agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2012, 10:49   #2161
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Bence de daldırma yöntemi en iyisidir.

Orkide harçlarını değiştirecek olanlar;
Bir konuya daha dikkatinizi çekmek isterim.

Geçen yıl fazla sulanmaktan çürüyüp ölmek üzere olan orkidemin harcını değiştirmiştim.
Önce çürüyen kökleri 1-2 cm. kalacak kadar kestim, sonra da eski harccından tamamen temizleyip yeni harcına yerleştirdim.

Uygulamadan 2 gün sonra yapraklar pörsümeye başladı, canlılığını kaybetti.
Sabırla 15-20 gün kadar bekledim toparlar diye ama 8 yaşındaki orkidem gün geçtikçe daha kötüye gitti.

Sonunda hatamı anladım
Substratı değiştirirken önceden ıslatmadan kullanmıştım, sonradan üstten verdiğim su da harcın yeterince nemli kalmasına yetmemişti.
Tabii hemen gerekli müdahaleyi yaptım ve ölmek üzere olan bitkimi kurtardım.

hatice p. beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 12:59   #2162
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Sayın Adalet Yağcı,
Bundan sonra çam kabuğu substratı olan orkidelerimde özellikle phal'lerimde bu yöntemi kullanacağım inşallah. Ben de hatamı anlamış oldum

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 16:15   #2163
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2011
Ben kayinvalideme gecen sene anneler gununde bir orkide almistim. Soylenenlerin aksine seramik saksida ve hep usten sulama yapiyordu
ama orkideyi bir gorseniz dort cicek dali ve 6 saglikli kocaman yapraklar vermis
gozlerime inanamadim
Cunku kayinvalidem cicek bakmayi pek sevmez bir ay sonra kurutur diye dusunmustum
Onu gorunce anladimki aslinda orkideler oyle aman aman bir ilgi istemiyor.

zencefil cicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 18:02   #2164
Ağaç Dostu

esk nisagül's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Sayın maliçetin ben sorunumu anlatamadın galiba benim elimde 15 adet orkide var bunların her birine ayrı ayrı su hazırlamak zor oluyor ben diyorumki bir kova su hazırlasam aynı suya tek tek daldırıp çıkartsam nasıl olur bir sakıncası olurmu acaba

esk nisagül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 20:41   #2165
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Bende 24 adet orkide var

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esk nisagül Mesajı Göster
Sayın maliçetin ben sorunumu anlatamadın galiba benim elimde 15 adet orkide var bunların her birine ayrı ayrı su hazırlamak zor oluyor ben diyorumki bir kova su hazırlasam aynı suya tek tek daldırıp çıkartsam nasıl olur bir sakıncası olurmu acaba
Neden ayrı ayrı su hazırlıyorsunuz ki!... Daldıracağınız kaba suyu dolduruyorsunuz, orkidelerinizin her birini su doldurduğunuz bu kaba su kabarcıkları bitene kadar daldırıyorsunuz o kadar... Ayrı ayrı su hazırlamanıza gerek yok. Kova çok büyük bir su kabını çağrıştırıyor. Maşrapa gibi daha pratik bir kap kullanabilirsiniz. Hem sudan tasarruf edersiniz. Ben altı delik olmayan bir porselen saksı kullanıyorum.

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 21:09   #2166
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zencefil cicegi Mesajı Göster
Ben kayinvalideme gecen sene anneler gununde bir orkide almistim. Soylenenlerin aksine seramik saksida ve hep usten sulama yapiyordu
ama orkideyi bir gorseniz dort cicek dali ve 6 saglikli kocaman yapraklar vermis
gozlerime inanamadim
Cunku kayinvalidem cicek bakmayi pek sevmez bir ay sonra kurutur diye dusunmustum
Aslında orkidelerin fazla ilgi istemedikleri doğru. Bunun için haftada bir suluyoruz, 15 günde bir de gübreliyoruz. Ancak istedikleri asgari koşulları da sağlamalıyız. Eğer seramik saksısının içerisinde substrat değil de normal toprak varsa 4 çiçek sapı çıkarmasının sebebi ölmeden önce daha çok çiçek çıkarma, dolayısıyla üreme dürtüsü olabilir. Ben toprak saksıdaki orkidelerin çiçek dallarında bir çok keiki çıkardıklarını gördüm.

Orkideler hızla ölmezler. Çünkü etli kök ve yapraklarındaki su ve besinle bir süre canlılıklarını sürdürürler. Eğer belirttiğim gibiyse çiçeğin ömrü fazla olmaz.

Eski 06-03-2012, 21:41   #2167
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malicetin Mesajı Göster
Aslında orkidelerin fazla ilgi istemedikleri doğru. Bunun için haftada bir suluyoruz, 15 günde bir de gübreliyoruz. Ancak istedikleri asgari koşulları da sağlamalıyız. Eğer seramik saksısının içerisinde substrat değil de normal toprak varsa 4 çiçek sapı çıkarmasının sebebi ölmeden önce daha çok çiçek çıkarma, dolayısıyla üreme dürtüsü olabilir. Ben toprak saksıdaki orkidelerin çiçek dallarında bir çok keiki çıkardıklarını gördüm.

Orkideler hızla ölmezler. Çünkü etli kök ve yapraklarındaki su ve besinle bir süre canlılıklarını sürdürürler. Eğer belirttiğim gibiyse çiçeğin ömrü fazla olmaz.
Merhabalar

Hayir efendim normal toprak degil icindeki paketlerde satilan kendi kabuk kasimindan almistim 1 yildir ayni saksida ve ayni toprakta

Karisimda agac kabuklari sünger parcalari bulunuyor sulamasinida daldirma yöntemiyle degilde
"üstten aklima düsdükce fisfisliyorum " demisti kayinvalidem
Cicegin ölecegini hic düsünmüyorum inanilmaz kök salmis artik saksisina sigmiyor.

hatice p. beğendi.
Eski 07-03-2012, 10:54   #2168
Ağaç Dostu

esk nisagül's Avatar

hollandadan POKON markasa orkide besini getirttim acaba iyimidir bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum npk değeri 5-6-7 nasıl kullanmalıyım

Eski 07-03-2012, 20:34   #2169
Ağaçsever

malicetin's Avatar

4 çiçek sapı alışılmış değil..

Alıntı:
gozlerime inanamadim
Sayın Zencefil Çiçeği, Keşke resmini görseydik. Söylediklerinizden saksının çok büyük olduğu anlaşılıyor. Ancak yeteri kadar da sulanıyorsa mümkün olabilir.. Ev şartlarında 4 çiçek sapı alışılmış bir durum değil. İzleyin ve forumda paylaşın, belki yeni bir bakım yöntemi buluruz.

Eski 12-03-2012, 13:25   #2170
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Alıntı:
Sayın Zencefil Çiçeği, Keşke resmini görseydik. Söylediklerinizden saksının çok büyük olduğu anlaşılıyor. Ancak yeteri kadar da sulanıyorsa mümkün olabilir.. Ev şartlarında 4 çiçek sapı alışılmış bir durum değil. İzleyin ve forumda paylaşın, belki yeni bir bakım yöntemi buluruz.
Tabi kayin validemlere gittigimde cekerim resmini insallah.

Bugün yine seraya gittim orkideler gözlerimi kamastirdi
sizlerle paylasmak istedim

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2012, 15:59   #2171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2012
orkıdemmm

meraba benım 7 aydır bende olan bır orkıdem var benım ıcın cok ozel ona ozenle bakıyorum fakat su bır haftadır tv programında guneslendırmemızı soyledıklerı ıcın orkıdemı ıkı gun bırer saat kdr guneste beklettım yaprakları mahvoldu ve bır dalıda kurudu dalını kestım fakat yaprakları nereden kesmem gerekır bılemıyorum ayrıca cıcek acması ıcın tekrar ne yapabılırım

Eklenen Resimler

orkıdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 19:44   #2172
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-08-2011
Merhaba,

yeni aldığım phalaenopsis orkidemin şefaf saksısı yeşil yosun ile kaplanmış bunun köklere bir zararı varmıdır toprak değişimi yapmalımıyım??
şimdiden vereceğiniz cevap için çok teşekkür ederim..

yaramazbjk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 04:09   #2173
Yeni Üye

06içimdekitürkü's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Alıntı:
Tabi kayin validemlere gittigimde cekerim resmini insallah.

Bugün yine seraya gittim orkideler gözlerimi kamastirdi
sizlerle paylasmak istedim
hayran kaldım çok güzeller

06içimdekitürkü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 22:15   #2174
Ağaçsever

malicetin's Avatar

hiç ellemeyin!..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkıdem Mesajı Göster
meraba benım 7 aydır bende olan bır orkıdem var benım ıcın cok ozel ona ozenle bakıyorum fakat su bır haftadır tv programında guneslendırmemızı soyledıklerı ıcın orkıdemı ıkı gun bırer saat kdr guneste beklettım yaprakları mahvoldu ve bır dalıda kurudu dalını kestım fakat yaprakları nereden kesmem gerekır bılemıyorum ayrıca cıcek acması ıcın tekrar ne yapabılırım
Orkideye hiç dokunmayın. Kendi haline bırakın. Ama çiçek sapı varsa kökünden kesin. Direkt güneş ışığından sakının, ama aydınlık bir yerde bakımına devam edin. Yeni bir yaprak çıkarmaya başlayacaktır. Yeni çıkan yapraklar çok güzel olacaklar ve 2 - 3 yaprak çıkardığında - büyük olasılıkla önümüzdeki yaz mevsiminde çıkarır- yeni bir çiçek sapından size enfes çiçekler verecektir. Bıkmayın, üşenmeyin, ama sevin mutlaka başaracaksınız..

Eski 14-03-2012, 11:07   #2175
Ağaç Dostu

esk nisagül's Avatar

orkide besini

Sayın mali çetin pokon markalı orkide besinini kullanmak için sizden cevap bekliyorum n-p-k değeri 5-6-7 acaba acaba uygunmudur

Eski 14-03-2012, 18:43   #2176
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esk nisagül Mesajı Göster
Sayın mali çetin pokon markalı orkide besinini kullanmak için sizden cevap bekliyorum n-p-k değeri 5-6-7 acaba acaba uygunmudur
Pokon marka orkide gübresini denemedim. Ben vilmorin marka orkide gübresi kullanıyorum. Çok memnunum. Sitede de bu marka tavsiye ediliyor. Çiçek açtırmak için potasyumun fazla olması lazım diye biliyorum.

Eski 14-03-2012, 19:03   #2177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Talking

Alıntı:
Orkideye hiç dokunmayın. Kendi haline bırakın. Ama çiçek sapı varsa kökünden kesin. Direkt güneş ışığından sakının, ama aydınlık bir yerde bakımına devam edin. Yeni bir yaprak çıkarmaya başlayacaktır. Yeni çıkan yapraklar çok güzel olacaklar ve 2 - 3 yaprak çıkardığında - büyük olasılıkla önümüzdeki yaz mevsiminde çıkarır- yeni bir çiçek sapından size enfes çiçekler verecektir. Bıkmayın, üşenmeyin, ama sevin mutlaka başaracaksınız..
bılgılerınız ıcın tesekkur edrım emın olun bıkmam bı daha cıcek vermesı ıcın elımden gelenı yapıcam

orkıdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 22:28   #2178
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
benim kuzum baharı getirmeye kararlı. Daha önce çiçek açan sapı dal ayrımına kadar olan yerinden kesmiştim. Alttaki bir dala hiç dokunmamıştım. Şimdi ikisi de kıpır kıpır Heyecanla izliyorum gelişmeleri. Yaprak dibinde de yeni bir çıkıntı farkettim. Acaba kök müdür dal mıdır?

Eklenen Resimler

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:05 Neden: ekleme
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 13:13   #2179
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Phal.ler coştu.

Eklenen Resimler

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 13:34   #2180
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
Çok güzeller Süha bey.Emeğinize sağlık.

B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 14:14   #2181
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Teşekkür edrim Bora bey,
Bende sizin Cattleya'lara bayıldım.

Eski 22-03-2012, 09:26   #2182
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Süha Şendoğan Mesajı Göster
Phal.ler coştu.
Hocam müthişler ellerinize emeğinize sağlık benim de var 5 tane phal'im 3 tanesinin çiçeği yoktu aldığımda süpriz olacak bana

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 10:04   #2183
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

İnşallah Halil bey, temennimiz tüm yetiştiricilerin emeği ziyan olmasın..

Eski 22-03-2012, 10:05   #2184
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Sifir köklü orkidemi dün yosuna sardim orkide topragina yerlestirdim
pek umudum yok ama bakalim.

cam vazoda ciceksiz orkide kayinvalidemin orkidesi
Türkiye'ye gittikleri icin ben aldim geldim cicekleri dökülmüstü kestim saplarini,ikisini sanirim yanlis kesmisim
3. bogumdan kesilecegini sonradan ögrendim buradan insallah bisey olmaz.

ciceklilerde benim orkidelerim asigim onlara her dakika bakiyorum bir gelisme varmi diye

Eklenen Resimler

mühendis57 beğendi.
Eski 22-03-2012, 10:08   #2185
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

devami

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2012, 22:42   #2186
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-08-2011
Merhaba,

benim Phal. kökleri çürümüş ancak çiçek açmaya deva ediyordu ki bugün baktım köklerin içi boş sadece kökün içinde kuru bir ip kalmış bende onları steril bir makasla kestim ve torfuna yerleştirdim. Tek bir kök kalmış sağlam bu durumda çiçekli dalı dipten kesip dinlenmeyemi almalıyım orkidemi yoksa çiçekli haliyle bırakı kendisini bu şekildemi toparlamasıını beklemeliyim. Lütfen yardımcı olunuz.

yaramazbjk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 15:51   #2187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Merhaba. Yaklaşık olarak 1.5 senedir benimle olan orkidem 2 dalı üzerinde toplamda 3 adet keiki verdi. Ayırmak için köklenmesini beklerken 3. üncü bir çiçek dalı daha gelişti. Keikilerinde çiçek dalı oluştu. Ayırmak için umarım geç kalmamışımdır. Hiç harcını değiştirmedim. Geçen gün saksı içinde minicik beyaz kurtlar gördüm. Harcını değiştirmek yeterli olurmu? Saksının en altından çıkmış kökler var. Harcı değiştirirken bir büyük boy saksıya geçmeme gerek var mı? En alt yapraklarda yumuşama, sararma ve bazı morluklar mevcut. Ne yapmalıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Name:  089.jpg
Views: 2351
Size:  29.5 KB

Name:  096.jpg
Views: 3516
Size:  53.8 KB

Name:  098.jpg
Views: 2194
Size:  30.6 KB

Name:  099.jpg
Views: 2268
Size:  37.2 KB

Name:  097.jpg
Views: 2204
Size:  34.6 KB

hope. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 16:59   #2188
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Bu güzellik de benden olsun.

Eklenen Resimler

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 21:56   #2189
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hope. Mesajı Göster
Merhaba. Yaklaşık olarak 1.5 senedir benimle olan orkidem 2 dalı üzerinde toplamda 3 adet keiki verdi. Ayırmak için köklenmesini beklerken 3. üncü bir çiçek dalı daha gelişti. Keikilerinde çiçek dalı oluştu. Ayırmak için umarım geç kalmamışımdır. Hiç harcını değiştirmedim. Geçen gün saksı içinde minicik beyaz kurtlar gördüm. Harcını değiştirmek yeterli olurmu? Saksının en altından çıkmış kökler var. Harcı değiştirirken bir büyük boy saksıya geçmeme gerek var mı? En alt yapraklarda yumuşama, sararma ve bazı morluklar mevcut. Ne yapmalıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Eklenti 275796

Eklenti 275797

Eklenti 275798

Eklenti 275799

Eklenti 275800
Sayın Hope, ne yaptınız da bu keikileri aldınız bilmiyorum, ama artık keikileri anasından ayırma zamanı gelmiş. Spagnum yosunu bulabilirseniz ayırdığınız keikilerin köklerine sarın. Çam kabuğu, kömür ve şişe mantarından oluşan substrata dikin. Ayırdığınız keikileri nemli bir ortamda bulundurun. Örneğin saksının üzerine şeffaf bir şişe ya da naylon torba ile kapatıp nem sağlayabilirsiniz. Ya da sık sık su fısfıslamak da çözüm olabilir. Kekilerin çıkardığı çiçek saplarını bence kesin. Çünkü zaten kök yapısı yeterli olmayan taze keikiler çiçek sapını besleyemez. Köklenme olmaz ve keiki ölebilir. Yavru orkide gücünü kök ve yaprak çıkarmaya harcasın. Büyüyünce bol bol çiçek alırsınız. Ana orkideki çiçek sapı kalabilir. Keikileri aldığınız için çiçekleri besleyebilir. Garantiye almak isterseniz ana orkidedeki çiçek sapını da kesebilirsiniz. Seneye çok daha güzel çiçekler verir.
Uçuşan minik kurt varsa substratını değiştirseniz iyi olur diye düşünüyorum. Ana orkidenin kök ve yaprakları çiçeği beslemeye yeterli görünüyor.

Eski 24-03-2012, 22:16   #2190
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
s-n hope, Substratı degiştirin, ama aynı saksı bırakın. Bitkiden keykiler ayrılmayın, hep beraber 2-3 yıl içinde bitkiye ne olabilir, bakalım. Bu fotoğraftakı gibi olabilir :

Name:  389013600.jpg
Views: 1973
Size:  29.7 KB

agozce, hermeskiss ve hope. beğendi.
Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024