agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni3810Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-10-2012, 10:00   #1591
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kışın kaktüsler nasıl sulanıyorsa aynı uygulamayı yapmak yararlı oluyor. Hiç sulamamak yerine uzun aralıklarla azar azar sulama daha uygun. Kışın toprka tamamen kurusa da, ağaç uyuklamada olduğu için su ihtiyacı az.
Bir sene ısıtmalı sera yapmıştım ufak birşey. 17 derecede tutuyordum, onbeş gün arayla suluyordum.

mrduran ve Maviş beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 10:09   #1592
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Kaktüslerin kök yapısı ince kılcal cüssesine göre, kök cok az sulama ihtiyacı gövdeyle alakalı.
Adeniumların kök yapısı liptopsta oldugu gibi yumru bilindigi gibi liptoslara kışın damla su yok .
17 derece cok iyi bir sıcaklık daha düşük sıcaklıkta bitki uyku dönemine giriyor .
Yazın binbir zahmetle büyüttügümüz adeniumları kışın kaybetmek cok üzücü.

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 10:15   #1593
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi can17can Mesajı Göster
Arkadaşlar, Kırçıllı Böcek diğer adı Sütözü Böcekleri olan (Mealy Bugs) sorunum var.
Mealy bugs dedikleri bizim bildiğimiz pamuklu (unlu) bit. Ayırdetmek kolaydır, başetmek zordur. Aşağıdaki linkte resimli bir alkol uygulaması var :
Beautiful flower pictures to brighten your day on Webshots
(Viski yerine kolonya da kullanılabilir .)

Sütözü böceklerini bilmiyordum, ilk kez duydum. Sokucu-emici böceklerin genel adı gibi algıladım. Sitemizin E-Dergi bölümü Aralık 2007 sayısında Mine Hanım'ın ev yapımı ilaçlarını bulabilirsin: aralik07

Yeni çıkan yapraklarda kıvrılma ve şekil bozukluğu sorununu ben de yaşıyorum. Bazı adeniumlarımda tek tük yaprak bitlerine rastladım. Bazılarında hiç birşey bulamadım. Haşarattan başka bir neden olduğunu düşünüyorum. Mevsimsellik (İstanbul için) veya gübreleme yetersizliğinden şüpheleniyorum. Sen nasıl gübreliyorsun?

drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 10:57   #1594
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli Mesajı Göster
Mealy bugs dedikleri bizim bildiğimiz pamuklu (unlu) bit. Ayırdetmek kolaydır, başetmek zordur. Aşağıdaki linkte resimli bir alkol uygulaması var :
Beautiful flower pictures to brighten your day on Webshots
(Viski yerine kolonya da kullanılabilir .)

Sütözü böceklerini bilmiyordum, ilk kez duydum. Sokucu-emici böceklerin genel adı gibi algıladım. Sitemizin E-Dergi bölümü Aralık 2007 sayısında Mine Hanım'ın ev yapımı ilaçlarını bulabilirsin: aralik07

Yeni çıkan yapraklarda kıvrılma ve şekil bozukluğu sorununu ben de yaşıyorum. Bazı adeniumlarımda tek tük yaprak bitlerine rastladım. Bazılarında hiç birşey bulamadım. Haşarattan başka bir neden olduğunu düşünüyorum. Mevsimsellik (İstanbul için) veya gübreleme yetersizliğinden şüpheleniyorum. Sen nasıl gübreliyorsun?
Sn drhegeli

Bu fırçayla alkol uygulaması kırmızı örümcek ve diğer haşereler için de faydalı olur mu sizce?
Bendeki ne unlu bit ne de kırmızı örümcek! Bundan eminim. Ama bir ilaçlama sonrası hatta birkaç ilaçlama sonrası tam yok oldu derken yeniden hortluyor 1-2 hafta sonra. Bu da yapraklarda sarımsı beneklerin görülmesi ile kendini belli ediyor.
Şu ana kadar bit tarzı böcekler için olan ilaçlar kısmen fayda etti.

Tura beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 11:25   #1595
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Sayın drhegeli toprak altında yumru kök su depoluyorsa ve biz bitki susuz diye su verdigimizde aslında fazla su bitkiye zarar buda cürütmenin sebebi diye bilirmiyiz .
Süngerimsi yumru cok kolay cüme yapıyor farkına bile varmıyoruz susuz bırakmak daha iyi ( dogrumudur )
Saygılarımla .
Adeniumları dinlenme (uyku) dönemlerinde susuz bırakmak doğrudur. Püf noktası, bitkinin uyku dönemine girip girmediğine karar vermektir. Bunun için, yeni yaprak çıkarımının olup olmadığına, boy uzaması olup olmadığına bakmak gerekir. Gelişme yoksa su da yok...

tturt, Tura, iris41 ve 2 kişi beğendi.
Eski 23-10-2012, 13:01   #1596
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn drhegeli

Bu fırçayla alkol uygulaması kırmızı örümcek ve diğer haşereler için de faydalı olur mu sizce?
Bendeki ne unlu bit ne de kırmızı örümcek! Bundan eminim. Ama bir ilaçlama sonrası hatta birkaç ilaçlama sonrası tam yok oldu derken yeniden hortluyor 1-2 hafta sonra. Bu da yapraklarda sarımsı beneklerin görülmesi ile kendini belli ediyor.
Şu ana kadar bit tarzı böcekler için olan ilaçlar kısmen fayda etti.
Unlu bitleri başbelası yapan, etraflarını saran pamuksu, unlu, yapış yapış doku... Bir zırh gibi, kendilerini avcı böceklerden koruyor; aynı zamanda da püskürtme ile verilen ilaçların vücütlarına nufüz etmesini engelliyor. Alkol kullanılmasındaki amaç, alkolün hidrofilik (su çekici) özelliğinden yaralanıp zararlıyı kurutmak... Fırça kullanılmasının nedeni de zırhı aşıp böceğe ulaşabilmek... Bu yöntemin, başlangıç safhasında (zararlı sayısı az ve ebatları henüz küçük iken) faydalı olacağını düşünüyorum. Yoğun tutulumda alkol de nüfuz etmeyecektir.

Diğer sokucu-emici zaralılarda faydası olur mu? Bilemiyorum. Ancak daha kolay bir yol var: Tazyikli su ile yıkamak... Kırmızı örümcek (özellikle) ve yaprak bitlerinde çok işe yarar. Kısmen unlu bitte de faydalıdır. Yetişkinlerin ve yavruların çoğunu, yumartaların bir kısmını ortamdan uzaklaştırır. Kalan yumurtalardan çıkacak olanlar için 10-15 günde bir tekrarlamak gerekebilir.

Sizin sorununuza benzer bir sorun ben de yaşadım. Uzaktan bakınca sarı-kahverengi lekeler... Önce kırmızı örümcekten şüplendim. Yakından yaprak altlarına bakınca, hatta büyüteç ile bile bir zararlı göremedim. Ancak yaprak üstlerine bakınca, yaprak üst tabakasının zigzaglı bir yol şeklinde kazındığını gördüm. Fotoğraflarını ekliyorum. İlk fotoğraf, üstten çekim. İkincisi, güneşe doğru tutulmuş yaprağın alttan çekimi. Altan çekimde, yaprağın üst tabakasının kazıldığı (yenildiği), o bölgede yaprağın zar gibi kaldığı görülüyor.
Name:  Adenim Yaprak 2.jpg
Views: 1743
Size:  20.3 KB
Name:  Adenim Yaprak 1.JPG
Views: 1831
Size:  68.6 KB

Şüpheli adayım : trips. 1-2mm boyunda, genelde koyu renkli, kanatlı bir zararlı. Uçabiliyor olması, bir zararlı görememizi açıklıyor.
Benim durumumda, mekan değişikliği yeterli geldi (bitkileri Bodrum'dan İstanbul'a taşımak ). Yeni yapraklarda sorun görünmüyor. Taşınamayanlar için, Mine Hanım'ın kaçırıcı-uzaklaştırıcı formüllerinden biri işe yarar diye düşünüyorum.

tturt, Sakaki ve mrduran beğendi.

Düzenleyen drhegeli : 23-10-2012 saat 13:42
Eski 23-10-2012, 14:07   #1597
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Unlu bitleri başbelası yapan, etraflarını saran pamuksu, unlu, yapış yapış doku... Bir zırh gibi, kendilerini avcı böceklerden koruyor; aynı zamanda da püskürtme ile verilen ilaçların vücütlarına nufüz etmesini engelliyor. Alkol kullanılmasındaki amaç, alkolün hidrofilik (su çekici) özelliğinden yaralanıp zararlıyı kurutmak... Fırça kullanılmasının nedeni de zırhı aşıp böceğe ulaşabilmek... Bu yöntemin, başlangıç safhasında (zararlı sayısı az ve ebatları henüz küçük iken) faydalı olacağını düşünüyorum. Yoğun tutulumda alkol de nüfuz etmeyecektir.

Diğer sokucu-emici zaralılarda faydası olur mu? Bilemiyorum. Ancak daha kolay bir yol var: Tazyikli su ile yıkamak... Kırmızı örümcek (özellikle) ve yaprak bitlerinde çok işe yarar. Kısmen unlu bitte de faydalıdır. Yetişkinlerin ve yavruların çoğunu, yumartaların bir kısmını ortamdan uzaklaştırır. Kalan yumurtalardan çıkacak olanlar için 10-15 günde bir tekrarlamak gerekebilir.

Sizin sorununuza benzer bir sorun ben de yaşadım. Uzaktan bakınca sarı-kahverengi lekeler... Önce kırmızı örümcekten şüplendim. Yakından yaprak altlarına bakınca, hatta büyüteç ile bile bir zararlı göremedim. Ancak yaprak üstlerine bakınca, yaprak üst tabakasının zigzaglı bir yol şeklinde kazındığını gördüm. Fotoğraflarını ekliyorum. İlk fotoğraf, üstten çekim. İkincisi, güneşe doğru tutulmuş yaprağın alttan çekimi. Altan çekimde, yaprağın üst tabakasının kazıldığı (yenildiği), o bölgede yaprağın zar gibi kaldığı görülüyor.

Şüpheli adayım : trips. 1-2mm boyunda, genelde koyu renkli, kanatlı bir zararlı. Uçabiliyor olması, bir zararlı görememizi açıklıyor.
Benim durumumda, mekan değişikliği yeterli geldi (bitkileri Bodrum'dan İstanbul'a taşımak ). Yeni yapraklarda sorun görünmüyor. Taşınamayanlar için, Mine Hanım'ın kaçırıcı-uzaklaştırıcı formüllerinden biri işe yarar diye düşünüyorum.

Ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim sn drhegeli.
Bendeki yaprakların durumu da tıpkı buna benziyor. Kesinlikle aynı sorun.

Ancak, sizin anlattığınız şüphelere ve verilere ben birkaç şey daha ekleyeceğim izninizle:

1) Bu sorunun sebebi sizin şüphelendiğiniz böcek/kanatlı olabilir, zira ilaçlamadan sonra geçici bir süre sorun duruyor. Muhtemelen yapraklar zehirli hale geldiği için böcek ya ölüyor ya da bir süre yaklaşmıyor veya bir süre sonra yeni bir böcek dadanıyor.

2) Gözle gerçekten ben de birşey göremedim ama bir arkadaşımdan aldığım büyük ebatlı bir mercekle yaprakların altına baktığımda, neredeyse toplu iğne başının bile 10'da biri kadar büyüklükte, çok açık yeşil renkte ve yuvarlağımsı oluşumlar gördüm. (Göz yanılmasımıdır bilemiyorum ama) hareket ediyorlar gibime geldi. Zaten bir alttaki yaprağın üzerinde de sabahları kahverengimsi toz parçaları görüyorum. Sanki üstteki yaprağın altına gizlenen zararlının dışkı atığı gibi.

Eğer becerebilirsem mercek görüntüsünü fotoğraflamaya çalışırım.

3) Eğer bu sorunun sebebi bu bahsettiğiniz kanatlı ise o halde bu yaprakların altındaki minik, mikroskopik şeyler nedir bunu da anlamak zor. Kırmızı örümcek bile bir dereceye kadar gözle fark edilebiliyorken bunu fark etmesi daha da zor.

1-2 ay önceki ilaç uygulamalarımın ardından bitkide düzelme görünce, bitkiyi su ile ıslatılmış pamuk/sünger ile temizliyordum. Ancak 1-2 hafta sonra sorun tekrarlıyordu. Son uygulamadan sonra artık temizlememeye karar verdim. Bakalım ne olacak.

Size bir sorum daha olacak: Bu böceği/kanatlıyı adeniumlarınızın yakınında/üzerinde hiç gördüğünüz oldu mu? Ben bazen sabahları erken kalkıp kontrol ettiğimde bile bir böcek görememiştim.

Saygılarımla

tturt, Tura ve mrduran beğendi.
Eski 23-10-2012, 21:46   #1598
Ağaç Dostu

can17can's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Talking

Alıntı:
Sevgili can17can,
seni kocaman kutluyorum. Yazmamışsın ama bitkilerinin altı aylık olduğunu biliyorum. Tohumdan çiçeğe 6 ay... Hatalar, aksilikler yaşamış olsan da bazı şeyleri doğru yaptığın aşikar... Tebrikler... Bizimle paylaştığın için de çok teşekkürler.
Çok teşekkürler Sevgili drhegeli. Bu serüven sizin sayenizde başladı ve desteğinizle buralara kadar geldi. Herşey için çok teşekkürler.

Evet Şuan küçük bir kısmı 6aylık, diğer kısım ise 4-5 aylık.
İnanın aksilik hiç bitmiyor sulama sisteminde basınç sorunu devamlı bir yerleri patlatıyor.
Şimdi yağmurlar başladı cam seranın her yeri damlıyor, devamlı adeniumların yerini değiştiriyorum. Çok fazla damlama var bir an önce tamir etmemiz gerekiyor. Yoksa kışın büyük çoğunluğunu kaybedeceğiz. Hergün 1-2 kayıp veriyoz nerdeyse. Kök çürümesi devam ediyor. Yemyeşil ve çok sağlıklı durumdaki adeniumlarda bile. O yüzden henüz başarıya ulaşmış hissetmiyorum. Şu kışı sağa salim atlatırsak asıl başarı o zaman gelecek diye düşünüyorum

Alıntı:
]

Sütözü böceklerini bilmiyordum, ilk kez duydum.

Yeni çıkan yapraklarda kıvrılma ve şekil bozukluğu sorununu ben de yaşıyorum. Bazı adeniumlarımda tek tük yaprak bitlerine rastladım. Bazılarında hiç birşey bulamadım. Haşarattan başka bir neden olduğunu düşünüyorum. Mevsimsellik (İstanbul için) veya gübreleme yetersizliğinden şüpheleniyorum. Sen nasıl
gübreliyorsun?
Sütözü böcekleri - Milkweed Bugsmış onu Mealy Bugs ile karıştırmışım. Sütözü böcekleri hakkında Mark Dimmit Adenium kitabında sayfa 121 paragraf 2'de bahsediyor.

Çiçek verenlerin çoğunda 3-15 keçi-koyun gübresi kullanmış babam ama oranını bilmiyoruz zaten oran tutturmak çok zor. Gelen gübrenin zaten yarısı taş vs. oluyormuş. Ama çok az kullandığını söyledi. Sebepsiz yere çürümeler gübre neden olabilir diye düşünüyoruz, sadece bir tahmin tabi. Yeni yaptığımız karışımda gübre yok onlar daha 4-5 aylıklar.

Yaprak kıvrılma olayı yanlış anlamadıysam görünmez Mealy Bugs'lar neden oluyormuş. Hiper pigmentasyon lekeleride bunun kanıtıymış. Kaynak: Mealy Bugs başlığında

Birde Sevgili drhegeli, lütfen bir önceki sayfada paylaştığım hastalık fotoğraflarında en sondaki gövdedeki nasırlaşma benzeri olay için ne düşündüğünüzü paylaşırsanız sevinirim

Teşekkürler Sayın drhegeli

Sterilizasyon
Arkadaşlar Yahoo Group'dan Cherly sterilizasyon için ispirto önerdi, başka alternatif var mı? Aşağıya budamak istediğim Adeniumların fotoğraflarını ekleyeceğim. Sterilizasyon için uygun bir şey bulursam budayacağım.

2. ve 3. Fotoğraftadaki Adeniumların en üst kısmında garip bir pembelik var ve yaklaşık 1 aydır ordan hiç filiz vermiyor. Sanki bir böcek yemiş ve üstünü birşeyle kaplamış gibi. Orayı kesmeyi ya da alkol sürmeyi düşünüyorum.

Teşekkürler arkadaşlar...

Not: Sn. iris41 sizede cevap yazdım ama buraya sığmadı, birazdan ekleyeceğim. Saygılar.

Eklenen Resimler

iris41 ve mrduran beğendi.

Düzenleyen can17can : 24-10-2012 saat 06:38
can17can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 22:24   #1599
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Alıntı:

2. ve 3. Fotoğraftadaki Adeniumların en üst kısmında garip bir pembelik var ve yaklaşık 1 aydır ordan hiç filiz vermiyor. Sanki bir böcek yemiş ve üstünü birşeyle kaplamış gibi. Orayı kesmeyi ya da alkol sürmeyi düşünüyorum.
Benzeri birşey bendeki 3 adeniumda da var. Kırmızımsı mum gibi bir sıvı damlamış gibiydi... Birşey yapmadım şimdiye kadar, ama sürgün ucunu da kuruttu. Yaptığınızı / yapacaklarınızı paylaşırsanız sevinirim, malum bende hepi topu 9 tane var; deneme yanılma yapmak için az bir rakam

Sterilizasyon için sulandırılmış çamaşır suyu da kullanabilirsiniz.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2012, 07:34   #1600
Ağaç Dostu

can17can's Avatar

Evet Sayın İris, en büyükleri 6 aylık, gübreden kaynaklanıyo olabilir. Ayrıca Adeniumlar hava akımını çok seviyorlar ve haşerelerin azalmasını hatta hiç olmamasını istiyorsanız, hava akımının iyi olması gerekiyormuş. O nedenle bu tür haşereler genelde kapalı alanlarda, seralarda görülüyormuş. Baharda hepsini dışarı çıkarmayı planlıyorum. O zaman çoğu haşere probleminden kurtulacağımı düşünüyorum.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Benim iki kafadar sessiz abiyi oynuyorlar .Şimdilik göbek büyütmekle meşguller .
Sevgili can17can seni yürekten kutluyorum birde 6 aylıkmı bunlar bendekliler birbucuk yaşında hala cicek yok .

Sayın drhegeli toprak altında yumru kök su depoluyorsa ve biz bitki susuz diye su verdigimizde aslında fazla su bitkiye zarar buda cürütmenin sebebi diye bilirmiyiz .
Süngerimsi yumru cok kolay cüme yapıyor farkına bile varmıyoruz susuz bırakmak daha iyi ( dogrumudur )
Saygılarımla .
Sulama olayı gelince, bende babama aynı şeyi söylüyorum. Bunlar köklerinde besin depoluyor zaten, toprağı kurudu diye hemen sulamak gerekmiyor diye. Ama o gelişimleri durur diye hemen sulama taraftarı. Bence de kuruduktan sonra 2-3 gün beklenmeli çünkü kök çürümesine neden olan bakteriler nemli ortamı seviyorlar bu döngüyü kırmak içinde toprak biraz kuru tutmak gerekir diye düşünüyorum. Zaten adı üstünde çöl gülü, her toprak kuruduğunda yağmur yağmıyor. Ben sulamayıncada babam uykuya girerler bak görürsün diyo Ama bildiğim kadarıyla onun için 2 hafta susuz bırakmak gerekiyor. Gerçekten zor iş bu sulama işi Kısacası büyümesi yerine çürümemesini tercih ediyorum. Tabi ne kadar doğru şuan bilmiyorum.

Toprak dışında adenium üzerinde susuzluğun belirtileri neler acaba? Kök çürümesine neden oluyor mu? Kökte nasıl bir değişim oluyor? Babam bazen kökleri çürümüş Adeniumlar için bak bu susuzluktan çürümüş diyo ama bence sudan ( Susuzluktan çürümüş dediklerinin kökleri büzüşmüş oluyor.)

Bugünde ilginç adenium oluşumlarını sizinle paylaşmak istedim.
1. Kıvırcık adenium ( acaba az sulandığı içinmi böyle oldu bundan 2 3 tane var. )

2. Herhalde uykuya geçiyo ya da bir hastalık?

3. Küçük bonzai adayımız. ( Sizce 4-5 aylık bir adeniumun köklerinin böyle dışarda olmasının bir mahsuru var mı? ) Biraz fazla yukarı gömmüşüz, sularken açılmışlar ama benim hoşuma gitti kapatamadım, yine bir çoğu bu şekilde.

4. Üst tarafta renk ve şekil olarak farklı yaprak oluşumları. ( İçimden budamak geldi hoşuma gitmedi pek.) Ayrıca gövdesinde nasırlaşma var.

5. 4. ün yakınlaştırılmışı, yaprakların garip bir rengi var. Farklı bir türde olabilir.

Teşekkürler

Eklenen Resimler

Tura beğendi.
Eski 24-10-2012, 08:53   #1601
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Sevgili can antalyada olmaz ise nerede olacak bu adeniumlar
Bitkilerde şekil bozuklugu ve böcekten eserler var bir ziraatcıyla yakın temas kurdunuzmu .Güvenilir uzman birinden yardım alın derim.
Ben gecen yıl uyku dönemi görmedim ufakta olsa yaprak cıkardı o yüzden su konusuna degindim uyumayan bitkiyi susuz bırakmak ne derece dogru olur bilemiyorum .
Toprak altı yumru gelişip şiştikce cürüme riski o derece fazla .
İlk yıl bitki normal sonraki yıllarda bitki kayıpları yaşanıyor bende böyle oldu .

ilksenozturk beğendi.
iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2012, 08:55   #1602

memet's Avatar

Kıvırcık yapraklı bir varyete olabilir ben olsam onu ayırırdım.

iris41 beğendi.
Eski 24-10-2012, 10:17   #1603
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Ben sulamayıncada babam uykuya girerler bak görürsün diyo Ama bildiğim kadarıyla onun için 2 hafta susuz bırakmak gerekiyor. Gerçekten zor iş bu sulama işi Kısacası büyümesi yerine çürümemesini tercih ediyorum. Tabi ne kadar doğru şuan bilmiyorum.

Toprak dışında adenium üzerinde susuzluğun belirtileri neler acaba? Kök çürümesine neden oluyor mu? Kökte nasıl bir değişim oluyor? Babam bazen kökleri çürümüş Adeniumlar için bak bu susuzluktan çürümüş diyo ama bence sudan ( Susuzluktan çürümüş dediklerinin kökleri büzüşmüş oluyor.)
Sevgili Can,

Ben sn drhegeli'nin bana gönderdiği tohumlardan çimlendirdikten sonra karşı kapı komşum benim eşime "bu bitkiyi duyduğunu ve bir tane verirsek çok mutlu olacağını" söylemiş. Ben de (her ne kadar elimde bir kaç tane de olsa) kırmayıp ona bir tanesini vermiştim Mayıs ayı gibi (verdiğimde sadece 3-4 cm boyunda idi).

Komşum bitkiyi balkonda unutup Haziran başında yazlığa gitmişler.
Daha 2-3 hafta önce döndüler ve ilk iş tahmin edeceğiniz gibi kapımı çaldılar
Bitkiyi unuttuklarını ve ne yapmaları gerektiğini sordular. Bitkiyi bana getirmelerini söyledim. Getirdiklerinde bitki aynı boyda 3-4 yapraklı halde ve tamamen bej-kahverengi bir renkteydi Ama ölmemişti

Çok çok az miktarda, düşük dozajda ve sık aralıklarla gübre takviyeli hafif sulamalar yaptım ve kendini 1 haftada toparlayıp yeni yapraklar çıkarmaya başladı. 3 ay boyunca ölmemesi beni açıkçası çok şaşırttı.

Kaldı ki sizin dediğiniz gibi 1-2 haftada susuzluktan öleceğini artık hiç sanmıyorum

Eski 24-10-2012, 10:54   #1604
Ağaç Dostu

can17can's Avatar

Sayın elek, hiç merak etmeyin her türlü gelişmeyi er ya da geç burda paylaşacağım.

Sayın iris41,
ortalama sıcaklıklara baktım. Kışın 4 ay boyunca 10 derecenin altında dereceler.
İl ve İlçelerimize Ait İstatistiki Veriler- Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Malesef bir uzmandan yardım almadık, kendimiz araştırıp öğrenmeye çalışıyoruz. Güvenilir bir uzman bulmak zor. Ama tanıdığımız bir kişi var belki o yardımcı olabilir.

bu arada 2 yıl sonra gitmeleri gerçekten çok üzücü, acaba budama yapmışmıydınız? veya herhangi bir işlem?

Sayın memet, evet bir varyete olabilir, hem kıvırcık hemde kısa Farklı olanları bir yere toplayacağım

Sayın Sakaki, süper bi bilgi çok teşekkürler. Şimdi olay acaba bunlar güzellik uykusuna yattı mı yatmadı mı ?

Herkese şimdiden hayırlı bayramlar

Düzenleyen can17can : 24-10-2012 saat 11:30
Eski 24-10-2012, 10:58   #1605

memet's Avatar

Benim burada şimdi sıcaklık 18 derece ve dışarıda duran adeniumlar gelişmeye devam ediyor, gübre veriyorum. Uyuklama konusu için kasımın geçmesini bekleyin derim.

Eski 24-10-2012, 17:25   #1606
Ağaç Dostu

can17can's Avatar

Bugün kontrol ettim yeni filizler vermişler, uykuya girmediklerini düşünüyorum.
Gübre olarak ne veriyorsunuz. Bizde dışarı 6, 7 tane adenium koyduk 1 ay önce henüz bir sorun yok gibi gözüküyor.

Eski 24-10-2012, 18:12   #1607

memet's Avatar

Mevsim içinde verdiğim gübre içeriği değişik oluyor. Karışımdaki oranları değiştiriyorum. İlkbaharda azot yüksek bir ora,n sonra dengeli oran, sonbaharda yüksek potasyuma geçiyorum . NPK böyle. Sonra izelementler. Ayrıca deniz yosunu hümik asit gibi katlkı maddeleri.
Burada dikkat ettiğim, diğer ağaçlara verdiğimden daha az miktarda gübre veriyorum.

Eski 26-10-2012, 17:19   #1608
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Benim Adenium bonsai adaylarım..
Name:  IMG_7888.jpg
Views: 1291
Size:  37.0 KB

Name:  IMG_7889.jpg
Views: 1213
Size:  48.5 KB

Name:  IMG_7893.jpg
Views: 1193
Size:  49.8 KB

Name:  IMG_7890.jpg
Views: 1296
Size:  44.4 KB

Maviş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2012, 11:44   #1609
Yeni Üye

emine kaya's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
*** benim yardıma ihtiyacım var elimdeki adenium larım hiç gelişmiyor hatta ölüyorlar onları kaybetmek istemiyorum lütfen yardımcı olun resim koymaya çalışacağım becerebilirsem

Eklenen Resimler

emine kaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2012, 11:58   #1610

memet's Avatar

Susuzluktan kurumuş gibigörünüyorlar. Nasıl bir toprak akrışımı var? Nasıl sulama yapıyorsunuz?

Eski 31-10-2012, 22:20   #1611
Yeni Üye

emine kaya's Avatar

%70 kadar dere kumu geri kalanıda bahçe toprağı kaç günde bir veya nasıl sulamam gerekiyor bana suyu sevmez çok sulumu denildi

Eski 01-11-2012, 07:24   #1612

memet's Avatar

% bence çok yüksek oran. Suyu hiç tutmamıştır. Yaz içinde az sulama ile susuz kalmıştır.

sakdag beğendi.
Eski 01-11-2012, 09:21   #1613
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Viyollerden kurtarıp bir an önce saksıya geçirin adeniumlarınızı. Çok fazla susuz kalmışlar, umarım toparlanırlar.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2012, 09:35   #1614
Yeni Üye

emine kaya's Avatar

peki şu saatten sonra suyunu arttırsam düzelir mi yoksa artık kurtuluşu yok mu

Eski 01-11-2012, 09:36   #1615
Yeni Üye

emine kaya's Avatar

tamam bugün hemen saksıya geçireceğim inşallah kurtulurlur

Eski 01-11-2012, 09:39   #1616

memet's Avatar

Bir litre suya birtatlı kaşığı oranında oksijenli su karıştırıp bununla bir kere sulayın bir süre de toprak nemli kalsın belki işe yarar. Bu aralarda kış başlayacak su ihtiyacı azalacak dikaktli de olmak gerekir.

Eski 01-11-2012, 13:17   #1617
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Toprak doğru olmamış bahçe toprağı denen killi toprak asla sıkıntı çıkarmaması için kullanılmaz yoksa sulanınca çamur gibi olur zor kurur ve kuruduğunda taş gibi olur ve sıcak günlerde sulamanız da sorun yok hatta kışın bile yüksek 15 20 dereceyi geçen sıcaklıklarda muhafaza edliyor ise az miktar sulamanız doğru toprak karışımıyla bitkiye zarar vermez.

iris41 beğendi.
Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 10:27   #1618
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Buraya kadar tamam. Esas bundan sonrası benim için çok zor. Sırf bu bitkiler yüzünden en kısa zamanda toprak nem ölçer alacağım

Eklenen Resimler

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2012, 09:24   #1619
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Tohum takas etkinliğinden gelen 4 tohumdan ikisi çimlendi biri çürüdü biride şu an
göründüğü gibi hala çiçek açmadı.

Name:  2012-10-20 18.44.20.jpg
Views: 1473
Size:  67.5 KB

vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2012, 09:30   #1620
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Sayın selçu44 e teşekkür ederim Bunlarda tohumdan yetiştirdiklerim...

Name:  2012-10-20 18.45.49.jpg
Views: 1130
Size:  35.2 KB

vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024