agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2008, 14:20   #451
Yeni Üye

pulsatilla's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
.Bu saman işini umarım en kısa zamanda dener,bize de görüntülerseniz bizde yapabiliriz.çok ilginç geldi bana.Merakla bekleyeceğim.
gelecek sene artik .. tabi severek görüntülerim ;-)

pulsatilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 10:22   #452
Yeni Üye

pulsatilla's Avatar

Alıntı:
SEVGİLİ PULSATİLLA,
Patateslerimin yaprakları 5 cm oldu.Sizce üzerine toprak örtmemin zamanı gelmışmidir?
Saman denemenizi sabırsızlıkla bekleyeceğim.Teşekkür ederim..sevgilerrr

biraz daha bekleyin ..söyle 15 / 20 cm olduktan sonra üzerine toprak ekleyin. Diktigiz saksiya bagli .. bunu 5 veya 6 kere tekrarliyabilirsiniz. Ama topragin yumusak ve hafif
olmasina dikkat edin.Toprak agir ve sert olursa alttaki patateslerin büyüme sansi azaliyor.
Kökler, yaprakla dalin ile birlestigi yerlerden cikiyorlor, türkcesini bilmiyorum
(tomateslerin kol alinan yerlerden)
Arasira da dogal gübrede verebilirsiniz (kompost) ve isirganotunun
suyu ile ( isirgan otlarini 24 saat bir kovanin icine islayin ve cikan su ile sulayin)
isigan otunun icinde, bitkiler (ve insanlar) icin cok faydali besinler var. Ve bazi hastaliklarida önlüyor.

sevgilerrr

Eski 23-05-2008, 16:38   #453
Yeni Üye

pulsatilla's Avatar

Alıntı:
Isırgan suyunu domates,biber gibi sebzelere de verebılırmiyiz?merak ettim
evet verebilirsiniz.. ayrica solucan humusu da tavsiye edebilirim

gübre olarak kullanacaksaniz ..söylede yapabilirsiniz

isirgan otunu toplayin (cicek acmadan önce) ve dograyin

bir kovanin icine 3/4 su (yagmur suyu daha iyi olur) ilave ederek
gölge bir yerde bekletin
köpürmeye basladiktan sonra
1 1/2 veya 3 hafta günesli bir yerde bekletin, her gün karistirin
ve güzel olmayan kokusuna katlanin ;-)

rengi koyulasip köpükleride kaybulmus bir duruma gelecektir .

simdi kovanin üstünü kapatabilirsiniz.

artik.. bu suyu normalinde 1:10 ..cok nazik bitkilerdede 1:20 su ile karistirip

kullanabilirsiniz.

karistirmadan kullanirsaniz bitkileriniz yanabilir veya dogalindan cabuk filizlenebilir.

O yüzden su ile karistirmaniz önemli.

bit ve böcek durumunda 24 saat kovanin icinde bekletip
suyu oldugu gibi bitkileriniz üzerine fiskirtin ( 3 - 4 gün boyunca)

bitkilerde eger mantar varsa ..
zemberekotu (Equisetum arvense) ayni bicimde (1 kilo ot/ 10 litre su) kovada
24 saat bekletin ve ondan sonra kaynatin ..
soguduktan sonra 1:5 suyla karistilip bitkilere..agaclara fiskirtin.

isirgan otu (ve kökü) romatizmaya, kan temizlemeye ve cogaltmaya, ciyer ve prostata rahatsizliklarina birebirdir..

mutfakta ispanak yerine kullanilir.. veya salatalara,corbalara koyulur
(sadece taze yapraklari, eski yapraklar migdeyi agritabilir)

saclar bu bitkinin suyu ile yikanilirsa .. parlar ver güclenir..
icinde kiselsäure oldugu icin..tirnaklar ve cilt güzellesir..

hayvanlarin yemine de karistirilir .. (mesala güclenmeleri ver ciftlesmeleri icin)

öncelerden ..altin.. gümüs.. gibi seyler ariyanlar ... nerede isirgan otu varsa.. .
iönce orayi kazarlarmis..
cünki isirgan otunun en cok severek büyüdügü yerler, toprak altinda oraya ait olmayan seyler bulunan yerlermis.

Pamuk bilinmeden önce Isirgan otunun saplarindan ip yapip kumas dokurlarmis..

Homeopati de (Hahnemann) alejilerde, eklem agrilarinda, cilt yaniklarida vs.. kullaniliyor

ben cok sevdigim icin bu bitkiyi (aslinda sevmedigim bitki yokta..)
..cok yazdim .. kusuruma bakmayin ... ve yetersiz türkcemi de bagislayin

İffet beğendi.
Eski 23-05-2008, 18:39   #454
Yeni Üye

pulsatilla's Avatar

Alıntı:
Solucan humusu nedir?Zahmet olmazsa onuda açıklarmısınız?Çok teşekkür ederim,sevgiler
*** cemo

bir sayfa buldum google de.. en yukarasinda ve biraz assagi tarafinda anlatiliyor
(google i acmisken EM -->Effective Microorganisms hakkinda da bilgi edinebilirsiniz.. tabi isterseniz ;o)

http://www.yavuzoglultd.com/dosyalar/solucanhumus.htm

solcan humusu bende kullaniyorum (siyah altin da deniliyor)
tohum ekerken topraga birkac gram karistiriyorum.Fideler daha kuvetli oluyorlar..
büyüdüklerinde ... dikecegim cukura önce solcanhumusu ve sonra su döküp
dikiyorum.
(Domatesleri dikerken ayrica birkac yaprak isirgan otu koyuyorum cukura)

Arada sirada yagmur suyuna biraz koyup .. bütün bahceyi suluyorum...

bitkiler daha saglikli olup ..verdikleri meyve & sebzeler daha büyük ve daha
fazla miktarda oluyorlar..

Kendinizde üretebilirsiniz ..

tahta kutularin icinde .. ama kirmizi solcan olmasi lazim..

sevgiler

Eski 23-05-2008, 19:31   #455
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2008
sn.limon bahçenizin resimlerini yayınlayabilirmisiniz.lütfen

doğahayattır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 22:07   #456
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Tabii eklerim fotoğraf. Yalnız domates fideleremin biraz büyümesini bekliyorum. Fideler küçücükken çekmiştim ama bomboş bahçe gibi görünüyordu. Bir kaç gün sonra çekip eklerim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 09:47   #457
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Merhabalar, bende dün akşam bahçeyle biraz daha ilgilenebildim. Öncelikle toptan alıp harcadığım patateslerin çimlenenlerinden iki saksıya bu yöntemi denemek üzere gömdüm ve eşime de o saksılara bir işlem yapmamasını tembihledim , bakalım neler olacak. Daha sonra yer olmadığı için büyük saksılarda olan biber fidelerini terenin yerine aktardım (tabi önce o kısmı temizleyip belledim ve gübre ile toprağı harmanlamıştım) Bu sene fidelerimin maşallahı var o kadar güzel büyüyüp serpildiler ki anlatamam. Çoğu çiçekte ve sebzesini vermeye başladılar. Çileklerden dün akşam 8-10 adet aldık ve tadına baktık ,bal mı bal ve çok güzel kokuları vardı. İki adet enginarım da gayet sağlıklı görünüyorlar. Resimleyebilirsem onları buraya aktaracağım. Güllerde çok coştular , hemen hemen her renk gülüm var diyebilirim.

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 12:19   #458
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Sağol sevgili Cemo, senin de ellerine sağlık. İnşallah bol yeşil günler yaşarız..

Eski 27-05-2008, 12:41   #459
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Sevgili Şükran ünal ve Cemo insanın becerikli dostlarının olması ne güzel. Bol meyve-sebze dermeniz dileklerimle. Ben de yarın domateslerimin fotoğraflarını göndereyim bari.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 13:39   #460
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Evet işte benim de domateslerim 1 hafta önce yaklaşık 60 cm.olmuş ve çiçeklenmeler başlamıştı. Yapı marketlerden birinden bambu kamış alıp desteklerini yaptım. Ancak orada bir bey domateslerimin boylarının fazla uzun olduğunu söylemişti. Şimdi içim rahatladı.

Eski 29-05-2008, 15:41   #461
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Sema cığım resimleri göremiyorum ki.. yoksa yüklemedinde ben mi yanlış anladım? Dün akşam bizde kızmla fidelerin resimlerini sözde buraya yükleyecektik olmadı, resimler diğerleriyle birlikte gitti gitti şükranın bahçesi mesajındaki resimlerinin altına sıralandı. Daha da ekleyeceklerimizvardı hata verdi ve devam edemedik.
Cemo cuğum senin domates fidelerin de maşallah ne boylanmış hani acaba çok mu suladında boya verip çiçeğe duramadılar? Sanki ben öyle oluyor diye biliyorum.

Eski 29-05-2008, 18:50   #462
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Benim domates fidelerim de büyümeye devam ediyorlar. Ama öyle bir metre olmadılar henüz. 30 cm kadarlardır. Olsun acelem yok

Bugün bir kucak dolusu dereotu topladım. Şahaneler. Çiçeklenmeye başlamadan topladım hepsini.

Eski 30-05-2008, 16:12   #463
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Yok yok sevgili Şükran Hanım'cığım resimleri ekleyemedim. Sebepleri çok bu hafta sonu yüklemeye çalışacağım. Bence siz gelin kendiniz görün.

Eski 05-06-2008, 14:29   #464
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Resim konusunu hiç açmayalım. Malum ben resim yükleme özürlüyüm ya bir çok resim çektim bekliyorlar. Neyse kızımın bugün sınavlarının son günü hem o rahatlayacak hem ben de yavaş yavaş isteklerimi ona bildireceğim. Sevgili cemo bekle bakalım sulamayı azalttığında neler olacak. Diğerleri de artık çiçek dökmeye başlarlar. Patates uygulamasını çok merak ediyorum, bakalım nasıl bir verim alacağız.Eğer hasat verimli olursa burada resimleyelim de b,izde bir şeyi başarmanın guruırunu taşıyalım yani..

Eski 13-06-2008, 10:06   #465
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Limon,
Bahçende kullandığın mıcırların altına bir şey seriyor musun? Zamanla çamur ya da aradan otların çıkması problemini yaşıyor musun?
Kedilerin rahat bırakmadığı, kuru ve kumlu buldukları için sürekli eşeledikleri, 8-10 m2 bir alana belki bu tür bir uygulama yapabilirim, genelde önerilen beton dökme fikrine sıcak bakmıyorum. Sebze bahçesinin girişi olduğu için fazla basılan ve yürünen bir yer olacak. Bu konuda fikirlerini paylaşırsan çok sevinirim. Teşekkürler.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 14:07   #466
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Geçen sene altına bir şey sermemiştim çünkü bilmiyordum, yağmurlar başlayınca aradan yabani otların çıkacağı hiç aklıma gelmemişti. Sonra Tourkana'nın "Zen Bahçesi" yapımını görünce anladım ki taşların kumların altına bir şeyler sermek gerekiyormuş Mıcırların arasından çıkan otları temizlemek tam bir eziyetti. Mıcırlar toprağa iyice gömüldüklerinden toplayabilmek te imkansız oldu. Kalın siyah naylon bulamadım ben de bir top mebran aldım serdim yürüme yoluna. Mıcırları da üzerine serdim. Mıcır oldukça ucuz bir malzeme fakat nakliyesine çok para istiyorlar. 10 YTL mıcırın nakliyesine 35 YTL istediler. Arabanın bagajına 6 çuval sığıyor. Her geçişte 6 çuval alarak taksit taksit taşıdım mıcırları. Toplam 20 çuvala yakın mıcır almışımdır. Yabani ot sorunu kalmadı artık.

Size şunu önerebilirim. "Kaplama düşündüğünüz yerin toprak seviyesini çim alana göre biraz düşürün. Sonra o bölgeyi kalın dayanıklı naylonlardan bulabilirseniz onla veya benzer bir malzemeyle kaplayın. Üzerine ince mıcırdan 3-5 cm serin. Sonra o alana yetecek kadar kayrak taşlarını yerleştirip, aralarda kalan boşlukları tekrar mıcırla doldurun. Bu arada alta serdiğiniz naylona delikler açmayı unutmayın. Yağmur yağdığında su birikmesin. Toprak seviyesini düşürmemizin nedeni tüm işlem bittiğinde taşlık alanla çimlik alanın aynı seviyede olmasını sağlamak." Kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz, ekonomik te olacağını sanıyorum.

Eski 14-06-2008, 16:27   #467
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sebze bahçemin fotoğraflarını çektim. Sizlerle paylaşma zamanı geldi
Domatesler hızla büyüyorlar. Çiçek açıyorlar, bir iki meyve de var üzerlerinde.
Name:  14_06_2008 019.jpg
Views: 1001
Size:  66.7 KB

Name:  14_06_2008 027.jpg
Views: 992
Size:  66.2 KB
Bunlar da toprağın hediyesi müthiş leziz Semizotları...
Name:  14_06_2008 031.jpg
Views: 1012
Size:  57.3 KB
Biberler de çiçek açmaya başladılar. Geç gelişiyorlar ama olsun...
Name:  14_06_2008 032.jpg
Views: 980
Size:  56.4 KB
Baklayı çok geç ekmiştim vermez artık diye düşünürken sürpriz yaptı...
Name:  14_06_2008 035.jpg
Views: 981
Size:  50.6 KB

Eski 14-06-2008, 16:32   #468
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bunların dışında patates, salatalık ta var ama onları diğer başlıklara ekledim. Sebzelerimin dışında Kayısı ve Vişneler de çok güzel oldular. Kayısı henüz tam olgunlaşmamasına rağmen marketlerden aldığımız şeftali büyüklüğündeki tatsız-susuz kayısılara inat şeker gibi tadı var.
Vişnelerin bir kısmını kaynattım hemen komposto yaptım. Onları da paylaşmak istedim sizlerle
Name:  visne.jpg
Views: 1078
Size:  48.1 KB

Name:  kayısı.jpg
Views: 1018
Size:  46.1 KB
Sepettekiler yarın anneye götürülecekler

Name:  14_06_2008 059.jpg
Views: 968
Size:  65.5 KB

Eski 14-06-2008, 16:45   #469
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Sevgili limon; ellerine sağlık. Hepsi çok güzel ama kayısılarla kirazlar bir başka güzel görünüyorlar. Eminim tadları da çok nefistir.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2008, 17:15   #470
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sevgili Limon, yanıtın için teşekkürler.
Kayrak taşını söylediğin iyi oldu, aynı şeyi ben de düşünmüştüm ama mıcırların üzerinde kayar mı diye terreddütüm vardı, artık yapabilirim.
Mıcırların altına suyun birikmesini engelleyecek şekilde, hazır delikli membran malzeme bulabileceğimi tahmin ediyorum.
Daha önceki malzemeleri ben de arabayla parça parça alıyordum ama bahçeye inen merdivenler beni mahvediyor. Yanımızdaki inşaatta çalışanlarla nakliye ve indirme için uygun fiyata anlaşırsam belki işim kolaylaşır.

Bu arada bahçendekiler harika olmuş, ellerine sağlık, afiyetle yersiniz inşallah.

Eski 14-06-2008, 17:47   #471
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Delikli taşları da düşünebilirsiniz. Hem çimler ile bütünleşiyor, hem de üzerinde rahatca mangal yakabiliyorsunuz. Çimlerle ayni düzeyde taşları döşeyin, taşların deliklerinede çim ekin. Taşların metre karesi 8-10YTL (Bursa). Yer 8-10 m2 ise bu işi kendinizde yapabilirsiniz. Benim bahçemin girişine bu taşlardan döşedim. Önümüzdeki hafta resim ekleyebilirim.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2008, 21:04   #472
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkürler Sergüzen, bu da güzel bir fikir, araştıracağım.

Eski 16-06-2008, 10:20   #473
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Delikli taşı iyi döşetmek ve bakımınıda iyi yapmak lazım. Zamanla zeminde oluşan eğrilikler nedeniyle kırılabiliyor. Deliklerindeki toprak zamanla aşağı iniyor; küçük çocuklar, yaşlılar ve köpekler için risk teşkil ediyor.
Bakımını iyi yaptıktan sonra çok güzel bir çözüm.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 13:27   #474
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Sn Limon ellerinize kollarınıza sağlık. Afiyetle yersiniz dilerim. Benim biberlerim henüz çiçeklenmediler. İnce uzun kavak misali sallanıp duruyorlar. Ancak sağlıklılarda. Merakla bekliyorum.

Eski 16-06-2008, 22:57   #475
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sayın M.Sema, bir süre susuz bırakırsanız çiçeklenirler. Ankara'da kaç gün olur bilmiyorum ama ben burada 10 gün kadar sulamadım, çiçeklendiler.

Ufak bir sebza bahçem var, yaklaşık 15 m2 civarında. Kediler rahat bırakmadığı için ertafını çevirdim, önceki mesajda yazdığım gibi giriş kısmına da bir uygulama yapmam gerekecek.
Kabak yetiştirmek kolay ama çok yer kaplıyor, patlıcanı yetiştirmek biraz zor, bu seçenekleri çıkarmam gerekti. Fasulye su istiyor, bahçeden olanın tadı bambaşka ama maalesef yerim dar.

Salatalık da problemli oluyor ama dalından alır almaz salataya koymak çok keyifli. Domates ve en kolay yetişen de biber bahçede mutlaka olmalı bence.
Otları saymıyorum, onlara her zaman yer bulmak kolay.

Beş kök salatalık almıştım ama bitişik kökleri ayırınca 9 adet oldular.
Name:  salatalıkDSC06124.jpg
Views: 993
Size:  63.7 KB

20 kök domates aldım, ikisi anlamadığım bir nedenden iki gün önce tamamen kurudu, üstelik birinde domatesler de vardı.
Name:  domatesDSC06135.jpg
Views: 972
Size:  67.8 KB

Tohumdan yetiştirdiğim çeri domatesler 1 m oldu. Olgunlaşınca, kızım dalından yiyecek.
Name:  ceriDSC06126.jpg
Views: 993
Size:  67.2 KB

Biberlerin fotoğrafı net çıkmadı, eklemedim. Çiçeklendiler ama yaprakları buruşuk ve üzerlerinde küçük yuvarlar delikler var, yapraklarında böcek göremedim.

Domateslere sırık dikmek için bu yöntemi BBC'de görmüştüm. Gerçekten pratik, sırıklar birbirini tuttuğu için devrilme olmuyor, çok sağlam çakmasanız bile zamanla yamulmuyor. Sırık adetlerini tamamlayınca 5 çift domatesi bir üst sırığa bağlayacağım. Bu yöntem fasulyeler için de çok güzel.
Name:  sırıkDSC06137.jpg
Views: 1103
Size:  16.3 KB

Eski 17-06-2008, 09:58   #476
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Ağlamak istiyorummmmmmm..Acele foruma resim yükleyiciler aranıyor, ücret dolgundur

Limon cuğum bahçe ve içindekiler harika, tabi sende.

Eski 17-06-2008, 10:34   #477
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkürler Cemo, İstanbul'a geldiğinizde beraber yeriz inşallah.
Şükran Hanım, böyle ağladığınıza göre, göreceğimiz çok güzel fotaoğraflar var anlaşılan, sabırsızlıkla bekliyoruz.
Sevgili Limon, semizotunu hep yaparım diyorum ama ihmal ediyorum. Seninkiler diğer ürünlerin gibi harika olmuşlar, ellerine sağlık.

Eski 18-06-2008, 00:01   #478
Ağaç Dostu

limon's Avatar

İşler yoğun olduğundan pek uzun uğrayamıyordum. Güzel yazılarınızı görmemişim. Hepinize çok teşekkür ederim. Diğer sebzelerin gelişimini belki etkiler ama ben kıyamıyorum semizotlarını sökmeye. Yakında çiçeklenmeye başlayacaklar gibi.
Şükran Hanım, fotoğraf yüklemedeki sorununuz nedir? Olmazsa telefonla anlatırım. Güler Hanım ilk öğrencimdir, şimdi canavar gibi oldu kendisi ders verecek durumda

Eski 18-06-2008, 16:58   #479
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Ellerinize sağlık çok güzeller umarım bir gün benimde küçükte olsa bir bahçem gölgesinde oturabileceğim ağacım olur.

Nurcan Özgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 17:00   #480
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
SEVGİLİ zfkg

bahcen olmasa da ufacık bir saksıyla bile bu mutluluğa erisebilirsin .. ve cevrende buldugunm ufacık topraga bisiler ekebilirsin her gectiginde bu benim eserim dersin ... inanılmaz bir haz bu inan

bilgeal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024