agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni273Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2012, 11:04   #541
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
(Kat kat yan dal oluşturulurken tek liderden üst dar alt geniş, piramit şeklinde budama terbiyesi verilmelidir.

Sizin seçiminiz, alt kısım katlar halinde üst kısım çanak şeklinde olursa ağacınızın ışık ve hava dengesini bozarsınız. İki budama tekniğinden birini şeçmeniz en doğru olanıdır.

Ters aşı yaptığınız erik fidanınız bu olmalı; Aşıyı çok alt kısımdan yapmışsınız, fidanınız geliştikçe sorunlarıda beraberinde gelecektir. Fidanınızda alt kısmındaki kesim yarası büyük aşı macunu veya plastik boya ile kapamak gereklidir.

Bu erik fidanınız hızlı bir gelişim göstermiş, fazla boy ve yan dal oluşumu yaptığından, gövde ince ve zayıf kalmış, budama ile form verilmesi gerekli, erik için çanak form uygun budama şeklidir.....

Kiraz ağacınızın taç formu güzel oluşmuş, lider dallarda 30-40 cm meyve sürgünleri oluşturmaya dikkat edelim...)

Nuri Bey çok teşekkür ederim.
Bu yıl sanırım artık ağaçlar uyanmaya başladı budama yapmak zor olacak ancak inşallah gelecek yıl tavsiyelerinize uygun şekilde budama yaparım. Tecrübe ve bilgilerinizi paylaşmanız çok güzel. Çok yardımcı oluyor. Ben size erikteki aşı ile ilgili bir şey sormak istiyorum. Aşı yeri çok aşağıda diyorsunuz. Ancak aşılar genelde daha da aşağıdan yerden 5- 10 cm üstten yapılıyor. Benim yaptığım aşının ilerde doğabilecek sakıncaları neler olabilir ve bunu engellemenin çaresi yokmudur. Çok teşekkürler, selamlar.

mrduran beğendi.

Düzenleyen feyzon : 06-04-2012 saat 11:05 Neden: Alıntıyı belirtme
feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 18:31   #542
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
Nuri Bey çok teşekkür ederim.
Bu yıl sanırım artık ağaçlar uyanmaya başladı budama yapmak zor olacak ancak inşallah gelecek yıl tavsiyelerinize uygun şekilde budama yaparım. Tecrübe ve bilgilerinizi paylaşmanız çok güzel. Çok yardımcı oluyor. Ben size erikteki aşı ile ilgili bir şey sormak istiyorum. Aşı yeri çok aşağıda diyorsunuz. Ancak aşılar genelde daha da aşağıdan yerden 5- 10 cm üstten yapılıyor. Benim yaptığım aşının ilerde doğabilecek sakıncaları neler olabilir ve bunu engellemenin çaresi yokmudur. Çok teşekkürler, selamlar.
Merhaba sayın feyzon

(2010 da ters T aşısı yapmıştım)) Ters T Aşısı; Aşı gözünü ters, aşağıya doğru anaca takmak anlamına geldiğinden, gelişimide aşağı yöne olacaktır.

Aşı yeri tabana yakın olduğu için gelişen sürgünlerin tabana değmeleri kaçınılmaz olacaktır.

Bunu demek istemiştim.

Sizin dediğiniz gibi dediğiniz gibi anaca 10-20 cm üzerinden aşı işlemi uygulanır.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 21:35   #543
Ağaç Dostu

Merhaba

Marmara bölgemizde, özellikle güllerde, yeni sürgün vermiş ağaç ve çalılarda böcek faliyetleri başladı...

Takip edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gereklidir.

Meyva ağaçlarında, özellikle kayısıda uç kurutan hastalığı sık görülmektedir. Takip edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gereklidir.

Çiçeklenmesi bitip meyve bağlayan ağaçlarımızın hastalık ve zararlı takibini yapmayı unutmayalım...

Kolay gelsin...

Eski 20-04-2012, 16:49   #544
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2012
merhaba sulak alanlarda peyzaj onarımı ile ilgili kaynak önerisi olan var mı?
Bugün bir arkadasla konustuk, her yer için ayrı olabilir ama bende tam cevabı veremeyince, ilgimi çekti.

Sanalbahcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 21:28   #545
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Sanalbahcem

Doç. Dr. Aydın GÜNEY' in kaynak konumunda bir çalışmasıdır. Burada

Eski 04-06-2012, 19:43   #546
Ağaçsever

penguenn's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Merhaba sayın penguenn hoş geldiniz.

Begonvil, budamaya dayanıklı bitkidir.

Çiçeklemesini birinci ve ikinci yıllık sürgünlerinde yapar.

Begonvil ışık bitkisidir.

Sizin bitkinizin çiçek açmaması bakım eksikliğinden olabilir.

Bitkiniz saksıda olduğu için çalı türünde gelişim gösterir. Bir veya iki lider dalı yukarı doğru destekleyin kuvvetli çıkan sürgünleri çıkış noktasından bir veya iki göz bırakarak kesin bu kuvvetli sürgünler çiçek açmaz..

Sardunyalarınız kapalı balkonda olduğu için çiçeklenmesini sürdürüyor. Balkonunuzda ısıtma elemanı herhalde bulunmuyordur. Havaların soğuması ile sardunyalarınıza su vermeyi azaltalım, dondan etkilenmediği sürece bahara kadar kendi haline bırakalım.

Kamkat ve narınız için derin budama yapmadan uç alarak form budaması yapabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Sevgili Nuri Bey ; Tavsiyelerinize uyup kendimce budadığım begonvilim ve japon gülüm şimdi böyle. Çok teşekkür ederim. Japon gülü yeni açmaya başladı üzeri tomurcuk dolu. Begonvilimin çiçekleri geçmek üzere ama iki aydır beni çok mutlu etti . Balkonumu şenlendirdi)

Eklenen Resimler

penguenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 21:33   #547
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi penguenn Mesajı Göster
Sevgili Nuri Bey ; Tavsiyelerinize uyup kendimce budadığım begonvilim ve japon gülüm şimdi böyle. Çok teşekkür ederim. Japon gülü yeni açmaya başladı üzeri tomurcuk dolu. Begonvilimin çiçekleri geçmek üzere ama iki aydır beni çok mutlu etti . Balkonumu şenlendirdi)
Merhaba sayın penguenn hoşgeldiniz.

Bitkileriniz harika görünüyor.

Sevginiz baktığınız çiçeklere yansımış...

Ellerinize sağlık...

penguenn beğendi.
Eski 09-06-2012, 02:46   #548
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sn. Nuri Murvet merhaba,

form verme amaçlı, ve tepe tacını yukarılara kaldırma amaçlı olarak budama yaptığım gülibrişim ağacım sebebini henüz anlayamadığım ama ancak tahmin edebildiğim nedenlerle girdiği kış uykusundan uyanamadı.

Albizia julibrissin (Gülibrişim Ağacı)

Haliyle bu duruma çok üzülüyorum. Budamadan kaynaklı bir hata yapmış olabilir miyim sorusu içimi kemirse de, sizin de önerinizle ve hijyen kurallarına azami dikkat göstererek yapmış olduğum budama sonucunda başarılı bir budama sevincini yaşarken, ne yazık ki ağacımın bir daha yeşile büründüğünü görmek mümkün olmadı.

Şimdi ağacı yerinden kaldırmayı düşünüyorum. Daha fazla beklemenin bir anlamı olmayacağına inanıyorum. Siz ne dersiniz? Ağacın hasta ve kurumakta olduğuna inandığımdan, diğer ağaçlara bulaşma olasılığından endişe ediyorum.

Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Size danışmadan bir adım atmak istemedim.

Teşekkür ederim.

gilan beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2012, 19:35   #549
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Sn. Nuri Murvet merhaba,

form verme amaçlı, ve tepe tacını yukarılara kaldırma amaçlı olarak budama yaptığım gülibrişim ağacım sebebini henüz anlayamadığım ama ancak tahmin edebildiğim nedenlerle girdiği kış uykusundan uyanamadı.

Albizia julibrissin (Gülibrişim Ağacı)

Haliyle bu duruma çok üzülüyorum. Budamadan kaynaklı bir hata yapmış olabilir miyim sorusu içimi kemirse de, sizin de önerinizle ve hijyen kurallarına azami dikkat göstererek yapmış olduğum budama sonucunda başarılı bir budama sevincini yaşarken, ne yazık ki ağacımın bir daha yeşile büründüğünü görmek mümkün olmadı.

Şimdi ağacı yerinden kaldırmayı düşünüyorum. Daha fazla beklemenin bir anlamı olmayacağına inanıyorum. Siz ne dersiniz? Ağacın hasta ve kurumakta olduğuna inandığımdan, diğer ağaçlara bulaşma olasılığından endişe ediyorum.

Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Size danışmadan bir adım atmak istemedim.

Teşekkür ederim.
Merhaba sayın kelebek çalısı

Ağacınızın durumuna birazda kendimi sorumlu hissederek inanın, bende çok üzüldüm...

Paylaşmış olduğunuz fotoğraflarda gövde ve dallar yeşil dokusunu koruyor görünüyor.

Ağaçların, uyanamamasının sebebleri virüs kaynaklı hastalık etmenlerinden ve genelde yeni söküm yapılan yaprak döken ağaçlarda kök yapısın aşırı bozulmasından kaynaklanan sebeblerden uyanamama sorunları yaşanıyor.

Yeşil dokusunu muhafaza eden ağaçlarda genelde ertesi yıl yeniden yapraklanma görülebiliyor. Biz bu olayı söküm yapılan oya ağaçlarında sıkça yaşıyoruz.

Ağacınız, gövde ve dalları yeşil dokusunu koruduğu sürece beklemenizi tavsiye ederim.

Aşırı sulama yapmayalım, mantari ve virüs hastalıklarının zararlarını hızlandırır...

Bu bekleme sürecinde, kök cevresine, deniz yosunu, mikoriza, trichoderma uygulaması yapmak, iyileşme sürecine katkısı olacaktır.

Saygılarımla...

gilan beğendi.
Eski 12-06-2012, 21:05   #550
Ağaç Dostu

Sn. Nuri Murvet,

rica ederim, hiç öyle bir şey olabilir mi? Sorumluluk hissetmemelisiniz. Ben sizin budama veya diğer konulardaki bilgilerinizden faydalanmak adına açtığınız başlıkları, fotoğrafladığınız bitki ve peysaj örneklemelerini, çeşitli sorulara yönelik verdiğiniz yanıtları ilgiyle takip ediyor ve çok faydalanıyorum.

Yine yanıtladığınız ve ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Sizin önerinizi almadan kesip kaldırmak istemedim zaten ağacı. Bugün bir dalını budayarak baktık ki ağaç yaş ve sanki şimdilik kuruma belirtileri duraklamış veya durmuş gibi görünmekte.

Sizin tavsiyenizle bekleme sürecine girmeyi tercih ediyorum. Ağaç yaş ve yeşil kaldıkça umudum olmalı o halde.

Saygılarımla.

gilan ve mrduran beğendi.
Eski 04-07-2012, 22:07   #551
Ağaç Dostu

Evet işte bu... Gülibrişim

Gözünüz aydın!..

Bu gelişmeye çok sevindim...

Dipten gelen yeni sürgünleri almakta yarar vardır.

Tedbir amaçlı, Captan 50 wp uygulamasını yapalım....

Selamlar...

Eski 24-07-2012, 12:57   #552
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2011
şeftali ağacı kesme

Merhaba.
Komşumuz kendi bahçesinde ki üzerinde dallarında şeftali meyvası olan(bu sene zaman zaman topluyup yiyorduk)şeftali ağacını yerden 1.3 m. kalacak şekilde testere ile kesti.Ağaçta dal budak.. vs geriye hiç bie şey kalmadı.Aradan 20 günden fazla geçti hiç bir hareket yok.Nerede ise 1 ay olacak.Bu ağaç öldü mü?Yoksa ileride tekrar yeni filiz,dal verir mi?Kesilen yere herhangi bir ilaç vs de sürmedi.Biz ara sıra köküne su veriyoruz.Burada ki bir komşu üzerinde meyve olan ağaç kesilirse ölür diye bizi korkuttu.Uzman görüşü alabilir miyim?Yapacak bir şey var mı?Teşekkür ederim.Kesme nedeni dalların çok eğilmesi imiş.

mrduran beğendi.
fthkyn04 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 18:20   #553
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fthkyn04 Mesajı Göster
Merhaba.
Komşumuz kendi bahçesinde ki üzerinde dallarında şeftali meyvası olan(bu sene zaman zaman topluyup yiyorduk)şeftali ağacını yerden 1.3 m. kalacak şekilde testere ile kesti.Ağaçta dal budak.. vs geriye hiç bie şey kalmadı.Aradan 20 günden fazla geçti hiç bir hareket yok.Nerede ise 1 ay olacak.Bu ağaç öldü mü?Yoksa ileride tekrar yeni filiz,dal verir mi?Kesilen yere herhangi bir ilaç vs de sürmedi.Biz ara sıra köküne su veriyoruz.Burada ki bir komşu üzerinde meyve olan ağaç kesilirse ölür diye bizi korkuttu.Uzman görüşü alabilir miyim?Yapacak bir şey var mı?Teşekkür ederim.Kesme nedeni dalların çok eğilmesi imiş.

Merhaba sayın fthkyn04 hoşgeldiniz.

Komşunuz, şeftali ağacını katletmiş...

Yan komşu ile samimiyetiniz ne derecedir, bilemiyorum ama...

Bahanesi (dalların çok eğilmesi imiş)den... Ben şunu anlarım, ya çok büyük cahil ya da siz veya başkalarının ağacından meyve yemelerine hasetlenip hırsını ağaçtan almış olarak anlarım...

Bu davranış bozukluğu örneklerini sıkça yaşıyoruz...

Ağaç gelişim devresinde gövdeden hiç dal kalmıyacak şekilde kesilmesi ağacı strese sokar, bütün dengeleri bozulur...

Kuruma ihtimali vardır fakat şeftali ağacı direnci yüksek olan ağaçlardandır.

Kesilen yeri mümkünse aşı macunu veya plastik boya ile kapatalım...

Bu yıl olmasa bile gelecek baharda sürgün vermesini beklemekten başka, yapılacak bir şey yoktur...

Bu olay beni de üzdü...

Olan olmuş sabredip beklemek gerekir...

Eski 11-08-2012, 22:00   #554
Ağaç Dostu

Sn. Nuri Murvet merhaba,

Gülibrişim ağacımın son durumunu görmenizi istediğim için fotoğrafını yüklemeyi uygun gördüm. Sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda şubat ayında gerçekleştirdiğim budama sonucunda ufak bir gecikmeyle yapraklanarak istediğim gibi yüksekçe bir tepe tacı oluşturan ağacımın son durumu çok
iyi görünmekte.

Name:  gülibrişim.jpg
Views: 1882
Size:  66.0 KB

Bol bol da çiçeklenme yaparak, şaşırtan ve umduğumuz gibi bizi çiçeksiz bırakmayan Gülibrişim sağlıkla gelişmeye devam ediyor.

Tekrar teşekkür ediyorum tüm öneri ve yorumlarınıza.

Saygılarımla.

Eski 11-08-2012, 22:33   #555
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. Nuri Murvet merhaba,

Gülibrişim ağacımın son durumunu görmenizi istediğim için fotoğrafını yüklemeyi uygun gördüm. Sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda şubat ayında gerçekleştirdiğim budama sonucunda ufak bir gecikmeyle yapraklanarak istediğim gibi yüksekçe bir tepe tacı oluşturan ağacımın son durumu çok
iyi görünmekte.

Eklenti 324813

Bol bol da çiçeklenme yaparak, şaşırtan ve umduğumuz gibi bizi çiçeksiz bırakmayan Gülibrişim sağlıkla gelişmeye devam ediyor.

Saygılarımla.

Dün aklımdan geçtiniz inanın...

Gülibrişim ağacınızın son durumunu, çok merak ediyordum...

Bir ara elim gitti, geldi mesaj yazayım mı..? Diye...

Çok mutlu oldum, paylaştığınız mesaj için...

Kocaman bir Maşallah...

Saygılarımla...

Eski 03-09-2012, 19:59   #556
Ağaç Dostu

Merhaba Arkadaşlar...

Budama ve budama sonrası bakım zamanı yaklaşıyor.

Bu dönemde, meyve hasadı yapılan (Erik, kiraz, kayısı, armut erkenci, dut) gibi ağaçların, meyveleri kalmadığı için bakımı ihmal edilir.

Bu tamamen yanlıştır. Ağacın üzerinde meyve olsun olmasın bakıma devam edilmelidir.

Bu ayda sulama ihmal edilmemeli, dip sürgünler ve ağaç üzerinde fazla olmamak kaydıyla yaz budaması (yeşil budama) gerekirse yapılmalıdır.

Kolay gelsin...

Eski 03-09-2012, 22:46   #557
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Sayın Nuri Murvet,
Uyarılarınız için çok teşekkürler.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2012, 18:38   #558
Ağaç Dostu

Merhaba sayın adavci

Bahçelerimizde, rüzğar kesici ve dekoratif amaçla kullanılan, servi tür ve cinslerinin (Cupressus sempervirens, Hakiki Servi -Cupressus arizonica, Arizona servisi -Cupressus macrocarpa, Monteri Servisi - Cupressus macrocarpa Hartw. “Goldcrest” , Limoni Servi - Cupressus macrocarpa Hartw. “Aurea”, Altuni Limoni Servi - Cupressocyparis leylandii, Melez Servi ) budama ve kış bakımı zamanıdır.

Biz bahçelerimizde budama ve bakım işlerine başladık, sizinde zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin...

Eski 09-10-2012, 11:07   #559
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2009
Alıntı:
Bahçelerde Bakım, Budama

Eklenti 189781

Mazı (Thuja), bitkisinin konik formda budanması...
merhaba Nuri Murvet bey,

bizim evimizin önünde mazımız var iç taraflarında dal dal kuruma oldu onu ne zman ve ne şekilde budamamız gerekir?
şimdiden teşekkürler

nur77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 19:55   #560
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nur77 Mesajı Göster
merhaba Nuri Murvet bey,

bizim evimizin önünde mazımız var iç taraflarında dal dal kuruma oldu onu ne zman ve ne şekilde budamamız gerekir?
şimdiden teşekkürler
Merhaba sayın nur77 hoşgeldiniz.

Mazınızın iç dallarındaki kurumalar genelde zararlının yaptığı etki dolayısı ile meydana gelir.

Mazınızın fotoğrafını paylaşırsanız, kurumaların nedenini ve ağacınızın formuna uygun, daha doğru budama tavsiyesinde bulunabilirim.

Selamlar....

Eski 10-10-2012, 15:16   #561
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-05-2012
Alıntı:
Sn. Nuri Murvet merhaba,

iyi görünmekte.

Eklenti 324813

Saygılarımla.
Sayın kelebek çalısı,
Gülibrişiminiz kaç yılda bu boya geldi? Eskişehir'de gülibrişim olmaz diyorlar ama kuytu ve güney bir bölüme yine de dikmek için aldım. İlk kışı balkonda geçirdi. Bu kışı da ısıtmasız balkonda, bu balkonun en soğuk yerinde geçirtip baharda bahçedeki yerine almayı planlıyorum. Boyu şu anda 70cm kadar.

yenibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 10:58   #562
Yeni Üye

ayhansr's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2012
Yardım

Nuri bey merhabalar 2hafta önce hediye zeytin fidanımı balkonda yetiştirmek için diktim durumu ise şu anda iyi dallarda yapraklanma da oluyor size sorum bu zeytin fidanını iyi gelişmesi için budamak gerekiyormu gerekirse nerdelerinden budama yapmalıyım ilginize ve yardımınıza şimdiden teşekkür ederim saygılar

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
ayhansr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 18:48   #563
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhansr Mesajı Göster
Nuri bey merhabalar 2hafta önce hediye zeytin fidanımı balkonda yetiştirmek için diktim durumu ise şu anda iyi dallarda yapraklanma da oluyor size sorum bu zeytin fidanını iyi gelişmesi için budamak gerekiyormu gerekirse nerdelerinden budama yapmalıyım ilginize ve yardımınıza şimdiden teşekkür ederim saygılar

Merhaba sayın ayhansr hoşgeldiniz.

Öncelikle zeytin fidanınız hayırlı olsun...

Balkonda hele ki kapalı bir balkonda zeytin fidanı yetiştirmek istemeniz, bende zeytin ağacınızın doğal gelişim isteklerini bilmediğiniz izlenimi bıraktı...

Zeytin fidanınızı balkonununuzda bu yıl veya en fazla iki yıl misafir edebilirsiniz.

Daha sonra fidanınızın doğal isteklerine uygun dış ortamda ekimini yapmalısınız.

Misafir zeytin fidanınızın ilerki yıllarda düzgün bir taç formu yapabilmesi için şimdilik 20 cm altındaki sürgünleri çıkış yerlerinden keselim..

Ana kalın daldan, gövdeden çıkan uzun kuvvetli sürgünlerin uçlarınıda alabilirsiniz.

Fidanınızı aşırı suladan kaçının, saksınızdaki toprak ıslak değil, nemli kalması yeterlidir.

Kolay gelsin...

Eski 11-10-2012, 19:06   #564
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Bahçelerimizde, rüzğar kesici ve dekoratif amaçla kullanılan, servi tür ve cinslerinin (Cupressus sempervirens, Hakiki Servi -Cupressus arizonica, Arizona servisi -Cupressus macrocarpa, Monteri Servisi - Cupressus macrocarpa Hartw. “Goldcrest” , Limoni Servi - Cupressus macrocarpa Hartw. “Aurea”, Altuni Limoni Servi - Cupressocyparis leylandii, Melez Servi ) budama ve kış bakımı zamanıdır.

Biz bahçelerimizde budama ve bakım işlerine başladık, sizinde zaman ayırmanızı tavsiye ederim.
Nuri bey,

Tavsiyeniz üzerine servilerimi ve limoni servilerimi şekil ve boy budaması yaptım. Kış bakımı işlerinden kastınız bordo bulamacı uygulamasımıdır?

Ben yine sizin tavsiyenize uygun olarak meyve ve diğer ağaçlarımı Kasım ayında budayıp bordo bulamacını ardından yapmayı düşünüyordum. Ne dersiniz?

Ayrıca elektrikli ve zincirli tip teleskopik testere ile kestiğimde biraz hırpalanma gözlemledim. Kalın dal ve gövde için başka alternatifim yok ama 2-4 cm lik dallar biraz hırpalanıyorlar. Bu nedenle bordo bulamacı galiba şart.

Tavsiyelerinize şimdiden teşekkürler.

Her şey gönlünce olsun.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 20:06   #565
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Nuri bey,

Tavsiyeniz üzerine servilerimi ve limoni servilerimi şekil ve boy budaması yaptım. Kış bakımı işlerinden kastınız bordo bulamacı uygulamasımıdır?

Ben yine sizin tavsiyenize uygun olarak meyve ve diğer ağaçlarımı Kasım ayında budayıp bordo bulamacını ardından yapmayı düşünüyordum. Ne dersiniz?

Ayrıca elektrikli ve zincirli tip teleskopik testere ile kestiğimde biraz hırpalanma gözlemledim. Kalın dal ve gövde için başka alternatifim yok ama 2-4 cm lik dallar biraz hırpalanıyorlar. Bu nedenle bordo bulamacı galiba şart.

Tavsiyelerinize şimdiden teşekkürler.

Her şey gönlünce olsun.

Merhaba sayın OSMAN45 hoşgeldiniz

Servilerde kış bakımı ; Budama sonrası mümkün olduğu kadarı ile iç kısımlarda oluşan kuru ibreleri silkeleyerek veya temas yolu ile boşaltalım, kuru dalları çıkış yerinden alalım, ağaç altı temizliği ve gerekli ise yüzeysel çapalanmasını yapalım, ibreli türlere uygun kompoze gübrelerde verebiliriz..

Budama ve bakım sonrası unlu bit, kabuklu bit zararlıları görülürse uygun bir insektisit uygulaması yapılabilir.

Bordo bulamacını, hastalık belirtisi görülmeden servilerde budama sonrası asla uygulamasını yapmayalım.

Servilerinizin kesim sonrası yaraları için özel bir uygulama yapmak gerekli değildir...

Tepe kesimlerinde ihtiyaç hissedilirse büyük yaraları için aşı macunu ile kapatılabilir.

Budama konusunda en önemli ön tedbir, hastalıklı ağaçların budaması sonrası, budama aletlerinin steril edilmesidir. 1 litre suya yarım çay bardağı çamaşır suyu karıştırarak budama aletlerini bu karışıma daldırmak sureti ile temizlemektir.

Yaprak döken meyve ağaçlarınıza ve çalılara kasım ayında budama sonrası bordo bulamacı uygulaması yapabilirsiniz.

Kolay gelsin....

Eski 12-10-2012, 09:37   #566
Yeni Üye

ayhansr's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2012
Alıntı:
Merhaba sayın ayhansr hoşgeldiniz.

Öncelikle zeytin fidanınız hayırlı olsun...

Balkonda hele ki kapalı bir balkonda zeytin fidanı yetiştirmek istemeniz, bende zeytin ağacınızın doğal gelişim isteklerini bilmediğiniz izlenimi bıraktı...

Zeytin fidanınızı balkonununuzda bu yıl veya en fazla iki yıl misafir edebilirsiniz.

Daha sonra fidanınızın doğal isteklerine uygun dış ortamda ekimini yapmalısınız.

Misafir zeytin fidanınızın ilerki yıllarda düzgün bir taç formu yapabilmesi için şimdilik 20 cm altındaki sürgünleri çıkış yerlerinden keselim..

Ana kalın daldan, gövdeden çıkan uzun kuvvetli sürgünlerin uçlarınıda alabilirsiniz.

Fidanınızı aşırı suladan kaçının, saksınızdaki toprak ıslak değil, nemli kalması yeterlidir.

Kolay gelsin...
nuri bey ilginize ve yardımınıza teşekkür ederim ****** fazla bilgim yok ancak balkonum kapalı olduğu halde gün boyu çok güneş alıyor ve sürekli havalandırıyorum bakalım olmadı 1-2 sene misafir ederim..

fotograf da fazla görünmüyor ama ana gövdede sonra ikiye çatallaştı ana gövdenin devamı biraz daha kalın öteki dal ona göre ince ama boyları aynı ve ikisinde de faliyet devam ediyor böyle bırakim mi yoksa rekabet yapmaması için devre dışımı bırakayim mi bilemedim ...

ayhansr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 18:39   #567
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhansr Mesajı Göster
nuri bey ilginize ve yardımınıza teşekkür ederim ****** fazla bilgim yok ancak balkonum kapalı olduğu halde gün boyu çok güneş alıyor ve sürekli havalandırıyorum bakalım olmadı 1-2 sene misafir ederim..

fotograf da fazla görünmüyor ama ana gövdede sonra ikiye çatallaştı ana gövdenin devamı biraz daha kalın öteki dal ona göre ince ama boyları aynı ve ikisinde de faliyet devam ediyor böyle bırakim mi yoksa rekabet yapmaması için devre dışımı bırakayim mi bilemedim ...
Merhaba sayın ayhansr

Zayıf gelişim gösteren ince dalı alabilirsiniz.

Fidanınızın ilerki yaşlarında sağlam bir gövde ve taç oluşumu için tek gövde üzerinde gelişim yapmasına şimdiden yardım etmiş olursunuz.

Eski 15-11-2012, 00:21   #568
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yenibahçe Mesajı Göster
Sayın kelebek çalısı,
Gülibrişiminiz kaç yılda bu boya geldi? Eskişehir'de gülibrişim olmaz diyorlar ama kuytu ve güney bir bölüme yine de dikmek için aldım. İlk kışı balkonda geçirdi. Bu kışı da ısıtmasız balkonda, bu balkonun en soğuk yerinde geçirtip baharda bahçedeki yerine almayı planlıyorum. Boyu şu anda 70cm kadar.

Sn. yenibahçe,

Mesajınızı gözden kaçırarak sorunuzu henüz farkettiğimden, yanıtlama olanağını da henüz elde ediyorum, mazur görünüz lütfen.

Gülibrişim ağacı bahçedeki dördüncü senesini bitirdi.

Siz de ağacınızın dilerseniz şu anki durumunu ya da sağlıkla büyüyerek bahçenizde aldığı yere ilerleyen dönemlerde bu sayfalarda yer verirseniz üyeler olarak hep birlikte bu güzel ağaç ile ilgili tecrübelerimizi paylaşabilir, fikir alışverişini sürdürebiliriz.

Kolaylıklar dilerim.

Eski 15-11-2012, 18:55   #569
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
İyi akşamlar Nuri Hocam,

Bir kaç yıldır size hep, bahçemdeki fıstık çamının durumunu anlatıp durdum, bir anlamda sizi de çok meşgul ettim bu konuyla,

Yılan hikayesine dönen bu konunun altında yatan gerçek, verdiği bütün zararlara rağmen çamdan vazgeçemeyişimdi,onu kestirmeye gönlüm bir türlü razı olamıyordu.

Önce ağaçın eve olan mesafesi ve boyu konusunda bir fikir vermesi için bu fotoğrafları koydum.

Sol tarafta görünen zavallı jakaranda ise, çareyi bahçeden çıkıp yola kaçmakta buldu sanırım.

Name:  IMG_2834.jpg
Views: 1126
Size:  33.7 KB

Evin boyunu aştı tüm çam iğneleri çatıya doluyor

Name:  IMG_2899.jpg
Views: 1061
Size:  36.0 KB

Düzenleyen hozat : 15-11-2012 saat 19:40
hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 19:16   #570
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Nuri hocam sevgili jakarandam, bahçeye geldiği günden beri hiç budanmadı(8-9)yıl.Bu konuda suç varsa benimdir,bir zarar gelir diye hiç kimseye mudahale ettirmedim.

O'da başının çaresine baktı, çamdan kaçtı sokağa uzandı,dallarını ve gövdesini kafasına göre şekillendirdi. Ama buyıl bana güzel çiçekleri ile nefis bir görsellik sundu.

Name:  IMG_2803.jpg
Views: 1137
Size:  51.2 KB

Name:  IMG_2069.jpg
Views: 1108
Size:  68.6 KB

Name:  IMG_2079.jpg
Views: 1154
Size:  72.4 KB

Name:  IMG_2102.JPG
Views: 1073
Size:  63.1 KB

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024