agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2007, 16:31   #1021
Ağaçsever

Bekir__'s Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Benim çelikler sağolsun beni fazla bekletmediler. birden fazla patlayan var. Bi kaç güne daha iyi belli olurlar

Bekir__ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2007, 22:47   #1022
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Bendeki çelikler de coşkun. 3er 4er yaprak verdiler. Hatta ikisi uzunca dal bile attı ortadan...

Hepsini biraz geliştireyim tüm sülaleyi mum çiçeğine boğacağım... Abi, anne, kayınanne, hepsi sıradalar...

Minik halleri ile vermeye kıyamıyorum, biraz kendilerini toplasınlar da yeni yerlerine geçsinler diye...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 09:06   #1023
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Merhabalar sayın hfz nin bana gönderdiği çeliklerden bol yapraklı olanında dün bir tane kök pıtlamış.
Nasıl mutluyum 3 hafta sonra anlatamam.Demekki çeliğim yerini sevdi.Ve işallah ektikten sonra da devam eder.

darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 10:10   #1024
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
Cool

Maşallah deyip :
11 tane çiçeği
13 tane tomurcuğu var mum çiçeğimizin. çelik alma konusunda biraz araştırma yapmama rağmen eşimin müsadesi olmadığından çelik alamıyorum. çiçeği küstüreceğimden korkuyor. haklı olabilir ilk kez bir çiçeği elleyecek olduğumdan korktu eşim.
bu arada çiçeğin ellenmemek istediği konusunda ısrarlı. sıcak, aydınlık ama direkt güneş ışığı almayan bir yerde hiç ellenmemesi gerektiğin söylüyor...

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 12:26   #1025
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
serder; biz elledik bakalim ne olcak
simdilik bir sikayeti yok gibi ama..
selamlar..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 13:50   #1026
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
umarım iyi olur
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cezzar Mesajı Göster
serder; biz elledik bakalim ne olcak
simdilik bir sikayeti yok gibi ama..
selamlar..

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 14:02   #1027
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2007
mum çiçeği nasıl bir çiçek resmi olan varsa gösterebilir mi ve nereden bulabileceğimi söyleyebilir mi?

kardelen89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 14:12   #1028
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Bu bölüme baştan sona bakarsan bulursun fotoğrafını.

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 14:13   #1029
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Sevgili Kardelen89 forumu baştan sona kadar okursan Mum Çiçeğinin hem resimlerini görebilirsin hem de hakkında daha çok bilgi edinirsin

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 19:11   #1030
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Değişik mum çiçekleri görmek için ;

http://www.myhoyas.com/hoya%20album%20A.htm
http://members.tripod.com/khedlund/hoyapdl/index.html
http://www.myhoyas.com/links%20private.htm

arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 23:26   #1031
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Tesadüf

Selamlar Arkadaşlar;

Dün gece forumda konular arasında gezerken mum çiçeği konusunu görüp göz gezdirmiştim. Ve sonuç beklenilen gibi ******; bayıldım. İlk defa burada tanıştığım bu çiçeğe nasıl sahip olabilirim diye düşündüm, derken bir sorun çıktı ve çiçek aklımdan çıktı taki bu güne kadar (dünden bugüne )

Bugün üst komşumum salonunda gördüm pek benzetemedim, (tabi ben çiçekli bir şey bekliyorum ya ) ama komşum mum çiçeği olduğunu söyledi yerde ararken gökte buldum derler ya.

Tam 8 yıldır bir kez bile açmamış , komşum rengini bile bilmiyor, güzel koktuğunu bildiğimi söyledim şaşırdı. Sevindi ve üzüldü hiç açmadığı için.

Ve kahraman qxyl karar verdi; ilk iş 8 yıldır açmayan ve yaprak döken ve yer yer kuruyan ve buruşan yaprakları olan ve büyüyeceğine küçülen bu mum çiçeğini hayata döndürmek, ama hiç birşey bilmiyorum bu konuda , tamam okudum forumu ama her mum çiçeğinin durumu aynı olmaz sanırım.

Sizlerden ricam komşumun hayata küsen mum çiçeğini beraber yaşama döndürelim , gururlu gururlu açsın. Umarım bu mümkündür.

Biraz yaşam alanı hakkında bilgi;

-Fotoğraflardan da anlaşılacağı gibi; şimdiye kadar yaşadığı salon güneş görmeyen, az ışık alan loş denilebilecek bir yer.

-Anladığım kadarıyla fazla sulanmış ve tabağında hep bir miktar su kalmış.

Şimdiki durumu hakkkında;

-yaprakları sürekli dökülüyor, sararıyor, kuruyor..

-yeni sürgün yok.

-Dallarda da kuruma ve kopma var.

İlk aklıma gelenler.

-toprağı değiştirmek.

-kuru dalları ve yaprakları temizlemek.

-çiçeği balkona direk güneş almayan bir köşeye almak.

-besin vermek..

-drenaj için saksının altına çakıl koymak.

-kireçli suya duyarlıymış ve bugüne kadar kireçli suyla sulanmış. İçme suyu kullanmak.

-Çelik almak.. benimde mum çiçeğim olmasını sağlamak, onu çok sevmek çok güzel açtırmak....

Sizlerden ricam; ne yapmam ne yapmamam gerektiğini söylemeniz. İlk defa canlı bir mum çiçeği gördüm ve oda hayata küsmüş. çok heyecanlıyım-yız-(komşumla beraber).

Ve bu çiçek yeniden açar mı bu, başarılabilir mi

Bu uzun ve devrik cümlelerle dolu yazıyı okuduğunuz için çok teşekkürler.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Penelophe : 11-05-2007 saat 23:27 Neden: imla hatası
Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2007, 00:31   #1032
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Bu kadar ilgi ve merakla İnşallah çiçek açar.Bence o kadar da kötü görünmüyor. Aydınlık bir yer ve belki sabah güneşini de görebileceği bir yer iyi olur.Aşağı sarkan dallarını yukarıya doğru gerdirilen iplere sardırın. Gerçi daha sonra uzadıkça kendi de ipe sarılacaktır. Diğer bakım işleri de yapılınca İnşallah yakında daha iyi düzelir.

zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2007, 10:32   #1033
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

qxyl;
bizim mum çiçeğimiz inanılmaz derece hızlı büyüyordu; kış yaz hep büyüdü durmadan. sanırım bunun sebebi:
1- hiç bir zaman öyle tabağında hep su kalan durumda olmadı. sizin komşu çok fazla suluyor galiba.
2- bulunduğu yer, aydınlık ama öyle direk yakıcı güneş almayan biryer. (bu durumda çok hızlı büyüyor; ama tabi çiçek açması için de direk güneş ışığı alan biryerde olması lazım. bu yüzden herhalde, geçen sne bizimki 4-5 çiçek açtı sadece)
Yani sanırım; hızlı büyümesini istiyorsak direk güneş almayan aydınlık biryere, çiçek açmasını istiyosak da direk güneş alan bi yere koymak gerek bu çiçeği diye düşünüyorum.
açıkçası annem hep çeşme suyuyla sular bizimkini, ama bilemem tabi kireç mevzuu doğrudur herhalde..
bir de bence saksı fazla büyük olmamalı; sizin komşununkinin büyüklüğü iyi zaten..
Selamlar..

Eski 12-05-2007, 20:04   #1034
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Ben mum çiçeğimi sularken hep farklı farklı suluyorum. Mesela çok az şekerli suyla,bazen azıcık sütle bazen sıvı gübreyle. Sizce bir sakıncası var mıdır hep farklı sulamamın?

Yarında azıcık çay posası vermeyi düşünüyorum.

Eski 12-05-2007, 23:58   #1035
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Caploonba,

Korkarım yakında mum çiçeğinizi balık yemeğe falan da götürürsünüz bu gidişle siz

Ya da Akif Baba'ya kafa çekmeye...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 11:58   #1036
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

:d:d:d:d:d

Eski 13-05-2007, 13:36   #1037
Yeni Üye

kaseriya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Sevgili arkadaşlar bu nazlı çiçeğimiz 7 sene sonra çiçek vermeye başlıyor,şayet imkanınız varsa aldığınız çeliklerin üzeri çiçekli olsun o zaman seneye çiçek açacaktır.ben kırmızı arkadaşımıza çiçekli çeliklerden vermiştim şimdi maşallahı var..

kaseriya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 15:04   #1038
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Sanırım bu 7 sene işi per gerçek değil. bizimki 3 sene sonra çiçek açtı; çiçekli filan değildi ilk diktiğimiz çelik. Bu herhalde daha çok hızlı büyüme ile ilgili..

Bir de merak ediyorum; tüm mum çiçeği kardeşlerinin elindeki hep hoya carnosa'mı? başka çeşidine sahip olan var mı aramızda? Eski mesajlarda, yurtdışından başka türler isteme türünden bir sohbet olmuş sanırsam; bir adım atıldı mı bu konuda??

selamlar..

Eski 13-05-2007, 15:24   #1039
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zooteknist Mesajı Göster
Bu kadar ilgi ve merakla İnşallah çiçek açar.Bence o kadar da kötü görünmüyor. Aydınlık bir yer ve belki sabah güneşini de görebileceği bir yer iyi olur.Aşağı sarkan dallarını yukarıya doğru gerdirilen iplere sardırın. Gerçi daha sonra uzadıkça kendi de ipe sarılacaktır. Diğer bakım işleri de yapılınca İnşallah yakında daha iyi düzelir.
İlginiz, bilgileriniz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Saygılar.

Eski 13-05-2007, 15:33   #1040
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
qxyl;
bizim mum çiçeğimiz inanılmaz derece hızlı büyüyordu; kış yaz hep büyüdü durmadan. sanırım bunun sebebi:
1- hiç bir zaman öyle tabağında hep su kalan durumda olmadı. sizin komşu çok fazla suluyor galiba.
2- bulunduğu yer, aydınlık ama öyle direk yakıcı güneş almayan biryer. (bu durumda çok hızlı büyüyor; ama tabi çiçek açması için de direk güneş ışığı alan biryerde olması lazım. bu yüzden herhalde, geçen sne bizimki 4-5 çiçek açtı sadece)
Yani sanırım; hızlı büyümesini istiyorsak direk güneş almayan aydınlık biryere, çiçek açmasını istiyosak da direk güneş alan bi yere koymak gerek bu çiçeği diye düşünüyorum.
açıkçası annem hep çeşme suyuyla sular bizimkini, ama bilemem tabi kireç mevzuu doğrudur herhalde..
bir de bence saksı fazla büyük olmamalı; sizin komşununkinin büyüklüğü iyi zaten..
Selamlar..

Arkadaşım, verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

İlk iş olarak sabahtan akşama kadar aydınlık olan ve öğlen güneşinin birazını çalan oturma odasına alacağız onu. Toprağı değiştirip, yanmış hayvan gübresiyle karıştırılmış toprağa (saksı aynı kalacak) ekeceğiz.

İplerle sarılmasını sağlayacağız. iki sulama arasında kuruması için biraz bekleyeceğiz. Kireçsiz suyla sulayacağız..

Selamlar

Eski 13-05-2007, 17:09   #1041
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qxyl Mesajı Göster
Arkadaşım, verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

İlk iş olarak sabahtan akşama kadar aydınlık olan ve öğlen güneşinin birazını çalan oturma odasına alacağız onu. Toprağı değiştirip, yanmış hayvan gübresiyle karıştırılmış toprağa (saksı aynı kalacak) ekeceğiz.

İplerle sarılmasını sağlayacağız. iki sulama arasında kuruması için biraz bekleyeceğiz. Kireçsiz suyla sulayacağız..

Selamlar
arkadaşlar gerekli bilgileri vermişler sizde gerekeni yapacagınızdan eminim ben size bir fikrimi söylesem umarım kızmazsınız bana sizde komşunuzdan bu çiçegin çeliginden alıp kökleştirdikten sonra bir saksıya sitilleyin sizin evinizdede olsun çünkü komşunuzun mum çiçegi açtıktan sonra o kadar çok hoşunuza gidecekki komşunuza sıkça gitmek zorunda kalacaksınız bence bunun içinde sizde mum çiçegi edininki her zaman kendi evinizdede o muhteşem kokuyu cigerlerinize teneffüs ediniz..SAYGILAR..

sevgiseli_1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 18:04   #1042
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgiseli_1974 Mesajı Göster
arkadaşlar gerekli bilgileri vermişler sizde gerekeni yapacagınızdan eminim ben size bir fikrimi söylesem umarım kızmazsınız bana sizde komşunuzdan bu çiçegin çeliginden alıp kökleştirdikten sonra bir saksıya sitilleyin sizin evinizdede olsun çünkü komşunuzun mum çiçegi açtıktan sonra o kadar çok hoşunuza gidecekki komşunuza sıkça gitmek zorunda kalacaksınız bence bunun içinde sizde mum çiçegi edininki her zaman kendi evinizdede o muhteşem kokuyu cigerlerinize teneffüs ediniz..SAYGILAR..
Selamlar;

Teşekkür ederim arkadaşım, ilk işim o oldu evde 2 tane çalik suda bekliyor.

Saygılar.

Düzenleyen Penelophe : 13-05-2007 saat 18:04 Neden: imla hatası
Eski 14-05-2007, 20:07   #1043
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

bunlar pamuklu bit mi? unlu bit mi? yoksa toz mu?

Merhabalar,

Efenim; hafta sonu papatyam'a ulaştırdığım çelikte, unlu (pamuklu) bit olduğunu söyledi papatyam.

sözkonusu şey, mumçiçeğimin özellikle saplarında kümelenmiş beyaz, pamuğumsu toz kütleleri olması yer yer gruplanmış vaziyette (köftelik bulgur iriliğinde yaklaşık)

Ama ben bildim bileli bunlar bizim çiçekte, ve ben bunları, aynı çiçeğin bal salgılaması gibi, çiçeğin salgıladığı bir çeşit toz olarak düşünüyordum şimdiye kadar. Ve çiçeğimizde hiç bir olumsuz etkisini görmedik şimdiye kadar. Ekte bir resim çekmeye çalıştım bilgilendirmek adına.
Ne dersiniz arkadaşlar? Korkulacak bir şey mi bu? Dediğim gibi yıllardır var bunlardan çiçekte..
selamlar, teşekkürler..

Eklenen Resimler

Eski 14-05-2007, 20:22   #1044
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Evet bu bir hastalık; Mine hanımın tarifini uygalamanızı tavsiye ederim,
Ev yapımı ilaçlar 12 Nolu mesajında bu hastalık ve bunun ile ilgili ev yapımı ilaçlarını bulacaksınız

arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 21:10   #1045
Ağaçsever

Kienne's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Merhabalar,

Efenim; hafta sonu papatyam'a ulaştırdığım çelikte, unlu (pamuklu) bit olduğunu söyledi papatyam. ...
Bana bıraktığınız çelikte de vardı ama farkındasınızdır diye düşünüp birşey demedim açıkçası. Pamuklu çubuk ve alkol ile inceden temizledim (zaten 2-3 tane vardı) ve bir sorun kalmadı ama sizin bitkide hayli yoğun görünüyor. Hazır biraz budayıp bitkiyi toplarlamışken ben de Mine Hanımın tariflerini bir deneyin derim.
P.S. Bendeki çelik ufaktan köklenmeye başladı, darısı kardeşlerinin başına.

Kienne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 21:24   #1046
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Çok üzüldüm Sevgili Cezzar. Benim mum çiçeğimde de vardı. Sonra yaprakları kararmaya başladı. Kurtulmak için bitkiyi küçültmek zorunda kaldım.

Mine Hanım' ın " arapsabunlu tarifi" ni uyguladım. Şu an tamamen geçti. Hızla yaprak çıkartmaya başladı.

1 ay hiç aksatmadım. Şu an yapraklar ve dallar pırıl pırıl. Bu forumu bulamasaydım kaybedecektim mum çiçeğimi.

Mine Hanım' a tekrar teşekkürler...

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 22:50   #1047
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Arkadaşlar, çok sağolun. Ev yapımı ilaç olabileceğini de hiç düşünmemiştim önceden, çok sağolsun Mine Hanım.; arapsabunlu tarifi hemen yarın deneyelim.

"Her işte bir hayır vardır" derler ya, ben buna çok inanırım. İşte size bir canlı bir örnek arkadaşlar: Annem çiçeği budamak istemeseydi ben bu forumu bulamayacaktım, papatyam'a kienne'ye çelik ulaştırma gibi bir durum hiç olmayacaktı, ve mum çiçeğimiz budamasak bile kendiliğinden ölüp gidecekti desenize...

Yalnız benim anlamadığım; bunlar resmen pamuk; hareket ettiklerini hiç görmedim. Bit olduklarına emin misiniz? Resmen tozlar çünkü.. Aynı Mine Hanım'ın koyduğu resimdeki gibiler ama, orda daha bi böcek gibi duruyolar. dediğim gibi bizimkinde hareket eden birşey hiç ögrmedim. Ne dersiniz?

Çok çok sağolun tekrardan..

Eski 14-05-2007, 22:54   #1048
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Hareket etmiyorlar. Nemlenmiş un gibi oluyor.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 11:34   #1049
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
İleri safhada yapış yapış oluyorlar .Resmen bitkinin özünü emip kurutuyorlar.Ben onlarla az savaş vermedim ,hızla yaylma gibi bir özellikleri var .Tam kurtuldum diyorsun birde bakıyorsun yeni baştan başlamak zorunda kalıyorsun.Yaprakların altına saklanıyorlar dalların birleşme yerlerinde konuşlanıyorlar.Geçen gün yaseminimde buldum hemde yaseminim çiçeklenirken,manuel temizlik yaptım ellerim yapış yapış oldu ,şu anda kalmamış gibi görünüyor. Her sabah kontrol yapıyorum çoğalmadan yok olsunlar diye.İlaç bir yerden sonra fayda etmiyor zira

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 13:14   #1050
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Arkadaşlar 4 aydır sabırla bir yaşam belirtisi beklediğim Mum çiçeklerim en sonunda yüzümü güldürdüler..

Yetişkin alınan çiçek de çok güzel ama, kendi diktiğiniz çeliğin veya ektiğiniz tohumun canlanıp büyüdüğünü izlemenin hazzı da bambaşka..

Eklenen Resimler

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024