agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2012, 23:38   #2131
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malicetin Mesajı Göster
Orkidelerimden örnekler sunuyorum.
"Bunlar gerçek mi?" Diyesi geliyor insanın. Maşallah renkleri çok güzel. Acaba nereden aldığınızı sormamda bir sakınca varmıdır? Nereden alırım ben bu güzelleri Denizliden?

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 00:32   #2132
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
Aktif kömür akvaryumcularda bulunuyor diye biliyorum eğer benim bildiğim aktif kömürse.
Evet galiba o. biraz araştırdım aktif diye hep o çıkıyor.

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 10:12   #2133
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Aktif kömür hayvan kemiklerinden elde edilen özel işlemlerden geçirilip aktive edilmiş absorpsyon yüzey ölçümü gram başında metrekarelerle hesaplanan bir madde. patojenleri ince tüp gibi boşluklarına adsorbe ve/veya absorbe ederek (mantar sporları v.d.) gelişimlerini veya üremelerini bastırır.

Mangal kömürü de (Meşe odunundan) aynı işlevi yaparsa da absorpsyon özeliği aktif kömüre nazaran çok fazla olmadığından fazlaca kullanmak gerekir. Saksı harçlarına mangal kömürü eklemenin mantığı da burda yatar.

Diare veya diğer kabızlık gibi bir dizi patogen organizmaların sindirim sistemimizde üremesini bastırmak için bunu hap şeklinde de yutmamız bundan. Zehirlenmelerde de mide yıkandıktan sora paramedikal girişimlerde aktif kömür suspansyonları mideye zerketmenin mantığı bu.

Bulabilirseniz bu aktifkömür suspansyonları (ki bunlar sterildir biraz daha pahalıya mal olur) uygundur.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 11:01   #2134
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Aktif kömür hayvan kemiklerinden elde edilen özel işlemlerden geçirilip aktive edilmiş absorpsyon yüzey ölçümü gram başında metrekarelerle hesaplanan bir madde. patojenleri ince tüp gibi boşluklarına adsorbe ve/veya absorbe ederek (mantar sporları v.d.) gelişimlerini veya üremelerini bastırır.

Mangal kömürü de (Meşe odunundan) aynı işlevi yaparsa da absorpsyon özeliği aktif kömüre nazaran çok fazla olmadığından fazlaca kullanmak gerekir. Saksı harçlarına mangal kömürü eklemenin mantığı da burda yatar.

Diare veya diğer kabızlık gibi bir dizi patogen organizmaların sindirim sistemimizde üremesini bastırmak için bunu hap şeklinde de yutmamız bundan. Zehirlenmelerde de mide yıkandıktan sora paramedikal girişimlerde aktif kömür suspansyonları mideye zerketmenin mantığı bu.

Bulabilirseniz bu aktifkömür suspansyonları (ki bunlar sterildir biraz daha pahalıya mal olur) uygundur.
Teşekkür ederim ederim hocam. Akvaryumcuya gidip bulmaya çalışacam. Şu anda mantar veya küf ilerlemesi durdu hatta gitti gibi. Yine de uygulamayı yapayım mı?

Eski 23-02-2012, 11:12   #2135
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Teşekkür ederim ederim hocam. Akvaryumcuya gidip bulmaya çalışacam. Şu anda mantar veya küf ilerlemesi durdu hatta gitti gibi. Yine de uygulamayı yapayım mı?
Önleyici tedbir olarak yapabilirsiniz. Bazı steril doku kültürü çalışmalarında besi yerine aktif kömür tozu karıştırılma sebebi de budur.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 11:39   #2136
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Önleyici tedbir olarak yapabilirsiniz. Bazı steril doku kültürü çalışmalarında besi yerine aktif kömür tozu karıştırılma sebebi de budur.
Tamam hocam yapacam inşallah.. Teşekkür ederim.

Eski 23-02-2012, 21:11   #2137
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Mesajı Göster
"Bunlar gerçek mi?" Diyesi geliyor insanın. Maşallah renkleri çok güzel. Acaba nereden aldığınızı sormamda bir sakınca varmıdır? Nereden alırım ben bu güzelleri Denizliden?
Fatih bey, gördüğünüz orkideler en az 5 yaşındalar ve her yıl böyle güzel açıyorlar. Meraklılar olarak "Delikliçınar Rotary Kulübü facebook Orkide Hobi Grubu" kurduk. mustafaalicetin@yahoo.com adresinden gruba ulaşabilirsiniz. Sizi de aramızda görmek isteriz.

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 19:50   #2138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2007
Mavi Phalaenopsis var mıdır?

akon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 13:34   #2139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2012
Merhabalar
orkideleri ezelden beri çok severim. yeni yeni de yetiştirmeye başladım. Kayınvalidem ve bende de olmak üzere toplmada 5 tane orkidemiz var. bir tanesini eski müdürüm işten ayrılınca bana bırakmıştı açıkçası çok bir bilgim yok bakım açısından ama elimden geldiğince ilgilenip bakmaya çalıştım ilk aldığımda çok kötüydü yana doğru eğrimiş kökleri hep dışarı çıkmıştı. saksısından çıkarıp kuruyan kökleri budadım ve dik bir şekilde tekrar yerine koydum. ve 3 ay olmadan dal verip çiçek açtı şu an. o zaman henüz sitenizi keşfetmemiştim. çok cahilce davranmışım nazlıma. neyseki çok şükür hayata tutundu. şimdi bir tane daha var elimde ve da çok kötü durumda sizlerden ricam bana yardımcı olur musunuz minik orkideme tam olarak nasıl bir işlem yapayım. ilgilenirseniz çok sevinirim. geçmiş sayfaları okumaya çalışıyorum ama kafam çok karışıyor.

sesidur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 16:16   #2140
Yeni Üye

Bahsettiğim resimler ektedir. Bilgilerinize ve ilgilerinize sunarım

Eklenen Resimler

Eski 28-02-2012, 20:52   #2141
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2011
Selam bilgilerinizi begenerek her satirini ilgiyle ve bikmadan okuyorum
yaklasik 3 saatir orkide bakimiyla ilgili yazilarinizi okuyorum artik gözlerim yuvalarindan cikacak

ben bu kizlarimi 1 hafta önce burada Dehner adinda bir seradan aldim cicek tomurcugu kalmadigi icin indirime koyulmus getirir gtirmez topraklarini degistirdim.
Kendilerine özel olan topraktan aldim beyazin kök durumu pembeye nazaran daha iyiydi sanki ama pembe cok kötü neredeyse hic saglam kök kalmamis buradan okudugum kadariyla cürük kökleri budadim topragina diktim fakat yapraklarinda sararma basladi az önce resim cekerken bir yapragi elimde kaldi nasil kurtarabilirim bilmiyorum inanin didik didik okudum yazdiklarinizi fakat resimlerini eklersem bana faydali olabilecek bilgileride verebileceginize inaniyorum simdiden cok tesekkür ederim sabirsizlikla cevaplarinizi ve yardimlarinizi bekleyecegim.

Eklenen Resimler

zencefil cicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 23:13   #2142
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sesidur Mesajı Göster
Merhabalar
orkideleri ezelden beri çok severim. yeni yeni de yetiştirmeye başladım. Kayınvalidem ve bende de olmak üzere toplmada 5 tane orkidemiz var. bir tanesini eski müdürüm işten ayrılınca bana bırakmıştı açıkçası çok bir bilgim yok bakım açısından ama elimden geldiğince ilgilenip bakmaya çalıştım ilk aldığımda çok kötüydü yana doğru eğrimiş kökleri hep dışarı çıkmıştı. saksısından çıkarıp kuruyan kökleri budadım ve dik bir şekilde tekrar yerine koydum. ve 3 ay olmadan dal verip çiçek açtı şu an. o zaman henüz sitenizi keşfetmemiştim. çok cahilce davranmışım nazlıma. neyseki çok şükür hayata tutundu. şimdi bir tane daha var elimde ve da çok kötü durumda sizlerden ricam bana yardımcı olur musunuz minik orkideme tam olarak nasıl bir işlem yapayım. ilgilenirseniz çok sevinirim. geçmiş sayfaları okumaya çalışıyorum ama kafam çok karışıyor.
Sayın sesidur,
Resimlerden anladığım kadarıyla orkideniz mekanik darbelere maruz kalmış ve yapraklarında yaralar oluşmuş. Fakat orkidenizin durumu yapraklardan anlaşıldığına göre çok da kötü değil fakat alt kökleri görmeden birşey diyemeyeceğim. Üst kökler ise kurumuşa benziyor(üst köklerden kastım yeşil olanlar değil, saksı harcının hemen üstünde sararmış ve koyulaşmış olanlar). Eğer kurumuş iseler kesmenizi tavsiye ederim. Saksı harcınız da miadını doldurmuşa benziyor ve yeni saksı harcı almanızı ve değiştirmenizi tavsiye ederim. Bir de orkidenizin yanında komşusu var galiba Onu da almanızı öneririm.. Gerekli sulama ve besin işlemlerini bildiğinizi var sayıyorum ve onlar için de bu başlığı iyi okumanızı tavsiye ederim.

Eski 28-02-2012, 23:26   #2143
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zencefil cicegi Mesajı Göster
Selam bilgilerinizi begenerek her satirini ilgiyle ve bikmadan okuyorum
yaklasik 3 saatir orkide bakimiyla ilgili yazilarinizi okuyorum artik gözlerim yuvalarindan cikacak

ben bu kizlarimi 1 hafta önce burada Dehner adinda bir seradan aldim cicek tomurcugu kalmadigi icin indirime koyulmus getirir gtirmez topraklarini degistirdim.
Kendilerine özel olan topraktan aldim beyazin kök durumu pembeye nazaran daha iyiydi sanki ama pembe cok kötü neredeyse hic saglam kök kalmamis buradan okudugum kadariyla cürük kökleri budadim topragina diktim fakat yapraklarinda sararma basladi az önce resim cekerken bir yapragi elimde kaldi nasil kurtarabilirim bilmiyorum inanin didik didik okudum yazdiklarinizi fakat resimlerini eklersem bana faydali olabilecek bilgileride verebileceginize inaniyorum simdiden cok tesekkür ederim sabirsizlikla cevaplarinizi ve yardimlarinizi bekleyecegim.
Orkidenizin köklerinin ışık almasını engelleyen dış kaptan çıkartın.Şeffaf saksısı ile kalsın köklerde ışık almalı.Mümkünse mutfak penceresine alın ki ocaktan gelen su buharlarının neminden faydalansın.Bulunduğu yer bol ışık alan bir yer olsun.Haftada 1 sulayın.Bir hafta normal su, bir hafta orkide besinli su olsun.Suyu ağzı açık bir kapta en az 24 saat dinlendirdikten sonra kullanın.Arada bir yapraklarına su fısfıslayın.
Selamlarımla.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 10:09   #2144
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın sesidur,
Resimlerden anladığım kadarıyla orkideniz mekanik darbelere maruz kalmış ve yapraklarında yaralar oluşmuş. Fakat orkidenizin durumu yapraklardan anlaşıldığına göre çok da kötü değil fakat alt kökleri görmeden birşey diyemeyeceğim. Üst kökler ise kurumuşa benziyor(üst köklerden kastım yeşil olanlar değil, saksı harcının hemen üstünde sararmış ve koyulaşmış olanlar). Eğer kurumuş iseler kesmenizi tavsiye ederim. Saksı harcınız da miadını doldurmuşa benziyor ve yeni saksı harcı almanızı ve değiştirmenizi tavsiye ederim. Bir de orkidenizin yanında komşusu var galiba Onu da almanızı öneririm.. Gerekli sulama ve besin işlemlerini bildiğinizi var sayıyorum ve onlar için de bu başlığı iyi okumanızı tavsiye ederim.
İlginize çok teşekkür ederim. orkidemin köklerine baktığımda yukarıda kalan kurumuş köklerden pek bir farkı yoktu. ölü olanları budadım. harcıda çok az ve kötü onun içinde bugün sipariş vereceğim çiçekçime. bir de sormak istediğim zarar gören yaprakları keseyim mi? saksıya biraz daha dik olarak yerleştirdim ve açıkta kalan kökleride saksının içine girebilecek olanları nazikçe yerleştirdim. umarım düzelir. çok üzülüyorum onu böyle görünce...
Son olark bir şey daha sormak isterim, kayınvalidemin evinde 3 tane daha orkide var bunlar 2 senedir ne dal verdi ne çiçek yaprakları çok sağlıklı görünüyor fakat kökler hem saksının içinde hemde dışarıda çokça var. yukarıda olan köklerine herhangi bir işlem yapmak gerekir mi?

Eski 29-02-2012, 12:10   #2145
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Dışardakı kökleri harcın içine sokmaya çalışmayın, onlar hava kökleri, öylece dursunlar derim.

Ayrıca benim orkidelerim de 3 yıldır porselen saksılarda duruyor, ne kök çürümesi, ne yaprak sararması, ne mantar, şu an çiçek sapı çiçekleri taşıyamıyor, illa plastik saksıda duracak diye bir şart yok, bol ışıklı ortam yeterli.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 14:34   #2146
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartal124 Mesajı Göster
Orkidenizin köklerinin ışık almasını engelleyen dış kaptan çıkartın.Şeffaf saksısı ile kalsın köklerde ışık almalı.Mümkünse mutfak penceresine alın ki ocaktan gelen su buharlarının neminden faydalansın.Bulunduğu yer bol ışık alan bir yer olsun.Haftada 1 sulayın.Bir hafta normal su, bir hafta orkide besinli su olsun.Suyu ağzı açık bir kapta en az 24 saat dinlendirdikten sonra kullanın.Arada bir yapraklarına su fısfıslayın.
Selamlarımla.
Söylediginiz gibi seramik saksidan cikardim ve mutfak caminin önüne koydum fakat pembe olan orkidem bugünde bir yaprak düsürdü birtaneside her an düsebilir
hizla sarariyor bende dayanamayip konulari takip ettigim kadariyla saksisindan cikardim köklerini yikadim cürük olduklarini düsündügüm bir cok kökü kestim neredeyse hemen hemen hepsi ici su dolu kökler haline gelmis bastirinca patlayip sular cikiyordu kestigim köklerden
yani anlayacaginiz yesil kök bir tane bile yok
budadigim kökleri tarcina patirdim orkide topraginada biraz mangal kömürü karistirarak doldurdum yanliz aklima takilan su,
cicek sapinda bir sorun yok cicekleri gayet güzel duruyor ama yapraklar teker teker dökülüyor
aslinda benim tek istegim ciceklerinden daha cok saglikli kök ve canli yapraklari olmasi bunlari basarabilirsem dogal olarak güzel ciceklerini görebilirim diye düsünüyorum
birde söyle bir dez avantajim var orkide yetistirmeye 1 0 maglup basliyorum evim kuzey cepheye bakiyor hic bir sekilde günes almiyor malesef ama bi caresi olsun istiyorum cünkü cok seviyorum bu güzellikleri (

ben bu cicek sapini kessem kökün güclenmesine yardimci olurmu acaba?

Eski 01-03-2012, 16:01   #2147
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sesidur Mesajı Göster
İlginize çok teşekkür ederim. orkidemin köklerine baktığımda yukarıda kalan kurumuş köklerden pek bir farkı yoktu. ölü olanları budadım. harcıda çok az ve kötü onun içinde bugün sipariş vereceğim çiçekçime. bir de sormak istediğim zarar gören yaprakları keseyim mi? saksıya biraz daha dik olarak yerleştirdim ve açıkta kalan kökleride saksının içine girebilecek olanları nazikçe yerleştirdim. umarım düzelir. çok üzülüyorum onu böyle görünce...
Son olark bir şey daha sormak isterim, kayınvalidemin evinde 3 tane daha orkide var bunlar 2 senedir ne dal verdi ne çiçek yaprakları çok sağlıklı görünüyor fakat kökler hem saksının içinde hemde dışarıda çokça var. yukarıda olan köklerine herhangi bir işlem yapmak gerekir mi?
Yaprakları kesmeyin derim. Eğer kötüleşecek olursa o zaman kesersiniz. Köklere bir işlem yapmayın fakat kökler çok ise ve çiçek saksısına büyük geliyor ise saksı değişimi yapabilirsiniz. Çiçeklenme ısı değişiminin başlaması ile indükedir. Hocalarımdan duyduğum budur. Acaba yeterli güneş görüyor mu ve yeterli besinini alıyor mu... Çiçek güçsüz kalmışsa çiçek sapı çıkaramayabilir.

Eski 01-03-2012, 21:33   #2148
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
Söylediginiz gibi seramik saksidan cikardim ve mutfak caminin önüne koydum fakat pembe olan orkidem bugünde bir yaprak düsürdü birtaneside her an düsebilir
hizla sarariyor bende dayanamayip konulari takip ettigim kadariyla saksisindan cikardim köklerini yikadim cürük olduklarini düsündügüm bir cok kökü kestim neredeyse hemen hemen hepsi ici su dolu kökler haline gelmis bastirinca patlayip sular cikiyordu kestigim köklerden
budadigim kökleri tarcina patirdim orkide topraginada biraz mangal kömürü karistirarak doldurdum yanliz aklima takilan su,
cicek sapinda bir sorun yok cicekleri gayet güzel duruyor ama yapraklar teker teker dökülüyor
aslinda benim tek istegim ciceklerinden daha cok saglikli kök ve canli yapraklari olmasi bunlari basarabilirsem dogal olarak güzel ciceklerini görebilirim diye düsünüyorum
birde söyle bir dez avantajim var orkide yetistirmeye 1 0 maglup basliyorum evim kuzey cepheye bakiyor hic bir sekilde günes almiyor malesef ama bi caresi olsun istiyorum cünkü cok seviyorum bu güzellikleri (

Bence çiçek saplarını kesip, en aydınlık bir yere koyup, haftada bir sulayıp, onu bir süre unutun.Sulamayı da bir hafta su bir hafta orkide besinli suyla yapın.Sulama için saksıyı lavaboya koyup suyu üstten verin, alttan aksın.Böyle 1 lt kadar suyu verdikten sonra lavaboda iyice süzülünce ,tekrar bol ışık alan yerine kaldırın.Bir dahaki sulamaya kadar da ellemeyin.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2012, 22:10   #2149
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:

Eğer kökler hiç kalmayacak kadar gitmişse gövdeyi köklere yakın bir yerden sphagnum yosununa sarıp nemli tutup yeni kök çıkarmasını uyarabilirsiniz. bu başlıkta bunu yapıp da başarı elde eden çok gördüm. kendim denemedim şahsen..

Eski 03-03-2012, 23:33   #2150
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

cürüklerini kestigim kök bu kurtulabilirmi?

ve bugün yine dayanamayip iki tane daha aldim

Eklenen Resimler

pinksky beğendi.
Eski 03-03-2012, 23:53   #2151
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:

Ben kalan sağlar bizimdir diyebilirim ama buna Praecox Hocamız cevap verse daha iyi olur

Eski 04-03-2012, 00:48   #2152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2012
merhabalar bende başarısız bir orkide yetiştirenlerdenim ama burda sorularıma mutlaka cevap verenler olucak diye ümit ediyorum ve herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.

yeşil ağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2012, 22:26   #2153
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Evet kurtulabilir...

Alıntı:

Bitkinin kurtulması için bu kökler yeterli olabilir. Öncelikle bu kökler dışarda bir kaç gün kalsınlar. Daha sonra bulabilirseniz kökleri spagnum yosunu ile sarıp yosun bulamasanız da siz gene çam kabuğu, şişe mantarı ve kömürden oluşan bir karışıma bitkinizi dikin. Bitki çok sulanmış ve kökleri çürümüş. Bitkinin yanına su dolu yayvan bir kap koyarsanız -su bitki ile temas etmeyecek- yapraklar neminden yararlanırlar ve daha çabuk toparlanırlar. Bu arada çiçek sapını en dipten ve derhal kesin. Kestiğiniz çiçekleri vazoda bir süre daha yaşatabilirsiniz. Sonrasında haftada bir gün daldırma yöntemi ile sulayıp oda sıcaklığında ve aydınlık bir yere koyarsanız çiçeğiniz yeteri kadar kök ve yaprak çıkaracak ve çiçeğe duracaktır. Mümkünse bu mevsim sabah saat 10,00 a kadar; ya da akşam üzeri 16,00 dan sonra güneş görsün. 2 haftada bir de vilmorin orkide gübresini tarifine göre daldırdığınız suya koymak suretiyle gübreleyin. Diğer orkidelerinizi de aynı şekilde sulayın. Göreceksiniz orkideleriniz yaklaşık 1 -1,5 yıl içerisinde güzel çiçekler verecekler...

Eski 05-03-2012, 08:13   #2154
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Geçen yıl komşuma bırakıp gittiğim orkidem de aynı durumdaydı, sizin gibi köklerinin neredeyse tamamını budadım, toprak harcını ve saksısını değiştirdim, şimdi toparlandı.

Siz çürümekte olan yaprağı da nazikçe bitkiden ayırınız, diğerlerini de çürütmesin.
Acaba sulamayı üstten mi yaptınız, yaprak diplerinde biriken su damlaları çürümeye sebep oluyor.
Sulama ve ya fıs fıslama yaparken yaprak diplerine su birikirse kıvrılmış bir kağıt peçete yardımı ile biriken suyu alın.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 09:31   #2155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2012
merhabalar benimde dört tane orkidem var aldığımda çok güzeldiler ama geçen zaman içerisinde onlara çok fazla kötülükler yapmışım neredeyse zavallılar sürekli işkenceye maruz kalmışlar. Harçlarını değiştirdim ve haftada bir sulama yapıyorum yaprakları fena değil ama kökler çok kötü durumda bunun için yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

yeşil ağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 13:21   #2156
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Harcını değiştirirken kök bakımı da yapsaydınız keşke, çürüyen kökleri temiz bir makasla kesip uzaklaştırırsanız daha iyi olur.

Havai köklerden de uçlarda kurumalar olabiliyor, onları da aynı yöntemle kesebilirsiniz.
15 günde bir sıvı besin verin sulama yaparken.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 16:54   #2157
Ağaç Dostu

esk nisagül's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2012
sulama

Orkidelerimi aynı kovadaki suya daldırma yöntemiyle sulasam olurmu acaba

esk nisagül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 20:38   #2158
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esk nisagül Mesajı Göster
Orkidelerimi aynı kovadaki suya daldırma yöntemiyle sulasam olurmu acaba
Sıcaklar tam gelmeden daldırma yöntemini tavsiye etmiyorum Nisagül Hanım.

Eski 05-03-2012, 22:23   #2159
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Orkide başka hangi yöntemle sulanır ki!..

Alıntı:
Sıcaklar tam gelmeden daldırma yöntemini tavsiye etmiyorum Nisagül Hanım.
Orkide'nin substratı uygunsa her zaman daldırma yöntemi ile sulanabilir. Başka hangi yöntemle sulanır ki!.. Saksı altına su koymak kesinlikle olmaz. Üstten su dökmekle zaten yeteri kadar sulanmış olmaz. O zaman nasıl sulayacağız? Sabah saatlerinde haftada bir sulamak ve havadar bir yerde bulundurmak kaydıyla özellikle phalaenopsisleri daldırma ile sulamak her mevsim en iyi yöntemdir.

Eski 06-03-2012, 01:11   #2160
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malicetin Mesajı Göster
Orkide'nin substratı uygunsa her zaman daldırma yöntemi ile sulanabilir. Başka hangi yöntemle sulanır ki!.. Saksı altına su koymak kesinlikle olmaz. Üstten su dökmekle zaten yeteri kadar sulanmış olmaz. O zaman nasıl sulayacağız? Sabah saatlerinde haftada bir sulamak ve havadar bir yerde bulundurmak kaydıyla özellikle phalaenopsisleri daldırma ile sulamak her mevsim en iyi yöntemdir.
Sözümü geri alıyorum hocam. siz öyle yazdıktan sonra forumu biraz daha detaylı araştırdım kış aylarında da kullanılıyormuş daldırma yöntemi. ama ben substratın üstünden dökmeyi ardından tabakta kalan suyu tekrar dökme'yi kullanıyorum. yani suyu kış için(ben öyle düşünüyordum) yeterli görüyorum. phal'lerim bu durumdan memnunlar.. daldırmayı bahar ve yaz ayları için kullanıyorum hocam. tabakta altta çakıl taşları büyüklüğünde akvaryum taşları var onlarla yükseltip gerekli nemi sağlıyorum. eğer yanlış bir bilgi vermişsem düzelttiniz hocam teşekkür edrim.
Saygılarımla...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024