agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni463Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2010, 11:17   #811
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Teşekkürler.

Toprağa gömersem veya siyah torbalara doldurursam oksijensiz ortam yaratmış oluyorum. Zaten bukaşi kovalarında da hava almayan ortam yaratmaya çalışıyorduk. Yalnız önceki mesajlarda kompostun üzeri örtüldükten sonra hava kanalları sağlamak gerek diye okuduğumu hatırlıyorum. Bunun sebebi nedir?

Bukaşi kovam hala gelmediği için evde poşet içinde 1/10 oranında seyreltilmiş EMA ile ev atıklarını spreyleyerek küçük bir kompost denemesine giriştim ama malesef başarılı olamadım. Koku sebebiyle birkaç gün sonra çöpe atmak zorunda kaldım. Bir yerde hata yaptım ama nerde bilmiyorum

Toprağa gömmek konusunda sizden onay aldığıma göre bir de onu deneyeyim...
Sn Verdoque,

Yığın yapıp üzerini örttüğümüzde hiçbir zaman tam anerobik koşulları sağlayamıyoruz. O yüzden ısınma kaçınılmazdır. Isınma sonucu, komposttan çıkan su buharı naylon üzerinde yoğuşarak suya dönüşüyor ve bu su ise, naylon örtünün kıvrımları boyunca akarak lokal olarak özellikle kompostun üst kısımlarında bazı yerlerde nem miktarının kompost için gerekli miktarın üzerine çıkmasına neden oluyor. Nem miktarı fazla olunca, yeşil küfler ortaya çıkıyor. O yüzden bu yöntemle kompost yapacaklara, örtünün kenarlarından (4 tarafından hafif aralık bırakılsa yeterlidir) aralık bırakmalarını tavsiye ediyoruz.
Su buharları çıkınca, bu aralıklardan yığını terkedip gidebilmeli.

Sizin EMA ile evde yaptığınız denemenizin başarılı olmamasının nedeni de muhtemelen aynıdır. Ben evlerde mutfak atıklarıyla yapılacak kompostlarda EMA yerine Bukaşi kullanılmasını ya da EMA kullanılmak isteniyorsa, mutfak çöplerini buğday kepeği gibi bir malzemeyle karıştırarak neminin azaltılmasını tavsiye ederim. Çünkü mutfak çöplerinin nem oranı genellikle yüksek! Bu yüzdeni bizler Bukaşi kovasında EM aşılamak için Bukaşi kullanıyoruz. Mutfak çöplerine EMA spreylerseniz nem oranı gerekenden fazla artabilir.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 11:21   #812
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Keneler hakkında birkaç bilgi daha!

Kenenin yumurtlamak için kan emmesi gerekiyor. Yumurtadan çıkan larvaların gelişip nimf aşamasına geçmesi için yine kan emmesi gerekiyor. Ve ayrıca, nimflerin de erişkin kene olabilmeleri için yine kan emmeleri gerekiyor. Kısacası, kenelerin yaşam döngülerinin devam edebilmesi için yaşamlarında 3 defa kan emmeleri gerekmekte. Bu üç kan emme işleminden bir tanesini bile sekteye uğrattığınızda kenenin yaşam döngüsünü kırabilirsiniz. Çünkü hepsi seri olarak birbirine bağlı olaylar! (bir başka deyişle, biri gerçekleşmeden diğerinin gerçekleşmesi mümkün değil!)

Araştırmalar, kenelerin kan emme gereksinimini %99 hayvanlardan sağladığını gösteriyor. (%1 insanlardan). Öyleyse, kenelerin yaşam döngüsünü kırmak gerçekten çok zor değil. Tek yapılması gereken şey, hayvanlar üzerindeki keneleri azaltmak! EM5'in en iyi yaptığı şey de bu zaten! Kısaca bir matematik hesabı yaparsak:

EM5 en az %90 keneleri azaltıyor. (Oyleyse, matematiksel olarak geriye %10 kalıyor)

Keneler %99 hayvanlar üzerinden kan emiyor. (Geriye %1 kalıyor)

Oyleyse, sadece ahırlarda ve hayvanların üzerine EM5 spreyleyerek sadece bir kenenin bir defa kan emme olasılığını 0,10 X 0,01 = 0,001 değerine indirmiş oluruz ki bu da bir kene bir defa kan emme olasılığını binde bire indirmek veya bir defa kan emmesini binde 999 ya da %99,9 önlemek demektir. Tek başına bu bile kenelerin sorun olmasını ortadan kaldıracak yeterli bir rakamdır.

(Her ne kadar EM5'in larva ve nimfler üzerine etkisi hakkında bir araştırma olmasa da, hayvanlar üzerindeki erişkin keneleri azalttığına göre onların da sayısını azaltması beklenebilir). Bu durumda ise, olasılık hesabımız aşağıdaki gibi devam eder:

Yukardaki bir defa kan emme olasılığı, neslin devamı için düşünecek olursak (neslin devamı kenenin 3 defa kan emmesi gerekmektedir), neslin devamı için olasılık:
0,001 X 0,001 X 0,001 = 0,000000001 olmalıdır

Bu hesaplamanın bir diğer anlamı, sadece ahırdaki hayvanlarımız üzerinde EM5 kullanıdğımızda, her doğan bir milyar keneden yalnızca bir tanesinin nesli devam ettirebileceğidir. Bu da popülasyonun sınırlandırılması için oldukça yeterli bir rakamdır.

Kısaca ifade etmek gerekirse, hayvanlar üzerinde kene miktarını %90 azaltarak bir kene neslinin devam etme olasılığını milyarda bire indirebiliriz. Matematiksel olarak her şey ortada! Kimyasal ilaçlarla öldürmek, devekuşu gibi başınızı kuma gömmek demektir! Çünkü bir taraftan hayvanlar üzerinde sürekli ve artan miktarlarda ürerken, bir taraftan öldürerek hiçbir yere varılmayacağı açıktır! Halbuki kene ile mücadelenin hayvanlar üzerinde yapılmasının başarı için mutlaka şart olduğu yukardaki matematiksel çözümlemeden kolayca anlaşılabilir.

Düzenleyen Dogasever : 13-04-2010 saat 12:11 Neden: duzeltme
Eski 13-04-2010, 17:30   #813
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Kenenin kaynağını kurutmak!

Her sene evlerin, kırların, ikamet alanlarının ilaçlanmasına milyonlarca dolarlık ilaç satıldığı için ilaç firmaları size yukardakileri anlatmayacaklardır! Yoksa "kenenin" kaynağı kurur!

Eski 13-04-2010, 21:02   #814
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Kene ile mücadele konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Bugün akşam bana 2 büyük mavi çöp torbası çim kırpıntısı ayrıldığını öğrendim. Çim torbalarını, evdeki dinlenmiş suyu, EMA, ölçü kabı ve sprey aletini alıp bahçeye gittim. 80x120cm lik 20cm derinliğinde çukur açtım. En alta 1/10 oranında seyrelttiğim EMA'yı spreyledim. Üstüne bir katman çim, tekrar EMA, şu anda elimde hiç gübre olmadığı için üstüne bahçe toprağı serptim. Tekrar EMA, çim, EMA, toprak şeklinde bütün çimi çukura katman katman yaydım. Yaklaşık 3.5 litre seyreltilmiş EMA kullandım. Çimleri ara ara ezip sıkıştırdım. En üste de kalın bir toprak tabakası kapatıp sıkıştırdım. Yağmurdan etkilenmesin diye üstüne siyah çöp torbasını açıp kapattım, üstüne taş dizdim. Sonucu sabırsızlıkla bekliyorum.

Ha bir de bütün bunları bahçe komşularımın şaşkın bakışları altında yapmak durumunda kaldım

Ergde beğendi.
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 23:58   #815
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Verdoque

Hayvan gubresiyle cimleri karistiracaginizi saniyordum. Sadece cim olmus! Biliyorsunuz organik madde cesitleri ne kadar cok ve dengeli (yesil ve kahverengi dengesi) olursa kompost da o kadar iyi olur. Bakalim sizin ki nasil olacak... Kolay gelsin.

Eski 14-04-2010, 06:55   #816
Ağaç Dostu

Ben de öyle sanıyordum ama çimi hemen verdiler beklerse kötü olacağından hemen harekete geçmek zorunda kaldım malesef. Daha sonra gübreyle karıştırıp biraz daha bekletirim artık...

Eski 15-04-2010, 21:39   #817
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Sayın Doğasever,

Yanmış keçi gübresini bir miktar leonardit ve az kükürt ile harmanlayarak sulandırılmış em aktif püskürtüp nemlendirdim. Hemen ardından bu karışımı fidan iz düşümlerine döktüm.
Kafama takılan nokta fidan iz düşümündeki em aktif karıştırılmış bu gübre toprak üstünde kuruduğu için em aktif içeriği mikro organizmaların hayatiyeti devam ediyor mu? Kuru ortamda canlılıklarını yitirdiler mi?

Ayrıca kükürt yakıcı olduğu için em aktif içeriği mikro organizmalara zarar vermiş olabilir mi?

Saygılar.

Düzenleyen bayindirmevki : 15-04-2010 saat 21:40 Neden: imla
bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 06:07   #818
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
verdoque arkadaşıma önerilerim.

Alıntı:
Teşekkürler.

Toprağa gömersem veya siyah torbalara doldurursam oksijensiz ortam yaratmış oluyorum. Zaten bukaşi kovalarında da hava almayan ortam yaratmaya çalışıyorduk. Yalnız önceki mesajlarda kompostun üzeri örtüldükten sonra hava kanalları sağlamak gerek diye okuduğumu hatırlıyorum. Bunun sebebi nedir?

Bukaşi kovam hala gelmediği için evde poşet içinde 1/10 oranında seyreltilmiş EMA ile ev atıklarını spreyleyerek küçük bir kompost denemesine giriştim ama malesef başarılı olamadım. Koku sebebiyle birkaç gün sonra çöpe atmak zorunda kaldım. Bir yerde hata yaptım ama nerde bilmiyorum

Toprağa gömmek konusunda sizden onay aldığıma göre bir de onu deneyeyim...
Arkadaşım verdoque Malç-kompost işlerin kolay gelsin dileklerimle, bu işlemleri toprakta açacağın çukurda yaparak en doğal ve de bütün toprak canlılarını işleme katarak süreci başlatman çok yerinde bir haraketle size yorumumu sunmak istiyorum.

Arkadaşım çim atıklarının yanında her türlü ahır gübrelerini, hatta mümkünse mutfak atıklarınıda ilave edersen malçın yüksek bir gübre özelliği kazanacaktır, ayni zamanda EM'i kullanmış olman topraklarının özellliğini iyi bir toprak şartlandırcıya çevirerek yetiştireceğin bitklerinin besin özellikleri çok yüksek doğallık la bitki yetiştirme ortamı elde etmiş oluyorsun.

Arkadaşım size çukurda kompost ve malç yapmanın iyi bir yanlarınıda açıklamak istiyorum, çukuru boşalttıktan yani malzemeni içinden adıktan sonra buraya bal kabağı ekmeni tavsiye edeceğim, çukur bu haliyle bal kabağı yetiştirme özelliği yüksek bir yetiştirme ortamına dönmektedir.

Bu işlemlerin sonuçlarını aldıktan sonra bahçenin her köşesinde çukurda malç ve kompost işlemini yaygılaştıracağını ummaktayım, bu konuda sizin daha ayrıntılı olarak ilgili başlıkta mesajlaşabiliriz, toprak çalışmalarında başarılar dilerim sevgiyle kalasın.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 10:43   #819
Ağaç Dostu

Teşekkürler Sn. epsody. Balkabağı önerinizi uygulayacağım. Zaten nereye eksem diye düşünüyordum.

Eski 16-04-2010, 12:35   #820
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki Mesajı Göster
Sayın Doğasever,

Yanmış keçi gübresini bir miktar leonardit ve az kükürt ile harmanlayarak sulandırılmış em aktif püskürtüp nemlendirdim. Hemen ardından bu karışımı fidan iz düşümlerine döktüm.
Kafama takılan nokta fidan iz düşümündeki em aktif karıştırılmış bu gübre toprak üstünde kuruduğu için em aktif içeriği mikro organizmaların hayatiyeti devam ediyor mu? Kuru ortamda canlılıklarını yitirdiler mi?

Ayrıca kükürt yakıcı olduğu için em aktif içeriği mikro organizmalara zarar vermiş olabilir mi?

Saygılar.
Sn Bayındırmevki
sorunuz için teşekkür ederim. Gözünüzle baktığınızda toprağı kuru zannedebilirsiniz, ancak yüzeyin 2 parmak altından itibaren, az da olsa mutlaka nem mevcuttur. Toprağın özellikle kil bileşeni çok ama çok önemlidir. Bu konuda belki de ilerde ayrı bir mesajla açıklama yapmak gerekecektir. Kil bileşenin de su 2 türlü tutulmaktadır. Birincisi, Tetrahedral-Oktahedral ya da Tetrahedral-Octahedral-Tetrahedral kil tabakalarının kendi içlerindeki nötr ya da elektrik yüklü alanlarda; ikincisi ise tabakaların arasındaki porlarda (boşluklarda) bulunan sudur. Siz gözünüzle kuru görseniz bile mutlaka toprağın az da olsa nemi vardır. Ayrıca, mikroorganizmalar da, yukarda belirttiğim tabakalar içindeki ya da arasındaki alanlara girmektedirler. O yüzden, merak etmenize gerek yok. EM mikroorganizmaları kolay kolay ölmezler. Sadece üremeleri yavaşlar ya da durabilir.

Kullandığınız kükürdün Em Mikroorganizmaları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır. Saygılar.

Eski 16-04-2010, 12:36   #821
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Epsody selamlar
Katkıların için teşekkürler. Balkabağını ben de hatırlayacağım.

Eski 16-04-2010, 21:27   #822
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
EM5 en az %90 keneleri azaltıyor. (Oyleyse, matematiksel olarak geriye %10 kalıyor)

Keneler %99 hayvanlar üzerinden kan emiyor. (Geriye %1 kalıyor)
Keneler konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Sn. Doğasever.

10 litreye bir çay bardağı av köpeklerimin yattığı, kalktığı ve tuvaletlerini yaptığı yerleri önce hafif ısladım sonra ema attım.

Hatta köpeklerin üzerine bile attım.
İri kepekten bukaşi yapmıştım ya köpekler bir yiyor ki akıllara zarar. Sanki köpek yemi vermişim gibi.( bağırsaklarına çok faydalı diye biliyorum yanılmıyorum demi?)

Bu arada yaptığım bukaşi topları 9. gününde beyaz küfler oluşmaya başladı.

Yapılışını evre evre resimliyorum. Anlatacağım. Hani sonucunu göreyim diyorum o zaman anlatacağım.

Ama hemen bukaşi topu yapmak isteyenler için kısaca anlatayım.

2 kova orman toprağı,
1 kova orman toprağının üstünde çürümüş küflenmiş yapraklar,
1 kova bukaşi (20 kg. iri kepek, fiatı 5 tl._un fabrikasında arkadaşım var bedava alcağım bir daha ya_ ile 1 lt emayı 10 lt suda seyretmiştim. Üzerine sırt tulumbası ile fıs fısladımıştım)
2kg ema yı da katarak camur sonrada top haline getirdim.

Topları bukaşi üzerinde yuvarladım.

Bu gün 10. günüde üzerlerine ema sipreyledim.

Son iki maddeyi kendi kafamdan yaptım.

(göreceksiniz gerçekten el bombası yaptım)
Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 21:57   #823
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkürler Sn. epsody. Balkabağı önerinizi uygulayacağım. Zaten nereye eksem diye düşünüyordum.
Sn. verdoque,

siz gelin onlara uymayın balkabağı yerine Diyarbakır karpuzu dikin.

Küçücük kökenden nasıl oluyor da kocaman karpuz oluyor diye hep merak etmiştim.

Önçe bir diz boyu çukur kazıyorsun.
İçine yarıya kadar gübre doduruyorsun ve üstüne az toprak atıyorsun, bekletiyorsun. Bir hafta, bir ay, bir kış gibi.

Sizin kompost çukuru hazır.

İçine karpuz tohumu dikiyorsun, tutanlardan en iyisini bırakıyorsun.

Burası önemli;
karpuz fidesi büyüdükce cukura toprak dolduruyorsun, büyüdükce dolduruyorsun...Yani karpuzun kökü yarım metre gibi toprak atında kök oluşturuyor.

O kadar büyük karpuzu bu kadar kök besler ançak.

Aklımı bir fıkra düşürdü bu balkabağı.

Adamın biri 'ben o kadar büyük balkabağı gördüm ki 40 kişi kollarını açmış bir araya getirmiş ama etrafını saramamış' demiş.

Bir diğeri 'ben bir kazan gördüm,bir kulpunu yaparken çekiçin sesini diğer kulpundaki adam duymuyormuş' demiş.

' O kadar büyük kazan olur mu? yalandır, inanam' demiş.

Adam' Peki senin o kabak nerede pişiyor sanıyorsun' demiş.

Saygılar

Elmali beğendi.
Eski 17-04-2010, 13:34   #824
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Halil Bey selamlar

Yorumlarınız ve katkılarınız için teşekkürler!

Bukaşi toplarınız iyi yolda.

Köpeğiniz için endişe edecek bir konu yok. Afiyetle Bukaşi yiyebilirler. Sağlıkları için son derece faydalı. Ben de aşağıda resmini koyduğum tavuklarıma veriyorum. Onlar da çok seviyorlar. Buğdaya bile bu kadar iştahla saldırmıyorlar. Ayrıca, kümeslerine de EMA spreyliyorum. Kümesin içi mis gibi kokuyor. Tavuklar bu sene 7 yaşındalar ve çok şükür yedi senedir hiç çarşıdan yumurta almıyoruz! Bazı uzmanlar tavuklar 1 seneden fazla yumurtlamaz kesmek lazım diyorlar ya gelsinler bizim tavukları görsünler. Bizim bahçeye 500 metre yakınına kadar kuş gribi geldi ama maşallahı var bize uğramadı. Tavuklar şimdiye kadar ne antibiyotik ne de hormon hiçbir terapi görmediler. Sadece konuşma terapisi uyguluyoruz. İkisi horoz ve çok centilmenler. Ne zaman ağız sulandıracak bir böcek bulsalar, hemen bayanları çağırıp onlara ikram ediyorlar!

Eklenen Resimler

Ergde ve ahmetf beğendi.

Düzenleyen Dogasever : 17-04-2010 saat 13:45 Neden: ekleme
Eski 17-04-2010, 16:59   #825
Ağaç Dostu

Çukurun bir tarafına kabak bir tarafına karpuz ekeyim o zaman

Eski 18-04-2010, 08:49   #826
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Dialektik yöntem ve EM

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
K
Bu arada yaptığım bukaşi topları 9. gününde beyaz küfler oluşmaya başladı.

Yapılışını evre evre resimliyorum. Anlatacağım. Hani sonucunu göreyim diyorum o zaman anlatacağım.

Ama hemen bukaşi topu yapmak isteyenler için kısaca anlatayım.

2 kova orman toprağı,
1 kova orman toprağının üstünde çürümüş küflenmiş yapraklar,
1 kova bukaşi (20 kg. iri kepek, fiatı 5 tl._un fabrikasında arkadaşım var bedava alcağım bir daha ya_ ile 1 lt emayı 10 lt suda seyretmiştim. Üzerine sırt tulumbası ile fıs fısladımıştım)
2kg ema yı da katarak camur sonrada top haline getirdim.

Topları bukaşi üzerinde yuvarladım.

Bu gün 10. günüde üzerlerine ema sipreyledim.

Son iki maddeyi kendi kafamdan yaptım.

(göreceksiniz gerçekten el bombası yaptım)
Saygılar
Emekçi Arkadaşım'ın bilimsel yöntem uygulamaları ile Em'in türkiye toprak faunasına bir sentez uluşturacağına inancım çok büyük.

Bukaşi toplarının kendi topraklarımıza uygun bir sentez oluşturacağıdan bu çalışmalara paralel olarak kendiminde kompost uygulamalarımda derin orman köşelerinden yaprak çürüntü tabakası ile toprak arasından almış olduğum organik mataryellerin daha önceden EM'le aktif ederek özel bir karışımı hazırlıyarak kompostumu bu organik içerikle şartlandımak ve EM'in etkinliğinin üzerinde bir oluşum sağlıyacağı kanaati gütmekteydim.

Bu kanaatimin detaylarınıda bu vesile ile açıklamak istiyorum, Em'in içeriğinde bulunan mikro organizmaları, derin ormanların florasında oluşmuş bu organik materyelleri beslenmesinde kullanarak güçlü ve bölge topraklarının yapısıyla uyumlu organik bir örtüşüm sağlıyarak, Em'i daha etkin ve daha güçlü yaparak, kompostumun içeriğinin mikrobiyal yapısının artacağı betki besin maddeleri ve enzim içeriğininde artmasını sağlamış oluyorum.

Arkadaşım Haill Önenin'de bilimsel diyalektik yöntem anlayışıyla bukaşi topları hazılamasından dolayı kendisini kutluyor, ve çalışmalarının bütün toprak sevdalılarınca izlenerek, örnek teşkil etmesinin büyük yararlar sağlıyacağını düşünmekteyim, kendisini topraklara karşı bu çalışmasına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 12:21   #827
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

EM Hayvancılık

Name:  keci.jpg
Views: 2059
Size:  53.7 KB

Çeviri: Şekil 5. İki ay süreyle ek olarak günde bir avuç Bukaşi yedirilen soldaki keçinin ağırlığı 27 kg artarken, EM verilmeyen diğer keçilerin ağırlığı 2 aylık süre içinde ortalama 12 kg artış göstermiştir. EM verilmeyen keçilerden biri sağ tarafta gösterilmektedir.

Kaynak: I. ZIMMERMANN ve R.T. KAMUKUENJANDJE, Overview of a variety of trials on agricultural applications of Effective Microorganisms (EM), Agricola. 2008
Department of Agriculture, Polytechnic of Namibia, Private Bag 13388, Windhoek, Namibia, izimmermann@polytechnic.edu.na

Link için tıklayınız.

Düzenleyen Dogasever : 18-04-2010 saat 12:48 Neden: Düzeltme
Eski 18-04-2010, 13:01   #828
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Eklenti 136772

Çeviri: Şekil 5. İki ay süreyle ek olarak günde bir avuç Bukaşi yedirilen soldaki keçinin ağırlığı 27 kg artarken, EM verilmeyen diğer keçilerin ağırlığı 2 aylık süre içinde ortalama 12 kg artış göstermiştir. EM verilmeyen keçilerden biri sağ tarafta gösterilmektedir. .
Sn.Doğasever,

Süt verimini ve kalitesini etkiliyor mu? İneklerde ve danalarda nasıl kullanılıyor.?

Eski 18-04-2010, 13:50   #829
Ağaç Dostu

su mercimeği

Hamsu havuzlara gelir. Bir yandan da arıtma tesislerine gider. Sirkilasyon vardır.

Ancak suyun yüzeyinde yosunlaşma en önemlisi su mercimeği oluşur.

Bu hipo ile önlenirdi. Şimdilerde su içine pompalar ile clor gazı verilir ve organizmalar öldürülür.

Su arıtma tesislerine gider ve arıtılarak içilecek hale getirilir.

Soru:

EMA su mercimeğini önler mi?

Örneğin 100 tonluk bir havuzda (ya da 125 000 ton) ne kadar EMA kullanılırsa önler.

Ya da kaç tane bukaşi topu, ne kadar sürede, 100 tonluk havuzu yosunlaşma ve su mercimeğinden önler.

Hamsu beton havuzlar içinde ve dipteki az miktarda tortu, hamsuyun tortusu.

Ya da EMA ile ilgili başka bir çözüm olabilir mi?

Saygılar

Eski 19-04-2010, 10:36   #830
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Su mercimeği

Alıntı:
Hamsu havuzlara gelir. Bir yandan da arıtma tesislerine gider. Sirkilasyon vardır.

Ancak suyun yüzeyinde yosunlaşma en önemlisi su mercimeği oluşur.

Bu hipo ile önlenirdi. Şimdilerde su içine pompalar ile clor gazı verilir ve organizmalar öldürülür.

Su arıtma tesislerine gider ve arıtılarak içilecek hale getirilir.

Soru:

EMA su mercimeğini önler mi?

Örneğin 100 tonluk bir havuzda (ya da 125 000 ton) ne kadar EMA kullanılırsa önler.

Ya da kaç tane bukaşi topu, ne kadar sürede, 100 tonluk havuzu yosunlaşma ve su mercimeğinden önler.

Hamsu beton havuzlar içinde ve dipteki az miktarda tortu, hamsuyun tortusu.

Ya da EMA ile ilgili başka bir çözüm olabilir mi?

Saygılar
Su mercimeği ya da yosun veya alg oluşmasının nedeni, suyun içindeki besin elementlerinin özellikle de Azot ve Fosfor'un artmasındandır. Özellikle barajın suyuna tarım yapılan arazilerden süzülen ve erimiş gübreden ötürü yüksek Azot ve Fosfor içeren sular karışmış olabilir. EM mikroorganizmaları, bu besin elementlerini kendi hücre ve DNA yapılarını oluşturmak için kullanmaktadırlar. O yüzden, EM suyun içindeki besin elementlerini azaltarak bunu önleyebilir.

Mutlaka önler demiyorum önleyebilir diyorum çünkü bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bunlar:

- Su barajdan havuza alındıktan sonra bekleme süresi. (Eğer hiç beklemiyorsa, ya da çok az bekliyorsa, mikroorganizmaların besinleri almaları için süre yeterli olmayabilir)

- Bu durumda, sadece Bukaşi topu yeterli değildir. EM ilavesi de yapılmalıdır. (Sıvı dozajlama)

- Genelde, havuza giren suyun binde veya onbinde biri oranında uygulama yapılır.

Eğer havuzların tam olarak hacmini ve su miktarını havuzda bekleme süresini verirseniz, daha net rakamlar verebilirim.

Yalnız bir konuyu belirtmeden geçemeyeceğim. Su mercimeği, kötü bir bitki değil ve besni değeri de oldukça yüksek. Bir çok yerde özel olarak su mercimeği çiftlikleri kurulup yetiştirilmeye çalışılıyor. Bunu yetişmesini önlemekten çok, yüzeyden toplayıp hayvan yemi olarak değerlendirmeyi düşünebilirler. Oldukça faydalı bir hayvan yemidir ve özellikle tavuklar bayılırlar!

Havuzlarda suyun kalış süresi önemli, o yüzden kesin rakam veremiyorum.

Eski 19-04-2010, 10:42   #831
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Besi Hayvancılığında EM Kullanımı

Besi Sığırı Üretiminde EM
Yem Katkısı Olarak

Besi ve bitirme yemlerine hayvan başına günde 30 gram oranında EM Bukaşi ilave edin.

Hijyen Spreyi Olarak

50 litre suda seyreltilmiş 1 litre EM aktif’i ilk ayda bir kez ve sonrasında her 15 günde 1 kez olmak üzere metrekareye 0,5 litre oranında spreyleyin. Kışın nemlilik daha fazla olduğundan spreylemede kullanacağınız çözeltiyi 1/10 oranında klorsuz suyla seyreltin ve ayda bir kez yerlere metrekareye 50 gram Bukaşi serpin. Bukaşi hem EM mikroorganizmalarını aşılar hem de fazlalık nemi alır.

Atık Su ve Lagün Muamelesi

Haftada bir defa 1000 litre atık suya 1 litre oranında EM aktif ilave edin. Koşullar iyileştikçe uygulama sıklığı azaltılabilir. EM aktif ilavesi besleme uygulamasından 30 gün sonra başlatılabilir. Mikroorganizmaların faaliyetini geliştirmek için lagünlere metrekareye 5 adet Bukaşi Topu atınız.

Hayvan Dışkısının İşlenmesi

a) Ahırların zeminine talaş, pirinç kabuğu, kalın ya da artık pirinç kepeği veya atık buğday kepeği gibi ince organik malzemelerden oluşan bir katman yayın.
b) Her 10 birim organik madde için 1 birim odun kömürü ve bir (1) kilogram EM Bukaşi ilave edin
c) Çok iyi karıştırın ve ahırın zemini üzerine eşit miktarda yayın.
d) Bu işlemi her ay ya da gereken sıklıkta tekrarlayın
e) Bu katmanları ve hayvan dışkısını ahır zeminde yeterli miktarda biriktikten sonra toplayın.
f) Daha fazla organik madde ilave ederek nem oranını %30’a düşürün.
g) Kompostlaşma (Çürüme) tamamlanana kadar gübre çukuruna ya da çuvallarına koyunuz.

Kaba Yem Hazırlama

1 litre EM aktif, 1 litre melas ve 100 litre suyu tamamen karıştırın ve sonra beslemeden 30 dakika önce kıyılmış kaba yem üzerine spreyleyin.

EM SİLAJ; Hollanda’da Agriton firması tarafından geliştirilmiştir ve İngiltere’de uzun ve kapsamlı denemelere tabi tutulduktan sonra ticari olarak pazarda satışına başlanmıştır.
Silajın oluşum sürecinde pH’nın hızla düşmesini garanti eden ve içerdiği mayalar sayesinde anaerobik metabolitlerin oluşmasına neden olan EM-SİLAJ, birçok mikroorganizmanın dengeli bir karışımından oluşmaktadır. Oluşan metabolitler, silaja hayvanların beğeneceği güzel bir tat verir ve silajın aşırı derecede ısınmasını önler.

EMSİLAJ’IN ETKİSİ NEDİR?
EM-silaj içindeki laktik asit bakterileri bir miktar şekeri laktik aside dönüştürerek pH’nın düşmesini ve böylelikle daha kararlı ve daha dayanıklı bir silaj elde edilmesini sağlar. EM-silaj içindeki diğer bir bileşen maya, fermantasyonun daha da ilerlemesini sağlayarak, silajın besin değerini artırır.
Silaj katkı maddeleri, çoğunlukla silaj yapma koşulları ideal olmadığı zaman kullanılmaktadır. En yaygın yapılan uygulama asit ve tuzlar kullanılarak pH’nın hızla düşürülmesi ve silajın kararlı hale getirilmesidir.
EM-SİLAJ, silajı kararlı hale getirmekle ve yemin enerjisini korumakla kalmaz, aynı zamanda silajın yem olarak enerjisini de artırır. Bunu benzersiz bakteri ve maya dengesi sayesinde başarır ve bu yüzden iklim koşulları ne olursa olsun kullanılmalıdır.

EM SİLAJ’IN ÖZELLİKLERİ VE YARARLARI NELERDİR?
- EM Silaj laktik asit ve maya içerir. Bu, benzersiz bir karışımdır ve silajın daha kararlı olmasını ve ön fermantasyona uğramasını sağlar.
- EM Silaj kullanıma hazır bir sıvıdır. Herhangi bir işleme tabi tutulması gerekmez.
- EM silaj yıllarca Avrupa’da denenmiş ve yararları kanıtlandıktan sonra ilk önce Avrupa’da piyasaya sürülmüştür.
- EM Silaj, ot ve mısır dahil tüm tahılların silajında kullanılabilir.
- EM Silaj kendine özgü tat ve kokusuyla hayvanların seveceği ve hayvanları iyi besleyen bir üründür.
- Hollanda’da Wageningen Enstitüsü’nde yapılan bir araştırmaya göre, EM-silajla üretilmiş silajla beslenen ineklerde süt verimi %15-20 artmıştır.
- EM Silajın içindeki mayalar, silaj hayvanlara verilirken hava ile temas ettiğinde silajın ısınmasını önleyen anaerobik metabolitlerin üretilmesini sağlar.
- EM silajın çevreye ve kullanıcılara karşı hiçbir toksik etkisi yoktur ve ekipmanlarda korozyona yol açmaz.
- EM silaj canlı mikroorganizma kültürüdür. Ancak dormant haldedir. Ambalajlı haldeyken kullanım ömrü 1 yıldır. Ancak suyla karıştırıldığında 24 saat içinde kullanılmalıdır.
- 2 litre EM Silaj 100 litre suyla seyreltilir. Bu karışımdan 4 litre, silaj yapılacak ürünün tonu başına spreylenir. Eğer daha az su kullanılması gerekiyorsa, 2 litre silaj en az 50 litre suyla seyreltilmeli ve bu karışımdan ton başına en az 2 litre kullanılmalıdır.Kısacası, 20 litre EM silajla 250 ton silaj yapılmaktadır.

Eski 19-04-2010, 10:45   #832
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Süt Sığırı Üretiminde EM

Süt Sığırı Üretiminde EM

Yem Katkısı Olarak
Sığır yemine aşağıdaki oranlarda EM Bukaşi ilave edin.

Sütten kesilen/ büyüme çağındaki hayvanlar Günde 30 gram
Düveler Günde 30 gram
Süt inekleri Günde 30 gram
Sütü kesilen inekler Günde 10 – 30 gram
Damızlık boğalar Günde 10 gram
Genç boğalar Günde 10 – 30 gram

Ahır Hijyen Spreyi Olarak
a) Yerler için hazırladığınız altlıkları yayın (1 birim odun kömürü ve 1 kilogram Bukaşi ile karıştırılmış 10 birim organik madde)
b) İlk ay boyunca 7 günde 1 kez, sonrasında 15 günde bir kez, 1:50 oranında seyreltilmiş EM aktifi metrekareye 0,5 litre oranında spreyleyin.

Kışın nemlilik daha fazla olduğundan spreylemede kullanacağınız çözeltiyi 1/10 oranında klorsuz suyla seyreltin ve ayda bir kez yerlere metrekareye 50 gram (2 avuç kadar) Bukaşi serpin. Bukaşi hem EM mikroorganizmalarını aşılar hem de fazlalık nemi alır.

Atık Su ve Lagün Muamelesi
Haftada bir defa 1000 litre atık suya 1 litre oranında EM aktif ilave edin. Koşullar iyileştikçe uygulama sıklığı azaltılabilir. EM aktif ilavesi besleme uygulamasından 30 gün sonra başlatılabilir. Mikroorganizmaların faaliyetini geliştirmek için lagünlere metrekareye 5 adet Bukaşi Topu atınız.

Kaba Yem Hazırlama

1 litre EM akif, 1 litre melas ve 100 litre suyu tamamen karıştırın ve sonra beslemeden 30 dakika önce kıyılmış kaba yem üzerine spreyleyin.

Mera Yönetimi
Dekar başına 1000 kilogram EM Bukaşi’yi mera üzerine yayın ve hemen ardından 15 günde bir 1000 litre seyreltilmiş EM aktif çözeltisini (1:1000) spreyleyin. Mera rotasyonu uygulayın.

Kene Kontrolü
%50’lik EM5 çözeltisini (%50 EM5 + %50 klorsuz su) her 15 günde bir kez hayvanların üzerine her yerlerine gelecek şekilde spreyleyin. Üçüncü aydan sonra konsantrasyon oranını %30’a indirin.

Eski 19-04-2010, 10:50   #833
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Hayvan üretiminde EM kullanımından elde edilen faydalar

Hayvan üretiminde EM kullanımından elde edilen faydalar

1. Kötü kokuları yok eder. Koku bileşikleri, örneğin amonyak, hidrojen sülfür, metil merkaptan ve metil sülfür, vb. türevleri genellikle çürütücü organizmaların metabolik faaliyeti sırasında üretilir. EM kullanımı bu mikropların faaliyetini bastırır ve organik maddenin kokulu bileşikler üretmeden çürümesini sağlar.

2. Hastalık gelişimini ve salgın hastalıkları engeller. EM “rekabetçi dışlama” ilkesine (bu ilke ilerde açıklanmaktadır) dayalı olarak patojen mikropların popülasyonunu sınırlandırır ve böylece bu mikropların patojenik faaliyetlerini bastırır. EM buna ek olarak hayvanların genel sağlığında iyileşme sağlar ve hayvanların hastalıklara karşı direncini arttırır.

3. Atıkların izin verilen deşarj kriterlerine uygun olarak arıtılmasını sağlar. EM’deki mikroplar atık sudaki kirleticileri yok eder. Yeterli süre gerekli koşullar sağlandığında EM suyu kirlilikten arındırır.

4. Büyüme hızında iyileşme sağlar. Daha iyi yem kullanımı ve hayvan refahındaki iyileşmeyle birlikte hayvanların büyümesinde kayda değer iyileşme sağlar.

5. Ölüm oranını düşürür. Ortaya çıkan hastalık sayısının azalması nedeniyle çiftlikteki hayvanlar arasındaki ölüm oranı düşer.

6. Sütten kesilme dönemi sonrasında hayatta kalma oranını ve yetişkin hayvanlarda verimliliği arttırır. Çevre ve sağlıktaki genel iyileşmeyle birlikte üreticiler daha verimli spermler ve yumurtalar üretebilir ve böylelikle verimlilik oranını yükseltirler. EM çok genç hayvanların mide ve bağırsak bozukluklarına karşı direncini arttırır ve hayatta kalma oranlarını iyileştirir.

7. Tat, doku ve koku gibi ürün özelliklerinin kalitesini arttırır. Hayvanlarda çok fazla yapay kimyasal madde alımı olmadığından, üretilen et, süt ve yumurtalar tüketici sağlığını tehdit edecek kimyasal kalıntılar içermez.

8. Hayvansal atıkların organik gübreye dönüştürülmesine yardımcı olur. EM ile fermante olan hayvan dışkısı yüksek bitki besin değerine sahip olur ve patojen içermez.

9. Sinek ve diğer haşaratı son derece azaltır
EM ile sineklerin nasıl azaldığını anlamak için sineklerin üremesine daha yakından bakmamız gerekmektedir. Sinekler, çürümekte olan organik maddelerin üzerine yumurtlarlar. Tavuk kümeslerinde bu madde tavuk dışkısıdır. Yumurta metamorfiz geçirmeden önce larva (kurtçuk) haline gelmelidir. Yumurtanın larva aşamasına geçmesi için bazı özel enzimlerin ortamda bulunması gerekmektedir. Bu özel enzimler bozuşup kokuşmakta olan (oksidasyona uğrayan) organik maddeler üzerinde bol miktarda bulunur. O yüzden, sinekler organik maddelerin üzerine yumurtlamayı tercih ederler.
Ancak eğer sineğin yumurtladığı organik madde EM ile muamele edilmişse, bir başka deyişle, tavuklar EM ile beslenmiş ve kümesler EM ile spreylenmişse, EM kötü kokuları yok ederken, antioksidan maddeler ve vitaminler salgılar. Bu yüzden, (tavuk dışkıları dahil) ortamda antioksitleyici bir durum söz konusudur ve bu antioksidan maddeler, sinek yumurtalarını kurtçuklara dönüştürecek enzimlerin oluşumunu engellerler Dolayısıyla, sinekler yumurta aşamasından öteye geçemeyeceğinden, sinek üreme çevrimi kırılmış olur.

Eski 19-04-2010, 10:53   #834
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Sn.Doğasever,

Süt verimini ve kalitesini etkiliyor mu? İneklerde ve danalarda nasıl kullanılıyor.?
Halil Bey merhaba

Yukardaki 3 mesajda Besi ve Süt hayvancılığında kullanım şeklini ve yararlarını anlatmaya çalıştım. Bunların haricinde başka sorunuz olursa, lütfen çekinmeden sorunuz. Saygılarımla.

Eski 19-04-2010, 16:18   #835
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2006
Sayın Dogasever iyi günler.1 ay kadar önce em aktif aldım.Fakat henüz kullanamadım.Ne kadar bozulmadan kalabilir?.Tavuk gübresi 1 kova , evsel atıklar 1/2 kova , 15-20 kova su ile plastik varilde sıvı gübre yapmak için ne kadar ema kullanmalıyım?Sıvı gübre 2-3 haftada hazır duruma gelir mi.?Şimdiden teşekkür ederim.Hoşçakalın.

himmetvermez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 17:14   #836
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Himmet Bey merhaba

Ürününüzü rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Kullanacağınız suyun yarım veya 3/4 kova EMA kullanmanız gerekecek ayrıca yine aynı miktarda da melas veya pekmez koyunuz.
Kolay gelsin.

Düzenleyen Dogasever : 20-04-2010 saat 11:32 Neden: ekleme
Eski 20-04-2010, 06:50   #837
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2006
Sayın Dogasever ,verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.İyi günler.

himmetvermez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 14:39   #838
Ağaç Dostu

Sn Dogasever,

Bukaşi kovamı kullanmaya başladım. İçine malzeme attıktan sonra üzerine buzdolabı poşetini kesip açarak yaptığım örtüyü kapatıp kenarlardan sıkıştırıyorum. Şimdiden beyaz küfleri görmeye başladım. Koku problemi kesinlikle yok.

1-2 gün önce tuzlu çekirdek kabuklarını da düşünmeden kovaya atmıştım. Sonradan aklıma geldi tuz kompostun kalitesini kötü etkiler mi? Ya da birkaç avuç çekirdek kabuğundaki tuzun bir zararı olur mu?

Teşekkürler...

Eski 21-04-2010, 15:00   #839
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Aslında bu EM ile evde-balkonda kompost yapma ayrı bir konu başlığını hak ediyor.

Bana göre evde/balkonda saksısı-çiçeği olan her ev; kendi yaptığı-satın aldığı kompost kovası ile EM ile veya EM siz kompost yapabilir/yapmalı.

Cumartesi günü Ankara EM bürosu açık olsa oradan temin edeceğim EM ile ben de evde kendi yapacağım kova ile kompost yapacağım inşallah

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 15:54   #840
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Sn Dogasever,

Bukaşi kovamı kullanmaya başladım. İçine malzeme attıktan sonra üzerine buzdolabı poşetini kesip açarak yaptığım örtüyü kapatıp kenarlardan sıkıştırıyorum. Şimdiden beyaz küfleri görmeye başladım. Koku problemi kesinlikle yok.

1-2 gün önce tuzlu çekirdek kabuklarını da düşünmeden kovaya atmıştım. Sonradan aklıma geldi tuz kompostun kalitesini kötü etkiler mi? Ya da birkaç avuç çekirdek kabuğundaki tuzun bir zararı olur mu?

Teşekkürler...
Sn Verdoque,

Birkaç avuç çekirdeğin zararı olacağını zannetmiyorum. Zaten EM de tuzu nötralize ediyor. Tuzlu topraklarda EM kullanımını tavsiye ediyoruz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024