agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-07-2009, 15:01   #331
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2009
Tekrar merhaba,
İlk sorumun cevabını alamadım ama, bir sorum daha olacak. Dün bahçeyi çapalarken (domateslerin bir kısmını annem dikmişti, sanırım dikkatinden kaçtı) 2 domates fidesinin aynı anda dikilmiş olduğunu farkettim. Oldukça da büyümüşler, 30-35 cm kadar. Onları ayırarak yerlerini değiştirsem sakıncası olurmu.
Her iki sorumada cevabı sabırsızlıkla bekliyorum.

gülce78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 15:05   #332
m.a
Ağaçsever

m.a's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
domates yetiştirmek istiyorum

arkadaşlar ben yeniyim buraya bilgilerininzden yararlanmaya geldim domates fideleri ektim mayısın sonunda boyları güzel büyüdü ama çiçek açmıyorlar sebebi ne olabilir??

m.a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 15:21   #333
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Resim yerleştirirseniz size daha iyi yardımcı olabiliriz. Ancak yinede aşırı derecede suladığınızı düşünüyorum.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 17:08   #334
m.a
Ağaçsever

m.a's Avatar

hergün suluyorum yani ilk defa yetişdirdiğim için bilgim yok.. resim kısa zaman da eklerim

Eski 11-07-2009, 08:05   #335
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülce78 Mesajı Göster
Tekrar merhaba,
İlk sorumun cevabını alamadım ama, bir sorum daha olacak. Dün bahçeyi çapalarken (domateslerin bir kısmını annem dikmişti, sanırım dikkatinden kaçtı) 2 domates fidesinin aynı anda dikilmiş olduğunu farkettim. Oldukça da büyümüşler, 30-35 cm kadar. Onları ayırarak yerlerini değiştirsem sakıncası olurmu.
Her iki sorumada cevabı sabırsızlıkla bekliyorum.
kendı fıkrıme göre bence ya bırınden vaz gecıp onu cekın ya da hıc dokunmayın çünkü fideleri cıkarırken koklerı kırılabılır ve yenı yerıne adapte olmayada bılır bu arada galıba koltuk alma ısı yuzunden domatesler cıcek acmamıs ne ne yalan söyleyım bende bahcede yetıstırıyorum domateslerı koltuk flan da hıc almadım bu ısı bılmıyorsanız en ıyısı hıc dokunmayın benım gıbı benım her fıdede 10-15 kadar domates var bu zamana kadar sızınkılerde coktan domates vermesı lazımdı

ar4920 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 19:14   #336
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Domateslere hergün su vererek yapabileceğiniz en büyük hatayı yapıyorsunuz.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 22:27   #337
Yeni Üye

poseidon1's Avatar

çok güzel özetlemişsin arkadaşım ağzına sağlık bundan sonraki denemelerimde yazdıklarını göz önünde bulunduracağım.Bakalım ne kadar fark edecek...
benim domatez fidelerimin sorunu çiçeğinin açmaması
bir türlü dışarı çıkmıyor içindeki sarı çiçeği kuruyup gidiyor

poseidon1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 22:27   #338
Yeni Üye

poseidon1's Avatar

evet arkadaşlar bu sorun bende de var,2 aydır ektiğim domatesler çiçek açmadılar. tomurcuk açıyor ancak içindeki sarı çiçek ortaya çıkmıyor sanki bir sonraki gün açacakmıs gibi duruyor yaklasık 4 haftadır durumda hicbir degisiklik yok. toprağını kontrol ediyorum üst tabanı kuruduğunda hafif bir su veriyorum okadar.

Eski 12-07-2009, 12:11   #339
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Galeri: 2
Çekirdekten yetiştirdiğim domatesim çiçek açtı ve minik meyve (mercimek büyüklüğünde)
oluştu.
283.sayılı mesajda resmi var( siyah saksıdaki domatesim).saksısını değiştirdim.
Şuan 5 litrelik bir saksıda.Resimde de görüldüğü gibi alt yaprakları yukarıya doğru kıvrılıyor.
E-dergide ki hastalık çeşitlerine baktım ama kıvrılan yapraklarla ilgili bir hastalık yok.
Üst yapraklar da herhangi bir sorun yok.Alttan 3-4 yaprak kıvrılıyor,koparıyorum tekrar kıvrılma oluyor.Nasıl bir önlem almalıyım?

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2009, 21:38   #340
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

5 litrelik teneke kutudaki domatesimin hastalığı ne olabilir?
Nasıl bir önlem almalıyım?

Eklenen Resimler

Eski 13-07-2009, 14:23   #341
Yeni Üye

poseidon1's Avatar

mevsimsel bir değişiklik olabilr.Bulunduğunuz yerin iklimi sert-kurak ise birkilerin yaprakları sivrilme gibi bir tepki gösterebilir su tüketimini azaltmak için. Eski bahçemdeki domateslerde de yaprakların sivrileşmesi gibi bir değişiklik olmuştu ama gayet verimliydi bitkim.

Eski 13-07-2009, 15:35   #342
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2009
ar4920 ilgin için teşekkür ederim. Koltuk almada değil ama, zamanlamasında yanlışlık yapmış olabilirim. Ana dal ile yan dalın birleştiği noktada bulunuyor koltuk okuduklarım kadarı ile, hatam iyice büyümeden almış olmam olabilir, içlerinde belkide bazıları çiçeklenecekti. Sizin domatesleri kıskandım doğrusu, ama inatla devam edip kurtacam onları diyorumda, 2 gündür yağmur yağıyorrr

gülce78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 15:59   #343
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaşlar, hem bahçede hem de saksılarda çeşitli cinslerde domates yetiştiriyorum. Ancak ne hikmetse domateslerde eski tadı bulamıyorum bir türlü. Toprak harçları bahçe toprağı ve yanmış koyun gübresinden oluşuyor. Herhangi kimyasal ilaç da kullanmıyorum. Güneş görmeme gibi bir dert de yok. Nedense hep hafif ekşimsi bir lezzetle karşılaşıyorum. Sebebini bir türlü bulamadım. Yok mu bu işin bir püf noktası acaba? Şöyle tatlı bir domates yiyemeyecek miyiz?

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 16:03   #344
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Şeker domates denilen çeşitler var, şeker oranları çok yüksek.

http://www.tradewindsfruit.com/veget...gar_tomato.htm

http://www.amazon.com/Super-Sweet-Su.../dp/B001AKT7Q2

http://www.reimerseeds.com/sunsugar-tomato.aspx

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 16:38   #345
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Teşekkürler Sn denizakvaryumu, tohum olarak değil de eldeki bitkilere ne yapmak gerek diye düşünüyorum. Eskiden herkesin bahçesinde yetişen domatların tadına doyum olmazdı. Çok nadiren köylüler pazara getiriyorlar ama her zaman bulunmuyor. Ya tohumlardan kaynaklanıyor ya da bir şeyleri eksik veya yanlış yapıyoruz.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 19:01   #346
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi radem63 Mesajı Göster
5 litrelik teneke kutudaki domatesimin hastalığı ne olabilir?
Nasıl bir önlem almalıyım?
Sn.radem63
Bitkilerinizde fazla anormal bir şey görünmüyor. Sanki bir veya birkaç ilacın dozu fazla verilmiş gibi. Kullandığınız ilaçların dozlarını, ilaçlama sıklığına bir baksanız. Benim br tahminim bu. Yapraklarda olan söğüt yaprağını andırır görüntü, eğer hormon tipli bir şey kullanmışsanız onun fazlalığının etkisi olabilir. Veya bir virüs. Bu açılardan bilgi verirseniz belki çözüme doğru yol alırız.Sıcağın etkisini de düşünmek gerek.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 19:12   #347
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Sn.İzzet erisen ;
hiçbir ilaç çeşidi kullanmadım.2 defa toz yumurta kabuğunu tuzlukla toprağa çok az döktüm.Yardımınız için teşekkür ederim.

Düzenleyen radem63 : 13-07-2009 saat 19:14 Neden: hatalı yazım
Eski 13-07-2009, 19:15   #348
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poseidon Mesajı Göster
mevsimsel bir değişiklik olabilr.Bulunduğunuz yerin iklimi sert-kurak ise birkilerin yaprakları sivrilme gibi bir tepki gösterebilir su tüketimini azaltmak için. Eski bahçemdeki domateslerde de yaprakların sivrileşmesi gibi bir değişiklik olmuştu ama gayet verimliydi bitkim.
Umarım benim domatesimde verimli olur

Eski 14-07-2009, 09:05   #349
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
benim pembe domkateslerin çiçekleri el değdiğinde hemen düşüyor hani bu çiçeğin sapının dibinde( yarım santim falan sap tarafında) ufak bir bombe varya(umarım betimlemem doğru olmuştur) işte oradan kırılıp düşüyor bir sorun mu var yoksa normal mi
direkt güneş alıyor dibi her daim nemli ondan olabilir mi sulamayı 2 günde bire düşürmeyi planlıyorum belki sudandır. teşekkur ederim her akşam **** 2 günde bir mutlaka suluyorum

domatesleri terasımda saksıda yetiştiriyorum

rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 17:41   #350
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülce78 Mesajı Göster
ar4920 ilgin için teşekkür ederim. Koltuk almada değil ama, zamanlamasında yanlışlık yapmış olabilirim. Ana dal ile yan dalın birleştiği noktada bulunuyor koltuk okuduklarım kadarı ile, hatam iyice büyümeden almış olmam olabilir, içlerinde belkide bazıları çiçeklenecekti. Sizin domatesleri kıskandım doğrusu, ama inatla devam edip kurtacam onları diyorumda, 2 gündür yağmur yağıyorrr
evet bende 3 -4 gundur bartın cakrazdaydım sayın gulce87 komusların fıdelerı tamamen yatırmıs durumda yagmur bu arada zaten domatesler ana dal ıle yan dalın arasından cıkan bır salkım seklınde bırde söyle dusunun sızın koltuk dedıgınız yerden cıkan her dalda 4-5 cıcek acıyor ılk once bırakın bıraz yerden yukselsın boyları bır 4-5 santım oldugunda zaten cıceklerı gözukur ılk cıceklerı actıktan sonra daha ust catatllarda kı koltukları alırsınız bence inşallah kurtarabılırsınız kolay gelsın...

ar4920 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 20:22   #351
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi radem63 Mesajı Göster
Sn.İzzet erisen ;
hiçbir ilaç çeşidi kullanmadım.2 defa toz yumurta kabuğunu tuzlukla toprağa çok az döktüm.Yardımınız için teşekkür ederim.
O zaman söylenecek tek bir şey var: Serin tutun, besleyin.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 09:20   #352
Ağaç Dostu

14.07.2009 tarih ve 10.09 saatli sorunumu tekrar yazıyorum inşallah bir çözüm bulabiliriz.

benim pembe domkateslerin çiçekleri el değdiğinde hemen düşüyor hani bu çiçeğin sapının dibinde( yarım santim falan sap tarafında) ufak bir bombe varya(umarım betimlemem doğru olmuştur) işte oradan kırılıp düşüyor bir sorun mu var yoksa normal mi
direkt güneş alıyor dibi her daim nemli ondan olabilir mi sulamayı 2 günde bire düşürmeyi planlıyorum belki sudandır. teşekkur ederim her akşam **** 2 günde bir mutlaka suluyorum

domatesleri terasımda saksıda yetiştiriyorum

Eski 16-07-2009, 09:46   #353
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Aşırı sulamadan olabilir, suyu keserek bir gelişim olup olmadığını deneyebilirsiniz.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 14:50   #354
Ağaç Dostu

k0900 pembe domateslerde durum negatif ama diğer 2 domates meyve verdi 7 oldu hatta meyveler hoş belki de hibrittirler o yüzden güçlüdürler. ama sulamay 4 gündğür yapmıyorum bu akşam sulayacağım yeni çiçekler çıksın duruma bakacağım

Eski 07-08-2009, 17:34   #355
m.a
Ağaçsever

m.a's Avatar

Mayıs ayın da ektiğim domates fideleri çiçek açmadı. Dört günde bir suluyorum. Artık açmaz derseniz ne yapayım söküp atıcam mı? Yoksa saksıda kalsınlar sulamaya devam mı edeyim?

Eklenen Resimler

Eski 08-08-2009, 00:03   #356
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Öncelikle tüm doğa sever dostlara selamlar
Forumda öğrendiğim kadarıyla benim domateslerimin sorunu kalsyum eksikliği ,aşağıdaki resimdeki hale geldiler.Balkonum oldukça güneş gören ve akşamları fazla rüzgar alan bir yer,domateslerime koyun gübresi koydum ve mutlaka hergün suladım aynı toprağa ektiğim salatalıklardan bence gayet iyi sonuç aldım.
Yardımlarınızı umarak soracağım sorular şunlar
1- Sorun Ca eksikliği ise bunu 5 lt suya 1000 mg **** başka dozlarda efervesant Ca tabletleri eriterek sulasam çözüm bulabilirmiyim ? Çünkü suni ğübre kullanmak istemiyorum
2- Hergün sulama yapmakla hata mı ettim ?Çevremdeki herkes su dök, su dök az suluyosun deyip duruyordu.Sulamanın ölçüsü yaklaşık olarak nedir ?
3-Tüm gün güneş altında olması domatesler için sakıncalımıdır ? Daha gölge bir yere almalımıyım ?
Herkeze teşekkür ederim

Eklenen Resimler

woltran25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2009, 00:54   #357
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Her gün sulamanız problemi tetiklemiş olabilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2009, 13:11   #358
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-01-2009
bilimsel olarak bişey demiyorum ama bence evin içinde güneş görmemesinden çiçek açamıyorum. güneş gören bir balkona veya cam kenarına koyarsanız.. bu sene domates alırsınız bence..

erolhas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2009, 14:01   #359
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.a Mesajı Göster
Mayıs ayın da ektiğim domates fideleri çiçek açmadı. Dört günde bir suluyorum. Artık açmaz derseniz ne yapayım söküp atıcam mı? Yoksa saksıda kalsınlar sulamaya devam mı edeyim?
Sn. m.a,

ben çiçek açmayan domates hiç görmedim.

Tohumlama isteyen bir tür olabilir mi, bilemem.

Bu kadar güzel, rahat, bir eli balda bir eli yağda hala çiçek açmıyorsa...

Benim kaynana gibi yapın,

aynayı yüzüne karşı tutun, neden çiçek açmıyorsun, neden meyve vermiyorsun, diye azarlayın, kızın, bağırın, çağırın ve

yüzüne üç kere tükürün, (tüüü, tüüü, tüüü, diye)

utanacaktır, çiçek açacak, meyve verecektir, üç gün, üç gece sonra.

Yine vermezse, utanmazın biridir,

Ceza olarak bazı dallarını budayın, ölüyorum zannedecek, üç gün, üç gece sonra çiçek açacak, meyve verecektir.

Yine vermezse, katli vaciptir.

Saygılar

alimallah ve arapsabunu beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2009, 18:04   #360
m.a
Ağaçsever

m.a's Avatar

Halil Bey ciddimisiniz? Gerçekten çok güldüm. Ama sağolun deniyeceğim .
Çok doğru söylüyorsunuz bir eli yağ da bir eli bal da.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024