agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni524Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2012, 10:48   #481
Yeni Üye

abdullah78's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2011
Bismillah dedik biz de başladık bakalım. Dün solucan ekibimizi kurmak için uğraştık biraz. Tamı tamına 68 adet irili ufaklı solucanla başladık. Ceviz ağaçlarının diplerinde çürümüş yaprakların altından buldum solucanları. Biraz da çürümüş yaprak aldım. Zira sadece evsel atıklarla olmayacak bu iş. Evsel atıkları çürümeden tüketmeleri zor görünüyor. Ve bir kaç fotoğraf çektim:

Kabın alttan görünüşü

Üzerine bir kaç delik deldim.

Şimdi karanlık bir yere koydum. Gelişmeleri zamanla yazacağım.
Görüşmek dileğiyle...

justice beğendi.
abdullah78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 12:15   #482
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abdullah78 Mesajı Göster
Bismillah dedik biz de başladık bakalım. Dün solucan ekibimizi kurmak için uğraştık biraz. Tamı tamına 68 adet irili ufaklı solucanla başladık. Ceviz ağaçlarının diplerinde çürümüş yaprakların altından buldum solucanları. Biraz da çürümüş yaprak aldım. Zira sadece evsel atıklarla olmayacak bu iş. Evsel atıkları çürümeden tüketmeleri zor görünüyor. Ve bir kaç fotoğraf çektim:
...
Şimdi karanlık bir yere koydum. Gelişmeleri zamanla yazacağım.
Görüşmek dileğiyle...

Sn. Demir Öğretmenim.
Ben de yerli solucanlardan gübre üretmeye başladım. Bizimkiler biraz tembel oluyormuş. Aslında acelemiz yok, satışını mı yapacağız

Sizi takip edeceğim.

Kapları karanlığa koydum dediniz ama yine de solucanlar şeffaf kaptan etkilenmiyor mu? Aslında takip etmesi daha güzel gibi görünüyor ama...

rise_com beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 13:10   #483
Yeni Üye

abdullah78's Avatar

Halil Önen Bey Merhaba;
Kap seçimini yaparken evet dışarıdan görmek için şeffaf kap seçtim. Herhangi bir bilgiye dayanmıyor yani. Düz mantık Tembel olsalar da sonunda yemek zorundalar. Tembellikten ölürlerse kendileri bilir. Ama az da olsa yerlerse eleman sayısını artırarak sorunu çözerim diye düşündüm. Zira keşfettiğim kaynakta solucan çok. Hatta mahalledeki çocuklara tane başına 5 kuruş versem anında doldururlar diye düşündüm. Sabahın 7'sinde yol kenarlarında solucan toplamak meğer tuhaf oluyormuş.
Velhasıl; yaptığım şey kısmen "yapmadığım iş kalmasın şu dünyada" türünden bir çalışma. Kısmen de bu gün 5.günü sigarayı bırakışımın. Oyalanmak için bu tür uğraşlar iyi geliyor. Az da olsa bir şeyler elde edebilirsem yeni elemanlar alacağım hemen işe. 2 günde onbin solucan yapabilirim sayıyı. Bekleyelim , görelim...
Sizinkiler kaç gün oldu ne alemdeler?

Ayazkızı ve rise_com beğendi.
Eski 18-03-2012, 18:54   #484
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Nasil bir solucan kompost seti hazirlamaliyiz

Merhabalar,
Bugun pazar ve havada yagmuslu olunca cocuklarla solucan aramaya ciktik. Orman dan 40/50 kadar solucan topladik. Bahcemizdende ilave solucan cikardik. Bunlari siyah bir kovanin icine atmadan once, kovanin dibine kagit parcalari, kuru yaprak ve biraz temiz ince bahce topragi ( adalarin topragi) ilave ettik. En uste mutfak artiklari patates, havuc, sogan kabuklarini koyduk. Ustunude kapadim.
Benim sorum bunlari nasil bir sete yerlestirmem lazim. Forum daki sayfalara tek tek baktim. Onerilerinizi ve deneyimlerinize gore cevaplarinizi bekliyorum Tesekkurler.

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 20:16   #485
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abdullah78 Mesajı Göster
Halil Önen Bey Merhaba;
.. Hatta mahalledeki çocuklara tane başına 5 kuruş versem anında doldururlar diye düşündüm. Sabahın 7'sinde yol kenarlarında solucan toplamak meğer tuhaf oluyormuş.
Velhasıl; yaptığım şey kısmen "yapmadığım iş kalmasın şu dünyada" türünden bir çalışma...
Sizinkiler kaç gün oldu ne alemdeler?
Demir Öğretmen beni güldürdünüz. Sizi de güldürsünler. Geçekten sabahın yedisinde solucan topluyorsanız bu işi severek yapıyorsunuz ve sizden çok tecrübe alırız.

Bende derenin içinden topladım. 50 kadar. Bir kısmını tarlamın içinden topladım. İkisi farklı solucan gibi geldi bana. Şimdi Sn.fagu 03 ü okudum. Bir 50 kadar da ormandan toplayayım diyorum. Belki o da değişik bir solucandır.

Aslında Rus solucanlarında da üretmek istiyorum. Onlar daha çok ve hızlı yiyor ve gübresi daha çabuk oluyormuş diye duydum.

Ama yerli solucan için acelemiz de yok aslında kendi tarlamda kullanacağım.

Bir de bir dostumdan _Çanakkale'den _ solucan gübresi ile birlikte kokonlar_ solucan yumurtası_ geldi.

Name:  solucan üretimi.jpg
Views: 13930
Size:  38.6 KB

Seniz yaptığın gibi gözlemleyeyim diye şeffaf kaba koydum.

Name:  solucan üretimi (2).jpg
Views: 4368
Size:  49.0 KB

Eğer yumurtaları çatlatmayı başarırsam, elimde Çanakkale solucanı da olacak.

Ben hepsini karıştırmayı düşünüyorum. Belki aralarında rekabet olur, tembelliği üzerinden atarlar mı acaba...

Eski 18-03-2012, 20:24   #486
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fagu03 Mesajı Göster
Merhabalar,
Bugun pazar ve havada yagmuslu olunca cocuklarla solucan aramaya ciktik. Orman dan 40/50 kadar solucan topladik. Bahcemizdende ilave solucan cikardik. Bunlari siyah bir kovanin icine atmadan once, kovanin dibine kagit parcalari, kuru yaprak ve biraz temiz ince bahce topragi ( adalarin topragi) ilave ettik. En uste mutfak artiklari patates, havuc, sogan kabuklarini koyduk. Ustunude kapadim.
Benim sorum bunlari nasil bir sete yerlestirmem lazim. Forum daki sayfalara tek tek baktim. Onerilerinizi ve deneyimlerinize gore cevaplarinizi bekliyorum Tesekkurler.
Ülkemizde çok solucan türü varmış deniyor. Bende ormandan toplamayayım sizin gibi, aklıma getirdiniz.

Ben bir yayvan tahta kasaya koydum şimdilik ve üzerini gazete ile iyice kapadım. Sonra daha büyük bir tahta kasaya almayı düşünüyorum.

Şöyle yarım metre yüksekliğinde ve iki metre boyunda, yanından da bir delik açıp sıvısını almak istiyorum. Çünkü sıvısı da çok iyiymiş ve pahalıymış...

Eski 18-03-2012, 21:22   #487
Yeni Üye

abdullah78's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fagu03 Mesajı Göster
Merhabalar,
BENCE diye irice bi başlık atayım ki bilimsel olmadığı anlaşılsın değerli kardeşim.
Mutfak atıkları konusunu fazla abartmayın. Çürümüş veya çürümeye yön tutmuş türden atıkları daha çok seviyorlar. En şahanesinden bir yaprak marul verseniz ya da ıspanağın sap, yaprak, kök her neresi olsa verseniz eğer tazeyse solucanların hiç umurunda değildir. Onlar çürümeye başlamış türden olanlarla ilgilenirler. Verdikleriniz ne zaman çürümeye başlarsa o zaman onların dikkatini çekiyor. İlginç ama böyle...

Gazete kağıtları onlar için daha çok yaşama alanı. sonbahardan kalma yapraklarla destekleyin BENCE...

Ve gelişmeleri yazalım, paylaşalım.
Selam ve hürmetle...

Eski 18-03-2012, 21:29   #488
Yeni Üye

abdullah78's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Ben hepsini karıştırmayı düşünüyorum. Belki aralarında rekabet olur, tembelliği üzerinden atarlar mı acaba...
Güya izlemek için şeffaf yaptık. İnanın dışarıdan bakınca 70 solucandan bir tanesi bile yok. Meslek sırrı bu olsa gerek.

Ayazkızı beğendi.
Eski 29-03-2012, 09:13   #489
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2012
Arkadaşlar Merhabalar;
Öncelikle yaptığınız başarılı çalışmalardan dolayı sizleri kutlarım.Siteye iki günlük üyeyim ve okumaktan gözlerim şişti inanın. Burada paylaşılan bilgiler ve tecrübeler benim gibi bu işe yeni başlayan kişiler için bulunmaz nimet. Evimin önünde 30-35 metrekare bir bahçem var.Geçen yıl kurban sonu bahçeme büyük olmasa da bir çukur açıp içine taze koyun ve inek gübresi koymuştum. Bahçenin bir köşesinde ise ıspanak , marul , tere , roka gibi kışlık sebzeler vardı.Geçen hafta bahçeyi hazırlamak için koyun gübresini bahçeye yayıp bahçeyi belledim. İnanın her belde 5-6 tane solucan çıkıyordu.Bahçede yüzlerce solucan vardı. Tabi ben bu konuda geç bilgi sahibi olduğum için toplama gereği duymadım. Benim sotum şu. Solucanların toprağı havalandırdığı söyleniyor. Ancak benim bahçe 25 santimetre derinlikten sonra aşırı nemli ve ağır bir balçık kokusu mevcut. Ayrıca sulamadan sonra da bahçe taş gibi oluyor. Bu kadar solucana rağmen toprağın sertliği beni düşündürüyor. Bahçemdeki solucanlar yaşamlarını sürdürürler mi veya bir yerlere kaçarlar mı? Seneye bir köşeye sıcak kompost için çukur açacam.Bu solucanlar buraya gelirler mi yoksa benim mi toplamam gerekiyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ayazkızı beğendi.
muratege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 20:04   #490
Yeni Üye

abdullah78's Avatar

İki hafta geçti. Çok tembeller. Böyle devam ederlerse onları aldığım yere bırakacağım. Bu iş için kullanılan solucanların farklı bir tür olması gerektiği kesinleşti.

selis beğendi.
Eski 02-04-2012, 20:48   #491
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2012
benim terasda büyük ve geniş bir saksım vardı . içi gübre karışımı torf ve bahçe toprağı karışımıydı. ben ona kıvırcık ektim kışın kullandık.bu gün toprağı eşlediğimde çok sayıda solucana rastladım küçük ve gri solucanlar ama sayıları epey fazla .şimdi size sorum bu solucanları ayıklamadan toprağı biber ve domates fidesi ekiminde kullanabilir miyim .solucanlar bitki köküne zarar verir mi? sorumu yanıtlayan arkadaş olursa çok sevinirim.

Ayazkızı beğendi.
nazok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 21:46   #492
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazok Mesajı Göster
benim terasda büyük ve geniş bir saksım vardı . içi gübre karışımı torf ve bahçe toprağı karışımıydı. ben ona kıvırcık ektim kışın kullandık.bu gün toprağı eşlediğimde çok sayıda solucana rastladım küçük ve gri solucanlar ama sayıları epey fazla .şimdi size sorum bu solucanları ayıklamadan toprağı biber ve domates fidesi ekiminde kullanabilir miyim .solucanlar bitki köküne zarar verir mi? sorumu yanıtlayan arkadaş olursa çok sevinirim.
Sn. nazok,

solucanlar bitki köküne zarar vermezler yani bitkinin kökleriyle beslenmezler.

Saksıdaki gübre ve torf onların besin kaynağını oluşturuyor. Tabi bahçe toprağı da...

Yanlız saksınız ne kadar büyük ve ne kadar solucan var bu önemli.

Diyelim ki 20_30 kg. lık saksınız var ve içinde iki elin avucu kadar solucan var. Biber ve domates dikerseniz solucan gübresince zengin saksı toprağınız olur ve güzel domates, biber yetişir.

Yalnız solucan sayısı _fazla olmamalı_ nı bilemiyorsanız, solucanların beslenmesi için saksı toprağını bir az eşeleyip çürümeye yüz tutmuş_ kompostlaşmış_ dal ve yaprak parçaları gömerseniz, bunlarla beslenir.

Gelecek yıl saksı toprağını solucanları da bölerek başaka saksılarda kullanabilirsiniz.

bir anı:

((tatil beldesi Foça' da bir arkadaşla geziyorduk. Yola sıfır bir evin bahçesinde bir orta yaşlı bir bayan oturmuş saksı topraklarını betona dökmüş ve bir ince çomakla solucanları ayırıyor, yola atıyordu.

Geçtim ama dayanamadım geri döndüm. Neden solucanları ayırıyorsunuz dedim.

Bunlar sebzelerimin ve çiçeklerimin köklerini yiyorlar demişti...

Böyle durumlarda ahkam kesmeyi severim ve çenem düşer. Üç kuruş verseler bile susmam...

Yanımızdan gecen ve tanımadığım bir bey de durmuş bizi diliyordu. O da beni destekledi haklı olduğumu söyledi.

Bayanı iki kişi ikna etmiş yolumuza devam ettik. Bize hak vermişti. Bizde bir doğasever ve hatta hayvan sever kazanmanın havasıyla yola devam ettik...

Tesadüfen yarım saat sonra aynı yoldan geri döndüğümüzde bayan artık solucanları yola değil, bahcesindeki toprağa atıyordu.

Olsun saksıda olmasa da toprakta solucanın değerini anlamış olmalıydı. Halbuki her saksıda 3,4 solucan çıkıyordu. Bu zaten istenen bir şeydi...))

Saygılar

Eski 03-04-2012, 07:52   #493
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2012
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ben de sizin karşılaştığınız o bayan gibi dün epey solucan ayıkladım .ama zararı yokmuş ;öyleyse bu gün tekrar eski yerlerine bırakayım.

nazok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 20:54   #494
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Merhaba, benim solucanlar için hazırladığım toprağın içinde solucandan çok böcek diyebileceğim canlılardan üremiş. Yayvan bir yoğurt kabında muhafaza etmeye çalıştığım için üzerine delikler açmıştım. O deliklerden çıkıp eve yayılma ihtimalleri var. Solucanları ayırıp hazır toprakla yapılmış çürüntü içinde koymayı düşünüyorum ama yapsam mı yapmasam mı bilemiyorum. O böcekler solucanlara zarar verir mi? Ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum.

Ben en iyisi onu balkona atayım. Sizden gelen tavsiyelere göre bir şeyler yaparım.

Şimdiden teşekkürler, hoşça kalın.

Ayazkızı ve mrduran beğendi.
bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 00:34   #495
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Merhaba, benim solucanlar için hazırladığım toprağın içinde solucandan çok böcek diyebileceğim canlılardan üremiş. Yayvan bir yoğurt kabında muhafaza etmeye çalıştığım için üzerine delikler açmıştım. O deliklerden çıkıp eve yayılma ihtimalleri var. Solucanları ayırıp hazır toprakla yapılmış çürüntü içinde koymayı düşünüyorum ama yapsam mı yapmasam mı bilemiyorum. O böcekler solucanlara zarar verir mi? Ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum.

Ben en iyisi onu balkona atayım. Sizden gelen tavsiyelere göre bir şeyler yaparım.

Şimdiden teşekkürler, hoşça kalın.
Solucanlar çok nemli çok ıslak toprağı severler. Dere kenarlarındaki balcık gibi toprak içlerinde yaşarlar. Suyu bol ise kaçarlar.

Toprağınız fazla ıslak değilse yani biraz kuruya yakın durduysa başka böceklerin, kurtçukların yaşamasına da olanak tanır.

Düşünceniz doğru, toprağını değiştirmek ve solucanları ayırmak gerekir.

Ayrıca toprağınızın üzerine siyah kalın ve devamlı ıslak duran bir bez koyarsanız böceklenmenin de önüne geçersiniz. Toprağı nemlendirirken de bu bezin üzerinden su verirsiniz.

Kabın en altına kompostdan bir yatak yapmak gerekir, solucanları koymadan önce...

Ayazkızı, selis ve mrduran beğendi.
Eski 16-04-2012, 13:38   #496
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba,

Ecotec / Ana Sayfa adlı bir şirketin web sayfasına rasladım öyle boş boş bakınırken ve e-mail gönderim solucan nereden alınabilir diye. Sağolsunlar hemen cevap gönderdiler ver temin edebileceğim bir numara sağladılar. Şimdi buraya yazmak ne kadar etik bilmediğimden yazmadım ama isteyen arkadaşlar olursa özelden gönderebilirim.

Tavsiye olarak 500 **** 1.000 solucanla başlamamı önermişler ama ben 500 tane solucanı eve götürürsem annem beni de onları da kapıyo koyar dahası bir de psikologa götürürler sıyırdı kızımız diye..

Öncelikle daha aramadım, makul bir fiyatı varmı bilmiyorum ama Ankara'da solucan isteyen var mı? Paylaşmak isteyen olursa alıp paylaşalım istiyorum.

Ofisim Gazi Osman Paşa'da. Akşamları Kızılay, Ulus, yeri geldiğinde Dikimevi ve Kolej tarafından da geçiyorum. dağıta dağıta giderim

Fiyatı yazarım. En uygun başlama sayısı ne olur? Ben 20 lt'lik çöp kovasında başlarım diye düşünüyorum, şimdilik en iyi kap o...

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 13:53   #497
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Aradım,

AKME SOLİDEM, Solucan Gübresi Üretimi, Organik Gübre Üretimi, Vermicompost, Damlama Sulama için Sıvı Gübre Üretimi kendi adresleri. Tane fiyatı 0,50 kr. Web sitesinden yönlendirildiğimiz için tanesi 0,25 kr olacakmış.

Kımıl kımıl hayvanları para verip alacağım hiç aklıma gelmezdi ama var mı isteyen? Alınca birşeye benzesin istiyorum...

Toplu alınca da ayrıca indirim yapmayacaklar, sordum onu da %50 indirim yaptık dediler

Evet? İsteyen var mı yoksa ben kendime göre başlayayım mı?

Cemil B. beğendi.

Düzenleyen Tuba : 17-04-2012 saat 11:36
Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 22:33   #498
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chttmr Mesajı Göster
bu konuyla ilgili Edirne' de Mehmet CAN isimli birisini gördüm internette ancak iletişim bilgileri yok içinizde solucan gübresi hakkında kendisiyle görüşen var mı veya benim telefonda görüşebileceğim kimse var mı? bu arada zeytinlibahceyi ziyaret ettim )
Sayın chttmr,

yakın bir zamanda sayın Mehmet Hanifi Can ile yaptığım röportajı bizimbahce.net sitesinde yayınlayacağım. Bu röportaj ile Mehmet beyi daha yakından tanıma imkanımız olacak. Ayrıca kendilerine 05358132372 numarasından ulaşabilirsiniz. Benim yönlendirmem ile ulaştığınızı belirtirseniz size gerken bilgi konusunda yardımcı olacaktır. Her türlü bilgi paylaşımına son derece açık birisidir.

Saygılar.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 22:35   #499
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuba Mesajı Göster
Kımıl kımıl hayvanları para verip alacağım hiç aklıma gelmezdi ama var mı isteyen? Alınca birşeye benzesin istiyorum...

Toplu alınca da ayrıca indirim yapmayacaklar, sordum onu da %50 indirim yaptık dediler

Evet? İsteyen var mı yoksa ben kendime göre başlayayım mı?
Sayın Tuba,

solucanlarınızı temin edebildiniz mi? Eğer hâlâ temin etmediyseniz ve yakında almayı düşünüyorsanız başlarken hata yapmamak ve üzülmemek için bazı tüyolar verebilirim size. Malûm yurdumda az bilinen bu gübrenin üreticileri olan solucanlara doğru muamele şart. Çoğu zaman yanlış başlangıç nedeniyle sonuç hep hüsran oluyor...

Saygılar.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 23:51   #500
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
merhaba

ben aranıza yeni katıldım ve gübre,çiçek bakımı filan gibi basit konularda bile az biraz beceriksiz olduğumu itiraf etmek zorundayım.. buna istinaden sizden bir ricam olacak.. Biri bana kompost mu komposto mu neyse açıklayabilir mi acaba?? başlığı görünce dayanamadım, sorma gereği duydum çünkü komposto diye bildiğim şekerli meyvedir.. daha doğrusu herhangi bi meyveyi yıkar keser **** küçükse kesmeden şeker ve su ilave ederek kavonoza koyup kaynatırsınız, olur.. ama solucan filan olmaz yani.. kışın solucan yiyecek halimiz yok zannımca ))

oyuncu998 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 23:55   #501
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
bu arada unutmuşum geç oldu ya ondan mı bilmem anlayamadım siz solucanları çoğaltmaya mı çalışıyorsunuz?? öyleyse nedenini öğrenebilir miyim ne gibi faydası olacak çoğalınca??

oyuncu998 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 22:23   #502
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Burda verilen bilgiler çok yararlı. Fakat ben falanca firmanın solucanı çok iyi veya üretim kapları şu fiyata diye reklamdan ziyade. Ben kendi imkamlarınla bu gübre yapımında bilgi verenlere teşekkürederim. Geçen sene bu konu hakkında bilgi araken bir sitede bir arkadaş. Gri renkte üst üste konduğunda ve kapaklı kasalardan pratik şekilde solucan üretim alanı yapılışını resimleyerek göstermiş. Buralarda ona benzer işime yarayacak malzeme bulamadım. Bulmuş olsaydım gördüğüm şekilde uygulayıp deneme yanılma yoluyla başlayacaktım. Şimdilik bahçenin bir köşesinde bahsedilen şekilde atıklarımı topluyorum.

Mete Tiren beğendi.
kardelen3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 14:48   #503
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Merhaba bu Kaliforniya solucanlarını en ucuz nerede bulabilirim acaba?

Merhaba bu Kaliforniya solucanlarını en ucuz nerede bulabilirim acaba?

koksalgenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 07:54   #504
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Çok fazla alternatifiniz yok sadece bir iki firma satış yapıyor onuda arama motorlarından arattırıdığınız zaman hemen buluyorsunuz zaten.

Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 23:32   #505
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Balkonda bir şaşal şişesi içine mutfak artıklarını atıp kompost yapmaya çalışıyorum. Çarşamba akşamı ,arkadaşımın bahçesinden bir kaç solucan topladım. Hemen eve getirip, kompostun içine koydum, çok kısa sürede gözden kayboldular. İki gündür kontrol ediyorum, hallerinden memnun gibiler. Ben biraz eşeleyip baktığım zaman hemen dibe doğru kaçıyorlar. Normal bahçe solucanlarının da kompost yapımına katkısı olur mu ? Sadece 5-6 adet solucanım var.

Ayazkızı ve mrduran beğendi.
Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 00:49   #506
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yeşile_Özlem Mesajı Göster
Balkonda bir şaşal şişesi içine mutfak artıklarını atıp kompost yapmaya çalışıyorum. Çarşamba akşamı ,arkadaşımın bahçesinden bir kaç solucan topladım. Hemen eve getirip, kompostun içine koydum, çok kısa sürede gözden kayboldular. İki gündür kontrol ediyorum, hallerinden memnun gibiler. Ben biraz eşeleyip baktığım zaman hemen dibe doğru kaçıyorlar. Normal bahçe solucanlarının da kompost yapımına katkısı olur mu ? Sadece 5-6 adet solucanım var.
Bu şekilde solucan gübresi elde edersiniz...

ondan kompost çayı da yaparsınız, ama onun gübresinden...

Solucanlar kompost ile beslenecekler ve gübrelerini yüzeye bırakacaklar. Siz oradan alacaksınız ve yerine_ üzerine_ yeni kompost ilave edeceksiniz ve bu böyle devam edecek...

Sonra solucanlarınız hızla çoğalacak, kaplarınız da...

Kompostunuz iyi olmalı daha doğrusu solucanları öldürecek asitik yapıda olmamalı...

Solucanlar kompostun içindelerse, kompostunuz iyi demektir...yoksa hemen kompostun üzerine kaçarlardı...

Farkında mısınız sevgili Yeşile_ Özlem onlarla bir yolculuğa çıkıyorsunuz...

Hoş geldiniz...

Eski 21-09-2012, 20:22   #507
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Eger erisme imkaniniz varsa, solucan gubresi icin kullanilacak en iyi solucan turu kirmizi solucandir (red wiggler, Eisenia fetida). Bu tur, tasi kaldirip altinda bulacaginiz normal yer solucanlarindan farklidir cunku kalabalik gruplar halinde birbirleriyle butunlesik sekilde yasamayi severler. Boylece gubre uretimi daha yogun ve etkin bir sekilde gerceklesir. Normal yer solucanlari gibi derinlere cukur kazip ilerlemeyi sevmedikleri icin de yuzeyde kalip oradaki yiyecekleri yerler. Bizim solucan kompostu yaparken aradigimiz da bu zaten cunku yiyecekleri yuzeye koyuyoruz. Bir de hangi tur solucan olursa olsun seffaf kap yerine koyu renkli bir kap kullanmanizi, kompostu islak birakmamanizi, bir de kabinizi serin bir yerde muhafaza etmenizi tavsiye ederim.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2012, 22:00   #508
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Farkında mısınız sevgili Yeşile_ Özlem onlarla bir yolculuğa çıkıyorsunuz...
Sayın Halil Önen, maalesef solucanlarla yolculuğum kısa sürdü Onlara çok iyi bakmama rağmen, geçen hafta 3 tanesi kaçarken öldüler. Bugün de bir tanesi kaptan dışarı çıkmış, balkonda geziniyordu. Kuruyup ölmek üzereydi. Onu ve kalan 2 solucanı bahçeye bıraktım. Solucanlarla kompost yapma deneyimim böylece sona erdi. Ölen 3 solucan için çok üzüldüm. Keşke onları alıp getirmeseydim.

Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2012, 22:22   #509
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yeşile_Özlem Mesajı Göster
Sayın Halil Önen, maalesef solucanlarla yolculuğum kısa sürdü Onlara çok iyi bakmama rağmen, geçen hafta 3 tanesi kaçarken öldüler. Bugün de bir tanesi kaptan dışarı çıkmış, balkonda geziniyordu. Kuruyup ölmek üzereydi. Onu ve kalan 2 solucanı bahçeye bıraktım. Solucanlarla kompost yapma deneyimim böylece sona erdi. Ölen 3 solucan için çok üzüldüm. Keşke onları alıp getirmeseydim.
Daha önce de belirttiğim gibi,

kompostunuz da sorun varsa solucanlar kaçmaya çalışır kaçamayanlar ise ölür. Çünkü tam kompostlaşma olmazsa kompostun asitik yapısına dayanamazlar...

Aslında kurumuş ve çürümüş yaparak ve otları nemli toprağın içine koyup üzrine solucanları koymak ve yine nemli toprak ile örtmek yeterliydi...

Burada önemli olan doğayı taklit etmek yani solucanların yaşadığı ortamı yaratmaktır. Bu en kolayı...

Solucanlar doğa da insanların kullandığı sebze ve meyve atıklarıyla _ ki tam olgunlaşmamışsa beslenmezler...

Eski 23-09-2012, 05:44   #510
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Halil Bey,
Kompost olgunlastiktan sonra solucan yumurtalarina zarar vermeden hasat etmek icin nasil bir yontem kullaniyorsunuz? Sizin kullandiginiz yontemi ogrenmek isterim.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gübre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024