agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2010, 08:52   #1381
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emreilhan Mesajı Göster
Sayın dagalar,açıkcası ben sizin domatesinizde pekte alınması gereken koltuk olduğunu düşünmüyorum,koltukları henüz gelişmemiş ama işaretlediğim yeri iyi takip edin eğer orası tomurcuk değilse koltuk çıkacak oradan veya yaprakta olabilir,ama merak etmeyin acele etmenize gerek yok koltuklar biraz daha gelişsin tomurcukmu yoksa koltukmu olduğuna hep birlikte tam karar verelim o zaman almanız gereken yerleri söyleriz.Bu arada söylemeden geçemeyeceğim maşallah domatesiniz tomurcuk dolu,dikkatli olun daha çiçek kaybetmenizi istemem.Yinede ****** Selahattin Yılmaz'ın fikirlerini alın siz.
bilgiler için çok teşekkürler.. selahattin bey'den hala bir cevap alamadım bekliyorum, ama dün fideleri 5 gün aradan sonra (sitede okuduğum için az su vermeye çalışıyorum ) sularken bazı yaprakların büzüşüp kurudğunu gördüm en üstteki yaprağı alayım derken maalesef kırıldı elimde kaldı çok üzüldüm hemen resmini çektim umarım fideye çok zarar vermemişimdir. Bir yerlerde yanlış yapıyorum ama ne kadar özen gösterirseniz sanki o kadar kırılgan oluyor.. sizin görüşlerinizi de bekliyorum.

Eklenen Resimler

dagalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 09:54   #1382
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Sayın dagalar,öncelikle geçmiş olsun,bu durum bende hayal kırıklığı yaşattı.Karakemal arkadaşında dediği gibi domatesinizin daha fazla güneşe ve açık havaya ihtiyacı var bunun için bir olanağınız var mı? balkon gibi mesela,güneş eksikliğinden böyle kırılgan ve cılız olduğunu düşünüyorum ben.Selahattin hocadan yanıt alamadıysanız özelden yazmayı deneyin,mutlaka size cevap verir olmadı Sayın,Envor'a soralım.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 10:00   #1383
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Pembe Domateslerimi haftanın bir günü suluyorum pazar günleri bazan 10 günü bulduğu oluyor bu bile yeterli oluyor.. şu an çiçek açmış durumdalar bezelye kadar ilk meyvelerini göreyim her gün bol bol sulayacağım ben böyle öğrendim çiftçilikle uğraşan yakın akrabalarımdan az sulamaktaki amaç sanırım bitki köklerinin su aramaya çıkması daha sağlıklı yetişmesi kök salması olduğunu öğrendim .. bitkiyi de insan gibi düşünürsek bir insana sürekli yattığı yerden yanına yiyecek içecek bırakırsak o insan tembl alışır çalışmaz nasıl olsa yiyeceğim içecğim ayağıma geliyor diye düşünür eğer aynı insana çalıştığının karşılığında yiyecek ve su verilirse o insan yiyecek iceceği hak etmek için çalışıp çaba gösterir bitkide aynı o da bir canlı sürekli geliştiriyor kendini

saygılarımla

natilus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 10:02   #1384
Yeni Üye

merhaba sayın emreilhan,
domateslerim zaten balkonda duruyor ve tüm öğleden sonra güneş alıyor balkon kapalı ama nerede ise tam gün açık bırakıyorum,gece yatarken kapatıyorum, fideleri dikerken koçtaş'dan aldığım organik toprağı kullandım, yani elimden geldiğince araştırdım okudum ve uygulamaya çalıştım ama neden bu kadar kırılgan anlayamadım.

Eski 26-05-2010, 10:03   #1385
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dagalar Mesajı Göster
bilgiler için çok teşekkürler.. selahattin bey'den hala bir cevap alamadım bekliyorum, ama dün fideleri 5 gün aradan sonra (sitede okuduğum için az su vermeye çalışıyorum ) sularken bazı yaprakların büzüşüp kurudğunu gördüm en üstteki yaprağı alayım derken maalesef kırıldı elimde kaldı çok üzüldüm hemen resmini çektim umarım fideye çok zarar vermemişimdir. Bir yerlerde yanlış yapıyorum ama ne kadar özen gösterirseniz sanki o kadar kırılgan oluyor.. sizin görüşlerinizi de bekliyorum.
sizin bitkiniz ya fotoğraf makinenizin **** ışık kaynağının dolayısı ile fotonun bu şekilde çıkmış olmasını yani sarı renkli fotoğraftan kaynaklandığını veya çok fazla sulandığından bu şekilde sarardığını düşünüyorum suyu biraz azaltabilirseniz sanırım toparlıyacak eğer fotoda çekimde bir hata yoksa

Eski 26-05-2010, 10:08   #1386
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi natilus Mesajı Göster
sizin bitkiniz ya fotoğraf makinenizin **** ışık kaynağının dolayısı ile fotonun bu şekilde çıkmış olmasını yani sarı renkli fotoğraftan kaynaklandığını veya çok fazla sulandığından bu şekilde sarardığını düşünüyorum suyu biraz azaltabilirseniz sanırım toparlıyacak eğer fotoda çekimde bir hata yoksa
Sayın,natilus bende önce domates sararmış sanmıştım ama dikkat ederseniz ışıktan dolayı fotoğraf öyle çıkmış.Saygılar

Eski 26-05-2010, 10:17   #1387
Yeni Üye

Alıntı:
merhaba sayın natilus,
bitkide herhangi bir sararma yok fotoğraf öyle çıkmış sadece kırılganlık var dal elinizde kalıyor.

Eski 26-05-2010, 10:22   #1388
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
merhaba sayın emreilhan,
domateslerim zaten balkonda duruyor ve tüm öğleden sonra güneş alıyor balkon kapalı ama nerede ise tam gün açık bırakıyorum,gece yatarken kapatıyorum, fideleri dikerken koçtaş'dan aldığım organik toprağı kullandım, yani elimden geldiğince araştırdım okudum ve uygulamaya çalıştım ama neden bu kadar kırılgan anlayamadım.
Bahsettiğiniz toprak torf mu?Ben geçen sene domateslerimi saksıya torfa ekmiştim çiçekler kendi kendine dökülüyordu ve aynen sizin dediğiniz gibi elleyince dallar kopuveriyordu.

Eski 26-05-2010, 10:27   #1389
Yeni Üye

hayır torf değil, üzerinde sadece organik toprak yazıyordu torf yazan topraklar da vardı ama ben organik yazanı almıştım.

Eski 26-05-2010, 10:33   #1390
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
hayır torf değil, üzerinde sadece organik toprak yazıyordu torf yazan topraklar da vardı ama ben organik yazanı almıştım.
Herhangi bir gübreleme yaptınız mı? NPK,organik vs..?

Eski 26-05-2010, 10:52   #1391
Ağaçsever

sv: dagalar ne sıklıkta sulama yapıyorsunuz acaba bitkiniz balkondamı yoksa terastamı ne kadar güneş alıyorlar birde %50 torf %50 gübre karışı değilde karışımın içine %30 kadarda orman toprağı karışımı çok daha iyi olduğunu düşünüyorum sadece torf ve gübre karışımda sağlıklı olmayacağını düşünüyorum çimlendirme için torf ve gübre karışımı ideal ancak şaşırtmadan sonra muhakkak bir miktarda toprak olması gerektiğini daha sağlıklı olacağını düşünenlerdenim.. sulamayıda çiçek açıp bezely kadar meyve verene kadar haftada bir eğer yetiştirme kabınız çok derinse **** bahçedeyse 10 günde bir yapılsa çok uygun olur diye düşünüyorum aslında bitkinin yaprakları sulama konusunda ipuçları veriyor çok aşırı sulama yapıldığında yapraklar açık yeşil hatta sarıya bakan bir renk halini alıyor su ihtiyacı hissettiğindeyse yapraklar çok koyu renkli hatta yaprak uçları hafiften kurumaya başladığında su vermek gerekiyor bi şey daha var acaba bitkilerinizi yaprak altlarında herhangi bir zararlımı var bit sinek böcek vs gibi bunları bir inceleyin çok sert fırtına gibi rüzgara maaruz kaldıklarındada yapraklar kuruyabiliyor bunları incelemek gerekiyor...

Eski 26-05-2010, 10:57   #1392
Ağaçsever

Alıntı:
merhaba sayın emreilhan,
Bitkinizde sadece organik toprak varsa gübre yoksa bu yüzdn zayıf kalmış olabilirler bir miktar iyi yanmış koyun gübresi koyarsanız köklerini hafiften açıp açılan yerlere koyun gübresi takviyesi ile bitkileriniz güçlenir diye düşünüyorum saygılarımla

Eski 26-05-2010, 11:04   #1393
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Bitkinizde sadece organik toprak varsa gübre yoksa bu yüzdn zayıf kalmış olabilirler bir miktar iyi yanmış koyun gübresi koyarsanız köklerini hafiften açıp açılan yerlere koyun gübresi takviyesi ile bitkileriniz güçlenir diye düşünüyorum saygılarımla
Bende sizin gibi düşünüyorum natilus,Birde NPK gübre verilirse iyi olur galiba dayanıklılığı artıkmak ve gövde ve dal gelişimi için için P ve K (Fosfor ve Potasyum) oranı yüksek olan bir gübre önerilen ölçüde kullanılırsa.İşte Sayın malina'nın yaptığı bir tablo.(Tablo Sayın malina'dan alıntıdır.)

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2010, 11:12   #1394
Ağaçsever

Tamamen doğal yöntemlerle yetiştirilecekse hatta buna doğal ilaçlamada dahil (arapsabunu sarımsak ve zeytinyağı karışımı).... ve koyun gübresi yeterli olacaktır..

yok eğer gübreleme yapılacaksa verdiğiniz şemadan yararlanılabilir sv:emreilhan

saygılarımla

Eski 26-05-2010, 12:15   #1395
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Kusura bakmayın mail atana kadar mesjınızı görmemiştim. Öncelikle şunu söyleyeyim ki domatesiniz red robin değil aksine sırık domates gibi geldi bana zaten red robinlerde koltuk budamalarına gerek yok çünki saksıda büyüyen bir çeşit. Ancak yeri çok dar kalmış o nedenle minik gelişmiş ve yerinin besin miktarı o kadarda iyi değil. Sırık domates yetiştirebilmek için yetiştirme ortamının bir kucak genişliği olabilen saksı ve derinliği 30-40 cm olmalıdır aksi halde böyle ince, verimsiz ve çelimsiz bitkiler büyür. Budama konusunda da üzgünümki bitkinin büyüme ucunu almışsınız artık bitkinin yukarı büyümeyecek demektir. Yalnızca bir koltuk sürgününü lider dal olarak geliştirirseniz bu durum değişir. Resimlerinizin tamamını göremedim ama bence bu yılki ürtün yetiştirme denemeniz tecrübeye dayanır olmalı.

Şunu anlamak isterimki sizin esas yetiştirmek istediğiniz şey domates yetiştirmek mi yoksa Red robin domates yetiştirmek mi. Gerekirse size bir adet sırık domates ya da red robin 1 adet hediye gönderebilirim ama önce yapmaya çalıştığınız şeyi anlamalıyım.

Bu arada şunu belirtmeliyim ki burada red robin domates diye yerleştirilen bitki resimleriyle sevgili karınca70 den aldığım red robin tohumlarıyla yetiştirdiğim bitkiler arasında uçurum var diyebilirim. Müsait olduğumda buraya resimleri yerleştireyim olmazsa.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 12:25   #1396
Yeni Üye

Selahattin bey öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Benim red robin domates diye bir tercihim yoktu bu fideleri koçtaşdan aldım ama dediğim gibi pek de deneyimli olmadığım için deneme yanılma yönetimi biraz zarar da verdim..Bu etapda sizin öneriniz saksıları değiştirmem (fideleri aldıkdan iki hafta sonra şaşartma yapmıştım) mi? üzerini yanlışlıkla budadığım fidemden çaresiz vazgeçebilirim ama 4 fidem daha var en azından onları kurtarmak isterim. Sadece saksıları değiştirmek sizce yeterli mi? Yanmış gübreden bahsediliyor bunu nerden bulabilirim bilmiyorum ama takviye için koymamı önerirmisiniz? Elbette zahmet olmazsa red robin yollarsanız çok memnun olurum.
Teşekkürler, iyi günler.

Eski 26-05-2010, 12:31   #1397
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Bunlarda benim yaprakları hastalanan red robinlerim. Kükürt uygulamasından sonra birza yavaşladı ama yine de eski keyifleri yok.

Eklenen Resimler

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 12:35   #1398
Ağaç Dostu

eğer çevrenizde peyzajcılar varsa çim alanlara kullandıkları kapak gübresinden (keçi gübresi+toprak karışımı) bahsettiğim saksı ölçülerinde toprak alın ve fdielerinizi kök çevresinden 5 cm çapta bıçakla keserek topraklı bir şekilde aktarın ve balkonunuza koyunuz. 10-15 gün içerisinde fidelre kalınlaşmaya başlar ama bu sırada toprak çamur olmayacak derecede devamlı nemli uttuun bunu bir iki sulamayla sağlayabilirsiniz. Eğer bahsettiğim toprağı bulmazsanız bir bahceden alacağınız toprağa şu an domateslerde kullandığınız torfu yarı yarıya karıştırınız ve kullanınız.

Eski 26-05-2010, 12:35   #1399
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
devamı

Belkide manuel sulamada belirli bir düzeni tutturamadığımdan oluyor. Akan suda gelişenler diğerlerine nazaran biraz daha sağlıklı ama yinede beklediğim performansı alamadım.

Eklenen Resimler

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2010, 12:55   #1400
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Bunlarda benim yaprakları hastalanan red robinlerim. Kükürt uygulamasından sonra birza yavaşladı ama yine de eski keyifleri yok.
Sevgili sarıcan, bitkilerinizin görünen etkisi bana göre daha çok gübrelerinizden kaynaklanıyor. Bitkilerinize humik asit uygulaması ve enzim uygulaması yapma şansınız varsa daha hızlı bir düzelim olacağını düşünüyorum. İletim demetleriniz gübreden etkilenmiş diye düşünüyorum. Bu da bir anlamda redrobinlerinizin ya daha kaliteli gübreler kullanarak topraksız tarımda yetiştirebileceğinizi ya da topraksız tarıma uygun olmadığı anlamına geliyor. Ancak devamlı enzim vererek hücre duvarlarını rahatlatabilirseniz sizin için iyi olacaktır. Enzim temininde zorlanırsanız mail atın size istanbulda bulabileceğiniz irtibat telefonu vereyim.

Eski 26-05-2010, 14:27   #1401
Yeni Üye

selahattin bey sn. sarıcan da benim gibi uzun saksıda domatesini (yanlış budadığım fidenin yanında bir fide daha ) yetiştirmiş ama benim saksılarım (tek olanalr hariç tabii) için küçük demiştiniz. bundan redrobinlerin bu tip saksılarda ama sırık dometeslerin sizin dediğiniz ölçüde saksıda yetişmesi gerektiğini mi anlamayım.

Eski 27-05-2010, 11:47   #1402
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-04-2010
benim domatesimde bu. acaba buda red robin mi?

ayrıca boyu çok kısa neden acaba??

Düzenleyen ogretmen82 : 27-05-2010 saat 14:33
ogretmen82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2010, 12:37   #1403
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polay Mesajı Göster
Selahattin bey,
Ben de İzmir'de enzim bulabileceğim yerleri mailime atarsanız memnun olurum?
telefonunu vermek istedim ancak özel mesaj sistemi ve mail sistemlerimiz uymuyor ayrıca kendiside uygun görmediğinden telefon numarasını yayınlayamıyorum. Ancak enzim için eğer mail atarsanız yardımcı olabileceğini söyledi arkadaşım. Mail atarsanız arayan arkadaşlar selamımıda söyleyiniz yardımcı olacak.

Enzim için irtibat: sadettin.cakir@hotmail.com

Eski 31-05-2010, 13:19   #1404
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2010
Sevgili malbman' ın göndermiş olduğu, 25 mayısta elime ulaşan ve hemen diktiğim 8 red robin tohumundan ( 6 günde) 7 si hafta sonu çimlenerek bardakların üzerindeki streçi zorlamaya başlamışlardı. Bardaklardan bir tanesinin streçinin kenarı hafif açık kalmış, o tohum da topraktan başını kaldırmaya çalışmış ama başaramamış. Onu da bugün bekliyorum artık.
Bundan önce yumurta kartonunda domates çimlendirmiştim ve çıkmaları bir ayı bulmuştu. Demekki neymiş, pet bardak kullanmak ve streç filmle sera etkisi çok önemliymiş. Bunlar da fotoğrafları.

Eklenen Resimler

doctorb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2010, 09:38   #1405
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Kızardık :)

Eklenen Resimler

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2010, 10:22   #1406
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Biz de

Eklenen Resimler

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2010, 10:28   #1407
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Şenlenmeye başladı Red Robinler. Darısı diğer arkadaşlara diyelim...

Eski 01-06-2010, 11:59   #1408
Ağaç Dostu

hobbytarim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2010
Sevgili dudi ve malbman çok güzel görünüyorlar ben yedim bitti :-) tekrar çimlendirmeyi düşünüyorum.

hobbytarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2010, 13:59   #1409
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobbytarim Mesajı Göster
Sevgili dudi ve malbman çok güzel görünüyorlar ben yedim bitti :-) tekrar çimlendirmeyi düşünüyorum.
Afiyetler olsun sevgili hobbytarim. Bir an önce çimlendirmeye başlayın bence. Sonbahar geldiğinde, biz çimlendirmeye çalışırken siz kışa hazır olursunuz

Eski 01-06-2010, 19:34   #1410
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

03-05-2010 Tarihinde ektiğim Red Robinlerimin son halleri:

Eklenen Resimler

Etiketler
balkon, domates, karton saksı, red robin, tohum fide

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024