agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni524Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-01-2013, 21:34   #601
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
O vakit bunların beyaz solucan olduğu kesinleşmiştir. Şimdi öncelikle şunu bilmekte fayda var, çok temel bir doğa kanunu vardır; popülasyon yiyecek miktarıyla doğru orantılı olarak artış, azalış ve dengede kalma eğilimindedir. Bu nedenle solucanlar nüfus yoğunluğunun tehlike altında olduğunu hissettikleri zaman çoğalma eğilimine girerler. Mesela dünyada bazı üreticiler, özellikle balıkçılık ve bazı hayvanat bahçesi sakinlerine yönelik solucan üretimi yapan üreticiler solucanları, onlara nüfus yoğunluklarının tehtit altında olduğu hissini verdirerek çoğaltıyorlar. Ne mi yapıyorlar? Örneğin çok dikkatli bir biçimde ortamlarında kuraklık hissi yaratıyorlar, böylece solucanlar ileride koşullar yeniden sağlandığında soylarının devamı için kendilerinden yaklaşık 5 yıl daha uzun ömürlü olan kokon üretme eğilimine giriyorlar.

Bu nedenle solucanların koşullarını çok da zorlamamak lazım. Onlar kendileri için en iyisini bilirler zaten. Çoğu yeni başlayan üretici bol yiyecek verirlerse sayılarının çoğalacağını düşünerek aslında ortam koşullarını bozuyor ve ölmelerine neden oluyorlar. Aşırı evsel atık ortamın asitliğini yükseltir ve buda beyaz solucanların üremelerini ve çoğalmalarını sağlar. Böyle bir durumda, ortama hemen tarım kireci veya mümkünse un haline getirilmiş yumurta kabuğu ile doğranmış kağıt eklemekte fayda var. Böylece ortamın asitliği ve C/N dengesi yeniden kurulur ve beyazların sayısı dengede kalır.

Saygılarımla.

Ayazkızı beğendi.
Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2013, 21:45   #602
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Islak ekmek, baklagillerden nohut gibi bazı ürünler beyazların sevdiği türlerdir. Bunları koyduğunuzda, özellikle ekmek dilimine hemen bir iki gün içinde rağbet ederler. Bilhassa mayalı yiyecekleri severler. Çünkü mayalı yiyecekler aisidik olma ve alkole dönüşme riskine sahip yiyeceklerdir. Kırmızı solucanlar bu nedenle yaklaşmaz iken beyazlar bayılırlar. Deneyin burada sonucu bizlerle paylaşın. Ama unutmayın beyazlar düşman değiller, onlar da sistemin birer parçasıdırlar sadece sayıca fazla olması makul değildir.

Saygılarımla.

Ayazkızı beğendi.
Eski 19-01-2013, 21:49   #603
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
sayın arif01, neticede beyaz solucan da solucan ve sizin için üretim yapıyorlar. Asidik ortamda beyazlar, normal zamanda kırmızılar çalışıyorsa üretim planlamanızda sıkıntı yapmasalar gerek. Ancak görüntü olarak büyük solucanlar gibi asil değiller kabul ediyorum. Karar sizin.

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2013, 21:56   #604
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Solucan üretim sisteminde sadece beyazlar değil aynı zamanda daha bir çok diğer canlılar da görebilirsiniz. Bu konuda SOLUCANLARIN KOMŞULARI | Solucan Gübresi sayfasına bakınız lütfen. Bizim burada beyaz diye bahsetiğimiz solucanların ismi aslında Ernie Enchytraeids olarak geçmektedir.

Ayazkızı beğendi.
Eski 19-01-2013, 23:08   #605
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2012
arkadaşlar bu yavru solucanları incelediğimde vücutlarının yarıdan fazlası kırmızımsı, diğer yarıdan az kısmı ise beyaz ve kırmızımsı kısım beyaz kısımdan daha ince. denemek için
ıslatılmış bayat ekmek koydum 1-2 gün beklettikten sonra sonuçları paylaşırız. yaptığınız yorumlar için teşekkür ederim.
saygılarımla.

Ayazkızı ve rise_com beğendi.
arif01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2013, 23:21   #606
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Sayın arif01,

o kırmızımsı olarak gördüğünüz şey pekâlâ damarları da olabilir. Solucanlarda bir sırt bir de karın damarı vardır, solucan ne kadar saydam olursa bu damarlar hatta kan akışı dahi, ki izlemesi çok keyiflidir, net olarak görünür. Çoğunlukla bu ana damarlardan birisi kirli diğer taze kan taşıdığı için biri diğerine göre daha koyudur. Bir de, solucanların yedikleri gıdalar, özellikle demir içerikli olanlar onların daha renkli görünmesini sağlayabiliyor. Örneğin ben kaplarımın birinde vücudunun yarısı kırmızı yarı beyaz olan bir solucan görmüştüm, Neden mi öyle? Çünkü son bir ki saattir birşeyler yememişti ve ilk yediği yiyecekler hala vücudunun kıça yakın kısmında atılmak için ilerlemeye devam ediyordu. Bu nedenle ağzına doğru olan yarısı yemek yemediğinden ötürü beyaz, diğer yarısı ise içindeki yemekten örtürü kırmızı-siyahımsıydı.

Saygılarımla.

Eski 20-01-2013, 12:34   #607
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-02-2012
arif bey eğer 2 aydır görüyorsanız onlar beyaz solucanlardır. kırmız solucanların yavrusu 4-5 saat içerisinde kırmızılaşıyor ikisinin arasındaki fark çok belli oluyor ben yanyana fotolarını atmıştım onları incelerseniz anlarsınız saygılar...

Ayazkızı beğendi.
chttmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 12:37   #608
Ağaçsever

arif bey 549 nolu mesaja bakarsanız kırmızı solucan yavrusu ile beyaz solucan arasındaki renk farkını daha iyi görürsünüz o da olmadı ben size mail olarak da fotoğrafları gönderebilirim...

rise_com beğendi.
Eski 20-01-2013, 16:16   #609
Yeni Üye

Dün solucan kabıma ıslanmış bayat ekmek koymuştum. Az önce baktığımda ekmeğin çevresinde çok fazla yavru beyaz solucan vardı, ekmeği kaldırdığımda ise ekmeğin altında yumaklanmış 20-30 kadar da yetişkin kırmızı solucan vardı.bende yavru beyaz solucanlardan fırsatınıda bulmuşken bir miktarını küçük bir kutunun içine aktardım(kutunun deliklerle havalandırılması da yapıldı). bakalım aradan 1-2 ay geçtikten sonrada halen yine küçük olarak mı kalacaklar yoksa büyüyüp kırmızı solucan mı olacaklar(büyük ihtimalle 1. seçenek doğru çıkacak) önemli olan deneme yaparak bu konuda kanıtlanmış bir bilgi sahibi olmak.sonuçları paylaşırız.
saygılarımla.

Ayazkızı beğendi.
Eski 21-01-2013, 10:05   #610
Ağaç Dostu

Savaş beyin bana bir cevabı vardı... Alıntılıyayım, Amerika keşfedildi, tekrar keşfe gerek var mı?

Eski 21-01-2013, 16:54   #611
Yeni Üye

****** keşfe gerek yok ama şöylede birşey var insan okuduğunun yüzde 20-30 gibi bir kısmına hakim olabilirken okuyup uygulayarak bizzat hayatında yaşayarak uyguladığı zaman daha büyük bir orana hakim olur diye düşünüyorum. En azından onları ayrı bir kaba alarak onları gözlemleyerek daha fazla bilgi sahibi olabiliriz.

Eski 21-01-2013, 20:29   #612
Ağaç Dostu

Yanlış cümle kurup sizi kırdıysam özür dilerim.

Eski 21-01-2013, 21:52   #613
Yeni Üye

hayır hocam neden kırılayım ki sadece bu solucan işine kafayı takmışım nerelerde yanlış yapıyorum acaba diye onu anlamaya çalışıyorum.
herkese saygılar.

selis ve rise_com beğendi.
Eski 21-01-2013, 23:38   #614
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Arkadaşlar rahat olun sormaktan ve hele hele uygulamaktan asla çekinmeyin. Zira aynı hataları inanın belki onlarca defa yapacaksınız. Bu nedenle hadi ben sözümü değiştireyim; bu konuda Amerika'yı bir çok kere keşfetmek elzem gibi bir şey.

Hadi sağlıcakla kalın.

rise_com beğendi.
Eski 22-01-2013, 11:58   #615
Ağaçsever

bizim solucanlar da tekrardan beyazlardan fırsat bulup yukarıya çıktılar, şu anda büyük kısımda hakim popülasyon kırmızı kaliforniyalar haydi hayırlısı ))

rise_com beğendi.
Eski 22-01-2013, 14:36   #616
Ağaç Dostu

ertugrula's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2008
üniversiteler ve solucanlar...

Merhaba,
Canlı organizma ithali sırasında çıkartılan sorunları ben de biliyorum. Benim sözlerimi biraz kızgınlık, biraz espri olarak yorumlamanızı rica edeceğim.
Söylemek istediğim, ithal etme imkanı olsa ne kadar ucuza bulmanın mümkün olduğunu göstermek ve şu sırada ülkemizde solucan satanların ne kadar insafsızca para kazandıklarını vurgulamak içindi.

Kırmızı Kaliforniya solucanı Eisenia Foetida asıl olarak Avrupa kökenli olsa da antartika hariç dünyanın her yerinde yaşayabiliyormuş. Bu da demektir ki ülkemiz topraklarında da bu solucanı doğal ortamlarda bulmak mümkün olabilir.

Haydi hep beraber solucan avına çıkalım demiyorum. Fakat bu solucan ülkemiz topraklarında yaşıyorsa bunu bulmak ve çoğaltmak ya da daha kolay yoldan ithal ederek çoğaltmak üniversitelere düşen bir görev olmalı diye düşünüyorum. Bır araştıma projesiyle, bir ziraat fakültesi ya da bir biyoloji bölümü bunu gerçekleştirebilir. Daha sonra da ürettiği solucanları makul bir fiyattan satabilir. Fahiş bir fiyattan ve büyük miktarlarda değil fakat yüzlük, iki yüzlük, beş yüzlük paketlerde on, on beş liraya bilemediniz yirmi liraya isteyenlere satabilir.
Solucan üretmek çok kolay ve ucuz bi iştir. Bugün pahalı olması sadece az sayıda kişinin bu işi yapıyor ve fahiş fiyattan satıyor olmasındandır.

Bugün birkaç üniversitenin ilgili bölümleri kefir üretiyor ve satıyorlar. Bu hem piyasaya kaliteli kefirin girmesini sağlıyor, hem de fiyatları dengeliyor. Benzeri bir iş solucan işinde de yapılabilir. Piyasaya sağlıklı ve temiz Eisenia Foetida sağlanabileceği gibi, dengeli bir fiyat politikası da sağlanmış olur.
Böyle bir çalışma aynı zamanda daha farklı solucan türlerinin de araştırılıp, kullanıla bilirliğinin incelenmesini sağlıyabilir.

Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

ertugrula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 15:18   #617
Ağaç Dostu

Üniversite bünyesinde yapılan işlerin arge masrafları üniversite bünyesinden veya devletçe karşılanmalı. Ancak solucan üretimi ve uygun fiyata satma konusunda kişisel çabalar için sermaye, vakit ve sabır gerekir. Üniversitede çalışan görevli kefir satılsa da satılmasa da maaşını alacak. Ya özelde? İşlerin sıkıntılı olduğu günlerde mali yükü kim karşılayacak?

Zaten hepimizin söylediği gibi bu iş için de devlet politikası gerekiyor, fakat politikanın olmadığı bir süreçte bu işe gönül veren, bu işin tanımını yapan kişilere haksızlık yapmayalım derim.

Ben solucan satmıyorum, ancak ileride belki de satın alırım. Bence fahiş fiyata satıyorlar tabiri ağır olmuş. Bu işe gönül verenlerin emekleri karşılığını kazanca dönüştürmeleri umuduyla...

Eski 22-01-2013, 16:04   #618
Yeni Üye

photographist's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2011
Aslında bu konu ile ilgili trajikomik durumlar sözkonusu.

Bunlardan birincisi "Tarımda Kullanılan Organik, Organomineral Gübreler ve Toprak Düzenleyiciler ile Mikrobiyal, Enzim İçerikli ve Diğer Ürünlerin Üretimi, İthalatı ve Piyasaya Arzına Dair Yönetmelik"te vermicompost'a hiç değinilmemiş. Lisans alan firmalar bu yönetmeliğin 16. maddesine göre lisans alıyor orada da şöyle diyor.

Alıntı:
MADDE 16 – (1) Bu Yönetmelik ve eklerinde yer almayan ancak, Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ekinde yer alan ürünler Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik gereklerini de yerine getirmek kaydıyla, Yetkili Kurul tarafından değerlendirilerek bu Yönetmelik esaslarına göre belgelendirilir.

(2) Bu Yönetmelik ve Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik eklerinde yer almayan ürünler Yetkili Kurul tarafından değerlendirilerek uygun bulunması halinde bu Yönetmeliğe eklenmesini müteakiben bu Yönetmelik esaslarına göre belgelendirilir.
Bunun haricinde İstanbul'da yaşıyorsanız ve bu iş ile ilgili ziraat fakültesinden danışmanlık veya işbirliği arayışı içindeyseniz böyle bir şansınız yok. Ülke nüfusunun %15'inin yaşadığı İstanbul'daki üniversitelerin hiçbirinde ziraat fakültesi yok.

Fiyat konusuna gelince ben para ödeyerek 200 adet solucan aldım. Fiyatının çok fahiş olduğunu düşünmüyorum çünkü ödediğim ücreti solucanların kendisinden çok, bakımları ve üretimleri ile ilgili sorduğum soruların cevaplara ödediğimi düşünüyorum. Yoksa doğadan veya bir ahırın gübre atıklarının içinden bu solucanları toplayabilirdim fakat yaşatabilir miydim bilmiyorum?

photographist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 10:40   #619
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chttmr Mesajı Göster
... Ayrıca Savaş Bey' de bilgi paylaşımında bulunuyor. Ve bizde yurt dışı araştırmaları türkçeye çevirip bitirince insanlarla paylaşacağız diye Savaş Bey' le sözleştik. ...

Herkese saygılar...
Sayın chttmr,

Bir ara detaylı olarak görüşelim ve bu çalışmamızı planlayalım. Ufak ufak başlayalım ki, bir yandan yol alalım diğer yandan yol gösterelim.

Saygılarımla.

Eski 23-01-2013, 10:48   #620
Ağaçsever

Savaş bey ben ayın 24' ünü bekliyorum sizin tatil gününüzü, arayacağım inşaallah

Eski 29-01-2013, 13:08   #621
Ağaçsever

Arkadaşlar size bugün yaşadığım çok ilginç, acayip hatta GARAİB bir şeyden bahsedeceğim. Kırmızı Kaliforniya solucanları ile üretilen gübreler solucan gübresi değillermiş. Artık ne oluyorlarsa ben yorum yapmayacağım. Hatta biz Kırmızı Kaliforniya Solucanları ile gübre üretenler Hitler' in üstün ırk projesini toprak canlıları üzerinde uyguluyormuşuz. El insaf Allah aşkına kim benden birşey istedi, sorular sordu ben cevap vermedim veya sordukları sorulara nacizane verdiğim bilgiler için kimden ne ücret talep ettim, var mı bunu iddia edecek bir arkadaş. Biz bu iş Türkiye' de yayılsın herkes kendi gübresini üretsin biz bilgilerimizi hiçbir karşılık beklemeden paylaşırız, bunu da kendimize şeref sayarız dediğimiz halde bu nasıl bir DENSİZLİK, DENGESİZLİK ve HADDİNİ BİLMEZLİKTİR. Biz kırmızı kaliforniyalar ile üretim yaptığımız halde Antep' te hem kaliforniyaları, hem de yerli türleri deneyen arkadaşımıza biz yerli türleri destekliyoruz dediğimiz halde bizler tavuk çiftliklerinde sentetik olarak yumurta üretenlerle nasıl bir tutuluruz. Ne yazık ki insanlar yaptıkları işlerde nefislerini ortaya koyunca benden başkası bu işi bilmiyor havasına giriyor. Yurt dışından ne bir makale okumuş, ne araştırma yapmış ve ne de hiçkimse tarafından ciddiye alınmayan sadece kendi denemelerini tek doğru kabul eden insanlara ne yazık. DENEMELERİNDE BAŞARILI OLABİLİRSİN, ANCAK UNUTMA BU BAŞARIN SANA DİĞER İNSANLARA VE YAPTIKLARI İŞLERE SALDIRMA HAKKI VERMEZ vesselam... (Arkadaşlar bu yazıyı yazmak zorunda olmamın nedeni bu işi "çok iyi bildiğini" iddia eden bazılarının kırmızı kaliforniya solucanları ile gübre üretenlere saldırıya geçmesine bir tepkidir, başka da bir art niyet yoktur hepinize saygılar...)

Ayazkızı beğendi.
Eski 29-01-2013, 14:10   #622
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Sayın chttmr,

bunu diyen kimdir? Madem böyle yalan yanlış, mesnetsiz uydurmalarla insanların kafasını bulandırmayı görev bilmiş, o halde bu kişinin adı kamuya mal olmalı ve böylece bu kişi kendini mertçe ortaya koymalı, iddialarını ispatla yükümlü olduğunu da bilmeli. Lütfen ismini verin bu kişinin. Aksi halde sizin serzenişiniz havada kalacak.

Eski 29-01-2013, 16:51   #623
Ağaçsever

ben ismini vermeyim savaş bey, facebookda toprak ve bitki severler grubuna bakıldığında kim olduğu çok net ortaya çıkacaktır. Adam kırmızı kaliforniyalarla iş yapanlar için emperyalist çığırtkanlar diyor en çok da ona güldüm

Eski 30-01-2013, 16:06   #624
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Kimsenin yurdışından solucan getirmesine,kimseninde başkasına hakaret etmesine gerek

yoktur diye düşünüyorum.Meşhur California solucanları büyükbaş hayvan gübresinin

içerisinde

mevcuttur.Kalın sağlıcakla.

yolgezer2001 beğendi.
taha99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 16:55   #625
Ağaçsever

olmazzzzzz, ne kırmızı kaliforniyası, topraklarımızı mı zehirlemek istiyorsunuz, bizim yerli türlerimiz var, vatan haini misiniz yoksa (ironi yapayım istedim)

Eski 31-01-2013, 04:00   #626
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Sayın chttmr,

Bu zat tam da tahmin ettiğim zat. Aklı hafif ve na yazık ki dengesinin biridir. Yediği haltın insanları solucan gübresine yaklaştırcağına uzaklaştırdığını göremeyecek kadar acaibi beşeridir kendileri. Ben aylarca onca forumda kendisine yazdım, sordum, resmen hakaret etmem az bile kaldı, çok şükür ki bunu yapma gafletine düşmedim, ama bu kişi bir türlü iflah olmadı. Vallahi de billahi de dilim varmıyor ama bu kişiye söyleyecek çoook söz var da terbiyemiz elvermez. Malum dünya üzerinde faşizme karşı dik duran kömünist Küba bile, ki ambargodan dolayı kimyasal gübre ithal edemedikleri için biraz da mecburen vermikomposta talim ediyorlar ve şu anda dünya üzerinde en büyük üreticileri barındırıyorlar, işte bu Küba faşist bir eylem içindeymiş de vah vah farkında değilmiş.

Tamam, bu manyak herifin mantar gibi biten zırvalarına kulak asacak değiliz. Biz işimize devam edelim. Ben bu Zat'ın zırvalarına gülemeyecek kadar öfkeliyim. Benden ve güzel insanlardan uzak dursun yeter.

Onu muhatap alanlara duyurulur, kendileri dünyanın merkezindedirler.

Saygılarımla.

Eski 31-01-2013, 07:43   #627
Ağaçsever

Ciddiye değecek bir şey olarak görmüyorum zaten Savaş Bey...

Eski 17-02-2013, 13:43   #628
Yeni Üye

Vermicompost's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2012
Merhaba değerli forumdaşlarım. Solucan gübresi uygulayarak 5 çeşit fidan yetiştirdik ve gayet başarılı sonuçlar aldık. Gübreli ve gübresiz fidanları resimleyerek belgelendirdik buradan paylaşmak isterdim ancan fotoğraf kalitesi nedeniyle yüksek yer kapladığı için buraya yükleyemedim www.vermikompost.com üzerine yükleyebildim bu konuyu takip edenler için ilham verici sonuçlar aldık.

Ayazkızı beğendi.
Vermicompost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2013, 13:45   #629
Yeni Üye

Vermicompost's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2012
Ayrıca uygulama ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum her yorumunuz bizi biraz daha çalışmaya teşvik ederek ülkemizde daha kaliteli üretim yapılmasını sağlayacaktır.

Vermicompost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 16:18   #630
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2013
Arkadaşlar bahçemizdeki topraktan 100 e kadar toprak solucanı topladım ancak renkleri açık beyaz kırmızı karışımlı, bu solucanları yüzbinlerce çoğaltmak için ne yapmak gerekiyor 1 solucan uygun koşullarda bir yılda 1300 rakamına ulaştığını söylemiş bazı alıtnılarda da kırmızı solucanların yılda 7 kat büyüdüğü söyleniyor bu çelişkiyi anlayamadım yardımlarınız için teşekkürler

Ayazkızı beğendi.
deliboran38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gübre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024