agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-09-2013, 00:54   #361
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster
10 yaşını geçmiş iki ceviz tepeden başlayarak tamamen kurudu.yaprak yok ,cevizleri dal ucunda buruşup dökülüyor.nede olabilir?
Ceviz her ne kadar toprak seçici olmasa da bazı topraklarda 8-10 yıl üst toprak ile ya da ekim esnasındaki takviyelerle iyi gelişim gösterse de altında kil kireç taban ya da taban suyu varsa er geç kurumaya mahkumdur, bilhassa köklerin kirece ulaşmasıyla besin verseniz dahi besini alamazlar kireç besin almalarına mani olur.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 09:35   #362
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Merhaba Sn. Lilium

Kısmen katılacağım Derine inen kazık kökler daha çok su alımına yarar. Besin maddelerini daha çok kılcal köklerle yani yüzeysel saçak kökleri ile alırlar.

Büyük ağaçların aniden kuruması ise sizin dediğiniz gibi bir tabakaya rastgelmesi, bir kök hastalığına yakalanması sebeplerinden olabilir.

Bu tür kuruma yapan ağaçların kökünü dikkatlice açıp Armillaria gibi hastalıklar var mı yok mu diye bakabilirsiniz. Sonrasında toprağı açtığınız aletleri dezenfekte etmeyi unutmayın. En son isteyeceğiniz şey kök çürüklüğünü bahçenize yaymak olacaktır.

Saygılar

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 21:00   #363
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Sayın Çamtepe
Bildiğim kadarıyla ağaçlara mantar hastalıkları geldikten sonra tedavi etmek oldukça zor.
Sedir ağaçlarında yaşadığım kök çürüklüğü hastalığına karşı sumiriz isimli bir fungusit kullanmıştım ve gerçekten çok yararını gördüm ve ilacın yanlış hatırlamıyorsam hastalık geldikten sonra da tedavi edici özelliği bulunmakta. Sumiriz mantar ilacını her yıl ağaçlarımı korumak için uyguluyorum. Bunun yanında kökleri hastalıklara karşı koruyan ve aynı zamanda kılcal kök oluşumunu artıran roots excelurator isimli bir ilac kullanıyorum. Bu ilaçlar ceviz kök hastalıklarında da etkili olabilir.
Saygılarımla

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 00:38   #364
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Merhaba Sn. Lilium

Kısmen katılacağım Derine inen kazık kökler daha çok su alımına yarar. Besin maddelerini daha çok kılcal köklerle yani yüzeysel saçak kökleri ile alırlar.

Büyük ağaçların aniden kuruması ise sizin dediğiniz gibi bir tabakaya rastgelmesi, bir kök hastalığına yakalanması sebeplerinden olabilir.

Bu tür kuruma yapan ağaçların kökünü dikkatlice açıp Armillaria gibi hastalıklar var mı yok mu diye bakabilirsiniz. Sonrasında toprağı açtığınız aletleri dezenfekte etmeyi unutmayın. En son isteyeceğiniz şey kök çürüklüğünü bahçenize yaymak olacaktır.

Saygılar
Sayın çamtepe, her ne kadar besin maddelerini yüzeysel kılcal köklerle alsada 8-10 ve daha yaşlı ağaçların kökleri tabana kile kirece geldiğinde üstten verilen takviyeler yeterli olmuyor, kil kireç besin alımını kitliyor, hümik asitler (vs) çözdüğü söylense de tam sonuç almak çok zor ya da çok emek harcamak gerekiyor,

Kiraz ağacımı kurtarmak için harcadığım emeği bir görseniz bu iş olacak iş değil dersiniz.
Emeğimi hiç düşünmedim amaç kurtarmak daha doğrusu başarabilirmiyim-i test etmek istedim, ve başardım Kurtardım, ne kadar iki yıl, iki yıl sonra tekrar aynı durumla baş başa kaldım aynı işlemi yapmam gerekli, maliyeti çok yüksek olduğu için yapmadım ve ağaç kurudu.

Yani kısacası uygun olmayan toprakta yatırım yapmak pek akıl kârı değil. Üç beş kuruş kazanacağım derken çare için üç beş kuruşlarını harcar durursun.

Geçici çözümlerle bir yıllık bitkilerde başarılı olununabilir, çok yıllık bitkilerde geçici çözümlerle başarı ve kazanç yakalanamaz.

Çok yıllık bitki eken arkadaşlar toprağını çok iyi etüt analiz ettirmeli ve buna göre yatırıma karar vermeli.

formullaone beğendi.
Eski 10-09-2013, 08:38   #365
Ağaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
sn lilium,
kiraz ağacı deyince aklıma geldi, aynı yerde ki kiraz ağacı da tepeden başlayarak bu yıl kurudu gitti.sanki bizim cevizleri kaybettiğimiz bahçeyi gelip görmüşsünüz gibi anlattınız.bu bahsettigim bahçe ''kaş tarla denilen''ekinin bile ekilemediği kıraç yamaç kayalık bir alan;bizimkiler 10 yıl öce emekli olunca oraya ev yapıp bol hayvan tezeği ile adam ettiler.ama anlaşılan tap adam olmamış.

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 11:48   #366
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Konu kuruyan fidanlardan açılmışken,kepçeyle kazılıp dikim yapılmasına rağmen,muhtemelen köklerinde su biriktiği için aniden kuruyan bir fidan.

Eklenen Resimler

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 11:54   #367
Ağaç Dostu

1.yıl salma su ile havuz yapılarak sulandığı için kökleri bozulan bir fidan. 2. yıl da düzelme yok,kışa sökülüp yenisi dikilecek.

Eklenen Resimler

Eski 10-09-2013, 12:01   #368
Ağaç Dostu

Bazı yapraklardaki hastalık belirtileri.

Eklenen Resimler

Eski 10-09-2013, 17:16   #369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Bazı yapraklardaki hastalık belirtileri.
bu ne hastalıgı oluyor peki.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 20:09   #370
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
bu ne hastalıgı oluyor peki.
Alttaki resim bakteriyel yanıklık diye düşünüyorum.İlaçlama yaptım ama sonuç alamadım.

Üsttekini yaprak tahliline gönderdim,bakalım ne sorun çıkıcak.

sedatkso beğendi.
Eski 10-09-2013, 20:18   #371
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Alttaki resim bakteriyel yanıklık diye düşünüyorum.İlaçlama yaptım ama sonuç alamadım.

Üsttekini yaprak tahliline gönderdim,bakalım ne sorun çıkıcak.
ağaçlara bir sezonda kaç litre su veriyorsun.Üstteki resim potasyum noksanlığıda olabilir.Alttaki resimi bende senin gibi düşünüyorum.Sarı cevizin altı kireçlimi yoksa sudanmı.Kireçli ise sarı cevizde demir eksikliği olabilir.Yaprak analizi çıkınca paylaşırsan sevinirim merak ettim.kolay gelsin.

aviator34 ve sedatkso beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2013, 08:56   #372
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sn. formullaone

368 numaralı mesajınızdaki antraknoz. 367 numaralı mesajınızdaki fidan gördüğüm kadarı ile eğimli bir arazinin alt kısmında bulunuyor, dolayısı ile su kesmesi tahmininize katılacağım... (Muhtemelen 366 numaralı mesajınızdaki de alt kısımlarda bulunuyor. Drenaj yapmadan çözmek zor.

Drenaj maliyetini araştırdım. Delikli borunun metresi 3 TL'ye geliyormuş. 100 metrelik bir boru için 60-70 cm derinliğinde kepçeyle kanal kazdırmak, üstünü çakıllamak ve kepçeyle tekrar üstünü örtmek işçiliği dahil 1000 TL'yi geçmiyor sanırım. Eğer bu 100m'lik drenajla (100x100 varsayımı ile) 10 dönüm'lük bir alanın drenajı sağlanabilirse 8x8 dikili olsa bile 150 civarında ağaç kurtarılmış olur, ağaç başına 6 TL'lik yatırım da bence makul bir karar olur..

Tüm drenaj sorunu yaşayanlara duyurulur

Eski 11-09-2013, 12:54   #373
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. formullaone

368 numaralı mesajınızdaki antraknoz. 367 numaralı mesajınızdaki fidan gördüğüm kadarı ile eğimli bir arazinin alt kısmında bulunuyor, dolayısı ile su kesmesi tahmininize katılacağım... (Muhtemelen 366 numaralı mesajınızdaki de alt kısımlarda bulunuyor. Drenaj yapmadan çözmek zor.

Drenaj maliyetini araştırdım. Delikli borunun metresi 3 TL'ye geliyormuş. 100 metrelik bir boru için 60-70 cm derinliğinde kepçeyle kanal kazdırmak, üstünü çakıllamak ve kepçeyle tekrar üstünü örtmek işçiliği dahil 1000 TL'yi geçmiyor sanırım. Eğer bu 100m'lik drenajla (100x100 varsayımı ile) 10 dönüm'lük bir alanın drenajı sağlanabilirse 8x8 dikili olsa bile 150 civarında ağaç kurtarılmış olur, ağaç başına 6 TL'lik yatırım da bence makul bir karar olur..

Teşekkür ederim Sayın Çamtepe,evet her iki fidan da farklı bahçelerin alt kısımlarında bulunuyor.Sulamanın yanı sıra,yağan yağmurlar da,akarak o bölgede yoğunlaşıyor.En kısa zamanda tedbirini alıcam.

Antraknozlu fidan sayısı çok az,ancak kurtarmak için ve bahçeye yayılmaması için tedavi süreci devam edicek.

Saygılar.

Eski 11-09-2013, 13:02   #374
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
ağaçlara bir sezonda kaç litre su veriyorsun.Üstteki resim potasyum noksanlığıda olabilir.Alttaki resimi bende senin gibi düşünüyorum.Sarı cevizin altı kireçlimi yoksa sudanmı.Kireçli ise sarı cevizde demir eksikliği olabilir.Yaprak analizi çıkınca paylaşırsan sevinirim merak ettim.kolay gelsin.
Fidanlara,damlama ile 10 günde bir defa,50-60 litre su veriyorum. Yaz boyunca ortalama 7-8 defa suluyorum.Toprak yapısı %75 kum,%7 kil,aktif kireç yok,ph 6.8,altta taş yok,taban suyu yok.

Eski 11-09-2013, 13:39   #375
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Sn. formullaone

Sn.Çamtepe'ye katılıyorum ve bir ekleme de ben yapmak istiyorum. Eğer bahçedeki kil oranınız %35 üstü ise drenaj zarfı (çakıl) kullanmanıza gerek kalmıyor ki en çok para tutan kalem.Yalnızca boruyu drenaj şiltesi ile sarıyorsunuz. Metresi 1,50 tl.

Çamtepe beğendi.
juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2013, 19:51   #376
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
içimiz dışımız Altay cevizi olmus... Nihayet faydalı birşeyler ortaya çıkmış

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 10:23   #377
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
En doğru teşhisi Yalova Bahce Kültürleri Araştırma Enstitüsündeki bitki hastalıkları laboratuvarı verir.

Ancak maalesef aşırı sıcak ve nemli geçen yıllarda bu tarz hastalıklar kendisini gösteriyor. Bunun yegane nedeni sağlıksız ve uygunsuz ortamda yetiştirilen fidanlıklar. Öyleki yıllarca aynı toprakta yetiştiricilik yapılan ceviz fidanlıkları ağır hastalıklarla karşı karşıya, özellikle tüp dışında fidan yetiştirilen bölgelerde bu yaygın ve bu alanlarda eskiden kalma metotlarla yapılan yetiştiriciliklerde, ektim diktim oldu mantığıyla yapılan yetiştiriciliklerde bitki topraktan hastalığı alıyor (İlaçlansa olmayacak) fidanlıkta iyi bakım şartlarında gelişmeyle birlikte zararlı etki görülmüyor, gittiği yerde de bakım zayıfladığında veya hava şartları köke giren kök çürüklüğü etmenini tetiklediğinde yavaş yavaş cevizlerde ölümler başlıyor. Mantar ise maalesef sağlıklı yetiştirilmediyse altay cevizi, amerikan cevizi ya da yerli ceviz dinlemiyor. Bu fidanların çeşidini bile sormadan size ne olduğunu ve hatta nereden aldığınızı söyleyebilirim.

Çözüm:

-Sağlıklı bitkilerinize sistemik etkili (isim veremiyorum ilacı aldığınız yerden sormalısınız) mantari ve bakteriyel ilaçlarla ilaçlama yapmak
-Hastalıklı bitkileri sökmek ve bulaşmayı önlemek için bitki artıklarını bir kenarda yakmak
-Güvenilir, sertifikalı ve kaliteli fidan satanlarla işbirliği yapmak (bu anlamda zaten irtibat kuranlara yardımcı oluyorum)
-Mümkünse tohumunu yerine dikmek ve yerinde yetiştirip sonrasında çeşit değiştirme aşısı yapmak ekonomik bir yetiştiricilik çözümüdür.

Kısacası fidanı satın aldığınız kişinin sağlıksız fidan yetiştirmesinden kaynaklı ilerleyen yıllarda nükseden bir hastalık olan kök çürüklüğü yaşıyorsunuz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 12:12   #378
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

[QUOTE=Selahattin Yılmaz;1198948]En doğru teşhisi Yalova Bahce Kültürleri Araştırma Enstitüsündeki bitki hastalıkları laboratuvarı verir.

Ancak maalesef aşırı sıcak ve nemli geçen yıllarda bu tarz hastalıklar kendisini gösteriyor. Bunun yegane nedeni sağlıksız ve uygunsuz ortamda yetiştirilen fidanlıklar. Öyleki yıllarca aynı toprakta yetiştiricilik yapılan ceviz fidanlıkları ağır hastalıklarla karşı karşıya, özellikle tüp dışında fidan yetiştirilen bölgelerde bu yaygın ve bu alanlarda eskiden kalma metotlarla yapılan yetiştiriciliklerde, ektim diktim oldu mantığıyla yapılan yetiştiriciliklerde bitki topraktan hastalığı alıyor (İlaçlansa olmayacak) fidanlıkta iyi bakım şartlarında gelişmeyle birlikte zararlı etki görülmüyor, gittiği yerde de bakım zayıfladığında veya hava şartları köke giren kök çürüklüğü etmenini tetiklediğinde yavaş yavaş cevizlerde ölümler başlıyor. Mantar ise maalesef sağlıklı yetiştirilmediyse altay cevizi, amerikan cevizi ya da yerli ceviz dinlemiyor. Bu fidanların çeşidini bile sormadan size ne olduğunu ve hatta nereden aldığınızı söyleyebilirim.

hocam benim yeğen ceviz fidanı almak istiyor.ancak nereden alacagını bir türlü kestiremiyor.herkes olmuş fidancı.7 tl den başlayıp da 15 tl hatta mavi sertifikalı olanlardan ise 20 tl olan tüplü ceviz fidanları var.hatta tüplü mü açık köklümü daha iyi olur. bize ahlaklı ve namuslu bir adres verebilirmisiniz.adına garantili iyi kök yapısı olan v.s. saygılar

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 12:21   #379
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Selahattin bey vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Bahçemdeki bu ağaçlarda bir türlü bu hastalık oluşmuş. Benim asıl sormak istediğim nokta bu çukurlara ne gibi bir uygulama yapmalıyım ve Aralık ayında çukurlara tohum ekmemin bir zararı olurmu.? Saygılar.
Bildiğim kadarıyla en basit kolay yöntemi söndürülmüş toz kireç döküp çukurlar kapatılacak,
Aynı yere bir kaç yıl ekilmemeli diye biliyorum.

Alıntı:
Yoksa drenaj problemi yüzünden kök çürümesi diyebilirmiyiz.
Bana göre en büyük neden kil kireç sorunudur, böyle topraklarda ne kadar da drenaj uygulaması yapılsa da tam sonuç alınabilmesi imkansız gibi, kile drenaj çare olmaz düşüncesindeyim.
Tutun ki, 1 metrelere drenaj yaptınız 2 metre altı ne olacak? killi topraklarda drenaj ile sorun çözmeyi düşünenler kil tabakasını geçmeliler kil tabakası geçilmediği sürece çare olacağını düşünmüyorum.

Benim bahçemde de bölge bölge kireç kist dediğimiz toprak seviyesi 50 cm 1 metrelerde buralarda olan 1 ağacım geçen yıl 1 ağacım bu yıl kurudu 2 ağacımda keyifsiz.

Ceviz her ne kadar toprak seçici değildir dense de kil kireç olan topraklarda kapama bahçe kurulmamalıdır çok zorlanırsınız, ceviz derin humuslu toprağı sever.

Eski 13-09-2013, 12:51   #380
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bir de hastalıklı fidanla ilgili merek ettiklerim var, (Hatta selahattin beyin ima ettiği)
Alıntı:
Bu fidanların çeşidini bile sormadan size ne olduğunu ve hatta nereden aldığınızı söyleyebilirim.
Az çok bende tahmin edebiliyorum,

Benim değinmek istediğim,

Fidan hastalıklıdır ve ya çeşitli yollardan hastalık kapmıştır bu tamam.

Ya, hiçbir hastalığı rahatsızlığı olmayan bir fidan daha sonra toprak, işleme, bakım (vs) koşularından olayı rahatsızlaşamaz mı? hastalanamaz mı?

Bu gibi durumlarda hemen fidana fidancıya suç atmak haksızlık olur gibime geliyor, bu nedenle derim ki, kişi önce toprağını ve yaptıklarını ben nerede hata yaptım diye düşünmelidir diye düşünüyorum.

Bir başka düşüncem ise fidanda insan gibi canlı besine suya ihtiyac duyarlar hastalıklara kapılabilirler bir farkı konuşamazlar,
Nasıl ki insan bünyesi zayıf düştüğünde vücutta olan mikroplar hastalıklara mahal verip üstün gelip vücudu rahatsızlaştırıyorsa bitkideki olayda aynı diye düşünüyorum, Biz yaptığımız uygulamalarla ya da yanlış toprak tercihiyle o bitkiyi ya da fidanı hastalık etmenlerinin eline altın tepside sunarsak o fidan ne yapsın.

Eski 13-09-2013, 13:51   #381
Ağaç Dostu

Sevgili Lilium, her meydana gelen etkinin bir izi vardır ve izi tanıyan sebebe ulaşır. Toprakta kireç fazlalığında oluşan etkiyle mantar varlığındaki etkilerde farklıdır. Bir kontaminasyonda da bakteri, virüs **** mantarın etkisi ya da izi de farklıdır, bu tecrübe, bilgi ve görsellikle alakalı bir durumdur.

Bu yıl beş **** ya da altıncı hatta bu baişlıktaki sorun yedinci falan oluyor bana sorulan ( burada cevap verdiğim soruda maille benden burada açıklama yapmam için yardım istenmiştir).

ncp1963 beğendi.
Eski 13-09-2013, 13:58   #382
Ağaç Dostu

Başlıkta yazdıktan sonra bir açıklama yapmama binaen maille sorular gelmeye başladı tek tek herkese yazmaktansa burada açıklama yapmak meraklısına, soru sormaya cesaret edemeyene ve ilgilisine bir açıklama olsun diye mailime gelenleri cevap olarak buraya yazmayı uygun görüyorum ayrıca yardım taleplerinde telefon numarası vermemeyi uygun görüyorum mail adresim profilimde var isteyen irtibat kurar ancak soruların cevabını buradan vermeyi uygun görüyorum aksi halde enseye şaplak yiyorum . yardım talep eden forum arkadaşlarıma elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum ve bu bir anlamda yeni işyerimdeki psikolojimi rahatlatıyor ancak herkese ve tekrar tekrar aynı soruya cevap verme şansım olmuyor o nedenle buradan cevaplamak daha doğru diye düşünüyorum.

Eski 13-09-2013, 14:11   #383
Ağaç Dostu

Bana maille gelen bir soru kısaca şöyle diyor:

"maliyet unsurlarından dolayı okuduğum bir mesajınızda tohumdan yetiştirerek daha sonra çeşit değiştirme aşısı önermişsiniz. toprak ile ilgili bilgimin pek fazla olduğunu söyleyemem. ancak son 6 aydır internet ortamından yaptığım araştırmalar kadar. sizden tohumdan yetiştirme ile ilgili yardım isteyeceğim. 200 adetlik chandler ceviz alarak bunları fidan poşetlerine ekerek mi yetiştireceğim. yoksa direk yerine tarlaya mı ekmeliyim? tohumumun cinsi önemli olurmu yoksa herhangi bir tür ekerek daha sonra yapılacak aşıda chandler olarak aşılamam yeterli olacakmıdır? eğer tohumları ayrı bir yerde filizlendireceksem,önümüzde ki sene ağustosta tarla boşalacak toprak ıslahı çukur açımı yılbaşını bulacaktır, ben tohumları buna göre ne zaman ekmeliyim?
yardımcı olabilirseniz sevinirim."

Benim önerdiğim sistem kısaca şudur ancak belirtmeliyim ki maliyetleriniz çokta azalmış olmuyor:

Çeşidine doğru, ceviz yetiştirme macerasını tohumdan yaşamak isteyen, karşısına çıkacağı zolru şartların mücadelesine katlanacak, başlangıç maliyetlerini düşürecek şekilde bir yetiştirme şekli bu. Çok zaman alıyor ancak fidan dikiminden daha sağlam oluyor.

Çetin ceviz veya tohumluğa uygun normal cevizleri fidanın dikili bulunacağı esas yerine ekim yapıyorsunuz, burada ne cevizi olduğu çok önemli değil ancak dikeceğiniz yöredeki cevizleri tohumluk olarak kullanırsanız daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Tohumları belirlediğiniz sıra aralıklarıyla kış aylarında (Kasım Aralık gibi) esas yerine dikebilirsiniz ve bu şekilde esas yerinde büyümesini sağlıyorsunuz. Ancak bu şekilde yapmanın bir mahsuru domuz, sincap, karga veya farelerin yeme ihtimali var hemde ne varsa hepsini. Bunun yerine ocak ayında pet bardak veya poşetlere dikim yapıp burada risk geçene kadar çimlenmesini sağlayıp tohumun da dikim ortamında köklerini poşet içerisine dağılmadan mart nisan aylarında esas yerlerine dikmek yoluyla ceviz fidanınızı yetiştiriyorsunuz.

Yetişen ceviz fidanınız 2-3 veya 4 yıl bakım yapılarak baş parmak veya bilek kalınlığına gelince çeşit değiştirme aşısı (esas masraf burada) yapıyorsunuz. Burada yapmanız gereken bir başka şey arada geçen bu sürede aşı yapmayı öğrenip kendi aşınızı kendiniz yapabilir, çevrenizde aşıdan anlayan kişilere çeşit değiştirme aşılarınızı yaptırabilirsiniz veya bende yardımcı olurum. Bu arada karşınıza çıkacak en büyük sorun aşı kalemidir. Bu konuda da size yeteceğinizi düşündüğünüz fidan kadar satın alıp arazinize dikim yapıp gerekli büyüklüğe ulaştırıp 2-3 yılda aşı kalemi tedarikinizi bu ağaçlardan sağlayacak şekilde veya piyasada aşı kalemi satan yerlerden tedarik ederek ihtiyacınızı karşılarsınız. Bu şekilde yaptığınız çeşit değiştirme aşılarıyla yaklaşık 5-6 yılda verime yatmış 6-7 yaşında ağaçlar elde edersiniz. Bu şekilde ceviz ağacının kökleri kendi kazık köklerini oluşturup toprağın nem durumuna uygun bir kök sistemi geliştireceğinden hazır fidana göre oldukça avantajlı duruma geçersiniz zaten bu işin en net karıda bu. Dikkat etmeniz gereken tek şey bu kadar süreyi göze alıp alamayacağınız. Zira hazır fidan aldığınızda yabancı türlerde 3. yılda verim alınmaya başlıyor.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 16-09-2013 saat 07:55
Eski 13-09-2013, 14:22   #384
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Çok doğru Sn. Lilium, bu hastalık sadece fidanla geliyor desek dünyadaki tek kaynak bu fidancılardır anlamına gelecek.

Kök çürüklüğü hastalığı herhangi bir yerde bulunabilir. Ancak nemli ortamlarda (yani ağır ve çok suya maruz kalan topraklarda) daha kolay barınır.

Kireç uygulaması yerel kaynaklarda bahsedilen yöntemdir, ancak bu yöntemin ancak yüzlek köklü ağaç çeşitlerinde sonuç vereceğini düşünüyorum.

Yurt dışı kaynaklar mücadeleyi şöyle anlatıyor:
1. Ağacın bulunduğu bölgeyi mümkün olduğunca geniş ve derin kazın. Hatta emin olmak için komşu ağaçları da sökün.
2. 1 cm'den kalın hiç bir kök parçasını bırakmayın
3. Tüm dal ve kök parçalarını bahçeye saçmadan "yakın"
4. Kullanılan alet ve ekipmanları dezenfekte edin.
5. Bu bölgeye tekrar dikim yapmayın.
6. Eğer dikim yapacaksanız:
i. Çukurun ıslak kalmasına izin vermeyin. Hastalık kuraklığa hassastır, en iyi öldürme yöntemi kurutmaktır. Yağmur sonucu su doluyorsa drenaj uygulayın. (su dolması zaten hastalığın sebebini de anlatır size)
ii. Kireç ya da uygun bir pestisit ile çukuru ilaçlayın. Bir kaynakta methly bromide okudum ama ozona klorlu gazlardan daha fazla zarar verdiği için kullanımı tavsiye edilmiyor. Son çare olarak Methly Bromide kullanırsanız 50-75 cm derinliğe enjekte edin ve alanın üstünü hava geçirmeyecek bir plastik örtü ile sıkıca kapatın. Örtüyü en az iki hafta açmayın. Örtü açıldıktan sonra da 1 ay herhangi bir şey ekip dikmeyin.

Bordo bulamacının da kullanımı belki düşünülebilinir ama bordo bulamacının yoğun kullanımı toprakta bakır birikimine yol açabilir. Bir ziraat mühendisine danışmakta fayda var.

Kaynakça:
UC IPM: UC Management Guidelines for Armillaria Root Rot (Oak Root Fungus) on Walnut
Bromomethane - Wikipedia, the free encyclopedia

Eski 14-09-2013, 01:31   #385
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:

Kök çürüklüğü hastalığı herhangi bir yerde bulunabilir. Ancak nemli ortamlarda (yani ağır ve çok suya maruz kalan topraklarda) daha kolay barınır.
Bende bunu söylüyorum,

Daha kolay barınırı bırakın o zaten barınıyor var zaten, bir de dediğiniz gibi ağır ve çok suya maruz kalıyorsa üstelikte araziniz taban, kil, kist, ve suyu geçirmiyorsa o fidan kök çürüklüğüne mantara (Vs) oluşumuna davetiye değilmidir.

Her insan vucudunda kanser hücresi vardır, uygun bulduğu ortamda çoğalır güçlenir ve vucudu bitirir, her bitkide her fidanda da gerek mantar gerekse diğer hastalıklar (vs) mevcuttur uygun buldukları ortamlara gelişirler ürerler.

Söylemek istediğim şudur, vucuttta var olan kanser hücresini kurutucağımıza yanlış tercihler ya da uygulamalar yaparak kudurtmayalım.

orion1988 beğendi.
Eski 14-09-2013, 10:54   #386
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Merhaba sn.lilium sn.selahattinbey bu tahmin ettiğiniz fidancı Bandırma sahil yenicelimi sahil yeniceli bir fidancı benim canımı yaktı bana chandler diye yerli çeşit gönderdiler fidancıyı aradım olamaz böyle şey diyorlar yanlış anlaşılma var diyorlar kasım ayında bana yeni fidan göndereceklerini söylediler eğer göndermezlerse fidancıyı burada ilan edeceğim güya sitelerine baktığında çok büyük fidancılar.

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 08:56   #387
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samisali Mesajı Göster
arkadaşım benimde bir cevizliğim var 8 yıllık benim problemimde kasım ayında soğuk vuruyor yaklaşık 1,5 metre uzuyor mayısta uyanmıyor atllardan yeni şıvgınlar çıkıyor
bana bir öneriniz varmı
şimdiden ilginize teşekkürler
çeşitlerini biliyormusunuz

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 09:00   #388
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 Mesajı Göster
10 yaşını geçmiş iki ceviz tepeden başlayarak tamamen kurudu.yaprak yok ,cevizleri dal ucunda buruşup dökülüyor.nede olabilir?
ceviz ağacı içinden kurtlanmış olabilirmi baktınızmı

Cemal61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 18:36   #389
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
arkadaşlar hastalıkmı? element eksikliğimi

Eklenen Resimler

karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 10:49   #390
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2012
Kök hastalığı

Değerli arkadaşlar,
Bir yaşındaki fidanlarımın çoğunluğu güzel, ama bazıları çok az gelişti,bir tanesinin sürgünlerinde kurumalar var, biri de tamamen kurudu. Bu sorunlu fidanlarımın gövde ve yapraklarında bir problem yok fakat köklerinde küf şeklinde beyazlıklar var. Sanırım bir çeşit mantar hastalığı. Bu durumda ne yapmak gerekir, yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

AVCI016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
antraktoz, bordo bulamacı, ceviz hastalıkları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024