agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2007, 19:41   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Merhaba
Bu konuyla ilgili youtube sitesinde videolar var. Bu videolardan birinde cevizin nasıl dikileceği ayrıntılı olarak anlatılıyor.

crystal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2007, 13:06   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
crystal;

Hazır bilgi aktarıyorken bir de link verebilseydiniz, forumdaki bilgi akışı için daha da faydalı olurdu gibime geliyor, okuyanlara kolaylık olması açısından...

Ya da hangi anahtar kelimelerle arama yapmalıyız o videolar için??? Siz nasıl ulaştınız???

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 13:13   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2007
benim bursa mustafa kemalpaşa civarında 190-230 metre irtifası bulunan 80 dönümlük bir araziye 8x8 aralıklarla şebin ve bilecik ekmeyi düşünüyorum. Arazi kuzeyden güneye meyilli bir konumda bulunmaktadır. toprağın su tutma oranı %81 olduğu için fidelerin dikileceği yerdeki toprağı perlit ile karıştırarak geçirgenliğini çoğaltmayı hedeflemekteyim. Ancak aklıma takılan soru bu aralıklarla ektiğim ceviz ağaçlarının arasına elma-kiraz gibi meyve ağaçları ekmem:

1- meyve fidanlarında döllenme zorluğu oluşturarak verimde düşüşe yol açarmı?
2- Araya ektiğim meyve fidanlarından ortalama kaç yıl ürün alabilirim?
ve bu sitede okuduklarımdan sonra düşünmeye başladığım pedro cinsi cevizlerin bu yörede başarılı olup olmayacağı ve bu cins fidanların bakanlık tarafından sertifikalanıp sertifikalanmadığıdır.

Konuya gösterdiğiniz ilgiden ötürü şimdiden teşekkür ederim.

hakuna matata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 18:56   #214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Haklısınız biraz eksik bilgi oldu. Aşağıya linki kopyaladım, eğer bir sorun olursa 'ceviz dikimi' diye ararsanız bu videolar karşınıza gelir.
http://www.youtube.com/watch?v=7IeEfS7haQw

crystal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 23:38   #215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
İlgi, dikkat ve özeniniz için tüm forum üyeleri adına teşekkür ederim crystal...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 09:24   #216
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Arkadaşlar bizim Adapazarın da bahçemiz de bir kaç çeşit cevizimiz var, fazla da değiller 6-7 tane yaklalışk 10-15 senlik yükseklikleri 10 metre civarın da. Biz bu cevizlere ilaçlama **** bir bakım yapmadık sadece sulama ile idare ettik ancak bahara girerken bakım yapmayı düşünüyorum.
Gövdesinin etrafını acıp hayvan gübresi doldurmayı düşünüyorum. Birincisi bu yeterli olurmu ? ikincisi ilaçlama konusun da ne yapmalıyım ?
Toprak ise dere yatağı olduğu için biraz milli ve fazla verimli olmayan bakım isteyen bir toprağı var. İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2008, 21:04   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2008
merhaba ben forum a yeni kayıt oldum yozgatta yaşıyorum ve yozgatda olan tarlamızda çeviz yetiştirmeye başlamak istiiyorum çok araştırmalar yaptım ama birebir sorularım var yozgat da ceviz ekim zamanı nasıl olmalı ve hangi tür ceviz daha verimli olur.

selinn87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 10:49   #218
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
arkadaşlar ilginizden dolayı teşekkür edrim.Bu seneki yapacagım ekimde nelere dikkat edeyim.isterseniz yapmış oldugum işlemleri size tam anlatayım. cevizleri iyi bir agactan topladım.
cevizleri bir gün sonra suya atıp 2-3 saat beklettikten sonra sudan cıkarıp cimlenme deliklerini sivri uçlu bir bıçakla temizledim
dikim yapacagım topragı az bir hayvan gübresi ile takviye edip cimlenme deliklerini üste gelecek şekilde(tam dik degil hafif egik) topgagın 10 cm altına diktim.
dikim aralıklaram 25 cm.
dikim tarihim 01 10 2007
500 adet diktim
bu işi ticari amaçlı yapacagım

yapmış oldugum işlemleri yaşlı insanlarımızdan ögrendim.
farklı bir dikim daha yaptım yukardaki işlemler aynı yalnız dikim şeklini farklı yaptım.3 adet ceviziyanyana koyup cimlenme deliklerini birbirine bakacak şekilde diktim. nerden esinledigimi sorarsanız bizim burda yani sivas gürün de cviz agacı cok ama bunları cogu ermenilerden kalma bucevizlerin kesilen yerlerine baktıgınız zaman 3-4 cevizin sanki birleşmiş oldugunu sizde görürsünüz bende bunu yapmaya calıştım. Egerki cimlenme istedigim gibi olursa bunların filizlerini birleştirmeyi düşünüyorum.
herkese iyi calışmalar.

necoezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 17:54   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Biz de ceviz ve badem yetiştiriciliği ile uğraşmaktayız soru ve sorunlarınız için sitemizden bilgi alabilirsiniz.

pancfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 13:18   #220
Ağaçsever

ilahi morluk's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2007
Ceviz ile ilgilenenler için gerek basım kalitesi gerek içeriği ve sunumuyla çok faydalı bir kitap var. Ben okudum ve çok yararlandım. Ceviz hakkında kaynak arayanlara yardımcı olabilir. Kitapyurdu sitesinde satış fiyatı 13,41 YTL.

Bahçeden Mutfağa Ceviz

İçindekiler:
# Giriş
# Cevizin Bitkisel Özellikleri
# Ceviz Ağaçlarının Çoğaltılması
# Ceviz Bahçesinin Kurulması
# Hasat ve Hasat Sonu İşlemleri
# Cevizin Islahı ve Önemli Ceviz Çeşitleri
# Cevizin Hastalık ve Zararlıları

Çok eski ve köklü meyvecilik kültürüne sahip olan ülkemiz, birçok meyve türünün olduğu gibi cevizin de anavatanları arasındadır. Kimilerine göre cevizin anavatanı İran'ın Ghilan bölgesi, kimilerine göre Çin'dir. Bunlara karşılık büyük çoğunluk cevizin anavatanı olarak daha geniş bir alanı göstermektedirler. Bu sonuncu gruba göre ceviz Karpat Dağlarından, Türkiye, Irak, İran, Afganistan, Güney Rusya, Hindistan, Mançurya ve Kore'ye kadar uzanan geniş bir bölgenin doğal bitki örtüsünde yer almaktadır (Ölez,1971) .

Fosiller, cevizin insan yaratılmadan önce var olduğunu göstermektedirler. Yine cevizin eski çağlardan beri çok önemli bir gıda maeddesi olarak bilindiği; hatta İsrail Oğullarına gönderilmiş peygamberlerden Hz. Süleyman zamanında, meyvesinden yararlanmak amacıyla, yaygın olarak yetiştiriciliğinin yapıldığı ileri sürülmektedir. Teofratus (İ.Ö.375-287) cevizin kestane ve fındıkla birlikte Mekonya Dağlarında yetiştiğini belirtmekte; Çinli yazarlar ise İ.Ö.150-140 yıllarında cevizin Tibet'ten ülkelerine getirildiğini kaybetmektedirler (Ölez,1971) .

(Kitabın İçinden)

ilahi morluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 23:31   #221
Yeni Üye

barisbolat's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2008
selamlar
genel sorun olarak ceviz yetiştiriciliği hakıında pek bir bilgimiz yok.
ceviz bahcesi kurmak istiyorsanız ilk 10 sene belli bir gelir beklememeniz gerekir ayrıca tarla sulak kalıyorsa nematod analizi şart.
rakım pek önemli değil ceviz agacı -27 dereceye kadar soguga dayanabiliyor.
ayrıca sertifikalı dediğiniz fidanlarda genel hastalık sorunu olarak ceviz antraknozu karşınıza çıkabilir.ben kendi gözlemlerimden yolacıkarak söylüyorum.
rakımın ceviz yetiştiriciliğinde pek önemi yok ancak yıllık bakım ve gübreleme periyodlarına dikkat etmeniz gerek.
ayrıca ceviz bahcesi10*10 veye 9*9 kurulabildigi için bodur elma ve ilklime göre kiraz yetiştiriciliği cevizler yetişene kadar size ek kaynak olabilir.
ayrıca ben size yalova bir ve dölleyici yalova 4 ve şebin tarzı bahceleri kurmanızı öneriririm.çünkü ben uzun araştırmalar sonucu 15+15 dönüm bu tarz bahceler kurdum.
2-3 sene içinde hastalıktan uzak sertifikalı fidanlar yeiştirmeyi düşünürüyorum.şuan ki aşılı ceviz fidanı 8ytl bence cok pahalı..
herhangi bir sorununuz olursa bana brsbolat@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.
çünkü haftada 2 gün internete girebiliyorum
iyi çalışmalar

(ceviz hakkında ege üniversitesi bahce bilgileri bölmümünün cıkardığı bi kitap var cok bilimsel ancak ceviz hakkında mükemmel bi kaynak)
(bitki besleme sorunu olan arkadaşlara bitki besin elementi alım tablosunu gönderebilirim)
haftaya görüşmek üzere...

barisbolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2008, 22:45   #222
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2006
geç donlara dayanıklı ve deniz seviyesine yakın kıyı bölgelerde hangi cins cevizler tercih edilmelidir?
bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

selam ve saygılarımla.

daraban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2008, 18:02   #223
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2008
Herkese selam,bende yeni üyelerden birisiyim,Muğla-Milasta10 dönülük bir araziye sahibim,bu arazimin bir ksmında zeytin ağaçlarm mevcut geri kalan ksmını meyve ağaçlarıyla doldurmak istiyorum.Öncelikle içerisinde ahlat ve çitlenbik ağaçları mevcut,bunları antep fıstığı ve armut çeşitlerine aşlamak suretiyle dönüştürmek istiyorum,birde ceviz dikmek istiyorum.Bölgeme göre en iyi hangi cevizi dikersem iyi sonuç alabilirim ve bu fideleri nereden temin edebilirim yardmlarınız için şimdiden teşekkürler.

mesut5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 17:50   #224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2007
Merhaba arkadaşlar,
Ankara'da yaşayan bir doktorum.
Ankara çevresinde 20 dönüm tarla alıp ceviz dikmek gibi hayallerim var. Gerçekleştirebilirmiyim bilmiyorum. Ankara iklimi bu iş için uygunmudur?,Ankara çevresinde daha önce bu tür işlere kalkışan oldumu acaba?

efekara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 09:17   #225
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Sayın efekara,

Ben de güney marmarada ceviz düşünüyorum, siz 20 dönümü hesap yapıp da mı çıkardınız yoksa rastgele bir büyüklük mü? Herhangi bir araştırma, analiz, gelir-gider hesabı vs yaptınız mı? Bir de bunlara nasıl bakmayı düşünüyorsunuz? Ben İstanbul'dayım ama ucuz araziler uzakta doğal olarak... Bakacak kimsem de yok, para karşılığı köylüden yardım alayım dedim, etrafımdaki insanların çoğu "köylüye güvenme seni kandırırlar" dedi... Açıkçası bir çıkar yol bulamadım... Siz nasıl yetiştirmeyi düşünüyorsunuz?

açık-pozisyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 19:54   #226
Yeni Üye

Sayın açık-pozisyon,

öncelikle planlarınıı gerçekleştirebilmenizi dilerim.
20 dönüm hem alacağım tarla fiyatı hemde yapılacak masrafları dikkate alarak belirlediğim bir miktar. Henüz bulunduğum bölgeye ilişkin çok detaylı bir araştırma yapmadım. Google da "ceviz" yazarak önüme çıkan sitelere girdim. Bunların bazılarında maliyet hesapları var.

Bu sitelerin ceviz fidanı satan siteler olduğu dikkate alındığında yaptıkları hesaplara kuşkucu yaklaşmak gerektiğini de düşünmüyor değilim. Bunlardan birinde yapılan hesaba göre; bir dönüme 20 aşılı ceviz fidanı dikileceği varsayılarak, dikenli tel, aşılı fidan, dikme masrafları, ilk gübreleme masrafı dahil 1 dönümün maliyeti 1000 YTL civarında. Yine 1 dönümün yıllık bakım masrafı 180 YTL olarak verilmiş.

Düzenleyen efekara : 02-05-2008 saat 21:36
Eski 02-05-2008, 20:11   #227
Yeni Üye

Devam...
Diğer yandan diktiğimiz fidelerin tuttuğunu ve gerekli bakımları yaptığımızı varsayarsak, 5. yılda ilk meyvelerimizi alıyoruz. 5. yılda ağaç başına tahmin edilen ceviz miktarı 5kg (kabuklu mu, iç cevizmi çok net değil) kadar, bu da dönümde 100 kg eder. Siteye göre cevizin 2007 yılı fiyatı 15 YTL. Bu duruma göre göre 5 yıl boyunca ilk maliyet+yıllık bakım giderleri= 1900 ytl/dönüm ediyor. Böylelikle 1 dönümün 5 yıllık maliyeti 1900 ytl, aldığmız ilk ürünlerin getirisi ise 100kg*15 ytl den 1500 ytl. Buna göre neredeyse ilk ürünle beraber masrafın büyük bir kısmını çıkarıyoruz.

Eski 02-05-2008, 20:24   #228
Yeni Üye

Ancak burada şöyle bir problem var. Bildiğim kadarıyla kuruyemişçilerde iç cevizin kilosu zaten 15 ytl civarında satılıyor. Ürünü kendimiz satmayacağımıza göre (en azından benim için öyle), bunu ürünü satacaklara kaça satabiliriz bilmiyorum. Ayrıca kime nasıl satılır, vergi durumları nedir bu konularda da henüz bir fikrim yok. Belki bu forumu takip edenler arasında bize bu konularda bilgi verecek vardır diye ümit ediyorum.

Eski 02-05-2008, 20:36   #229
Yeni Üye

Devam...

Diğer yandan aşılı cevizler de ağaç başına verim her yıl gittikçe artıyor.
dönüme 20 ağaç diktiğimizi farzedersek
5. yılda 5 kg/ağaç--------100 kg/dönüm
10. yılda 10-15 kg/ağaç---200-300 kg/dönüm
15. yılda 40-50 kg/ağaç---800-1000 kg/dönüm gibi rakamlar var.

Bu rakamların gerçekçiliği konusunda bilgisi olan varmı acaba?

Eski 02-05-2008, 20:48   #230
Yeni Üye

Devam...

Eğer yukardaki rakamlar doğruysa ceviz yetiştiriciliği (10 yıl gibi) uzun vadede oldukça karlı bir iş gibi görülüyor. Bende bu yatırımı yapabilirsem eğer, kendimden çok şu an 9 yaşında olan oğlum için düşünüyorum. Çünkü zaman gerçekten çok hızlı geçiyor. Göz açıp kapayıncaya kadar geçecek bir 10 yıldan sonra geriye bakıp neden bu planları geçekleştirmedim diye hayıflanmak istemiyorum. Herhalde bir çok kimsenin olası köşeyi dönme trenini kaçırma hikayesini duymuşsunuzdur. İşte; babama falanca yerde şu büyüklükte tarla/çiftlik önermişlerde, babam kabul etmemişte, bu gün oraların değeri trilyona varmışta... gibi bir çok hikaye duymuşluğum vardır. Acaba bizim çocuklarımızda ilerde bu tür hikayeler anlatıp bizlere sitem ederlermi dersiniz?

Eski 05-05-2008, 11:08   #231
Ağaç Dostu

Sayın efekara,

Öncelikle cevabınız için teşekkürler, zahmet edip hesaplarınız yazmışsınız... Bende de çok detaylı hesaplar var, üstelik birader ziraat mühendisi, tohumdan gübreden anlıyoruz az çok... Şehirliyiz, köylü değiliz, toprak ile büyümedik ama şu anda 1-1.5 seneden beri topladığım teorik bilgiler, babadan kalma yöntem ile tarım yapan birçok çiftçiden daha çok... Ben damla sulama ile ilgili araştırmalar da yaptım...

Gelelim para işine; bir kere o sitelerdeki hesabı dikkate almayınız lütfen, dediğiniz gibi onlar abartılı, zeytinde de var aynı olay...

Bu işi bilenler, aşılı cevizde iyi bakım şartı ile fidanlar 3. senede meyveye yatar ama ekonomik meyve verimi yani satılabilecek kadar çok meyva 5. seneden itibaren olur diyorlar... Ağaç başına alınabilecek ceviz de (kabuklu olarak) 5 Kg gibi olur, 10 yaşına geldiğinde 10-20 kg'a ulaşabilir. 15 yaşından sonra ise 25-40 kg'a ulaşabilir... Dekar başına 7x7'den 30 ağaç dikebilirsiniz, piketajı iyi yapmak şartı ile... Cevizi kavlattıktan sonra toptan 3-4 YTL'ye satabilirsiniz. 20 dekar 600 ağaç, 10 yaşında 6 ton meyva verebilir. 6 ton ise 3 liradan 18 bin YTL eder. Hesap budur. Tabi bunda bahçe bakım masrafları, depolama, satış vs masrafları dahil değildir... Bir de bu 10. yaştaki hesaptır, 10. yaşa kadar devamlı cepten yiyeceksiniz... Ha belki 5 ile 10. yaş arası amorti etmeye başlayabilir...

Benim asıl sormak istediğim ceviz fidanlarınıza kimlerin bakacağı idi? Sanırım Ankara'dasınız, diyelim tarlanızı Ankara'ya yakın x bir yerden aldınız (bu arada dekarı 1.000-1.500 YTL civarındaki yerler şehir merkezine en az 50-100 km'dir diye düşünüyorum, daha pahalı tarlalar ekonomik bir yatırım olmaz sanırım), bahçenizi tesis ettiniz... Hemen hergün sulama ve bakım için oraya mı gidip gelecek misiniz? Buna vaktiniz var mı? Yok eğer başkası bakacaksa o kişiye nasıl güveneceksiniz? Bir diğer ihitmal de akraba/tanıdık vs... Tabi benim böyle bir bağlantım yok henüz... Siz nasıl yapmayı düşünüyorsunuz?

Eski 05-05-2008, 11:27   #232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ceviz su isteyen bir ağaç, bu durumda sulu tarım yapılabilen dekarı 1000-1500 YTL olan bir arazi Ankara civarında bulmak mümkün değildir diye düşünüyorum.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 11:32   #233
Ağaç Dostu

Ceviz kazık köklü olduğundan çok su istemez. Fakat meyve gelişimi için sıcak iklimlerde su ve gübre ile beslendiğinde meyve verimi ciddi olarak artar... Aslında her ceviz çeşidi farklı iklim ve topraklarda yaşayabiliyor. Sanırım ülkemizde bilimsel bir ceviz haritası yok, eksiğimiz bu...

Eski 05-05-2008, 11:33   #234
Ağaç Dostu

Konu ceviz konusuna döndü isterseniz ceviz başlığı altında konuya devam edelim... Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği

Eski 05-05-2008, 14:28   #235
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi açık-pozisyon Mesajı Göster
...Sanırım ülkemizde bilimsel bir ceviz haritası yok, eksiğimiz bu...
Evet haklısınız ve sadece sanıyorsunuz...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 15:50   #236
Ağaç Dostu

Yani bana
- "haklısınız" derken "evet ceviz haritası yok"
- "sadece sanıyorsunuz" derken de "harita için çaba göstermiyorsunuz" mu
demek istiyorsunuz? Yapabileceğim şeyler varsa seve seve... Fakat ne yapacağımı bilmiyorum ki...

Eski 05-05-2008, 16:12   #237
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi açık-pozisyon Mesajı Göster
...Sanırım ülkemizde bilimsel bir ceviz haritası yok, eksiğimiz bu...

Sanmayın. Özellikle de bilmediğiniz şeylerde "sanırım" la sığınmayın, araştırın. Zannınız sizi sürekli hataya götürür aynı zamanda ceviz profesörlerini, akademisyen ve bilim adamlarını zan altında bırakır. Ya da sorun bakalım böyle bir harita var mıymış? Bilen söylesin.

Eski 06-05-2008, 07:03   #238
Ağaç Dostu

Haklısınız da yukarıdaki "sanırım" kelimesi 1.5 yıllık bir araştırmanın sonucunda söylenmiş bir söz... O kadar süre sonunda bile "sanırım" diyecek kadar temkinliyim. Bence biliyorsanız siz söyleyin de biz de öğrenelim böyle bir harita var mı yok mu, sanki varmış da ben yanlış biliyormuşum veya yanlış yönlendiriyormuşum gibi konuşuyorsunuz...

Alıntı:
Ya da sorun bakalım böyle bir harita var mıymış? Bilen söylesin.
Size ve herkese soruyorum, var mıdır ceviz için tür/iklim/toprak haritası Türkiye'de?

Eski 06-05-2008, 09:22   #239
Ağaç Dostu

Şöyle bir google de basit bir arama yaptım karşıma şunlar çıktı:

www.ceviz.gen.tr:
Name:  image001.jpg
Views: 6065
Size:  28.0 KB

Orman Genel Müdürlüğü

Name:  findik_ceviz.jpg
Views: 7651
Size:  29.3 KB

Sadece 1,5 dakikada buldum bunları. Eminimki şöyle akademik bir ortam araştırması yapsanız karşınızı istedklerinizden fazlası çıkacak.

Eski 06-05-2008, 13:43   #240
Ağaç Dostu

Bunlar tür/iklim/toprak haritası değil ki... Ayrıca harita derken bunun görsel birşey de olması gerekmiyor, bilgi veren birşey olması yeterli. Bu resimlerin verdiği bilgi ilkokul hayat bilgisi veya ortaokul coğrafya dersi düzeyinde. Sanırım bunun siz de farkındasınız... Benim bahsettiğim böyle birşey değil... Neyse konu polemiğe dönmesin, ilginiz için teşekkür ederim...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024