agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2008, 00:26   #571
Yeni Üye

NAZzz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2008
tawsiyeniz için teşekkürederimbrokoliyle başlayabilirim sanırım

NAZzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2008, 18:43   #572
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Güzel sözlerinize teşekkür ederim Nazzz. Bu başlığı açmaktaki amaçlarımdan birisi kendi sebzelerimizi yetiştirmenin aslında ne kadar kolay ve zevkli olduğuydu. Diğer amacım da benim gibi sebzelerin tohumunu, bitkisini tanımayan, ne zaman ekecekleri konusunda hiç bir fikri olmayanlara yardımcı olmaktı. Gerçi ben artık çoğunu öğrendim

Kıvırcık, roka, tere tohumlarını ekebilirsiniz. Ben aşırı sıcakların geçmesini bekleyeceğim. Bu hafta da aşırı nemli ve sıcak geçecekmiş. Haftaya ekmeyi düşünüyorum.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 13:43   #573
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Bizim buralarda hava sicakligi 20-24 derece civarina indi. Tekrar bezelye dikebilir miyim bu mevsimde?

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 21:44   #574
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Bugün marul tohumları ektim.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2008, 16:32   #575
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Tere

Tere tohumu arıyorum

burcind Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2008, 21:56   #576
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
İyi akşamlar.
Semiz otu, marul, kıvırcık, maydanoz ve roka ile başladım ( şimdilik balkondalar ). Biraz kendilerini göstersinler fotoğraf ve bilgi de aktarırım.

Tohum arayanlar için bir de buraya yazayım. www.tarimtedarik.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 10:44   #577
Yeni Üye

olci's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baldaş Mesajı Göster
İyi akşamlar.
Semiz otu, marul, kıvırcık, maydanoz ve roka ile başladım ( şimdilik balkondalar ). Biraz kendilerini göstersinler fotoğraf ve bilgi de aktarırım.

Tohum arayanlar için bir de buraya yazayım. www.tarimtedarik.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Malkonda marul çok iyi olurdu, marul ekmek için toprak durumu nasıl olmalı ? Derin? Geniş? Gübreli?

olci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2008, 22:58   #578
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Marul konusunda kararsız kaldım. Ben marul tohumunu baharda ekiyorum. Bu mevsimde ektiğim tohumlar kışa dayanıklı kıvırcık türleri ki bunların içinde göbek salata (atom denilen) da var. Ama ben sonbaharda marul tohumu (kaşık marul dediğimiz) ekmedim hiç. Sanki olmaz gibi kalmış aklımda??

Yarın sebze bahçesindeki yazlık sebzeler sökülecek, toprak gübreyle karıştırılacak. Küçük bir köşeye kıvırcık türlerinin tohumları atılacak. Ayrıca bahçe bölümlere ayrılıp, ıspanak, roka, tere tohumları ekilecek. Karalahana ve pazı fideleri dikilecek. Bir şey çıkmazsa inşallah

Eski 14-09-2008, 12:30   #579
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Ben Marul ektim Sevgili Limon;
Yaklaşık bir ay önce tohumu ekmiştim, bir hafta öncede esas yerlerine diktim, öyle çabuk büyüyolarki şaşırıp kaldım

Tabi bol gübre ve ilk günlerde iyi sulama istiyorlar.

Fotografı dört geçen hafta çekmiştim şimdi kocaman oldular.

Eklenen Resimler

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2008, 14:24   #580
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-08-2008
Merhaba arkadaşlar,
Bahçeme şimdilik kısıtlı sürelerde ulaşabileceğimden, bahçe ile balkon arasında sürdürdüğüm çalışmaları ve deneyimlerimi sizlerle paylaşıp değerli fikirlerinizi almak istiyorum. Mayıs ayında sahip olduğum bahçemde,
Mısır (Çok güzel gelişti mısırlar ne durumda bayramda göreceğim),Domates (Fide olarak almıştık yaprakları gelişti büyüdü ama çiçek dahi vermedi neden bilmiyorom?),
Cherry domates (saksıda almıştık problem çıkarmadı),Sivri biber,Dolmalık biber ( yeşillik olarak kaldı),Marul (Balkonda çimlendirip bahçeye ektik), Nane, Yeşil Soğan (tohumdan ektiğimden ve evde yeşillenmiş kuru soğanlardan verim aldım , ama arpacık soğanından verim almadım. Bu arada bir deneyimimi aktarayım yeşil söğanların atılan kök kısımlarını ektim çok güzel verim aldım), Patlıcan, Börülce (Saksıda 2 tohumdan bir yemeklik börülce yetiştirdim.Bahçedekileri bayramda göreceğim),Reyhan, Kabak, Bakla (Kışın ekilecekmiş, haziran ayında ektiğimden galiba yaprak bile vermedi), Bezelye, Roka, Sarıbiber,Valensiya portakal, Washington portakal, Mandalina, Hicaz narı, Nar, Limon, Erik, Papila, Çilek, Böğürtlen, Kivi , Karpuz, Kavun, Nektarin, Elma, Mersin Hurması, Arslan ağzı,Sardunya
Galayör, Papatya, Begonvil, Portakal kadife, Çalı minesi, Zambak, Mercan, Gazanya, Kufea
Çuha, Çin karanfili, Ayçiçeği, Kasımpatı, Zıpçıktı, Gül, Petunya, Aslan ağzı, Bodrum papatyası, Hurma, Japon Gülü, Oya ağacı, Fesleğen, Gece sefası, Piton,Likstirun, Çam var.
Bayramda 1 hafta bahçemde olacağım. ( daha sonrada en erken 19 mayısta :-( ) bu süre zarfında neler yapmalıyım.Küçük bahçemde mümkün olduğu kadar çok bitkiyi denemek istiyorum.(1 yıl sonra emekli oluyorum bahçemle istediğim gibi ilgilenebileceğim ama bu süreyi bekleyecek sabrım yok ) Forumda sizlerden edindiğim bilgilere göre eylül ayında Ispanak, Marul, Roka, Tere, Dereotu Maydanoz, Kıvırcık, Lahana, pazı, bakla, biberiye, kekik, lavanta....vs ekebilirmişim.Bunların tohumlarını atmayı düşünüyorum.
Gene forumdan öğrendiğim bilgilere göre geçen yıl ektiğim sebzeleri sökmem gerekiyormuş ama forumun bir yerinde de biber fideleri ertesi yıl tekrar verim verirmiş diye okudum.Neleri bırakıp, neleri sökmeliyim? Ayrıca bamya ve Limon’dan özendiğim sarmaşık yaseminide denemek istiyorum, bunlar için hangi ay uygun bilmiyorum.
İlginiz için şimdiden teşekkürler....

nergis06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2008, 21:43   #581
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Burada çok fazla soru var, tek tek yazsak sayfalarca olur

Bahçenize bayramdan sonra en erken 19 Mayıs'ta gideceğinizi yazdığınıza göre, marul, roka, tere vs.. gibi sebze tohumlarını hiç atmayın bence. Çıksalar da seyreltme, çapalama gibi bakımlar isteyecekler, hadi bakımsız olsun diyelim Mayıs'a kadar kalmazlar zaten. Boşuna emeğinizi harcamayın. Bezelye tohumlarını bitki büyüdükçe sarılabileceği bir yere (kafes tel örgülerde çok güzel tutunuyorlar) her çukura 3-4 adet gelecek şekilde ekebilirsiniz. Baklayı ben biraz daha geç ekiyorum ama şimdi de ekilse olur galiba?

Ben biberleri ve yaz sebzelerini fırsat bulur bulmaz sökeceğim. Bırakılacaklar, nane, lahana türleri, çilek, dereotu, maydanoz, soğan olabilir. Enginar varsa şayet o sökülmez, çok yıllıktır. Şimdilik benden bu kadar

Eski 24-09-2008, 21:46   #582
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Biberiye, kekik, lavanta vs.. sökülmezler.

Bamyayı da diğer yaz sebzeleriyle gelecek yıl baharda ekersiniz.

Yasemini ben çelikten köklendiremedim. Öyle pahalı bir sarmaşık değil en iyisi hazır poşette bir kök alıp dikmek galiba. Eğer hazır köklü poşette veya saksıda alırsanız istediğiniz her ay dikebilirsiniz. Hatta şimdi gidince dikerseniz Mayıs'ta gittiğinizde sizi şaşırtabilir.

Eski 25-09-2008, 14:02   #583
Ağaç Dostu

Limon verdiğin değerli bilgiler için çooook teşekkür ederim. Sayende birçok bilgi ediniyorum. Bu durumda bezelye, bakla ve dere otu ekeceğim.Yaseminin her mevsim dikilebileceğine çok sevindim. İleride bahçeye hamak kurabileceğim bir çardak yapmak istiyorum. Yasemini bu çardağın ayağına dikeceğim (bu fikri senin bahçenden aldım ***.) şimdilik başka bir yere dikip sonra oraya alsam olurmu?
Birde ıspanak tohumunu seyrek bir sekilde eksem Mayıs ta toplayabilirmiyim ? (dediklerin gibi ise bir anlamı olmaz şimdi ekmenin)
Bahçedeki soğanlı bitkiler için yapacağım bir şey varmı? İmkan varsa zıpçıktıyı çoğaltmak isterim.
Lavanta için tohummu, fidemi daha iyi olur?
Yine çok soru sordum, çok sağol.

Eski 30-09-2008, 19:08   #584
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bu bayram anneler evde olmadığından gidecek yerimiz de yoktu, pijamalı bir bayram günü geçiriyoruz Öğleden sonra miskin miskin oturmaktan sıkılıp sebze bahçemdeki domatesleri ve biberleri hazır toprak yumuşakken sökmek üzere kolları sıvamaya karar verdim. Biraz önce ancak içeri girebildim. Sökümleri yaptım, toprağı belledim. Kenarda duran gübre çuvalını kaldırınca altında kış uykusuna yatan yavru yılan gördüm. Hem korktum hem de fotoğrafını çekmek istedim. 2 dakikada fotoğraf makinamı aldım ama o kadar derin uykuda gördüğüm hayvan gitmişti.

Bellediğim toprağı tırmıkla düzeltip, marul, göbek salata (atom da deniliyor galiba), ıspanak, turp (geç kalmış olabilirim), havuç (zamanı olmayabilir), dereotu tohumlarını ektim. Tere ve Roka tohumu elimde kalmamış alır almaz ekeceğim. Maydanoz da ekmek istiyorum. Bu arada yaz başı fidelerini diktiğim Karalahana fidelerini nihai yerlerine diktim. Bir kök olan Enginarım yanlarından bir çok sürgün vermişti zamanı mıdır bilmiyorum ama kökünü çıkarıp sürgünleri ayırdım ve diktim. Eğer yaşarlarsa toplam 5 Enginarım oldu. 3 kök olan pazı da aynı çilek gibi sürgünler vermişti kesip diktim, tutar mı bilmiyorum.

Eski 01-10-2008, 15:31   #585
Ağaç Dostu

Limon'cuğum geçmiş olun. Aslında bu işin yılan gibi heyecanlı yanıda var.Fotoğraflayabilseydin çok güzel olurdu. Bayramda bile durmamış bahçen için çabalamışsın. Bahçen boşuna böyle güzel değil tabi, bayramda bile mesai yapıyor, emeklerinin karşılığını alıp, bu güzellikleri ve deneyimlerini bizlerle paylaşıyorsun.
Bende şu sıralar bahçemle başbaşa hasret gideriyorum. Dönünce yaptıklarımı sizlerle paylaşırım.

Bu arada hepinizin beyramını kutlarım.

Eski 04-10-2008, 20:53   #586
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Teşekkür ederim nergis06.

Bugün Roka, Tere, Maydanoz tohumları aldım. Hemen ektim. 20 kök kadar da Kırmızı Lahana, Brokoli, Beyaz Lahana fidesi aldım onları da diktim. Geçen gün ektiğim marul tohumları yeşerene kadar idare etsin diye 15 tane kadar da marul fidesi aldım. Onları da diktim.

Geçen gün ayırıp diktiğim enginarların ana kökü haricindekiler biraz sarsılmış görünüyorlar. Tutacaklar mı bilmiyorum.

Geçen yıldan kalan Karalahana bitkisi ağaç gibi oldu. Bir kök bitkiden bir koca tencere sarma çıkıyor.

Eski 06-10-2008, 10:36   #587
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2008
Merhabalar,
Bende ispanak tohumu arıyorum. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.
Selamlar,
Hikmet

hsoydam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 15:59   #588
Ağaç Dostu

Bu nasıl hastalıkmış böyle, kafayı bahçe ile bozmuşsun diye oğlumun ve eşimin diline düştüm. Önceleri haksızlığa uğradığımı düşünüyordum ama sonunda hak verdim onlara. Sabahın 5 inde uykudan uyanıyor başlıyordum bahçeyle uğraşmaya, bahçeye ektiğim bitkilerden birer saksıda eve getirdim, onların gelişimlerini göremeyeceğim ya evde takip edeyim diye. Arabada zaten yer yoktu ayaklarımızın altında kucağımızdaki bitkilerin böcekleriyle birlikte Ankara’ya geldik. Eve geldikki kedi evi berbat etmiş temizlenmesi lazım, ertesi gün mesai var ütü yapmam, çamaşır yıkamam, yemek yapmam, ortalığı toplamam gerek ama ben ne yaptım çıktım balkona tam 4 saat bitkilerle uğraştım......
Bahçeme geldiğimde beni bir sürpriz bekliyordu. İşe yeni alınan bahçıvan ve eşi bahçeye sahip çıkmış benim için bahçemdeki reyhanları , ayçiçeklerinin koparıp kurutmuşlar. Bu arada bahçenizdeki sebzeleri yedik helal et dediler. Bunu duyunca çok sevindim hem bahçeme sahip çıkıyorlar hemde kendim yiyemesem bile yiyen insanlar var diye düşünerek elimde ne varsa ektim. Ben gelinceye kadar siz yiyin dedim. Roka, Ispanak, Maydanoz, Dere otu, Bezelye, Barbunya, Soğan, Marul tohumları ektim. İki çeşit daha begonvil aldık biri pembe ve beyaz aynı daldan açıyor diğeri sıklamen. Balkon çok güneş oluyor büyüyünce doğal gölgelik yapacak begonviller. Aloe vera ektim.Yasemin ektim. Zıpçıktıyı çoğaltmama gerek kalmadı bol miktarda temin ettim. Ankara’**** getirdim ama balkondamı bıraksam içeriyemi alsam bilmiyorum ?
Bir iki yere ektiğim zambaklar sebze bahçesini sarmıştı onları söküp arka bahçeye diktim. Reyhanlarda keza öyle onları seyrettim. Topu topu 20 metrekarelik bir sebze alanım var zaten.
Site bahçesinde bulduğum Lavantanın kurumuş çiçeklerini tohummu bilmiyorum biryerlere serptim ve kopardığım dalları ya tutarsa diye diktim. Ayrıca adını bilmediğim bitkiler ektim.

Hikmet bey ben ıspanak tohumlarını Praktikerden aldım. Kolaylıkla birçok yerde bulabilirsin sanırım.

Eski 09-10-2008, 13:39   #589
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ayın 4'ünde ektiğim tohumlardan bazıları çimlenmeye başlamışlar bile. Daha dün baktığımda görünürde pek bir şey yoktu, bugün gözle görünür halde yeşermişler.

Önce sebze bahçemin yazlık sebzelerden temizlendikten sonraki genel görüntüsünü fotoğrafladım. Burada boş görünüyor ama tüm ektiğim tohumlar topraktalar aslında Büyüdüklerinde de aynı yerden fotoğraflarım. Sağ önde Pazılar var,
Name:  IMG_2844.jpg
Views: 2575
Size:  55.6 KB

5 gün önce tohumu ektiğim Rokalar,
Name:  IMG_2827.jpg
Views: 2572
Size:  67.2 KB

6 gün önce tohumunu ektiğim Turplar,
Name:  IMG_2832.jpg
Views: 2543
Size:  71.5 KB

Ağaç gibi oldu dediğim Karalahana, bu bir kökten bir koca tencere sarma çıkıyor, tek bir yaprağını dörde bölüyorum,
Name:  IMG_2837.jpg
Views: 2675
Size:  71.2 KB

Bunlar da tutar mı tutmaz mı bilmiyorum dediğim Enginarlardan birisi, hepsi tuttu gibi...
Name:  IMG_2835.jpg
Views: 2437
Size:  72.7 KB

Eski 09-10-2008, 13:41   #590
Ağaç Dostu

limon's Avatar

5 gün önce fidesini diktiğim Kırmızı Lahana, bu yıl ilk kez yetiştireceğim,
Name:  IMG_2828.jpg
Views: 3531
Size:  44.7 KB

Eski 10-10-2008, 09:32   #591
Ağaç Dostu

Daha önce Yaseminden bahsettim diye buradan devam ettim.Tam olarak sitedeki bilgileri okumaya fırsatım olmadı.Öyle güzel bilgileri paylaşmışsınızki okumadıklarımı okumak için can atıyorum. Teşekkürler Uzman16 hemen taşıyorum.(insallah fotoğrafıda tasıyabilirim. Aslı evdeki bilgisayarımdada)

Eski 10-10-2008, 10:00   #592
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet yağcı Mesajı Göster
Ben Marul ektim Sevgili Limon;
Yaklaşık bir ay önce tohumu ekmiştim, bir hafta öncede esas yerlerine diktim, öyle çabuk büyüyolarki şaşırıp kaldım

Tabi bol gübre ve ilk günlerde iyi sulama istiyorlar.

Fotografı dört geçen hafta çekmiştim şimdi kocaman oldular.

Ben de cok cok istiyorum marula bayılırım balkonumda saksıda yetistirsem olur mu ki acaba denemek istiyorum.
Rokalarım cok lezzetli oldu her sabah topluyorum ve mutluluktan uçuyorum...

hatta arkadaslar marul tohumu vermek isteyen olursa coook mutlu olurum

bilgeal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 15:18   #593
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
5 gün önce fidesini diktiğim Kırmızı Lahana, bu yıl ilk kez yetiştireceğim,
Eklenti 49174
merhaba size bir sorum olacak kendi köklendirdiğim kırmızı top lahanaların tohumlarını aldım ektim fakat bir çok deneme yapmama ragmen çıkan fideler büyüdü ama top şeklini almadılar normal lahana gibi büyüyorlar sebebi nedir acaba

kuzeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 15:23   #594
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Henüz top olmaları için erken. Kışın ortalarına doğru tam orta kısmından tıpkı karnıbahar gibi oluşum başlar. Hatta benim geçen sene fidelerini biraz geç diktiğim karnıbaharlarım kış sonu gibi ürün vermişlerdi.

Eski 11-10-2008, 15:27   #595
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Pek top olucak gibi durmuyolar ama beklicem bakalım olur herhalde bu sefer teşekkür ederim

kuzeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 16:24   #596
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 2
ben de bugün acaba kış için ne ekebilirim diye düşünürken sizleri okudum. en çok da limonun ektikleri hoşuma gitti... daha önce yaz için aldığım kıvırcık, maydonoz, tere, dereotu nu kışında ekebileceğimi öğrendim sayenizde. bundan sonra limonu takip edeceğim bende ist iklimine göre yetiştirdiğim için o ne yaparsa onu ekmeye çalışacağım tabi ona yetişebilirsem...

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 18:07   #597
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim ayax. El birliğiyle kendi sebzelerimizi yetiştirip, tüketeceğiz inşallah

Roka hakkında daha önce de çok kez yazmıştım ama sayfa sayısı arttıkça gözden kaçar diye bir kez daha yazmak istiyorum. Ben Roka tohumunu bu aylarda ektikten sonra, fideler çıkıp biraz güçlenince çok sıkışık olanlara seyreltme yapıyorum. Rokalar yiyecek büyüklüğe gelince, köklerinden sökmüyorum, aynı maydanoz gibi makasla kesiyorum, demetler oluşturuyorum. Kesilen Rokaların kökleri daha çok güçleniyor ve yaklaşık 10 gün sonra yeniden yiyecek büyüklüğe geliyorlar. Havalar ısınıp tohuma kaçana kadar bu ayda ektiğim Rokaları yiyoruz. Bu işe ilk heveslendiğimde pazarda görüklerim gibi köklerinden söküyordum ve bahçedeki Rokalar hemen bitiyordu. Durmadan yeni tohum atıp büyümelerini bekliyordum. Bu işten para kazanan köylüler işin püf noktasını öğrettiler sağolsunlar.

Dereotu için kökünden sökülür, o maydanoz gibi değildir demişlerdi ancak ben büyüyen dış yapraklarını dal dal koparıp tüketiyorum. O da tohuma kaçana kadar kalıyor bahçede.

Eski 14-10-2008, 15:04   #598
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Dereotları da çimlenmeye başladılar.

Eski 16-10-2008, 11:58   #599
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 2
verdiğin bilgiler için sağol limon. 2 gün önce tere ve kıvırcık ektim umarım doğru şekilde ekmeyi başarmşımdır arkasından bir gün sonrasındada hafif bi yağmurla tekrar ıslandılar bu iyi oldu sanırım. şunu merak ettim tere de tıpkı roka gibi aynı uygulamayı onada yapsak olurmu?

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 13:28   #600
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Tereyi genelde kökten çıkarıyorum ama olur bence.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024