agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2010, 18:43   #1141
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-09-2010
thares renk benzıyor ama benımkı hıntle yerlı tavuk kırması bıraz daha ayaklı 3 aylık varama cok üzüldüm yanı evden cocuk kayboldu sankı kendım büyüttüm bide.Diyer iki aylık olan denizli kırmaları beyaz onlar ayrılmaz ıkılı biri kaybolmustu gene aksam olunca geldı akıllı hayvan bu bıraz aptalca idi zaten aksam olunca cıkar gelır dedım ama gelmedı.Tek üzüntüm ölmemıstır umarım bırı yakalamıstır dıcem ama yakalamakta bıraz zor onu.Kayboldugu saat ogördugum yere 2 dakkada gıttım ama sıra kadem bastı hayvan yok üzüldüm iki gündür aklım onda kaldı ben cok duyarlıyım hayvanlar konusunda inanın dün gece yagmur yagdı kaybolduktan sonra gece uyuyana kadar acaba ıslanıyormu acaba nerde dıye üzüldüm.Zaten 4 tane vardı ıkısı denızlı kırması 2 aylık biri kaybolan hint kırması birde yetıskın tavuk var oda köy tavuğu ile hint karması yetıskın tüyden yenı cıktı.Horoz bulundurmuyorum ben tavukların tüylerını cok bozuyor horoz ama bu ara gereklı olcak sanırım tavuk horoz gıbı cagırmaya basladı ufaklıklarıDomınatlık yaptırmamak lazım gıbı gelıyor ama horozda yagmur camur ıslak zamanlarda mahfedıyor tavukların tüylerını.

Badee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 08:18   #1142
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sufgmsy Mesajı Göster
arkadaşlar bizim evin altı tamamen boş bodrum ben orayı kümes olarak kullanmak istiyorum ve tavukları yetiştirip yumurtalarını satmak istiyorum..sorum şu en başta yumurta satmak olduğu için amacım yavaş yavaş artırmak istiyorum tavuk sayısını 5 tane tavuk alsam 1 tane de horoz bu hayvanların yetişme ortamı nasıl olacak ne yiyecekler suları ortam sıcaklığı nasıl ayarlayacağız
Sufgmsy selamlar,
Ben de tavuk yetiştirmede yeniyim, yeni öğrendğim bir şey de tavukların aydınlış güneşli alanlarda yetişirse daha çok yumurta vereceği, yani bodrumda tutup gündüz güneşli alanlara çıkaracaksan olabilir, ama hep bodrumda tutarsan tavuklar bu durumdan sıkılır ve yumurtlama seyrek olur diye biliyorum naçizane.

MeteAkdoganlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 16:26   #1143
Ağaçsever

Tavuğum bulundu inanmıcaksınız ama 3 gün sonra bulundu.Benim evden iki sokak ileri gitmis ve bir cocuk yakalamıs sonra annemde bana gelırken bır arkadasına uğruyor orda konusurlarken annem benım ne kadar üzüldüğümü anlatıyor onlara sonra orda bir kadın oğlunun bır tane buldugunu görsen tanırmısın dıyor annemde benım daha evel tarıfıme göre tanırım dıyor ve bakıyor gıdıp o alıp getırdı sasırdım acıkcası.Biraz ac kalmıs sanırım yeme saldırdı yorgun gıbı ıdı bıraz ama cok hırpalanmamıs bellıkı.Aklım hep ondan kalıcaktı ıyıkı bulundu.Ama gelır gelmez hemen dıyer ıkı ayrılmaz ıkılıye bır gagalama yaptı hemen kümesin domınantı tavuk ındı onu hemen uzaklastırdı sındırdı.

Eski 11-10-2010, 17:04   #1144
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Yumurtlama

Arkadaşlar şu linke tavuklarımın fotografını yükledim, açarsanız fotografları üzerinden sorularım olacak.

http://modernmecmua.blogspot.com/201...anatllarm.html

Tıklayınca açılmıyorsa kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırıp açabilirsiniz.
İlk 2 fotodaki kırmızı tavugu sahibi bana yumurtladığını söyleyerek sattı, fakat komşular bana çok yaşlı olduğunu pek yumurtlayacaklarını düşünmediklerini söylediler. Sizce yaşı kaçtır ve yumurtlayabilir mi?
En alttaki fotoda ise celfinler yani yavru tavuklar var. Onların kaç aylık olduklarını da sormayı unuttum. sizce kaç aylık gibi duruyorlar.
Son sorum:Kırmızı tavuğun ve yavru tavukların cinsleri nedir?
Şimdiden teşekkürler.

Eski 11-10-2010, 17:31   #1145
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Off ne çok soru sormuşum umarım bir bilen çıkar..

Eski 11-10-2010, 17:58   #1146
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi METEAKDOGANLAR Mesajı Göster
Off ne çok soru sormuşum umarım bir bilen çıkar..
Bunların hepsı hin tavuğu yanlız ilk resımdeki hint kırması yani tam hint deyil kırma.Ayrıca bu tavuklar iyi yumurtlar tüyde ola bilirler veya yerlerıne alısmamıs olabilirler.Benimki bu ilk resimdekinin daha irisi ve tüyde hala yenı cıkıyor oda yumurtlamıyor onun ıcın iyi beslersen yumurtlar.Ben uzun zamandır beslıyorum deyısık cınsler besledım onun ıcın işden zaman buldukca hafta sonları onlarla ılgılenıyorum coklukla 6 senedir beslıyorum.

Eski 11-10-2010, 18:10   #1147
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Yumurtlama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Badee Mesajı Göster
Bunların hepsı hin tavuğu yanlız ilk resımdeki hint kırması yani tam hint deyil kırma.Ayrıca bu tavuklar iyi yumurtlar tüyde ola bilirler veya yerlerıne alısmamıs olabilirler.Benimki bu ilk resimdekinin daha irisi ve tüyde hala yenı cıkıyor oda yumurtlamıyor onun ıcın iyi beslersen yumurtlar.Ben uzun zamandır beslıyorum deyısık cınsler besledım onun ıcın işden zaman buldukca hafta sonları onlarla ılgılenıyorum coklukla 6 senedir beslıyorum.
Bade Selam,
Kırmızı olanı, Zeynep i alalı 2 gün oluyor zaten, dediğin gibi alışamamış olabilir, belki yumurtlar önümüzdeki günlerde. Yavru tavuklar 2 aylığa yakın diyorlar. Bazıları diyor ki tavuklar ancak 7 aylıkken yumurtlar, ama 5 aylıklar da yumurtlayabilir diyenler var. ben yeni aldım tavukları , çok da hevesliyim, umarım iyi bakabilirim ve erken yumurtlarlar.

Eski 11-10-2010, 18:12   #1148
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Alt resimdekiler hint ırkı. Arkası dönük olan büyüdüğünde horoz, diğerleri açık renk olanlar tavuk olabilir.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 18:19   #1149
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Alt resimdekiler hint ırkı. Arkası dönük olan büyüdüğünde horoz, diğerleri açık renk olanlar tavuk olabilir.
Paki hint ırkı hakkında bilginiz var mı, iyi midir? Ya da bana önerebileceğiniz çok yumurtlayan bir tavuk cinsi var mı?

Eski 11-10-2010, 21:17   #1150
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Hint tavukları 13 yumurta yaptıklarında kuluçkaya yatıyorlar. Civcivleri 2 aylık olduğunda Hint tavuk tekrardan yumurta yapıyorlar senede 3, 4 sefer gurk oluyorlar.

Size denizli, brahma ırkı tavuklarını önerebilirim, benim 2 ad denizli, 3 ad brahma var uzun zaman her gün yumurta yapıyorlar(yumurta yemi veriyorum)arada 2,3 gün yumurta yapmayı kestikleri oluyor. Denizli tavukları gurk olma özelliği olmadığından yumurta için önerebilirim.

Eski 11-10-2010, 21:25   #1151
Ağaçsever

Alıntı:
Paki hint ırkı hakkında bilginiz var mı, iyi midir? Ya da bana önerebileceğiniz çok yumurtlayan bir tavuk cinsi var mı?
Ben sunu söyleye bılırım ben 6 yılı geckın zamandır beslıyorum hint tavuklarımda oldu düzenlı hergun yumurtlardı zaten kısın gülk olması zor tavugun mart ayından sonra baslıyorlar genelde.Ayrıca ıyı bakılan her tavuk ıyı yumurtlar önemlı olan ıyı beslemek bence.Benımkılerın sadece bırı yetıskın zaten gerısı ıkı tanesı 2 aylık felan bırı hint 3 aylık felan ben 4 aylık oldumu yumurtlar dıye dusunuyorum onlar ıyı bakılınca erken yumurtaya gelıyorlarlaar.Bu ara yetıskın nedendır bılmem eskısı gıbı deyıl tavuklar tüyden cıkmaları cok uzun sürüyor neyazık ama nedense yemlerdenmı nedır bılınmez.Ayrıca ben sabahları buğday,yumurta yemi,mısır,fiğ, karısımı verıyorum aksam üzeri ya ıslak ekmekle yumurta yemını buluyorum verıyorum **** sebze artıkları yesıllık veya ıslanmıs yumurta yemı verıyorum ıyı oluyor buyuk olan tavuk baya kılo aldı ırılestı.

Eski 11-10-2010, 21:31   #1152
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

cihan ve bade çok teşkkürler , önerilerinize uyucam, sonra sonuçları da buraya yazarım, teşekkür ederim, işiniz rastgele.

Eski 16-10-2010, 18:25   #1153
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Selamlar yeniden,
burası ne kadar sessiz, halbuki çok güzel bir forum burası, kanatlılar hakkında çok güzel bilgiler var. Eğer okuyan olursa bir sorum olacak. 8 tavuğumun yanına bugün 1 yeni tavuk daha aldım. Fakat çok huysuzlandı. Eskler yeniyi gagaladılar. Yeni tavuk uyku vakti geldiğinde kümese girmedi. Ben de kümese doğru yönlendirmeye çalıştım ama huysuzlandı ve ağacın başına çıktı. Ordan da bahçe dışına atladı. Kümese sokana kadar akla karayı seçtim, kan ter içinde kaldım. Nerdeyse tavuk uzaklara kaçıp kaybolacaktı. Yeni tavuğun tekrar kaçmasından korkuyorum. Onu kümese ve bahçeye nasıl alıştırabilirim? Diğer tavuklardan çok uzakta duruyor ve yem yemeye gelmiyor.Kaçmasını nasıl engellerim?

Eski 16-10-2010, 22:31   #1154
Ağaçsever

Unhappy

Alıntı:
Selamlar yeniden,
burası ne kadar sessiz, halbuki çok güzel bir forum burası, kanatlılar hakkında çok güzel bilgiler var. Eğer okuyan olursa bir sorum olacak. 8 tavuğumun yanına bugün 1 yeni tavuk daha aldım. Fakat çok huysuzlandı. Eskler yeniyi gagaladılar. Yeni tavuk uyku vakti geldiğinde kümese girmedi. Ben de kümese doğru yönlendirmeye çalıştım ama huysuzlandı ve ağacın başına çıktı. Ordan da bahçe dışına atladı. Kümese sokana kadar akla karayı seçtim, kan ter içinde kaldım. Nerdeyse tavuk uzaklara kaçıp kaybolacaktı. Yeni tavuğun tekrar kaçmasından korkuyorum. Onu kümese ve bahçeye nasıl alıştırabilirim? Diğer tavuklardan çok uzakta duruyor ve yem yemeye gelmiyor.Kaçmasını nasıl engellerim?
*** öncelıkle o sımdı yadırgamıstır kumestekı dıyer tavuklarda onu yabancıladı oda dıyerlerını ama alısır zamanla.Birde kümesin darmı yeterınce tüneme yerı varmı tavuklar bunun ıcınde cok kavga ederler hepsının cıkıp rahatca tüneyecegı yerler olması lazım.Ayrıca kümese gırmedıgınde bıraz bekle o gırer geceye kalmaz aksam hava kararmadan gırer cunkı gece tavuklar göremezler karanlıkta.Kümeste horozun yoksada cok domınat tavuklar olur hepsını bastıran bırı vardır mutlaka o dengeyı zamanla kurucaktır.Benımde basımdan gecmıste bunun tarzında bır olay gectı.Ikı tane vardı benım tavuk bırı tam yetıskın bırı ferıktı yetıskın olan ankara tavugu ıle hınt kırması ıdı dıyerıde hınt ferıgı ıdı yanlarına 2 aylık var yok ıkıtane denızlı kırması aldım ve hınt olan cok ustlerıne gıdıyordu yem yerlerken gagalıyordu onları kavalıyodu sonra kumesın domınant olan buyuk tavugu zamanla dengeyı kurdu onları gagalayan tavugu sındırdı ve böylece kumese gencler alıstılar.Sen ona dıkkat et ama arada caktırmadan bır ıkı gun dısarda ıken dıyerlerıne caktırmadan yem ver önune oldugu yere at ac kalmasın.Zamanla alısır zaten gagalansada sokulur yemını yer bır ıkıgun gecmesı lazım.Ama dıyorum kumes dar ve ufaksa bu tavuk sayısını dusur derım onlara ezıyet olur yoksa.Benımde bır sorunum var ben ıkı tane denızlı kırması aldım beyaz ıkısıde bunların ıkısıde eskılerın dedıgı gıbı ferık gıbı dık kuyruklara sahıptı ama gelelı bır ay olcak serpılmeye basladılar etlenmeye tuylerı daha ıyı olmaya basladı ama bırı sankı horoz kuyrugu gıbı kuyruklarının tam ustunde ıkı tane kuyruk cıkarmaya basladı horoz olmasından supelenmeye basladım acıkası.Oyunlarda yapıyor horoz gıbı kosup kafa tuylerı kabartıyor bılıyorum tavuklarda oynsıyor tüy kabartır ama gecmısten aklımda kalan supeler var bırıncısı kuyruklarının tepesınde cıkan ıkı tüy dökümlü horoz tüyü gıbı olcak sankı daha ufak ama öyle olcak gıbı.Nınelerden kalan supem ıse hep derlerdı kuyruk dık olan 2 aylık gıbı olan cıvcıvler ferıktır derlerdı bılmıyorum bır ay ıcınde bellı olur ama merakta kaldım acıkcası.Aslında bırı horoz cıkarsa ıyıde olur yazın kulucka ıcın ama ıkısıde umarım cıkmaz ama zaten dıyerının kuyrukları yelpaze gıbı acılıyor sanırım o tavuk.Sunuda eklemek ısterım bana geldıklerınde oldukları yerden alırken cok tavugun oldugu bır yerdı dolayısı ıle yeterınce beslenememıslerdı ama ınanın bana bır ay oldu olmadı bana gelelı serpılmeye etlenmeye ayaklı ve ırı olmaya basladılar bır heybet abıdesı gıbı oluyorlar yavas yavas dısarı cıktıklarında dolasıtlarken durusları cok heybetlı olmaya basladı o kucuk celımsız hallerı gıttı yerıne ırılmeye heybetlenmeye baslayan tıpler geldı (Not kumesındeki tavukların hintse ve aldıgın farklı cınsse onu öldüre bılırler aman dıkkat varsa resımlerını koy bakalım neymıs)

Eski 16-10-2010, 23:12   #1155
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Sizin yaşadığınız sorunları tavuk besleyenler ve kümesine yeni tavuk alanların başına her zaman gelmiştir. Yeni aldığınız tavuk için ayrı kümes yapmalısınız, birkaç hafta kümesine kapatırsınız. Diğer tavuklar kümesinde iken onu kümesinin önünde yemlersiniz, kısa bir süre sonra tekrar kümesine kapatırsınız. Günler geçtikce kümesine ve diğer tavuklara alışacaktır. Benim size önerebileceğim şimdilik bunlar.

Eski 16-10-2010, 23:27   #1156
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Hint ırkı piliçler, kümeste beraber büyüdükleri kardeşlerine şiddet uygulamaya başladılar, bu gün tavuk pazarında(güvercin pazarı)satacağım.
Bana sorun çıkartanlara ben böyle çözüm buldum.

Eklenen Resimler

Eski 16-10-2010, 23:38   #1157
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Sn badee, fotoğraflarını eklediğim Hint piliçler tavuk olma ihtimali yüksek. Sizde Hint piliçlerin fotoğrafını ekler seniz hep beraber yorum yapabiliriz. Hint ırkı renk tonundan tavuk veya horoz olabilecekler çok erken den belli oluyor bazıları 4, 5 aylık olmadan belli olmuyor.

Eski 17-10-2010, 09:15   #1158
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Bilgiler için çok teşekkür ederim ikinize de. Blogumdaki fotolarıma bakın.

http://modernmecmua.blogspot.com/201...anatllarm.html

İlk 2 foto zaten aynı tavuk, hint kırması dediler. 3. fotodakiler hint dediler. Ne kadar doğru bilmiyorum. Yeni gelen de hint değil, henüz fotografını çekemedim. Zaten hint horozu çok saldırgan. Yeni gelenlere ilk gün saldırıyor, sonra saldırıları azalıyor.Dn gelen tavuk, bu kümese sonradan katılan ilk tavuk değil aslında ama, çok yabani davranıyor, hep geride duruyor. Benim kümes çok küçük değil, aslında hepsinin yatacak yeri bol bol var. Uyurken kavga grültü gelmiyor, zaten sokuluyorlar ve geriye baya bi boş alan kalıyor. Bugün kümesi açtım, 1 hafta önce gelen tavukla yeni gelen tavuk dışarı çıkmadı. Zaten kaçtığı için kümese koymak istiyordum yeni geleni, ben de 1 hafta önce gelenle kümese kapattım. Napayım kaçmasını istemiyorum, başka kümes yapma şansım yok ne yazıkki, bu şekilde birkaç gün kümese alışmasını sağlamaya çalışıcam. Çünkü sorun akşam olunca kümese girmemesi. Neyse umut ediyorum ki hallolacak birkaçgüne bu uyum sorunu.
Bade senin 'ferik' dediğin terim burda 'Adana'da' hiç kullanılmyor. Ferik nedir, tavuk yavrusu mu yoksa bir tavuk cinsi midir?

Eski 17-10-2010, 12:21   #1159
Ağaçsever

Bana sorarsanız uzun soluklu besleyeceksenız bu hıntlerı kaybedıp daha yerlı ve oturaklı tavuk cınslerınden besleyın ne bılıyım gerze olur ankara olur ne bılım olur ıste ama bunlar zamanla sızede saldırır ve kumese attıgınız dıyer farklı cınsten tavukları öldürme risklerı var bunların genınden sanırım sureklı bır kavgacılık var onlarda.Bendekı 3 bucuk aylık felan var yok kırma aslında saf hınt deyıl ama genede bana bıle elıme saldırdıgı oluyor bu aralar.Ben onu bılerek bırakıyorum ılk baharda tam tavuk olmus olcak ozaman gülke yatırmak ıcın beslıyorum yoksa tutmam.Kendı yumurtalarından yatırmıcam baska tavuklardan alıp koycam bulup.Oyenı aldıgın hayvana baska kumes yapmana gerek yok zamanla alısıcaktır o kendı ıclerınde halledıceklerdır sorunu.Yenı aldıgın tavuk muhtemelen köy tavugu oldugundan onları yadırgaması normal senın görmedıgın bır an onla kavga etmıslerdır sonradanda dövülünce bu kadar ürkmesı normal cunkı hınt tavukları bır horozu bıle dıze getıre bılırler ıbıklı bır horozu komaya soka bılırler okadar güclü gagaları vardırkı ibikli bir horozu ıbıklerını yaralayarak alt edıp öldüre bılırler buna gecmıste sahıt olmus bırı olarak tavsıyem daha uysal cınslere dönmenız.Ben horoz cıkarsa ufaklıkların bırı onu bastırması ıcın hazırlamaya calısıcam bır asamadan sonra bastırıcaktır zaten.Ayrıca hıntler pek etlenmez onun ıcın ılerıye yönelık dusundugumuzde etlenıcek yedırdıgınden bısey anlıcagın bır cınsı besleyın derım.

Eski 17-10-2010, 15:50   #1160
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Bade teşekkür ederim. Yeni olan bugün kümeste hapisti. Hintlerim dediğin gibi 2 aylıklar ama elime saldırmaya başladılar bile, ve dediğin gibi zayıflar da. etsizler yani.Peki ferik dediğin nedir? Yavru tavuğa mı ferik denir yoksa ayrı bir cins mi ferikler?

Eski 17-10-2010, 17:55   #1161
Ağaçsever

Alıntı:
Bade teşekkür ederim. Yeni olan bugün kümeste hapisti. Hintlerim dediğin gibi 2 aylıklar ama elime saldırmaya başladılar bile, ve dediğin gibi zayıflar da. etsizler yani.Peki ferik dediğin nedir? Yavru tavuğa mı ferik denir yoksa ayrı bir cins mi ferikler?
Ferik dediğim tavugun daha ufagı tavuğun genc halı dıyelım yumurtaya baslamamıs olanı oluyor.Yanı daha tavuk olmamıs.

Eski 17-10-2010, 19:48   #1162
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-07-2010
arkadaşlar civcivimin resminden cinsiyetini tayin edebilirmisin edebilirseniz resmini koyayım çok merak ediyorumda mahalleden tavukları olan bir abi sordum kafadan horoz kuyruktan ferik dedi kısacası fotoğraftan anlaşılır diyorsanız ekleyeyim...

glatyotör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 20:16   #1163
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Çok teşekkürler Bade.

Eski 17-10-2010, 20:27   #1164
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi glatyotör Mesajı Göster
arkadaşlar civcivimin resminden cinsiyetini tayin edebilirmisin edebilirseniz resmini koyayım çok merak ediyorumda mahalleden tavukları olan bir abi sordum kafadan horoz kuyruktan ferik dedi kısacası fotoğraftan anlaşılır diyorsanız ekleyeyim...
Ben 3 aya kadar cinsiyetinin ne olduğunu öğrenmek mümkün olmaz diye biliyorum. Bakalım başkaları ne diyecek merak ettim.

Eski 18-10-2010, 11:57   #1165
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Arkadaşlar yeniden merhaba,
Yeni aldığım , ilk gün kaçan tavuğumu bugün bahçeye saldım. Uyumu fena değil, ama yine de gagalıyorlar onu ve kovalıyorlar, birkaç günde alışır diye umut ediyorum.

http://modernmecmua.blogspot.com/201...tin-ceviz.html

Bu linkte yeni aldığım 2 tavuk var. Bunların cinsleri hakkında bilgisi olan var mı? Sürekli kaçtıkları için fotografları biraz kötü çıkmış. Sizce çoğaltılabilecek yumurtacı cinsler midir?

Eski 18-10-2010, 14:02   #1166
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi glatyotör Mesajı Göster
Ekle bakalım resimleri anlarız az cok.

Eski 18-10-2010, 14:09   #1167
Ağaçsever

Alıntı:
Arkadaşlar yeniden merhaba,
Yeni aldığım , ilk gün kaçan tavuğumu bugün bahçeye saldım. Uyumu fena değil, ama yine de gagalıyorlar onu ve kovalıyorlar, birkaç günde alışır diye umut ediyorum.

http://modernmecmua.blogspot.com/201...tin-ceviz.html

Bu linkte yeni aldığım 2 tavuk var. Bunların cinsleri hakkında bilgisi olan var mı? Sürekli kaçtıkları için fotografları biraz kötü çıkmış. Sizce çoğaltılabilecek yumurtacı cinsler midir?
Yanlız ılk olan cetin dedıgın sanırım horoz tavukta okadar süs döküm ve ayak bacak olmaz hintler harıc ama buda hınt deyıl.Tavukta ola bılır berkı ama kırma ıse eğer ama horoz gıbı sankı ıkıncı tam bellı olmuyor.Bu cetini nerden aldıysan bu yumurtlamısmı sordunmu bence sor sankı horoz olcak gıbı.Yakalandıgında horozsa sesı kalın cıkar bıraz dıyım.

Eski 18-10-2010, 14:12   #1168
Ağaçsever

Mete sunuda söylemek gerek okadar sacma sapan eslestırmeler oluyorkı hıntle mesela köy tavugu kırması cok yanıltıcı oluyor cıvcıv konusunda tavukta olabılır ama bılemıcem.Ama sen sor bence aldıgın kısıye tavuksa kırmadır bu yoksa bu kadar uzun bacaklı köy tavugu olmaz tüylere tıpe bakıyorsun köy tavugu gıbı bacaklara ve kuyruga bakınca hınt kırması tavuk veya horoz gıbı sankı o soyla karısık gıbı yanı.

Eski 18-10-2010, 14:14   #1169
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Badee Mesajı Göster
Yanlız ılk olan cetin dedıgın sanırım horoz tavukta okadar süs döküm ve ayak bacak olmaz hintler harıc ama buda hınt deyıl.Tavukta ola bılır berkı ama kırma ıse eğer ama horoz gıbı sankı ıkıncı tam bellı olmuyor.Bu cetini nerden aldıysan bu yumurtlamısmı sordunmu bence sor sankı horoz olcak gıbı.Yakalandıgında horozsa sesı kalın cıkar bıraz dıyım.
Aldığım bayana ben de bu soruyu sordum ibiklerini görünce, horoz değil dedi, bazı tavukların böyle ibiği olabilir ama tavuk olduğuna eminim dedi, yumurtlamaya başlamadığını söyledi. bir de bu tavuk(yani tavuk olduğu söylüyorlar) çok çekingen, herkes gagalıyor bunu, iki aylık yavrular bile gagalıyor, ama sinip bekliyor, horoz olsa diğerlerinin bu tavırlarına sert karşılık verirdi diye düşünüyorum.oysa bi köşeye kaçıp sessiz bekliyor.

Eski 18-10-2010, 14:32   #1170
Ağaçsever

MeteAkdoganlar's Avatar

Bade sen öyle deyince içime bi şüphe düştü, horoz olma ihtimali varsa değiştireyim ben bunu.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024