agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni4014Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2012, 20:22   #3511
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Erken toplamışsınız bence, kimin onay verdiği çok farketmez, yemyeşil henüz tohumlar, yani olgunlaşmamış. Ben de kaç küsür yıldır tohum topluyorum deneyim sabittir.

Evet ilk mesaja bir gözattım altı yıl olmuş, ilk tohumu bulalı.
Geçen sene binbeşyüz kadar tohum dağıttığımı göz önünde bulundurun, siz bir daha yıla beni dinleyin.

Selamlar bizden.

delete61 ve mrduran beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 20:46   #3512
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2008
Galeri: 2
Bende sn. ahmeter gibi erken topladım inşallah bir sorun olmaz.

Eklenen Resimler

Nevzat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 20:57   #3513
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Neden acele etme gereği duyuyorsunuz. Bu kadar bekledikten sonra sabredeceğiniz onbeş yirmi gün daha hepsi.

O kadar yıl uğraştıktan sonra, ilk tohumlarını alacak olanlar da, böyle oluyormuş deyip olgunlaşmamış tohumları toplamaya başlayacak.

Hiç değilse tohum zarflarını açmadan bekletin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 21:17   #3514
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2008
Galeri: 2
Havaların soğuması nedeniyle topladım ben, birazda mecburen yanii... geceler 1-2 derece olmaya başladı hepten kaybetmiyeyim dedim.

mrduran beğendi.
Nevzat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2012, 10:31   #3515
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Çok az tohumum oldu. Ve içleri fazla büyümemişti. Ben de acemilik ettim topladım.
2- 3 tanesini de ya tutarsa dedim ektim.
Beklemedeyim.

Seneye daha tecrübeli olacağız inşallah.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2012, 11:37   #3516
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Biraz erken toplamışsınız gibi geldi bana.
******* erken toplanmış.Kahverengıye dönüp tohum sertleşmeden içleride kahverengı olmadan toplanmaz sanıyorum ben..

ıldır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2012, 11:43   #3517
Ağaç Dostu

Orhan bey

Arkadasım hangı sehırde yetiştirdiniz by Sellukayı..İzmir de dahı bu kadar coskulusunu görmedim.. Hele tohumları görünce içim cız etti.. Biz 2-3 tohum pesinde kosarken yazık bunca tohuma..İnşallah seneye ıklım daha uygun olurda tohumlardan kaybınız olmaz..Özel bır bakım uyguluyormusunuz merak ettım.. Ellerinize saglık.

Eski 16-12-2012, 12:49   #3518
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ıldır Mesajı Göster
Arkadasım hangı sehırde yetiştirdiniz by Sellukayı..İzmir de dahı bu kadar coskulusunu görmedim.. Hele tohumları görünce içim cız etti.. Biz 2-3 tohum pesinde kosarken yazık bunca tohuma..İnşallah seneye ıklım daha uygun olurda tohumlardan kaybınız olmaz..Özel bır bakım uyguluyormusunuz merak ettım.. Ellerinize saglık.
Sevgili ıldır;
Bahçem Samsun-Çarşamba-Kızılot Köyü'nde.
Yeşilırmak deltasının tam ortasında. İklim bölgesi olarak 9-B diye geçiyor, ama kışın sıcaklıklar genellikle en düşük -7 leri görsede, bazı yıllarda, (-9)-(-10) ları görebiliyor. Bu nedenle bitkinin toprak üstü kısmı genellikle donuyor.

Mayısın ikinci yarısından sonra topraktan tekrar yeşeriyor.

Toprak Alüviyal.
Menderes deltaları gibi. Ama bitki örtüsünün daha gür olması nedeniyle
humuslu.

Birde Akdeniz İklimi'ndeki kadar kavurucu sıcaklar yok.

Malumunuz, birçok bitkinin en sevdiği şeylerden biride nemdir. O da, fazlasıyla var. Bu yüzden bitki çeşitliliğide fazla.

Anlayacağınız, fidanlık kurmak için son derece uygun toprak ve iklim koşulları var bu deltada. Zaten onlarcada var...

Benim sellukalarında bu denli sağlıklı olmasının ana nedeni, yukarıda sözünü ettiğim koşullar. Diye düşünüyorum.

Ehhhh... Birazda gözümü üstlerinden ayırmayıp, gerektiği zaman sulayıp, gerektiği zaman gübrelememdir. Sanırım.

Kısacası şanslı bir coğrafyadayım.

Herşey gönlünüzce olsun.

Düzenleyen Orhan Özbilgiç : 16-12-2012 saat 16:29
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 18:59   #3519
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Sayın Ahmeter ve Sayın Nevzat iyice kararmadan toplanınca tohumların olgunlaşmamış olma olasılığı çok fazla. İçleri beyaz görünüyor. Oysaki tohumlar yesil mercimek büyüklüğünde ve kahverengi oluyor. Keşke biraz daha bekleseydiniz..

vehbi beğendi.
Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 15:46   #3520
Ağaçsever

salvadore-tr's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
Bende geçen gün öylesine tohumunu ektim, birde ne göreyim filizlenmiş bu mevsimde ne yapacağım marta kadar kalorifer kenarında dayanırmı acaba?
Altta resmini ekledim

Fatma Kochan beğendi.
salvadore-tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2012, 15:52   #3521
Ağaçsever

salvadore-tr's Avatar

buda sşuanki hali 11.01.2013

18.01.2013

08.03.2013

19.02.2013

Ve son hali, kurumazsa seneyede çiçek açar gibime geliyor.

Düzenleyen salvadore-tr : 19-10-2013 saat 16:15 Neden: güncelleme
Eski 01-01-2013, 20:20   #3522
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Benim sellukanın kabukları henüz kararmadı ama baklaların içine baktım tohumlar kahverengiye dönmüş. Ben de hava durumuna göre toplayacağım baklaları sıfırın altını görmedik daha Adana'da görmeye yakın toplayacağım.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 21:06   #3523
Moderatör

h_dogan's Avatar

Smile Selluka

Bunlar da benim sellukadan görüntüler. Sellukam 3 yaşında.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2013, 12:58   #3524
Moderatör

h_dogan's Avatar

Angry

Ben tohumları 05.01.2013'te topladım hava durumuna bakarak. Tohumlar diye korktum. Sonuçta 9,10 ve 11 ocakta don oldu sellukam haşlanmış bir görüntüde şu an. Geçen seneki dondan gövdesi zarar görmemişti umarım bu sene de görmez. Tohumları kurtardık en azından.

Eski 11-01-2013, 15:12   #3525
Ağaçsever

salvadore-tr's Avatar

sevgili Aburcubus bende bu çiçeğe heves ettim internetten tohumunu aldım gele gele 3 adet geldi, bir tanesini denemek istedim şuan boyu bir karış bakalım umarım büyütebilirim, birde Sinop ikliminde yaşarmı, İstanbula yakın sayılır iklimi...

Eski 11-01-2013, 15:28   #3526
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Sayın salvadore-tr;

Diğer iki tohumunuzu mart ayından sonra çimlendirmenizi öneririm. Zira şu andaki fidenizin yaşam riski var.
Sinop ikliminde yaşar.

Benim bahçem Samsun-Çarşamba'da. Orada her yıl, donlardan etkilenip, toprak üstü donuyor, mayıs ortalarında, topraktan tekrar sürgün verip, sonbaharda çiçekleniyor. Sadece, kuzey rüzgarlarına kapalı bir yerde olması tercihiniz olmalı.

Eski 12-01-2013, 13:35   #3527
Ağaçsever

salvadore-tr's Avatar

Sayın Orhan Bey,
Cevabınız için teşekkür ederim, ektiğim fideyi korumaya çalışacağım tavsiyenize uygun bir yerim var hem denize yakın hemde direk güneye bakıyor, ilginiz için teşekkürler

Eski 15-01-2013, 01:10   #3528
Ağaç Dostu

Sevgili H.Dogan

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Bunlar da benim sellukadan görüntüler. Sellukam 3 yaşında.
Maşallah sizin selluka cıceklikten cıkıp agaç olmus..Ben İzmir de oturmama ragmen satın aldıgım sellukaları yaşatmayı başaramadım..Çelikten değil tohumdan yetiştirilenlerin daha dayanıklı oldugunu sanıyorum..Umarım çiçeğiniz son soguklardan etkilenmez.Dallar oldukca kalın ve Adana da soguk ne kadar olabılırkı...Bende önumuzdekı ay tohum satın alıp cimlendirmeyi deneyecegım..İnşallah becerebılırım...Sellukanızın çiçeklerini bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin lütfen..

h_dogan ve Fatma Kochan beğendi.
Eski 15-01-2013, 01:13   #3529
Ağaç Dostu

Sevgili Orhan bey..

Benim bahçem Samsun-Çarşamba'da. Orada her yıl, donlardan etkilenip, toprak üstü donuyor, mayıs ortalarında, topraktan tekrar sürgün verip, sonbaharda çiçekleniyor. Sadece, kuzey rüzgarlarına kapalı bir yerde olması tercihiniz olmalı.[/QUOTE]

Sizin sellukanızında gecen haftaki soguklardan etkilenmemesi en buyuk dıleğim.. Bizimle paylaştıgınız resimleri unutamıyorum..Saglıkla büyüsünler....

Eski 15-01-2013, 07:42   #3530
Moderatör

h_dogan's Avatar

Angry

Alıntı:
Maşallah sizin selluka cıceklikten cıkıp agaç olmus..Ben İzmir de oturmama ragmen satın aldıgım sellukaları yaşatmayı başaramadım..Çelikten değil tohumdan yetiştirilenlerin daha dayanıklı oldugunu sanıyorum..Umarım çiçeğiniz son soguklardan etkilenmez.Dallar oldukca kalın ve Adana da soguk ne kadar olabılırkı...Bende önumuzdekı ay tohum satın alıp cimlendirmeyi deneyecegım..İnşallah becerebılırım...Sellukanızın çiçeklerini bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin lütfen..
Malesef soğuktan yeşil kısım dondu ama gövdesinin zarar görmediğini düşünüyorum. Çünkü geçen sene de yeşil aksamı dondu ama baharda tekrar kuvvetli filizlendi gövdesi bayağı kalınlaştı.

ıldır beğendi.
Eski 15-01-2013, 08:43   #3531
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Sizin sellukanızında gecen haftaki soguklardan etkilenmemesi en buyuk
dıleğim.. Bizimle paylaştıgınız resimleri unutamıyorum..Saglıkla büyüsünler....[/QUOTE]

Sayın ıldır;
İyi niyetli düşünceniz için müteşekkirim.

Gövde kısımları,mutlaka donup kuruyacaktır. Koruma altına almadım çünkü. Ama eminim, kökten yine sürecektir.
Bahçenin ortasında, birkaçı yere çaktığım bir kuru ağaç dalına sarılı, bir diğeri saksıda olan tohumdan yetiştirdiklerim vardı. toprakta olanları 40-50 cm. den budadım. Sadece, saksıda olanı hafif budayıp, ardiye olarak kullandığım alt kata koydum.

Alt katında kapısı parmaklıklı demir kapı. Yani cam yok! Sadece, rüzgar ve yağıştan etkilenmez, o kadar. Ayda bir köyden birine telefon ediyorum. Çok az su veriveriyor.
Bakalım onu ne halde bulacağım?

Name:  031.jpg
Views: 1049
Size:  55.1 KB

Name:  038.jpg
Views: 1056
Size:  69.4 KB

Name:  039.jpg
Views: 1014
Size:  71.7 KB

Name:  045.jpg
Views: 1077
Size:  72.8 KB

Name:  109.jpg
Views: 1032
Size:  44.5 KB

Eski 15-01-2013, 16:49   #3532
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Malesef soğuktan yeşil kısım dondu ama gövdesinin zarar görmediğini düşünüyorum. Çünkü geçen sene de yeşil aksamı dondu ama baharda tekrar kuvvetli filizlendi gövdesi bayağı kalınlaştı.
Mutlaka bahara sürgünler verecektır..Resimlerinizin takipçisi olacagım.. Çiçeğinize birsey olursa inanın en az sizin kadar üzülürüm...

Eski 15-01-2013, 20:18   #3533
Moderatör

h_dogan's Avatar

Angry

Alıntı:
Mutlaka bahara sürgünler verecektır..Resimlerinizin takipçisi olacagım.. Çiçeğinize birsey olursa inanın en az sizin kadar üzülürüm...
Teşekkürler Sn. ıldır.
Tohumlarını aldım dondan önce umarım çoğu olgunlaşmıştır kurumaları için içeriye aldım.

tabus ve ıldır beğendi.
Eski 22-01-2013, 21:34   #3534
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Sevgili aburcuburs, çelikleri dikip evin batı, güney ve doğu yönlerine bakan pencerelerine yerleştirdim. Kısmet artık. Biraz adam edeyim birini hemen size ulaştıracağım. Bu arada o günkü heyecanla küçük bir torbada 5 adet selluka tohumunu da kimden aldığımı hatırlayamıyorum bile. (Orhan Özbilgiç öğretmenim ? Ya da torbanın üzerinde güleryüz de olduğuna göre sevgili Çiroz ve nişanlısı? Veya başka bir cömert arkadaş.Size de çok teşekkür ederim) Martta da onları ekeceğim. Bu kez kavuşma garanti gibi.Başarırsam başka arkadaşlara da veririm.Sevgiler.

egülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 16:54   #3535
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egülnur Mesajı Göster
...

(Orhan Özbilgiç öğretmenim ? Ya da torbanın üzerinde güleryüz de olduğuna göre sevgili Çiroz ve nişanlısı? Veya başka bir cömert arkadaş.Size de çok teşekkür ederim)
...
Sn egülnur,

selluka tohumları bizden değil, biz mersin süs biberleri tohumları getirmiştik, hediyelerin oraya bırakalım derken birden kendimizi tohumları ayırırken buluverdik , çok ta eğlendik.

Maalesef selluka tohumlarının nereden geldiğini biz de bilmiyoruz.

Ama Zafer Bey' in kamyonla getirdiği çeliklerden bizde de 3 adet var, çimlendirme seramızda yerlerini aldılar,

umarız biz de haklarını veririz ve çeliklerinin dağıtımını yapabiliriz.
Tohumları ekmek için biz de mart' ı heyecanla bekliyoruz.

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 22:23   #3536
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Son yağan karda toprak üstü kısımları dondu. Tek ümidim 6 adet fasulye biçimli tohum kapsülleriydi. Biraz daha olgunlaşsınlar diye üzerinde bırakmıştım. Bugün içlerine baktım tamamı donmuş toprak altı kısımlarından da sürmezse Selluka maceram sona ermiş oluyor. Çok bedbahtım çok... Keşke Çelik alsaymışım

mrduran beğendi.
kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 23:27   #3537
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
Son yağan karda toprak üstü kısımları dondu. Tek ümidim 6 adet fasulye biçimli tohum kapsülleriydi. Biraz daha olgunlaşsınlar diye üzerinde bırakmıştım. Bugün içlerine baktım tamamı donmuş toprak altı kısımlarından da sürmezse Selluka maceram sona ermiş oluyor. Çok bedbahtım çok... Keşke Çelik alsaymışım
İlk yılı mıydı sellukanın. Gövdesi kalınlaşmışsa -2,-3'te ölmüyor selluka. Benim selluka da dondan dolayı yeşil kısmı haşlandı ama tohumları dondan önce toplamıştım. Bitki ölse de - ki öleceğini sanmıyorum- tohumlar garantide.

Eski 27-01-2013, 20:41   #3538
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

İlk yılıydı. Gövdesi kurşun kalem kadar bile yoktu. Toprak altı kısımlarına baksammı acaba. İçeri alıp yeşermesini sağlarım belki daha çok don olur , bahara çok var.

Eski 28-01-2013, 07:10   #3539
Moderatör

h_dogan's Avatar

Tohumlar olgunlaşmış mıdır diye ektim biraz bakalım ne kadarı çıkacak. Takasa yollayacağım baya tohum var eğer olgunlaşmışsalar tabi. (İçleri doluydu)

Eski 29-01-2013, 12:45   #3540
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Bendekiler yeşil olarak buruşmuş ve sert. Daha önce elimde olan tohumlar gri renkteydi.
İnşallah sizinkilerde problem yoktur ve paylaşmak nasip olur

YeniBON beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024