agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2010, 23:57   #271
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Bugün bahçıvan ile konuştum, sebze adalarından bahsettim. Gülümsedi; " Ne gerek var abla, biz 300 dönüm ekiyoruz, çok verim alıyoruz, bu işleri boşver. O dediğin malzemeleri toprağa koyarız olur." dedi. Daha fikir aşamasında duyduklarım böyleyse ilerki safhaları düşünemiyorum.
Bizim köydekilere de anlatamıyorum. Halihazırda kullandıkları arazinin yarısında, monokültür olarak ürettikleri ürünün yanında en az bir ürün daha üretip, üstelikte ürün miktarları azalmadan (ikinci ürün bonus), yarı yarıya daha az su, gübre kullanarak, hiç zehirli ilaç kullanmadan, çapa yapmadan, ot yolmadan (ilk seferden sonrası tembel işi yani) yapabilirsiniz'i anlıyorlar anlamasına, ama "o kadar adayı nasıl yapalım" deyip tembellik ediyorlar

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 11:50   #272
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Adalara attığım tohumlar, bahçeye atılanlardan çok çabuk çimlendi. Coco-peat sayesinde nemli ve yumuşacık bir toprak oldu. Bahçe sulanmayınca taş gibi olurken, adalar ıslak değil ama nemli kalıyor. Bir kötü yanı kediler yanından ayrılmıyor, tamamını kapatacak şekilde naylon kafes tel serdim, girecek yer arıyorlar.

İlk iş saksıdaki çileklerimi iki adanın güneş alan kenarlarına geçirmek oldu, geç kalmasaydım yanına ıspanak ekecektim (çilekle tavsiye ediliyor hatta toprağı yumuşattığı için her sıranın arasına ekilebilirmiş ) ama sonbaharda deneyeceğim.

Domates ve biberlerim henüz küçük, acele etmiyorum, hava ısınınca birden gelişip diğerlerine yetişiyorlar zaten. Daha önceki senelerde her erken davranmamda çok fire vermiştim.

Domates yerlerini işaretledim, aralara turp ektim, çimlendi. Geç kalmasaydım aralara marul da ekecektim ama henüz yeni çimleniyorlar, yine de belki denerim.

Kadifeler, fesleğenler ve dereotları çimleniyor. Bir adada domates sırasının yanına 7 adet kabak ektim, diğer adaya da salatalık ekeceğim, onlar henüz bardakta çimleniyorlar.

Fasulyeler bardakta çimleniyor, ada dışında yer arayışındayım, her karış toprağa bakıyorum.

Ağırlığım domates ve biber olacak, diğerleri az miktarda denemelik. Bu yıl yine deneme senem olacak ama önceki yıllardan daha keyifli olacağa benziyor.

Kemik tozu yeni sipariş edebildim, en azından domates ekilecek yerlere karıştırmaya çalışacağım. Kısmi ekim yaptığım için karıştırma iyi olmayacak, gübre şerbeti gibi suda bekletip bu su ile sularsam işe yarar mı?

Ayazkızı ve g.c. beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 12:54   #273
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2010
resimleri beğenmenize çok sevindim,ilerleyen zamanlarda yeni fotoğraflar ekleyeceğim,çalışmayı seven,emek vermeyi bilen insanların yüreğine sağlık.

cennetkusum beğendi.
sibelin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 13:10   #274
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Adalara attığım tohumlar, bahçeye atılanlardan çok çabuk çimlendi. Coco-peat sayesinde nemli ve yumuşacık bir toprak oldu. Bahçe sulanmayınca taş gibi olurken, adalar ıslak değil ama nemli kalıyor. Bir kötü yanı kediler yanından ayrılmıyor, tamamını kapatacak şekilde naylon kafes tel serdim, girecek yer arıyorlar.

İlk iş saksıdaki çileklerimi iki adanın güneş alan kenarlarına geçirmek oldu, geç kalmasaydım yanına ıspanak ekecektim (çilekle tavsiye ediliyor hatta toprağı yumuşattığı için her sıranın arasına ekilebilirmiş ) ama sonbaharda deneyeceğim.

Domates ve biberlerim henüz küçük, acele etmiyorum, hava ısınınca birden gelişip diğerlerine yetişiyorlar zaten. Daha önceki senelerde her erken davranmamda çok fire vermiştim.

Domates yerlerini işaretledim, aralara turp ektim, çimlendi. Geç kalmasaydım aralara marul da ekecektim ama henüz yeni çimleniyorlar, yine de belki denerim.

Kadifeler, fesleğenler ve dereotları çimleniyor. Bir adada domates sırasının yanına 7 adet kabak ektim, diğer adaya da salatalık ekeceğim, onlar henüz bardakta çimleniyorlar.

Fasulyeler bardakta çimleniyor, ada dışında yer arayışındayım, her karış toprağa bakıyorum.

Ağırlığım domates ve biber olacak, diğerleri az miktarda denemelik. Bu yıl yine deneme senem olacak ama önceki yıllardan daha keyifli olacağa benziyor.

Kemik tozu yeni sipariş edebildim, en azından domates ekilecek yerlere karıştırmaya çalışacağım. Kısmi ekim yaptığım için karıştırma iyi olmayacak, gübre şerbeti gibi suda bekletip bu su ile sularsam işe yarar mı?
Sn.Kiraz, yaptıklanızını gözümde canlandırabiliyorum. Adalar, içindeki karışım ve farklı çeşitlerin sık dikimi sayesinde ilerleyen günlerde başka pek çok kolaylıklar da göreceksiniz. Söz gelimi, artık çapa, kürek yok. Her şeyi parmaklarınızla kolayca yapabilirsiniz. Sulama çok kolay olacak, yarı yarıya az su kullanacaksınız, bitkilerle uğraşırken beliniz ağrımayacak vs.

Domatesleri dikerken derin çukur açıp, çukurun dibine fideleri dikmeyi, bitki büyüdükçe azar azar çukuru doldurmayı unutmayın.

Kabakları öyle bir şekilde dikmelisiniz ki, kökü adada, bitki ada dışında olsun. Yoksa kocaman yapraklarıyla işgal ederler.

Kemik tozu gelir gelmez her adaya 300-400gr gibi serpiştirip üstten hafifçe karıştırın. Kemik tozu, yavaş salınımlı, 2-3 yıl süreli fosfor ve kalsiyum kaynağı vazifesi görecektir. Aynı sebeple tavsiye edilen fide dikiminden en az bir ay önce uygulanmasıdır. Ama zarar yok. Nasılsa bir ay içinde yeterli besini toprağa bırakacaktır.

Yeni hazırlanan karışım, çiftlik gübresinden bir miktar mikroorganizma alır. Fakat EMA ile takviye etmek çok daha başarı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Kolay gelsin.

Kolay gelsin.

Eski 30-04-2010, 13:36   #275
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Meyvelitepe teşekkür ederim. Tavsiyeniz gibi EMA'dan yararlanacağım.

Kenara domates, ortaya kabakları ekmiştim, diğer kenara da henüz karar veremediğim, kabaklarla gelişmesi çakışmayan uyum sağlayabilecek kekik, kişniş, mercanköşk,adaçayı, latin çiçeği gibi elimde olan bitkilerden bir şey ekecektim ama dediğiniz çok mantıklı geldi. Bu durumda toprağını bozmadan kabaklarını kenara alırsam, bir kenarda domateslere uygun çimlenen bitkiler bozulacak diğer kenarda da sarkan dallardan yürüyüş yolum daralacak. Bir çare de kabakları adaların kısa kenarlarına bölmek ve yürüyüşün olmadığı yerden sarkıtmak. Önümüzdeki seneye kabaklar ve hatta salatalıklar için şimdiden bir not alıyorum.

Bu durumda kabakları kenara alamayıp orta sırada bırakırsam üçüncü sıra için tavsiye edebileceğiniz bitki var mı?

Eski 30-04-2010, 14:02   #276
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Patlıcan deneyebilirsiniz. Kısa sürede kabak yapraklarının üzerine çıkacaktır.

g.c. beğendi.
Eski 30-04-2010, 14:19   #277
Ağaç Dostu

Didem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Sn MeyveliTepe,

Antiparantez birşeyi yazmadan artık duramayacağım.

[Herşeyden öte, şu pozitif attitude'ınız, herkesin nispeten acemi çabalarına zarif, alçakgönüllü (aşağılama ihtiyacı duymadan) verdiğiniz yanıtlarınız beni "hah işte, ne bekliyordun ki" deyip ağaçlar.net'i terketmekten alıkoyuyor. Umarım ne demek istediğimi anlatabiliyorumdur.]

Sn. Kiraz,

Sn.MeyveliTepe'nin yöntemleriyle ada oluşturmak için çalışmalar yaparken patlıcan'ın sanki hem sırık domatesle hem de kabak ve salatalıkla uyum içerisinde olabileceği gibi bir intiba edindim. Özellikle İngilizlerin ve Amerikalıların bu ada tutkusu yüzünden yazdıkları o kadar çok şey vardı ki, sonuçta kafa karış olmama rağmen; tek bir ada oluşturduğum için ve herşeyden azar azar da olsa dikmek istediğim için ortak payda gibi düşünerek araya patlıcan yerleştirdim. Doğru birşeyse belki siz de patlıcan kullanabilirsiniz, hani pek yetiştirmek istediğiniz bir ürün olmasa bile, tampon bölge gibi kullanırsınız belki. MeyveliTepe'nin yorularını bekleyelim..

g.c. beğendi.
Didem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 14:20   #278
Ağaç Dostu

Didem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Ooops, MeyveliTepe çoktan yazmış bile...!

Didem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 14:49   #279
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Didem, nazik sözleriniz için teşekkür ederim. Bildiğim ve denediğim bir şey varsa, bunu paylaşmak doğal olarak keyif verici bir şey. Öte yandan, ağaçlar.net, zaman zaman bir takım yanlış anlaşılmalar, uslup farkları, hatta polemikler olsa bile, günümüzde bulunabilecek en sıcak ve içten ortamlardan biridir. bazen de olsa "terketmek" gibi bir düşünceye sahip olmanıza üzüldüm. Umarım tekrarlanmaz.

Domates, patlıcan ve biber geçen yıl aynı adada deneyip sonuç aldığım bir dikim şeklidir. Hatta, iki adada fasulye, kabak ve patlıcan da denedim. O da çok başarılıydı. Fakat kabaklar çok büyüdüklerinde, başka yerde ekili kabak da olduğu için onları almıştım.

Tek problem yaprakları çok büyük. Sebze adalarında, normal yere ekilenlere göre daha da büyük olur

Bizim adalarda (4mt x 1mt), kabağı her adada tek kısa kenara ikişer tane dikeceğim. Böylece, kök adada, bitki dışarıda olacak şekilde bir şekil vermeye çalışacağım.

Ghr01 beğendi.

Düzenleyen MeyveliTepe : 30-04-2010 saat 22:28
Eski 30-04-2010, 15:06   #280
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Patlıcan yetiştirmeyi düşünmüyordum ama yukarıdaki yazılardan sonra bir kaç tane yetiştirmeye karar verdim.

2,5 m ada için 6 tane kabak kullandım ve bunları ortaya sıraladım. Aslında çok yer kaplayacaklarını biliyordum ama bahçe kabağının hazır aldığımdan çok daha lezzetli olduğunu da biliyorum en azından 3-5 kere pişirsem bile değer diye iki-üç taneye gözüm doymadı.

Kabaklarda bildiğim kadarı ile budama olmaz, fazla uzayanları kesersem ne olur? Aradan birer taneyi çıkarmaya elim varmıyor. Belki patlıcanları kabak köklerine çapraz dikip, patlıcanların aralarından kabakları sarkıtırım (???).

Mercanköşk kabak ile uyumluymuş, saksıdakini de yer bulursam yanına koyacağım.

Eski 30-04-2010, 15:16   #281
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Artık deniyeceksiniz, biz de sizin deneyimlerinizden yararlanacağız.

Eski 30-04-2010, 15:24   #282
Ağaçsever

merbil's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2010
Galeri: 15
Sayın Sibelin bahçesi
Merhabalar,ben yeni üye oldum sizin gibi bir sebze bahçesi yapıp domates,biber,patlıcan ve salatalık yetiştirmek istiyorum(12 m2)buryı 4 e böldüm yeri henüz hazırlamaya başladım malum trakyada havalar anca ısınmaya başladı sizin sebzelik ise harika görünüyor tebrikler

Düzenleyen merbil : 30-04-2010 saat 15:25 Neden: kime yazdığımı unutmuşum
merbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 15:26   #283
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Öyleyse birer atlayarak kabakları budayacağım, deneyimin sonucunu paylaşacağım

Eski 30-04-2010, 15:43   #284
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Sayın Meyvalı tepe !
Yazılanlardan sizin sebze bahcesi hakkında bilgili oldugunuz anlaşılıyor. musadenizle bende bir kaç soru sormak istiyorum.4 evin molozlarının bulundugu 340 m. bahcemde 32 senedir taş ve kiremit topluyoruz bitmiyor, berbat bir topragı var. Gubreleme ve gurgen talaşı ile kabartmaya çalışıyorum . Gubre yuzunden bol solucan oluyor. Sizce çok solucanın zararı varmıdır? Gurgen talaşı sebze ve çiçeklere zararlımıdır? Keçi gubresi,topragı sıkar ve kuvvetlidir yakar diyorlar dogrumudur ? Perliti bahce topragına karıştırsam olurmu?
Biraz fazla sordum galiba,diger arkadaşlarada fikir olur duşuncesi ile danıştım . Teşekkurler.

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 16:16   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Bu adacıklar gerçekten çok güzelmiş işi daha zevkli hale getirir. çok güzel de yapmışsınız ..

ibra42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 16:29   #286
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kumyaka2010 Mesajı Göster
Sayın Meyvalı tepe !
Yazılanlardan sizin sebze bahcesi hakkında bilgili oldugunuz anlaşılıyor. musadenizle bende bir kaç soru sormak istiyorum.4 evin molozlarının bulundugu 340 m. bahcemde 32 senedir taş ve kiremit topluyoruz bitmiyor, berbat bir topragı var. Gubreleme ve gurgen talaşı ile kabartmaya çalışıyorum . Gubre yuzunden bol solucan oluyor. Sizce çok solucanın zararı varmıdır? Gurgen talaşı sebze ve çiçeklere zararlımıdır? Keçi gubresi,topragı sıkar ve kuvvetlidir yakar diyorlar dogrumudur ? Perliti bahce topragına karıştırsam olurmu?
Biraz fazla sordum galiba,diger arkadaşlarada fikir olur duşuncesi ile danıştım . Teşekkurler.
Eski toprak çok taşlı ise siz de sebze adası yapıp içini istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Tam tersine, solucan toprağa faydalıdır. Çürümüş gürgen talaşı da iyi bir organik malzeme olur. Keçi gübresi yanmış olursa bitkileri yakmaz, gayet yarayışlıdır. Perliti bahçe toprağına karıştırabilirsiniz. Hem toprağın sıkılığını azaltır, hem de su tutma kaabiliyetini arttırır.

Eski 30-04-2010, 19:37   #287
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Ben seneye sebze adası yapmayı düşünüyorum. Bu sene bu şekilde ekeceğim. 7 sıra, her sıraya farklı sebze. Toprağa torf karıştırdım. Sıraların arası 1 m.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 20:02   #288
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Patlıcan, Büyükadada hiç yetişmez dediklerinden uzak durdum.Yinede belli olmaz,adacıklar boş kalıyor.Fasulyedende uzak durdum,onun yerine salatalık diktim.Gerçekten adaların toprağı, 1 ay olmasına rağmen çok gevşek ve herşeyi elle dikecek kıvamda. Yarın gittiğimde kadifeleride kenarlara 1 karış arayla dikiyorum..

Ayazkızı beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 21:41   #289
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Ha, bu arada unuttum, 3 adet adacığada nazar boncuğu koydum.Kem gözlerden korur diye : )

Murat Öz ve Ayazkızı beğendi.
Eski 30-04-2010, 21:47   #290
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Ha, bu arada unuttum, 3 adet adacığada nazar boncuğu koydum.Kem gözlerden korur diye : )
Bir maşallah da benden Sn. Sındırgılı. Kolay gelsin.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 22:12   #291
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Teşekkürler. Sevgili Kumyaka, bence adacıklar,sizin içinde uygun çözüm. Bu sene az yapıp deneyin derim.Seneye, adacıkları arttırırsınız. Ben her ıkisinide denıyorum. Diğer tarafa dikmiş olduğum domat fideleriki daha gelişmişlerdi başlarını yerden kaldıramıyorlar.

Eski 30-04-2010, 22:51   #292
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Arkadaşlar, yukarıdaki bir mesajımda "Kabak çok iyi bir azot fikse edicidir" demişim. Kabak azot fikse etmez, fikse edilen azottan yararlanır. Buna mukabil yaprakları ve yayılışı ile toprağın hızlı kurumasını engeller, doğal malç vazifesi görür.

Klasik bahçecilikte fasulye ve mısır ile birlikte üç kızkardeşten biridir. Fasulye toprağa azot verir, mısır kökleriyle toprağa şekerli bir salgı sağlar ki, bu azot yapan bakterilerin besini olur, aynı zamanda fasulyeye tırmanıp sarılacak ortam sağlar. Kabak da azottan yararlanarak toprak örtüsü görevi görür.

Üç kızkardeşi geçen yıl iki adada denedim. Ancak adaların bir amacı dar alanda çok ürün almak. Mısır da kabak da daha geniş alanlar istiyor. Mevsim ortasında boyu 2 metreden fazla olan mısırları ve her bir yaprağı gerçek bir fil kulağı kadar olan kabakları sökmek zorunda kaldım. Bu adalarda fasulve ve patlıcan kalmıştı sadece (petunya ve fesleğenlar hariç). Patlıcanlara sırık dikmek zorunda kaldım.

Patlıcan ve domates konusunda farklı kaynaklar farklı şeyler söylüyor. Bir kısım, aynı aile olduğu için birlikte olmaması gerektiği söylüyor. Başka bir kısım da gayet uyumlu olduğunu söylüyor. Geçen yılki domates adalarının hepsinde patlıcan da vardı ve çok başarılı olmuştu.

Belki bunun sebebi, hemen hemen %100 organik malzemeden oluşan çok zengin toprak karışımındandır, bilemiyorum. Fakat, şimdiye kadar gördüğüm en büyük ve bol ürünlü domates ve patlıcanlar olmuşlardı.

Eski 30-04-2010, 23:08   #293
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Sayın Meyvalı tepe ve Sındırgı !
Ben 32 sene evvel bahceyi adalara ayırdım.Çiçek grubu meyva grubu olarak. Fakat meyvalar çok buyudu, bir kısmını kestim bir kısmıda golgeden sebze zor yetişiyor. Kabak agaç altında olmaz diyorlar dogrudur. Verniksiz agaç talaşı kabartıyor, sonra çuruyunce yine sıkılaşıyor.3adet 200 dm kup perlit Yalovadan getirtdim, birde bu sene onu deneyecegim .Degerli bilgileriniz için teşekkur ederim .Selamlar.

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 23:28   #294
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Patlıcan ve domates konusunda farklı kaynaklar farklı şeyler söylüyor. Bir kısım, aynı aile olduğu için birlikte olmaması gerektiği söylüyor. Başka bir kısım da gayet uyumlu olduğunu söylüyor. Geçen yılki domates adalarının hepsinde patlıcan da vardı ve çok başarılı olmuştu.
Bildiğim kadarıyla patlıcan ve domatesin birlikte ekiminde ne yarar, ne de zarar var. Önemli olan örneğin domatesin ekildiği yere seneye patlıcan (patlıcangiller ailesinden herhangi birinin) ekilmemesi.

Bunun nedenleri :
-Topraktan aldıkları besinlerin aynı olması, seneye aynı aileden ekimde toprakta o besinlerin az miktarda olmasından dolayı verim düşüklüğü.
- Benzer hastalıklara sahip olmaları. Aynı yere ekimde toprak vasıtasıyla bazı hastalıkların taşınması
- Zararlıları şaşırtma.

Gördüğüm kadarıyla besin yönünden hayli zengin bir ortam yaratıldı. Kadife çiçekleride zararlıları uzaklaştırmada üstüne düşeni yapıyor. Seneye ekimde bir tek hastalık problemi gözüküyor. Bu da gözlem yöntemiyle kontrol edilebilinir.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 12:37   #295
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kafide Çiçekleri Salyangozlara çok cazip geldi. Ancak Kabak fidelerini de yediler aynı zamanda. Ancak Salatalık, Biber ve Domatesleri şimdilik rahat bırakıyorlar.
Yalnız Kadife çiçeklerini sonuna kadar bitirip diğerine geçiyorlar. Bir kasa daha fide alıp bitenlerin yerine dikeceğim. Tohumdan yetirmeyi hiç düşünmüyorum çünkü attığım Roka ve Marul tohumları bile daha yeşerirken bir gece içinde tamamen yenildiler.

Küçücük fidede 2 tane salyangoz var. Bir tanesi o kadar büyük ki çiçek taşıyamamış. Bu sabah 10 a yakın Kadife fidesini yaprakları tamamen yenilmiş, çiçek sapı kırılmış buldum. Bu gidişle bitkiler büyümeye fırsat bulamayacaklar.
Name:  IMG_6668.jpg
Views: 3307
Size:  38.4 KB

Ayazkızı beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 12:57   #296
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2010
Evet patlıcanı en az 4 yıl aynı yere dikmek gerekiyor,patlıcanın yerini değiştirmek,hem verimi azaltıyor,hemde patlıcan kökü topraktan yeterli besin alamıyor.(google'ye patlıcan yetiştiriciliği yazarsanız,daha detaylı bilgi bulursunuz)yalnız bunu benim gibi patlıcan fidelerini diktikten sonra yapmayın.(üstelik farklı bir yere)

sibelin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 21:15   #297
Ağaç Dostu

Smyrna's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
....Sn. Smyrna, malzemeleriniz ne kadar tuttu? Ben de haftasonu adaların kereste ile yapılması durumundaki maliyeti öğreneceğim. Umarım bahçıvanın dediğini yapmak zorunda olacağım bir maliyetle karşılaşmam. Zira yaklaşık 7 tane 2,5x1 ebatlarında adacık olacak ve bunların içinin de doldurulması var ki o da ayrı bir maliyet.
Yaklaşık 100 mt. (20 cm yüksekliğinde) çam kerestesi (herbiri 2,5 mt) ve 5x5 (5x10 daha iyi olurmuş sonradan anladım) ölçüsünde 60 adet kazık (70 cm uzunluğunda) için 265 tl ödedim.
Yürüme yolları için 3 mt en 17 metre boyunda sera zemin naylonu da 50 tl tuttu. Üstüne mıcır ya da uygun fiyattan bulabilirsem çakıl taşı gelecek . O da tahmini olarak 3-4 m3 tutuyor. Aslında m3 fiyatı fazla değil ama nakliyesi çok tutuyor.

Smyrna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 21:41   #298
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Geçen sene çimlenen ve bunların üzerine satın aldığım kadifelerin tamamını salyangozlar yemişti. Bu sene adalara kadife tohumu attım, çimlendi. Henüz önlem almamama rağmen adaya uğrayan salyangoz yok, yine de çevresine bakır şerit koyacağım.

Düzenleyen Kiraz : 01-05-2010 saat 23:56
Eski 01-05-2010, 22:26   #299
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Smyrna Mesajı Göster
Üstüne mıcır ya da uygun fiyattan bulabilirsem çakıl taşı gelecek . O da tahmini olarak 3-4 m3 tutuyor. Aslında m3 fiyatı fazla değil ama nakliyesi çok tutuyor.
Ben mıcırı binek arabamla gelip geçerken 4 der veya 2 şer çuval alıyorum. Yürüme yoluna çok fazla gerekmez zaten. 4-5 çuval işinizi görür. Yoksa yazdığınız gibi mıcır çok ucuz nakliyesi daha pahalı.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 23:56   #300
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Üç adanın arasına (ada araları 2,5 m*0,5 m* 2 sıra= 2,5 m2) 4,5 çuval ince mıcır kullandım, şimdiden bile çok işe yaradılar.

Bugün akşama kadar arka bahçeyi temizlemeye, düzenlemeye uğraştım. Mezara benzediğini söyleyenler olmuştu ama farklı açıdan da çok ilgi çekmiş. Bahçe, kaldırımın altında kaldığından geçenlerin dikkatini çekiyormuş, bu sayede bahçede olduğumda tanımadığım bir çok komşuyla sohbet ettim, yakında sitede adalar çoğalacak gibi

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen Kiraz : 03-05-2010 saat 15:40

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024