agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2010, 16:01   #871
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Geçen sene yumurtadan çıkan, bu sena anne olmaya karar veren piliçim maalesef bu işi beceremedi.

Sanırım yumurtaları çevirmede ihmalkar davrandı, çoğu yumurta telef oldu.

Bu gün bir civcivi daha yumurtayı azıcık kırabilmiş, ölü bulduk.

Çok üzücü bir durum.

Umarım seneye daha tecrübeli davranır.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 20:33   #872
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Bizim bekçinin zorla tavuğun üzerinde tahta sandıkla yatırdığı yumurtalardan 6-7 tane çıkım almış sabah annelerinin peşinde geziyorlardı.Fire ve netice hakkında ne yazıkki net cevap veremiyorum çünki saymamışlar yarıyarıya deyip geçti.Sanırım 10-12 yumurta koymuşlar.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 23:06   #873
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dkc Mesajı Göster
merhaba aranıza yeni katıldım çok güzel bilgiler var forumda ben sıfırdan kümes yapmak istiyorum bir çok bilgiye değinilmiş yalnız çatı sı hakkında nasıl yapmam daha iyi olur kiremit/ondülin vs.birde kümesi olan arkadaşlar resimleri paylaşabilirlerse benim için iyi örnek olur diye düşünüyorum teşekkürler.
Sayın Dkc;

Aramıza hoş geldiniz, Kümesinizi sıfırdan inşa etmeyi düşünüyorsanız burada sizin için faydalı olabilecek bilgiler mevcut.Çatı için benim nacizane önerim ise "ahşap" olacaktır. Yapacağınız çatı iskeletinin üzerine kalın bir branda ya da naylon serip üzerinede ince bir strafor ( Paketi 10 TL civarı) koyup örtücü olarakta ondulin, saç ya da kiremit tercih edebilirsiniz.Bu şekilde inşaa ederseniz kışın soğuktan yazın ise sıcaktan bir nebze korumuş olursunuz kanatlılarınızı.Musait olduğum bir zamanda sizin için kümes fotoğraflarıda eklemeye çalışacağım.

Saygılar.

Arnavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 22:50   #874
dkc
Ağaçsever

dkc's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arnavut Mesajı Göster
Sayın Dkc;

Aramıza hoş geldiniz, Kümesinizi sıfırdan inşa etmeyi düşünüyorsanız burada sizin için faydalı olabilecek bilgiler mevcut.Çatı için benim nacizane önerim ise "ahşap" olacaktır. Yapacağınız çatı iskeletinin üzerine kalın bir branda ya da naylon serip üzerinede ince bir strafor ( Paketi 10 TL civarı) koyup örtücü olarakta ondulin, saç ya da kiremit tercih edebilirsiniz.Bu şekilde inşaa ederseniz kışın soğuktan yazın ise sıcaktan bir nebze korumuş olursunuz kanatlılarınızı.Musait olduğum bir zamanda sizin için kümes fotoğraflarıda eklemeye çalışacağım.

Saygılar.
sayın arnavut:
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim netten araştırdım aynı ondülin biçiminde altına oturacak şekilde strafor varmış onu kullanmayı düşünüyorum ahşap iskeletin üzerine. ön cephesine de 3 sıra tuğla yapıp üstüne tel örgü kullanacağım. kümesin ufak bir kısmını bölüp keklik te koymayı düşünüyorum uzunluğu toplam beşbuçuk metre olacak kümesin.resimleri eklerseniz sevinirim
tekrar teşekkür ederim.saygılar

dkc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 09:56   #875
dkc
Ağaçsever

dkc's Avatar

köpekler tavuklara zarar verirmi iki tane husky köpek olucak yetişkin kpekler alıştırmak zor olacak herhalde

Eski 04-04-2010, 10:13   #876
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Kurt asıllılar doğası gereği vahşi olabiliyor.

Bende alman kurdu vardı, yavru iken horozdan kaçıp nereye gireceğini bilemiyordu.

Ama aylar geçip büyüyünce tavukların peşine düşmeye başladı.

Köpeğimiz bağlı iken sorun yok havlayıp, havlayıp oturuyor ama gezinsin diye açtığımızda kıyamet kopuyordu.

Horozu ağzından zor almıştım...

Dikkat edin derim...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 18:23   #877
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1

04 Nisan 2010 Pazar

Horozum ve Tavuklarım Baharın Tadını Çıkarıyorlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen thares : 05-04-2010 saat 18:11
thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 21:22   #878
dkc
Ağaçsever

dkc's Avatar

Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Kurt asıllılar doğası gereği vahşi olabiliyor.

Bende alman kurdu vardı, yavru iken horozdan kaçıp nereye gireceğini bilemiyordu.

Ama aylar geçip büyüyünce tavukların peşine düşmeye başladı.

Köpeğimiz bağlı iken sorun yok havlayıp, havlayıp oturuyor ama gezinsin diye açtığımızda kıyamet kopuyordu.

Horozu ağzından zor almıştım...

Dikkat edin derim...
sn.berduran

tavuklar salınıkken köpekleri bağlı tutmak en iyi çözüm herhalde

Eski 05-04-2010, 20:40   #879
dkc
Ağaçsever

dkc's Avatar

ne kadar güzeller maşallah.

Eski 06-04-2010, 17:36   #880
Ağaç Dostu

thares's Avatar

06 Nisan 2010 Salı

Eklenen Resimler

Eski 06-04-2010, 18:39   #881
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Sayın Thares;

Tavuklarınız ve horozunuz çok güzel ve bakımlı sizi tebrik ederim.Doğada kapalı tutmayarak beslemenin faydaları olsa gerek.Bulunduğum şehirde (Kocaeli) ortalık fırtına, rüzgar, yağmur orada ise maşallah hava günlük güneşlik.Bu bakımdan da siz ve kanatlılarınız şanslısınız bu güzel bahar gününün zevk-i sefasını sürüyorsunuz .

Saygılar.

Eski 06-04-2010, 20:02   #882
dkc
Ağaçsever

dkc's Avatar

herkese merhaba
kümes yapımında örnek alınabilecek kümes fotoğrafları paylaşabilirmiyiz?

Eski 06-04-2010, 21:47   #883
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2010
herkese iyi akşamlar,
benimde gurka yatan tavuğumun yumurtalarını diğer tavuklar aynı yere yumurtlamak istediler veya diğer tavuklar tarafından kırıldı ve onunda tavuğumuz kalktı yumurtalarımız telef oldu ...çok üzgünüz ******...
buğün öğleden sonra itibariylede beyaz köy tavuğumuzdan birisi çok durgun yemek yemiyor ancak zorla kış kış denince ve yapılınca yavaş yavaş gidiyor yalnız göz bebekleri parlak...ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim...

Berktuna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 22:49   #884
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dkc Mesajı Göster
herkese merhaba
kümes yapımında örnek alınabilecek kümes fotoğrafları paylaşabilirmiyiz?
Sayın Dkc;

Merhaba, Tabii ki paylaşabiliriz. Geçen mesajımda da belirttiğim gibi size yön vermesi açısından bazı fotoğraflar ekleyeceğim.Diğer arkadaşlarımızında geçmiş mesajlarda eklemiş oldukları çok güzel kümes fotoğrafları ve bilgiler mevcut bir göz atmanızı öneririm.

Saygılar.

Eski 08-04-2010, 19:15   #885
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arnavut Mesajı Göster
Sayın Thares;

Tavuklarınız ve horozunuz çok güzel ve bakımlı sizi tebrik ederim.Doğada kapalı tutmayarak beslemenin faydaları olsa gerek.Bulunduğum şehirde (Kocaeli) ortalık fırtına, rüzgar, yağmur orada ise maşallah hava günlük güneşlik.Bu bakımdan da siz ve kanatlılarınız şanslısınız bu güzel bahar gününün zevk-i sefasını sürüyorsunuz .

Saygılar.
Arkadaşım bizde yağmur yağsın diye dualar ediyoruz

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2010, 09:31   #886
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2010
merhabalar , tavukların birbirini gagalamamaları için yapabileceğimiz birşey varmı acaba? komşumuz tavuğunu bize emanet etti. bu tavuk bir iki gündür sürekli bizim tavuğu gagalıyor.ne yapabiliriz? zamanla alışırlar mı birbirlerine?
bir de daha önce gurk tavuğumuz olduğunu yazmıştım. 3 gün önce civcivlerimiz çıktı. bahçe de anneleriyle dolaşırlarken yanlarında durmak gerekiyor mu? yalnız bıraksak anneleri kedilerden, kargalardan vb.. şeylerden korurmu?
şimdiden teşekkürler...

Düzenleyen doğaa : 09-04-2010 saat 10:53
doğaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 22:48   #887
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğaa Mesajı Göster
merhabalar , tavukların birbirini gagalamamaları için yapabileceğimiz birşey varmı acaba? komşumuz tavuğunu bize emanet etti. bu tavuk bir iki gündür sürekli bizim tavuğu gagalıyor.ne yapabiliriz? zamanla alışırlar mı birbirlerine?
bir de daha önce gurk tavuğumuz olduğunu yazmıştım. 3 gün önce civcivlerimiz çıktı. bahçe de anneleriyle dolaşırlarken yanlarında durmak gerekiyor mu? yalnız bıraksak anneleri kedilerden, kargalardan vb.. şeylerden korurmu?
şimdiden teşekkürler...
Sayın doğaa;

Anlattıklarınıza bakılırsa kümesinizdeki olayın sebebi, Yabancı bir tavuğun kümese dahil olmasından ibaret.Zamanla alışacak kavga etmeyeceklerdir fakat siz isterseniz önlem olarak yinede ayrı bir yerde besleyebilirsiniz.
Gurk olan tavuğunuz içinde bana sorarsanız üç günlük civcivlerle birlikte (3 Günlük civcivleri) bahçeye salmanız pek sağlıklı değil.10-15 günlük olana kadar kapalı ve muhafazalı bir yerde besleyiniz.Sonrasında ise (Hava şartları elverişli ise) bahçeye salıp kollamalısınız, 40-45 günlük olduklarında sıkıntı olmayacaktır.Fakat her yaşta civciv ve tavukların düşmanları var ve kollamak, gözetmek faydalı olacaktır.

Saygılar.

Eski 10-04-2010, 05:36   #888
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Sayın tavuk sever forum sakinleri...
Sizce en iyi etlik ve kombine tavuk ırkı hangisidir? yumurtalık için leghorn'dan daha iyi bir ırk var mı?

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 19:55   #889
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Etlik için broiler, yumurta için de dediğiniz gibi leghorn en uygun ırktır.

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 23:39   #890
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

broiler dediğiniz şu 45 günde kesime gelen tavuklar değil mi? onların genetiği ile oynandığını duymuştum. doğru mudur?

Eski 11-04-2010, 17:36   #891
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Genetik yapısı hakkında bir bilgim yok, 45 günde kesime geliyor ama tamamen hazır piliç besi yemi ile beslemezseniz biraz daha geç olgunlaşıyor ve daha lezzetli bi hal alıyor (çayır, çimen, arpa, buğday, mısır vs.). Genetik yapısında bir bozukluk var mı, ondan kaynaklanabilecek bi zarar verebilir mi insan sağlığına bilmiyorum ama en azından beslenme şekli doğal ağırlıkta olursa bu ihtimaller azalabilir diye düşünüyorum.

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 04:49   #892
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

ben bu konuyu araştırayım kesin birşeyler bulursam buradan yazarım

Eski 12-04-2010, 13:07   #893
Yeni Üye

Rasko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Broyler terimi İngilizce'de et tavukçuluğunun genel ifadesi için kullanılan broiler'in telaffuzudur sadece.Yumurta tavukçuluğu için ise layer ifadesi kullanılır ama bu ifade broyler sözü gibi pek günlük dilimizde yerleşmemiştir.
Soframıza gelen 45 günde yaklaşık 2,5 kg canlı ağırlığa erişen tavuklar genleriyle oynayarak değil hayvan ıslahı dediğimiz alanda genetik biliminin de katkısıyla elde edilen hatlardır.Irk ifadesi her ne kadar kullanılsa da bilimsel olarak yanlıştır,doğrusu hattır.Yani Cornish ırktır ama bundan çeşitli yetiştirme yöntemleriyle elde edilen Ross,Cobb,Hubard vs isimli tavuklara hat denir.Ticari yumurta tavukları içinse Leghorn ırktır bu ırktan elde edilen Hisex,İsa Brown,İsa White,Babcock vs ise leghorn'dan elde edilen hatlardır.Bu hatların elde edilişi çok zordur,çok masraflıdır ve uzun yıllar alır.
Sonuç olarak bizim pazardan,halden et pilici diye alacağımız %99 ross,cobb'tur vs.Yumurta pilici diye alacağımız da Hisex,Babcok,İsa Brown'dur yani.
Bu yukarda bahsettiklerim ticari kazanç elde etmek için geliştirilen tavuklardır.Bunların dışında yerli ırktan olan tavukları ise çevrenizde,daha çok köylerde bulabilirsiniz.
Yerli ırktan olanlar zor,yetersiz koşullara ve hastalıklara dayanıklıdır ama verimleri düşüktür.Ticari olarak geliştirilenler ise hastalıklara dayanıksız,hassas ama uygun koşullarda yüksek verim verirler.Tercih size kalmış sonuçta.

Rasko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 21:01   #894
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Sayın Rasko,
öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Yanlış anladıysam lütfen beni düzeltin... belli ırktan elde edilen hatlar bir nevi gdo gibi değil mi? eğer gdo ise de şu an insan sağlığı için zararsızmış gibi görünebilmekle birlikte kümülatif etkisinin ne olacağı tam olarak kestirilemez. bu sitede birşeyler paylaşan insanların bence odak noktasının doğal yaşam olduğu düşünülürse broiler olarak saydığınız hatlar yerine köy tavuğu, sussex, maran, pleymuth rock gibi ırkları etlik olarak kullanmak daha sağlıklı olabilir ne dersiniz?

Eski 14-04-2010, 00:46   #895
Yeni Üye

Rasko's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dremre Mesajı Göster
Sayın Rasko,
öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Yanlış anladıysam lütfen beni düzeltin... belli ırktan elde edilen hatlar bir nevi gdo gibi değil mi? eğer gdo ise de şu an insan sağlığı için zararsızmış gibi görünebilmekle birlikte kümülatif etkisinin ne olacağı tam olarak kestirilemez. bu sitede birşeyler paylaşan insanların bence odak noktasının doğal yaşam olduğu düşünülürse broiler olarak saydığınız hatlar yerine köy tavuğu, sussex, maran, pleymuth rock gibi ırkları etlik olarak kullanmak daha sağlıklı olabilir ne dersiniz?
ırklardan elde edilen hatların ne gdo ile alakası var ne de genleriyle oynanma gibi bir durum var.hatların elde edilmesini basitçe izah etmek gerekirse;bir kümesteki 3000 tavuktan en verimli 100 tanesini seçmek,sonra bunların yavruları arasında tekrar seçmek ve bu işlemi birkaç kez daha yapınca en üstün özelliklere sahip bir grup hayvan elde etmektir.Görüldüğü üzere burda öyle laboratuarda genlerle oynama veya gdo ile ilgili bir durum yok.
gdo şurda devreye giriyor;şimdi bizim marketten aldığımız piliçlerin yemlerinde %80-90 mısır ve soya kullanılıyor.Ve bu mısır ve soyaların büyük çoğunluğu gdo'lu tohumlardan elde ediliyor.Sonuçta yemden hayvanın etine,etten bizim vücudumuza geçiyor gdo'lar.
ben artık maalesef yüzde yüz doğal veya organik bir beslenme yapabileceğimize inanıyorum.ama tabi bunu ne kadar sağlarsak sonuçta yine de faydalıdır ve öyle olması için de gayret etmeliyiz.
köy tavuğu ya da yerli tavuklar elbette önemli ama daha çok neyle beslendikleri önemli.buğday,arpa gibi gdo uygulanmayan yem hammaddeleri ile doğadaki olanaklarla hayvanları beslemek en iyisi.belki az sayıda olur hayvanımız,belki 45 günde değil de 100 günde kesime gelir ama en sağlıklısının bu olduğunu düşünüyorum.broiler civcivlerini de bu yöntemle beslerseniz aynı fayda görülebilir.

Eski 14-04-2010, 09:38   #896
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Sayın rasko,
Birşey soracağım. Şimdi biz bilimsel çalışmalarda sıçanları kullanırız genellikle bilirsiniz. hepsi aynı yapıya sahip olsun diye de (çünkü bir ilacın etkisinin vs ölçerken benzer özellikteki bireylerdeki etkisi değerlendirilmelidir) kardeş çiftleşmesine gideriz. anladığım kadarıyla bu hat yaratımı da bu tarz birşey, yani kısmen doğal gdo dediğiniz gibi teoride bu hat yaratımı sağlığa zararsız gibi duruyor. yemi de en güzeli herhalde kendimizin yetiştirmesi. ama hala bu broiler hatları konusunda içim çok rahat değil. daha önceki tecrübelerime göre bir konuda içim rahat değilse orada bir sorun çıkar. örnek aspirin, oral antidiyabetikler, antipsikotikler... son çalışmalar bu ilaçların eskisi kadar masum olmadığını ortaya koydu ki ben öğrenciliğimden beri bu ilaçlara kuşkuyla yaklaşıyordum, broiler konusuna da kuşkuyla yaklaşıyorum. zamanla neyin ne olduğunu daha iyi anlayacağız sanırım. ama ben yine de broiler yetiştirmeyeceğim ve etlik düzgün bir ırk yetiştirebildiğim andan itibaren marketlerden tavuk almayacağım.

Eski 14-04-2010, 09:43   #897
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Sayın rasko,
Sizin kendi samimi fikriniz olarak broiler alıp yetiştirmek ve çocuklarınıza/sevdiklerinize yedirmek içinizi rahat ettirir mi? Bu arada siz tavuk yetiştiriyor musunuz? yetiştiriyorsanız elinizde hangi ırklar var?

Eski 14-04-2010, 09:47   #898
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Tabi bu broiler yetiştirme konusunda diğer pratik tecrübesi benden çok çok daha fazla olan arkadaşların da görüşlerini merak ediyorum. kimlerin broiler konusunda içi rahat, kimler rahatsız ve neden?

Eski 14-04-2010, 11:44   #899
Yeni Üye

Rasko's Avatar

Grand grand parent-->Grand parent-->Parent-->Broiler.
Basitçe broylerlerin elde ediliş şeması budur,herhangi bir laboratuar müdahalesi yok.Tamamen verim ve diğer özelliklerine göre yapılan seleksiyon çalışmaları sonucu elde edilen ebeveynlerden broiler elde ediliyor.Bitkisel üretimdeki hibrid tohum meselesine benzer bir konu.Bir defa ürün alırsınız onlardan da.Broylerden de yumurta alamayacağınız gibi.
Türkiye'nin kendine ait broyleri yoktur,bunların damızlıkları yurtdışından gelir.Büyük firmalar damızlığı dışardan getirir,bunlardan elde ettikleri civcivleri yetiştirerek etlik piliç olarak kesim ve satışını yapar.Ama yumurta tavuğu olarak kendimize ait Atabey ve Atak hatları var,her ne kadar verim özellikleri olarak yabancı hatlara göre geri düzeyde olsa da.
Ben kendim yetiştirmedim,ama bu işi yapan firmalarda mesleğim gereği çalıştım.
İnsan sağlığı açısından dediğim gibi gdolu yemlerle beslemezseniz yerli ırk olmuş,broyler olmuş farketmez.Tabi bunlar imkan meselesi.Bir de gdo'dan ne kadar sakınırsanız sakının yüzde yüz kaçılamayacağını düşünüyorum.İnsanlar yeni duydu bu gdo meselesini ama on yılı aşkın süredir zaten vardı.Ve biz büyüdük kirlendi doğa maalesef...

Eski 14-04-2010, 13:34   #900
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

haklısınız, gdo yıllardır ortalıkta. birçok çocuk mamalar vasıtasıyla aldı. ama belki daha çok geç kalmış sayılmayız. insan vücudundaki tüm proteinler yaklaşık 6 yılda bir tamamen değişir. eğer petrol ürünü tüketilmeyen bir yerde (yani kısaca yol olmayacak traktör vs olmayacak, yüksek gerilim hattı olmayacak hatta mümkünse cep telefonu, tv ve radyo yayını bile ulaşamayacak) 6 yıl tamamen doğal beslenebilirseniz. o zaman tamamen yenilenirsiniz. kim yapabilir bilmem ama yapabilene doğa zaten ufak bir plaket ayarlar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024