agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni524Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-01-2010, 18:28   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Başlığa katılanlara minettarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korhanakan Mesajı Göster
Evet güzel olmuş peki benim yaptığım hesabı beğendiniz mi ?
Arkadaşım başlığa ilgin için teşekkür ederim, bu kadar ince hesaplar yaptığınıza göre ciddi düşüceleriniz var demektir, bu alanda gerekli yatırımlarıda yaparsanınız bu hesaplar üzere kazanmamanıza bir neden olmasa gerek, bu forumdaki paylaşım yazılarını takip ederek gerekli bilgileri sağlamalısın.

Arkadaşım sındırgılı çalışmalarını ilerleriye taşıma becerilerin için seni kutlarım, sulucanlara yatak olarak ne malzeme kullandın, atıkları ne şekilde solucanlara uyguluyorsun, atıklarn içinde soğan sarımsak ve narenciye kabukları ayıklaman gerekecek, solucanlar fazla ıslak ortamı sevmezler, gözlemlerini açıklıyarak paylaşımlara aktararak çalışmalarına destek olmak isterim, başarılar dilerim sevgiyle kalasın.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2010, 19:40   #212
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Daha solucanlari sisteme sokali 1 hafta oldu.Oncelikle senden ogrendigim bilgiler,temel oldu.Daha sonra Internette arastirirken (Belkide yine bu sayfada gordum: ama emin degilim !!) www.compostguy.com sitesini buldum.Senden ogrendiklerimle karistirarak yolumu belirledim.Evden cikan meyva sebze atiklarini kiyma makinesinden gecirerek,biraz curumelerini bekledim.Bu arada guvercin diskilarini gomdugum cukurdan 15-20 arasi misafir aldim.Yataklarini yaparak misafirleri yerlerine yerlestirdim.Fazla suyu sevmediklerini bildigimden alttaki kab drenaj vazifesi goruyor.Gordugum kadariyle yerlerinden memnunlar.Yatak malzemesi nemlendirilmis gazete kullandim. Ama daha yolun basindayim.

Ayazkızı beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 20:13   #213
Ağaçsever

mumunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2009
Merhaba, sıcak olan yöntemi kullanarak elde ettiğim kompost 3-4 aydır olgunlaşma safhasında kullanımdan önce PH ını ölçtüm 8 civarı çıktı. Bitkiler için oldukça alkali, düşürmek gerek.

Toprak solucanı gübresi üretilen tesislerde sistemin üzerine serilen kompostun ph ına dikkat ediyorlar mıdır?
veya soruyu şöyle sorayım; toprak solucanlarına 8 PH lı kompostu besin olarak kullanabilir miyim?

mumunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2010, 08:40   #214
Ağaç Dostu

Arkadışımız mumunal'a yerinde açıklama.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mumunal Mesajı Göster
Merhaba, sıcak olan yöntemi kullanarak elde ettiğim kompost 3-4 aydır olgunlaşma safhasında kullanımdan önce PH ını ölçtüm 8 civarı çıktı. Bitkiler için oldukça alkali, düşürmek gerek.

Toprak solucanı gübresi üretilen tesislerde sistemin üzerine serilen kompostun ph ına dikkat ediyorlar mıdır?
veya soruyu şöyle sorayım; toprak solucanlarına 8 PH lı kompostu besin olarak kullanabilir miyim?
Arkadaşım sizin bu sorunuza bu başlığa en uygun yöntemi açıklıyarak size en yararlı uygulamayı ortaya koyacağım, arkadaşım önce organik atıkları kompost yaparak organik değerlerini bitkilere yarayışlılığı yönünden uygun seviyeye getirmiş oluyorsun, kompostunun ph nın 8 olduğuğunu belirtiyorsun önemli değil bitkilere lazım olan ph aralığı 6.2-6.8 olmasına karşın sizin kompostunuz toprağa karışımında zaten o değerlere çekilecektir.

Ama benim gönlüm bu kompostunuzu bitkilere doğrudan vermeden önce bu kompostun besin değerlerini arttırarak bitkilere 100de 100e varan alış formuna getirmek için toprak solucanların menülerine sunarak bu işlemi sonlandırmaktır, bu işleminde benin görüşüme göre iki yöntemi var, birincisi bu günlerde bahçe toprağında açacağın bir çukurda sulucanlara sunmaktır.

İkinci yöntemde buna yakın bir yöntem olarak malç malzemesinin altına sermektir, burasını biraz açmam gerekirse bahçende baharda sebze dikeceğin parsellere fide karık hizalarına gelecek şekilde kompostunu sermen ve parselin tamamınada saman malçı uygulaman sonucu, malçın amacı parsellerinde ot oluşumuna engel olurken aynı zamanda bu bölgedeki malçın solucanlara yataklık ederek, burada solucanların barınmalarına ve sermiş olduğun kompostunda onlara besin kaynağı olarak tüketileceği ve dışkılarıylada bitki karıklarını gübreleyeceğidir

Ayazkızı beğendi.
Eski 07-01-2010, 21:12   #215
Ağaçsever

mumunal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşım sizin bu sorunuza bu başlığa en uygun yöntemi açıklıyarak size en yararlı uygulamayı ortaya koyacağım, arkadaşım önce organik atıkları kompost yaparak organik değerlerini bitkilere yarayışlılığı yönünden uygun seviyeye getirmiş oluyorsun, kompostunun ph nın 8 olduğuğunu belirtiyorsun önemli değil bitkilere lazım olan ph aralığı 6.2-6.8 olmasına karşın sizin kompostunuz toprağa karışımında zaten o değerlere çekilecektir.

Ama benim gönlüm bu kompostunuzu bitkilere doğrudan vermeden önce bu kompostun besin değerlerini arttırarak bitkilere 100de 100e varan alış formuna getirmek için toprak solucanların menülerine sunarak bu işlemi sonlandırmaktır, bu işleminde benin görüşüme göre iki yöntemi var, birincisi bu günlerde bahçe toprağında açacağın bir çukurda sulucanlara sunmaktır.

İkinci yöntemde buna yakın bir yöntem olarak malç malzemesinin altına sermektir, burasını biraz açmam gerekirse bahçende baharda sebze dikeceğin parsellere fide karık hizalarına gelecek şekilde kompostunu sermen ve parselin tamamınada saman malçı uygulaman sonucu, malçın amacı parsellerinde ot oluşumuna engel olurken aynı zamanda bu bölgedeki malçın solucanlara yataklık ederek, burada solucanların barınmalarına ve sermiş olduğun kompostunda onlara besin kaynağı olarak tüketileceği ve dışkılarıylada bitki karıklarını gübreleyeceğidir
Efendim, önce teşekkür ederim,
Sanırım sayın meyvelitepe bahsetmişti, kendi bloğunda okumuş da olabilirim; saf kompost içinde yetiştirilen 2x2 mt. alanda, 2 mt. boyuna uzamış, tek kök, üzerinde belki yüzlerce domates bulunan fidandan imrenerek söz ediyordu. Hatta kompost işini o vakit kafaya koymuş.

Mutfak ve bahçeden çıkan tamamen organik olan ve bunlardan elde olunan kompostun PH 'ının ortalama ne olduğu konusunda bilgi içeren hiç bir kaynağa denk gelmedim. Bu nedenle kompostumun PH'ı 8 civarı olması normal midir, anormal mi bilemiyorum.

Saksıda, saf kompost içinde bitki yetiştirebilmek amacıyla bu kompostu kullanmam söz konusu olmayacak; ancak PH'ının makul seviyeye indirmem durumunda kullanabilirim.

Kompostun, solucanların menü tercihlerine sunulması ile onlara alternatifsiz besin kaynağı olarak sunulması arasında fark olmalı diye düşünüyorum.

8 Ph düzeyindeki kompostun besin değerini arttırmak için solucanlara alternatifsiz besin kaynağı olarak vermek onları 2'inci bir şoka sokma ihtimalini göze almam gerek sanırım. (1'inci şok; solucanların toprağı, nemini yitirmiş olduğundan yağmuruda fırsat bilerek balkona çıkardım. Sistemin kurulumundaki bir hata yüzünden taban kısmının diğer bölümüne biriken suya, ya düştüler veya oraya indiler, solucanların yarısı su içinde idiler, sudakilerin de hemen hemen tamamı boğulmuşlardı.)

Özetlemek gerekirse eğer,
kompostu bahçe toprağına karıştırıp zenginleştirmek yerine içeriği zaten zengin olan kompostu bitki toprağı olarak kullanmanın yolu ne olmalı.
Kompostu solucanların menüsüne sunarak zenginleştirmek de bir alternatif elbette ve hatta,

zannediyorum ki sizin kullandığınız yöntemle ürettiğiniz kompostun ph'ı ideal, çünkü kompostu asıl olması gereken yerde, toprakta yapıyorsunuz. Toprağın doğal florası zaten kompostu kendine benzeteceğinden en ideal şartlar doğal olarak sağlanmış olacaktır. Ayrıca buradaki solucanların da katkısıyla elde ettiğiniz kompost içerisinde inanıyorum ki tohumdan bile yetiştirme yapabilirsiniz.

Ayazkızı beğendi.
Eski 11-01-2010, 23:46   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2010
Arkadaşlar, konuyu yukarda tutmaya çalışalım, çünkü gelecekte topraklarımızdan hepten verim alamamaya başladığımızda çok ararız bu tartışmaları. ben bir yerde okudum araplar çölleri ehlileştirmek, çöl kumunu tarıma elverişli hale getirmek için kullanıyorlarmış solucan gübresini.

korhanakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 01:44   #217
Ağaç Dostu

Konu başlığının ciddiyetini anlayanlara müteşekkirim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korhanakan Mesajı Göster
Arkadaşlar, konuyu yukarda tutmaya çalışalım, çünkü gelecekte topraklarımızdan hepten verim alamamaya başladığımızda çok ararız bu tartışmaları. ben bir yerde okudum araplar çölleri ehlileştirmek, çöl kumunu tarıma elverişli hale getirmek için kullanıyorlarmış solucan gübresini.
korhanakan; Arkadaşım ilgine teşekkür ederim, solucanlarla kompost ve gübre yapmanın önemini anlıyarak topraklarımıza bu gübreyi kazandırma düşüncesi, dünya paralelinde bizim memleketimizdede uygulanabilirliliği ancak, bu alandaki çalışmalara ilgi duyanların mevcut bilgilerini ortaya koyarak çalışmalara katılarak sağlanabilir.

Arkadaşım en azından bahçe çalışmaları yapan arkadaşlarımızın bu konulardaki bilgilerini bahçelerindeki solucan sayısını arttıracak uygulamalara gitmesi ile sağlanabilir, bunların başında yukardaki mesajlarımda anlattığıma paralel olarak uyguladıkları malçın solucanlara barınak teşkil etmesinin yanında, beslenmelerini sağlıyacak onların sevdikleri çürüntülere meyve kabukları, sebze artıkları, patates kabuklarının rendesi, mısır onu, yulaf ezmesi ile takviye edilmeleriyle solucanların üremeleride sağlanmış olacaktır.

Ayazkızı beğendi.
Eski 12-01-2010, 02:24   #218
Ağaç Dostu

mumunal, Arkadaşımızın hep yanında olacağız.

Alıntı:
Efendim, önce teşekkür ederim,

Mutfak ve bahçeden çıkan tamamen organik olan ve bunlardan elde olunan kompostun PH 'ının ortalama ne olduğu konusunda bilgi içeren hiç bir kaynağa denk gelmedim. Bu nedenle kompostumun PH'ı 8 civarı olması normal midir, anormal mi bilemiyorum.

Saksıda, saf kompost içinde bitki yetiştirebilmek amacıyla bu kompostu kullanmam söz konusu olmayacak; ancak PH'ının makul seviyeye indirmem durumunda kullanabilirim.
Arkadaşım mumunal, oluşturmuş olduğun kompostun Ph nın uygun seviyelere toprak dışında getirmiş olsan bile kompost aşamasındakı organik materyalin bitkiler için alınabilir formda olmadığından bitki besini olarak değilde toprak düzenleyici olarak işlem görecektir.

Alıntı:
Kompostun, solucanların menü tercihlerine sunulması ile onlara alternatifsiz besin kaynağı olarak sunulması arasında fark olmalı diye düşünüyorum.

8 Ph düzeyindeki kompostun besin değerini arttırmak için solucanlara alternatifsiz besin kaynağı olarak vermek onları 2'inci bir şoka sokma ihtimalini göze almam gerek sanırım. (1'inci şok; solucanların toprağı, nemini yitirmiş olduğundan yağmuruda fırsat bilerek balkona çıkardım. Sistemin kurulumundaki bir hata yüzünden taban kısmının diğer bölümüne biriken suya, ya düştüler veya oraya indiler, solucanların yarısı su içinde idiler, sudakilerin de hemen hemen tamamı boğulmuşlardı.)
Arkadaşım solucanlar fazla sudan hoşlanmazlar zaten, sizin kompostun ph 8 olması alkali olduğunu gösterir, bu ortam onları şoka sokmaması gerekir.

Alıntı:
Özetlemek gerekirse eğer, kompostu bahçe toprağına karıştırıp zenginleştirmek yerine içeriği zaten zengin olan kompostu bitki toprağı olarak kullanmanın yolu ne olmalı.
Kompostu solucanların menüsüne sunarak zenginleştirmek de bir alternatif elbette ve hatta,
Arkadaşım kompostun içeriği ne kadar zengin olursa olsun bitki besini olarak kullanmak için bu kompostun içerğinin bitkiler tarafından alınabilecek forma indirgenmesi gerekmektedir.

Bu işide ancak toprak solucanlarına yaptırabiliriz, solucanlarla kompost işlemimizin amacıda buna imkan sağlasmasından ibarettir.

Çalışmalarınızı kutlar, bu alandaki deneyimlerinizin bu konu başlıklarındaki paylaşımlara sunularak bilgi sürecine katılmanızı beklerim, sevgiler saygılar sunarım.

Ayazkızı beğendi.
Eski 12-01-2010, 17:51   #219
Ağaçsever

mumunal's Avatar

Efendim öncelikle teşekkür ederim. Konu ile ilgili olarak elde edilen tecrübeleri burada paylaşmanın inanıyorum ki her düzeydeki okuyucuya bir katkısı olacaktır.

Topraktaki bir solucanın döngüdeki faydasını öğrendikten sonra doğaya olan saygım bir kat daha arttı.
Doğada insan ayağının basmadığı alanlarda, toprak solucanlarının toprak yüzeyine bıraktıkları gübreleri gördükten sonra beslemeye çalıştığım toprak solucanlarını da ait oldukları yere bırakmaya karar verdim.

Fotoğraflama imkanım olduğunda onları ve edindiğim tecrübeleri paylaşmak istiyorum.

Eski 12-01-2010, 19:11   #220
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Bugun tekrar kirmizi solucan aramak icin gittigimde, halkali solucanlari bolca gordum.Acemisi oldugumdan toplamadan dondum.Internet ortamindada bilgi bulamadim.Ben kiyma makinesinden gecirdigim mutfak atiklarini toprakla karistirip,biraz curumelerini bekledikten sonra isleme ekliyorum. Fakat dediginiz gibi kendi ortamlarinda bu isleri yapsak daha iyi olacak..Sevgili Epsody nin yaptigi gibi bahcede bir cukur acip,hazirladigimiz besinleri orada onlara sunmak; daha mantikli gelmeye basladi. Sizler ne dersiniz?

Ayazkızı beğendi.
Eski 12-01-2010, 20:28   #221
Ağaç Dostu

mumunal'a arkadaşıma sevgilerimle.

Alıntı:
Efendim öncelikle teşekkür ederim. Konu ile ilgili olarak elde edilen tecrübeleri burada paylaşmanın inanıyorum ki her düzeydeki okuyucuya bir katkısı olacaktır.

Topraktaki bir solucanın döngüdeki faydasını öğrendikten sonra doğaya olan saygım bir kat daha arttı.
Doğada insan ayağının basmadığı alanlarda, toprak solucanlarının toprak yüzeyine bıraktıkları gübreleri gördükten sonra beslemeye çalıştığım toprak solucanlarını da ait oldukları yere bırakmaya karar verdim.

Fotoğraflama imkanım olduğunda onları ve edindiğim tecrübeleri paylaşmak istiyorum.
Beni bu yaklaşımlarınızla çok mutlu ettiniz, kendi bahçenizdeki solucalarınıza dönerek zamanınızı bu yönde harcamanız en isabetli karar diyorum, ama işi daha ileri düzeyde bir solucan türü arıyorsanız at gübrelerinin altındaki solucanları aramanız tavsiye ederim bu solucan türleri daha sıcak ortamlarda da işlevlerini sürdürüyorlar.

Arkadaşlar sizlere bahçemizdeki solucanlarımıza kış şartlarında daha ileri düzeyde bakım yapmamız halinde onların bu zor şartları atlatmalarını sağlıyacaktır solucanlar genelde soğuk kanlı yaratıklar olmasına rağmen 20ila 25 derecelik ısı şartlarında yaşamlarını normal şekilde sürdürmektedirler.

Bu yüzden sizlere malç yaparak toprak ısısını ve nemenin korunmasıyla onları huzurlu bir yaşam sağlarız, birde bu yatak malzemeye onların hoşlandıkları gıdaları sunarsak onların beslenmeleriyle birlikte üremelerini sağlamış olacağız.

Bu gıdalar öğütülüş meyve kabuklarıyla karışık yulaf ezmesi veya mısır unundan yapılmış bulamaç olabilir, sebze kabukları olarak patates, havuç ve diğer sebzeler, meyve olarak elma,armut muz kabukları vs, olumsuzları da sayalımda bunlarda bilinsinki doğrudan kullanılmasın, soğan, sarımsak ve narenciye kabukları, tabii bunlarıda sunabiliriz ama biraz yapılarıda karışımlar ilave ederek, bu atıklar öğütülüp kepekle karışımla verilmesinde sakıncalar azalacaktır.

Bu başlıkta bana gerekli katılımlarıyla yazışmalarımın devamını sağlamada takdir öneri veya eleştirileriyle paylaşımlarda bulunan bütün arkadaşlarıma şükranlarımı iletirim.

Ayazkızı beğendi.
Eski 13-01-2010, 11:47   #222
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Herkese selamlar,
Bende Epsody hocanin tavsiyesiyle bahcede solucan cogaltilmasi uygulamasi yapmaktayim. Gectigimiz gunlerde bahcemizin tamamini B5A ile gubreledik. Haftaya ciftlik gubresi serecegiz ve zeytinlerin taclarina saman ile malc yapacagiz. Bahcenin bazi yerlerine de guvercin gubresi cukurlari yapip at gubresi ve samanla malc yapacagiz. Sonuclari buradan paylasacagim. Tecrubelerini payalsan tum arkadaslara tesekkurler.

Özgür Ayata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2010, 17:57   #223
Ağaç Dostu

Sayın Ozgür Ayata, seni bu topraklar adına yaptığın samimi çalışmalarından dolayı kutlarım, arkadaşım simimi düşüncelerimi belirterek senin gerçekten iyi bir yolda çalışma samimiyeti içinde gördüğümü açıklamak isterim, bahçenin bereketini yapmış olduğun çalışmalarda göreceğin inancımı yenilemek için, Epsody'nin bahçesine bakanlar zaten bunu anlıyorlardır.

Sizlerin bu çalışmalarınızın benim çalışmalarımdaki paralellik anlayışı ile benim için büyük bir övünç kaynağına dönüşerek sizlerle gurur duymaktayım, iyiki sizler gibi toprak dostlarım var, hepiniz sağolasınız topraklarınızın bereketi daim olsun dileklerimle nice paylaşımlarda görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

Eski 14-01-2010, 19:55   #224
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Sn. Epsody,Benim buldugum solucanlarin Latincesi "Annelida " Bunlarida guvercin gubresi icin hazirladigim cukurdan cikardim.Gubre yapiminda kullaniyorum.Ne dersin ?

Ayazkızı beğendi.
Eski 14-01-2010, 20:52   #225
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
bende sizlere katılabilirmiyim .1984 senesinde yunanıstana gittik .Yunanlı vatandaş bahcesinde 2 çukur açmış .Organik butun artıkları birinci çukura koyuyor ,ustunu kapıyor dolunca obur çukrun topragını ustune ortuyor 5 senede butun bahceyi organik gubre ile tamamlamış .Bende bahcemde ,bitki artıklarını yaptıgım depoda biriktiriyorum . Solucan işi beni çok igilendirdi .İnşallah bende ,anlattıgınız metodu uygulayacagım selamlar.

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 04:34   #226
Ağaç Dostu

Sındırgılı arkadaşa tembihim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Sn. Epsody,Benim buldugum solucanlarin Latincesi "Annelida " Bunlarida guvercin gubresi icin hazirladigim cukurdan cikardim.Gubre yapiminda kullaniyorum.Ne dersin ?
Arkadaşım mesajındaki açıklamalardan anlıyorum ki, siz temin ettiğiniz kanatlı gübrelerden, güvercin dışkılarını toprakta açtığın çukurlarda fermantasyona tabii tutarak kompost yapımının başlangıcındasın, seni bu uygulamanda bir hataya düşmeden uyararak ikaz etme düşüncemden alınmamanı, işlerine karışmak anlımına gelecek tutumla seni kırmak maksadı taşımadığımı bilmelisin.

Arkadaşım bilmeni isterimki kanatlı gübreleri azot ve üre bakımıdan zengin bir yapıda olduklarından uygulanan toprakların yapısını asidik yönde aktiflik gösteren yapıya dönüştürmektedirler, bizler bunun önüne geçmediğimiz takdirde gübrelerimizin değerini bitki besinleri yönünden iyileştirme çapalarımız ,öbür yönden zaafa uğramakta, tabiri caisse kaş yapalım derken göz çıkarmaktayız.

Arkadaşım bu gübreleri doğrudan toprağa uygulamadan önce, bunların bu asidik özellikleri seyreltmek durumundayız, önce bu gübreleri kuru olanlarını ıslatarak, öncelikle yağmur suyu kullanmamızı öğütlerim, daha sonrada katkı malzemesi olarak bu gübrelere saman, odun talaşı, mümkünsede kepek kullanmanızı önermekteyim.

Sayın sındırgılı bir ayrıntıyı da arz etmeden geçemiyeceğim, arkadaşım kompost işlemin toprak ta oluşacağından işleme mikroorganizmalarla beraber diğer toprak canlıları ve solucanlarında katılımı olacaktır, konumuz solucan gübresi oluncada bu ayrıntı bize topraklarımızda solucanlarımızın üremesini sağlıyacaktır, nedir bu ayrıntıdaki malzemeler dersen solucanların beslenmesinde ve üremesinde baş sırada olan yiyecekler işte şimdi onları açıklıyorum.

Mutfak atıklarımızdan patates kabukları, meyvelerden elma, armut, muz kabukları, ve mısır onu, ve yulaf unu, toplanan bu malzemeleri homjen bir karışım sağlamak için harmalıyarak çukurumuza doldurabiliriz, fermantasyon işlemimizin aktif etme konusuna gelince, kuru mayayı sulandırarak pekmezle aktif ederek, bir miktar ılık ortama alarak yaptıktan sonra harmanladığmız malzemelerimize ilave ederek çukurumuzu örteriz işlemimiz tamalanmış olur açıklamalarımın ayrıntılarla sürmesinden dolayı sizin bu paylaşımlara gösterdiğiniz samimiyetin bir karşılığı olarak kabul ediniz.

Sevgiler saygılar sunarak iyi günler dilerim hoşça kalın.

Ayazkızı beğendi.
Eski 15-01-2010, 04:55   #227
Ağaç Dostu

kumyaka2010 Arkadaşıma, öncelikle hoş geldiniz demek isterim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kumyaka2010 Mesajı Göster
bende sizlere katılabilirmiyim .1984 senesinde yunanıstana gittik .Yunanlı vatandaş bahcesinde 2 çukur açmış .Organik butun artıkları birinci çukura koyuyor ,ustunu kapıyor dolunca obur çukrun topragını ustune ortuyor 5 senede butun bahceyi organik gubre ile tamamlamış .Bende bahcemde ,bitki artıklarını yaptıgım depoda biriktiriyorum . Solucan işi beni çok igilendirdi .İnşallah bende ,anlattıgınız metodu uygulayacagım selamlar.
Arkadaşım ne demek katılabilirmiyim sözü, paylaşımların sürmesi katılımcıların çokluğuna bağlı olarak birde konuların ilgi çekmesini artırmak için çeşitli gürüşleri olan arkadaşlara ihtiyacımız olacaktır, kumyaka2010 arkadaşımız ilgini çekerek bu başlığa yeni bir üye olarak katıldığın için seni takdirle kutlarım.

Arkadaşım sorularını ve katılımlarını bekler bu konuda hiçbir sıkıntımız olmıyacaktır, sizden ricam bu konuya adapte olmak için öncelikle bu konuya yazılmış mesajları okumanızı ve gerçek manada sizi ilgilendiren bilgilere ulaşarak aramızda en kısa zamanda aktif katılımcı olarak görmek isteriz, ilgilerine bir kere daha teşekkürü borç bilirim, sevgiyle kalın.

Eski 15-01-2010, 09:22   #228
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
İşe başlangıçta cocopeat kullanımından sonra yatak için bu işlem daha sonra devam edecek mi ilk başlarken mi bu uygulama olacak!

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 09:55   #229
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sayın Epsody,

Tarlada yapılan sıcak kompost olayında, kompost oluşumu tamamlandıktan sonra, solucanlar ne kadar sürede faaliyete geçerler? Malum kompostun ilk aşamalarında sizin önceki yazılarınızda vurguladığınız gibi ortam çok sıcak olduğu için solucanlar üreyemecektir. Süre ile ilgili bir gözleminiz oldu mu?

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 10:02   #230
Ağaç Dostu

nariçi Arkadaşımızla paylaşımlarımız.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
İşe başlangıçta cocopeat kullanımından sonra yatak için bu işlem daha sonra devam edecek mi ilk başlarken mi bu uygulama olacak!
Arkadaşım cocopeat ın üstüne rendelemiş mutfak artıkları konulacak üstüne solucanlar bırakılacak üstüne örtü olarak cocopeat serilecek.

Eklenen Resimler

Eski 15-01-2010, 10:10   #231
Ağaç Dostu

acemi_caylak arkadaşıma yardımım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sayın Epsody,

Tarlada yapılan sıcak kompost olayında, kompost oluşumu tamamlandıktan sonra, solucanlar ne kadar sürede faaliyete geçerler? Malum kompostun ilk aşamalarında sizin önceki yazılarınızda vurguladığınız gibi ortam çok sıcak olduğu için solucanlar üreyemecektir. Süre ile ilgili bir gözleminiz oldu mu?
Arkadaşım tarlada deyimi kullanmışınz ben onu toprak olarak değerlendirerek sizin sorularınızı cevaplamaya çalışacağım, toprakta açacağımız çukurda soğuk kompost işlemi yürümektedir, ben bu uygulamada zaman tahdidim yok ben çukuru son baharda dolduruyorum gelecek senenin baharı geçerken boşaltıyorum.

Eski 15-01-2010, 10:59   #232
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Sevgili Epsody,Ben burda geçen sene hatırlarsan güvercin gübrelerini aktif hale nasıl getiririz diye sormuştum.Daha sonra senden öğrendiklerimle bir çukurda saman ve toprakla karıştırıp bol sulayıp yarayışlı hale getirdiğime inanıyorum.Solucanlarında bol bulunması beni doğruluyor.Zaten amaçta güvercin gübresi değil,solucan bulmak.Bulduğum halkalı solucanları sisteme dahil edip etmemekte kararsız kaldım.Onun cevabının arayışı içindeyim.Sevgiler

Ayazkızı beğendi.
Eski 15-01-2010, 14:59   #233
Ağaç Dostu

sındırgılı Arkadaşıma güncel paylaşımlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Sevgili Epsody,Ben burda geçen sene hatırlarsan güvercin gübrelerini aktif hale nasıl getiririz diye sormuştum.Daha sonra senden öğrendiklerimle bir çukurda saman ve toprakla karıştırıp bol sulayıp yarayışlı hale getirdiğime inanıyorum.Solucanlarında bol bulunması beni doğruluyor.Zaten amaçta güvercin gübresi değil,solucan bulmak.Bulduğum halkalı solucanları sisteme dahil edip etmemekte kararsız kaldım.Onun cevabının arayışı içindeyim.Sevgiler
Arkadaşım size daha önceki mesajımdaki açıklamalarla size geçen seneye göre daha güncel bilgiler içerdiği için detaylı güvercin gübrelerinden daha çok solucan üreterek topraklarında organik özellikli gübreleme yapmış olacaktınız, bundan sonraki araştırmalarımı sizin birleşik katlı kaplarda solucan gübresini oluşturma çalışmalarınıza yardım için yapapacağımş, en kısa zamanda sizi bu bilgilerle donatacağım.

Eski 15-01-2010, 20:44   #234
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Arkadaşlar ben buradaki mesajların hepsini okudum. Ekli linklerden videoları da izledim. Yapılma aşamalarını ve üretimde kullanılacak ham maddeleri öğrendik, şimdi önemli olan üretim araçları düzenek! Çekmeceli veya raflı ve katlı üretim aracını nasıl kuracağız. En önemli parça da elek bölümleri. Paslanmayacak elekleri nasıl bulacağız. Plastik veya ahşap tekneleri bulmak veya yapmak kolay. Tel elekler belki ahşap çekmecelere monte edilebilir ancak plastik leğenlere monte edemeyiz. Bunlarında elekli olanı bulmak zor.

Videolardan gördüğümüz bazılarında düzenek altından sıvı akıyor bazılarından da kuru kompost alınıyor bu iki sistem farklı olarak anladım.

Avustralya da bulunan malzemelerden kargo ile edinmek mümkün değil mi ? Fiyatları çok mu pahalı. Gümrük engeli mi var. Tek gönderilse bir engel çıkıyor mu?

Eski 15-01-2010, 20:59   #235
Ağaç Dostu

Başlığımıza yeniden hoş geldin nariçi Arkadaşım.

Arkadaşım seni şimdi gerçekten tebrik ederim, ben bu senin yaptığın işlemi başlığımıza yeni üye arkadaşlarıma tembihliyerek işlediğimiz konulara vakıf olarak katılmaları ile daha aktif paylaşımcı arkadaşlar olacaklardır söylemi içinde olurdum.

Şimdi artık sen artık gerçekten bir paylaşım anlyışıyla aktif katılımcı olmuş durumdasın, artık sizinle bu konu içinde daha samimi çalışmalarla konuyu daha ilerlere taşıma imkanı na kavuştum diyebilirim, senin gibi bir arkadaşı bu başlığa kazandırma başarısı, benim içinde büyük bir onur kaynağı oldu, şimdi kendime gerçekten bu konuda arkadaş edindin diyebileceğim

Eski 16-01-2010, 16:28   #236
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim
Arkadaşlar ilk denemeye başladım. Bir avuç (10 civarında) solucanı cocopeat ile hazırladığım 30 x 50 x 15 cm ebadında ki plastik tekneye koydum. Üstüne az miktar mukavva parçaları koyarak solucanları aralarına bıraktım.

Üstlerine de marul ve elma parçalarını kıyarak yaydım, üzerini kapattım.

Sabah saat 10 civarında yaptığım bu işlemden sonra saat 17 civarında yaptığım kontrolde solucanların içinde gözükmediklerini gördüm. Herhalde cocopeat yatağın içine girmişler.

Ayazkızı beğendi.
Eski 16-01-2010, 19:28   #237
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bugün kalıcı sistem için ilk hazırlıkları yaptım. Dört katlı ahşap sistem yapacağım. Tahtaları biçtirdim, elek tellerini ve çivi aldım. Yarın monte etmeye çalışacağım.

Fotoğraf makinası yanımda yok, gelince resimlerini yüklerim.

Çıkacak gübrelerin kurumaması gerektiği yazılıyor peki bizim cüzi miktarda ki üretimi nasıl (biriktirip) saklayacağız.

Eski 17-01-2010, 09:44   #238
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Thumbs down

Bu sabah biraz daha solucan koydum, bir süre sonra baktım yine hepsi gözden kaybolmuş.
Üsteki taze sebzeleri-meyveleri yemeden cocopeat mı yemeye iniyorlar.

Eğer öyleyse cocopeat yatak mazemesini yemeden yukarı çıkmazlar

Eski 17-01-2010, 10:14   #239
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Wink Solucan çiftleşmesi ve yumurtalar.

Bu durum için nasıl bir ortam gerekli?

Ne yapmalı?

Name:  DSC06347.jpg
Views: 1230
Size:  46.3 KB

Eski 17-01-2010, 10:23   #240
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Ben nemlendirilmis gazeteyi en alt kisma koydum.Ustune kiyma makinesinden gecirdigim sebze ve meyva atiklari ile topragi iyice karistirip yerlestirdim.Solucanlarimi yerlestirdikten sonra tekrar ustte nemlendirilmis gazete koydum.Fisfisla sulayip tekrar kat ciktim.Sizin dediginiz gibi once solucanlar sasirdi,fakat 1 hafta icersinde ortama alistilar.Onceleri iyi gidiyordu,gecen hafta baktigimda solucanlari cok hareketsiz gordum.Hatta bir tanesinde hic hareket yoktu.Onu alip bahceye goturdugumde canlandi.Denemenin basarisiz olduguna kanaat getirip bahce icinde bir cukur acip atiklari ve solucanlari oraya koydum. Orada devam edecegim.Fakat okudugum kadariyle uzun soluklu bir calisma olacak..Tipki Enzim gibi.Ayrica solucan cinside onemli.Benim sisteme koyduklarim: gubremin icinde bolca bulunan halkali solucanlardi ! Biraz daha arastirma yaparak dogrusunu bulacagimiza inaniyorum. Aslinda taze at pisligide bulma imkanim var. (Nede olsa Adadayim Bol Fayton ve at varda..... at *okunu ne yapacaksin Abi!! demelerinden cekiniyorum )

Ayazkızı beğendi.

Etiketler
gübre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024