agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni140Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-10-2008, 11:50   #421
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2008
Türkiye'nin çeşitli illerinde denenmekte olan B5A nın olumlu,etkileyici,gözle görülür farklarını forum sıtesıne gönderilen mesajlardan anlamakla birlikte iç anadolu bölgesinde bu ürünle ilgili analizleri ve yapmıs oldugum gözlemleri saygı deger uyelerle paylasmak ıstedım. sayın hüseyin ovak ında degindigi gibi hayatını çiftçilikle idam ettiren halkın tabularını yıkmak gercek anlamda cok zor nesılden nesıle aktarılmıs tarımsal bilgilerle tarlalarını ekmekte olan çiftçi kesimiyle derinden sohbet etme fırsatımız oldu B5A yı onlara sundugumuda çiftçi kesımden bızlere yansıtılan tek dusunce cok fazla urun alma ıstegıydı bu zamana kadar ciftci halkın sadece bu ıstegınden faydalanan bir cok uretıcı fırma cok urun garantısı vererek ciftcilerin zihnini bulandırıp tıcarı kar anlamlı bır cok urunle onlarla temasa gecıp basarılı olmuslar kımse zararlımı degılmı saglık kosullarında bı askılık cıkarmı arastırması ıcınde bulunmamıs a kişi gelmis bunu kullanın tarlanıza demis b kişi gelmıs bundan kullanmanız lazım demıs çiftci bu durumda neye ınanacagını sasırmıs nitekim cifcinin tabularını yıkmak bir hayli guc hale gelmis bu sohbetleri ettigimiz kişilere referanslarımız aracılıgı ıle B5A ıle tanısma fırsatında bulunduk ve bu zamana kadar olan en somut ornegı aldık domateslerde biberlerde salatalıklarda mukemmelın otesınde sonuc aldık mucızevi olarak nitelendirilen B5A nın dıger urunlere gore en altarnatıflısı olarak hem maddi hemde kalıte acısından gecer notu veren citciler ılk basta ınanmadıkları bu urunun mucızevi sonuclarından sonra kucuk bır alanda denedıklerı B5A nın ekım alanlarının tumunde uygulanabılırlıgıne kendı gozlerıyle şahit oldular ve artık bılınıyorkı nesılden nesıle aktarılan ekım yontemlerıne bır yenısıni ekledıler bı sonrakı nesıl citcilik anlayısına B5A yı ekliyecegınden eminim saygılarımı sunuyorum……

Bu mesajı okunabilmesi amacıyla aşağıdaki şekilde düzenliyoruz.

Alıntı:
Türkiye'nin çeşitli illerinde denenmekte olan B5A nın olumlu, etkileyici, gözle görülür farklarını forum sitesine gönderilen mesajlardan anlamakla birlikte, İç Anadolu Bölgesi’nde bu ürünle ilgili analizleri ve yapmış olduğum gözlemleri saygı değer üyelerle paylaşmak istedim. Sayın Hüseyin Ovak’ın da değindiği gibi hayatını çiftçilikle idam ettiren halkın tabularını yıkmak gerçek anlamda çok zor. Nesilden nesile aktarılmış tarımsal bilgilerle tarlalarını ekmekte olan çiftçi kesimiyle derinden sohbet etme fırsatımız oldu.

B5A yı onlara sunduğumda, çiftçi kesimden bizlere yansıtılan tek düşünce çok fazla ürün alma isteğiydi. bu zamana kadar çiftçi halkın sadece bu isteğinden faydalanan bir çok üretici firma çok urun garantisi vererek çiftçilerin zihnini bulandırıp ticari kar anlamlı bir çok ürünle onlarla temasa geçip başarılı olmuşlar. Kimse “zararlı mı, değil mi, sağlık koşullarında bir aksilik çıkar mı” araştırması içinde bulunmamış, a kişi gelmiş “bunu kullanın tarlanıza” demiş, b kişi gelmiş “bundan kullanmanız lazım” demiş. Çiftçi bu durumda neye inanacağını şaşırmış. Nitekim çiftçinin tabularını yıkmak bir hayli güç hale gelmiş.

Bu sohbetleri ettiğimiz kişilere referanslarımız aracılığı ile B5A ile tanışma fırsatında bulunduk ve bu zamana kadar olan en somut örneği aldık domateslerde biberlerde salatalıklarda mükemmelin ötesinde sonuç aldık. Mucizevi olarak nitelendirilen B5A nın diğer ürünlere göre en alternatiflisi olarak hem maddi hem de kalite acısından geçer notu veren çitçiler, ilk basta inanmadıkları bu urunun mucizevi sonuçlarından sonra küçük bir alanda denedikleri B5A nın ekim alanlarının tümünde uygulanabilirliğine kendi gözleriyle şahit oldular ve artık biliniyor ki, nesilden nesile aktarılan ekim yöntemlerine bir yenisini eklediler.

Bir sonraki nesil çiftçilik anlayışına B5A yı ekleyeceğinden eminim.
Saygılarımı sunuyorum..

Düzenleyen Mine Pakkaner : 04-11-2008 saat 14:46
bygolge Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-11-2008, 14:17   #422
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çim alanda yaptığımız denemeler sonucu B5A kayda değer bir sonuç vermemiştir.

Deneme hem yazlık, hem de kışlık çimler üzerinde yapılmıştır. Kışlık çimler Lollium ve Festuca varyeteleri karışımıdır. Yazlık çeşit olarak hem stolon ve rizomdan hem de tohumdan yetişen çimler üzerine uygulama yapılmıştır. Tohumdan tesis edilen çim alan Bermuda ağırlıklı Akdeniz mix, çelikten ise yine bir Bermuda varyetesi Tifway çimidir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-11-2008, 14:31   #423
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Mine Hn.
B5a yı başka alanlarda da test ettiniz mi? Ağaçlar,çalılar, sebzeler vs.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-11-2008, 14:49   #424
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hayır uygulama sadece çim alanlarda yapılmıştır.

Eski 04-11-2008, 14:55   #425
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Sayın Hüseyin Ovak, bende ürünlerinizin denemesini danışmanlığını yaptığım seraların bazılarında kullanmak istiyorum, yazılanları okudum, kendi kanaatimce bu ürünün faydalı olacağını biliyorum, gözlemlerimide buradan aktaracağım.
Sn.envor
ürünü denediniz mi?Sonuçlar nasıl?

Eski 04-11-2008, 18:43   #426
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Çim alanda yaptığımız denemeler sonucu B5A kayda değer bir sonuç vermemiştir.

Deneme hem yazlık, hem de kışlık çimler üzerinde yapılmıştır. Kışlık çimler Lollium ve Festuca varyeteleri karışımıdır. Yazlık çeşit olarak hem stolon ve rizomdan hem de tohumdan yetişen çimler üzerine uygulama yapılmıştır. Tohumdan tesis edilen çim alan Bermuda ağırlıklı Akdeniz mix, çelikten ise yine bir Bermuda varyetesi Tifway çimidir.
Sayın pakkaner;
B5A ile yaptığınız denemeler ve sonuçlarını objektif bir şekilde foruma yansıttığınız için teşekkür ederim.
Aslında size deneme amaçlı B5A gönderdiğimde sonucun olumlu olacağından emindim, çünkü B5A gün batımından sonra hiçbir şeyle karıştırılmadan ve kullanılan ekipmanlarda kimyasal kalıntı yok ise hakikaten çok iyi sonuçlar veriyor(Ürünün çeşidi ne olursa olsun). Çim alanlarda bizzat denemeler yaparak olumlu sunuçlar daha önceden alındığı için (Kütahya POYRAZ YEM ve Hava lojmanları buna birer örnek verilebilir.)yaptığınız bu gözlem beni çok şaşırttı.Sizin uygulama konusuna tam olarak uyduğunuza da eminim.Kayda değer bir sonuç alamamanızın uygulama yaptığınız alanda B5A ya ket vurucu bazı etmenler olabileceğini düşünüyorum. Örneğin B5A dan 10 günden daha az zaman önce kullanılan bir kimyasal madde ya da B5A uygulanışı sırasında hava şartları ile gelebilen başka bir etmen..(uygulandıktan hemen sonra yakındaki bir fabrikadan gelebilecek asit yağmuru gibi...)
Sorunun ne olduğunu kestirmem çok zor ancak; Ağaçlar net üyeleri ve Türk tarımı için B5A yı tekrar test etmenizi sizden istirham ediyor, Saygılar sunuyorum...

Düzenleyen Hüseyin Ovak : 04-11-2008 saat 19:49
Hüseyin Ovak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-11-2008, 20:15   #427
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.envor
ürünü denediniz mi?Sonuçlar nasıl?
B5A'yı topraklı tarımda domates üzerinde denettim, denerken her serada 10 sıranın damlamasının kapatılmasın söylememe rağmen malesef üç sera sahibide bu uyarıyı dikkate almayıp tüm seraya B5A'yı uygulamışlar
Yalnız uygulama yapılan seralarda bitkinin gelişim tepe bölgesininde gözle görünür bir gelişme oldu, yalnız bitkiye iz element takviyeside yaptık bu arada, bu gelişimin iz elementtenmi, yoksa B5a'dan mı? Bunu bilmiyorum

envor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-11-2008, 20:46   #428
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
B5A'yı topraklı tarımda domates üzerinde denettim, denerken her serada 10 sıranın damlamasının kapatılmasın söylememe rağmen malesef üç sera sahibide bu uyarıyı dikkate almayıp tüm seraya B5A'yı uygulamışlar
Yalnız uygulama yapılan seralarda bitkinin gelişim tepe bölgesininde gözle görünür bir gelişme oldu, yalnız bitkiye iz element takviyeside yaptık bu arada, bu gelişimin iz elementtenmi, yoksa B5a'dan mı? Bunu bilmiyorum
Sayın envor;
Yaptığınız uygulamalardaki B5A etkisini görebilmek için başka hiçbir madde kullanmadan bu denemeyi yapmalısınız...Eğer yaptığınız uygulamada B5A mı yoksa iz element mi etkili ikilemi var ise bunu başka bir seraya aynı izelementi uygulayarak(B5A sız) diğer bir seraya da sadece B5A uygulayarak test edebilirsiniz.Ayrıca B5A nın farkını uygulama yaptığınız alndan elde ettiğiniz ürünün lezzeti,kalitesi ve raf ömrünün uzun olmasından da fark edebilirsiniz..****** tam sonuç alabilmek için B5A yı enaz 3 kez uygulamalısınız...
B5A uygulamalarında amacımız Türk çiftçisinin girdi maliyetlerini azaltarak daha iyi,daha kaliteli verim almasıdır...Bunu başarabilirsek Türk tarımına hizmet etmiş oluruz diye düşünüyorum...Saygılar...

Eski 04-11-2008, 23:38   #429
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sayın Ovak, aynen düşündüğünüz gibi uygulamada hiçbir eksiğimiz olmamıştır. Hatta hava kararınca yapılan uygulama takdir edersiniz ki güçlük yaşatır, buna rağmen prosedür eksiksiz uygulanmıştır.
Alıntı:
Kayda değer bir sonuç alamamanızın uygulama yaptığınız alanda B5A ya ket vurucu bazı etmenler olabileceğini düşünüyorum. Örneğin B5A dan 10 günden daha az zaman önce kullanılan bir kimyasal madde ya da B5A uygulanışı sırasında hava şartları ile gelebilen başka bir etmen..(uygulandıktan hemen sonra yakındaki bir fabrikadan gelebilecek asit yağmuru gibi...)
Uygulama yapılan alan şimdiye kadar hiç kimyasal gübre verilmemiştir. Şimdiye dek sadece organik gübre kullanılmıştır. Uygulama sırasında hava şartlarında uygunsuz bir durum olsaydı benim profesyonelliğim ve tecrübemdeki biri süreci başlatmazdı. Yakında hiçbir fabrika ve İzmir'de uzun süredir yağış ta yok.

Bu arada siz B5a yı neden profesyonel olarak test ettir miyorsunuz? Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde bir kaç deneme kurdurabilirsiniz. Kesin bilimsel sonuçları da alır göğsünüzü gererek kullanır, sitenizde de yayınlarsınız. İşte asıl o zaman sonuçlar güvenilir olacaktır. Bir saksı çiçek, birkaç sebze, bir iki ağaç deneme sonucu vermez.

Bu arada ürünü akşam saatlerinde uygulatma zorluğunu da takdir edersiniz. Güzelce temizlenmiş traktör arkası ekipmanla, akşam karanlığında traktörün farında 10 dönüm çim alanda uygulanan ürün keşke çok inanılmaz sonuç verseydi de emeğimize değseydi, keşke çimde mucize yaratsaydı. Biz de kullansaydık. Ancak bu dönemde fevkalade bir sonuç almadık. Belki de stres altındaki bir alanda güzel sonuç alınır.

Alıntı:
...Ağaçlar net üyeleri ve Türk tarımı için B5A yı tekrar test etmenizi...
Ürünü yeniden aynı alanda denemek doğru olmaz. Çünkü yakında bu çimler kış dönemine girecek. Gerçi henüz İzmir' de 29 -28 derece sıcakları yaşıyoruz ama tecrübelerimiz kasım ayının ikinci yarısında sıcaklık düşmelerine tedbir aldırır. Bu dönemde çim (özellikle yazlık çimler dormansiye girecekler) zaten duracağı için ürün bize başarısız izlenimi verebilir. Sizden ve Selahattin Bey' den temin ettiğim ürünlerle denemeyi yapmıştım. Şu dönemde deneme yapacağım bir bitki yok.

İsterseniz bir süre sonra buğday, yonca ve arpada deneyebilirim. O zaman size bildiririm, bana örnek yollarsınız.

Eski 05-11-2008, 00:26   #430
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Sayın pakkaner;

Sizin profesyonelliğinizden asla şüphem yok,olmadı da...Zaten sizin mesleğinizde saygın bir mühendis olmanızdan dolayı gözlemlerinizin benim için çok değerli olduğunu daha önceden de belirtmiştim ve her zaman da geçerli...Sizin de söylediğiniz gibi aynı üründe tekrar deneme mevsim itibarıyle şimdi doğru olmaz,ancak ben uygulama yaptığınız bu alanda bahar ayında B5A nın (topraktaki aktivitesini artırarak) güzel gelişmeler olacağını umuyorum...Diğer ürünlerde yapacağınız denemelerde de her zaman elimden ne geliyorsa yapacağım....
B5A yı bizim profesyonelce test ettirmemiz konusuna gelince; daha önceden forumda belirttiğim gibi bu çalışmalarımız sürmektedir.Bulgaristan'da 16 enstitüde yapılan uygulamaların tamamından B5A olumlu sonuç aldı ancak; şuanda Bulgaristan hükümetinin oluşturduğu bir komisyon 2 ayrı analiz daha istedi.Tabi bu uygulamalar uzun bir süreç alıyor...Bu sonuçlar tamamlandığında forumda bu sonuçları ve belgelerini yayınlayacağım... Ege Üniversitesi için yaptığınız öneriyi dikkate alıp yakın zamanda böyle bir girişimde de bulunacağız... Saygılar....

Eski 05-11-2008, 00:28   #431
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar !

Hüseyin bey, B5A nın ilk uygulamarı ürünün oldukça başarılı olduğunu bana hissettirdi. Sanraki uygulamalarım ise henüz deneme aşamasında. Uygulayalı henüz 10 gün olmadı. İkinci uygulamayı 10 günün sonunda akşam alacakaranlıkta yapacağım. Sabah saat 06 da yaptığım uygulamayı gözlemlemeye devam ediyorum. Şu anda pek bir şey yok ama başarılı olacağını tahmin ediyorum. Diğerlerine göre renklerde bir canlanma gözlemliyorum şimdiden.
Ben burdan size Mehmet beye çok teşekkür ediyorum. Mehmet beyin gönderdiği teras için uygulayacağım malzemeyi henüz fırsat bulup uygulayamadım. Yarın Ankara yolcusuyum kısmetse bir döneyim ilk işim uygulamak olacak. Telefonla görüştüm kendisi ile uygulamadan önce arayıp detaylı bilgi alacağım. Bu günlerde biraz unutganmı oldum ne. Aslında bir şeyler konuşmuştuk telefonda. Bana bıraktığınız deneme amaçlı B5A ların bir bölümü yerlerine ulaştı. Ancak yoğunluğum sebebi ile pek takip edemedim doğrusu. Yakında yol haritam belli olacak ondan sonra detayları olmazsa bir araya gelir yüz yüze görüşürüz diye düşünüyorum. Mesleğimle ilgili bir iki teklif var. Bakalım rota ne olacak. Yarın veya öbür gün Ankarada birisi netleşmiş olacak gibi duruyor. Benden bu kadar ya sizler neler yapıyorsunuz. Yeni gördüm inanın 26 Ekimdeki toplantı yazınızı. Kusura bakmayın. Aslında kahveye biraz fazlamı takıldık ne ? Şöyle bir dolaşayım dedim neler buldum neler yine. Haziranda düşündüğünüz toplantı için mesaj yazarım sayfaya ancak umarım o zamana kadar yüz yüze görüşürüz.

Sevgiyle kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-11-2008, 06:16   #432
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Benim yaptığım denemeler şu şekilde sonuç verdi:

Thunbergia alata'larda çok olumlu sonuç aldım. Bitkiler hem çiçek yönünden çoştu hem yapraklardaki mantar geçti.

Güllerde yaptığım denemelerde güllerin sürgünlerinde ve çiçekler tomurcuklarında çok bariz bir artış oldu.

Bambusa lako, Phyllostachys aurea, Phyllostachys nigra türü bambularda yaptığım denemelerde elle tutulur bir sonuç alamadım.

Sardunyalarda sonuç alamadım.

Bitkiler aynı türden olmak üzere ikişerli gruplara ayırdım. . İlk gruplara B5A uyguladım, ikinci gruplara bugüne kadar uyguladığım yaprak gübresi uyguladım.

B5A, 10 gün boyunca herhangi bir kimyasal uygulanmadan, geceleyin, hem yapraktan hem sulama suyu ile kökten verdim. 5 Lt. suya 5 cc B5A oranında uyguladım.

Fakat şu an kışa girdiğimiz için bitkiler zaten uykuya hazırlanıyor. Geceleri 10 derecenin altına düşmeye başladı. O yüzden verim alamadığım bitkilerdeki sonuçlar çok güvenilir değil. Baharda aynı bitkilerdeki sonuçlarına tekrar bakacağım. Elimde yeterli miktarda B5A var.

Todor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-11-2008, 08:26   #433
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Ben balkon ve salon bitkilerimde kullandım, gelişimlerinden de memnunum.

papatyam Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-11-2008, 11:25   #434
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Sayın Cemal S.
Pek yakında aynı yolculuğa bende çıkacağımdan sizin meşguliyetinizi çok iyi anlıyorum. Neredeyse hayata yeniden başlayacağız. Hakkımızda hayırlısı... Hele siz rotanızı bir çizin, ben arkanızdan geleceğim.

B5A ya gelince; ilk uygulamanızın sonuçları, yeni yaptığınız uygulamaların ip uçlarını veriyor zaten. Umarım onlardan da iyi sonuçlar alacaksınız. Ben sabırsızlıkla olumlu **** olumsuz sonuçlarınızı bekliyorum. Saygılar sunuyorum...

Eski 05-11-2008, 11:55   #435
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Evde saksılarında deneme yapacak olan arkadaşların ellerindeki ürünü şu şekilde uygulamaları gerekir;

Aynı bitkiden iki adet olursa net sonuç elde edersiniz. Birine hiçbirşey vermeyecek, herzaman baktığınız gibi bakmaya devam edeceksiniz, diğerine ürünü uygulayacaksınız. Aradan geçen en az 15 gün sonunda iki bitki arasındaki farkı gözlemleyeceksiniz.

Eski 05-11-2008, 12:19   #436
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hüseyin Ovak Mesajı Göster
... Ege Üniversitesi için yaptığınız öneriyi dikkate alıp yakın zamanda böyle bir girişimde de bulunacağız...
Benimle irtibat kurmanız halinde sizi uygun yerlere yönlendiririm.

Eski 05-11-2008, 12:36   #437
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
İlaçlarda da yapılan bir metod bu. plasebo efektini görmek için... çifte kör deneme denir.
Ben burda şunu yaptım aynı bitkilerden üç kontrol gurubu oluşturdum.
brinci guruba B5A verdim ikinciye bekletilmiş alkolu uçurulmuş biralı su diğerine de normal su.

Starlizia, ve baugonvillea'larda denedim. Bira ile B5A arasında hiç bir fark gözlemliyemedim. sırf su ile arada çok bariz bir fark yine de oluşmadı ancak yaprakları daha güçlüydü.

Yerdeki fren balata izlerini temizleme deneyiminde bulunmadım onu da denersem yazarım

praecox Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-11-2008, 21:06   #438
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Sayın praecox, biralı su denemenizde neyi gözlemlemek istediniz? Bir tür maltın bitki gelişimi üzerinde etkilerini gözlemlemek olabilir mi?

Emine Aktaş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-11-2008, 08:23   #439
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Benim elde ettiğim sonuçlar:

Uygulama damlama sulamadan yapılmıştır. Normalde ayda bir çapalama yaptığım (ve ilk resimde yeni çapa yapılmış) halde çapaya uygun bir otlanma olurdu. Birazda yağışların etkisiyle osla gerek dahada coştu. Ramazanda ikinci bir çapa yapmak zorunda kaldım fidanların arası yeşillikten görünmüyor otlar bile olduğundan çok fazla coştu. B5A dışında hiç bir gübre vermedim. 2 Uygulama yapıldı. İlk uygulama ağustosun sonunda ikincisi 10 gün sonra.

İlk Uygulamadan 1 hafta sonra (Ağustos sonu):

Name:  ilk.jpg
Views: 1291
Size:  40.7 KB

21 Eylül B5A verdikten yaklaşık 20-25 gün sonraki hali
Name:  21.09 (Custom).jpg
Views: 1259
Size:  53.1 KB

Hüseyin beylerin fuarda gelişinde çektim erguvanların arasına girilmiyordu. yaz boyunca yan dallarda 20-30 cm sürgünler olduğu halda1,5 ayda 40 cm lik dip ve yan sürgünleri vermişti, halen budama yapmadım orman gibi oldu, bu hafta sonu gireceğim nasipse.
Name:  Görüntü009.jpg
Views: 1248
Size:  55.8 KB

Bu gün gidebilirsem yeni resim çekeceğim şu an ottan arınmış ve tertemiz sürgün gelişimi daha bariz görünüyor.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-11-2008, 09:15   #440
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Aktaş Mesajı Göster
Sayın praecox, biralı su denemenizde neyi gözlemlemek istediniz? Bir tür maltın bitki gelişimi üzerinde etkilerini gözlemlemek olabilir mi?
Özelikle orkidelerde sıkça kullanılabilen bir tür organik gübredir bira. Özelikle yaprak gübrelemesinde iyi sonuçlar verir.

Eski 07-11-2008, 09:46   #441
Ağaç Dostu

Sayın praecox, teşekkür ederim. Mısır ve türevlerinin , toprağa organik madde kazandırma oranının yüksek olduğunu biliyordum. Onun için, yaptığınız uygulama dikkatıimi çekti.

Eski 07-11-2008, 09:55   #442
Kaybettik...

praecox's Avatar

Zaten baştan beridir B5A'nın üretiminin çok da değişik bir yöntem olmadığı yönünde düşüncelerim var.
Bir tür tahılın veya organik maddenin, bazı tür micro-organizmalarca degradasyonu, decompozisizasyonu v.s. gibi işlemler sonucu oluşmuş bir karışım. Bira da hayvansal gübre de zaten böyle bir şey değil mi?

İlaçlarda çifte kör denemeler dediğimiz testlerde bazen plaseboya bazen de referans bir maddeye karşı denemeler yapılır benim denemelerim de bu gibi bir referans madde ve plaseboya karşı oldu.
Tabii benim şahsi denemelerim çok da akademik değil. Ancak aynı oranda da bir sınıf bitkiye sadece tek tür bir gübre tatbik ederek elde edilen sonuç da akademik bir sonuç değildir hatta ilacın etkinliği üzerinde bir veri teşkil etmez.
Tekrarlanabilirliği de çok önemlidir.

Eski 07-11-2008, 14:27   #443
Ağaç Dostu

Hocam, zaten organik tarımın amacı da bu zaten. Ekolojik dengeyi bozmadan maksimim yarar elde edebilmek. Yemek yapmak için her türlü malzeme var ama yemek yapabilmek için biraz gayret etmek gerekiyor.

Eski 07-11-2008, 15:13   #444
Ağaç Dostu

Aslında B5A konusunda Mine Hanım çok güzel bir konuya değindi.

A şahsı "B5A için çok iyi" dedi
B şahsı "B5A bir işe yaramaz" dedi
C şahsı "B5A bazı bitkilerde işe yaradı" dedi

gibi kişisel yorumlar ve uygulamalar yanında, bu ürün Ege Üniversitesine test için verilir ve sonuç görülür.

Sanırım B5A nın bitkiler üzerindeki etkileri için şimdiye kadar herhangi bir üniversiteden bir belge alınmadı veya istenmedi.

Bu konuda ben de Mine Hanıma katılıyorum ve B5a nın Ege Üniversitesinde test edilmesi gerekliliği üzerinde duruyorum.

Yine B5A nın üretildiği yerle ilgili hiç bir resim buraya eklenmedi, açıkçası bu durum da merak konusu...

Sn.B5A üreticilerinin;
en kısa zamanda bu ürünün bitkiler üzerindeki etkilerinin test edilmesi için Ege Üniversitesiyle görüşeceklerine veya Mine Hanımla bağlantıya geçeceklerine inanıyorum.

.

Düzenleyen denizakvaryumu : 07-11-2008 saat 15:52 Neden: imla
Eski 07-11-2008, 17:50   #445
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Sayın Hüseyin Ovak, Yalova'daki fuar gezisi sebebi ile olan tanışmamızda bizlere sunduğunuz B5A sıvı organik gübreyi eve gelir gelmez denedim. Bu denemeyi tüm çiçeklerimde yaptım. Genel olarak bitkilerimin yapraklarında koyu yeşil ve ipekimsi bir görüntü oluştu. İki fotoğraf ekleyebildim. Bunun sebebi web cam e saksıları taşıyamamamdandır. Birinci fotoğraftaki cam güzeli B5A yı vermemden 5-6 gün sonra çoştu nerede ise yaprakları görünmüyordu. Fotoğraf çekmek için asılı oldu yerden almaya çalışırken çoğu kırıldı çiçekleri de bu kadar kaldı ( olsun budanmış oldu, üstünde bir sürü tomurcuk var nasıl olsa ) Diktiğimden buyana hiç bukadar çiçekli olmamıştı. İkinci fotoğraftaki bitkim ise yaklaşık 20 günde, kalemle gösterdiğim yerden boy attı. Yaprakları çok sağlıklı görünüyor. Genel olarak yapraklı bitkilerimde canlılık, ipeksi parlak bir görünüm, çiçekli bitkilerimde ise; yaprak gelişimi yine mükemmel ayrıca bol çiçek açma ve tomurcuk verme eğilimi gördüm. Yine pencere önünde yetiştirdiğim artık sökmeyi düşündüğüm biberlerde, havanın soğumuş olmasına, güneşli hava olmamasına rağmen bol çiçek ve meyve vermeye yatkınlık farkettim.

Bitkilerimdeki gözle görülür farkı izledikten sonra, B5A'yı memleketteki bağımda bulunan deveklerde denemeye karar verdim. Gelişmeleri yine buradan sizlerle paylaşacağım.

Eklenen Resimler

eylems Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-11-2008, 19:12   #446
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Sayın denizakvaryumu;
Tespitlerinizde çok haklısınız...Şuanda yurtdışında bazı enstititülerden sonuçlar bekliyoruz...Bu sonuçlar geldikten sonra sayın Mine PAKKANER ve sizin tesbit ve önerilerinizi dikkate alarak Türkiye'de bir üniversitede(bu muhtemelen sizin önerileriniz doğrultusunda EGE ÜN. olacak) demo oluşturup B5A nın üniversite ortamında yapılmış test sonuçlarını alacağız...Ancak biz yeni bir firmayız..Takdir edersiniz ki bazı ticari acemiliklerimiz ve ekonomik zorluklarımız var...Bu nedenle bize biraz zaman tanıyın..doğru bir ürün üzerinde olduğumuzu biliyor ve bu ürünü Türk tarımına kazandırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.Sadece biraz zamana ihtiyacımız var.Anlayışınız için şimdiden çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum...

Eski 09-11-2008, 17:06   #447
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2008
Degerli agaçlar net. üyeleri 2.11.008 tarihinde Karacabey çavuşköyde pırasada yaptığımız çalışmayı görmeye gittik çiftçi arkadaşın yaklaşımından pırasanın güzel olduğu belliydi.Çaylarımızı içip hemen tarlaya yola çıktık.3 dönümün yarısı B5A lı diger yarısı kimyasal gübreli.B5A lı kısımda boylar daha yüksek sap kısmı daha geniş ve B5Alı kısımda saatin 14:30 olmasına ragmen salma yoktu diğer yarısıda tam tersi oldukça salıktı.2 bölümdende pırasa toplayıp aynı gün 2 ayrı yemek yaptık.Tadıda çok farklıydı.Resimleri sizlerin değerli yorumlarına bırakıyorum..

Eklenen Resimler

şenol coca Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-11-2008, 09:25   #448
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Benim elde ettiğim sonuçlar:

Uygulama damlama sulamadan yapılmıştır. Normalde ayda bir çapalama yaptığım (ve ilk resimde yeni çapa yapılmış) halde çapaya uygun bir otlanma olurdu. Birazda yağışların etkisiyle osla gerek dahada coştu. Ramazanda ikinci bir çapa yapmak zorunda kaldım fidanların arası yeşillikten görünmüyor otlar bile olduğundan çok fazla coştu. B5A dışında hiç bir gübre vermedim. 2 Uygulama yapıldı. İlk uygulama ağustosun sonunda ikincisi 10 gün sonra.

İlk Uygulamadan 1 hafta sonra (Ağustos sonu):

Eklenti 52115

21 Eylül B5A verdikten yaklaşık 20-25 gün sonraki hali
Eklenti 52112

Hüseyin beylerin fuarda gelişinde çektim erguvanların arasına girilmiyordu. yaz boyunca yan dallarda 20-30 cm sürgünler olduğu halda1,5 ayda 40 cm lik dip ve yan sürgünleri vermişti, halen budama yapmadım orman gibi oldu, bu hafta sonu gireceğim nasipse.
Eklenti 52118

Bu gün gidebilirsem yeni resim çekeceğim şu an ottan arınmış ve tertemiz sürgün gelişimi daha bariz görünüyor.
Selahattin bey,yaz sonu olmasına rağmen hakikatten çok güzel bir yeşillenme olmuş.Fotoğraflarda çok bariz görülüyor.Nazar değmesin.

Musti Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-11-2008, 09:34   #449
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şenol coca Mesajı Göster
Degerli agaçlar net. üyeleri 2.11.008 tarihinde Karacabey çavuşköyde pırasada yaptığımız çalışmayı görmeye gittik çiftçi arkadaşın yaklaşımından pırasanın güzel olduğu belliydi.Çaylarımızı içip hemen tarlaya yola çıktık.3 dönümün yarısı B5A lı diger yarısı kimyasal gübreli.B5A lı kısımda boylar daha yüksek sap kısmı daha geniş ve B5Alı kısımda saatin 14:30 olmasına ragmen salma yoktu diğer yarısıda tam tersi oldukça salıktı.2 bölümdende pırasa toplayıp aynı gün 2 ayrı yemek yaptık.Tadıda çok farklıydı.Resimleri sizlerin değerli yorumlarına bırakıyorum..
Evet; bu pırasa tarlası Çavuşköylü Kahveci İsmail'e ait...Yaz başında Kahveci İsmail'le görüştüğümüzde köydekiler pırasanın durumunun çok kötü olduğunu ve bu tarladan pırasa almayacağını söylemişler...Ben Kahveci İsmail'e B5A yı önerdim. O da amiyane tabirle ölmüş eşek kurttan korkmaz,denemekte fayda var deyip B5A yı kullandı...Ve sonuç ortada...

Aslında Sayın Selahattin Yılmaz'ın B5A hikayesi de ilginç...(Bu hikayeyi bazı üyeler Yalova fuarında dinlemişlerdi)..Selahattin hoca B5A kullanmaya en zor ikna ettiğimiz üyelerimizden..Ancak yine de B5A ya güvenemeyip,tarlasında kimyasal gübre kullanmak istemiş...Gübreyi almış ancak; gelirken küçük bir trafik kazası nedeniyle Kimyasal gübre yola dökülmüş ve Sayın Selahattin Yılmaz Tarlasında B5A kullanmak zorunda kalmış...15-20 gün sonra gördüğü gelişme O'nun da B5A ya inanmasını ve güvenmesini sağladı...
B5A ile alınan sonuçlar geldikçe B5A kullanımı da artarak devam ediyor...Üyelerimizin aldıkları sonuçları merakla bekliyor;Saygılar sunuyorum...

Eski 10-11-2008, 09:55   #450
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Son hali

Bu da hafta sonu çektim fidanlıktaki erguvanların son hali İlk fotoğraf ile aynı açıyı yakalayacağım bir fotoğraf daha çekeceğim fark görülsün...

Name:  SON.jpg
Views: 1061
Size:  44.9 KB

B5A'lı süs narım bu yıl martta tohumdan ekim yapmıştım.

Name:  sus.jpg
Views: 1064
Size:  78.1 KB

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024