agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni269Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2009, 21:25   #391
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sayın rrumeysaa, gösterdiğiniz bitki Madagaskar Yaseminidir (Stephanotis Floribunda). 10 liraya gördüyseniz kaçırmayın derim, hemen alın. Harika bir bitkidir.

Bu sayfa size yardımcı olacaktır:

Stephanotis floribunda (Madagaskar yasemini)

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 15:31   #392
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Mesaj #370 deki Ful-yaseminim çiçek açtı. Ne muhteşem koku...

Name:  omarfulyasemin01.jpg
Views: 1672
Size:  34.5 KB

Name:  omarfulyasemin02.jpg
Views: 1637
Size:  51.4 KB

Name:  omarfulyasemin03.jpg
Views: 1626
Size:  24.0 KB

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 16:38   #393
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Hele aynı anda 6-7 veya daha fazla çiçek açmış olsun üstünde akşam serinliğinde, siz o zaman görün insan nasıl mest oluyor kokudan...

Adınıza çok sevindim...

Bu arada bilginize, benim ful yasemini ilk parti çiçeklerini açıp, komple beyaza boyanıp çiçeklerini döktü, çiçeklenme dönemi bitti sanmıştım ki dün farkettim, iki tane daha goncası var üzerinde.

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 19:19   #394
Ağaçsever

rrumeysaa's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2009
Syn nariel, teşekkür ederim cevabınıza.
Ama üzgünüm ki almamıştım çiçeği, çünkü gözüm hoyalardan başka çiçek görmüyor, aramıyordu.
Dileyenler Emin önünde 10 liraya alabilirler, kısa boylu, en son köşede bir amca satıyordu ucuza.

rrumeysaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 18:27   #395
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008
Ful yaseminin düşen çiçeklerinden arda kalan yıldız şeklindeki sapı makasla kestim, bir süre sonra kestiğim yerden yeni tomurcuklar çıktı. Şimdi çiçekler düşer düşmez kalan sapları sürekli buduyorum.

Name:  ful-yasemin.jpg
Views: 5101
Size:  33.4 KB

Name:  ful-yasemin1.jpg
Views: 1875
Size:  69.2 KB

manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 23:57   #396
Ağaç Dostu

Ben biraz daha farklı bir uygulama yapmıştım ful yaseminime. Çiçek açtığında çiçeğin göbeğindeki boşluğa ince suluboya fırçası sokup, tozlaşma yapabilmeye çalışmıştım tohum zarfı elde edebilmek adına denemek için. O yüzden de çiçekler döküldükten sonraki yıldız gibi kalan oluşuma dokunmadım.

Buna rağmen, ilk çiçekler döküldükten yaklaşık bir iki hafta sonra ikinci tu çiçeklenme emareleri ve goncalar oluşmaya başladı aynı yerden. Dolayısı ile kesmek ile kesmemek farkını tam anlayamadım ben şimdi.

Eski 28-06-2009, 00:15   #397
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Arkadaşlar,
Fulyaseminimin çiçekleri açtıktan 1 gün sonra dökülüyor. Normal mi?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 00:26   #398
Ağaç Dostu

Bence fazla çabuk. Benimkilerin 2 günü geçtiklerini gözlemledim tam açtıktan sonra.

Bu yeni açacak olanlarda gözlemler, bilgi veririm tam süreyi...

Eski 28-06-2009, 00:54   #399
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sayın Mutlu Bey ve yaseminsever arkadaşlarım,
Bugün İstinye(Sarıyer) de rakım olarak sahile göre oldukça yüksek bir bölgede site içinde 35,40 metrekare duvara hedera sarmaşığına sarılmış pervane çiçekli yasemin gördüm ve ilk defa bu kadar büyük ve heybetli bir yasemin gördüm

Hemen sitenin kapıcısına sordum 10 yıllıkmış üstelik bu türün -11 dereceye kadar dayanıklı oldugunu duymuştum.Demekki soğuklara gerçekten dayanıklı Sarıyerin yüksek bir bölgede oldugunu düşünürsek 10 yılda hiç mi -11 görmedi?

Bahçemdeki yıldız çiçekli yasemine artık daha umutlu bakıyorum yıllarca serpilebilecek bugün o yasemini görünce kışa girmekten korkmuyorum artıkMutlu Bey istanbul'daki yasemin isteyen müşterilerinize rahatlıkla önerebilirsiniz artıkFotoğrafları da ekledim.

Eklenen Resimler

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 11:25   #400
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Name:  000_0301.JPG
Views: 1568
Size:  21.9 KB

Böylesi bir güzellikle bir günde vedalaşılır mı? Yarın tüm çiçekler dökülmüş olacak

_Esin_ beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 13:35   #401
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2009
2 ay önce bende bir jasminum polyanthum fidesi ektim, sürekli yeni dallar atıyor. ne zaman çiçek açar acaba?

oyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 08:31   #402
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Hele aynı anda 6-7 veya daha fazla çiçek açmış olsun üstünde akşam serinliğinde, siz o zaman görün insan nasıl mest oluyor kokudan...

Adınıza çok sevindim...

Bu arada bilginize, benim ful yasemini ilk parti çiçeklerini açıp, komple beyaza boyanıp çiçeklerini döktü, çiçeklenme dönemi bitti sanmıştım ki dün farkettim, iki tane daha goncası var üzerinde.
Evet, sn.lerdemir; MUHTEŞEM...

Kokusu tarifsiz bir şey. 2009 yaz sezonu için gözde çiçeğim oldu. Birazda kızdım kendime neden daha önce almadım diye. Fulün yanına çok güzel yakışıyor.

Çiçekleri 2 gün ömürlü 3.gün dökülüyor. Ben dökülenleri toplayıp çay bardağında, su içinde 1-2 gün daha az kokulu da olsa yaşatmaya çalışıyorum.

10 ve 12'lik demetleri de var 4'lü olanlarıda.
Yeni amacımı belirledim: Ful-yasemini daha dolgun forma ulaştırmak.

Teşekkürler Sn. Mutlu KUTLU bey.

Name:  fulyasemin01.jpg
Views: 1487
Size:  39.3 KB

Name:  fulyasemin03.jpg
Views: 1567
Size:  42.0 KB

Eski 30-06-2009, 09:27   #403
Ağaç Dostu

Nefisler kokuyorlar gerçekten de!

Hele benim dolgun biçim değil de, balkonumun parmaklıklarını bu ful yasemini ile sardırma arzum var ki, gerçekleşirse çiçeklenme döneminde apartman sakinleri bile nasiplenir kokudan.

NOT: Yine de, gardenya çiçeğinin kokusundaki kalıcı yağlılık yok gibi geldi bana. Bambaşka güzel bir koku, ama yağlı değil ful yasemininki.

Eski 30-06-2009, 10:57   #404
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Alıntı:
Nefisler kokuyorlar gerçekten de!

Hele benim dolgun biçim değil de, balkonumun parmaklıklarını bu ful yasemini ile sardırma arzum var ki, gerçekleşirse çiçeklenme döneminde apartman sakinleri bile nasiplenir kokudan.

NOT: Yine de, gardenya çiçeğinin kokusundaki kalıcı yağlılık yok gibi geldi bana. Bambaşka güzel bir koku, ama yağlı değil ful yasemininki.
Ah! ah... Gardenyamı bir türlü doyasıya koklayamadım henüz.

Ancak marketlerde açabilmiş olanları gördüğümde 1-2 dk. seyredip, koklayabiliyorum. Birgün bende evimde koklama şansına sahip olurum inşallah.

Eski 30-06-2009, 17:24   #405
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Ağlamak istiyorum!

Zavallı pembe yaseminimin haline bakın! Bir süre önce örümcekler yüzünden arap sabunlu su hazırlayıp püskürtmüştüm hiç hazzetmedi ve bu hale geldi. Şimdi ne yapacağım ben

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 10:07   #406
Ağaç Dostu

Görüntü üzücü Sn.Sûz-i Dilârâ,

Pembe yasemine özel bir düşkünlüğünüz yoksa, bence hemen bir ful yasemini edinin; çok daha dayanıklı bir bitki. Daha az üzülürsünüz.

Ben balkonumda bir türlü hanımeli ve pembe yasemin yetiştirememiştim; bir kırmızı örümcek, bir aşırı azot yakması, bir de külleme/fungus (bu sadece hanımeli için geçerli) derken ben darmadağın olmuştum. Hanımeliyi bir başka gönüllüye vermiştim, yasemini ise kurtaramamıştık

Sn.omar,

Bolca ve doyana kadar gardenya çiçeği koklamaya, sizi İstanbul'a davet ediyorum.

Eski 01-07-2009, 14:06   #407
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

lerdemir, ful yaseminim var zaten, ben yasemin ve hanımeliye özel bir sevgi duyuyorum. Evimde 5 farklı yasemin var (ful, sarı, ada, bir ful daha katmerli olandan ve pembe). Balkonda da hanımelim var. Geçen seneki hanımelimi ben de küllemeden kaybettim ne yapsam olmadı!

Yalnız bu aralar çıkıp biraz ısırgan toplayıp çürüteceğim sonra da şişeleyip bir kısmını çiçeklerime vitamin niyetine, bir kısmını da dolaba depoya ihtiyaç anlarında kullanılmak üzere. Pembe yaseminime deneyeceğim iyi gelir kurtulursa ne âlâ yoksa da ne yapalım.

Eski 01-07-2009, 15:24   #408
Ağaç Dostu

Külleme için ben bu yıl Bionem kullanmaya başladım, memnunum. Forumdaki Bionem mikrobiyal gübre başlığından bilgilenebilirsiniz.

Eski 01-07-2009, 21:00   #409
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omar Mesajı Göster
Ah! ah... Gardenyamı bir türlü doyasıya koklayamadım henüz.

Ancak marketlerde açabilmiş olanları gördüğümde 1-2 dk. seyredip, koklayabiliyorum. Birgün bende evimde koklama şansına sahip olurum inşallah.
Acemi şansı mıdır bilemiyorum. Gardenyaya karşı nedendir bilinmez hiç ilgim olmamıştır. (Bakımını zor diye bildiğimden sanırım) Bir ay kadar önce, Japon Gülü alırken satıcı zorla bir tane de Bahçe Gardenyası verdi. (Bahçe Gardenyası, saksı Gardenyası ayrı mıdır bilmiyorum) Aldığım toprak ancak Japon Güllerinin saksısına yetince, Gardenyayı kendi torbasında yarı gölge bir yere öylece bıraktım. Bıraktığımdan beri her gün çiçek var üzerinde, bazen 2 tane oluyor. Toprağının kötülüğünü anlatamam, taş gibi sert. Bir de arı yuva yapmış toprağı delip, içine giriyor. (İlk defa gördüm) Bugün kışın içeriye alırım diye saksıya geçirmeyi düşünürken, Jineopun bahçeye diktiğini görünce, ben de bahçeye diktim. Üzerinde bir çiçeği var, bir çok ta tomurcuğu.

Lerdemir kızacak ama Gardenyanın kokusu tuhaf geliyor bana. (Öyle çok bayılmıyorum ) Ben Manolya kokusunu daha çok seviyorum

Düzenleyen limon : 02-07-2009 saat 12:15
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 21:16   #410
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Evet bazen işi oluruna, doğasına bırakmak daha verimli oluyor, siz şanslıymışsınız sn.limon.

Bahçe gardenyası dediğiniz yerli diye anılan olsa gerek, bakımı daha kolay ve sorunsuz.

Eski 01-07-2009, 21:30   #411
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Alıntı:
Sn.omar,

Bolca ve doyana kadar gardenya çiçeği koklamaya, sizi İstanbul'a davet ediyorum.
Size teşekkür ediyorum lerdemir. Bir gün neden olmasın İstanbul'a Gardenya görme ve koklama turları... Hoş bir düşünce. (Hani begonvilli evlere turlar gibi)

Aman Nazar değmesin.

Eski 02-07-2009, 08:47   #412
Ağaç Dostu

Sevgili limon,

Hepsi ayrı zevk, hepsi ayrı keyif. O yüzden kızmak ne mümkün? Manolya kokusu da ayrı bir eşsizlikte. Manolyanın kokusuna kim hayır diyebilir ki?

"Bahçe gardenyası" tabirini ilk kez duydum. Gelişince görürüz bakalım neymiş...

Sağlıcakla...

NOT: Aslında kızdım

Eski 02-07-2009, 09:08   #413
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Sn. suzidilara,

Pembe yasemininizin ölmesi çok normal.

Bitkilerde insanlar gibidir, besin kaynakları ısı, ışık, su ve topraktan oluşur. Bunları dozunda ve yeterince veremezseniz bitki bağışıklık sistemi çöker ve zararlılara davet çıkarır. Güneş seven bir bitkiyi, sırf biz onu çok seviyoruz ve değer veriyoruz diye salonun en güzel köşesine koyduğumuzda o bitki yeterince güneş ışığı alamaz, yaprak ve sürgünleri zayıflamaya ve hızlı bir şekilde uzamaya başlar. Bizde seviniriz kıymet verildiğini biliyorda uzuyor diye, aslında daha fazla ışık toplaya bilmek ve güneş ışınlarına ulaşabilmek için bitkinin çabasıdır bu.

Bitkileri iyi gözlemlemek ve onların yukarıda bahsettiğim isteklerini yerine getirmekle en güzel bitkilere sahip olacağınıza inanıyorum. Yaptığınız hataları gözden geçirin ve tekrarlamamaya çalışın.

Saygılar.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 09:32   #414
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Sn.Sûz-i Dilârâ,

Siz üzülmeyin.
Benim Pembe Yasemin 2,5 metre boy yaptı. Yarısından budamayı düşünüyorum. Size istediğiniz kadar Pembe yasemin çeliği gönderirim. Yasemin

Eski 02-07-2009, 10:07   #415
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
sayın omar alanyada pembe yasemin hiç görmedim bende bol miktarda mavi yasemin var pembe yasemin çeliği banada gönderebilirmisiniz veya yolunuz alanyaya düşerse getirebilirmisiniz malum ankaralıların bir ayağı alanyadadır bende size mavi yasemin çelikleri veririm

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 11:34   #416
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Sn. suzidilara,

Pembe yasemininizin ölmesi çok normal.

Bitkilerde insanlar gibidir, besin kaynakları ısı, ışık, su ve topraktan oluşur. Bunları dozunda ve yeterince veremezseniz bitki bağışıklık sistemi çöker ve zararlılara davet çıkarır. Güneş seven bir bitkiyi, sırf biz onu çok seviyoruz ve değer veriyoruz diye salonun en güzel köşesine koyduğumuzda o bitki yeterince güneş ışığı alamaz, yaprak ve sürgünleri zayıflamaya ve hızlı bir şekilde uzamaya başlar. Bizde seviniriz kıymet verildiğini biliyorda uzuyor diye, aslında daha fazla ışık toplaya bilmek ve güneş ışınlarına ulaşabilmek için bitkinin çabasıdır bu.

Bitkileri iyi gözlemlemek ve onların yukarıda bahsettiğim isteklerini yerine getirmekle en güzel bitkilere sahip olacağınıza inanıyorum. Yaptığınız hataları gözden geçirin ve tekrarlamamaya çalışın.

Saygılar.
Mutlu Bey, benim yaseminim güneşsizlikten ölmedi, arap sabunlu sudan püskürttüğüm için öldü. Resmi arka fon açık renkli ve boş olsun ki zavallı çiçeğimin hâli daha net görülsün diye çiçeği beyaz renkli kapı önüne koyarak çektim. Yoksa sürekli orda durduğundan değil. Çok sağlıklı ve güzel sürgünleri vardı, tomurcuklar verdi, mevsimi geldiğinde açtı, aylardır yanımdaydı örümceklenip de arap sabunlu suyu püskürtünce böyle oldu.

Sn. omar, çok teşekkür ederim teklifinize hayır diyemeyeceğim Budama yaparsanız çeliklerimi beklerim. Daha önce sarı yasemin çeliği dikmiştim ve şu anda kocaman oldu, umarım pembe yasemin çeliği de çabuk tutan veya sorun çıkarmayan cinstendir.

Sn. cennet bahçesi, benim mavi yaseminim yok, sn. omar'a çelik göndereceğiniz zaman umarım beni de hatırlarsınız.

Eski 02-07-2009, 11:41   #417
Ağaç Dostu

Sn.Sûz-i Dilârâ,

Arap sabunlu suyu hangi oranlarda hazırladınız?

Eski 02-07-2009, 15:07   #418
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Mine Hanım'ın "Zararlılar İçin Ev Yapımı İlaçlar" başlığında söylediği oranların aynısı, yalnız o başlıkta okumuştum bu solüsyon her bitkiye olmayabilirmiş küçük bir dalda kullanıp etkisine bakarak kullanmak gerekiyordu ama ben daha önceden sarı yaseminimde denemiştim ve hiçbir sorun çıkarmamıştı, bunda da bir şey olmaz diyerekten yaptım.

Eski 02-07-2009, 15:10   #419
Ağaç Dostu

Sağlık olsun demeli artık...

Eski 02-07-2009, 22:23   #420
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Mine Hanım'ın "Zararlılar İçin Ev Yapımı İlaçlar" başlığında söylediği oranların aynısı, yalnız o başlıkta okumuştum bu solüsyon her bitkiye olmayabilirmiş küçük bir dalda kullanıp etkisine bakarak kullanmak gerekiyordu ama ben daha önceden sarı yaseminimde denemiştim ve hiçbir sorun çıkarmamıştı, bunda da bir şey olmaz diyerekten yaptım.
Değerli arkadaşım saksıdan 5 -6 cm yukarısını kes biraz iyi toprak ilave et sonra dışarıda kuytu bir yerde kendi haline bırak susuz bırakma gövde canlı ise tekrardan sürgün verecektir.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024