agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2010, 16:16   #1051
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Ben de ışık yönünden değerlendirdim.Bu aralar havalar kapalı olduğu için öyle dedim annesi de havaların kapalı olduğunu söylemiş.

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2010, 16:38   #1052
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
uygun ortamlarda çimlenen tohumları dışarıya çıkarıp üzerine sera ortamı yapıp dış ortama alıştırmanız hem fideyi güçlü kılacak hemde gereksiz boy uzamasını engelersiniz
önemli :
dışarda kesinlikle üzerinie şefaf naylon kapatın ve fideliğin ortasına bir sopa dikip çadır şeklini verin
yağmurdan ve rüzgardan koruyun
fidelerin çabuk gelşip büymesinden ziyade güçlü olması gerekir

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2010, 18:04   #1053
aer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siniroluyorum Mesajı Göster
Ben de ışık yönünden değerlendirdim.Bu aralar havalar kapalı olduğu için öyle dedim annesi de havaların kapalı olduğunu söylemiş.
Evet aynen öyle güneş görmezse uzun, çelimsiz kalır kendini geç toparlar. Erken ekmek değil, marifet ihtiyaçlarına uygun zamanda (ısı, ışık vs..) ekmek demek istemiş tekrar sordum.

aer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2010, 18:26   #1054
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
İdris bey'in tavsiyesine küçük bir ilave :
Oluşturduğunuz sera ortamına mutlaka havalandırma delikleri açın ki hava sirkülasyonu olsun aksi halde güneş altında sera içi sıcaklık çok yükselerek fidelerin haşlanma ve ölmesine yol açar. Acı tecrübeyle sabittir

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2010, 19:05   #1055
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aer Mesajı Göster
Evet aynen öyle güneş görmezse uzun, çelimsiz kalır kendini geç toparlar. Erken ekmek değil, marifet ihtiyaçlarına uygun zamanda (ısı, ışık vs..) ekmek demek istemiş tekrar sordum.
Şu an ekilen tohumların çimlenip direk güneş görecek duruma gelmeleri 3 hafta kadar sürer. Ekim işi bahçede değil pencere kenarında odada olduğu için zaten ısı sorunu yok. Hava kapalı da olsa aldıkları ışık onlar için yeterli olacaktır. Fidede boy uzaması aşırı su verilmesinden ve yeterli ışık sağlanmazsa olur, ışığa ulaşmak için boya giderler. Bahçeye dikilecek domates fidesinin 15-20cm boyunda, 3-4 gerçek yapraklı ve kurşun kalem kalınlığında olması istenir ki bu yapıya ulaşmaları 6-7 hafta kadar sürer. Bu hesapla şu an ekilen domates tohumunun büyüyüp bahçeye alınma tarihi en yakın nisan 20 görünüyor. Açıkta yetiştiricilikte Marmara bölgesinde fide dikimi için en uygun tarih 15 nisan 15 mayıs arası öneriliyor.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2010, 19:34   #1056
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Arkadaşlar, tohum ekiminde çok aceleci davranılmamasını tavsiye ederim. Marmarada dışarıya fide ekimi bakımından ideal tarih Mayıs ortası. Buradan geriye giderek tarih hesaplayın. Aksi halde ya kartlamış fideler olur, ya da erken dikmek zorunda kalırsınız. Mayıs ortasında dikilen fide, havaların ısınması sebebiyle daha erken fideleri geçer zaten.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 11:49   #1057
aer
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Arkadaşlar, tohum ekiminde çok aceleci davranılmamasını tavsiye ederim. Marmarada dışarıya fide ekimi bakımından ideal tarih Mayıs ortası. Buradan geriye giderek tarih hesaplayın. Aksi halde ya kartlamış fideler olur, ya da erken dikmek zorunda kalırsınız. Mayıs ortasında dikilen fide, havaların ısınması sebebiyle daha erken fideleri geçer zaten.
Bigilendiren arkadaşlara teşekkür ederim. Sanırım ben sabırsızlıktan aceleci davranıyorum. Üç - dört tohum ekmiştim sadece, şimdi onlarla mayıs ayını bekleriz

Eski 08-03-2010, 12:25   #1058
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aer Mesajı Göster
Bigilendiren arkadaşlara teşekkür ederim. Sanırım ben sabırsızlıktan aceleci davranıyorum. Üç - dört tohum ekmiştim sadece, şimdi onlarla mayıs ayını bekleriz
Yanlış anlaşılmasın, Mayıs fide dikimi için iyi. Buradan geriye giderek tohum ekme zamanı tesbit edilmeli.

Eski 08-03-2010, 13:36   #1059
aer
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yanlış anlaşılmasın, Mayıs fide dikimi için iyi. Buradan geriye giderek tohum ekme zamanı tesbit edilmeli.
Teşekkür ederim sayın Meyvelitepe, demek istediğinizi anladım. Bende Mayıs ayına kadar yani bahçeye ekilinceye kadar birlikte olacağımızdan bahsettim. Sanırım doğru mesajı almışım.

Eski 09-03-2010, 09:24   #1060
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Ben de tohum ekimi için mart ortasını beklemeyi düşünüyordum ama burda 3 yıldır hobi bahçesi olan bir arkadaş şubat ortası-sonu gibi tohumları ektiğini, şaşırtıp mayıs ortalarına kadar evde baktığını söylemişti. Onun tavsiyesiyle, biraz da sabırsızlandığım için şu anda benim 2 yapraklı domatesler fide poşetlerindeler. Bakalım nasıl olacak...

Düzenleyen verdoque : 09-03-2010 saat 11:15
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 10:09   #1061
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi harun25 Mesajı Göster
Ellerinize sağlık..
Yalnız bu beyaz patlıcanın tohumunu nereden bulabiliriz?
Teşekkür ederim.
Bu site de,satış bölümünü takip ederek bulabilirsiniz sanırım. Ben de öyle temin etmiştim.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 23:03   #1062
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Sn Meyvelitepe

Sebze yastıklarında aynı anda Meg ıron v ,Bone meal kemik tozu ,Florikan 12-12-12 yi beraber kullansak bir sıkıntı olurmu.Çünki toprağın içeriği hakkında bir bilgim yok.Bunları tercih etmemin sebebi ise uzun salınımlı gübreler olduğun için.

Sebze yastıklarını hazırlarken sadece bahçenin kendi toprağını kullanıyorum.Toprağın ağır bünyeli bir yapısı var.Drenajın iyi olması için büyük bir ihtimalle de vermikülit kullancağım.
İnşallah doğru bir tercih yapmışımdır.Saygılarımla

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 23:24   #1063
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bone meal zaten organik 4-12-0 içerir ve yavaş fosfor salınımlıdır. Üstüne 12-12-12 fosfor fazlası yapabilir. 12-12-12 yerine organik bir gübre kullansanız daha iyi değil mi?

Vermikülit toprağın ağır yapısını düzeltmede yetersiz kalabilir. Islandığında hacimsiz pullar haline geliyor. Bulabiliyorsanız coco-peat daha iyi iş görür. Bir kalıp coco-peat'i 4 liraya satıyorlar. 4 kalıp coco-peat 20 liralık bir torba vermikülit'in iki misli hacim sağlar, drenajı mükemmeldir, organik olması, mevsim sonunda iyice kompostlaşarak toprağa dönüşmesi de cabası olur.

İpekböcegi beğendi.
Eski 09-03-2010, 23:33   #1064
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sabrız olan arkadaşlarımız için tavsiyem iki kademe olarak tohum ekimi yapılabilir)
hem bu işin terübesine varırsınız hemde rski yarıya indirirsiniz
ben öyle yapıyorum).......)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 23:35   #1065
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

[QUOTE=MeyveliTepe;593284]

Vermikülit toprağın ağır yapısını düzeltmede yetersiz kalabilir. Islandığında hacimsiz pullar haline geliyor.[/QUOTE

Bone mealin içeriğini gözden kaçırmışım demekki.Muhtemelen iki aynı anda olmayacak.Coco peat için dediğiniz fiyatlar çok güzel.Palet bazında alamayacağımız için sanırım bu fiyata bulamayabiliriz.

Adres gösterebilirseniz sevinirim.Teşekkür ederim.

Eski 09-03-2010, 23:58   #1066
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bizim burada Gartengold satıyor. Merkezleri İstanbulda. Başka satan yerler de var. Gartengold ambar ile gönderir belki. Arayıp konuşmanızda fayda var. Ya da, bir gün bir seyahat ile buradan veya istanbuldan bagajı doldurursunuz Buradan almayı tercih ederseniz az miktarda bile aynı fiyatı vermeleri için yardımcı olurum.

İpekböcegi beğendi.
Eski 10-03-2010, 00:04   #1067
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Sn Meyvelitepe

İlginiz için çok teşekkür ederim.Sizinde buralardan bir isteğiniz olursa başım gözüm üstüne.

Eski 10-03-2010, 16:00   #1068
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sevgili Akcan67

Biz, en iyisi bir Meyvelitepe seyahati yapıp gelelim) Başka türlü zor buluruz cocopet. Kargoya vereceğimiz parayı benzine veririz, ne dersin)

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 12:48   #1069
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Bugün sivri biber ve dolma biberi tohumlarını ıslattım. Bir tanıdık göndermiş. Hangisi bilmiyorum ama, tohumlardan biri yurt dışından gelmiş. Acaba ne farkı olacak merak ettim. Yarın sebze fideleme kaplarına ekmeyi düşünüyorum.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 14:47   #1070
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Dün, sebze ve meyve tohumlarını ektim. Sarı, siyah, kırmızı sırık çeri domates, Sarı dolmalık biber görünümündeki domates , Çin Karpuzu, Kore Kavunu, değişik bir kaç Salatalık tohumlarını ektim şimdilik. Bir iki güne kadar da Pembe Domates tohumlarını ekeceğim. Biberler çimlenmek için daha sıcak ortam istediklerinden ya ekip cam önüne yerleştireceğim saksılarını, ya da biraz daha havanın ısınmasını bekleyeceğim. Bu arada onlar fide olana kadar sebze bahçesinin bellenmesi, gübrelenmesi, hazırlanması gerek. Çileklerin altına bu sene saman sermek istiyorum. Enginarların yerlerini değiştirmek istiyorum. Bir iki güne kadar Roka, Tere, Dereotu, Maydanoz, Kıvırcık türlerinin tohumlarını ekmek istiyorum. Yapılacak çok iş var.

Her tür için ayrı ayrı koliler hazırladım. Saymadım ama toplam 100 den fazla saksı hazırlamışımdır.
Name:  007.JPG
Views: 1118
Size:  59.0 KB

Bu sene Bakla ekemedim ama geçen yıldan söktüklerimden dökülen olsa gerek 3 kök bakla çıkmış kendiliğinden. Şu anda çiçekteler. Şimdi tohumunu alıp eksem geç mi kalmış olurum?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 14:53   #1071
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Her tür için ayrı ayrı koliler hazırladım. Saymadım ama toplam 100 den fazla saksı hazırlamışımdır.
Bitkilerle uğraşmak dünyanın en ciddî işidir

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 16:20   #1072
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Benim bahçemdeki baklalar da coştu iki üç kez kar yağdı ama tekrar tekrar çıktılar.Rokalarda öyle...

Eski 21-03-2010, 19:06   #1073
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Gectigimiz yil toprakta cimlenmesi cok geciktigi ve bir paketten ancak bes misir kocani cimlendigi icin bu yil evde önceden cimlendirmek icin ektigim misirlardan yaklasik 15 tanesi cimlendi. Burda havalar 10-15 derece arasi. Cimlenen misirlari hava ve isik almasi icin en azindan balkona cikarmam icin bu sicaklik yeterli mi yoksa daha beklemeli miyim? Cimlenen misirlar uzayip cilizlasir diye korkuyorum.
Bu arada bugün bezelye, ispanak, pazi ve roka tohumlarimi da ektim. Bahce mevsimi acildigi icin cok seviniyorum. Herkese bol verimli ve huzur dolu bir bahce sezonu dilerim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 18:48   #1074
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Bugün viyollere 9 çeşit domates ektim ortalama 5 çeşit daha ekeceğim.Bunların yanında 5 çeşit patlıcan ve 4 çeşit salatalık da ekeceğim.Fotoları hepsi ekilince yarın koyacağım.Ektiğim domatesler bunlar:
-sarı ampul domates
-beyaz domates
-ananas domates(sarı)
-tomatillo purple
-siyah kırım dom.
-top red dom.
-rutgers domates
-floradade dom
-homestead dom.

Eski 23-03-2010, 19:44   #1075
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

İşte tohumlarım...Kağıtlara numaralar yazıp ıslanmasın diye iki tarafını bantla kaplıyorum.Sonra hangi numarada hangi sebzenin olduğunu bir kağıda not ediyorum.Ektiğim tohumlarım:
-sarı ampul domates
-beyaz domates
-ananas domates(sarı)
-tomatillo purple
-siyah kırım dom.
-top red dom.
-rutgers domates
-floradade dom
-homestead dom.
-Riesentrube dom.
-red cheery domates
-acur
-limon salatalık
-straight eight salatalık
-beyaz patlıcan
-tayland sarı pat.
-yeşil pat
-black beauty pat.
Dikenli domates ve pembe domates tohumları bekliyorum...Yalnız bu tohumları ekerken yüzeye çok yakın ektim çiçek tohumu gibi annem olmaz öyle dedi fide olunca parmakla derine ittiririz köklerini dedi acaba nasıl ekmeliyim?

Eklenen Resimler

Düzenleyen siniroluyorum : 23-03-2010 saat 19:48 Neden: foto ekleme
Eski 23-03-2010, 20:24   #1076
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Bende bandırma'da yaşıyorum.Geçen hafta pazara giderken komşumun bahçesinde kocaman olmuş baklaları soğanları gördüm.Çok kıskandım ve eve gelince Mayıs ayı dikmek için aldığım tohumların hepsini viyole doldurdum.Ve iki ay önce hazırladığım kompostumu toprakla karıştırarak ektim.Geçen sene kompostsuz yaptığım denemelere göre çok başarılı buldum.Salatalık,karpuz,ayçiçeği İki günde üçer yaprak oldu domates,biber ve diğerleri topraktan çıkmaya başladılar.Umarım bundan sonrasıda istediğim gibi olur.Yardımı olan bütün yazar,çizer agaclar.net kullanıcıları için teşekkürü bir borç bilirim.

Kısa zamanda resimleride paylaşmayı düşünüyorum.

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 13:58   #1077
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Bugün maydanoz, roka ve mısırlar toprakla buluştu. Dev boylu, 4-5 metre boylanabilen bir mısır türünün tohumlarını kullandım. Bakalım benim minik sebze bahçemde nasıl gelişecekler. Rokalar geçen yılın tohumlarından, maydanozlar ise geçen yıl da kullandığım iri yapraklı italyan türü oldu. Sabırla ve heyecanla bekliyorum.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 14:42   #1078
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Sayın k_donmez, dev mısırlarınızın saplarını daha sonra buradaki veya buradaki gibi bambu gibi kullanabilirsiniz.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 18:10   #1079
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Bugün Limon hanimdan ögrendigim teknikle kabak tohumlarimi diktim. Gecen yil direk topraga ektigim tohumlardan oldukca verim almistim. Roka ve ispanaklarim cimlendi, pazi ve bezelyelerden daha ses seda yok. Misir filizlerimi de bu hafta balkona cikardim biraz gelisince bahceye aktaracagim. Her yil basarisiz olsam da bu yil da biraz yesil salata tohumu ekmeden duramadim. Tohumlar cok cabuk cimlendi ve simdilik iyi görünüyorlar ama nedense bu asamadan sonrasini getiremiyorum. Umarim bu yil daha basarili olurum. Zaten bir paket tohumdan bir iki salata ancak oluyor onlari da salyangozlar yiyor...

Eski 31-03-2010, 10:57   #1080
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Sevgili sebzeseverler, bugün Türkiye`den siparis ettigim marul ve bamya tohumlarin geldi. Marul saniyorum yesil salata gibi cimlenip yetistirilecek ancak bamya konusunda bazi sorularim olacak. Tohumlari önceden cimlendirip Mayis ortasi gibi bahceye ekmeyi düsünüyorum (ya da daha garanti olur diyorsaniz saksida yetistirecegim) önceden islatmam gerekir mi? Isik, su, ortam istekleri nelerdir? Yanitlayabilirseniz cok sevinirim cünkü burada tekrar bamya tohumu bulmam imkansiz. Sevgiler.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024