agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-08-2008, 10:03   #901
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
- Newyorker : Nilüfer hanım orkidenizi aldım. Geldiğinde perişan haldeydi toprağı felan dağılmıştı ve geldiğinde yeni saksıya aldım suladım

- Eylems : Newyorker, saksının şeffaf olması gerekiyor. Phalin kökleri solunum ve fotosentez yapmakta bu şekilde kökleri ışık alamayacağı için bir süre sonra çiçeğiniz ölme eğilimine girer.

- Newyorker : Ne zaman şeffaf saksıya geçirmeiyim???

- Eylems : Hemen. Hatta geldiği saksı şeffaf olmalı. Eski saksısını temizle ve hemen eski saksısına geri al. Köklerini kırmamaya çok dikkat et. Forumun baş sayfalarını okumalısın.

- Newyorker : Yeni şeffaf saksıya diktim. Acaba gübre konusunu biraz anlatırmısınız. Özel bir gübresi var mı?
İzliyorum da, bu kadar yazı bir işe yaramıyor. Bazıları "hap gibi bilgi" istiyor. Araştırmak, önce yazılanları okumak falan gibi istekleri yok.

Deneyimi artıncaya kadar, newyorker'a bitki göndermemeniz iyi olur.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 10:12   #902
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Bunu biliyordum ama internette okuduğum kadarıyla saksı farketmezmiş. Kaynak yanlış sanırım.

newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 10:22   #903
agaclar.net

malina's Avatar

Okuduğun yerin linkini verir misin?

Eski 25-08-2008, 10:24   #904
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bu konuyu biraz irdelemek gerekiyor sanırım.

Bende şimdiye kadar hep saydam saksı konusunda terredütlerim vardı ancak çoğu kaynaktan ilaada saydam saksı gerekliliği zorunlu kılınıyordu.
Büyüyen yaşlı iri yapraklı Phal.lerde Türkiye'de saydam saksı hep sorun oldu. Üretici firmaların çoğunun ya plastiklerinde sorun vardı ya kalıpları çizikti (mantar ve küf üremesi kaçınılmaz oluyordu bu bağlamda) vede drenaj için delikleri çok yetersizdi.

Çok güvendiğim bir kitapdan (Phalaenopsis adlı kitabın yazarları Olaf Gruß, Manfred Wolff) ve diğer kaynaklardan okuduklarım ise bu konuda phal.lerin kökleri saksı harcında ışıksız ortamda asimile oldukları yani adapte oldukları ve saydam saksı gerektirmedikleri yolunda oldu.

Ben artık saydam saksıya dikim konusunda çok da kuralcı değilim. Zaten bir tek dar saydam saksıda kökler çeperlere yapışıp yeşil kalıyorsa da saksı harcı içindekilerin böyle bir şansları da yok.

Kökler ışık durumuna tamamen adapte oluyorlar vede kök uçları sadece photosentez yaptıklarından saksı harcına girince bu olasılık da mecburen ortadan kalkıyor. Zaten saksılar yan yana olunca veya üzerinde altlık v.s. konulunca saksı içine geçen ışığın bu köklerin photosentez yapıcakları ışık yoğunluğu da sınırlanmış oluyor.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 10:28   #905
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Linki az önce bende aradım ama bulamadım. Bende marak ettim. arama motorundan bayağı ilerki sayfalardan bulmuştum O siteyi.acaba kim demiş öyle??

Eski 25-08-2008, 10:35   #906
agaclar.net

malina's Avatar

O linki bulsan iyi olur. Yukarıda praecok'un yazdıklarına ek olacak bilgiler çıkabilir.

Eski 25-08-2008, 10:39   #907
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Tamam bulmaya çalışırım.Yeni bilgiler çıkabilir. Sayın preacox'a bir soru sormuştum. Acaba o soruya dönebilirmiyiz?

Eski 25-08-2008, 10:39   #908
Ağaçsever

nilüfer.j.s.'s Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2008
newyorker, benim size yolladığım orkide zaten şeffaf saksıdaydı, sadece saksı harcını değiştirmeniz lazımdı , çiçekleri zaten üzerindeydi - sadece kargo'da bozuldu ve sap kırıldı - onu kesmeniz lazımdı
yeni çiçekler 2 ay sonra olabilir iyi bakım şartlarında, ama en az iki ay geçmeli,çunku zaten çiçekliydi, **** çiçek yerine "keiki" oluşabilir , nem, bol ışık (direk güneş değil!!),normal su (fazla su çürütür), bol hava
bakım konusunda daha fazla araştırma yapmanız lazım
başarılar !

nilüfer.j.s. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 10:46   #909
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Biliyorum inşallah dediğiniz gibi olur. Ben sapı kırılan yerden kesip üzerini tarçınladım(forumdan okuduğum kadarıyla). Çok üstüne dırdum ve mutlaka çiçek sapından birşey bekliyorum. Ne olsa yaparım. Preacox bana ne önerirsiniz? Ne yapmalıyım o çiçek sapının yeni bir oluşum göstermesi için.

Eski 25-08-2008, 10:59   #910
Kaybettik...

praecox's Avatar

Gözü kaplıyan yaprakçık beyazlamış ise çok ümit yok gibi.
Ancak çıkmıyan candan ümit kesilmez derler. 1-2 hafta kadar karanlık bir yerde sıcakta bekletirseniz keiki olasılığı yüksek. Ancak saksı harcını değiştirdiğiniz ve kökler sarsıldığı için bitki şu anda stresde.

Benim size tavsiyem çiçek sapından ve keikiden şu etapda feragat edip dibindeki gözün 1 cm üzerinden kesmeniz vede bir hafta sonrası gübreleme ile phal.inizi dinlendirip stresini atmasını, ortama uyum sağlayıp sinirlerinin yatışmasını beklemenizdir.

Siz de kargoda öyle bir kutuda taşınsanız yeni bir eve yerleşseniz nasıl ki odaları yatağınızı yadırgarsanız o phal de öyle şimdi tüm bu yer değişikliğine rağmen bir de bu nazlı bitkiye sen şimdi doğuracan veya çiçek açıcan diye bir baskı yaparsanız. Gücenir...

Eski 25-08-2008, 11:07   #911
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Benim demek istediğim o değil dal çok taze ve yaprağı sanki hırpalanmış gibiydi. Ama yaprak tazeydi, yeşildi ve tomurcuk bayağı şişkin. yani anlayacağınız ben çıkardım yaprağı.
burda gübre kolay bulunamıyor. çiçekçilerde az var burda. normal sıvı gübrede kullanılmaz... anlaşılan iş doğallığa kaldı.

Eski 25-08-2008, 11:24   #912
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi newyorker Mesajı Göster
Benim demek istediğim o değil dal çok taze ve yaprağı sanki hırpalanmış gibiydi. Ama yaprak tazeydi, yeşildi ve tomurcuk bayağı şişkin. yani anlayacağınız ben çıkardım yaprağı.
burda gübre kolay bulunamıyor. çiçekçilerde az var burda. normal sıvı gübrede kullanılmaz... anlaşılan iş doğallığa kaldı.
Alıntı:
Ben pek birşey yapmadım ben zaten o yaprağı açıktı ve yaprak kurumuştu. belirgin bir yarasıda yoktu. Ama şimdi ne yapıcam?
Çelişkil veya anlaşılmaz yazarsanız bu konu böyle burda sayfalarca uzar.

Hangi yazınız doğru?
Karar verin. En son kaça olur?

Siza saksı değişti bitki stresde diyorum siz hala pazarlık yapıyorsunuz keiki için benle değil phal.inizle masaya oturun

Eski 25-08-2008, 11:26   #913
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Yaprak tamamen yeşildi... ilkte yanlış yazdım.

Düzenleyen newyorker : 25-08-2008 saat 15:02
Eski 26-08-2008, 07:39   #914
Ağaçsever

nilüfer.j.s.'s Avatar

bakın, ben sırf deney amaclı hasta köklü bir phal.aldım, yeni şeffaf saksıya yerleştirdim,çürümüş kökleri kestim,saksı harcını değiştirdim tabii ki, normal suluyorum (saksı harcı kurudukça) ,bazen hazır sıvı orkide gübresi kullanıyorum, etrafında su püskürtüyorum nem için- ve fazla birşey beklemiyorum!
bitkiler insanlardan daha da hassaslar , insana bile fazla baskı yaparsan-strese girer ve tamamen bırakır kendini
newyorker'e yolladığım bitki çok sağlıklıydı,kökleri güzeldi,hiç çürük yoktu,eğer yaprakları hasar görmüşse bile - önemli olan köklerin sağlığıdır - dış görüntüsü değil
lütfen bitkiyi fazla zorlamayın,istediği ortamı yaratın - o kendi gelişir
boyle sabırsızlıkla keiki ve çiçek beklerseniz- hiçbişey başaramazsınız,çiçek tomurcuğun oluşmasından çiçek açmasına kadar bile 2 ay geçiyor !!!!!
sabır...............

Eski 26-08-2008, 14:10   #915
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2007
Herkese iyi günler,
Mayıs ayı içerisinde bir phalaenopsisim oldu.Tabiiki dışarıdan alınan hemen hemen her çiçek gibi bol tomurcuklu ve çiçekliydi. İki hafta içerisinde tomurcukları ve çiçekleri kaybettim. Altı adet yaprağı vardı ve bu yapraklardan üçüde sarararak kendiliğinden düştü.Bu konularda biraz telaşlı olduğumdan uzman yardımı alayım dedim ve orkideyi bir seraya götürdüm. Saksı bana geldiğinde vazolarda kullanılan iri granül kumla doldurulmuştu. İlgiliye durumdan bahsettim ve orkidenin şeffaf bir saksıda olması gerektiğini söyledim. Çiçeği inceledi, belirtilen boğumlardan kesti, kalan yaprakların çok sağlıklı olduğunu, granülün bir nevi drenaj işlevi gördüğünü ve altında kendi toprağı olduğunu öyledi. Haftada bir sulamaya devam etmemi tavsiye etti ve birde orkide besini verdi. Bugün çiçeklerle ilgilenirken saksıda su birikimi olduğunu farkettim,dibini deldim ve suyu boşalltım. Bu arada acemilikten mi bilinmez yaprakların birini daha kaybettim. Forumda yazılanları okudum, buna göre iki yaprak sarkık ve buruşuk değil,sertler ancak dik sayılmazlar.Dallarıda inceledim uçlarında tomurcuğa benzeyen hareketlenmeler var.Beni korkutan granülün içinden çıkan çürümeye yüz tutmuş kökler oldu. Birkaçını temizledim, o esnada sağlam köklerinde oldukça ıslak olduğunu farkettim. Kendime güvenemediğimden zedelemeyeyim diye kökleri çok fazla açamadım. Resim gönderemediğim için mevcut durumu mümkün olduğunca ayrıntılı anlatmaya çalıştım. Toprak ve saksı değişimi konusunda ne önerirsiniz?
Saygılarımla!

ardaezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 08:37   #916
Ağaçsever

nilüfer.j.s.'s Avatar

ardaezgi,phalaenopsisler bol hava sever, saksılarda su kesinlikle birikmeyecek- hazır orkide toprağı alabilirsiniz, çiçekçilerde satılıyor, genel olarak çam kabuğu veya hindistan cevizi kabuğu kullanılır, kozalak ta katılıyor bazen

Eski 27-08-2008, 10:06   #917
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nilüfer.j.s. Mesajı Göster
kozalak ta katılıyor bazen
Bu konuda deneyiminiz oldu mu? Yoksa bu da mı Rus sitesindeki bir tavsiyeden bir söylem mi?

Kozalakları kaç oranda saksı harcına katıyorsunuz? Avantajları nedir?

Bizi bu konuda biraz aydınlatırmısınız?

Eski 27-08-2008, 11:20   #918
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Praecox hocam, kozalak katılması konusunda tam bilgili değilim. Bir fikir vermesi açısından bir dönem orman köyünde yaşadım ve gözlemime göre kozalaklar uzun süre çürümeden durabiliyorlar. Yanıcılığı durumuna bakıldığında ise çıra misali parlak ve ısısı yüksek. Tabiatında çıranın özünde bulunan maddeden olduğunu düşünmekteyim. Buda orkidenin gelişimine zarar verir mi bunu da sizden öğrenmek dileğindeyim. Çünkü büyük kentlerde çam kabuğundan ziyade bazı parklarda kozalak bulma imkanı var. Kozalakla saksı harcı yapma fikri bilinçsizce cazip gelebiliyor.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 16:48   #919
Ağaçsever

nilüfer.j.s.'s Avatar

yorumlarınız için teşekkür ederim, rus siteden alınan bilgi değil bu - tanıdıklarımdan biri kullanıyor ve bitkileri çok iyi durumdalar , ben kendi bitkilerim için kullansaydım- yazardım.
bildiğiniz gibi, phalaenopsis gibi türler için köklerin hava alması çok önemlidir

Eski 27-08-2008, 22:57   #920
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi newyorker Mesajı Göster
Bende kullandım kozalak. Aralara koyunca güzel hava aldırıyor phalimize...
Dün bir bugün iki sayın newyorker.
Konuyu aklileştirmeden bir şeyler yazacaksanız deneyimlerinizi bilgilerinizi paylaşıcaksanız buyrun.

Ama bu konuda forumu "bende varım burda" gibilerden mesajlarla şişirmemeniz gerektiğini konusunda uyarıldınız sanıyordum.

Sayın nilüfer,

sayın eylems'in de değindiği gibi çam ağaçlarının reçineleri kabuk ve kolay yanan reçineli kozalakların reçineleri saksı harçlarında sorun oluyor. Kozalak katıldığı konusunu da yine ilk kez burda duydum. Bu konudaki arkadaşınızın denemeleri kaç bitki ile ve kaç yıldır sürüyor diye de yazarsanız...

Eski 28-08-2008, 14:30   #921
Yeni Üye

ay-ay-das's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Sayin praecox, cicekcilerde asagidaki fotografdaki gibi vazo icinde orkideler var, cok begeniyorum ama busekilde bakimi nasil olur bilmiyorum,fikrinizi ögrenmek isterim. Saygilar.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen ay-ay-das : 28-08-2008 saat 14:41 Neden: fotograf
ay-ay-das Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 19:33   #922
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
phalaenopsis

Sevgili arkadaşlar 10 senedir bütün uğraşı ve çalışmalarımız sonuç vermedi bu orkideyi yetiştirmekte muaffak olamadık bu hafta seradan cıkarıp imha ettik . Sıra vandaya geldi bu senede olmazsa oda aynı akibete uğrayacak İkiside cok güzel ve gösterişli ama bir mevsimlik çicek geçtimi uğraşmaya değmiyor zaten muaffak olan seraya da raslamadım Bitkisi bozulanlar üzülmesinler selamlar

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 21:19   #923
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar 10 senedir bütün uğraşı ve çalışmalarımız sonuç vermedi bu orkideyi yetiştirmekte muaffak olamadık bu hafta seradan cıkarıp imha ettik . Sıra vandaya geldi bu senede olmazsa oda aynı akibete uğrayacak İkiside cok güzel ve gösterişli ama bir mevsimlik çicek geçtimi uğraşmaya değmiyor zaten muaffak olan seraya da raslamadım Bitkisi bozulanlar üzülmesinler selamlar
Neden ama?

Çok tuhaf... anşıyamıyorum. Benim evde 30 yıldır rahatlıkla becerebildiğim bir orkide sera da neden sorun yapsın.

Eski 29-08-2008, 16:45   #924
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın ay-ay-das,

Phal.lerin kökleri çok kolay asimile olurlar. Hatta hydrokültürde, seramisde veya hydroponik metodlarla da bakılabilirler.
Normal saksı harcından böyle suya uygun kökleri oluşturması için zaman tanımak gerekir. Birden sulu hydroponik bir ortama alınamazlar.
Ancak ben sphagnumlu phal.leri petşişeyi kezip saksıyı üzerine oturtuyorum kökleri suya uzanıp kolayca asimile oluyor aynende sizin vazolu resimdeki gösterdiğiniz halde.
Hoş vazo pet şişeden daha iyi durmuş ya

dilekf beğendi.
Eski 29-08-2008, 17:14   #925
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
İlginç birşey. Vazonun ya da pet şişenin dibindeki sürekli nem ve havasızlık köklerde çürümeye neden olmuyor mu peki?

Diyelim ki nispeten derin bir saksı aldık ve dibine büyük parçalar halinde strafor koyup üstüne orkide harcımızı ve tabii orkidemizi yerleştirdik. Tabaktaki su orkide harcına değil de sadece saksı dibine, biraz da strafora temas etti. Vazo ve pet şişe örneğindeki gibi straforun arasından aşağı doğru uzayacak köklerin suya devamlı temas etmesi de kök çürümesine varacak bir sorun olmaktan çıkar mı bu durumda? Yoksa tampon bölge olarak arada hava kalmış mı olması gerekir?

Açıkçası orkideyle ilgili nerdeyse her kaynak özellikle saksı dibinde su bırakılmamalı diye uyarırken bazı arkadaşlarım bana zaman zaman arkadaşlarının evinde, altında su dolu tabakla duran ve 4. kez çiçek açan orkidelerden bahsediyorlar ve şaşırıyorum. Belki yukardakine benzer bir durumla açıklanabilir bu. Hurafeyi ilimle açıklama çabası.

Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 17:36   #926
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu konunun püf noktası köklerin asimile olması veya değişime uğraması. hydrokültür olarak phal.ler ve phaplar.ın yetiştirildiği sıkça rastlanan bir konu.
suya giren kökler havai köklerden çok daha değişik adeta ince kıl gibi yan köler oluşturup kürklü görünümlü değişik bir kök yapısı var bu sudaki köklerin. aradaki hava boşluğu da önemli bir nokta. zira kök suya doğru gelişirken de neme ve soradan suyun içine daldığı gelişimi esnasında kök de ona göre bir oluşum gösteriyor.

Eski 29-08-2008, 21:35   #927
Yeni Üye

ay-ay-das's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Saksiyla birlikte bu sekildeki bir vazoya yerlestirsek,vozoya birazda su eklesek olurmu merak ettim.

ay-ay-das Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2008, 21:56   #928
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Vazo çok hoş bir görüntü oluşturmuş, ben de yaklaşık dört yıldır bu çiçeği büyütüyorum, bir kez saksısını değiştirdim, neredeyse iki katı büyüklükte bir saksıya aldım.

O sene çok dallı budaklı açtı, belliki mutlu olmuştu, toprak harcı olarakda sadece kayın ağacı kabuğu kullandım, ayrıca 15 günde bir özel gübresinden veriyorum dinlenme dönemlerinin dışında.

Sulamasınada pek özen gösterdiğimi söyleyemem, ama asla çeşme suyu kullanmadım, her zaman bütün çiçeklerimi arıtılmış suyla suladım, tabağındada genellikle su kalırdı ve bu güne kadar bir sorun olmadı.

Her zaman direk güneş görmeyen ama yoğun ışık alan tercihen nem oranı yüksek olduğu için mutfakta ve hava akımlarından uzak tutmaya özen gösterdim.

Bu sene Ocak ayından itibaren açmaya başladı, 28 tane çiçek vardı üzerinde ve tam üç ay taşıdı çiçeklerini.

Orkide bakımının sanıldığı kadar zor olmadığını anlatmak için uzun uzun yazdım, siz ondan korkarsanız o da sizden korkar, onu sevin yeter.

Ben de şimdi böyle bir vazo içine yerleştirmek istiyorum daha kısa ovalde olabilir.

Denizardacan beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2008, 01:40   #929
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Sayın praecox,
Phal.çiçek saplarını 1 ay kadar önce tarif edildiği gibi budamıştım.Bir tanesinin boğum üzeri yaprakçığının dün tamamen kuruduğunu farkettim ve yine forumdan okuduğum kadarıyla o boğumdan ümidi kestim.Bir altındaki boğumun 1 cm üzerinden kestim ancak oldukça üzüldüğüm bir sonuçla karşılaştımkuru yaprakçığı koparmamla altındaki taze tomurcuğu gördüm,bitkinin 1 aylık emeğini kesip atmış oldum,demek yaprakçığın kuruması birşey değiştirmemiş,ben ne yapayım şimdi,sapı dipten mi keseyim alttaki boğumdan mı medet umayım?Şimdi çiçek vermesi oldukça gecikecek mi yoksa aynı stimulasyonla sonbaharda tomurcuklanır mı?Nasıl üzüldüm anlatamamBir daha bitkilere dokunmayacağım,verilen bilgileri değerlendirmek ama genellememek lazım demek ki...
Saygılar

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2008, 09:33   #930
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın phal,

o göz tomurcuk oluşturmuş gibi görünse de gelişimi başaramamış ve kurumıya başlamış demektir. Üzülecek bir durum yok ortada. O tomurcuk da orda kuruyacaktı zaten ilerde. Oradan bir çiçeklenme veya keiki oluşumunu başaramadı demek.
Elbette çoğu şey gibi bu konuyu da geneliyemeyiz ama olası bir çiçeklenme de çok ender bir durum olurdu. Ben de bu gibi durumlarda göz filizlenip de öyle kaldığına çok şahit oldum. Bir oluşum oluabiliyor ama göz kapağı kuruduktan sonra oranın gelişimi durmuş demek olur. vede bir gelişme gözlemlenemez.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024