agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2008, 00:36   #421
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
...
Patlıcan iki sene denememe rağmen olmadı. Sanırım toprak uygun değil onun için. Bu yıl dikmeyeceğim.
Taze Fasulyede de iki yıldır başarılı olamadım bu yıl onu da ekmeyeceğim.
....
Bu kadar aklıma geldi. En güzeli bol bol domates-biber-salatalık Hoş salatalıkta da hastalık oluyor her yıl ama yine de vazgeçmeyeceğim Anlamadığım salatalık, kabak kardeş değil midir? Kabaklarda hiç bir hastalık olmazken salatalıklar kurtulamıyorlar. Neyse bugünlük bu kadar.
Sayın limon,
Bahçenizde domatesiniz, biberiniz güzel oluyorsa, patlıcanında yetişmesi gerekir (domates, biber, patlıcan ve patatesin topaktan aldıkları besinler aynı diye biliyorum). Olmamasının nedeni başka bir şeyden kaynaklanıyor olabilir mi? (ağaç veya duvar gölgesinde kalması, aşırı sulama, vb.)
Okuduğum kadarıyla herşeyi yetiştiriyorsunuz, -elinize sağlık. Patlıcanı en son kabakgil, karnıbahar, brokoli veya marul gibi yeşil bitkilerin yetiştiği, tam güneş alan toprakta daha iyi yetiştirebilirsiniz (ürün rotasyonu).

Fasulyede bende benzer sorunu yaşıyorum, bunun nedeni havaların aşırı sıcak olması; fasulye sıcakta dökmüyor. Eğer bahçeniz korunaklı ise temmuzda tekrar deneyebilirsiniz. Tohum almama olasılığınız var ama taze fasulye yiyebilirsiniz.

Salatalıklardaki sorun kirlilikten kaynaklanabilir. Aktif rüzgarın geldiği yönde (15-20 km cıvarında) kirlilik yaratan şehirleşme, sanayi varsa salatalık zor yetişiyor (yaprakları çok çabuk bozulup, bitki kuruyor). Önerim yağmur suyunun yapraklarına deymeyeceği bir yerde yetiştirmeniz. Ben bu şekilde yetiştirebilmiştim.

Kolay gelsin.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 00:51   #422
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Salatalık ile ilgili bilgiler Salatalık, Hıyar (Cucumis sativus) adresinde...

Eski 09-05-2008, 10:10   #423
Ağaçsever

seyma30's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Ama bu linkte yaprak alma uc alma gibi bbilgiler sanki yok gibi yoksa benmi göremiyorum.Söyle biri detaylica sevabina yaziverse kisa ve öz buraya olmazmi?

seyma30 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 10:14   #424
Ağaçsever

seyma30's Avatar

Ben dün domates fidelerimi dikmistim arkadaslar.Bu gün bir ugradim bahceye.Fidelerin en altta duran ilk iki kücük yapraklarini kopariverdim tek tek.Iyi mi yaptim kötümü acaba.Birde tünele 3 hafta önce diktim fideler onlarinda en alt yapraklari san ki buranin sogugundan heralde bilemicem sararmis gibiydi onlarida kopardim iyimi ettim sizce?

Eski 09-05-2008, 10:55   #425
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nail Çimen Mesajı Göster
Sayın limon birazda ben karıştırayım kafanızı. Damlama icin iki iki bucuk metre yükseklik küçük yerler için basıncı az da olsa damlamaları çalıştırır, Asıl benim size yazmak istediğim şey, bidonun içine gübre koyup bitkilere şerbet iyi hemde çok iyi, fakat çok iyi filitre sistemi koymanız lazım. Aksi taktirde damlama hortumları tıkanır, ve hiçbir işe yaramaz, Boşuna uğraşmış olursunuz. gübreyi toprağa verin karıştırın veya çapalayın, mümkünse bunları ekmeden önce yapın, suladıktan sonra bitki o şerbeti almış olur. Bilmem kafanızı karıştırdımmı. SAYGILARILA
Sağolun Nail Bey. Ben de dün aynen dediğinizi yapmışım. Gübreleri serip toprağı belledikten sonra baktım yağmurun yağacağı yok suladım. bugün hava pek kapalı yağacak gibi, bir de yağmur yağarsa daha güzel olur. Fideleri yarın dikmeyi planlıyorum. Ne kadar verirse o kadarına razıyım.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 11:11   #426
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzum Mesajı Göster
Patlıcanı en son kabakgil, karnıbahar, brokoli veya marul gibi yeşil bitkilerin yetiştiği, tam güneş alan toprakta daha iyi yetiştirebilirsiniz (ürün rotasyonu).
Salatalıklardaki sorun kirlilikten kaynaklanabilir. Aktif rüzgarın geldiği yönde (15-20 km cıvarında) kirlilik yaratan şehirleşme, sanayi varsa salatalık zor yetişiyor (yaprakları çok çabuk bozulup, bitki kuruyor). Önerim yağmur suyunun yapraklarına deymeyeceği bir yerde yetiştirmeniz. Ben bu şekilde yetiştirebilmiştim.
Bilgiler için sağolun Uzum.

Patlıcanın yeri gölgede değildi ama bana buradaki bahçıvanlar patlıcanı bol sulamak gerekir sen az sulamışsın onun için olmuyor dediler. Patlıcanlar hem küçük hem acı oluyor hem de çok çekirdekli oluyor. Geçen seneden elimde tohumu olsa gerek bir kaç kök deneme amaçlı tekrar ekerim.

Şehirleşme hiç yok bu civarda ancak deniz yakın sayılır ve denizden çok rüzgar alıyoruz. Nemli ve tuzlu bir rüzgar olduğunu bu yüzden de burada mantari hastalıkların çok olduğunu söylüyorlar. Çok böcek-karınca-çekirge-kertenkele oluyor. İlaçlama yapmak istememe rağmen mecbur kalabiliyorum.

Neyse ki bu işin ticaretini yapmıyorum Olduğu kadar ne yapayım diyebiliyorum.

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Eski 09-05-2008, 11:15   #427
Ağaç Dostu

limon's Avatar

seyma30, " http://www.tarim.gov.tr/arayuz/10/ic...iyar/hiyar.htm sitesinde şunu okudum:
Bitki boyu 30 cm. oluncaya kadar bu yüksekliğe kadar olan meyvelerin ve koltukların tamamı kesilir. Ancak ana gövdeden çıkan yapraklara dokunulma-malıdır. Bu işlemin yapılmasının ana sebebi bitkiyi güçlendirmektir. Bu dönemde bitkinin meyve vermesine müsaade edilirse, alınan gıda bölünmekte ve bitki istenilen güç ve kuvvete ulaşamamaktadır."
yazıyor bu siteye bir göz atın isterseniz. Salatalıkla ilgili daha detaylı bilgi için ;
Salatalık, Hıyar (Cucumis sativus)

Eski 09-05-2008, 12:18   #428
Ağaçsever

seyma30's Avatar

Ilgine cok tesekkür ederim sevgili limon hemen bakiyorum

Eski 09-05-2008, 14:51   #429
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın limon, bahçenizi ve çalışmalarınızı hayranlıkla takip ediyorum. Sizin deneyiminiz oldukça fazla.
Bu kadar güzel domates ve biber yetişen bir yerde patlıcanın olmamasına üzüldüm.
İklimden kaynaklanan sebeplerle bazı şeyleri bende yetiştirmekte zorlanıyorum, bazen eksik olsun diyorum. Genelde dayanamayıp bir süre sonra tekrar deniyorum.
Kolay gelsin.

Eski 09-05-2008, 15:04   #430
Ağaçsever

seyma30's Avatar

Sevgili berduray görmedimki özür diliyorum.Yeniyim ya daha tecrübe edinicem elbet.Cok tesekkürler ilgine.Tekrar özür diliyorum.

Eski 09-05-2008, 15:38   #431
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Dün akşamki soğuk iki kök domatesimi öldürmüş, 4-5 biber ve 3 asmamı etkilemiş. Herhalde rüzgar etkisi ile oldu.

Eski 10-05-2008, 20:44   #432
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bu akşam üstü Tekin Bey'in hediye ettiği çeşitli domates, biber ve salatalık fidelerini eve döner dönmez diktim. Dikmeden önce sizlere de daha önceden ipucu olarak verdiğim gibi bahçeyi iyice suladım. Toprak suyu çektikten sonra, fideleri diktim. Böylece fideleri diktikten hemen sonra sulamanıza gerek kalmıyor. Ve yeni diktiğiniz fideler sularken sarsılmamış oluyor.
Fidelerimin yarısı biraz gölgede kalıyor ama başka yerim olmadığından mecbur kaldım.
Yarın sizler için fotoğraflarım. Güzel iş çıkardım

Tekin Bey size ve eşinize çok çok teşekkür ederim.

Eski 10-05-2008, 20:47   #433
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sevgili Uzum, güzel sözleniz için çok teşekkür ederim. Fidelerinize üzüldüm, neyse ki telafi etmek için vaktiniz var ama asma için daha çok üzüldüm. Geçmiş olsun.

Eski 11-05-2008, 00:18   #434
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Teşekkürler limon,
2 kök sırık domates ve 4 kök (?) biber kaybettim. Asmalar sanırım yaşıyacaklar, uç yapraklar zarar görmüş. Sağlık olsun...

Bugün fındık turpu -son partiyi ektim (aslında 3 kerede ekecektim, ama unutmuşum. 15 gün arayla iki kere ektim). Arpacık soğanlarını 20 gün arayla 10-15 adet dikmeye devam ediyorum. Domates fidelerinin arasına kadife çiçeği diktim.

Fesleğen tohumlarım ancak çimlendi (ekiminde geciktim). Oturak domates, kavun fidelerim dikimlik zamana henüz gelmediler, sabırla bekliyorum. 4 gün önce karpuz, yemeklik kabak ve balkabağı fidelerinin bir kısmını (2-3 adet) diktim, geri kalanını bir aksilik olmazsa yarın dikeceğim. 1 hafta önce 2 çeşit fasulye ekip, aralarına sarılmaları için ayçiçeği fidesi diktimdi, bugün fasulyelerden 2 tanesi kafalarını topraktan çıkarmış. Yine geçen hafta bamya ekmiştim, onlarda henüz ilk yapraktalar. Biber cinslerinin aralarına cin mısır fidelerini ektim. (Ayçiçeği ve mısırı daha çabuk gelişsinler diye bu sene viyole ekmiştim.) Patlıcanlarda şimdilik sağlıklı görünüyorlar. Galiba salatalık tohumuda ekmiştim, tamamen unutmuşum. Yarın viyolleri kontrol edeyim; filizlenmeyen gözler vardı, onlar salatalık olabilir.

Eski 11-05-2008, 19:55   #435
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bamya tohumlarını atacaktım unutmuşum, sizin yazınızı okuyunca hatırladım iyi oldu, yarın geç kalmadan ekeyim. Karpuzla kavunu da unutmuşum

Bugün öğleden sonra baktığımda diktiğim fidelerin çoğu boyunlarını bükmüşlerdi. Telaşlanmadım çünkü bekliyordum bunu. Akşam üstü suladım, biraz toparladılar, yarın da toparlarlar sanıyorum.

Eski 14-05-2008, 13:44   #436
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Merhabalar bahçe güzeli arkadaşlarım.Bende dün akşam sakız kabağı ektim, domateslerimden koltuk almayı başardım.( Forumdan nasıl koltuk alınacağını gösterir resimi yanıma almıştım) Çilek fidelerimle koklaştım. Birazcık boy atan kırk günlük fasülyelerime sırık diktim.( buna sırık gerekip gerekmeyeceğini bilmiyorum) Mutfak penceremin önündeki petunya diye diktiğim tohumların yaprakları aynen turp yaprağına benziyorlardı onları oradan zedelemeden geniş ve derin bir saksıya taşıdım köklerini birazcık şişkin ve kırmızı görünce sanki iyice turp gibi geldi bana. Boşalan saksılara tohumdan yetiştirdiğim ( sanki kadife çiçeği olacaklar)ama adını karıştırdığım çiçekleri fideledim. Cam güzeli tohumlarını leğen gibi bir toprak saksım vardı ona ektim. Çok yoruldum ama olsun onların bana verdiği mutluluk bunun yanında hiç kalır.

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 22:36   #437
Yeni Üye

pulsatilla's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2008
Berlinden herkese selamlar ;-)

benim de cok sevdigim kücük bir bahcem var (gecen sene aldim)
Bu sene sebze diktim ve heyecanla onlarin büyümelerini seyrediyorum.
bir kac resim

patates+salatalik
http://www.bilder-speicher.de/080513...ting-page.html

kohlrabi

chayote
http://www.bilder-speicher.de/080513...ting-page.html

marulagaci (kendim yaptim)
http://www.bilder-speicher.de/080505...ting-page.html

http://www.bilder-speicher.de/080424...ting-page.html

baska bahce resimlerime bakmak istiyenler :

nisan 2008
http://www.bilder-speicher.de/fotoal...+im+April.html

mayis 2008
http://www.bilder-speicher.de/fotoalben-40612-Mai.html

pulsatilla

pulsatilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 16:58   #438
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Bu da benim leğen saksım. Kardeşim her geldiğinde başka saksı bulamadın mı der ama şunun güzelliğine bakar mısınız? Ha unutmadan leğen değil biçimi öyle.

Eklenen Resimler

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 20:07   #439
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Şükran Hanım ürünleri yiyene kadar yorulacağız Kışın yatarız bol bol

pulsatilla, sizin sebzeleriniz mükemmel görünüyor. Siz bu konuda oldukça bilgili görünüyorsunuz. Bilgilerinizi bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Hoşgeldiniz

M.Sema, ceylanlarınız süper. Ben ceylanda pek başarılı olamamıştım, bir iki denemeden sonra artık dikmiyorum. Sizinkiler çok çok güzel.

Eski 15-05-2008, 20:55   #440
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
90 m2 bahçemi 12 parsele ayırdım ve 12 değişik türde sebze diktim. Pembe domates, şeri domates, kıl biber, patlıcan, salatalık (fide olarak) bamya, barbunya fasulyesi, karpuz, sakız kabağı, kabuksuz çerezlik çekirdek elde edilen kabak , bamya, mısır (tohumdan). Fidelerin hepsi tuttu. Tohumlarımın da bir kısmı topraktan başlarını çıkardılar. Geçen yıl diktiğim enginarlardan birinci parti hasadı dün yaptım. Yine geçen yıl diktiğim çileklerimi de onbeş gündür topluyorum. Çiçek tohumlarım da (Zinnia, acem lalesi, şebboy) fide haline geldiler. Gül çeliklerim de epeyce yapraklandılar. Elmamım birisinde on adet meyvecik var, diğeri bu sene çiçek bile açmadı. Kiraz ve japon eriğinde de meyve yok.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 10:44   #441
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
İnşallah sağlıkla yeriz sevgili Limon.

Sevgili M. Sema bunlar ne kadar güzel ve gösterişli, bayıldım vallahi. Sahi beni ne zaman davet edeceksin? Şunları yakından bir göreyim.

Sevgili Pulsatilla, verdiğin sitelere ne yazıkki iş yerimde bakamıyorum , ancak akşam evde bakabileceğim eminim çok güzel şeyler yapmışsınızdır.

Sevgili Sergüzen, bahçene verdiğin emeğin karşılığını inşallah alırsın. Bu insanı müthiş mutlu ediyor. Bursa da havasından ve suyundan ektiğiniz herşey zaten topraktan fışkırıyor, Ankara gibi değil

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 11:26   #442
Ağaç Dostu

limon's Avatar

sergüzen benim erikler de 3 senedir 1 tane bile meyve vermedi. Çiçek açıyor ve sonra meyveye dönmeden kuruyor çiçekler. Köydeki arkadaşım 5 sene sonra coşuyor moralini bozma dedi, 2 senem daha var bekliyorum sabırla Enginarımı da geçen sene dikmiştim, bu sene verir dediler ama yine vermedi. Sahi dün gece rüyamda enginarım ufacık vermeye başlamıştı Bakımsızlıktan vermiyor denilemez çünkü bebk gibi ilgileniyorum hepsiyle Terkedilen bahçelerde meyveden yıkılan ağaçları gördükçe artık hiç ilgilenmeyeceğim diyorum ama dayanamıyorum

Eski 16-05-2008, 12:45   #443
Yeni Üye

pulsatilla's Avatar

Alıntı:
pulsatilla, sizin sebzeleriniz mükemmel görünüyor. Siz bu konuda oldukça bilgili görünüyorsunuz. Bilgilerinizi bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Hoşgeldiniz
hosbulduk limon ;-)

tabi bilmek istediginiz bisi varsa söylerim ;-) benim de sorularim olursa sorarim ;-)
bahcede sadece dogal gübre kullaniyorum (kompost, at gübresi,kahve, cay..solcan gübresi vs.)
böceklere karsi ise .. cesitli yaptigim sulardan (mesala isirgan otundan) .
doga zaten kendi kendinê yardim etmesini biliyor..

bahcemde su anda

4 Elma
1 tatli kiraz
1 eksi kiraz
2 Armut
1 Ayva
1 Kiwi
1 Prunus spinosa
3 degisik cins erik
1 Kaysi
1 Incir
1 tatli badem
1 Limon

Bögürtlen
Ahududu
Çay üzümü
normal Üzüm
sari, kirmizi ve siyah Frenk üzümü
Japon bögürtleni(Rubus Phoenicolasius)
Cilek
Kaz Üzümü (Physalis peruviana)
Kiwano
Meksika mini salatalik(Melothria scabra)
kavun

Sebze olarak

Pirasa
Havuc
Kereviz
Patlican
20 cesit Domates
Salatalik ( uzun ve kisa)
4 cesit kabak
bal Kabagi
Ispanak
bir sürü Lahana cesitleri
Kohlrabi
Patates
Ebe gümeci
Sogan
Sarimsak
Tere
Roca
Allium ursinum
Allium Paradoxum
Marul cesitleri
Bayirturpu
bir sürü turp cesitleri
Bakla
Nohut
Bezelye
Fasulye cesitleri
Biber
Chili
yer elmasi
kirmizi pancar
enginar

ölümsüzlük otu (jiaogulan)
Nane cesitleri
mercankösk
Kekik
Misk Adaçayi/ baska salbei cesitleri
Sigir Dili (Borago Officinalis)
Aynisefa (calendula)
Ekinazeya (Echinacea)
Kantaron (Centaurim minus)
Melisa (Melisa officinalis)
Kusdili otu

daha var ama yazmaktan yoruldum ..

ve bir sürü cicekler
Aconitum dan ..pulsatilla ya kadar ;-)

hepsi birbirinden güzel..
böcekler.. arilar ..kuslar ..
gelde iste asik olma hayata ;-)

neyse

berlin den selamlar .. ..

pulsatilla

jamie Oliver patates ekiyor

http://www.youtube.com/watch?v=OC99aKzfEYs

Bu sene balkona büyük bir saksinin icine biraz toprak
döküp icine soydugum patateslerin kabuklarini koydum, üzerine biraz daha toprak döküp bekledim.

Yeserdikten sonra tekrar toprak döktüm (yesiller kapana kadar)
bugün yesiller yine cikmislar bende yine toprak döktüm.

Saksi doluncaya dek böyle yapacagim.

Yesiller solunca da saksiyi döküp patatesleri topliyacagim.

Patates kabugundan bile Patates cikiyor ;-)

Eski 16-05-2008, 12:48   #444
Yeni Üye

pulsatilla's Avatar

Alıntı:
sergüzen benim erikler de 3 senedir 1 tane bile meyve vermedi. Çiçek açıyor ve sonra meyveye dönmeden kuruyor çiçekler. Köydeki arkadaşım 5 sene sonra coşuyor moralini bozma dedi, 2 senem daha var bekliyorum sabırla Enginarımı da geçen sene dikmiştim, bu sene verir dediler ama yine vermedi. Sahi dün gece rüyamda enginarım ufacık vermeye başlamıştı Bakımsızlıktan vermiyor denilemez çünkü bebk gibi ilgileniyorum hepsiyle Terkedilen bahçelerde meyveden yıkılan ağaçları gördükçe artık hiç ilgilenmeyeceğim diyorum ama dayanamıyorum
hello Limon,

mayis ayinda cicek acan dallari assagiya dogru eyip(kirmadan) yatay (horizontal)olarak
baglarsan, agacin hormon sistemini degistirip .. 1 veya iki sene önce meyva vermesini
sagliyabilirsin.
Erik agacinin meyve vermesini icin
yakinlarinda ayni zamanda cicek acan baska bir meyva agaci olursa daha iyi olur.

Meyva vermesi, agac ne kadar cok derin dikilmisse, o kadar uzun sürüyor.
Ve topragin kuru olmamasina dikkat edilmesi lazim. Magnesium da cok önemli.

Eski 16-05-2008, 14:29   #445
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Sevgili Limon teşekkür ederim. Ben ceylanları koçtaştan almıştım isterseniz size de alıp gönderebilirim, biliyorsunuz 3 gün tatil var tüm marketleri talan edebileceğim demektir bu.
Sevgili Şükran Hanım'cığım size davete gerek yok her zaman bekler ve inanın çok da memnun oluruz. Bu arada yarışmaya hazırlanan balkonumu ilk siz görmüş olursunuz.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 14:51   #446
Yeni Üye

pulsatilla's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemosan67 Mesajı Göster
Sevgili pulsatılla,o sürgünler yaprak olunca üzerine toprak ilave ediyorsunuz değil mi? sevgilerrr
sevgili cemosan67,

evet böylece dallar(toprakla kapali oldugu icin) her kapatmaniza kök veriyor(yani Patates)

bazilari araba lastiklerinden yapiyorlar bu sistemi

bir araba lastigini toprakla doldurup icine birkac patates.. her büyümesine üstüne bir lastik daha ve toprak

bir veya 1bucuk metreden sonra bekliyorlar ve cicekler **** yapraklar solduktan sonra lastikleri devirerek kilolarca
Patates topluyorlar. Ama araba lastigi bence sagliga zarli olabilir.

Birde Saman systemi var 4-5 sene boyunca Patates veriyormus.Ben denemedin ama yakinda deneyecegim.

tahtadan kutunun (kendim yapacagim) icine Saman doldurup icine patatesleri koyup ondan sonra yine saman ve
biraz odun külü ve su (yalniz saman az olursa patatesler yesil kaliyormus) yukari cikan patatesleri ya saman ve
odunkülü ile örtüp **** asayiya bastiriliyor... altaki sari patatesler istedigimiz zaman toplaniyor..
Kisin kilere.. havalar düzelince balkon veya bahceye

(savas zamani yemek kitliginda yapiyorlarmis bunlari)
sevgiler

pulsatilla

Eski 16-05-2008, 22:35   #447
Ağaçsever

seyma30's Avatar

Merhaba sevgili pulsatilla bilginize hayran kaldim.Ne kadar ilginc seyler yazmissiniz.Sanirim size cook ihtiyacim olacak.Benden bikmazsaniz tabiiki

Eski 17-05-2008, 20:48   #448
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Vay canına patatesin yeşili uzadıkça toprakla doldurulunca oradan kök verip patates yaptığını şimdi öğrenmiş bulunmaktayım. Bilmediğim ne çok şey var

Erik için dediğinizi de seneye baharda muhakkak uygulayacağım. Eriğin civarında hemen her çeşit meyve ağacı var. Şahane bilgiler için çok teşekkürler.

Eski 22-05-2008, 14:16   #449
Yeni Üye

pulsatilla's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyma30 Mesajı Göster
Merhaba sevgili pulsatilla bilginize hayran kaldim.Ne kadar ilginc seyler yazmissiniz.Sanirim size cook ihtiyacim olacak.Benden bikmazsaniz tabiiki
hayir bikmam ;-)

bir elin nesi var iki elin sesi var

Eski 22-05-2008, 14:18   #450
Yeni Üye

pulsatilla's Avatar

Alıntı:
Vay canına patatesin yeşili uzadıkça toprakla doldurulunca oradan kök verip patates yaptığını şimdi öğrenmiş bulunmaktayım. Bilmediğim ne çok şey var

Erik için dediğinizi de seneye baharda muhakkak uygulayacağım. Eriğin civarında hemen her çeşit meyve ağacı var. Şahane bilgiler için çok teşekkürler.
;-)

benim agacim olsa ... onu kendi haline birakirim .. cani ne zaman isterse o zaman meyva versin ;-)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024