bahçe oluşturmak için çok farklı etkenleri, farklı ceviz türleri ...vs gibi konuları daha derinlemesine araştırma şansım oldu.

Son düşüncelerime gelince aralıkları 5*7 belirlemekle hata yaptım sanırım. Chadler için uygun densede çoğu kaynakta 7*7 veya 8*8 olarak geçiyor. Bu noktada yerler hazırlandığından dolayı birer atlıyarak ekebilir 10*7 olarak aralıkları elde edebilirim. Belki normal eker daha sonra aradakileri alabilirim . Şu an karar veremedim.

Ekmeyi düşündündüğüm cinslere gelince bölge rakımını düşünerek fenor ve maraş18 ekebilirim . Bununda yanında denemek için chadler da düşünüyorum . Zira orta anadolu kadar ağır olmuyor kış ayları.

Halen tam olarak emin olabilmiş değilim. Bu ay sonuna kadar netleştirmeyi umuyorum .

ladikli beğendi.
m.gökhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 18:50   #293
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
Necip bey sizinle özel mesaj üzerinden görüştük ancak konuya not düşmek ve güncellemek adına burayada ekliyim yazdıklarımı.

1400 rakım'lı bir yere 3.5 dönüm kadar ceviz bahçesi dikmeyi düşünüyoruz. Burda amaç ticari değil hobi amaçlı vakit geçirmek , boş olan bir araziyi değerlendirmiş olmak , bu konuda deneyim kazanmak ...vs denilebilir.

Öncelikle bu konuya benim gibi sonradan ilgi duyan insanlar için internet üzerinde araştırmalarda ve fidancılara danışıldığında büyük bir bilgi kirliliği var. Her çeşidi ve yöntemi öneren veya kötülüyen mevcut.

[COLOR="black"]bilgi kirliliği konusunda sonsuz haklısınız Altay Ceviz şu link e bakarsanız nedemek istediğimi anlarsınız unutmadan birde sattıkları fidanlar aşısızmış, aşısız fidanın yani çöğürden yetişen fidanın meyvasının ne olacağını allahtan başka kimse bilmez çok verimli harika bir çeşitte olabilir hiç verimsiz tatsız tuzsuz birşeyde olabilir. tüm kaynaklar bas bas bağırıp bu böyledir derken bu arkadaşların aşısız fidan satmaya çalışmaları bence biraz abesle iştigal oluyor. /COLOR]

Herşeyden önce dikilmesi gereken cins önemliydi . Yalova doğumlu olduğumdan Yalovada bulunan birkaç tanıdık vasıtası ile ziraatçilere danıştığımızda rakımdan dolayı bilecik , şebin ve fenor önerdiler. Hatta geçtiğimiz yaz ayı sonunda 5*7 çukurları kazdırdım. Sonbaharda düğün telaşı yüzünden bu konu ile ilgilenemedim. Son 1.5 aydır baharda dikelim diye düşünürken bahçe oluşturmak için çok farklı etkenleri, farklı ceviz türleri ...vs gibi konuları daha derinlemesine araştırma şansım oldu.

formda ejder01 arkadaşımız da sizinkine benzer bir yerde dikim yapmış chandler hakkında çok olumlu konuşmuyordu isterseniz ejder01 in yazılarını tekrardan gözden geçirin

Son düşüncelerime gelince aralıkları 5*7 belirlemekle hata yaptım sanırım. Chadler için uygun densede çoğu kaynakta 7*7 veya 8*8 olarak geçiyor. Bu noktada yerler hazırlandığından dolayı birer atlıyarak ekebilir 10*7 olarak aralıkları elde edebilirim. Belki normal eker daha sonra aradakileri alabilirim . Şu an karar veremedim.

arazi çok büyük olmadığı için rakamsal büyüklük pek dişe dokunacak bir şey oluşturmayacaktır madem hazır çukurlarda kazılmış bence dikim yapın toplamda 30 fidan fazla dikmiş olursunuz 30X10=300 TL yapar ilerde gerekirse kesersiniz

Ekmeyi düşündündüğüm cinslere gelince bölge rakımını düşünerek fenor ve maraş18 ekebilirim . Bununda yanında denemek için chadler da düşünüyorum . Zira orta anadolu kadar ağır olmuyor kış ayları.

Halen tam olarak emin olabilmiş değilim. Bu ay sonuna kadar netleştirmeyi umuyorum .

şimdiden herşeyin gönlünüzce olması dileklerimle

ladikli beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 17-02-2013 saat 10:51
Eski 11-02-2013, 23:13   #294
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Değerli ceviz dostları, merhabalar
Forumu yaklaşık iki aydır izliyorum gerçekten çok değerli bilgiler, paylaşımlar mevcut.Ben de 2012 aralık ayında düzcede 5 dönüm araziye 130 adet chandler tozlayıcı olarak 10 ar adet fernor ve franquette diktim.Fidan çukurlarını 1*1*1 m olarak açtırmıştım.Fidanlar acemilikten olsa gerek biraz derine dikilmiş, biraz da fidan çukurunun çökmesinden dolayı iyiden iyiye derinde kalmış (aşı yeri yaklaşık 15-20 cm toprak altında).Danıştığımız fidancı ağaç köklerinin kış suyundan boğulacağını fidanların önümüzdeki sonbaharda %99 kuruyabileceğini acilen fidanların bir miktar geri çekilerek aşı yerlerinin toprak yüzeyinde kalmasını ve fidan çukurunun bir miktar daha çökme ihtimaline karşşı bu işlemi mutlaka yapmamız gerektiğini tembihledi.Biz de kararsız da olsak fidancımıza güvendiğimizden fidanları yaklaşık 30-35 cm daha toprak yüzeyine çekerek diplerini tekrar doldurduk.Ama doğru mu yaptık bilemiyorum.Bu geri çekme işlemi fidan köklerine zarar verir mi,köklerin altında boşluk yaparak donmalarına sebep olur mu (çekme işleminden sonra tekrar toprağı sıkıştırma işlemi de yaptık)bu işlemler bu ayın ilk günlerinde yapıldı.
Belirttiğim hususlarda değerli görüşlerinize ihtyacım var.Katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla

kenan kırca ve ladikli beğendi.
agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 07:57   #295
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
gayet dogru yapmışsınız
hiç bir sıkıntı yok...sorunu çözmüşsünüz

ncp1963 beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 08:24   #296
Ağaç Dostu

yeni dikim yapıyormuş gibi düşünüp birazda su verirseniz köklerin çevresinde kalacak hava boşluklarınıda gidermiş olursunuz

Eski 13-02-2013, 09:42   #297
Ağaç Dostu

cevizde gübreleme

arkadaşlar bazı yazılarda şöyle yapsam olurmu böyle yapsam olurmu soruları var. ezbere yaparak olmaz.

mutlaka ve mutlaka toprak analizi yaptırmak zorundayız ve hatta bazı analizler görüyorum uyduruk gübreleme önerileri var eklerinde acaba diyorum analizi isteyen arkadaşımızmı ne dikeceğini söylemedide böyle bir programmı önerdiler.

toprak analizi yaptırırken mutlaka ne dikeceğimizi belirtmeliyiz ve uygun gübreleme programını talep etmeliyiz..

arkadaşlar aman yanıltıcı olmasın bu benim toprağımın analizine göre önerilmiş gübreleme programıdır sizin bahçenize uyacak diye hiç bir gerçekliği yok mutlaka kendi toprağınızı analiz ettiriniz.. önerilen gübreleme programına örnek olsun diye yükledim

Eklenen Resimler

Düzenleyen ncp1963 : 13-02-2013 saat 10:16
Eski 13-02-2013, 10:07   #298
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
gayet dogru yapmışsınız
hiç bir sıkıntı yok...sorunu çözmüşsünüz
Sayın safranlı
teşekkür ederim

Eski 13-02-2013, 16:30   #299
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Alıntı:
yeni dikim yapıyormuş gibi düşünüp birazda su verirseniz köklerin çevresinde kalacak hava boşluklarınıda gidermiş olursunuz
sayın ncp1963,
teşekkür ederim

ncp1963 beğendi.
Eski 15-02-2013, 08:33   #300
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Hemşerim fidanlarnda ki naylon ipleri almalsn onun yerine pamuklu veya yünlü iple bağlaman tavsiye ederim.

ladikli beğendi.
arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024