agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-09-2007, 19:37   #2611
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Şenol bey, merhabalar, aramıza hoşgeldiniz.

Uzman olmadığımdan benden daha tecrübeli arkadaşlara bırakmıştım soruları. Şu kadarını söyleyebilirim 4 aydır yanyana duran 5 mum çiçeğim var. Arkadaşları boy atma yarışında iken bir tanesi kımıldamıyor. Bakım ve ışık koşulları aynı olduğu halde hiç filiz vermiyor. Ancak birkez filizlenmeye karar verince hızlı büyüyor gerçekten. Sizinki de filizlenmeye başladığına göre bırakın büyüsün.

Ancak şu tavsiyeleri verebilirim. Kesinlikle ama kesinlikle aşırı sulamadan kaçının. İki sulama arasında toprağın bir miktar kurumasına izin vermelisiniz. Okuduğum onlarca yabancı kaynakta aynı ifade geçiyordu. Aksi takdirde benim daha önceden başıma geldiği üzere kök çürümesine neden olabilirsiniz. Çiçeklenme dönemini bilemem ama normal zamanlarda toprağın kuruması bitkiye iyi geliyor. Bir de sulama yaptığınızda saksının tabağında bulunan suyu almalısınız, tabağında su kalmamalı kesinlikle.

Bir de sevgili uzmanımız mehtap hanımın tavsiyesine uyarak iple bağlamalısınız mutlaka. Benim Hoya Publicalyx sık yaprak veriyor pek uzamıyordu. İple bağladığımdan bu yana bitki anormal hızla uzamaya başladı(aman maşaallah diyelim)

Benden bu kadar, bir hatam varsa uzmanlarımız müdahalede bulunacaklardır eminim, selamlar, sevgiler...

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2007, 19:51   #2612
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Şenol bey merhabalar,
Eğer konunun ilk sayfasına bakarsanız ilk 66 sayfadaki bilgilerin derlenmiş halini bulabilirsiniz.

Bu bilgiler mum çiçeği yetiştiren ve bu konuda tecrübeli arkadaşların forumda paylaştıkları bilgiler.

Sevgili Arzu hanım ve Hoyadağ arkadaşımız da size bu aşamada uygulayacağınız bilgileri vermişler.

Yine de vaktiniz oldukça forumda taramalar yapabilirsiniz.

Saygılar.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2007, 20:10   #2613
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Merhaba Senol bey, mum çiçeğiniz sürmeye başlamış endişe etmeyin, fakat gördüğüm kadarı ile hem aşırı sulama var hemde tabakta su var. Bu ikiside olmamalı. Sevgili Hoyadag çok iyi bilgiler vermiş, Arzu hanımda birbirlerini tamamlamışlar.
Daha önce yazmıştım kesinlikle ip bağlayın sarılacağı yeri hissettirin, sarılıcı türlerin tamamı tutunacağı yeri hisseder ve oraya yönelir, yakın olursa işi kolaylaşır, yardımcı olursanız harekete geçecektir.
Burada herkesin dikkat etmesi gereken önemli bir konuda şu, kullandığınız TORF sıfır gıda içeren, aslında biz çiçekçilerin hızlı ve çabuk köklendirmede kulladığımız bir meteryal. Kök gelişimi devam ederken yaprak gübreleri ile de üst kısmını geliştiririz. Sizler bu çiçekleri yetiştirirken en azından iyi bir bahçe toprağı ile yarı yarıya karıştırın, ticari kaygısı olmayan sizlerin pahalı malzemelere para harcamasına gerek yok.
Şu mevsimde toprağını değiştirmeyin. Kolay gelsin. Hoşçakalın.

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2007, 21:29   #2614
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Cevaplar için teşekkür ediyorum.Mehtap hanım fotoyu çiçeğe su verdikten hemen sonra çektim,normalde tabakta pek su kalmıyor ama bunan sonra daha dikkatli olmakta fayda var.Yarın ilk iş çiçeğe zarar vermeden ip bağlamak olacak.Bu konu başlığında o kadar çok şey yazıldıki nerde ne yazılmış bulup çıkarmak artık çok zor.Son yazılarda fide getirilecekmiş ben konu tam olarak hangi sayfada açılmış bulmak için epey ugraştım.Saygılar

şenol dalkıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 09:55   #2615
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Arkadaşlar,beni kanser eden çiçeğim konusunda bir yorumda bulunsanız.Dikildiğinden beri bir tek yaprak vermedi.Köklendirme gördüğünüz vaziyette yapılmıştı.Ama daha önceki 2 acı tecrübeden sonra(birini güneşte yaktım,biri taşınırken )hırsımdam dolayı çok uzun bir çelik almıştım.Bu siteyle tanışmamıştım.Şu anda saksı yarım toprak.Üzerine gübre falan ilave etsem faydası olurmu.Canımın sıkıntısından 5 çelik daha ektim.
Galiba sevgili Sempe'nin dediği gibi yeşil parmak hikayesi.Makine her pil çıkarışımdan sonra tarih düzeltmemi istiyor.Bende unutuyorum.

Eklenen Resimler

sapudeaure Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 11:25   #2616
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Sayin sapudeaure;
Biraz ayrintili bilgi verseniz?
Ne zaman diktiniz, nerede duruyor gunes aliyor mu, nasil sulama yapiyorsunuz vb....? Ayrica konu basligindaki bilgileri okudunuz mu? Hangi tavsiyeleri uyguladiniz da olmadi? vb vb..
Yoksa kimse birsey soyleyemez
Selamlar..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 12:01   #2617
Ağaç Dostu

Konu başlığındaki tüm bilgileri aşağı yukarı okudum.Daha önce bildiklerim vardı.Yerin sık değişmemesi,az sulanması,yeni sürgünlerin elile temasatan kaçınılması.Ama siteyle tanıştıktan sonra gerçekten bu konudaki profosyonel insanların bilgilerinide okudum.
Salonumda balkon çıkış kapısı ve pencere arası yerde yani çok ışıklı ama direk güneş almayan yerde duruyor.Toprağı alelade tarla toprağı.Dar yer hikayesinden dolayı özellikle saksıyı tümden doldurmamıştım.Bahar başlangıcında FeSo4(Demir Sülfat) ilave etmiştim.Tüm çiçeklerime yaparım.Arada azot ve fosfor ihtiva eden yaprak gübrelerinden spreylerim.2006 eylülünde falan ekmiştim.Tarih 1 ay hata yapabilir

Eski 24-09-2007, 12:12   #2618
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Yani hic bir eksiği yok desenize. Haklıymışsınız strese girmede yani . Peki ne kadar zamandır bu halde? Bahar başlangıcından söz ettiğinize göre, en azından 6 aydır hiç kıpırdamıyor yani?
Şimdi belki çok saçma bir yorum olacak amma, acaba ip mi istiyor diyesim geldi ??
Selamlar..

Düzenleyen cezzar : 28-09-2007 saat 11:55 Neden: türkçe karakterler
Eski 24-09-2007, 12:21   #2619
Ağaç Dostu

Sevgili Cezzar,söylemeyi unuttum.Aslında teşhisiniz doğru olabilir.Mehtap Hanımın uyarısından sonra ip bağladım.Ama iple daha yeni bağladım.Acaba ipsizlik bu kadar etkilermi

Eski 24-09-2007, 12:44   #2620
Ağaç Dostu

Sevgili hemşehrim, böyle konuları uzmanlarımıza bırakayım diyorum ama dayanamıyorum. Bana kalırsa iple pek ilgili değil. Bitki hiç sürgün vermiyorsa başka birşeyler olmalı, kökler ne durumda acaba? Tamamen tarla toprağı demiştin sanırım, belki de o kadar sıkışık toprakta kök yaymakta zorlanıyordur. Biraz torf fena olmazdı hani.

Eski 24-09-2007, 12:55   #2621
Ağaç Dostu

Merhabalar, Çiçeğin bulunduğu yer doğru, ip bağlamış olmanız da güzel, ancak saksının toprağı çok az, resimde görünen toprak bulaşmış yere kadar doldurun (oturma payınıda düşünün) toprağın içinde kalacak yaprakları kesin ve sulayın yeni toprak bitki ile bütünleşsin.
Çiçek iki kapı arasında ise hava cereyanında kalıyorsa tedbir alın. Zaten sizde 2006 dan beri bolca kullandığınız SABIR'ı bolca ekleyin düzelecektir.
Forumdaki ismi yanlış yazarım diye kullanmadım kusura bakmayın.
Selamlar.Mucip.

Eski 24-09-2007, 12:58   #2622
Ağaç Dostu

Sevgili hemşerim,aslında benim içimden geçende azıcık torfla birlikte yanmış koyun gübresi ilave etmek.

Eski 24-09-2007, 13:06   #2623
Ağaç Dostu

Sevgili Mucip bey ve Mehtap Hanım sizin bildiklerinize saygısızlık olarak düşünmeyin.Sizlere ve tecrübelerinize saygım sonsuz.Gönderme zamanım sizinkinden sonra olsada sizin notunuzu sonra okudum.Kusurum varsa affedin.Yazdığım cümleleride hem sorar hemde kendi cevap verir demezsiniz inşlh

Eski 24-09-2007, 17:06   #2624
Yeni Üye

ajuga 27's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
Sevgili arkadaşlar.Benim mum çiçeğim varken,ince çitalarla yüksekce bir kafes yapmıştık.Çiçekleri içinden geçirip aşağı doğru sarkıtırdım.Hem böylece yıkama ihtiyacı olduğunda kolaycada yıkanır.İplere asıldığında tozuda fazla topluyor.selamlar.

ajuga 27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 21:55   #2625
Ağaçsever

Altar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Galeri: 11
İlkin hanım kapınız muhteşem. Sanırım mum çiçeğinin de bu manzara karşısında hiçbir şikayeti olmayacaktır.

Mum çiçekleri genellikle resimdeki gibi tasnif edildiklerinden aşağıya doğru sarkmanın bir sorun olacağını zannetmiyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Altar : 24-09-2007 saat 22:04 Neden: resim ekleme
Altar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 08:56   #2626
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Name:  DSC01408.jpg
Views: 1308
Size:  52.7 KB

Sn.Luya;
Sizinle paylaşmak isterdim ancak benim mum çiçeğim henüz yuarıdaki resimde gördüğünüz gibi Birde bir tanıdıkta gördüğüm ancak çeltik almak için neresinden nasıl keseceğimi bilmediğim için mum çiçeğine zarar vermek istemedim.
Eğer direkt yaprak kopartılıp dikiliyorsa 3 ~4 yaprak alabilirim.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 18:12   #2627
Ağaç Dostu

Köklenmesini beklediğim bazı çeliklerim(diğer köklenenleri geçen hafta dikmiştim)hem köklenip hem de yaprak sürgünü veriyorlar.

Bu Diversifolia gibi.Umarım hepsinin büyümesi de bu kadar çabuk ve sağlıklı olur.

Bu arada Hoya sp.GPS 7-35 ve Obscura hala dinleniyor.Kök falan yok.

Eklenti 21541

Eklenti 21542

Düzenleyen Sevilay : 26-07-2008 saat 01:19
Eski 27-09-2007, 19:43   #2628
Ağaç Dostu

Sevilay hanım, maşaallah, Allah nazardan saklasın, sürgün vermeye başlamış bile. Darısı diğer çeliklerinizin başına.

Sevgili Nevsune, bir hatırlatmada bulunayım. Hakan bey'in yaprak çeliği Hoya Silverpink, yani uğraşmaya değer bence. En azından Hollanda siparişleri elimize ulaşıncaya kadar.

Hakan bey, yaprak çeliğinizin önümüzdeki bahara kadar kıpırdanması imkansız gibi birşey. Yaprak çeliklerinin sürgün vermesi en az 1 yıl sürer kanımca.

Bu arada oksijenli su mevzusuna ben de bir katkıda bulunayım. Oksijenli suyun sadece dezenfektan görevi gördüğünü söylemek haksızlık olur diye düşünüyorum. Bitki için aktivatör görevi de gördüğünü belirtmişti Mine hanım. Maksadımıza binaen soru ve cevabı biraz kısaltarak aynen buraya alıyorum:

Arkasaray'ın Sorusu:
Mine hanım anladığım kadarıyla
bitkilerin 1. ve 2. sulamalarında
oksijenli su kullanılmasını öneriyorsunuz.
Bir de hatırladığım kadarıyla tohum ekmeden önce
toprağı oksijenli suyla bir kez sulamak faydalı diye
yazmıştınız.
Sürekli olarak oksijenli suyla sulamanın zararı var mı?
Bunu soruyorum çünkü oksijenli sulamadan sonra
bazı bitkilerimde bariz canlanma oldu.

Mine Hanım
'ın Cevabı:
Oksijenli su aktivatör olarak da çalışıyor. Ancak her sulamada vermeyin.İlk birkaç sulamadan sonra her 3 sulamada bir tekrarlayın.

Eski 27-09-2007, 19:56   #2629
Ağaç Dostu

Sevgili Hoyadağ,ben bu kısmı okumamışım demek ki.
(ne kadar ayıp)

Bu durumda yukardaki çeliklerimin daha suda iken aynı zamanda hem kök,hem sürgün vermesi muhtemelen bu yüzdendir.

Ayrıca bu yazıyı buraya aktardığın için teşekkür ederim.Zira daha sonra da oksijenli suyla sulamam gerektiğini şimdi öğrendim.

Eski 28-09-2007, 08:27   #2630
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
Ne biri bana mı seslendi?? :))

Cezzar doğru söylüyor. 4. senesi olacak neredeyse ve hiç gübre vermedik. (Çok nadir süt vermiştim. Çok nadir.) Hala aynı saksıda (yaklaşık 12cm çapında) ve şu sıralar olanca gücü ile yaprak ve sürgün veriyor. Resim çekip koyarım....

Not: Yan taraftaki yüz resimlerine nazar boncuğuda eklensin. Maşallah der nazar boncuğu ekleriz.... Yönetimin dikkatine....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cezzar Mesajı Göster
Ilkin Hanım, bu hadise "Fala inanma, falsız da kalma" gibi birşey..
Sayın serder'den hatırlarsanız, kendisi hiç gübrelemeksizin o çiçek dolu mumçiçeğini büyütüyordu.. Bizim evdekini de hiç gübrelemedik yıllarca..
Yani, tamam bu bilgileri okuyalım ama, bu gübre olayını uygulamanıza gerek yok; yukarıdaki atasözümüze bağlarsak..

Selamlar..

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 09:13   #2631
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Arkadaşlar vermiş olduğunuz cevaplar için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Bu durumda ben de 200 ml'ye bir çay kaşığı ile sulama yapayım. Ancak bu sulama genelde toprak suyunu iyice çektikçe ( toprak kurudukça ) vereceğim.

Eski 28-09-2007, 11:11   #2632
Ağaçsever

Remedios's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2007
Herkese Merhaba, Mum çiçeklerinin yapraklarının üzerindeki beyaz lekeler bitkinin doğal özelliği mi yoksa bir hastalık mı? Bilgi verebilirseniz çok mennun olurum.

Remedios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 11:14   #2633
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Bitkinin doğal özelliği. Bildiğime göre üzerindeki beyaz lekeler yüzünden 'mum çiçeği' deniliyor.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 11:53   #2634
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Penelophe, benim bildiğim çiçeklerinin sert ve dokunduğunda muma dokunmuş hissi veren yapısı yüzünden ismi mum çiçeği...

Eski 28-09-2007, 12:01   #2635
Ağaç Dostu

Ek olarak; çiçek tomurcuklarının mum'a batırılmış gibi olmasından mum çiçeği denilmiştir.

Eski 28-09-2007, 13:54   #2636
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Mehtap Hanım
siz hoya çeliklerini köklendirirken oksijenli su kullanıyormusunuz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 14:23   #2637
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Mehtap Hanım
siz hoya çeliklerini köklendirirken oksijenli su kullanıyormusunuz?
Merhaba, biz mum çiçeklerini köklendirirken hiç bir şey kullanmıyoruz,çeliği hazırlayıp perlit, torf veya hazır harç'a dikiyor ve seraya koyuyoruz hiç sorun olmuyor. Aslında bu çiçek güzelliğine rağmen tam amatörler için yaratılmış sanki.
Önemli bir konuda çelik hazırlamak; bir çelikte bir altta birde üstte göz olmalı, alt gözün tüm yaprakları kesilir ve gözün altından 5 mm sap bırakılır kesilir, üst göz ise tek yaprak bırakılır çelik boyunun yarısı kadar gömülerek dikilir.
Forumda gördüğüm kadarıyla çelikleri tek gözle yapıyor ve zorlanıyorlar çelğin üstünde de bir kaç yaprakla birlikte dikiyorlar, bu bitkiyi yoruyor kendinimi beslesin kökmü versin üstelik birde sürgün vermesi bekleniyor.
Bu bilgileri yazmıyoruz sormadan çünkü herkesi biliyor sanıyor ukalalıkta etmek istemiyoruz. Selamlar.

Eski 28-09-2007, 14:33   #2638
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Sn.Mehtap Gürbüz,
Çelik hazırlama işini resimlerle desteklesydiniz çok daha bilgilendirici olurdu. Hiç değilse çelik almak için yanlış bir yerleri kesipde çiçeği mahvetmeyelim.

Eski 28-09-2007, 14:58   #2639
Ağaç Dostu

Hakan bey üzgünüm resim özürlüyüz.

Eski 28-09-2007, 15:00   #2640
Ağaç Dostu

Eğer anlatımım yeterli değil karışıksa sorun cevap veriyim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024