agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2009, 12:23   #931
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Aman bu ne ya, geçmiş olsun. Sanki bu kırmızı örümceğin dışında da bir şeyden hasar almış. Kök çürümesi mi ne diyorlar ya ondan da var galiba. Ya da çok sıcakta falan mı kaldı acaba? Benim 2 RR'den biri güneşteydi sevimsiz sevimsiz duruyordu. Yarı gölgede duransa çok sağlıklı bir durumda, ötekini de onun yanına aldım. Bence kırmızı örümcek hemen böyle yapamaz.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 12:25   #932
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Durgun sudaki mi? Bahçede olanlardan mı? Kırmızı örümcek bu kadar yokedici bir yaratık mı? Çok üzüldüm, nasıl bir ilaç kullanmıştınız?

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 12:26   #933
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Bunlar da bahçedeki Robinimin güzelleri. Pek minikler sanki ama büyürler sanırım.

Eklenen Resimler

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 12:32   #934
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Aman bu ne ya, geçmiş olsun. Sanki bu kırmızı örümceğin dışında da bir şeyden hasar almış. Kök çürümesi mi ne diyorlar ya ondan da var galiba. Ya da çok sıcakta falan mı kaldı acaba? Benim 2 RR'den biri güneşteydi sevimsiz sevimsiz duruyordu. Yarı gölgede duransa çok sağlıklı bir durumda, ötekini de onun yanına aldım. Bence kırmızı örümcek hemen böyle yapamaz.
Öyle aman aman bir güneş almıyor sevgili nevsune. Durduğu yer aydınlık sadece. Günde çok çok 1-2 saat güneşe koyuyorum.

Köklerde de çürüme emaresi yok gibi ama birazdan kökleri de fotoğraflayıp ekleyeyim. Bir de usta gözler görsün.

Aslında dediğin gibi, ben de kırmızı mendebur bu kadar çabuk göçertemez diye düşünüyorum da, suçu atacak bir şeyler lazımdı ve elimin altında hazırda o mendeburlar vardı

Eski 01-06-2009, 12:37   #935
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Durgun sudaki mi? Bahçede olanlardan mı? Kırmızı örümcek bu kadar yokedici bir yaratık mı? Çok üzüldüm, nasıl bir ilaç kullanmıştınız?
Sayın Sarıcan, bu durgun suda olanı. Sanırım nevsune'nin dediği gibi başka bir arıza daha var bu işte. İlaç olarak her derde deva arap sabunlu, yağlı, sarmısaklı su kullanıyorum. Her türlü börtü-böcük taifesinin hakkından mükemmel bir şekilde geliyor. Hem de tamamen doğal.

Eski 01-06-2009, 12:45   #936
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bunlar da kökleri. Üstatlar bir fikir verebilirse çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 01-06-2009, 12:47   #937
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Su kültüründe gözümüzden kaçan bir şeyler var harhalde. Benim akan su kültüründeki henüz çiçek dahi açmadı. Aynı anda torfa ektiğim daha iyi gelişti. Şu an minik minikte olsa 7 adet domates oluştu. Bu sizin ikinci denemeniz di değil mi? Birincide başarısıklık nasıl olmuştu. Torfta yapan arkadaşların hepsinin RR' leri iyi gidiyor bildiğim kadarıyla.

Bahçede olanlar çok sağlıklı görünüyor. Onlara da sıvı besin veriyor musun? Topraktan aldıkları ile mi idare ediyorlar?

Eski 01-06-2009, 12:53   #938
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

EC fazla yükselmiş gibi bir hal var. Benim paralel saksılarda da yapraklarda renk bozulması ve sonuçta yapraklarda deformasyonlar oluşmuş tu. Köklerin daha beyaz olması gerkmez mi? Gerçi Envor' un besin kitinde demirin renginden dolayı su kırmızı oluyor, kökleri oda boyuyor. Kudret Bey' in besin eriyiğinde sağlıklı kökler bembeyaz oluyor.

Bu arada EC ve pH kontrolünü ihmal etttiniz mi hiç?

Düzenleyen Sarıcan : 01-06-2009 saat 12:54 Neden: ilave
Eski 01-06-2009, 13:16   #939
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Su kültüründe gözümüzden kaçan bir şeyler var harhalde. Benim akan su kültüründeki henüz çiçek dahi açmadı. Aynı anda torfa ektiğim daha iyi gelişti. Şu an minik minikte olsa 7 adet domates oluştu. Bu sizin ikinci denemeniz di değil mi? Birincide başarısıklık nasıl olmuştu. Torfta yapan arkadaşların hepsinin RR' leri iyi gidiyor bildiğim kadarıyla.

Bahçede olanlar çok sağlıklı görünüyor. Onlara da sıvı besin veriyor musun? Topraktan aldıkları ile mi idare ediyorlar?
Sayın Sarıcan, bir şeyleri gözden kaçırdığımızı pek sanmıyorum. Zira Red Robin de, 11'li sistem de tamamen aynı besinlerle beslenip, kontrolları düzenli olarak yapılıyor. 11'li sistemde hiç sorun yok. Birinci Rd Robinimi hanıma kızıp yaklaşık bir ay kadar kilere hapsetmiştim. O nedenle bakımsız kalıp ölmüştü.

Bahçedeki Red Robin'i dikerken çukuruna iki kürek keçi gübresi atmıştım. Yalnızca oradan besleniyor. Sıvı besin vermiyorum.

Alıntı:
EC fazla yükselmiş gibi bir hal var. Benim paralel saksılarda da yapraklarda renk bozulması ve sonuçta yapraklarda deformasyonlar oluşmuş tu. Köklerin daha beyaz olması gerkmez mi? Gerçi Envor' un besin kitinde demirin renginden dolayı su kırmızı oluyor, kökleri oda boyuyor. Kudret Bey' in besin eriyiğinde sağlıklı kökler bembeyaz oluyor.

Bu arada EC ve pH kontrolünü ihmal etttiniz mi hiç?
EC 2.2 ve sürekli sabit. Ph 6,5 ve o da sürekli aynı düzeyde. Her gün besin takviyesi yapmadan ve yaptıktan sonra her ikisini de ölçüyorum.

Köklerin rengi sizin de belirttiğiniz gibi envor'un hazırladığı besindeki demirden kaynaklanıyor.

Eski 01-06-2009, 13:49   #940
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Çok üzüldüm Malbman, sağlık olsun yeni tohumlar yeni fideler olsun. Örümcekelrle akarlar işbirliği yapmış gibi görünüyor

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 14:07   #941
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Teşekkür ederim Koyu yeşil. Dediğin gibi, yeni fidelere sağlık. Sizinkiler ne alemde? Yakın zamanda fotoğraflarını görmedik.

Eski 01-06-2009, 15:55   #942
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Tohum eksem çok geç olur sanırım.Peki ben bu rr fidesi nereden bulabilir.Yardımcı olurmusunuz?...

mandalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 15:58   #943
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
21 mayıs günü RRleri dikmiştim.Toplam 10 tane tohum attım,3 tanesi çimlendi.3 günde çimlendiler,5 günlükken pet bardaklara aldım.
Şu an 1 tanesinin boynu bükük,ama diğer 2 tanesi yapraklarını büyütüyorlar.Ortalama boyları 5-6cm gibi.Henüz klavuz yapraklar var.Ama ne hikmetse RR domatesler sanırım diğerlerine oranla daha yavaş gelişen bir tür.
Eğer denildiği gibi az ışık,az su ile yaşayan ekonomik bir model ise yavaş gelişmeleri önemli değil,sonbahar aylarında ancak kendine gelecekler,bu durumda içeri alıp kış sebzeciliği yapabilirim.

Bu arada benim sivri kıl biberlerin çoğu meyveye döndü,bu öğlen yemekte boyları 15cm olanları afiyetle yedimHerhalde hafta sonuna kadar epeyce biber büyümüş olucak.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 16:29   #944
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
suyu fazla kaçırıyor olabilirmisiniz?
Günde bir kez su veriyorum 4 RR minde 2 gün öncesine kadar birşey yoktu ama 2 gündür izliyorum,çiçeklerini döküyorlar..Çok üzgünüm...

levsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 16:41   #945
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın levsel nem yetersiz geliyordur. Ortamdaki nemi arttırmayı deneyin bir de, muhtemelen işe yarayacaktır.

Eski 01-06-2009, 17:31   #946
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
İki gün giremedik foruma neler olmuş neler Sevgili malbman büyük geçmiş olsun. Allahtan tohum var elinde, hiç gecikmeden çimlendirirsin artık. Onları da Ağustos sonu Eylül başı hasat edip sürekli domat hasat edersin artık. Bence hastalık değil göz var göz. Her gün ekrana çıkara çıkara yüzünü eskittin RR'ciklerin

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 17:50   #947
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Bence hastalık değil göz var göz. Her gün ekrana çıkara çıkara yüzünü eskittin RR'ciklerin
Sevgili Lonicera teşekkür ederim. Göze, nazara inanmam ama gözü olanın gözü çıksın Şaka bir yana, gerçekten kötü durumda Robinim. Şimdi de yere yattı kaldı. Allahtan kırılmadı da, hemen duvara yaslayıp destekledim. Sanırım bir kaç güne kadar Red Robinim olmayacak

Eski 01-06-2009, 18:08   #948
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Valla bu kadar güçlü bir bitkinin, yaşamdan kolay kolay vazgeçeceğini sanmıyorum doğrusu. Bence bir süre hiç oralı bile olma. Numara yapıyor bile olabilir, belli olmaz)

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 18:54   #949
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Sayın Malbman
Elimde fazladan bir RR fidem var. Hala bardaktaki torfta sıkışık halde bekliyor.Aynı anda diktiğim ve yerlerine şaşırttığım RR ler gayet iyi durumda çiçek böceğe karıştılarBuncağızımsa iyice köklendi şaşırtma zamanı geçti bile, acilen dikilmesi lazım. Eğer "Yola dayanır, ben o robine talibim, gönderin" derseniz göndereyim size memnuniyetle. Hatta bir iki süs biberi(çan ve top biber) eskortluk bile edebilir Robin'e.Bana özelden isteğinizi yazın göndereyim en mümkün zamanda.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 19:08   #950
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın osmann, ilginize çok teşekkür ederim. Beni çok müteessir ettiniz. Ama fidenin yola dayanabileceğini pek sanmıyorum. Zaten elimde bol miktarda tohum var. Yarın hemen iki -üç tanesini çimlendirmeye koyacağım. Sanırım bu havalarda bir ay içinde yine bu formda bir Red Robin yetiştirebilirim.

Tekrar teşekkür ederim.

Sevgilerimle

Eski 01-06-2009, 19:11   #951
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Valla bu kadar güçlü bir bitkinin, yaşamdan kolay kolay vazgeçeceğini sanmıyorum doğrusu. Bence bir süre hiç oralı bile olma. Numara yapıyor bile olabilir, belli olmaz)
Denemeye değer aslında sevgili Lonicera. Benim korkum üzerindeki domatlar olgunlaşmadan ölmesinde. Zira domatlar olgunlaşmazsa, tohumları da olgunaşamayacak. Tohumlar ile ilgili güzel bir projem var ve olgunlaşmaları gerekiyor.

Eski 01-06-2009, 19:20   #952
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Bütün RR ler, pigme dahil çok üzüntülüler, lider ve sürükleyiciliğiniz bu başlık için vazgeçilmez.

Kısa zamanda yetiştireceksiniz, tecrübe ve iklim sizinle birlikte

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 19:38   #953
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Savgili k0900, çok teşekkür ederim. Beni gururlandırdınız. Dediğiniz gibi yaz olması sayesinde kısa sürede yeni bir bitki yetiştirebileceğimden eminim. Gerçi bir tane de bahçede var ama, topraksız tarım ilk göz ağrım. O nedenle mutlaka bir fide yapacağım. Belki bu defa sistemi de değiştiririm. Hemen yeni sistem arayışlarına başlamalı.

Eski 02-06-2009, 15:20   #954
Ağaçsever

drneuro's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
RR lerim

Arkadaşlar RR lerim sabahtan öğlene kadar güneş görüyorlar ve 3 günde bir suluyorum..Yapraklarında beyazlıklar oluştu..Sizce ne olabilir?

Eklenen Resimler

drneuro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 16:01   #955
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Sayın Drneuro, Bitkiniz rüzgardan ya da soğuktan etkilenmiş olabilir. Çünkü ben ilk şaşırtma yaptığımda da böyle beyazlıklar olmuş ve beyazlayan yapraklar dökülmüştü. Ama havalar düzelince ve rüzgar da kesilince işler yoluna girdi. Ya da çok kızgın güneşe maruz kalıyor olabilirler. Bence yerini değiştirin. Aydınlık ama güneşi direkt görmeyen bir yere koyun. Rüzgar da almasın.Ama tabi işin uzmanları daha iyi bilir.

Eski 02-06-2009, 16:03   #956
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Mesajı yeniden okudum da 3 günde bir su bana RR ler için az geldi. Ben hergün azar azar suluyorum. Sıcak ve susuzluk da yakmış olabilir.

Eski 02-06-2009, 16:13   #957
Ağaç Dostu

Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Yediğin şeyin Red Robin olduğuna emin misin ayax? Başka bir tür olmasın.
Sayın malbman, malesef eminim forumdan satın almıştım tohumlarını. bir haftadır göremiyorum bugün akşam ikinci hasatıma bakacam onlardaki lezzet farklımı diye saygılar...

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 17:15   #958
Ağaç Dostu

levsel's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın levsel nem yetersiz geliyordur. Ortamdaki nemi arttırmayı deneyin bir de, muhtemelen işe yarayacaktır.
Sevgili malbman,

Birde bunu deneyeyim, ama kapalı balkonda duruyorlar nasıl birşey yapmalıyım bilemiyorum ki.Camı açık bırakıyorum.Yapraklardaki beyazlamalar bende de oluşmaya başladı özellikle alttaki yapraklarda bende yer değiştirmeyimi denesem acaba

levsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 17:43   #959
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Levsel, kapalı balkonunuzda elektrik prizi varsa, en basit şekilde şöyle yapabilirsiniz: su ısıtıcınızı yarıya kadar su soldurup kapağı açık çekilde balkonda bir müddet kaynatın. Kaynayan suyun buharı ortamı nemlendirecektir.

Düzenleyen malbman : 02-06-2009 saat 17:43 Neden: Ekleme
Eski 03-06-2009, 11:43   #960
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
İki saksıda ikişer fideden toplam 4 adet RR fidesi. Arkadaki daha bir boylu poslu oldu. Meyvelerin kızarmasını bekliyoruz.

Eklenen Resimler

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, domates, karton saksı, red robin, tohum fide

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024