agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni4014Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2008, 17:09   #1621
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2007
Tüm emeklerim boşa gitti galiba.Zar zor elde ettiğim,gözümden sakındığım sellukam can çekişiyor.Odanın iki duvarını boydan boya sardırmıştı. Uzamaya devam ederken ,yapraklarında kahverengi lekeler oluştu.Toprağını kontrol ettiğimde iki iri solucanla karşılaştım.Bulaşık deterjanıyla onlardan kurtuldum ama yapraklardaki lekeler ve dökülmeler devam etti.Bu sabah onlarca yaprağın döküldüğünü , sadece uçlarındaki filizlerin kaldığını gördüm.Dikkatli bakınca zor farkedilen kırmızı böcekler gördüm.Üzüntüm sonsuzdur .Kurtarılabilir mi?

lemman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2008, 19:49   #1622
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Solucanlardan kurtulmak için, bulaşık deterjanı ile nasıl bir uygulama yaptınız?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 10:10   #1623
Yeni Üye

Sulama suyuna bir miktar sıvı deterjan koydum, normal sulama yaptım, solucan kalmadı.Diğer salon bitkilerine de aynı uygulamayı gerektikçe yapıyorum.bir litre suya bir tatlı kaşığı yeter.

Eski 28-07-2008, 22:02   #1624
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Kırmızı böcekler muhtemelen kırmızı örümcek, sellukanın baş düşmanı, acil ilaçlama yapın. Forumda kırmızı örümcekle ilgili pek çok mücadele yöntemi bulacaksınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 21:17   #1625
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Sellukamın son durumu. Yaklaşık dört metreye ulaştı. Direğin üst tarafında ikinci ve üçüncü kollar da oluştu.

Eklenen Resimler

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 21:34   #1626
Ağaç Dostu

Benim sellukam 5 m. uzunluğunda bir çok kol yaptı. Üzerinde 50 adede yakın tomurcuk var. Durumundan memnun gibi şimdilik.
Name:  selluka1.jpg
Views: 681
Size:  25.2 KB

Name:  selluka2.jpg
Views: 696
Size:  18.9 KB

Eski 30-07-2008, 21:46   #1627
Ağaç Dostu

Ama benim sellukam bütün kışı camekanlı balkonda soba yanan ortamda 25 derece sıcaklıkta geçirdi. Ordan biraz avantajı var.

Eski 31-07-2008, 13:38   #1628
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Arkadaşlar, yaklaşık 3 haftadır bu başlığı okumama rağmen henüz 70. sayfadayım. Kitap okur gibi beni selluka aleminde sürüklüyor. Artık dayanamayıp ben de mesaj yazayım dedim.

Benim de sevgili Fatma Dündar sayesinde edindiğim binbir maceradan sonra İzmir'den Kıbrıs'a gelen Sellukam var ve ben onu henüz nasıl bir yere dikebileceğime karar veremedim. Okuduklarımdan elde ettiğim bilgiler ile yarı güneş bir yere yerleştirdim fakat öğleden sonraları gölge olduğu için bu yer beni düşündürüyor. Bunun dışında düşündüğüm başka bir yer ki orası daha uzun süre güneşli olmasına rağmen kış mevsiminde oldukça esinti alan bir yer.

Fatma Hanımdan aldığım bilgiye göre kış mevsiminde kökünü sudan korumalıymışım. Bahçede bunu nasıl olabileceğini bilmiyorum.

Sellukam tüpte, dikileceği yeri bekliyor. Eğer ben tüm mesajları okuyup onu dikmeye kalkarsam bu iş bayağı uzayacak gibi, ne dersiniz Sellukamı nasıl bir yere dikmeliyim?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 21:29   #1629
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Arkadaşlar, yaklaşık 3 haftadır bu başlığı okumama rağmen henüz 70. sayfadayım. Kitap okur gibi beni selluka aleminde sürüklüyor. Artık dayanamayıp ben de mesaj yazayım dedim.

Benim de sevgili Fatma Dündar sayesinde edindiğim binbir maceradan sonra İzmir'den Kıbrıs'a gelen Sellukam var ve ben onu henüz nasıl bir yere dikebileceğime karar veremedim. Okuduklarımdan elde ettiğim bilgiler ile yarı güneş bir yere yerleştirdim fakat öğleden sonraları gölge olduğu için bu yer beni düşündürüyor. Bunun dışında düşündüğüm başka bir yer ki orası daha uzun süre güneşli olmasına rağmen kış mevsiminde oldukça esinti alan bir yer.

Fatma Hanımdan aldığım bilgiye göre kış mevsiminde kökünü sudan korumalıymışım. Bahçede bunu nasıl olabileceğini bilmiyorum.

Sellukam tüpte, dikileceği yeri bekliyor. Eğer ben tüm mesajları okuyup onu dikmeye kalkarsam bu iş bayağı uzayacak gibi, ne dersiniz Sellukamı nasıl bir
yere dikmeliyim?
Bugüne kadar niye dikmediniz? Kıbrıstaki diğer sellukalar muhakkak çiçek açmışlardır. Selluka tropikal bir bitki olduğundan sıcağı ve güneşi sever, hatta çiçeklerinin renk tonu ve güzelliği de sıcaklık ile doğru orantılıdır. (Litaratüre göre) Geçen yıl sellukam 40 cm olunca kurudu. Geçerli bir neden bulamıyorum. Bu seneki 4 m ye ulaştı ve yakında çiçek açacak gibi duruyor. Saat 12.00 ye kadar güneş alıyor. Öğleden sonra güneşini hiç görmüyor. Haftada iki veya üç kez suluyorum. Toprağı çamur etmiyorum. Nisandan itibaren de üç haftada bir değişik gübreler verdim. İki defa 15-15-15 ve 4 defa da DAP gübresi verdim. (Bir tatlı kaşığı) Bir defa da humikasit verdim. Şu anda çapı 40 cm olan bir saksıda, toprağıda normal çiçek toprağı. Uygun bir saksıda ise bırakın orada çiçek açsın.

Eski 31-07-2008, 21:37   #1630
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Sn Sergüzen; ilginiz için teşekkürler. Sellukamın şu an durduğu yer sizinkinin bulunduğu ortam gibi. Dikeceğim yerden emin olmadığım için, geldiği poşet içerisinde tutuyorum. Sizin mesajınızı görünce şu andaki yerine dikebileceğime karar verdim. Sarılması için gerekli aparatı da hazırladıktan sonra en iyisi ben onu yere dikeyim.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2008, 09:36   #1631
Yeni Üye

Sayın Mine Hanım,sellukama oksijenli su uygulaması yaptım.Salon bitkileri için aldığım böcek ilacını da sıktım,yaprak dökülmeleri durdu.Merak ettiğim ,dökülen yerlerden tekrar yaprak çıkar mı acaba?

Eski 02-08-2008, 13:15   #1632
Ağaç Dostu

mymuberra's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2008
merhaba arkadaşlar, sellukamı bahçeye ektim saat 2 ye kadar güneş alır sonrasında gölgede kalır. Aldığım ve ektiğim günden itibaren boyu hergün uzadı şu an yaklaşık 3-4 metre. Fakat bir-iki gün öncesinde aşağıdan yukarıya doğru tüm yaprakları sararmaya solmaya başladı. Tepelerdekiler şu an yeşil ama onlarda sararacak gibi ve büyümesi bıçak gibi durdu. Durum nedir ve çözümü nasıl olacaktır arkadaşlar ? Kuruyacak diye ödüm kopuyor

mymuberra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2008, 16:18   #1633
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
İzmir deki arkadaşlar,geçen yıl görmeye geldiğiniz 7-8 yaşlarındaki selluka yı tamamen kaybettik.Kökü çürümüş ,neden gelişmiyor diye kontrol ettiğimizde gövde elimizde kaldı.Kürek ile kökün bulunduğu yeri eşeledik,dana burnu dediğimiz bir böcek ile karşılaştık.Silbaştan ..Sakınan göze çöp batıyor !

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2008, 12:26   #1634
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Benim sellukamda da tomurcuklar var.
Geçen sene ilk tomurcuk fotoğrafını 27 ağustosta çekmişim, bu sene biraz daha erken açaçak galiba.

Eklenen Resimler

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 15:11   #1635
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Bendeki sellukalardan birinin boyu neredeyse 8 metreye yaklaştı ama üstünde ne çiçek var ne bir şey. Evin çatısına ulaştı ordada asılacak birşey bulamadı aşağıya doğru (mecburen) uzuyor. Acaba bu aralar çiçeklenebilmek gibi birşey olur mu? Yoksa şimdiye kadar çiçeğe benzer herhangi bir oluşumun başlaması gerekiyormuydu?
Diğeri ise kendi halinde sitenin bahçesinde uzamaya çalışıyor ondada sanırım toprak iyi değil saksının toprağına acaba ilave toprak mı doldursam bir kısmını alarak diyorum. Nedersiniz?

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2008, 20:01   #1636
Ağaç Dostu

Bendeki sanırım 5-10 gün içinde açacak. Ama ben, çiçeklenmeyi teşfik etmek için, düzenli olarak fosrforlu gübre ve leonardit vermiştim. Artık tohumların sağlıklı olması için potasyum desteklemesi yapıyorum.

Geçen sene bu zamanlar henüz bir çiçek tomurcuğu yoktu. Toprak değişimi yapmayı tavsiye etmem, çünkü kökler hemen yüzeyin altından başlıyor. Kökler zarar görebilir. Onun yerine toprağa besin takviyesi daha sağlıklı olabilir.

Eski 14-08-2008, 07:05   #1637
Ağaç Dostu

Bu sezonun çiçekleri.

Name:  selluka1.JPG
Views: 792
Size:  68.4 KB

Name:  selluka2.jpg
Views: 829
Size:  39.7 KB

Eski 16-08-2008, 13:05   #1638
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Selluka çicekleri

yeni açmaya başlıyan sellukanın resimleri iyi günler

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 23:23   #1639
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
İnşallah çabuk açar Nazlı Hanım. Siz sellukanızı kışın içeri alıyor musunuz?

İçeri almak gerekirse, ipe sardırdığımız kısmı kesmek gerekecek. Ozamanda tohum alamayız.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 14:17   #1640
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
son hali..

Günes görünce çok çabuk gelisiyor..

Eklenen Resimler

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 16:03   #1641
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Sellukam bir türlü tohum bağlamıyor. Suyunu iyice azalttım. Ayrıca Biofortune isimli, sebzelerde döllenmeyi sağlayan, çiçek dökümünü engelleyen bir Bitki gelişim düzenleyici kullandım. Umarım bundan sonra tohum bağlar.
Şu anda çiçekler gayet uzun süre dökülmeden duruyor. Ama suyunu azalttığım için mi, biofortune kullandığım için mi bilmiyorum.

Kokusu gerçekten muhteşem. Leylaklı sabun gibi kokuyor. Eminim İzmir gibi sıcak iklimlerde çok daha yoğun koku salıyordur. Sıcak iklimlerdeki yoğun kokusunun üzerine çiçek sayısındaki fazlalıkta eklenirse, ününün nerden geldiğini anlıyorum.

Eski 18-09-2008, 15:04   #1642
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Posette selluka

Arkadaslar benim sellukam dort ay once aldıgım gibi hala posette duruyor. Yılın iki ayı, temmuz ve agustos da sabah aksam birer saat kadar gunes alıyordu. Su anda hic gunes alamıyor maalesef. Uzeri tomruk dolu ama gunes gormediginden cicek acamıyor, acan ciceklerse ancak bir gun dayanabiliyor. Hic gunes gormedigi halde bu kadar saglıklı olmasının nedeni ise dibine koydugum sulandırılmıs domates rendesidir. Bu benim rahmetli annemden ogrendigim pratik bir bilgi. Fotograflarını cekip sizlerle paylasmak istedim.
Saygılar.

Eklenen Resimler

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2008, 10:33   #1643
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Selluka

Selluka tohumları

Eklenen Resimler

Eski 27-09-2008, 09:48   #1644
Ağaç Dostu

mymuberra's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Sellukam

arkadaşlar sellukam çiçeğini verdi en sonunda çok şükür ama acaba bu yabani selluka mı ? Sadece mor olarak açtı ve kokusu da yok.

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.
mymuberra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 12:29   #1645
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Mymuberra çok şanslısınız, sellukanız harika görünüyor. Yabani değil, tam tamına Vigna Caracalla,hemde çok bakımlı hoş bir selluka. Çiçeklere gelince, çiçekler daha yeni oldukları için morlar, olgunlaştıkça sararacak bazı bölümleri, koku içinse sabah erken saatte ve akşam geç saatte koklayın olgunlaşana kadar. Olgunlaştıktan sonra gün boyu kokacaktır. Tebrikler..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 11:02   #1646
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Bebişimi kırmızı örümcek istila etti.Çiçeklerini yapraklarını döktü. Suda eriyen kükürt bulamadım ama evde kükürtlü sabun vardı. Sabunu tasta erittim fısfısın içine koydum dün tüm yapraklarını resmen yıkadım. Şuanda herhangi bir terslik yok devamlı gidip gelip kontrol ediyorum. Hatta kırmızı örümceğin 2 tane sanırım anneleriydi yakalayıp (irice birşeydi) öldürdüm. Bir sefer yapmak yeterli mi?

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 12:47   #1647
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Geçmiş olsun.Pek sanmıyorum.Tam bir asalak ne yapsan fayda etmiyor.Benim selluka tam düzeldi derken komple kelleşti.Bu sefer açtırırım dedim ama yine olumsuz.Ama devam.Yılmak yok.Kokuyu duyana kadar devam.

Devamlı kontrol etmeniz gerek 3-4 gün boş bırakın.Hemen çoğalıyorlar.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2008, 20:20   #1648
Ağaç Dostu

Benim sellukanın bu sene açmayacağına karar verdim. Uzun dallarını budayıp içeriye aldım. Seneye kalır mı bilmiyorum. Budadığım çelikleri de bir kaç şişenin içine doldurdum. Belki köklenirler. Böylece gelecek seneye hazırlık yaptım.

Eski 25-11-2008, 14:20   #1649
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
Selluka kardeşliğine iki küçük tohumla ben de katıldım arkadaşlar. Eğer çimlendirmeyi başarabilirsem biri annemin olacak tabi ki.

Tohumları sıcak suya koydum bugün. Oksijenli su katmadım, zarar veririm diye korktum. Şimdiye kadar hiçbir tohum çimlendirme çabam çürümeyle sonuçlanmadı biraz ona güveniyorum. Tohumlarımı evin içinde aydınlık cam önünde çimlendiriyorum. Birkaç hurmam ve çam filizim var bu şekilde gelişen.

Mum çiçeği kardeşliğinden sonra katıldığım ikinci grup bu oldu. Bir ara gardenya merakım vardı ama itiraf ediyorum başaramadım. Gardenyanın dilinden anlayamadım. tüm yaprakları döküldü ben de budadım şimdi sessizce balkonda bekliyor kimbilir belki yeniden canlandırabilirim.

Fotoğraf yükleme olanağına tekrar kavuşur kavuşmaz çalışmaları buradan aktarmak istiyorum. O zamana kadar benim minikler de çimlenmiş olur.

Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 14:33   #1650
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

selluka

SELLUKA tohumlarınızın yeşerdiği haberleri gelmeğe başladı .Tebrikler toprağını fazla islak tutmayın 20 derecede bir odanın penceresinde durabilir .
Haftada 1 kere sulayın 3 veye 4 sulamada suyunuza az miktar sıvı gübre karıştırın bir karış yüksekliğe geldiğinde yeni saksıya alıpyavaş yavaş açik havaya alıştıracağız şimdiden çiceğinin kokusunu duyar gibiyim selamlar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024