agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-08-2007, 23:14   #151
Ağaçsever

VforVENDETTA's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Galeri: 27
Sevgili Sdrcmn, ben de ilk sene tohumdan domates almaya calışmıştım ama olmadı. Onun yerine en mantıklısı mayıs gibi domates fideleri satılmaya başlıyor, onlardan alıp dikmen... Kesinlikle daha iyi sonuç alacağına eminim. Bence arkadaşının o kadar domates elde edebilmesi fide dikmiş olmasıyla da ilgili olabilir. Daha da enteresan birşey paylaşmak isterim seninlr... Dedim ya ilk sene domates tohumu ektim diye ikinci sene de fide almıştım. İlk sene ektiğim domates tohumlarının hiçbirinden sonuç almamışken, ikinci sene saksılarımdan birinde diktiğim domates fidelerinden hariç, alakasız bir yerde alakasız bir domates fidesi farkettim. Önce çok şaşırdım ama sonra anladım ki bir sene önce ektiğim tohumlardan biri azıcık zamanı şaşırmış. Sağolsun hem beni şaşırttı hem de bir sene önceki emeğimin karşılığını verdi. Bakarsınız seneye sizin de böyle bir tecrübeniz olur

Sayın Limon, dediğiniz gibi domates dikilen toprağı mutlaka dinlendirmek gerektiği doğru bir bilgi hatta ben gecen sene diktiğim toprakta bu sene nane ve reyhan yetiştirdim. Domatesler için ise yeni toprak almıştım ama yine de birşey değişmedi, bu sene domates yok Bizim burada sera da olmadığına göre ben yine bunun sebebini sıcaklara bağlamayı tercih edeceğim sanırım Ayrıca tepeden sararma benim domateslerim için de gecerli, ben de budayayım onları bakalım bir sonuç elde edebilecek miyim?

VforVENDETTA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 08:12   #152
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Sevgili VforVendeta - adınızı çok beğendim bu arada - domateslerim aslında oldukça büyüdü ve az da olsa domates var üzerinde ama bahçedekilerle karşılaştırınca verimsiz. Seneye az ve öz yapıcam 1 fide dikicem artık ne verirse, ama arkadaşımın aldığı fideden dikeceğim kesin Sizin tohum da bi garipmiş

sdcrmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 14:25   #153
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
MSaygın, süzgeç gibi bir şeyin içine koyarım ben de gübreyi Ya da çuvalla.
Pis bir iş olacak ama denemeye kararlıyım

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 16:29   #154
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sayın Limon lütfen tevazu göstermeyin. Galerideki fotoğraflardan bahçenize ne kadar emek verdiğiniz belli oluyor. Ayrıca bahçeniz de muhteşem. Gerçi konuyla alakalı değil ama söylemeden geçemedim.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2007, 19:37   #155
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sağolun İlknur Hanım.

Bugün: Rokalarım yiyebilecek büyüklüğe ulaştılar. Öyle pazarda satılanlar kadar büyümediler ama körpecik süt gibiler Dereotları pek nazlanıyor büyümekte. Turplar son hızla büyüyorlar. Karnıbaharlar da büyüsek mi böyle mi kalsak karar aşamasındalar Ispanaklar ne alemde bakmayı unuttum.
Yarın yapmak istediklerim: Hastalıktan kurtulamayan salatalıkları (hıyar) söküp, yerlerine pırasaları dikicem. Pırasaları dikmeden yeşil kısımlarını kısaltıcam (annem öyle dedi) Ispanaklar çıkmaya başlamış mı bakıcam.

Eski 01-09-2007, 20:29   #156
özgür_1

Giriş Tarihi: 06-03-2007
kolay gelsin

özgür58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 22:16   #157
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Sağolun Özgür.
Bugün ıspanaklarım ufacık yeşillenmeye başlamış. Çok tohum atmama rağmen dereotları çok az geliyor gözüme sonradan çıkarlar belki diye tekrar tohum da atamıyorum. İki güne kadar bir gelişme olmazsa tekrar serpiştiricem tohumunu.
Bugün köyden çok güzel domates aldım. Aldığım arkadaş, çekirdekleri tohumluk yap cinsi çok güzel, çok verimli dedi. Bizim pembe domatesler gibi kocaman ama kıpkırmızı bunlar. Yarın unutmazsam tohumluk ayırıcam.

Eski 04-09-2007, 09:12   #158
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili Limon, fotograf ekleyemez misin? Bizim gibi balkonzadeler) hayal etmekte zorluk çekiyor.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 10:43   #159
Ağaçsever

VforVENDETTA's Avatar

Arkadaşlar çok mutsuzum. Hatırlarsanız bu sene diktiğim domates fideleri sadece 4 tane domates verdi demiştim. Bunların ilk ikisi hafif kızarmaya başlamıştı ki ben tatile gittim ve döndüğümde o iki domatesimin yerinde yeller esiyordu. Geçen hafta ise Bursa'daydım. Pazar gecesi eve gelince çiçekleri sulamak için terasa çıktım bir de ne göreyim dersiniz, diğer iki domatesim de artık yok. Yazık onlara, her biri daha yeni yeni kızarmaya başlamışken, dalından koparılıp yenmişler. Daha olmamışlardı bile... Üzgünüm ama sanırım helal etmek zorundayım.

Eski 04-09-2007, 19:05   #160
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Zenfree satın aldıklarımın mı fotoğrafını çekeyim

Eski 04-09-2007, 19:34   #161
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
)) Şu çıkmayan dereotları olabilir mesela.)

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 22:21   #162
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Onları çektim ki ben Dereotu başlığında var.

Eski 05-09-2007, 08:37   #163
Ağaçsever

VforVENDETTA's Avatar

Ben artık domatesleri çıkarıyorum topraktan, ne gelirse nane ve reyhandan geldi bana bu sene...

Eski 12-09-2007, 20:02   #164
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Vfor, Ben de yarın veya öbür gün çıkarıyorum domatesleri. Pırasalarım seyreltilmeyi bekliyor Onlara yer açmam gerek. Ama bu kış sebze bahçesinin bir tarafına hiç bir şey ekmeden dinlendirmeyi düşünüyorum. O zaman seneye belki bol domates alırım

Eski 12-09-2007, 23:54   #165
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Benim brokoli tohumları tam çimlenirken kurudular.
Yarın yeniden eksem geç mi kalmış olurum?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2007, 03:42   #166
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Yeniden ekebilirsiniz. Yalnız az nemli bir ortamda çimlendirin ve mümkünse çimlenirken kurudukları aynı ortamı kullanmayın olur mu?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2007, 09:31   #167
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Merhaba arkadaşlar,benim diktiğim semizotlarını bir kez biçerek topladım.Şu an 8-10 cm boydalar sanki büyümeleri yavaşladı gibi geliyor yine hafta sonu biçim yapayım mı yoksa bekleyim mi?Bu arada ağustos ortalarında ektiğim maydonozlarda bayağı boy göstermeye başladılar .10 günlük tatilde komşumuza tembihlemiştik ama açıkçası rastgele sulamış yinede sağolsun. Ben geleli yavrucuklar toparlanmaya başladılar. Domatesler artık vermeyecek gibi görünüyor,bunları sökmeli miyim? Boş bir balık kutusu daha var buna pırasa tohumu alıp ekebilirmiyim şimdi,yoksa bahçeye direk mi ekmeliyim ? Arkadaşlar malum bu aylarda artık havalar serinlemeye başladı tabi bende üşümeye .. Bana güleceksiniz ama sanki gece serinliğinde benim bitkilerimde üşüyormuş gibi geliyor.Yani demem o ki,sardunyalarım ,ortancam ve bu yaz diktiğim yılbaşı çiçeğim dışarıda ama rüzgarda almıyor çok öyle aman aman güneşte almıyor . Biraz daha burada kalabilirler mi? Bazen satırları okurken soruma cevaba rastlıyorum ama uygulama aşamasında arayınca da ne hikmetse o satırları bir daha bulamıyorum .Bu benim çok yoğun iş ve ev koşuşturmasından, nereye nasıl yetişeceğim telaşından olsa gerek .Normalde pratik ve hemen uygulayıcıyım ama bazen olmuyor.Bende artık bu gerekli olanları favorilerime ekliyorum hop oradan bakıveriyorum..Hepinize sevgiler...

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2007, 11:12   #168
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Sevgili Şükran hanım,

1-Semziotlarınızı ilk kırağılar yağana kadar nüyüdükçe ve istediğiniz zaman biçin kırağılar yağınca artık onlar soğuktan yanacaklar.

2-Havalar soğuyunca sebzeler artık soğuklara dayanmadığından ölmeye başlarlar bu anlamda meyve vermeyi kesen sebzelerinizi artık bahçenizden uzaklaştırın örneğin domatesler artıok yeni domates vermezler ama eski meyveleri kızartırlar.

3-Balık kutunuza başka şey ekin pırasa tohumdan aolmaz artık boşuna ekmiş olursunuz nisan mayıs aylarında ekilmeliydi. Ancak elinizde fide varsa dikebilirsiniz.

4-Size gülmeyiz merak etmeyin zira meraklı ve heyecanlı yetiştiriciler böyle bitkileri hiseder. Sardunyaları ve yılbaşı çiçeğinizi ama yine de sıcaklığın aşırı derecede düştüğü gecelerde bu bitkilerin zarar göreceğini unutmayın ayrıca ortancalar da kış boyu dışarda kalabilir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2007, 13:02   #169
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Çok teşekkür ederim sevgili Selahattin bey,hem gülmediğiniz için hemde benim gibi acemilere bıkmadan anlaşılır dille izah ettiğiniz için.Tatil dönüşü, yani geçen hafta Afyon İkbal tesislerine uğradığımızda verandadaki sardunyalardan renk renk aldım ...aslında almadım çaldım demek daha doğru .Alttan birkaç yaprağını temizleyip yeni torf konmuş saksılara diktim.kışı zannedersem böyle geçirecekler kayınvalidem hep kışa girerken böyle dallar kırar ve toprağa sokardı. öncekilerle beraber çok soğuklarda ben onları ****** içeriye alacağım. Birde pırasa tohumdan olmaz demişsiniz mevsimden dolayı mı yoksa hiç mi olmaz ?.. Hazır sizi bulmuşken ıspanak ekebilirmiyim...yani birşeyler ekmem lazım..Ben stresden ve günün yorgunluğundan ya spor yaparak **** böyle ekip dikerek uzaklaşıyorum.sporu bu aralar yapamayınca geriye foruma bakıp bakıp boş saksı çanak çömleğe birşeyler ekip dikmek geliyor..Tekrar teşekkürler...

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2007, 15:27   #170
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Pırasa fidesi satan bir yer bulursanız dikebilirsiniz Şükran Hanım. Ispanak, roka, tere tohumları ekebilirsiniz.

Eski 20-09-2007, 15:35   #171
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Vfor, Ben de yarın veya öbür gün çıkarıyorum domatesleri. Pırasalarım seyreltilmeyi bekliyor Onlara yer açmam gerek. Ama bu kış sebze bahçesinin bir tarafına hiç bir şey ekmeden dinlendirmeyi düşünüyorum. O zaman seneye belki bol domates alırım
Acizane bir tavsiyede bulunayım.

Yemem desen bile oraya kasım ayında bakla ek. Sonra istersen baharda olunca bakla ye, yapraklarından salata yap, istersen yeşil olarak hepsini belleyip toprağa karıştır. Azot gübreli bir alanın olur.

Bu, elbette bir uzman bilgisi değil, hatta yanlış da olabilir, ama ben öyle yapıyorum.

Pırasaları daha yeni dikmemiş miydin?
Şimdi niye seyrekleştirmek gerekiyor? (Bu, ukala adam sorusu, cevaplamayabilirsin.)

Rahmetli babam, pırasaları güneşe serer, bir süre kuruttuktan sonra dikerdi, hemen, firesiz tutarlar derdi.
Kolay gelsin

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2007, 16:16   #172
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Pırasaları bir türlü seyreltemedim Mahir Bey Tohumu attığım yerde duruyorlar sıkışık sıkışık.
Bakla her sene ekiyorum çok ta severim. Aslında Ferda Hanım, toprağa faydalı olduğu için ekiyorum diye bahsetmişti. Demek sizin yazdığınız gibi gübre olarak kullanılınca faydalıymış. Ben de ekince toprağa bir şey mi veriyor acaba diye düşünmüştüm

Eski 20-09-2007, 17:01   #173
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Pırasaları bir türlü seyreltemedim Mahir Bey Tohumu attığım yerde duruyorlar sıkışık sıkışık.
Bakla her sene ekiyorum çok ta severim. Aslında Ferda Hanım, toprağa faydalı olduğu için ekiyorum diye bahsetmişti. Demek sizin yazdığınız gibi gübre olarak kullanılınca faydalıymış. Ben de ekince toprağa bir şey mi veriyor acaba diye düşünmüştüm

Hafızam beni yanıltmıyorsa, baklagiller toprağa azot bağlar, yani havanın azotunu alıp toprağa verir, sadece yemek için de yetiştirilse bu değişmez.
Ayrıca, bakla yemem ya da bu bana fazla diyenler için, çiçek açmadan bitkinin toprağa karıştırılması da yeşil gübre oluyormuş.

Diyeceğim, her şekilde faydalı.

Ben her sene hava durumuna göre, kasım sonlarında , (hiç sevmediğim halde) bahçeye, değişik yerlere bakla ekiyorum.

Bir de güzel tohum rastladı, harika.
Hem verimli, hem zararlılara karşı dayanıklı hem de pişince kararmıyor, sapsarı oluyor ve çok lezzetli.

Pırasaları fide olarak diktiğini sanmıştım, o yüzden niye seyreltiliyor, dedim.

Bereketli olsun.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2007, 11:53   #174
Ağaçsever

fiancee's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Arkadaşlar,şu anda balkonumda maydonozlarım,cherrylerim var ama cherrylerim sizlere ömür olmak üzere gibi duruyor.Maydonozları dipten kesince daha mı çoğalıyordu acaba,ben mi yanlış hatırlıyorum? Bir de kışa iyice dayanabilecek neler ekebilirim acaba,çünkü benim sebzeler açık balkonda kalacaklar,hassas bişiler kesin gider(Çamlıcada oturduğumuz düşünülürse).

fiancee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2007, 13:59   #175
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Maydanozlarını çim biçer gibi biçin Afiyetle yiyin. Bir haftaya kalmaz büyürler.
Kış için en kolay yetiştirebileceğiniz sebze roka, tere. Onları da tüketirken maydanoz gibi büyümüş yapraklarını keserek kullanın. Böylece kökü çok güzel gelişip, yaprakları daha canlı oluyor. Ispanak ta ekebilirsiniz.

Eski 26-09-2007, 20:05   #176
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Dereotlarım gibi ıspanaklarım da çimlenmedi, 20 gün oldu hemen hemen ıspanakları ekeli.
Bu serpme yöntemli sebzeleri beceremiyorum anlaşılan, ıspanakları ayrı bir yerde çimlendirip, yerlerine alsam olmaz mı?

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 12:57   #177
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Tohumları çok derine ekiyorsunuz acaba? Aynı çim tohumu eker gibi tohumların üzerine çok ince toprak örtmeniz ve hafifçe sıkıştırmanız gerekiyor. Sularken de tazlikli su vermemeniz toprağı hafifçe nemlendirmeniz gerekiyor. Genelde bu işlemleri yalnız başıma yaptığımdan, ya işe dalıyorum ya da ellerim topraklı olduğundan fotoğraf çekemiyorum.
Aslında fotoğraflarla anlatmak en güzeli şimdi farkettim

Eski 27-09-2007, 13:27   #178
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Dereotlarını 1cm. kadar derine ekmiştim ancak ıspanakları 3cm. derine ektim Ama benim kabahatim değil, tohum paketinde öyle yazıyor

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 13:43   #179
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Benim ektiğim ıspanaklarım geçde olsa çimlendiler fire vermeden

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 14:18   #180
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Ispanak, tere ve roka tohumu alacağım haftasonu, bahçeyi şimdiden hazırladım, domatesleri söktüm.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024