agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-08-2008, 17:46   #931
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sayın phal,

o göz tomurcuk oluşturmuş gibi görünse de gelişimi başaramamış ve kurumıya başlamış demektir. Üzülecek bir durum yok ortada. O tomurcuk da orda kuruyacaktı zaten ilerde. Oradan bir çiçeklenme veya keiki oluşumunu başaramadı demek.
Elbette çoğu şey gibi bu konuyu da geneliyemeyiz ama olası bir çiçeklenme de çok ender bir durum olurdu. Ben de bu gibi durumlarda göz filizlenip de öyle kaldığına çok şahit oldum. Bir oluşum oluabiliyor ama göz kapağı kuruduktan sonra oranın gelişimi durmuş demek olur. vede bir gelişme gözlemlenemez.
Teşekkürler sayın praecox içime su serptiniz,insan belli bir konuda deneyimsiz olunca aynı miktarda peşin hükümlü ve endişeli oluyor,buna meslek yaşamımda da sık sık tanık oluyorum.Peki alt boğum üzerinden kesmek mantıklı mı yoksa o dal dipten kesilmeli mi?

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 23:12   #932
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi phal Mesajı Göster
Teşekkürler sayın praecox içime su serptiniz,insan belli bir konuda deneyimsiz olunca aynı miktarda peşin hükümlü ve endişeli oluyor,buna meslek yaşamımda da sık sık tanık oluyorum.Peki alt boğum üzerinden kesmek mantıklı mı yoksa o dal dipten kesilmeli mi?
Korkarım o dal artık iflah olmıyacak. Miadını doldurmuş. Dipten kesmeniz ve yeni çiçek sapı oluşmasını beklemeniz uygun olur. Sonbaharda çiçeklenme vakti gelecektir.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 12:19   #933
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
En alttaki küçük taprağı incelerken elimde kaldı. birşeyler ters lütfen yardım edin. zaten hafif sararmış gibiydi.

Saksı dışından görünen 1 kökünde içi boşalmış başka bpzulma yok. Yaprağın düşmesi doğal olabilir çünkü küçüktü ve bitkinin 7 yaprağı vardı.

Bütün kökleri çürüdü 2 kökü kaldı. Yardım edin lütfen... Çok üzüldüm asla daha orkide almam. Hevesim kırıldı...

Düzenleyen praecox : 03-09-2008 saat 11:51
newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 14:12   #934
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi newyorker Mesajı Göster
Bütün kökleri çürüdü 2 kökü kaldı. Yardım edin lütfen... Çok üzüldüm asla daha orkide almam. Hevesim kırıldı...
Bunu siz yazmıştınız silmiştim.

Alıntı:
Bende kullandım kozalak. Aralara koyunca güzel hava aldırıyor phalimize...
Eh uzman sizsiniz şimdi de vaz mı caydınız.

Söylenenleri deneyimi olanları eleştirip fikir "türeteceğinize" tarzınızı ve yaklaşımınızı değiştirin.

Baştan beri uyardım ancak çok da şevkinizi kırmamak adına ileri gitmedim, ancak şunu söyliyebilirim ki bu bitkileri çok kolaya aldınız Dieffenbachia'larla bir koydunuz.
Ama görüyoruz ki kazın ayağı öyle değilmiş.
Çocuk bahçesine çevirdiniz burayı sayın newyorker.

Resim eklemezseniz de bir şey söylemeye kaçınır olduk zira bir kuruyan sararan yaprak sonradan yeşeriyor.
Sizdeki koşuları ben anlıyamadım.

Saygılar

Eski 03-09-2008, 21:24   #935
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2008
öncelikle herkese merhaba; aranıza yeni katıldım. mayıs ayında üzerinde çiçekli olan Phalaenopsis aldım. yaklaşık 1 ay sonra çiçeklerini döktü. ve hafta 1 kez aynı gün sulamaya dikkat ettim. ama geçen hafta bir yerde çiçekler döküldükten sonra çiçeklerin bulunduğu dalı ortadan kesmelisiniz diye bir yazı okudum ve kestim. 2 gün sonra kestiğim dallar kurudu, şimdi ise onları taşıyan sap kurumaya başladı. eğer bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

bergm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 22:14   #936
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Orkide yetiştiriciliğinde deneyimli arkadaşların dikkatine!

merhabalar,

Bir gecede 6 saksı orkide sahibim oldum. Bodrum'da yaşayan kızımın çiçekçi arkadaşı, orkidenin çiçeğini kullandıktan sonra yetiştirmesi çok güç olduğundan, orkide bitkisini saksısıyla beraber elden çıkarıyormuş. Kızımda çiçekleri çok sevdiğim için bana getirdi. Internette orkide bakımı ile ilgili araştırmalar yaptım.Sizlerinde bu konudaki deneyimleriniz ve önerileriniz benim için çok faydalı olacaktır. Genel görüntü açısından çok sağlıklı görünüyorlar, cinsi Phalaenopsis fotograflarını ekliyorum.
saygılar

Eklenen Resimler

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 16:51   #937
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Sayın Praecox, forumdan ve internetten edindiğim bilgilere gore, evim orkide yetiştirebileceğim uygun ortama sahip. Cok da hevesliyim. Ancak bu orkidelerin çiçek açıp açmadıklarını bilemiyorum. Haftada bir kere su veriyorum ama miktarı konusunda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Bir de nem ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, su doldurduğum bir tepsinin içine yerleştirdiğim ızgaranın üzerine koydum orkide saksılarını. Saksılar suyla temas etmiyor. Dogru mu acaba bu uygulama? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar...

Eski 10-09-2008, 21:09   #938
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2008
Orkidelerimin sorunu nedir acaba

Geçen sene bir yapı marketinden aldığım 2 orkidenin de çiçekleri düştükten sonra saplarını kestim. Yalnız bir tanesinde hata yapıp sapı komple yaprak birleşiminden kestim. Bunu yapmamın sebebi de aslında kısa bir tatil dönüşünde sapın tamamen çürümüş olmasıydı. Diğerinin 2 sapını da üst taraflarından kestim fakat 3 aydır böylece duruyor. İkiside pek sağlıklı görünmüyor ve birinin yapraklarında sorun var. Diğerinin ise komple kesline sapının yerine yenisi çıkmadı. Bu bitkiler kurtulur mu ?

Eklenen Resimler

dosergici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 10:09   #939
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Sayın Praecox

Çiçekli olarak aldığım orkidemin köklerinden şüphelendiğim için çiçeklerini kesip saksı harcını boşalttım.Forumdaki bilgileriniz doğrultusunda mantar olasılığını engellemek için benlate+captain karışımı uyguladım,resimlerdeki kırmızı-bordo bölgelere çökeltme mantarı ve tedavi edilemiyor yorumu yaptım.
Saksı harcına koymadan 2 günde bir kökleri ıslatarak haftada bir mantar ilacı uygulayarak 2 haftalık tedavi ile şansımı denemek istiyorum.

Sizce uygunmudur?

Saygılarımla

Eklenen Resimler

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 10:16   #940
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Gül Batur ve dosergici,

Havalar artık sağumaya başlıyor sonbahar kış aylarına giriyoruz. Bu bağlamda orkidelerin en güzel çiçeklerini verecekleri ama bir o kadar da çürümelerin başgöstereceği azami dikkat etmemiz gereken aylara giriyoruz.
Öncelikle tüm geçen seferden kalan çiçek saplarını dipten kesin. Gerekiyorsa saksı harcını değiştirin, kökleri inceleyin gerekiyorsa budayın. Uygun bir orkide gübresi ile gübreleme yapın. Phal.lerinizi böylece bir kaç ay dinlenmeye alın. günler kısaldıkça havalar soğudukça gece gündüz ısılarında farklılıklar yükseldikçe orkideleriniz çiçeklenmeye başlıyacaklardır.
Çiçeklenmede acele etmeyin olmadı diye paniklemeyin. Gözetlenen süt kaynamaz derler. Bu da öyle bir durum bir gün bakacaksınız birden bir çiçek filizi sürecektir.
Sulamayı saksıyı kovaya batırmak yöntemi ile yapın bir kaç dakika süzülmeye terkedin, sonra altını çakıltaşları ile döşediğiniz yerlerine koyun. saksıyı ışık açısını değiştirmeyecek şekilde eski halinde konuşlandırmayı da ihmal etmeyin.

Eski 12-09-2008, 10:25   #941
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Sayın Praecox

Çiçekli olarak aldığım orkidemin köklerinden şüphelendiğim için çiçeklerini kesip saksı harcını boşalttım.Forumdaki bilgileriniz doğrultusunda mantar olasılığını engellemek için benlate+captain karışımı uyguladım,resimlerdeki kırmızı-bordo bölgelere çökeltme mantarı ve tedavi edilemiyor yorumu yaptım.
Saksı harcına koymadan 2 günde bir kökleri ıslatarak haftada bir mantar ilacı uygulayarak 2 haftalık tedavi ile şansımı denemek istiyorum.

Sizce uygunmudur?

Saygılarımla
Doğru yapmışsınız ancak ben kalın yaptığım yeri anlıyamadım.
Köklerin kökçürümeleri ve hatta göbek çürümesine yol açacak mantarların sardığı çok belli. Yaz aylarında Phytophtora phal.lerin de baş belası buradan bir şey söylemek mümkün değil se de Fusarium v.d. leri de iş başında gibi.

Bir kez kökleri Benlate ile dezenfekte edip yani Benlate lı suya batırıp kurumıya terketmeniz yeterli olurdu. tekrardan genelde ertesi günü saksı harcına ekimi tavsiye edilirse de ben bir hafta 10 gün kadar köklerin tam kurumasını sağlıyorum. Sabah saaatlerinde saf su ile iki günde bir fısfıslanması da iyi olur. Bir hafta tamamen kuruması doğru değildir.
Sonrası yeni steril bir saksı harcına dikilmesi vede ertesi günü sulanması, haftasına Captan + Previcur kokteyli ile tedaviye devamı uygun olursa da bitkinizi fazla strese sokmuş olacaksınız. Ona ciddi bir dinlenme rekonvalescence zamanı tanıyın.

Geçmiş olsun

Eski 12-09-2008, 12:17   #942
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Yanıtınıza teşekkür ederim.

Son zamanlarda aldığım orkidelerin köklerinin orta kısmından (gövdenin uc kısmından) küçük sünger parçaları çıkıyor.Spagnum yosunu yerine sünger koyduklarını zannediyorum.Bu süngerin sürekli ıslak kalmasından kaynaklanan hastalıklar bitkiyi öldürüyor diye düşünüyorum.

Benim uygulamam : Orkideyi aldıktan hemen sonra çiceğini kesmek ve saksı harcını değiştirmek.Eğer köklerin durumu iyi değilse köklere benlate+captain uygulamak,çiçek sapını dipten kesmek şeklindedir.

Daha acemi bir orkide bakıcısı olduğum için uygulamamın sonuçlarını göremedim ama sonucun olumlu olacağını umuyorum.

Saygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 22:07   #943
Yeni Üye

Yardım lütfen

Değerli arkadaşlar. 1 senedir canlandırmaya çalıştığım 2 tane orkidem var. Acınası haldeler. İkisini de aynı zamanda aldım ve birkaç hafta sonra çiçekleri dökülünce saplarını üst kısımdan kestim. Bir tanesinin sapı ben kestikçe kurudu ve artık hiç sapı yok ve yaprakları çok soluk. Diğeri ise 2 saplı ve biraz daha kurtarılabilir görünüyor. Fakat bunun da yapraklarındaki lekeler 1 yıldır gitmiyor. Çürük köklerini yeni budadım ve bu ay başına kadar sıvı gübre veriyordum. Cam kenarında değil ama ışık alan bir yerde duruyorlar. Sizce bu bitkiler kurtulabilir mi ? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 14-09-2008, 21:44   #944
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın preacox, tahminen dosergicinin phelenaopsisinin yapraklarındaki sorun güneşyanığından **** soğuğa maruz kalmış olabilir.
Doğrumudur hocam?

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 23:02   #945
Kaybettik...

praecox's Avatar

Evet çok tipik bir güneş yanığı gibi ise de bakteryel enfeksyonlar sonucu da böyle siyah çerçeceli nekroz lezyonlar oluşmaktadır. Önemli olan şu anda artık korkacak bir durumu kalmadığı. Lezyon kurumuş (öyle yda böyle) vede tehlike atlatılmış.

Eski 15-09-2008, 08:32   #946
Yeni Üye

Teşekkür ederim. Kuruyan yaprakları kesmelimiyim ? Ayrıca bitki yaklaşık olarak 1 senedir bu şekilde. En ufak bir büyüme veya iyileşme belirtisi yok. Diğer bitkinin durumu ise daha vahim. Dibinden kestiğim sapının yerine yenisi çıkmadı. Buda 1 yıldır bu şekilde. Tavsiyeleriniz lütfen.

Eski 15-09-2008, 09:13   #947
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu yapraklar böyle kalacaktır. Phal.ler 4 ila 6 ayda bir yeni yaprak açar. üzerinde türe göre en fazla 2 veya 4 bazen de 9 kadar yaprak bulunsa da normalda 4-5 yaprağı ortalma sayar iseniz. Bunun düz bir istatistikle ne dmek olduğu çıkar ortaya. Kaldı ki hastalıklı bir bitkinin yaprak çaması da ona göre yavaş olabilir.
Çiçek açmaması da bu durumda doğal sayılabilir. Her sene çiçek açıcak demek sağlıklı ve yerini sevmiş bakımından hoşlanmış bir bitki için doğrudur. Sizin durumunuzda bitkinin çiçek neden açmadığı bitki kendine gelmediğinden kaynaklanmış olduğu çok aşikar.

Eski 15-09-2008, 12:51   #948
Yeni Üye

İlginize teşekkür ederim. O zaman bu durumda sabırla beklemekten başka çarem yok.

Eski 15-09-2008, 12:54   #949
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sabırla vede özenli bir bakım göstererek beklemeniz gerekiyor. Isısı çevre nemi sulanması gübrelenmesi ile adeta tedavi süreci gibi daha yoğun bir bakıma almanız gerekiyor. Bitki kendini toparladıktan sonra kendini hazır hissederse çiçek açacaktır. Yanık veya siyah çerçeveli lezyonlara hiç dokunmayın. Çiçek saplarını dipten kesin saksı harcının durumuna göre değiştirin. v.s.

Eski 15-09-2008, 16:33   #950
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Resimde görülen orkidenin budaması doğru mu?Geçen hafta koçtaşta gördüklerim tek dal bırakılmıştı ve 9 Ytl den satılıyordu.

Eklenen Resimler

Düzenleyen çiçeksever : 24-09-2008 saat 14:37
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2008, 22:55   #951
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Sayın Praecox,
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi saksı harclarını değiştirdim, gerekli yerlerini budadım. Ancak bir sorum daha olacak, orkide gübresin sulama yapılacak kovaya mı ilave ediliyor? şimdiden teşekkürler
saygılar...

Eski 15-09-2008, 23:04   #952
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sulama ile gübreliyecekseniz saksıyı önce bir iyice sulayıp ıslatın sonra gübreli su ile sulama yapın. Yaprak gübrelemesi yapacaksanız sabah erkenden yaprakları gübreli su ile fısfıslayın. Fazlaca yapraklardan akıp gidecek şekilde fısfıslamayın. Bunu o sabah gübreli su yaprakların üzerinde kurudukça 2-3 kez daha tekrarlayın. Akşama yapraklar vede özelikle göbek kısmı kurumuş olsun. Yaprak gübrelemesi orkidelerde her daim tercihim olmuştur. Sulama ile gübreleme köklerde sorun yaratabilir 3-4 ayda bir saksı harcının saf su ile durulanması gerekebilir.
Ancak elinde az miktarda orkide olanlar için daldırma da iyi bir yöntem gübreli suya iki haftada bir daldırmak ayda bir de yağmur suyuna daldırmak akıllıca olabilir.
Kovada artan gübreyi diğer bitkilerinize gönül rrahatlığı ile sulama yolu ile veremek sureti ile değerlendirirsiniz.

Düzenleyen praecox : 17-09-2008 saat 11:37
Eski 18-09-2008, 13:51   #953
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Sayın Praecox,
Verdiginiz bilgiler ve yardımlarınız icin cok tesekkur ederim.
Saygılar

Eski 17-10-2008, 10:55   #954
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Tekrar merhaba Arkadaslar ;
Gecen gün yeni orkidem hakkinda bazi sorularim olmustu. Yeni orkidem ciceklerini döktü. Bende bir tanesinin sapini kestim digerinin üzerinde bir cicek kaldi onun düsmesini bekliyorum onuda kesecegim. Az önce cici kizlarimla sabah sohpeti yaparken ( orkidelerimle ) birsey fark ettim ve beni cok heyecanlandirdi , hemen sizlerle paylasmak ve fikrinizi almak istedim. benim yeni orkidemin iki cicek sapindanda sanki keiki gibi bir sey olusuyor Asagiya resimlerini ekliyorum. Sizce bunlar keiki olusumumu yoksa öylesine birseymi. Eger keiki ise su andan itibaren özel bir uygulama gerekiyor mu ?

liliz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 11:15   #955
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Cicegimi inceledikce yeni olaylar kesfediyorum . Bana cok ilginc geldi birde ilk bogumun hemen üstünde (bogumdan degil) bir sürgün daha var. Keikilerin olusumu bogumlardan gerceklesmiyormuydu ? hemen onunda resmini paylasmak istiyorum. kafamda simsekler cakmaya basladi sanirim benim orkidem fazla hormonlu

liliz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2008, 19:09   #956
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Cevahir Koçtaş'ta birbirinden güzel phalaenopsisler 20 liraya inmiş, duyrulur.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 11:55   #957
Ağaç Dostu

cello_001's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Benim phalımde bazı sorunlar oldu.Dün suladım her şey gayet normaldi akşam köklerine baktım bazılarında kararma var resimlerini ekliyorum yardım ederseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

cello_001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 17:22   #958
Kaybettik...

praecox's Avatar

Çok iyi seçememe rağmen yer itibarı ile kökboğazı çürümesi veya köklerde mantarlar yerleşmiş çürütme başlangıcı olabilir. Bu zamanlar (Kaloriferlerin tam yanmadığı gün içinde ısının birden düşüp kalkması) Phal.ler için çok dikkat edilmesi gereken zamanlar. Saksı ıslak veya nemli bunların üzerine üstlük bir de ısı 20'C cıvarı olursa bu sorunlar çok kolayca ve aniden ortaya çıkabiliyor.
Preventif (önleyici) olarak Benlate yapabilirsiniz. Şüpheler fazla derinse Captan Previcur gibi bir mantar ilacı da yapılabilir. Saksının kurumasını iyi kontrol edin. Tercihan saksıların altına çakıl taşları, su dolu bir kp koyun içine de bir drenaj resistansı ile ısıyı 26'C larda tutun.

Eski 24-10-2008, 18:42   #959
Ağaç Dostu

cello_001's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Tamam çok teşekkür ederim bilgiler için bu ilaçları nasıl kullanmam gerekiyor.

cello_001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 11:55   #960
Kaybettik...

praecox's Avatar

Benlate'ı üzerindeki terkibe göre sulama suyuna karıştırıp saksıyı içine oturtun. 1-2dk sonra çıkartıp süzülmeye bırakın. Captan ve/veya Previcur u da böyle yapabilirsiniz. Kök boğazına kadar suyun yükselmesine dikkat edin.
Bu açıklamalar birkaç kez forumda açıklamıştım Lütfen forumu daha dikkatli inceleyin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024