agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni3810Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2012, 13:08   #1321
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Bu Adeniumlar beni sevmiyor bir türlü. Minik kaktüs saksısında bir tane yetiştirmeyi başardım. Saksı küçük diye büyüğüne geçirdim, buruşmaya başladı. Kurtarayım diye diatomite aldım, önce düzeldi, sonra yine buruşmaya başladı. Dün dayanamadım ve çıkardım. Kök çürümesi başlamış, gövdeye doğru gidiyor. Sağlam yere kadar kesip tekrar toprağa aldım ama umudum da sabrım da kalmadı

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 13:21   #1322
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sevgili gülenmelek, bende de durum aynı. Yetiştirilmesi ile ilgili bir sürü yazı okuyup inceledim ama fide haline getirmeyi beceremedim hediyenizi. Minik ağaç görüntüsünü pek seviştim oysa.

gülenmelek beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 13:28   #1323
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Ben de 2 sene önce başarısız bir girişimde bulunmuştum sizler gibi. Aynı sorun yani çürümeden dolayı.
Suyu az da verseniz ıslak kalıyorsa çürüyor 1-2 gün içinde bitki.
Bu sefer toprağın hiç ıslak kalmaması için kum (1-3 mm'lik elenmiş kum - minik çakıllar) oranını %60 yaptım + %30 torf+kompost + %10 strafor.
Suyu verdiğim anda (birkaç damla bile versem) anında alttan çıkıp gidiyor: http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/27347.htm

Bakalım bu sefer nasıl bir sonuç olacak!

mrduran ve Maviş beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 13:55   #1324
Ağaç Dostu

hazan-z's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Sevgili Sakaki,iki yaşındaki tombişlerimin pek çoğunu özel toprakta yetiştirmeme rağmen kaybettim.Etiketler silindiği için elimde kalan türleri de bilemiyorum.20 çeşitten toplam 75 bitkim vardı ama şu an ne yazık ki sadece 11 adet kaldılar.Taşınmadan kaynaklanan yer değişikliği etken olabilir mi?

hazan-z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 14:05   #1325
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hazan-z Mesajı Göster
Sevgili Sakaki,iki yaşındaki tombişlerimin pek çoğunu özel toprakta yetiştirmeme rağmen kaybettim.Etiketler silindiği için elimde kalan türleri de bilemiyorum.20 çeşitten toplam 75 bitkim vardı ama şu an ne yazık ki sadece 11 adet kaldılar.Taşınmadan kaynaklanan yer değişikliği etken olabilir mi?
Vallahi aslında bu soruyu İzzet bey, Memet bey veya drhegeli'ye sormak lazım aslında.
Onlar hepimizden en deneyimlisi bu konuda.
Benim deneyimim sadece bu bitkilerin organik toprağı, aşırı sulamayı, toprağın sulu kalmasını ve kışın aşırı soğukları sevmemeleri ile sınırlı

Eski 08-05-2012, 15:03   #1326
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Bu Adeniumlar beni sevmiyor bir türlü. Minik kaktüs saksısında bir tane yetiştirmeyi başardım. Saksı küçük diye büyüğüne geçirdim, buruşmaya başladı. Kurtarayım diye diatomite aldım, önce düzeldi, sonra yine buruşmaya başladı. Dün dayanamadım ve çıkardım. Kök çürümesi başlamış, gövdeye doğru gidiyor. Sağlam yere kadar kesip tekrar toprağa aldım ama umudum da sabrım da kalmadı
Halbuki ne kadar kolay bir tür, ben kaçıncı keredir saksısını beğenmeyip değiştirdim, sapasağlam ayaktalar ve çok güzel büyüyorlar. Aslında daha fenalarını arkadaşım yapıyor, kafayı bonsaiyle bozmuş, kesiyor, köklüyor, cam önünde güneşe maruz bırakıp buruşmasına sebep olmuş. Ama hala bir şey olmadı, sizde neden böyle acaba?

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 15:29   #1327
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn Sûz-i Dilârâ ve gülenmelek

Çok enteresan birşey anlatayım bu konuyla ilgili

Ben de elimdeki bitkileri bonsai yapacam diye 2-3 senedir budayıp şekillendirip dururken, narımın olduğu saksıya bir tane incir dadandı.
Boyu 5-6 parmakken çekip attım. Kökü toprakta kalmış olacakki 1-2 hafta sonra aynı yerden yine filiz vermiş incir.
2-3 hafta ellemedim ama sonra o saksıda ekmiş olduğum nar tohumları çıktığında o narları yaşatmayacağını düşünerek tekrar çekip attım inciri.

Geçen sene ilkbahar geldiğinde bir de ne göreyim yine çıkmış bizimki aynı yerden
Hem de 1-2 ay içinde çok uzun bir boy ve gövde kalınlaşması yaptı.

Baktım başa çıkamıyorum, "peki dedim sen kaşındın, seni bonsai yapacağım"
Geçen yıl baharda bu inciri köküyle birlikte çıkarıp ayrı bir saksıya aldım.
Derken bu sene başladım bu incire de bakım uygulamaya... güzel güzel buduyoruz, yaprak alımı yapıyoruz, gübresini, demirini, humic asidini, deniz yosununu bile eksik etmiyoruz vs...
Bu seferde beyefendi şımardı mı ne oldu anlamadım Mart ayından beri olduğu yerde sayıyor, ne yeni sürgün veriyor ne de yeni yapraklar çıkarıyor. Baktım hasta falan da değil.
Kaldırdım bunu bir köşeye koydum, bir aydır ne gübre veriyorum, ne demir, ne yosun, ne humik.... sadece su, onu da azar azar veriyorum.
Geçen hafta baktım tekrar canlanmış, yeni sürgünler yapraklar....

Demem o ki bazı bitkiler fazla ilgi sevmiyor, sanırım adeniumları da genelde hepimiz fazla ilgiden öldürüyoruz. Benim forumda gördüğüm okuduğum ve kendi deneyimlediğim de böyle

Eski 08-05-2012, 17:15   #1328
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Fidelerden biri düşmüş yerde kalmış.En az iki ay orada kalmış olmalı su bir yana toprak bile yerde değdiği kadar. Geçen hafta buldum komposta koydum yapraklanmaya başladı.

Susuzluk değil fazla su öldürür. Toprakta sulamadan sonra su kalmamalı tamamen kuruması da önemli değil. Toprak ıslak kalmamalı. Besin isteği düşük, diğer bitkilere verilen oranlardan daha az oranda gübre vermeli ama, gübreleme aralıkları daha kısa olmalı.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 22:39   #1329
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Canınızı sıkmayın Sevgili sudenurnur, istemesek de oluyor aksilikler işte, denemeye devam edeceğiz demek ki

Saksısı minicikken zannedersem verilen su hemen kuruyordu. Büyüğe alınca suyu ayarlayamadım anlaşılan. Seviyorum bu bitkiyi ve yılmayacağım. Hala tohumum var, şimdi sadece hindistan cevizi torfunda denemek istiyorum. Çimlenirse, öneriniz üzerine bol çakıllı toprağa alırım. Ama orda da anlamadığım besini alacağı malzeme yok. Yani diatomitte yaptığımız gibi sürekli sıvı besin mi verilecek o zaman ? (Her sulamada mesela)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Halbuki ne kadar kolay bir tür, ben kaçıncı keredir saksısını beğenmeyip değiştirdim, sapasağlam ayaktalar ve çok güzel büyüyorlar. Aslında daha fenalarını arkadaşım yapıyor, kafayı bonsaiyle bozmuş, kesiyor, köklüyor, cam önünde güneşe maruz bırakıp buruşmasına sebep olmuş. Ama hala bir şey olmadı, sizde neden böyle acaba?
Bitkileri de öğrenmek lazım galiba Sevgili Sûz-i Dilârâ, ben henüz bunu öğrenemedim. Çok okusam da pratiğe gelince iş azıcık karışıyor Bu arada benim ki de cam önündeydi ve bunun faydalı olacağını düşünmüştüm, güneşi seven bir bitkiymiş ya. Belki dışarıda dursa aynı sorun olmazdı Sağlık olsun, denemeye devam

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 15:32   #1330
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
(selcuk44) Selçuk Bey'in içinde bir çok çeşidin bulunduğu ve özenerek alıp diktiği tohumları dikilmiş halde bana verdi.. İçinde 50'den fazla tohum varmış..
Bana çok kızacak ama merak edip bir tanesini eşeledim.. Minik gözleri bana bakıyordu
Sonuçları merakla bekliyorum fire vermezlerse o saksı ne halde olacak kim bilir

Bitkisever birini sevindirmek gerçekten ne kadar kolay..

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 05:28   #1331
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sevgili gülenmelek, güneş pencerenize yukarıdan başlayıp aşağı doğru diklemesine iniyorsa (ya da güneş bir müddet pencerenizin karşısında oyalanıyorsa ya da pencereleriniz doğu-batı doğrultuluysa) bitkilerinizi asla cam önünde direkt güneşe maruz bırakmayın.

Cam mercek etkisi yapar bu da bitkiyi kavurur, bunun yerine pencere önüne bir masa koyun, bitkilerinizi de bu masanın üzerine bırakın, pencerenin tüllerini de kapatın güneş ışığı filtrelenmiş ve yakıcılığı azalmış olarak bitkilerimize ulaşacaktır ve böylesine de bitkiler bayılıyorlar.

Benim adeniumlarım sabah güneşi alan pencere önünde masanın bazen en önünde bazen de en arkasında duruyorlar. Tülü de çekmiyorum şimdilik -güneş henüz çok yakıcı değil Van'da- diğer tohumları da bu ortamda çimlendirdim.

Başaracağınıza inanıyorum. Damlayan su taşı deler, ben de tohum çimlendirme özürlüsüydüm şimdilerde elim bir yeşerdi sormayın, toprağa elma kabuğu atsam çimleniyor.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 13-05-2012 saat 09:31
Eski 13-05-2012, 06:52   #1332
Ağaç Dostu

tekomusti's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2011
Name:  1.jpg
Views: 1291
Size:  47.9 KB

adeniun topragı
Name:  3.jpg
Views: 1346
Size:  69.2 KB

Name:  4.jpg
Views: 1367
Size:  62.0 KB

Name:  5.jpg
Views: 1400
Size:  37.8 KB

bunlarda benim tosuncuklar
8 aylık oldular maşaallah
saygılar

tekomusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 08:55   #1333

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Sayın Selis hanım, inşaallah hepsi çimlenecek ama lütfen her sabah ve belki de akşam toprağın üstünü bir fısfıs la nemlendirmek lazım ,ayrıca çimlendirmeden once toprağın büyük fidanlara göre biraz daha nemli olması hele şu sıcak günerde bence bir olumsuzluk yaratmaz.

İyi günlerde büyütün,

selis beğendi.
selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 10:07   #1334
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Adenium toprağına pirinç kabuğu koyun bulabilirseniz, tabi çimlendirme harcına değil, bitki geliştikten sonra alacağınız saksı toprağına.
Pirinç kabuğu toprağın drenajını arttırırken, organik besin olarak da bitkiye faydalı oluyor.
Ben Çorum'da bir toptancıdan rica etmiştim, kargo ile göndermişti üç yıl önce.

Bitkinizi 6. aydan sonra dış ortama alıştırın, cam arkasında büyüyen adeniumlar çabuk hastalanıyorlar.
Sık sık saksı değiştirmeyin, bırakın bitkinin kökleri saksıyı doldursun, böylece daha çok çiçekleneceklerdir.
Bunlar kendi deneyimlerim.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 11:54   #1335
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Adenium tohumlarımı adı çöl gülü olunca bahçemdeki kaktüs havuzuna ektim. Umarım yanlış yapmadım.10 gün oldu bir hareket yok. Geç mi çimlenir? havanın daha ısınmasını mı bekliyor bilmiyorum.

Eklenen Resimler

selis beğendi.
gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 12:34   #1336
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Dış ortamda kendi doğal koşullarında çimlenecek olduğu için biraz gecikebilir.

İç ortamda 1 haftada çimlenirdi, fide haline geldiğinde yine aynı yere dikebilirdiniz.
Ben hiç dış ortamda çimlendirmeyi denemedim adeniumları, belki de daha güçlü bitkiler elde edeceksiniz.
Hazırladığınız alana çok yakışacaklar.

gultar beğendi.
Eski 14-05-2012, 17:33   #1337
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Sayın drhegeli'nin yolladığı adenium tohumlarının bir kısmını hafta sonu ektim. İki çeşit adeniumun her çeşidinden 3 tohumu hazırladığım toprak karışımına(torf, perlit, ponza taşı, kum, bahçe toprağı karışımı) ekerken, 3 tanesini ise nemli kağıt havlunun arasında çimlendirme denemesi yapacağım. (Dışarıda görünenler ise plumeria tohumları)

Name:  adenium01.jpg
Views: 2180
Size:  79.8 KB

Name:  adenium02.jpg
Views: 1533
Size:  48.5 KB

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 10:35   #1338
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Ben de sayın drhegeli'nin yollamış olduğu tohumları ektim. Çimlenmelerini bekliyorum merakla. Kapalı kutudalar. Her akşam havalandırıyorum. Bir haftayı geçti hareket yok. Sanırım balkonda yeterli ısı yok. En iyisi bu akşam içeriye alıyım.

dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 14:58   #1339
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Arkadaşlar, http://www.agaclar.net/forum/ucretsi...akas/26947.htm bölümünde, sayın drhegeli'nin dağıttığı ve bu dağıtımda bana da gönderdiği Adenium Obesum 'Red Shine' tohumlarından bir kısmını 25 Nisan'da ekmiştim. Üç tanesinin resimlerini sizinle paylaşmak istedim.

Name:  Adenium.JPG
Views: 1777
Size:  35.9 KB

Toprak harcı olarak, 2 ölçü torf ve 1 ölçü perlit kullanarak resimdeki 5 cm.lik saksılara dün itibarıyla aktardım. Ancak, burada yazılanları okuyunca toprak harcı içeriğinde yanlış yaptığımı anladım. Fide köklerinin daha fazla zedelenmemesi için, tekrar toprak değişimini şimdilik yapmayı düşünmüyorum. Kontrollü sulama ile toprak problemini azaltabileceğimi düşünüyorum.
Fideleri, Haziran sonlarında Antalya'daki bahçeme şaşırtmayı planlıyorum.
Yavrularla ilgili olarak değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Saygılar.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 15:12   #1340
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn Selcuk Boz

Güle güle büyütün.
Ancak sizin de belirttiğiniz gibi toprak harcı seçiminiz yanlış olmuş. Daha dogrusu tam da olmaması gerken olmuş sanırım
Koyduğunuz tüm malzemeler oldukça nem tutucu özellikte. Ben bu şekilde 2 sene önce tüm adeniumlarımı kaybettim
Şu anda toprak karışımımda %60 iri kum var %10 strafor (yani %70'i nem tutmuyor).
Sabah su verince 1 saatte kuruyor toprak.
Mevsim uygun, bence hemen değiştirebilirsiniz. Benim adeniumlar 4-5 gün kökleri açıkta kaldı, birşey olmadı.

Eski 17-05-2012, 15:14   #1341
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Selçuk Boz, adeniumlar çok hassas bitkiler değildir, toprak harcını değiştirebilirsiniz, torf ve perlit çok fazla gelebilir, suyu çok sevmeyen adeniumlarınızın kökünü çürütebilir.

Biraz bahçe toprağı, bulabilirseniz biraz da pirinç kabuğu ilave edin harcınıza, daha önce toprak harcı için pek çok tavsiye yazılmıştı bu başlıkta, onları incelerseniz daha doğru karar verirsiniz.

jineop beğendi.
Eski 18-05-2012, 21:27   #1342
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Sayın Drhegeli'nin gönderdiği tohumların bir kısmını Sapanca iklimi için erken olmasına rağmen 13 Mayıs'da ektim. Bakalım çimlenme kaç günde gerçekleşecek.

Name:  100_4021.jpg
Views: 1323
Size:  60.2 KB

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 06:43   #1343
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

İki kök adeniumum var ve zengarden'dan aldığım adenium toprağına geçirdim çok iyi geldi, mevsim itibariyle de büyüme dönemleri olduğundan çok güzel gelişiyorlar.

Yoksa ben de torf + perlit karışımına dikip fazla nemden çürütürdüm.

Eski 20-05-2012, 19:25   #1344
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın Selçuk Boz, adeniumlar çok hassas bitkiler değildir, toprak harcını değiştirebilirsiniz, torf ve perlit çok fazla gelebilir, suyu çok sevmeyen adeniumlarınızın kökünü çürütebilir.

Biraz bahçe toprağı, bulabilirseniz biraz da pirinç kabuğu ilave edin harcınıza, daha önce toprak harcı için pek çok tavsiye yazılmıştı bu başlıkta, onları incelerseniz daha doğru karar verirsiniz.
Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Suz-i Dilara'nın aldığı yere ben de aynı topraktan sipariş ettim. Elime geçer geçmez topraklarını değiştireceğim. İnşallah geç kalmaz.

Eski 20-05-2012, 20:09   #1345
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2012
Bende de bir kaç tane var beş altı aydır parmak kadar oldular ama hiç gelişmiyorlar.

vourla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 20:34   #1346

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
İzmir'de Adeniumun gelişmeye başlaması gerekiyor aslında.

Nasıl bir ortmamda gübrelemeye bşaladınız mı neler yaptınız?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 20:56   #1347
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Benim 2 adenium tohumum çimlendi 3. de yolda

dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 21:31   #1348
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selçuk Boz Mesajı Göster
Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Suz-i Dilara'nın aldığı yere ben de aynı topraktan sipariş ettim. Elime geçer geçmez topraklarını değiştireceğim. İnşallah geç kalmaz.
Yavruları bugün itibarı ile adenium toprağına geçirdim. Kökleri ve kendileri gayet sağlıklı durumdalardı. Gelişmeleri buradan sunmaya devam ederim.

Herkese kolay gelsin

Eski 24-05-2012, 10:28   #1349
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Ve ilk miniş başını güneşe uzattı

Name:  adenium.jpg
Views: 1306
Size:  73.0 KB

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 16:10   #1350
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Tayland Adenium Sera..

Arkadaslar merhaba, bu gun yakinimda ki bir serayi gezme sansi buldum bir kac fotografla paylasmak isterim

Saygilar

iSTE FOTOGRAFLAR

Uploaded with ImageShack.us

Saygilar

Garuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024