agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2011, 20:35   #691
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Tumbling Tom Red domatesimin son hali. O gün domatesi iple bağlarken dalının biri koptu ve elimde kaldı, bende atmadım ve çelikledim bakalım ne olacak, ilerleyen zamanlarda gelişmeleri paylaşırım.

Eklenen Resimler

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 15:49   #692
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Herkese Merhaba
Oncelikle boyle mukemmel bir site icin emegi gecen herkese tesekkur ederim.
Ben Cherry domates yetistiriciliginde cok cok yeniyim.
Iki gun once Bauhaus dan tohum, sera malzemesi ve torf aldim. Yumurta kolisi gibi olan bu kucuk saksiciklara biraz torf koydum, ama cok sikistirmadim. Her bir yuvaya bir tane olacak sekilde tohumlari koydum ve uzerini yaklasik 1cm lik torf ile kapattim ama yine cok sikistirmadim. Bir grup saksicigi evimizin pimapen ile kapatilmis balkonuna camdan en uzak yere (direkt gunes isigi almamasi gerekiyormus sanirim) diger grup saksicigi da mutfakta nispeten karanlik olan isiktan uzak ancak balkona oranla daha sicak olan bir yere koydum. Uzerlerine kucuk birer parca seffaf strech film kapattim ve yaklasik iki gunde bir her iki grubu da fıs fıs ile 4-5 fıs lık suluyorum.

Su asamada sizlerin baslangic calismama dair fikirleriniz benim icin cok onemli. Yanlis yaptigim seyler varmi? Nelere dikkat etmeliyim? Yardimlariniz icin simdididen cok tesekkure ederim. Bu arafda tohumlar ve torf Anadolu marka. Degerli fikirlerinizi bekliyorum. Saygilar.

Basar Bolukbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 21:39   #693
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
tohumları toprakla buluşturun, birazcık da sulayın, havaların ısınmasını bekleyin
hep birlikte takip ederiz tohumcukların büyümelerini.
saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 17:59   #694
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Yukarıdaki mesajımda ki Tumbling Tom Red domatesleri kırmızı örümceğe kurban verdim ve sökmek zorunda kaldım. Domatesleri sökerken de iki tane kol sürgününden sağlıklı ve sağlam çelik aldım ve yaklaşık dört gün önce diktim. Bakalım ne olacak.

Name:  P2140027.jpg
Views: 1051
Size:  49.1 KB

Eski 14-02-2011, 18:14   #695
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Emre Bey, geçen yaz rüzgardan kırılan domatesi su şişesine koymuştum, umudum yoktu ama 10 günde kökler şişenin içini tamamen doldurdu, toprağa geçirince de sorun çıkmadı. Direk toprağa daldırmak yerine bunu da bir deneyin. Geniş ağızlı bir şişeye koyarsanız (meyva suyu şişeleri gibi) daha iyi olur.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 18:37   #696
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Öneriniz için teşekkür ederim sevgili, elek. Bir daha ki çeliklemede bunu deneyeceğim.

Eski 14-02-2011, 21:38   #697
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elek Mesajı Göster
Emre Bey, geçen yaz rüzgardan kırılan domatesi su şişesine koymuştum, umudum yoktu ama 10 günde kökler şişenin içini tamamen doldurdu, toprağa geçirince de sorun çıkmadı. Direk toprağa daldırmak yerine bunu da bir deneyin. Geniş ağızlı bir şişeye koyarsanız (meyva suyu şişeleri gibi) daha iyi olur.
Kesinlikle katılıyorum. Bende rr. domatesin üst dal ve yan dallarını şuan suya koydum. 3. gününde kök salmaya başlamış. İçine az bişey de toz şeker attım. Kesinlikle işe yarıyor.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 07:32   #698
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavikartal5 Mesajı Göster
tohumları toprakla buluşturun, birazcık da sulayın, havaların ısınmasını bekleyin
hep birlikte takip ederiz tohumcukların büyümelerini.
saygılar
mavi kartal ilginiz icin cok tesekkur ederim. ben iki gunde bir biraz sprey sulama yapiyorum. topragi cok fazla sikistirmamistim. bu sorun olur mu? en azindan cimlenmeleri ne kadar sure alir tahminen? saygilar.

Eski 16-02-2011, 13:30   #699
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2011
merhaba basar bey. bende pazar gunu ektım cerry domates tohumlarımı. bende yumurta kaplarına dıktım 6 tanesını. 2 tanesini de plastik bardaklara ektim banyoda çimlenmelrini bekliyorum. bende foto ekleyemiyorum şuan malesef. ilerleyen günlerde yardımlaşırız. heycanla çimlenmlelerini bekliyorum. ben de ilk defa denediğim için bir tavsiyede bulunamıyorum. deneyimli arkadaşların yazdıklarını takip ediyorum. bol şans

pacific Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2011, 14:23   #700
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pacific Mesajı Göster
merhaba basar bey. bende pazar gunu ektım cerry domates tohumlarımı. bende yumurta kaplarına dıktım 6 tanesını. 2 tanesini de plastik bardaklara ektim banyoda çimlenmelrini bekliyorum. bende foto ekleyemiyorum şuan malesef. ilerleyen günlerde yardımlaşırız. heycanla çimlenmlelerini bekliyorum. ben de ilk defa denediğim için bir tavsiyede bulunamıyorum. deneyimli arkadaşların yazdıklarını takip ediyorum. bol şans
Merhaba Pacific,
Benim tohumlarimdan taze haberler var
Dune kadar yaklasik 1 ay bekleyen tohumlarim cimlenmemisti.
Bende onceki gun uzerlerine siyah poset kapatip, kalorifer peteginin altina almistim tohumlari, oncesinde de bolce sulamistim. Dun aksam baktigimda iki tohumun hemen cimlendigini, topraktan kafalarini cikardigini gordum ve cok sevindim. Eger cimlenme sorunu yasiyorsaniz benim gibi bu tur bir cozum onerebilirim.
Kisa sure sonra tohumlari saksiya alacagim ama nasil yapmam gerektigini bilmiyorum. Bilgi verebilecek varsa cok sevinirim.
Saygilar.

Eski 23-02-2011, 22:44   #701
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sayın, Basar Bolukbas. Çimlenen fidelerinizi bol ışık alan fakat doğrudan yakıcı güneşe maruz kalmayan güzel bir yere koyun. Daha sonra fideler 3. yapraklarını çıkarınca bir meyve bıçağı yardımıyla kareler şeklinde fideleri belli bir toprak kütlesiyle çıkartın ve dikin. Üçüncü yapraklar çıktıktan sonra fotoğraflarsanız size çizerek anlatırım. Şu aşamada dikkat etmeniz gereken; asla fazla sulamayın sadece toprağı nemli tutun ama ıslanmasın, bol ışık alan bir yerde olsunlar ama doğrudan yakıcı güneşe maruz kalmasınlar, sulamayı pulverize yani fısfıs yardımıyla yapın ki hem suyun miktarı fazla kaçmamış olsun hemde suyu dökerken toprak oyuklaşıp fidelerinize zarar vermesin. Eğer suyu fazla kaçırır ve fidelerin ışık ihtiyacını karşılayamazsanız, boyları anormal derecede uzar ve verim alamazsınız, bitkileriniz cılız olur.

Eski 26-02-2011, 19:50   #702
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
İnanılmaz gelecek biliyorum ama, eylülde ektiğim tohumlardan beş fidem olmuştu.
Tabi bitki çok olunca eve alamadım.
5 saksı domates kaldı bahçede.
Geçenlerde baktım 2 saksı kurumuş, ancak 3'ü sapasağlam .
İzmir tabi bu kış don olmadan geçti gibi.
Ama buna ne dersiniz

Name:  DSC03156.jpg
Views: 998
Size:  30.9 KB

.

Düzenleyen Jezebel : 26-02-2011 saat 21:25
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 21:18   #703
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Hemde bu mevsimde. Ben red robinleri evde bile zor çiçek açtırırken bu gerçekten enteresan

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 21:28   #704
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Bakalım devamı ne olacak, tozlaşma gerçekleşirse belki domates bile verebilir.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 10:34   #705
Yeni Üye

Emre Bey ilginiz icin cok tesekkur ederim. Tavsiyelerinize aynen uyacagim.
Yanliz size bazi sorularim olacak. Benim fideler su an iki yaprakli ve boylari 4cm-5cm arasi.
Her gece 8-10 fis sulama yapiyorum. Bu cok mudur? Birde aksamlari fideler tamamen yere yatiyorlar. Sanki uyuyor gibi Sonra sabahlari yavas yavas ayaga kalkiyorlar. Pencere caminin onune koydum. Camin altinda kalorifer petegi var. Sanki burayi cok sevdiler gibi. Gunde belki bir kac saat gunes isigi aliyor burasi. Maalesef evde gunes isigi alan tek yerde burasi. Koyacak baska yerim yok. Dolayisiyle gunesin yakici olacak kadar etkisinde kalmayacaklar. Bu fidelerin hepsi mutlaka 3 yaprakli hale gelecek mi? Onlari saksiya almak icin 3 yaprakli olmalarini mutlaka beklemeli miyim? Onlari ozel bir sera malzemesine koymustum. Su yumurta kolisi gibi olanlardan. Satici kisi saksiya gecirirken bunlarla beraber gecirebilecegimi ve onlarin zamanla sakisi icinde kaybolacagini soylemisti bu dogru mudur sizcede? Son sorumda, geceleri yana yatmalarini engellemeli miyim? Ornegi kucuk bir sopa dikip, ona baglamak gibi bir onlem? Yoksa kendi ic dunyalarina mi birakmaliyim yavrulari
Simdiden degerli cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.
Saygilarimla.

Eski 28-02-2011, 10:55   #706
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sayın, Basar Bolukbas. Öncelikle rica ederim, ne demek, görevimiz.

Boy oranını görmemiz için fotoğraf yüklerseniz daha iyi olur. Ama eğer olanağınız yoksa şart değil. Ektiğiniz tohumların çeşidini biliyor musunuz? Yani sırık veya oturak(yer domatesi) mi? Çünkü, ona göre fidelerin boyu değişiyor. Sulama konusunda da, fidelerin toprak yüzeyleri kurumaya başlayınca az az fısfıslayın suyu. Bu size ölçü olsun. Fideleri her akşam sularken toprakları kurumuş oluyorsa sulayın. Fidelerin boyunlarını bükmesi konusunda ise; akşamları kaloriferin ayarını yükseltiyorsanız kaloriferin üzerinde oldukları için sıcaktan oluyor olabilir. Eğer, fidelerin bulunduğu oda da ki petek yanmak zorunda değil ise, akşamları kaloriferin ayarını yükseltince veya ev ahalisi yatacakken o peteğin vanasını kısın, birde öyle deneyelim, bakalım yatacaklar mı? Çubuk, sopa vs... ile müdahale etmenize gerek yok. Rahat olun biraz kendi hallerine bırakın. Dikim zamanı gelince nasıl yapacağınız hakkında bilgilendiririz sizi. Şimdilik sadece suyuna dikkat edin yeterli. Kafanıza takmayın dikim olayını. Dikime daha var, yani en azından 3 yapraklı olsunlar. Bakın size e-dergimizdeki Selahattin hocanın bir yazısının linkini vereyim. Ekim ve dikim konusunda.

http://www.agaclar.net/dergi/mart07.html

Bu linkte Selahattin Yılmaz - Sebzelerde tohum ekimi ve Fide yetiştirme bölümüne tıklayın.

Eski 28-02-2011, 15:54   #707
Yeni Üye

Emre Bey yeniden Merhaba,
Evet ben kafayi cok takiyorum tohumlara Sanirim hayatimdaki ilk denemem ve ilk tecrubem oldugu icindir. Hatta esim ondan daha cok tohumlar ile ilgilendigimi soyluyor. Oysaki ben yanlizca karsilarina gecip izliyorum
Tohumlarin boylarini bukmeleri sicaktan olabilir. Belki dediginiz gibi oda sicak geliyordur. Isterseniz oda sicakligini olcup size soyleyebilirim.
Sanirim biraz fazla suluyorum. Cunki gece toprak nemli de olsa suluyorum. Cok su verirsem cok saglikli olurlar cok meyve verirler gibi sacma bir seye inaniyorum, yanlis oldugunu bir cok yerde okusamda. Neyse bundan sonra en azindan iki gunde bir fis fis layim. En yakin zamanda resim ekleyecegim. Saygilar.Sevgiler.

Kullandigim tohum ile ilgili link asagidadir.

http://www.tarimtedarik.com/store/Pr...roductid=85896

Eski 28-02-2011, 16:24   #708
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Öncelikle şunu söyleyeyim. Domatesleriniz sırık domates yani boyları uzun domates olacaklar. Buna orantılı olarak da anlattığınıza göre fidelerinizin boyu gayet iyi. Ama siz gün aşırı 5-6 fıs fısfıslayın. Bu onlara ideal olacaktır. Yani bir gün suluyoruz bir gün sulamıyoruz. Bende ilk kez tohumdan sebze yetiştirirken sizin gibi davranıyordum, şu anki psikolojinizi gayet iyi anlıyorum. Onlar sanki bir bebekmişcesine koruyorsunuzdur fideleri. Aslında laf aramızda gerçekten de öyle. Aman ev ahalisi duymasın.

Selamlar.

Eski 01-03-2011, 07:52   #709
Yeni Üye

Emre Bey gunaydin. Sanirim su an icin tek sorun fidelerin boyunlarini bukmeleri oluyor.
Ben galiba odadaki petegi kapatik bir kac gunde o sekilde gozlemleyecegim. Ve dediginiz gibi 3 yaprakli olmalarini bekliyorum. Tekrar cok tesekkurler. Iyi gunler.

Eski 01-03-2011, 08:37   #710
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Evet, tek sorun bu. Birde peteği kısıp deneyin, tamamen kapatmayın. Biraz ısı olsun domatesler sevecektir bunu yani ılık bir ortam.

Selamlar.

Eski 11-03-2011, 13:17   #711
Yeni Üye

Emre Bey tekrar merhaba
Benim fidelerden maalesef kotu haberler var. Iki tanesi haric digerleri tamamen topraga yatip, kuruyor gibi oldular. Diger ikisinide simdilik sulayarak ayakta tutabildigimi fark ettim. Acaba diyorum artik saksiya alma zamani mi geldi. Her ne kadar halen 2 yaprakli olsalarda, uzun suredir ne boylari uzuyor ne de yapraklarinda bir gelisme oluyor. Torf icinde sikildiklarindan ve gidasiz kaldiklarindan supheleniyorum. Fikirlerinizi alabilir miyim?
Tesekkur ederim.

Eski 12-03-2011, 00:12   #712
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Fidelerin ölmeye başlamasına üzüldüm. Fakat 2 yapraklı bir fideyi yerinden oynatmamalısınız, yani 4-5 yapraklı olduktan sonra şaşırtılmalıdırlar. Bu arada kalorifer işini ne yaptınız? Ona göre bir çözüm üretelim.

Selamlar.

Eski 12-03-2011, 12:17   #713
Yeni Üye

Emre Bey kaloriferi acsam da kapasamda yatiyorlar. Biri 5-6cm boyunda digeri de 1.5-2 cm boyunda iki fidem kaldi. Bu ikisi pek yatmiyorlar digerleri gibi. Savasmaya devam ediyorlar. İki yapraklarinin arasindan cok kucuk de olsa ucuncu bir yaprak olusmaya baslamis gibi buyuk olanda. Acaba diyorum torf icindeki besin vs. azaldi da o yuzden mi yatti digerleri. Bahsettigim iki fide ninde gelisimi bayagi yavasladi aslinda. Bilemiyorum ne yapmam gerektigini.

Eski 12-03-2011, 12:34   #714
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Başar Bölükbaş, imkanınız varsa bir fotoğraf eklerseniz daha iyi olur. En azından ezbere yorum yapmayız. Ama anladığım kadarıyla bitkileri jiffy tabletlerde çimlendirmişsiniz. Eğer öyleyse onlarla yerlerine olduğu gibi şaşırtabilirsiniz. Ama torfta besin kalmadığı için ölmezler zira şu anda besinlerini kotiledon yapraklarından alıyorlar. Ölmelerinin nedeni başka etmenler olmalı. Dediğim gibi bir fotoğraf ekleyebilirseniz daha net yorum yapılabilir.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 12:41   #715
Yeni Üye

Valla cok uzgunum Emre Bey ,
Esimin ciceklerine iki gun bakim yaptim, 3.gun nergisler pembeli sarili cicek acti. Nasil guzeller bir gorseniz. Kendi domateslerimde iste bu vaziyete geldi. Resimleri ekledim. Degerli fikirlerinizi paylasirsaniz cok sevinirim. Saygilar.

Sevgili Malbman resimler cok mu kotu gorunuyor. Hic sanslari yok mu?

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2011, 13:08   #716
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Başar Bölükbaş, domatesleriniz ışıksız kalıp boya gitmiş. Bunların yaşama şansı pek yok. Yalnızca en alt sağ taraftaki olurmuş gibi görünüyor. Bence siz yeni tohumlarla devam edin yola. Şimdi yavaş yavaş zamanı geliyor zaten. Çimlendirdiğiniz viyoller tahmin ettiğim gibi jiffy. Bitkiyi onların içinden çıkarmanıza hiç gerek kalmadan yerine onlarla şaşırtabilirsiniz.

Yeni tohumları çimlendirdiğinizde mutlaka bolca ışık alacakları bir yere koyun. Buna ek olarak mümkün olduğunca az sulayın ki suyu bol bulup boya gitmesinler. Ne kadar az su verirseniz gövdeler o kadar kalınlaşıp, fideleriniz pişkinleşir.

Bu arada: kullandığınız tohum f1 yani hibrit tohum. Yani bu tohumdan alacağınız domatesin tohumuyla gelecek sene aynı verimi alamazsınız, aldığınız ürün de ilk nesil gibi düzgün olmayabilir.

Düzenleyen malbman : 12-03-2011 saat 13:11 Neden: Ekleme
Eski 12-03-2011, 14:31   #717
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sayın Basar Bolukbas, benim birşey söylememe gerek kalmamış sağolsun Sayın, malbman herşeyi anlatmış. En başta fideleri fazla sulamış olmalısınız, şimarmışlar. Siz en iyisi yeni tohumlarla devam edin yola. Fakat en sağ alttakini atmayın o sağlam bir fide gibi geldi bana. Tekrar hatırlatıyorum, sulamaya dikkat.

Eski 12-03-2011, 14:46   #718
Yeni Üye

Sayin Emre Bey ve Malbman degerli gorusleriniz icin cok tesekkur ederim.
Kullandigim tohumlar
http://www.tarimtedarik.com/store/Pr...roductid=85896
idi.. Bunlar hibrit midir? Yeni tohum ekimi denemelerim icin hangi tohumu onerirsiniz?
Maalesef orasi evimizin en cok isik alan yeri. Sanirim oraya koymadan baska sansim yok. Belki havalar isininca pimapen ile kapali olan balkona koyabilirim.
Zaman ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim. Saygilarimla.

Eski 12-03-2011, 14:58   #719
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Bu tohumlar f1. Yani yerli tohumlara göre daha verimlidir, daha fazla ürün alırsınız. Fakat tek dez avantajı, ektiğiniz tohumlardan büyüyen domatesin meyvelerindeki tohumları seneye ekince aynı bitkiyi elde edemezsiniz. Kısacası ben tohum üretmek istemiyorum, sadece verimli bir domates yetiştirmek istiyorum diyorsanız ideal bu tohumlar. Bu arada hevesiniz kırılmasın. Ben sizin yerinizde olsam denemekten hiç çekinmem. Nasıl olsa tohumlar kaçmıyor yha, olaki olmazsa yeniden ekersiniz. Bence aynı koşullarda fakat sulamayı baştan az yaparak tekrar deneyin. Bakalım ne olacak?

Eski 12-03-2011, 15:00   #720
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Başar Bölükbaş, bir önceki mesajımda belirttiğim gibi tohumlarınız hibrit tohum. Üserinde "f1" ifadesini gördüğünüz tohumlar hibrittir.

İsterseniz aynı tohumlarla da devam edebilirsiniz ama bu tohumların meyvelerinden alacağınız tohumlar aynı ürünü vermeyecektir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024