agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-10-2007, 19:04   #421
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
bu başlığa bir gözatın

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 20:16   #422
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
ana bitkiyide sayarsak tama 5 tane phal.im oldu ama nasıl ayrılacaklar gövdeden nasıl yaşayacaklar bilemiyorum.Hiç bu şekilde yavru veren phal. görmemiştim.

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 23:50   #423
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Yok Hakan bey ,

ben sadece çiçekçilerde çiçekleri geçmiş, çürümeye terkedilmişleri toplayıp toparlanmalarını sağlıyorum. Her ne hikmetse yine onları cehalete teslim etmeye yüreğim el vermiyor. Tam da bu durumun uzantısı bendeki aşırı Orch. populasyonunu cevaplıyor.

Türkiyeye resmi bitki ithalatının sadece damızlık izni ile mümkün olabileceğini biliyormuydunuz. Bendekiler buzdağının ucu dahi değil. Beni üzen bu yoldan kaybolan milli servet. Bu resmin çerçevesine Orchis.leri de katarsak kendiniz biraz bakın bu resme vede yazın bana burda gördüklerinizi....
Geçen hafta itibarı ile askılıkları galvaniz saçdan mamul diye kesilip kopartılmış vede çöpe atılmış 50 kadar Vanda geçdi.
Sorum şu: kıymet anlayışımız ne? galvaniz tel mi kıymetli 5- yıldan 16 yıla dayanan çiçeklenme süreleri olan mavi Vanda prensesleri mi kıymetli.
bunların çiçekleri birilernin düğününü süslemiş olabilir ancak...
ANLIYAMIYORUM...! Anlamak istemiyorum.

Hocam bugun ayni durumla karsilastim. Cicegi dusmus bir orkide almak istedim. Hangi cins oldugunu bilmiyorum,benden 20 ytl istedi. Size danismadan almadim, ama burdan daha once okuduklarima dayanarak cicegi inceledim, sihatli kokler, canli yapraklar gayet guzel, dipte curume yok ne dersiniz alayimi
burasi bir ithal cicek getiren bir firma.
Bir orkidem olsun istiyorum
Tavsiyelerinizi bekliyorum
Saygilarimla.

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 18:10   #424
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın İzmirlii,

438'inci mesajdaki resim phalinizin resmi ise orda ciddi bir sorun var. Kök aksamı çok ciddi hasar almış hatta işlevsiz bir durumda gibi. Hemen saksı harcı yenileyin ölü köklerden arındırn bitkiyi... acilen yoksa tümü birden ölecek...!

Sayın sinaninci,

orkidenin ne tür olduğunu bilmeden bir tavsiyede bulunmam mümkün değil. Şayet phal. ise bitkinin detaylı bir tasfiri hatta iyisi mi resmi olsa bir şeyler söylemek mümkün.

saygılar

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 19:17   #425
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Teşekkür ederim =) Saksı Harcı olarak kullanmak üzere çam kabuğunu nereden bulabilirim.İzmirde kendi olanaklarımla çam kabuğu bulamadım

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2007, 12:40   #426
Ağaçsever

korhan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
iyi günler bende 1 senedir phal. yetiştiriyorum ama çiçeği geçtikten sonra yeni yaprak çıkarmasına rağmen saksı dışındakı tüm köklerı öldü sanırım toprak değiştirme ve eski kökleri temizlemem lazım. ama ben nevşehirde saksı için toprağını (substratı) bulamadım. Forumdaki bilgilerle kendim bir substrat yapmak istedim ama maalesef Nevşehir bozkır bir iklime sahip olduğu için fıstık çamı kabuğu da bulamadım. Sizden ricam Büyükşehirlerdeki arkadaslar ordaki yapımarketlerde sanırım bu karışım mevcutmuş bana ödemeli gönderebilirlerse almak istiyorum veya karışım temin edebileceğim arkadaş varsa. yardımcı olursanız çok memnun kalacağım. şimdiden teşekkürler. Uzun zamandır forumdan bilgi alıyorum ama üye olmak yeni nasip oldu en kısa zamanda resim eklemeyi öğrenip resimleri yollucam. Saygılar…

korhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2007, 12:53   #427
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan Mesajı Göster
1. Hangi cins olabilir?
2. Hem saksıyı hem de toprağını doğrusuyla değiştirmem gerekiyor herhalde.
3. Köklerinin ve bitkinin genel durumu nedir?
4. Sapın üst kısmındaki tamamen beyazlamış ve kurumuş köklerin uzaklaştırılması gerekiyor mu?
5. Başka kesilmesi gereken yeri var mı?
6. O5 ve O6 resimlerinde görüldüğü gibi, alttaki iki büyük yaprağın iç / arka bölümünde reçine benzeri minik yapışkan oluşumlar var. Ayrıca bu iki yağrağın bu bölümü zamk sürülmüş gibi yapış yapış.

Ne dersiniz bunu kurtarabilir miyim?
1. Bu bir phal. hybridi.
2. Evet değiştirmeniz gerekiyor hemde ACİLEN!
3. Kökleri ıslak ve sıkışmış substratda çürümüş genelde bitki dirençli duruyor gibi.
4. Saksı harcını değiştirirken bu çürük köklerin de kesilip atılması gerekiyor. kesilen yerlerden dezenfektasyon da tatbik edilmeli.
5. Bitki sapı da aşağıda kururduğu bir yerden kesim gerektiriyor.
6. Bu bitkiye görebildiğim kadarı ile kabuklu bir bit veya pamukçuk istilası altında. Bunun için derhal bir sistemik böcek ilacı tatbik edilmeli. Provado, Mospilan veya Confidor.
İlaçlama öncesi yaprakları ılık sulu bir kağıt ile silinmesi bu yapışkan maddeden temizlenmesi de gereklidir.

Saygılar.

Eski 06-11-2007, 12:54   #428
Ağaçsever

korhan's Avatar

ilk fotograf çiçeğimi ilk aldıgımdaki hali.
2. fotografta çiçeğin çiçekleri geçtikten sonra sapından kestiğim son hali
3. fotoğrafta saksı dışında kalan köklerinin nasıl kurudugu görülebiliyo
4. fotografta kesilen saptan yeni yavru cıktı bu arada kestıgın yere mum damlattım klasik bi bilgi umarım doğru yapmışımdır. kesilen yerin hemen altında bi tomurcuk daha çıktı. öteki keikide daha önce 2 yaprak vardı fakat temizliğe gelen kadın çiçeği düşürünce yapraklardan teki kırıldı. şimdi o aradan kırmızı renkte yeni bir yaprak çıkıyo sanırım. çiçeğime yapmam gerekenler var mı acaba yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. saygılar...

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 06-11-2007, 14:56   #429
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bitkide bir sorun yok gibi görünüyor. dışardaki köklerin kuruması bunların kuru kalmalarından kaynaklanıyor. Şayet kaloriferin üzerinde duruyorsa bu kuruma olayı ortaya çıkıyor. Köklere 2-3 günde saksı harcını fazla ıslatmaddan su püskürtün. Keikiniz yani yapraklar da açıcaktır. Bir iki kalın kök verince de çiçek sapından ayırıp başka bir saksıya ekebilirsiniz.

Eski 06-11-2007, 15:46   #430
Ağaçsever

korhan's Avatar

peki yeni çiçek açmamasının nedeni toprağının değişmesi gerektiği için mi acaba çünkü daha aldıgım topragıyla duruyo 1 seneyi geçti. sıvı gübrelemeyi de 2 sulamadan birinde yapıyorum. sulamayayı da substratın kurumasını beklıyerek yapıyorum yaklasık bir hafta 10 günde sulama yapıyorum. ayrıca çiçeğin bulundugu yerle ilgili de sizi daha sonra rahatsız edecem izninizle. teşekkür ederim bilgiler için. saygılar...

Eski 06-11-2007, 16:42   #431
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Feyzan,

ben kesim yerlerinin ve köklerin desenfektasyonu için bu bitkilerde kömür tozu veya Benlate tavsiye ederim.

Sayın Korhan,

Sonradan yazmıya unutuğum bir konu geldi aklıma. köklerin kurumaması için genişçe bir saksı altlığına mıcır taş veya pomza kırıntısı yayıp saksıyı bunun üzerine koyun. ancak sulama suyunuz saksının altına değecek kadar çok olmasın.

Eski 06-11-2007, 18:28   #432
Ağaçsever

korhan's Avatar

tamam teşekkür ederim.

Eski 07-11-2007, 22:44   #433
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Merhaba arkadaslar ;
bir hafta önce bir orkide aldim. Bu sabah uyandigimda 3 tane tomurcuk masanin üzerindeydi ( yani tomurcuklarin hepsi) , bir kac cicektede büzülme var sizce bu neden olmus olabilir. Yoksa benim prensesim hastami. Resimlerini asagiya ekliyorum.

liliz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 23:17   #434
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ya ışığı az, ya bulunduğu yer ona serin geldi.
Ama asıl aklıma gelip de sormak istediğim bu bitkinin yanında olgun meyveler v.s. gibi ethan gazı üretebileek başka bitkiler mi var.

Eski 07-11-2007, 23:48   #435
Ağaçsever

praecox hizli cevabiniz icin cok tesekkür ederim.

Bitkinin yaninda sadece palmiye var resim cekmek icin baska yere getirdim orkidemi , asil yeri resimde görünen yer degil. Orkidem oturma odasin duruyor ve cama 1,5 metre uzaklikta . Odamin camini havalandirmak icin sürekli üstten aciyorum rüzgarada maruz kalmiyor ayrica odanin sicakligi 23 derece civari .( Saniyorum ben cicek bakimi konusunda cok fazla tecrübesizim. . ) Acaba isik yetersiz olabilirmi sadece öglen saat 2 gibi biraz günes görüyor.(Ben Almanya'da yasiyorum birkac gündür malesef sürekli sisli bir hava günes hic yok) . sizce ne yapmam gerekiyor ? gelecek günlerde cicegin durumunu gözlemlemem mi gerekiyor , yoksa müdahalede mi bulunmam gerekiyor. ? ( kusura bakmayin ilk orkidem ve 1 haftada bu hale gelince biraz panik yaptim)

Eski 08-11-2007, 09:45   #436
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Phaller ne pahasına olursa olsun çiçeklerini diri ve canlı tutarlar.Bitkinin alt kısımlarını göremesekte bu phalin kanımca çiçeklerinin miyadı dolmuş , çiçekler ve olgunlaşamamış tomurcuklar teker teker dökülecektir.Çiçek sapı gördüğüm kadarı ile sağlıklı ve yeni tomurcuklar oluşturuyor birkaç aysonra yeniden çiçek verecektir.
Phallerinizi ışıkla ısıtan ısıtıcılardan uzak tutun .

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 10:01   #437
Ağaçsever

ephesos cok tesekkür ederim. bugün diger ciceklerde büzülmeye basladi . Insallah dediginiz gibi aldigim yerde uzun süre kalmistir ve ciceklerin miyadi dolmustur. 1 tane yeni tomurcuk olusumu var diger 3 cikinti dökülen tomurcuklarin yeri( sanki tomurcuklarin kiifi gibi duruyor. ) Yapraklarda cok saglikli , köklerde. En iyisi beklemek ve görmek sanirim. Bu arada orkideyi günesli günler gelene kadar camin önüne aldim biraz disarisini izlesin :-) . Bulundugu seramik saksinin alt kismini cakil taslari ile doldurup kökleri islatmayacak kadar su doldurdum. ( su hic bir sekilde köklerle temas halinde degil.) kalörifer üzerinde oldugu icin belki neme ihtiyaci vardir diye düsündüm.

Eski 08-11-2007, 10:33   #438
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Camın önünde olması Almanya gibi güneş fakiri bir yerde problem olmaz aksine gereklide.
Phalinizi kalorifer üzerine koymayınız eğer cam önü çıkıntısı yok ise peteğin üzerine tahta gibi birşey koyduktan sonra saksıyı koyunki yükselen ısı bitkiye zarar vermesin , phallerin kökleride fotosentez yapar bu yüzde dekoratif görüntüden taviz verip çiçeği şeffaf saksısıyla tutun.
Bu çiçeği Almanyadan mı Eskişehirden mi aldınız.Böyle dengesiz ve ani dökmeler bitkinin üşütülmüş ve ışıksız kalma ihtimalinide göz önünde tutmanızı gerektirir , sayın hocamın dediği gibi bitkilerin olduğu ortamda meyve artıklarını uzun sürebekletip çürütürseniz gene bu olayla karşılaşabilirsiniz.
Bitkinizi sağlıklı şekilde yetiştirip bol çiçekli günler geçirmek istetrseniz üstat preacox un bu bitki hakkında yazdığı yazıları okuyun ve yenilerinide takip edin , her konuda yanınızda olmaya ve yardım etmeye devam edeceğiz.

Eski 08-11-2007, 11:04   #439
Ağaçsever

ephesos ben 7 yil önce Almanyaya geldim su anda Almanyada yasiyorum. Cicegimi Almanyadan aldim. Cicegi aldigim yer bir cicekci **** sera degil , migros gibi bir magaza. Belki orada bakimina özen gösterilmedi onun icin simdi bu halde. Orkidelerim icin gübre aldim 4 haftada bir gübreleyecegim. ( kutusunda o sekilde yaziyor ) . daha öncede söyledigim gibi orkidem oturma odamda ve meyve bulunmuyor. Bu cicekler gercekten kücük bir bebek gibi. . Annem cicek bakimi konusunda gercekten cok bilgilidir herkez ciceklerine hayrandir. keske genlerime ondan birazcik bu konuda birseyler alabilseydim . Annem cok uzakta oldugu icin (Türkiyede) ondan yardim alamiyorum . hepiniz gercekten cok iyisiniz. Hepinize yardimlariniz icin cok tesekkür ederim.

Eski 08-11-2007, 13:47   #440
Ağaçsever

korhan's Avatar

Evet, bu bitkiler bir bebek gibi bende bu yüzden bitkimin adını nazlı koydum. Onu çok seviyor ve tekrar çiçek açmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Yardımlarınız için hepinize çok teşşekkür ediyorum.
Bu sitedeki bilgiler olmasa nazlımı belki de şimdi kaybedecektim

Düzenleyen praecox : 08-11-2007 saat 13:58 Neden: İmla...!
Eski 12-11-2007, 22:55   #441
Ağaçsever

Arkadaslar malesef orkidem tüm ciceklerini ve tomurcuklarini döktü . Yalniz cicek sapinin tam ucunda tomurcuga benzer bir cikinti var. Asagiya resmini ekliyorum. Diger cikintilar ciceklerin döküldügü yerler.
Soruma gelince simdi ben bu tomurcugun acmasinimi beklemeliyim ?yoksa ( bu tomurcuk degilde ben kendimi mi avutuyorum ) sapi kesmelimiyim ? ( bu konuda daha cok cahilim lütfen kusura bakmayin )

Denizardacan beğendi.
Eski 13-11-2007, 00:35   #442
Kaybettik...

praecox's Avatar

Benim şahsi deneyimlerim kesmeniz yolundadır. Bu durumda o filiz asla yeni çiçekler oluşturmıyacaktır.

Eski 13-11-2007, 09:58   #443
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın hocam şimdi bu soru hakkında cevap olarak verilecek ve deneyim ve gözlemlerin ışığında birkaç seçenek sıralamak mümkün , hocamın da dediği gibi sizin gibi yeni başlayan arkadaşın farklı maceralara atılması hüsranla sonuçlanabilir.
Kesmeniz en uygunu rizoma en yakın yerden kesiniz.
Hocam açan phaliniz var mı ? Bu kış phal resimlerinden forumda bir sergi yapmaya ne dersiniz ?

Eski 13-11-2007, 13:29   #444
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Benim şahsi deneyimlerim kesmeniz yolundadır. Bu durumda o filiz asla yeni çiçekler oluşturmıyacaktır.
Hizli cevap icin cok tesekkür ederim arkadasim. ephesos sanada cok tesekkür ederim.

Cicek sapini cicek acmamis bogumun 2-3 cm üzerinden kesiyorum. ( bu sitede okudum bunuda ) saniyorum ki dezenfekte amacli mum vs. damlatmam gerekmiyor .

Eski 13-11-2007, 23:34   #445
Ağaçsever

korhan's Avatar

Kendi ufak bilgi dağarcığımla size yardımcı olmak isterim. Mum damlatmak bence gerekli. Çünkü ben çiçeğimin sapını kestiğimde 1-2 gün mum damlatmamıştım. Bu süre içinde kesilen yerden çiçeğin öz suyu geliyordu ve bu da çiçeğin enerjisini boşa akıttığını gösterdi bana. Bende mum damlattım daha sonra bu saptan yavru verdi. enerjisini yavruya aktardı. Hocalarım daha iyi bilir tabi. Benım fikrim kesilen yerin kapatılması yönünde yoksa o sap kurumaya başlar.

Eski 14-11-2007, 00:35   #446
Ağaçsever

Korhan sanada yardimin icin ayrica tesekkür ederim . Yalniz benim kafam simdi iyice karisti . Mum olayini ne yapmamiz gerekiyor ? . Mum zararli bir madde degil bir zarari olmaz sanirim ama emin de degilim acikcasi. Ustalarim sizler bu konuda ne düsünüyorsunuz?

Eski 14-11-2007, 13:29   #447
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Merhabalar

Bundan dört ay önce hayranı olduğum bu çiçeğe sahip oldum,ve aynı problemler bendede başgösterdi.Aldığımda bir kısmı açmış onyedi tomurcuğu vardı ,ve sonra aynı sizinki gibi oldu.Bende bu sitede okuduğum gibi kestim iki tane yaprak çıkardı ama ne zaman çiçeklenir bilmem (***. en kısa zamanda).Bu siteyide bakımıyla ilgili araştırma yaparken keşfettim ve doğayı seven biri olarak ve çok sevdim.

Düzenleyen günsu : 19-02-2008 saat 06:44 Neden: Gereksiz anlatım
günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 18:09   #448
Ağaçsever

korhan's Avatar

Sonunda çiçeğimin kırılan yaprağının ordan yavru bi yaprak çıkmaya başladı bu arada benımde mum damlattığım görünüyor. benım çiçeğimde bi zararı olmadı. Hocalarımıza bir sorum var. 2. fotoğrafta keikinin üstündeki boğumda. kesim yaptıgım yerin hemen altında bir tomurcuklanma daha var, acaba ordan da keiki çıkma ihtimali var mı?
(arkadan cymbidium'um da görünmüş )

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 16-11-2007, 10:11   #449
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın korhan,

Phal.inizin üst gözünden çiçeklenme oluşması büyük olasılık ancak bir tek daldan hem keiki hemde çiçek bitkiye fazla gelebilir. Durum keiki'nizi kurtarmanız gerektiği doğrultusunda.
Size naçhizhane tafsiyem keiki oluşumu gözün ve diğer gözün ortasından kesmeniz. Uyup uymamakda karar sizin.

Bu arada bu gibi kesiklerde mum damlatılması veya aşı macunu tatbik etmek gerekmez. Makasınızı alkolle silin yeterlidir.

Eski 17-11-2007, 00:59   #450
Ağaçsever

Bir Alman sitesinde mantar enfeksiyonlarina karsi kesige tarcin **** kömür tozu sürülebilecegini okudum önlem amacli bende kesigin üzerine biraz tarcin serptim 3-4 gündür sapta hic bir defermasyon yok.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024