agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2767Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2012, 01:21   #811
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ahmet BAYHAN Mesajı Göster
Merhaba Halil Bey,
(aslında içimden abi demek geliyor ancak daha tanışmadığımız için haddimi aşmış olmaktan çekindim)

Çok değerli engin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanma imkanı sağladığınız için şahsım adına teşekkür ederim. Benim (bir çok konuda olduğu gibi) öncelikle şu konuda yardımınıza ihtiyacım var;

Kayın pederimin bahçesinde yaklaşık 17 yıl önce dikilmiş ve hiç ama hiç budanmamış, aynı zamanda hiç ilaçlanmamış vişne ve erik ağaçları var. Bu ağaçlar hasbelkader meyve veriyorlar.Bu forum sayesinde ağaçların budanması ve bakımlarının yapılması gerekliliği gerçeği ile nihayet karşılaştım.

Budama konusunu epeyce inceledim,görsellere baktım. Ancak biraz kafam karıştı. Bu ağaçların fotoğraflarını çekip buraya yüklesem budanma şekillerini tarif eder misiniz?
Ayrıca bunca yıl bakımsız kalmış bu ağaçların akıbetleri ne olur, söküp yerine yeni fidanlar mı dikmeli konularında fikrinize ihtiyacım var.

Saygılarımla.
Sn. Ahmet bey,

ağaçlarınız oldukça yaşlı ve sert budama gerektiriyor. Budama iyi yapılmazsa ağaçlarınızı kaybedebilirsiniz.

Bunu için profesyonel yardım almalısınız.

Bu konuda uzman arkadaşımız Sn. Nuri Murved size yadım edecektir. Form ana sayfasında 'Peyzaj, Bahçe Düzenleme' bölümüne girip,'Bahçelerde Budama ve Budama Sonrası Bakım' sayfasına resimleri yükleyip detaylı bilgi almalısınız.

Kolaylıklar diliyorum.

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-03-2012, 11:09   #812
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2012
teşekkür ederim Halil bey, bahsettıgınız gibi yapacağım.

Ahmet BAYHAN Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-03-2012, 16:16   #813
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
...

7.5 gram etidot67 sıvı ölçerde 15 ml. gösteriyor.
10 gram etidot 67 sıvı ölçerde 50 ml. ye karşılık geliyor. Etidot67 toz şekerin tozu gibi bir şey....
(Mahallenin bakkalına _ ki terazi onda_ hadi bir daha ölçelim dersem beni kovar)...
Aha..
İlk defa benim Etidot-67 tariflerimden daha zihni sinir bir tarif geldi.. (Hanım da benim gülüşüme )

Size 20.000 gramlık torba göndermiştik. Siz de 10 gram 10 gram kullanıyorsunuz. Torununuza 10 dönüm bahçenin yanında kalan Etidot-67 yi de miras bırakacaksınız galiba.

Size kuyumcu terazisi gibi bir şey lazım. Ya da, yaklaşık olarak o torbanın hacmi ve ağırlığından faydalanarak bir yorum da yapabilirsiniz. İşinizi biraz kolaylaştırayım.. Sizdeki Etidot-67 nin dökme yoğunluğu yaklaşık 350 gram bölü litre (Tam değerine iş yerinde bakabilirim ancak.).

Saygı ve muhabbet ile, hoşça kalın.

mrduran beğendi.

Düzenleyen Yakup : 04-03-2012 saat 16:17 Neden: harf hatası
Yakup Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-03-2012, 09:07   #814
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Bu ubyi bulamacını ilk defa deniyorum.

10 dönüm 4 yaşına yakın zeytin fidanlarında, erik fidanında, şeftali fidanında, Trabzon hurmasındası fidanında, elma fidanında, kiraz fidanında, armut fidanında ve arbeguna İ18 bodur zeytin fidanında denedim.

Sonuçlarının ne olacağını bilmiyorum. Sadece tahmin ediyorum. Ama iyi bir şey olamasaydı ağaçlar bana söylerdi.

Eklenti 272087

Fidanların kök ve gövdelerine atıyorum. Fidanların diplerine toprağa atıyorum. Çünkü bir çok zararlı kış uykusunda ve buradan geliyor.

Eklenti 272088

bu yıl önce gülleci bulamacı son bir defa gülleci bulamacı+etidot67 kullandım.

Eklenti 272089

fidandı ama iyi zeytin verdi...

Eklenti 272090

en büyük korkum zeytin uc zararlısı olmadı... Zeytin kabuklu biti olmadı... Zeytin sineği olmadı... Zeytin meyve güvesi_ sapından çekirdeğe giren_ olmadı.

Eklenti 272091

Zeytin dal kanseri zaten hiç olmadı. Bu yılın soğuklarından da etkilenmedim. Zeytine soğuk vurursa baharda çatlayan kabuklarda dal kanseri yapar. Bu durumda bordo bulamacı kullanılması zorunludur. Çünkü başka seçeneği yok(tu)...

Tüm fidanlarıma bu karışımdan başka bir şey kullanmayacağım ve sonuçlarını paylaşacağım.

Hatta bu ubyi karışımını bir çok sebzelerimde kullanacağım...
Haydi hayırlısı...

Antalya gibi ılıman iklim olan yerlerde kiraz vs fidanlarda bordo bulamacını kullanmıyorlar bile çünkü yeterince etkin değil onun yerine göztaşı/göktaşı geçen haftalarda atıldı.

Bana göre ancak savaşlarda kimyasal bomba olarak kullanılacak bir madde.

Tüm ağaçlar (yağmurla topraklar) bu mavi bomba ile bir güzel sıvandı.

UBYİ karışımının etkili olmasını canı gönülden diliyorum.

mrduran beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-03-2012, 09:17   #815
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sıvı ölcer(ml) karşılığı katı ölçer karşılaştırması yaptım hasas terazide.

Elimde hep kullandığım 50 ml. ölçek var.

7.5 gram etidot67 sıvı ölçerde 15 ml. gösteriyor.
10 gram etidot 67 sıvı ölçerde 50 ml. ye karşılık geliyor. Etidot67 toz şekerin tozu gibi bir şey.

Kendim için kolaylık olsun diye bu şekilde düşündüm.

sırt tulumbasına 15 ml (yani 7,5 gr.) ye kadar etidot67 ...( bunda eminim)

eğer 20 lt su yapacaksam bir ölçek yani 50 ml. (10 gr.) geliyor. (içime kurt düşürdün)

100 kg. su için kaç ml. re gösterir bilemiyorum. 50 gr. olarak ölçmek gerekir herhalde...

(Mahallenin bakkalına _ ki terazi onda_ hadi bir daha ölçelim dersem beni kovar)
Çay kaşığı hesabı yapsak da bu işin içinden çıksak

Eski 05-03-2012, 10:20   #816
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Çay kaşığı hesabı yapsak da bu işin içinden çıksak
Denedim ama gram farkı fazla oluyor. Sıvı olsaydı çay kaşığı ölçüsü iyi olurdu.

Eski 05-03-2012, 10:26   #817
Ağaç Dostu

Alıntı:
Haydi hayırlısı...

Antalya gibi ılıman iklim olan yerlerde kiraz vs fidanlarda bordo bulamacını kullanmıyorlar bile çünkü yeterince etkin değil onun yerine göztaşı/göktaşı geçen haftalarda atıldı.

Bana göre ancak savaşlarda kimyasal bomba olarak kullanılacak bir madde.

Tüm ağaçlar (yağmurla topraklar) bu mavi bomba ile bir güzel sıvandı.

UBYİ karışımının etkili olmasını canı gönülden diliyorum.
Evet bordo bulamacını daha doğrusu göztaşını kışın ağacın, asmanın dalına gövdesine atıyorsun yazın meyvede buluyorsun. Bakır ağır metal olarak geri geliyor. AB den de geri dönüyor.

Ubyi karışımını _ gülleci bulamacı+etidot67+sirke_ her yerde uygulamaya çalışıyoruz. Yılların alışkanlıklarını bırakmak çok zor.

Eski 05-03-2012, 10:48   #818
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Mesajı Göster
Aha..
İlk defa benim Etidot-67 tariflerimden daha zihni sinir bir tarif geldi.. (Hanım da benim gülüşüme )

Size 20.000 gramlık torba göndermiştik. Siz de 10 gram 10 gram kullanıyorsunuz. Torununuza 10 dönüm bahçenin yanında kalan Etidot-67 yi de miras bırakacaksınız galiba.

Size kuyumcu terazisi gibi bir şey lazım. Ya da, yaklaşık olarak o torbanın hacmi ve ağırlığından faydalanarak bir yorum da yapabilirsiniz. İşinizi biraz kolaylaştırayım.. Sizdeki Etidot-67 nin dökme yoğunluğu yaklaşık 350 gram bölü litre (Tam değerine iş yerinde bakabilirim ancak.).

Saygı ve muhabbet ile, hoşça kalın.
Gülleci bulamacına etidot67 yi tadımlık koyuyoruz, yapraktan uygulamada...

Ama sulama suyuna, damlama sistemlerine de vereceğiz. Bir çuval var bende ama dememek için _ elleri alışsın diye_ dağıtıyorum, dostlara...

Ubyi karışımı ( gülleci bulamacı+etidot67+sirke) geniş alanlarda da kullanılmaya başlandı.

Dün, Güme Tepe de ubyi karışımı uygulandı...

Name:  gümetepegülleci (5).jpg
Views: 1510
Size:  45.1 KB

Müdüre hanımın biraderi budanmış ağaçlarda uyguladı.

Ayazkızı beğendi.
Eski 05-03-2012, 10:58   #819
Ağaç Dostu

UBYİ karışımının birden fazla yerde uygulanması çok iyi , deneme sonuçları farklı yerlerden teyit edilecek demek ki?

Kullanılan sirke ev yapımı yoksa piyasa sirkesi midir?

Eski 05-03-2012, 11:28   #820
Ağaç Dostu

Alıntı:
UBYİ karışımının birden fazla yerde uygulanması çok iyi , deneme sonuçları farklı yerlerden teyit edilecek demek ki?

Kullanılan sirke ev yapımı yoksa piyasa sirkesi midir?
Geçen yıl sadece gülleci bulamacını sebzelere tek kullandım. Bazen kaoline karıştırıp kullandım.

Bu yıl bu üçlüyü her sebzede kullanacağım. Dün asmalarda ve diğer meyve ağaçlarında da kullanmıştım.

Elimde ev yapımı sirke var ama Tariş in üzüm sirkesini kullanıyorum, şimdilik.

Eski 05-03-2012, 13:30   #821
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Alıntı:
Gülleci bulamacına etidot67 yi tadımlık koyuyoruz, yapraktan uygulamada...

Ama sulama suyuna, damlama sistemlerine de vereceğiz. Bir çuval var bende ama dememek için _ elleri alışsın diye_ dağıtıyorum, dostlara...
Ubyi karışımı ( gülleci bulamacı+etidot67+sirke) geniş alanlarda da kullanılmaya başlandı.

Dün, Güme Tepe de ubyi karışımı uygulandı...

Eklenti 272419

Müdüre hanımın biraderi budanmış ağaçlarda uyguladı.

İsteyenin yüzü kara , vermeyenin zenci olsun demişler,

Halil bey , Gülleci bulamacım hazırda bekliyor biliyorsunuz , sirkemizde var Allaha şükür .

Birde Daha dün % 1 lik (hatta dahada seyrek ) bordo bulamacı uygulaması yaptım. Ne kadar süre sonra Gülleci bulamacı + etidot67 + sirke uygulaması yapabilirim.

Etidot67 için teşekkürler

TaşevliBahçe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-03-2012, 14:26   #822
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rafet Uzunok Mesajı Göster
İsteyenin yüzü kara , vermeyenin zenci olsun demişler,

Halil bey , Gülleci bulamacım hazırda bekliyor biliyorsunuz , sirkemizde var Allaha şükür .

Birde Daha dün % 1 lik (hatta dahada seyrek ) bordo bulamacı uygulaması yaptım. Ne kadar süre sonra Gülleci bulamacı + etidot67 + sirke uygulaması yapabilirim.

Etidot67 için teşekkürler
Bi şey değil...

Şu önümüzdeki bir kaç gün yağış gösteriyor geçsin,

Zeytinli bahçeye, GümeTepe' ye ve sizin zeytinleri ubyi karışımından Kaptanın traktörünü alıp atacağız.

Kıdemli müdüre gerek yok, onun fidanlar küçük, iki sırt tulumbası yapar atar.

Kıdemsiz Müdür ise bordo bulamacı atmak zorunda, çünkü geçen yıl zeytin ağaçlarına soğuk vurdu ve ağaçlarının her yerinde dal kanseri sardı. Atmazsa ağaçlarını toparlamaz.

Dal kanseri yoksa bordo bulamacı yerine ubyi karışımı atılmalı ve bu kaplama ile dal kanseri hastalığına yakalanmayacağını düşünüyoruz.

Eski 05-03-2012, 15:30   #823
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:

Zeytinli bahçeye, GümeTepe' ye ve sizin zeytinleri ubyi karışımından Kaptanın traktörünü alıp atacağız.

Desenize yine cephaneyi zenginleştirecem . En son kaolin uygulamasında oldukça güzel resimler yakalamıştım. (Tehdit unsuru oluşturabilecek.)

Siz merak etmeyin kimseye göstermem. Ama Ağaçlar.net'te yayınlayabilirim.

saygılar...

Eski 05-03-2012, 20:41   #824
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Sayın Halil Önen; Bu akşam tohumların bir kısmını sirkeli suda bekleteceğim. Yarın da elediğimiz solucan gübreli torfu çayla karıştırıp tohumları ekeceğim. Kompost çukuru solucan dolu. Sanırım bu güzel bir haber.

Ağaçlar için bordo bulamacı yapacağız, çarşıdan göztaşı aldım. Eşimle sizi takip ediyoruz. Sonuca göre biz de uygularız. Bilgiler için teşekkür ederiz.

Sağlıcakla Kalın...

Uzaylı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-03-2012, 21:54   #825
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uzaylı Mesajı Göster
Sayın Halil Önen; Bu akşam tohumların bir kısmını sirkeli suda bekleteceğim. Yarın da elediğimiz solucan gübreli torfu çayla karıştırıp tohumları ekeceğim. Kompost çukuru solucan dolu. Sanırım bu güzel bir haber.

Ağaçlar için bordo bulamacı yapacağız, çarşıdan göztaşı aldım. Eşimle sizi takip ediyoruz. Sonuca göre biz de uygularız. Bilgiler için teşekkür ederiz.

Sağlıcakla Kalın...
Domates tohumlarını sirkeli suda bir gün bekletmek bakteriyel kök hastalığını önlediği gibi, tohumun çabuk çatlamasını sağlıyor.

Kompost cukuru bu yaz solucan gübresi ile dolacak gibi. Bu çok iyi bir düşünce...

Solucan gübresi+torf+çaypos (çay posası) benimde uygulamaya başladığım güzel bir karışım.

Çay posalarını açık havada toprak üzerinde bekletiyor ara sıra karıştırıyorum. Çok nemli kalırsa kurtlanabiliyor.

Name:  şaşırtma (3).jpg
Views: 1521
Size:  52.1 KB

Çayposun da bir nemi var korunmalı; avucuma aldığımda sıkıyorum bırakınca dağılıyor bu onun tavı oluyor.

Name:  şaşırtma (5).jpg
Views: 1387
Size:  48.3 KB

Aslında daha küçük saksılarda siyah cay atığına diğer bitkisel çay (poşet cay atığı) karıştırmak besin olarak zenginleştiriyor ve denemelerde daha başarı sağlıyor.

Bordo bulamacı bakteri hastalıkları yoksa atılmamalı ama koruma amacıyla sirkeli su atılabilir. Bir arkadaşım sirkeli suyu devamlı kullanıyordu, neden bordo atmıyorsun dediğimde o kadar param yok diyordu ama bakteri hastalığından da hiç şikayet etmiyordu. Galiba düzenli atılınca bakteri hastalığı olmuyor.

Ama bakteri hastalığı varsa ve ilerliyorsa düzelinceye kadar bordo bulamacı atılmalı.

Bir de şu karbonatlı suya taktım. Ondan da bir şeyler çıkacak gibi...

Ben tarlayı sürdürdüm öyle bıraktım. Dinleniyor. Bir şey ekmek ve dikmek için bir az toprağın ısınmasını bekliyorum. Toprak ısınmadığı için tohumda fide de öyle bekliyor. Büyümüyor. Ki soğuklarda büyük risk bu aralar...

Sanırım bu son yağmurdan sonra havalar ısınmaya başlar biz de yavaş yavaş başlarız.

...

Dünya son 30 yıldır baş döndürücü hızla ilerliyor, geçmiş 300 yılda olanlar bu 30 yıla sığdı gibi...

30-40 yıl önce 100 km hızla ilerleyen bir arabada değildi kalbimiz, midemiz çiğerlerimiz... Kara tren hızından çok fazla geçiyor gözlerimizden beynimize giden nesnelerin hareketleri.

Tüm organlarımız bu hıza alışık değil, yaşamı yavaşlatmak gerekiyor biraz. Artık emekliyiz işten yaşamdan değil ve bazen tembellik hakkımızı kullanmak gerekiyor; kahve molası keyfinde, sohbet tadında...

Sizde sağlıcakla kalın, Dünyalıya selamlar...

savagegarden beğendi.
Eski 08-03-2012, 00:13   #826
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
100 lt. suya UBYİ Bulamacı uygulaması...

1) 100 lt su
2) 50 gr. etidot67
3) 1 lt gülleci bulamacı
4) 1 lt. sirke(üzüm)

her biri ayarı ayrı konur, karıştırılır. Uygulanır.
Merhaba Halil Abi,
UBYİ Bulamacının hastalık görülmeden ön tedbir olarak kullanılmasında mahzur var mıdır? Sizin kadar tecrübeli olmadığımızdan ötürü dengeyi tutturamaz da fazla kullanırsak zararı olur mu? İlk uygulama ne zaman olmalı? Kasım ayında dikilmiş ceviz ağaçlarında kullanılmasının zararı var mıdır?

Gülleci bulamacında kullanılan kireç ;
Dolomit Tarım Kireci denilen kireç mi yoksa boya badana işlerinde kullanılan kireç midir?

Ayazkızı beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-03-2012, 00:56   #827
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Merhaba Halil Abi,
UBYİ Bulamacının hastalık görülmeden ön tedbir olarak kullanılmasında mahzur var mıdır? Sizin kadar tecrübeli olmadığımızdan ötürü dengeyi tutturamaz da fazla kullanırsak zararı olur mu? İlk uygulama ne zaman olmalı? Kasım ayında dikilmiş ceviz ağaçlarında kullanılmasının zararı var mıdır?

Gülleci bulamacında kullanılan kireç ;
Dolomit Tarım Kireci denilen kireç mi yoksa boya badana işlerinde kullanılan kireç midir?
Etidot67 hariç diğerlerinin fazla kullanımında sorun yok, fazla kullanılabilir.

İlk uygulama kasım ayı başı çok uygun. Ceviz,asma,zeytin ve diğer meyve ağaçlarında kullanmaya başladık.

Kireç bildiğin boya badana da kullanılan kireç. Sönmemiş olursa iyi olur.

Meyvelerde çiçek dönemi hariç _kullanılmamalı_ her dönemde kullanılabilir. Her yıl kullanılırsa _ yaptığı kaplamadan dolayı_ hastalıklara karşı koruyucu görev yapıyor.

Eski 08-03-2012, 01:05   #828
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Etidot67 hariç diğerlerinin fazla kullanımında sorun yok, fazla kullanılabilir.

İlk uygulama kasım ayı başı çok uygun. Ceviz,asma,zeytin ve diğer meyve ağaçlarında kullanmaya başladık.

Kireç bildiğin boya badana da kullanılan kireç. Sönmemiş olursa iyi olur.

Meyvelerde çiçek dönemi hariç _kullanılmamalı_ her dönemde kullanılabilir. Her yıl kullanılırsa _ yaptığı kaplamadan dolayı_ hastalıklara karşı koruyucu görev yapıyor.
Hayatımda ilk defa bu işleri yapacağım için biraz tereddüt ve korku var açıkçası. Bu yüzden Etidot67 kullanımına dikkat edeyim. Ya çözeltiyi çok sık kullanmamalıyım ya da Etidot67 nin miktarını düşük tutmalıyım. Sizin tarifinize göre ilk uygulamayı kaçırdım. Benim ilk uygulamam haftaya olacak. İnşallah çok fazla şey kaçırmış olmam bundan sonra işleri belli bir düzene koyacağımı farzedersek. Teşekkürler Halil Abi.

bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-03-2012, 14:22   #829
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2012
Halil Bey selamlar. Ben Ayhan Kaptanın Kaptan arkadaşı Cemil.Bursa Orhangazide 300 ağaçlık zeytinliğim var. Bu yıl, bende doğal üretime başlamak istıyorum. Uzakbahçeler'den çok etkilendim ve üye oldum.

Bende burdan öğrendiklerimi kendim uygulamaya çalışacağım. Sizin çalışmalarınızı ilgiyle izliyorum.

havuzlubahçe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-03-2012, 18:08   #830
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Tam gülleci bulamacına alıştık, öğrendik derken bir de başımıza,ETİDOT-67 çıkardınız bunu nerden temin edeceğiz.Siteyi uzun süredir sağlıklı biçimde takip edemiyordum(yoğun sergi programlarından ancak bahçeme dönebildim)bu nedenle önceki mesajları biraz karıştıdım,yanlış yorumlamadıysam bu maddeyi Yakup Bey den temin edeceğiz gibi gözüküyor!!!Bir de sizden teyit alayım
Bu karışımı enkısa zamanda yapmayı istiyorum,meyve ağaçlarında iyi sonuç alınıyormuş da sebzelere uygulanıyor mu?
Not:sanatsal yorumlamalarınız harika

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-03-2012, 20:40   #831
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi havuzlubahçe Mesajı Göster
Halil Bey selamlar. Ben Ayhan Kaptanın Kaptan arkadaşı Cemil.Bursa Orhangazide 300 ağaçlık zeytinliğim var. Bu yıl, bende doğal üretime başlamak istıyorum. Uzakbahçeler'den çok etkilendim ve üye oldum.

Bende burdan öğrendiklerimi kendim uygulamaya çalışacağım. Sizin çalışmalarınızı ilgiyle izliyorum.
Hoş geldiniz Cemil Kaptan,

zeytin yetiştiriciliğinde doğal yöntemlerle mücadelede sizin öğrenci_ Zeytinlibahçe_ çok deneyim sahibi oldu. Aslında hep beraber yeni şeyler öğreniyor uyguluyoruz. Oldukça doğal ve ucuz yöntemlerde başarılı olmaya başladık. Sizi de aramızda görmekten memnun olduk.
Ubyi karışımı ile (gülleci+etidot67+ sirke) bir çok zararlıyla baş edecek gibi görünüyoruz.

Kolaylıklar diliyorum

Eski 08-03-2012, 20:51   #832
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Yılmaz Mesajı Göster
Tam gülleci bulamacına alıştık, öğrendik derken bir de başımıza,ETİDOT-67 çıkardınız bunu nerden temin edeceğiz.Siteyi uzun süredir sağlıklı biçimde takip edemiyordum(yoğun sergi programlarından ancak bahçeme dönebildim)bu nedenle önceki mesajları biraz karıştıdım,yanlış yorumlamadıysam bu maddeyi Yakup Bey den temin edeceğiz gibi gözüküyor!!!Bir de sizden teyit alayım
Bu karışımı enkısa zamanda yapmayı istiyorum,meyve ağaçlarında iyi sonuç alınıyormuş da sebzelere uygulanıyor mu?
Not:sanatsal yorumlamalarınız harika
Teşekkürler

Aslında Etidot67 yi başımıza Yakup bey çıkardı. Biz zeytin boru seviyor dedikce; madem öyle bor içerikli ürünler kullanacağınıza %67 bor kullanın hem gübre hem mantar hastalıklarına iyi geliyor dedi.

Etidot67 yi _toz şekerin tozu gibi birşey_ suya karıştırp tek başına atlıyor ama suda eriyip gidiyor ve ilaç atmış gibi gelmiyor insana. Yani sizin resimleriniz kadar soyut görünüyordu...

Gülleci ile karıştırınca ilaç atmış gibi _ daha gerçekci_ görünüyor.

Name:  IMAG0022 [640x480].JPG
Views: 1025
Size:  42.6 KB

Düzenleyen Halil Önen : 08-03-2012 saat 20:57 Neden: güllecinin etidotlu su içindeki hareketinde de bir 'cariye' aranabilir:)
Eski 09-03-2012, 01:11   #833
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi havuzlubahçe Mesajı Göster

Aha gemisi karaya vuran biri daha. Üstelik 300 ağacı ile.

Hoş geldiniz sayın Havuzlubahçe.

Ocak piri Hasan abi' mizden onay aldınız ki karaya çıktınız. Sonrası çetrefilli işte, rehber de 1-3 değil ki. Artık karada kaptanlık duyularınızla seçersiniz. Benim gibi kör topal birini kılavuz seçmeyin sakın derim. Ayhan beyin bastığı yerlere basarak ilerlemenizi öneririm.

Hoş görünüze inancımla merhaba efendim, sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-03-2012, 09:37   #834
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Sn.mrduran,

Sabah sabah gülmekten koptum , siz beni güldürdünüz Allah'da sizi güldürsün.

Alıntı:
Artık karada kaptanlık duyularınızla seçersiniz. Benim gibi kör topal birini kılavuz seçmeyin sakın derim. Ayhan beyin bastığı yerlere basarak ilerlemenizi öneririm.
Aynı fikirdeyim .

saygılar..

mrduran beğendi.
Eski 09-03-2012, 10:26   #835
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Yılmaz Mesajı Göster
Tam gülleci bulamacına alıştık, öğrendik derken bir de başımıza,ETİDOT-67 çıkardınız bunu nerden temin edeceğiz....
Sn. Müjgan YILMAZ,
Eğer İstanbuldan temin etmek isterseniz, 0 212 527 09 09 dan satışı bağlamalarını rica edin. Ben satışta çalışıyorken Ayla Hanım ilgileniyordu ama şimdi kim bilemeyeceğim.
Ya da Bandırmadan almak isterseniz, 0 266 721 31 00 den 3308 veya 3312 yi arayınız. Arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Kolay gelsin

(16.03.2012: Sn. Müjgan Hanım aramış, Ayla Hanım satışta devam ediyormuş.)

Düzenleyen Yakup : 16-03-2012 saat 12:13 Neden: İst. telefonu düzeltildi, ekleme yapıldı.
Yakup Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-03-2012, 21:04   #836
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2012
tki hümas

halil bey
gülleci bulamacı+etidot67 ye tki hümas da ekleyebilir miyiz. eklersek nasıl olur

Ayazkızı beğendi.
tarsuslu-82 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-03-2012, 22:02   #837
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarsuslu-82 Mesajı Göster
halil bey
gülleci bulamacı+etidot67 ye tki hümas da ekleyebilir miyiz. eklersek nasıl olur
Hümas ya da hümik asit yapraklara atılabilir bir şey değil, bence. Oran kaçırılırsa sonuçları iyi olmayabilir.

Belki bir çorba kaşığı kadar 2,5 lt lik şişeye konulup yapraktan atılabilir ama ben bir az fazlasını fidelerde denedim taze yaprakları yakmıştı.

Bu şekli ile topraktan sulama ile verilebilir. İyi olur.

Gülleci bulamacı+etido67+yosun gübresi yapraktan atılabilir. Topraktan verilebilir. Bu üçlü de güzel duruyor.

Geçen yıl bir az kullandım korkarak ama, tam şudur diyemiyorum.

Ayazkızı beğendi.
Eski 12-03-2012, 23:24   #838
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:

Hoş geldiniz sayın Havuzlubahçe.

Ocak piri Hasan abi' mizden onay aldınız ki karaya çıktınız. Sonrası çetrefilli işte, rehber de 1-3 değil ki. Artık karada kaptanlık duyularınızla seçersiniz. Benim gibi kör topal birini kılavuz seçmeyin sakın derim. Ayhan beyin bastığı yerlere basarak ilerlemenizi öneririm.

Hoş görünüze inancımla merhaba efendim, sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.
sayın mrduran
malum bizim yer gemi söküm bölgesi.Ne gemiler geldi geçti ve ne kaptanlar.Hepsine iyi niyetle vize verdik.Biz isteriz ki hayırlı seyirler olsun onlara.Karaya vurmasınlar.Hele donanma gibi ağaçlarla.yazık oluyor.kimi diker kimi söker (kuruyanlar da var tabi ben de de var)Ocak'ımız herkese el verir hayır dua ederiz.Ama dediğin gibi rehber 1 değil 3 değil.biz ne yapalım.doğruları söyler gerisine karışmayız.selamlar,saygılar.(yine beklerim)kıdemli müdür(yenisi keyf bahçesi)

mrduran beğendi.
Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-03-2012, 10:28   #839
Ağaçsever

mitat10's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2011
Halil bey merhaba ben ceviz ağaçlarımda gülleci + etidot67 kullanmak istiyorum.
600 lt tarala 6 lt gülleçi + 3 kg etidot67 oranı doğrumudur?
Mart ayı sonunda gözler kabarmaya başladığında atmayı düşünüyorum uygunmudur acaba
Abi birde bu gülleçiyi yaparken bir hata yaptım herhalde 10lt sudan 3,5lt sıvı kaldı.
3kg toz kükürt+ 1,5 kg sönmemiş kireç 10 lt suyla kaynayana kadar devamlı karıştırdım.1saat 45 dakikada kaynadı.10 dakika daha kaynattıktan sonra ateşten indirip soğumaya bıraktım.geriye 3,5 lt sıvı kaldı,gerisi tortu.

mitat10 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-03-2012, 11:12   #840
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mitat10 Mesajı Göster
Halil bey merhaba ben ceviz ağaçlarımda gülleci + etidot67 kullanmak istiyorum.
600 lt tarala 6 lt gülleçi + 3 kg etidot67 oranı doğrumudur?
Mart ayı sonunda gözler kabarmaya başladığında atmayı düşünüyorum uygunmudur acaba
Abi birde bu gülleçiyi yaparken bir hata yaptım herhalde 10lt sudan 3,5lt sıvı kaldı.
3kg toz kükürt+ 1,5 kg sönmemiş kireç 10 lt suyla kaynayana kadar devamlı karıştırdım.1saat 45 dakikada kaynadı.10 dakika daha kaynattıktan sonra ateşten indirip soğumaya bıraktım.geriye 3,5 lt sıvı kaldı,gerisi tortu.
Cevizde _ birkaç ağacım var_ bende kullanıyorum.

600 lt. tarala 6 lt. gülleci ve 300 gr. kullanlmalı. Etidot67 bine 5 oranında yani 1000 lt. ( 1 ton) suya 500 gr. (yarım kg.) kullanılıyor.

Mart ayı gözler kabarmadan, kabardığında da _ ama uyanmadan_ kullanılması daha iyi.

10 lt. sudan 7-8 lt. gülleci elde edilebilir. Ateş güçlü gelmiş ve buharlaşma fazla olmuş. Ateş güçlü ise 45 dakikada da olur.

Karışım kaynadığında ve kükürt kaybolup eridiğinde gülleci bulamacı olmuş demektir. Bu ateşin ısısına bağlı, 45 dakikada da olur 1 saat 45 dakikada da...

Yaptınız hatalı bir şey değil sadece güçlü ateşte fazla bekletmişsiniz.

Güllecinin bulamacının tortusunu bir az sulandırıp ceviz ağaçların gövdesine badana gibi _ya da bir fırca ile_ sürerseniz ağaç kabuklu kurdu olamaz. Zaten sadece kireç sürülüyordu, bu tortu daha etkili... Her ağacın gövdesine sürülebilir.

Gülleci tortusu sulandırılıp sulama suyu gibi tüm bitki ve ağaçlara verilebilir. Oranı kendiniz ayarlayabilirsiniz. 1 kg gülleci tortusunu isterseniz 100 lt suya isterseniz 1 ton suya koyabiliyorsunuz hiç bir zararı olmuyor.

Bu toprağa kükürt kireç verme gibi düşünülmeli. Fazla kullanımında toprak tahliline gözlenmeli. Nematotları baskıladığı azalttığı biliniyor.

Kolay gelsin Mihat bey...

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024