agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2009, 05:06   #841
Ağaçsever

mum isigi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Limonu goremiyorum bir kac gundur umarim iyidir hersey yolundadir.

sevgiler

mum isigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 10:02   #842
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Sayın Mum ışığı, yurtdışında yaşayan üyelerimizden birisi, bahçesinin resimlerini eklemişti. İsmini şimdi hatırlayamıyorum, ama bahçesine musallat olan geyiklerden kurtulmak için harekete duyarlı, minik cüce bibloları koymuştu fidelerin yakınına. Herhangi bir harekette cüceler ıslık çalıyor ve yaklaşmaya çalışanda ürküp kaçıyor. Eminim bulabilirsiniz orada siz de. Tavşan ve sincaplar için ilginç bir deneyim olur

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 12:42   #843
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Koyu yeşil'in sebze köşesi

Geçen hafta sonu bu küçük alanı yabani otlardan temizledim ve toprağı hazırladım. Birer sıra salatalık, bamya ve börülce fidesi ektim. Salatalıkları tel çite sardırmayı düşünüyorum.

En dipte 2 adet pembe domatesim var. Uzak bir köşede de 2 adet Türkmen kacunu ve 1 adet halep karası karpuz.

Daha 5-6 sıra yerim var. İsot biberleri ve değişik biberler ekmeyi planlıyorum. Bu alan öğleden sonra güneş alıyor. Aralara latin ve kadife çiçeği dikmek istiyorum.

Osmanlı çileğim var 3 fide. Onları da ekmek istiyorum ama yayılıp her yeri kaplar bana başka bişey ekecek yer kalmaz diye de çekiniyorum.

Herşey doğru olmuş mu? İlk kez sebze bahçesi yapıyorum. Önerilerinizi beklerim.

Eklenen Resimler

Eski 03-06-2009, 13:52   #844
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Haklisiniz Sn. Koyu Yesil ben cüceleri gecen sene geyikler icin kullanmistim ancak bu yil o da yetersiz kalinca dekoratif korkuluk ve havlayan köpek biblolarini da ekledik. Bir de geyikler naftalini sevmiyolar ama tavsanlar ve sincaplar oldukca uyanik kapidan kovsaniz bacadan gelirler. Bilmem onlarda bu kacirici yöntemler ise yarar mi.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 14:07   #845
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Demek ıslık çalan cücelerin sahibi sizdiniz çiçeksever70. Kusura bakmayın isminizi hatırlayamamıştım. Belki ıslığı sürekli duymaya alışıp, umursamamaya başlamışlardır. Köpek bibloları işe yaradı mı peki?

Düzenleyen Koyu yeşil : 03-06-2009 saat 14:08 Neden: ek
Eski 03-06-2009, 16:08   #846
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Koyuyeşil,

Sebzelerinize emek verdiğiniz belli oluyor. Umarım gönlünüzce olur
Börülce sarılıcıdır ve yerini doğru seçtiniz sanırım. Diğerlerini gölgelemesin.

Gübreleme ve sulama olarak planınız nedir? Sebzeler bol gübre ister. Doğal **** suni gübre? Damla sulama?

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 16:48   #847
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Malesef damla sulamam yok. Gübre çiftlik gübresi + organik sebze gübresi.

Börülce için fideleri satın aldığım çiftçi, sarılıcı olmadığını oturak olduğunu söyledi ama zaten şüphem vardı, şimdi siz söyleyince iyice tereddüte düştüm. Olmadı yanlarına birer sırık dikerim? Olur mu dersiniz?

Sebzeler komşumun bahçesinde bir köşede olduğundan onun artezyen hortumuyla sulama yapıcam. Sorun şu ki, su kolum kalınlığında bir hortumdan çok da tazzikli geliyor. Aralara açtığım alçak kanallara suyu doldurup, kökleri açığa çıkartmadan sulamaya çalışıcağım. Bu biraz sıkıntılı olabilir. Göreceğiz.

Eski 03-06-2009, 17:41   #848
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sulama sıkıntılı olacak gibi görünüyor. Artezyen ile tazyikli sulama fideleri bozar.

Yerinizde olsam bir bidon/varil 220 litrelik alıp bir köşeye yerleştiririm. Kısa sürede artezyenden dolar.
Sonra bir hortum ile sifonlama yapılıp veya bidona musluk takılıp fidelere zarar vermeden sulanabilir. Herhalde böyle düşündünüz.
Kolay gelsin.

Börülce için tereddüt etmeyin. Madem ki oturak çeşidi imiş.

Düzenleyen Zeytinci : 03-06-2009 saat 17:43 Neden: ilave yapıldı.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 19:24   #849
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil Mesajı Göster
Demek ıslık çalan cücelerin sahibi sizdiniz çiçeksever70. Kusura bakmayın isminizi hatırlayamamıştım. Belki ıslığı sürekli duymaya alışıp, umursamamaya başlamışlardır. Köpek bibloları işe yaradı mı peki?
Köpek biblolari, korkuluk, harekete duyarli isik gibi önlemlerimiz simdilik ise yaramis görünüyor. Bakalim önümüzdeki günler ne gösterecek?

Eski 04-06-2009, 16:08   #850
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Merhabalar,

836 No'lu mesajda gördüğünüz minik salatalık ve benzer büyüklükteki diğer salatalık artık yok

Bunların hasat zamanı gelmiş meğer, komşular arasında (5'e bölündüler veeee acı da değildi )paylaşıldı ve afiyetle yenildi.

meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 15:51   #851
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Mum ışığı, iyiyim, ilginize teşekkür ederim. İşlerim yoğunlaştığından daha seyrek uğrayabileceğim.

Koyuyeşil, hiç ilk deneyim gibi durmuyor, ellerinize sağlık. Boool ürün alırsınız inşallah.

Sebze bahçemin bir kısmındaki "Çilek Bahçem" den ilk kez çok ürün almaya başladım. 3 gündür uğrayamadığımdan rahat rahat büyümeye fırsat bulmuşlar. Dün 2 kg ya kadar çilek topladım. 2 hafta kadar önce topladıklarım çok ekşilerdi, şimdikiler hem tatlanmış hem irileşmiş hem de aromaları artmış. Toplaması zorlasa da herkesin bahçesinde bir köşe hazırlamasını tavsiye ederim.

Bilirsiniz bahçeden bir kaç gün uzaklaşınca bitkiler inanılmaz büyürler. Kabak fidelerinin de yaprakları çok büyümüş, görünce şaşırdım.

Fasulyeler çiçeklenmeye başladılar.

Baklaların dün sonunu toplayıp söktüm.

Enginarlar da bitti artık, çok bitlenip böceklendiler. Dipten budamak gerekir mi?

6 kök Pembe Domatesim, henüz küçük fide olan çeri domatesim, bir kaç biberim var.

Karpuz, Kavun da ekmiştim ama nedense çok geç filizlendiler, henüz çok ufak fideleri. Kabakları onlardan çok daha geç ekmeme rağmen onları çok geçtiler.

Dereotları, çok keyiflendiler. Maydanozlar büyüyüp büyümemekte kararsız kalmış görünüyorlar.

5 adet Patlıcan fidesi almıştım. Olacağından hiç ümitli değildim ama cinsinin çok güzel olduğunu iddia edince alıp dikmiştim. Bitki olduğu yerde sayıyor. Demek bizim toprak Patlıcan için elverişli değil.

Afiyet olsun Meraklı

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 17:41   #852
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Sevgili Limon sizlere de afiyet olsun, bahçeden toplanan çileklerin tadına doyum olmuyor. Bir de reçel yaparsanız mis gibi olur

Yaz tatiline çıkarken bahçemi, terasımı, balkonumu bırakıp nasıl gideceğim bilmiyorum. Umarım fazla zaiyat olmaz. İçim sıkılıyor düşündükçe.

meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 00:45   #853
Ağaçsever

mum isigi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Sevgili Koyu yesil ellerinize saglik ben cok tecrubeli degilim ama gayet guzel olmuslar bol urunler insallah.

Sevili ciceksever 70 demek sizdede geyikler ve tavsanlar mevcut. Daha cok gece tunuyorlar zaten. Bu hafta sonu esim o kismi isiklandiracak insallah bir suru zil aldim, ruzgar gulu aldim hareket olsun diye ama kopek biblolarini hic gormedim burada. Birde feslegen dikilirse aralara tavsanlar gelmiyormus diye biliyorum ama burada feslegen bulamadim malesef.Tam olarak neredesiniz siz.Suana kadar yurt disindan kimseye rastlayamadim gerci saat farkindan dolayi turkiyedeki arkadaslar uyurken ben yaziyorum ama paylasmak cok guzel.

Sevgili limon yine bir suru is yapmissiniz.Benimde iki fide cilegim var ilk basta 3-4 tane cilek aldim fakat daha dalindan koparamadan kuslar yediler afiyetle. Henuz gelen cilek yok. Baklayida cok severim bol dereotlu sarmisak yogurtlu afiyetle benim icinde yiyin lutfen. Aramizda olmaniz guzel.

Bahcemi bir kac hafta once goruntuledim ama resimleride kuculttum fakat sistem surekli eror veriyor yukleyemiyorum nedense. sorun cozulurse gonderecegim

sevgiler

mum isigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 10:11   #854
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Fideler gayet sağlıklı büyümeye devam ediyorlar. Biberlerin bir kısmı tutmadı ama dert değil, fide sayısı çok fazlaydı. Şimdilik herşey yolunda görünüyor. Pembe domatesler çiçekte, meyve oluşumunu bekliyorum.

Eski 09-06-2009, 13:16   #855
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Benim de bahçemden birkaç görüntü.

Eklenen Resimler

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2009, 13:52   #856
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Maşallah, Elinize sağlık.

Adana bizden ilerde tabii Fasulyelerde uyguladığınız yöntemi komşum tarif etmişti. Kızılderili çadırı gibi demişti, tahmin ettiğim kadarıyla bir şeyler yapmaya çalıştım. Tam aynısı değil ama benzeri olmuş. Domateste daha çok geride olduğumu görünce telaşlandım birden.

Eski 09-06-2009, 14:48   #857
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Komşu bahçeler de hasat zamanı gelmiş bile. Üzülme Limon, bizde de daha domatesler olgunlaşmadı. Red Robinler hariç, onlar da zaten istisna

Eski 09-06-2009, 14:53   #858
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mum isigi Mesajı Göster
Sevgili Koyu yesil ellerinize saglik ben cok tecrubeli degilim ama gayet guzel olmuslar bol urunler insallah.

Sevili ciceksever 70 demek sizdede geyikler ve tavsanlar mevcut. Daha cok gece tunuyorlar zaten. Bu hafta sonu esim o kismi isiklandiracak insallah bir suru zil aldim, ruzgar gulu aldim hareket olsun diye ama kopek biblolarini hic gormedim burada. Birde feslegen dikilirse aralara tavsanlar gelmiyormus diye biliyorum ama burada feslegen bulamadim malesef.Tam olarak neredesiniz siz.Suana kadar yurt disindan kimseye rastlayamadim gerci saat farkindan dolayi turkiyedeki arkadaslar uyurken ben yaziyorum ama paylasmak cok guzel.

Sevgili limon yine bir suru is yapmissiniz.Benimde iki fide cilegim var ilk basta 3-4 tane cilek aldim fakat daha dalindan koparamadan kuslar yediler afiyetle. Henuz gelen cilek yok. Baklayida cok severim bol dereotlu sarmisak yogurtlu afiyetle benim icinde yiyin lutfen. Aramizda olmaniz guzel
Bahcemi bir kac hafta once goruntuledim ama resimleride kuculttum fakat sistem surekli eror veriyor yukleyemiyorum nedense. sorun cozulurse gonderecegim

sevgiler
Sayin Mum isigi ben Avusturyadayim. Ne yazik ki bahceyi geyiklerden korumak oldukca zahmetli oluyor. Biz de harekete duyarli isiklar koyduk her tarafa biraz da olsa ise yariyor. Bilmem naftalin bulma sansiniz var mi orda onun kokusundan da hic hoslanmiyorlar. Ben naylon coraplara ufak ufak baglayip dallara bagliyorum. Ama yine de bir kac goncayi kurban olmaktan kurtaramiyorum. Sevgiyle kalin.

Eski 09-06-2009, 14:59   #859
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Benim de bahçemden birkaç görüntü.
Ne kadar yaratici bir usul. Seneye fasülyeler icin ben de deneyecegim.

Eski 09-06-2009, 15:02   #860
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Sadece fasulyeler değil, sarılıcı diğer sebzelerde de kullanabilirsiniz bu yöntemi.

Eski 09-06-2009, 23:07   #861
Moderatör

h_dogan's Avatar

Evet fasulyelerdeki yöntem tüm sarılıcılarda uygulanabilir. Kabak dışında sadece salatalıkları topladım balkondaki saksıda salatalık. Bahçedekiler daha sonra diktiğim için küçükler. Bakalım onlar nasıl olacak. Bir sürü sebze var ama bu aralar bakımlarını aksattım bana küsecekler galiba.

Eski 10-06-2009, 09:46   #862
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Maşalah diyelim nazar değmesin h doğan
Bir kaç sorum olacak sizlere...
1-Benim kabaklar büyümeden sararıyor. Neden olabilir? Biraz sık ekmişim tohumları ondan mı acaba?
2-Hıyarlarım çok boylanmadılar ama meyve veriyorlar. İlk hıyarı bugün kopardım. Boyuna değil enine baya büyümüştü. (Armut gibi) Bir de çekirdekliydi. Sonrakiler düzelir mi? İlk meyveler şekilsiz olabilir diye okumuştum ama.
3-Domatesler son birkaç hafta da çok güzel gelişti. Ama acemilikten ve yer darlığından onları da çok sıkı dikmiştim. Dün bazılarını toprağıyla birlikte alıp başka yere diktim. Üzerlerinde çiçekleri hatta domatesleri vardı. Yanlış mı yaptım acaba? Zararı olur mu? Şu an normal gözüküyorlar.

Şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen maviyeşil : 11-06-2009 saat 09:05
maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 12:56   #863
Moderatör

h_dogan's Avatar

Dolmalık kabak ise eğer bir ocağa 2 tane dikmişseniz fazla meyve olmuyor. Çok sıcak veya gölge bir yere dikmişseniz yine fazla meyve alamıyoruz.
Hıyarlar bitkiler küçükken meyve veriyor ama meyveler küçük ve şekilsiz bu normal, bitki büyüdükçe meyveler gerçek şeklini alır merak etmeyin.
Domatesleri başka yere almanız iyi olmuş topraklı aldıysanız nasıl olsa tutar ilk çiçeklerden meyve almazsınız önemli değil zaten diğer salkım fide tuttuktan sonra oluşur.
Ayrıca hıyarda döllenme bozukluğu olursa meyveler düzgün olmayabiliyor.

Düzenleyen h_dogan : 11-06-2009 saat 13:04 Neden: Bilgi ekleme
Eski 11-06-2009, 23:23   #864
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Teşekkür ederin h doğan, içimi rahatlattınız. Kabaklar normal kabak. Olmazsa bir iki tanesini seyreltirim.
Sanırım hıyarlar da bir hastalık başlamış. Resim ekleyemiyorum ama; beyaz beyaz küflenmiş gibi. Ne yapabilirim?

Düzenleyen maviyeşil : 11-06-2009 saat 23:34 Neden: Ekleme
Eski 12-06-2009, 00:24   #865
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Külleme sanırım, genelde nemden kaynaklanıyor diye biliyorum. Bitkiyi sularken yapraklarına su değdirmemeye dikkat etmek gerekli deniyor ama burada bir haftadır geceleri tüm bitkiler yağmur yağmış gibi ıslanıyorlar. Gece-gündüz ısı farkından olsa gerek. Benim de güllerde yine başladı hastalıklar.

İlaçlamak gerek ama ben sebzelerde ilaç kullanamıyorum. Olumsuz olacak ama, bu hastalık bir başladı mı bitki bir daha toparlayamıyor kendisini, her yıl özellikle salatalıklarda bu durum başıma geliyor, önce hasta yaprakları buduyorum, en son bitkiyi kökünden söküp atıyorum.

Eski 12-06-2009, 09:08   #866
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Kabaklardan bazılarını kökleyip attım. Kalanlar bana yeter ama içim cız etti

Hıyarlar şekilsiz, çekirdekli ama tadı muhteşem
Demek ki sularken daha dikkatli olmak lazım. İki günde bir suluyorum. Normal mi?

Sevgili Limon benim de domateslerde sinekler; bamyalarda bitler var. Arap sabunlu tarifi deneyim diyorum.

Düzenleyen maviyeşil : 13-06-2009 saat 18:52 Neden: Yazım yanlışı
Eski 13-06-2009, 12:52   #867
Moderatör

h_dogan's Avatar

Önemli olan kendimiz yetiştirip bunları yemek bence, fazla ilaç kullanmak iyi değil bence de. Benim domateslerde de mildiyö var hava çok nemli ama ilaçlamıyorum önce hasat edeceğim, sonra ilaçlamam lazım yoksa bitki ölecek ilerliyor hastalık.

Eski 16-06-2009, 09:48   #868
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Kış sonunda fırtınadan bütün sebzelerimin zarar gördüğünü yazmıştım. Yaz geldi derken fırtına yine başladı. Cuma gününden beri bir dakika bile durmadan devam ediyor. Bırakın fideleri, ben bile zor ayakta duruyorum bahçede. Domateslerin dalları kırıldı, biberlerin yaprakları döküldü, karpuz fideleri kökünden koptu, tüm sebzelerin yaprakları yandı. Kabakların dalları kıvrılıp kurudu. Fasulyeler kurudu. Anlayacağınız herşey zarar gördü.

Domateslerin gövdelerini mümkün olduğunca toprakla kapattım.
Hıyarlarımı sırıklara bağladım.
Çileklerin toprağını yine naylonla örteceğim.

Yapabileceğim başka birşey varsa önerilerinizi bekliyorum.

Eski 17-06-2009, 16:46   #869
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2009
selamlar

merhabalar yeni üyeym ve gördüğüm kadaryla biz bitki sewerler için çok güzel bi site öncelikle sizlerden yardım isteyerek başlamak istiyorum
kendime ait minik bahçemde sırık fasülye yetiştiriciliği yapma istiyorum
bitkilerimin ilk çapasını ve ilaçlamasını yaptım ancak sırık problemi ortaya çıkacak gbi yeternce hazrladığım sırıklarımı çalmşlar nette dolaşırken gördüm arkadaşın biri sırık fasülyeleri iplelere sardırrmış sanırım sizce bu nasıl bi yöntem rüzgardan zarar görmesi muhtemel mi **** sırık fasülya için önerdikleriniz neler ben şey düşündüm bahçenin sol uç ve sağ uç tarafına uzun bi inşaat demiri çakıp ikisininin arasına bi çamaşır ipi ve o çamaşır ipine bağlanmış aşağıya doğru salınan birsürü ip sizce nasıl ve sizin düşündükleriniz neler

ziraatix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 12:13   #870
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Zıraatx, Fasulye konusunda hiç bilgim yok. Bu yıla kadar en başarısız olduğum sebzelerdendi. Bir daha ekmeyeceğim derken, Müjgan Hanım'ın hediyesi tohumları "hadi bir deneyeyim" diye ekmiştim. İlk defa evelsi gün 1 kg ya kadar topladım, yine üzerinde sebze dolu. Demek ki cinsi çok önemliymiş. Müjgancığım tekrar çok teşekkür ederim. Fasulyenin cinsi de şahaneymiş, çıtır çıtır

Name:  IMG_4668.JPG
Views: 1571
Size:  46.7 KB

Kabaklarımın her yıl ilk verdikleri sebzeler sararıp dökülürlerdi, bitki uzamaya başlayınca sağlıklı sebzeler verirlerdi. Bu sene bunlar da pek keyifli görünüyor. İlk açan çiçeklerde bile kabaklar var. Küçük halleri çok şirin. Yalnız kabak çiçeğine çok karınca geliyor, çiçekleri kesip kesip taşıyorlar. Ağızlarının tadını biliyorlar
Name:  IMG_4670.JPG
Views: 1489
Size:  49.5 KB

Marullarımı hiç bağlamakla uğraşamadığım halde çok güzel göbeklendiler. Bu tohumların cinsleri çok güzel çıktı.
Name:  IMG_4673.JPG
Views: 1509
Size:  57.2 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024