agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni632Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2011, 15:02   #481
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili loveflower, yardımcı olmayı çok isterim ancak ben de çok başarılı olamadım . Öğrendiğim bilgilere göre fideler oldukca sağlıklı , saplar biraz uzun. Daha fazla güneşe ihtiyaçları var gibi

Tohumları viyolün gözlerine tek tek dikmiştim, şaşırtma yaparken kökler zedelenmedi. Sizinkiler aynı saksıda. Şaşırtma sırasında umarım köklerini zedelemezsiniz.

Çelikten köklendirmede benim hazırladığım çeliklerde başarılı olamadım. Sevgili acemifüsün'un hediye ettiği çelikler ise başarılı bir şekilde köklendi ve gelişti.

Name:  IMG_4331.jpg
Views: 2588
Size:  46.7 KB

Füsün'cum gövdeleri hala çok ince. Köklerini zedelemekten kokrtuğum için büyük saksıya alamadım. Ne dersin, yetiştirme saksısından transfer zamanı geldi mi?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 17:15   #482
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Tohumdan fidecikleriniz için sevgili maki01 yorum yapsın, o daha deneyimli bu konuda.

Çelik denemelerinizde çelikler gayet sağlıklı gözünüyor. Yan filizleri alıp, diktiniz değil mi? Bir de

çeliklerin tomurcuklu olmaması gerekiyor. İsterseniz toprağın nemini koruması için saksıya

şeffaf, bir naylon torba geçirin, her gün açıp, yarım saat havalandırırsınız.
Füsun hanım çok teşekkür ederimEvet yan filizleri diktim.Tomurcuklu olanları almadım.Şeffaf naylon torbayı hemen geçiriyorum.Sayenizde yetiştirebileceğim karanfil çeliklerimi

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 17:21   #483
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili loveflower, yardımcı olmayı çok isterim ancak ben de çok başarılı olamadım . Öğrendiğim bilgilere göre fideler oldukca sağlıklı , saplar biraz uzun. Daha fazla güneşe ihtiyaçları var gibi

Tohumları viyolün gözlerine tek tek dikmiştim, şaşırtma yaparken kökler zedelenmedi. Sizinkiler aynı saksıda. Şaşırtma sırasında umarım köklerini zedelemezsiniz.

Çelikten köklendirmede benim hazırladığım çeliklerde başarılı olamadım. Sevgili acemifüsün'un hediye ettiği çelikler ise başarılı bir şekilde köklendi ve gelişti.

Füsün'cum gövdeleri hala çok ince. Köklerini zedelemekten kokrtuğum için büyük saksıya alamadım. Ne dersin, yetiştirme saksısından transfer zamanı geldi mi?
Sevgili maki01,pencere önünde duruyorlar güneş ışığı hemn saksının yanına düşüyor ama fidelere direkt gelmiyor.Ölürler diye korkuyorum o kadar narinlerki.
Haklısınız ben de tek tek eksem daha iyi olurdu.Çeliklerimde ise sevgili acemifüsünun tavsiyelerinden faydalanacağım.Çelikleriniz çok güzel gelişmiş gerçekten,maşallah.Sanırım Füsun hanımın kokulu pembe karanfili onlar.Ne güzel,sizin özenle sabırla yetiştirmeye çabaladığınız karanfile benziyordu yanılmıyorsam.Karanfil kokulu günler diliyorumTeşekkür ederim

Eski 10-04-2011, 17:39   #484
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Teşekkürler sevgili loveflower.

Ben de sizin gibi narin fidelerimi güneşe çıkarmaktan çok korkmuştum ama gereksiz bir endişe imiş, güneşi çok seviyorlar. Şimdi ise zararlılardan korktuğum için direkt güneşle buluşacağı yere, balkona alamıyorum. Sardunya fidelerim hala içerde.

Evim yoğun yeşil ve her türlü zararlıyı barındıran bir bulvar üzerinde. Beyaz sinekle mücadele başladı, yakında kırmızı örümceklerde ortaya çıkar. Kontrol altında tutamadığın bir ortamda bitki yetiştirmeye çalışmak gerçekten çok zor.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 17:53   #485
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Füsün'cum gövdeleri hala çok ince. Köklerini zedelemekten korktuğum için büyük saksıya alamadım. Ne dersin, yetiştirme saksısından transfer zamanı geldi mi?[/QUOTE]

Makiciğim bence iyice köklendikten sonra o kadar korkmana gerek yok.

Benimkilerin 1 ay önce topraklarını değişitirdim (sihirli toprağa, biraz dere

kumu, perlit, vermikulit ve koyun gübresi ilave ettim). Eski topraklarını iyice

temizlerken bazı kılcal kökleri de makasla kestim arttım. Pek memnun oldular,

devamlı tomurcuktalar

Fatoş hanımın hediye ettiği mor, kokulu 2 çelik vardı, onları evde taşyünü

tablet vardı , elimin altında, köklendirme hormonuna batırıp, onlara diktim ve

büyük bir kavanozda durdular. Kökler tablatlerden iyice fışkırınca, diğer

kardeşlerinin yanında yer açtım, oraya yerleştiler

Karanfil güneş çok seviyor, tam gün güneşten hiç korkma, öyle daha da güçlenecektir.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 17:57   #486
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Birkaç karanfil resmi.

Birkaç tane yeni çekilmiş karanfil resmide ben ekleyeyim.

Eklenen Resimler

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 18:03   #487
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sn. Mutlu bey çok güzeller, tablo gibi Hele ilk fotoğraftakine hayran oldum Kokuları var mı?

Eski 10-04-2011, 18:17   #488
Ağaç Dostu

İremsıla's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2007
Bende 1 ay önce,teyzemin almanyadan getirdiği,karanfil tohumunu 2 hafta önce ekmiştim.
Yavaş yavaş çimleniyorlar,çok sevindim.inşallah çiçek açtıklarınıda görürüm.

İremsıla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 18:43   #489
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Evet hepside kokulu,

Bu resimde karanfille ilgili değil ama, süper görüntüsü var. Benim çocukluğumda bahçelerde çok vardı benzerleri.

Haseki küpelisi, Aquilegia Biedermier. Bu resimlerde seramızdan yeni çekildi.

Teşekkür ederim Füsun hanım,
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Sn. Mutlu bey çok güzeller, tablo gibi Hele ilk fotoğraftakine hayran oldum Kokuları var mı?

Eklenen Resimler

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 18:46   #490
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Bunlar haseki küpesi Çok güzeller

Eski 11-04-2011, 09:55   #491
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Teşekkürler sevgili loveflower.

Ben de sizin gibi narin fidelerimi güneşe çıkarmaktan çok korkmuştum ama gereksiz bir endişe imiş, güneşi çok seviyorlar. Şimdi ise zararlılardan korktuğum için direkt güneşle buluşacağı yere, balkona alamıyorum. Sardunya fidelerim hala içerde.

Evim yoğun yeşil ve her türlü zararlıyı barındıran bir bulvar üzerinde. Beyaz sinekle mücadele başladı, yakında kırmızı örümceklerde ortaya çıkar. Kontrol altında tutamadığın bir ortamda bitki yetiştirmeye çalışmak gerçekten çok zor.
Sevgili maki01 fidelerimi güneşe aldım mesajınızı okuyunca.Sardunya fidelerim kapalı balkonumda ama bir camı hep açık gündüzleri.Gerçekten zor bahsettiğiniz ortamlarda çiçek yetiştirmek büyümelerini,çiçeklenmelerini heyecanla beklerken bir de hastalıklarla uğraşmak çok üzücü
Kolay gelsin,hastalıksız bir yaz geçirmeniz dileğiyle.

Eski 18-04-2011, 18:41   #492
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2010
Merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra buradayım. Öncelikle hepinize kolay gelsin. 2 gün önce saksıda karanfil aldım, hakkında bilgi edinmek için foruma uğradım. Forumdaki karanfille ilgili herşeyi baştan sona okurken heycanınıza şahit oldum ve bende bu serüvene katılmaya karar verdim. Bugün gittim beyaz karanfil tohumu aldım umarım sizin gibi bende üstesinden gelebilirim

plumeria1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 10:43   #493
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Geçen yıl bahçede saksı içinde olan iki kök karanfilin ikisi de kışı dışarıda geçirince kurudular. Baharla birlikte geçen yıldan dökülen tohumlar canlandı. Karanfil saksısında bir hareket başladı. Biz ne kadar tohumdan yetiştirmeye çabalasak da doğa kendi kurallarını kendi bildiği gibi uyguluyor. Zamanı geldiğinde tohum görevini yapıyor.

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 11:50   #494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2008
Gentanın Karışık Karanfil Tohumunu aldım.Üzerinde torfta serpin üstüne çok ince torf serpin , püskürterek sulama yapın diyor.
Tohumun gelişimini kolaylaştırmak için yapmam gereken varmı , tohumları ekmekden önce suda bekletmek gibi ?

nejatb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 20:34   #495
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Buda benim karanfilim.Seradan almıştım mis gibi kokuyor.
İki küçük çelikten diktiğim var bakalım yetiştirebilecek miyim ?

Eklenen Resimler

nanemolla beğendi.
nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 20:36   #496
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Ahh birde fotoları iyi çekebilsem, cep telefonuyla çektim.

Eski 14-06-2011, 12:19   #497
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2011
Minik karanfilim

Merhaba,
İki ay önce bir yapı marketten minik karanfil aldım. Güzel minik çiçekleri harika kokusuyla nasıl mutlu ediyor anlatamam. Ama son 1-2 haftadır beyazlaşmalar başladı Yanlış bir şey mi yaptım diye korkuyorum. Bilginiz varmı yapabileceğim birşey varmı acaba ??

Eklenen Resimler

altin123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 13:36   #498
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba,

Yaklaşık bir ay önce karışık karanfil tohumu ektim 10-12 tane kadardı şuan 5 tanesi yaşıyor ve 9-10 cm boylarındalar ama gövdeleri çok zayıf yana yatıyorlar. Gövdeyi güçlendirmek için ne yapmalıyım? Bu aşamada gübre verilirmi?

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 13:39   #499
Ağaç Dostu

Fidanlıktan 4 tane karanfil fidesi almıştım olsukça büyük bol çiçekli bol tomucuklu idi ama tomurcuklar sararıp yumuşak yumuşak oldular içleri boşalmış gibi neden olabilir?

Eski 04-07-2011, 20:06   #500
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkürvenüs Mesajı Göster
Fidanlıktan 4 tane karanfil fidesi almıştım olsukça büyük bol çiçekli bol tomucuklu idi ama tomurcuklar sararıp yumuşak yumuşak oldular içleri boşalmış gibi neden olabilir?
Benim beyaz karanfilimde öyle oldu,ilk aldığımda bol çiçekliydi. Çiçekleri geçtikten bir süre sonra tekrar tomurcuklandı. 7,8 tane tomurcuktan ikisi açtı, diğerleri açmadan kurudular.
Nedenini çözemedim yapraklarda hastalıkta yok. Ama toprağını, köklerini kontrol etmedim belki toprağında sorun vardır.

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 21:40   #501
Ağaç Dostu

Sn. mavisedir aldığım karanfiller büyük siyah fide torbalarına dikilmişti o yüzden aldıktan hemen sonra saksıya yeni toprak karışımı ile diktim. Hatta toprağına koyun gübresi bile ekledim ama gelişme göstermiyorlar. Sanırım albenili olsun diye verdikleri kimyasallardan kaynaklanıyor((

Eski 04-07-2011, 21:49   #502
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
karanfil fazla suyu sevmiyor fazla sulama yaptıysanız bozuluyor olabilir

Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 17:17   #503
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkürvenüs Mesajı Göster
Sn. mavisedir aldığım karanfiller büyük siyah fide torbalarına dikilmişti o yüzden aldıktan hemen sonra saksıya yeni toprak karışımı ile diktim. Hatta toprağına koyun gübresi bile ekledim ama gelişme göstermiyorlar. Sanırım albenili olsun diye verdikleri kimyasallardan kaynaklanıyor((
Size katılıyorum, yeni bir çiçek aldığımızda ortama alışması zaman alıyor bu yüzden. En güzeli tohumdan yetiştirmek ama bizler görünce dayanamıyoruz bir yerde çiçek gördüğümüz zaman almadan duramıyoruz. Ne yapalım çok seviyoruz
Benimkinin suyu fazla kaçmış olabilir, sulamamın ardından gece yağmur almış balkonda. Toprağı iyice kuruyana kadar su vermeyeceğim.

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 21:31   #504
Ağaç Dostu

Tohumdan ve eve aldığım kesme karanfilin yaprak koltuklarından çıkan sürgünlerden yetiştirdim sn.mavisedir özellikle sürgünden yetiştirdiğimde problem yok, gayet güzel büyüdüler ve çok güzel açıyorlar. tohumu yeni denedim fideler biraz zayıf ama 6-8 yaprak oldular, gövdelerinin kalınlaşması için ne yapabilirim diye üst mesajlarda sormuştum ki belkide şuan gelişimleri normaldir, ilk kez yetiştirdiğim için bilemiyorum. Fidanlıktan aldığım karanfillerin suyunu diğerlerine verdiğim düzende veriyorum sn. gülbeşeker. Umarım düzelirler...

Eski 25-07-2011, 12:39   #505
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altin123 Mesajı Göster
Merhaba,
İki ay önce bir yapı marketten minik karanfil aldım. Güzel minik çiçekleri harika kokusuyla nasıl mutlu ediyor anlatamam. Ama son 1-2 haftadır beyazlaşmalar başladı Yanlış bir şey mi yaptım diye korkuyorum. Bilginiz varmı yapabileceğim birşey varmı acaba ??
Yapı marketten aldıgım karanfilde benim de aynı sorun oluştu, kokusu rengi çok güzeldi, çok uğraştım fakat yaşamadı Tohumdan yetiştiriyorum, fideler büyüdü fakat cılızlar henüz.

Yaşatamadığım karanfilim.
Name:  IMG00298-20110619-0951.jpg
Views: 2118
Size:  39.1 KB

Eski 26-07-2011, 07:40   #506
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn Loveflower; Karanfil ışık ihtiyacı fazla olan bir bitki. Balkon veya bahçede daha mutlu oluyor. Çok fazla sulanması halinde de çürüme yapıyor. Süzek toprakta daha iyi gelişme gösteriyor. Cam içi yeterince ışık almıyor gibi geldi bana...

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2011, 16:01   #507
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

İki saksıda doğal kokulu karanfilim vardı ,birisi hediye gelmişti.
İki kökte filizden ektiğim vardı .
Maalesef hepsi kurudu.
Tatile çıktığımızda bakması için verdiğim yiğenim sağolsun aşırı sulamış ve çürümüşler.Çok üzüldüm .

Eski 07-11-2011, 21:10   #508
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
yaklasık 20 gun once aldığım karanfil tohumlarımı ektim biraz acemilikten birazda sabırsızlıktan gelişi güzel bir ekim olduğunu filizlenince anladım ama 20 gün gecmesine ragmen hala iki minik yaprağın üzerine bir gelişme sağlayamadılar sizce daha sabır gerekiyormu yoksa bir yerde gercekten hata mı yaptım kimileri toprağa yatmaya başladılar toprağı kuruyunca spreyleyerek suluyorum gun içerisinde güneş alıyor direk olmamak kaydı ile

yüksek bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 13:39   #509
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2011
siteye yeni üye oldum harika karanfiller var resimlerine de kendilerine de bayıldım benimde karanfillerim var sağlıklı olup olmadıklarını merak ediyorum bunun için size resimlerini nasıl gönderebilirim yardımcı olun birde benim karanfillerimde tek çiçekte 1 tana tohum var öyle çok tohum yok :. çelikleme ile üretimi okudum şuan uyguladım ne olur bilnmez elim yeşillide değildir ancak karanfillerime itina ile bakıyorum çiçek açtılar ama yine de sap kısımları kurumuş sarı renkteler nasıl resim yükleyebilirim ****** şimdiden

sabırsız0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 14:35   #510
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2011
Smile karanfillerim sağlıklımı sizce

fotoları zar zor yükledim önerilerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

sabırsız0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024