agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni140Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2008, 14:41   #451
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
SAKSIDA B5A UYGULAMASI YORUMSUZ

http://www.bmrtarim.net/index.php?op...rectlink&id=54

Lütfen videoları 4,1,2,3, OLARAK İZLEYİN...

Hüseyin Ovak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-11-2008, 19:47   #452
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
B5a

Sayın Hüseyin Ovak,
Bana göderdiğiniz B5A gübreyi damlama sulama yoluyla bodur elmalarıma,Japon eriklere,
hurma ve cevizlere verdik.
Fakat anlayamadığımız gelişmeler oldu bu sene.Budamacılar ağaçları budamaya geldi bizim ağaclar yapraklarını dökmediği gibi yapraklar yeniden canlanmaya,şeftaliler yeniden yaprak vermeye,tam bodur elmalar ve Japon erikleri çiçek açmaya başladılar.Diğer bir deyişle sizin bu B5A bizim ağaçlara yalancı bahar mı yaşatıyor ne?

Hüseyin Bey,yapraklı ve çiçekli olsa da biz yine de budattık ağaçlarımızı.Yoksa baharı beklesemi idik?Aydınlatırsanız sevinirim.
Teşekkürler...

Düzenleyen yolac : 17-11-2008 saat 19:52 Neden: memnuniyet
yolac Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-11-2008, 12:12   #453
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolac Mesajı Göster
Sayın Hüseyin Ovak,
Bana göderdiğiniz B5A gübreyi damlama sulama yoluyla bodur elmalarıma,Japon eriklere,
hurma ve cevizlere verdik.
Fakat anlayamadığımız gelişmeler oldu bu sene.Budamacılar ağaçları budamaya geldi bizim ağaclar yapraklarını dökmediği gibi yapraklar yeniden canlanmaya,şeftaliler yeniden yaprak vermeye,tam bodur elmalar ve Japon erikleri çiçek açmaya başladılar.Diğer bir deyişle sizin bu B5A bizim ağaçlara yalancı bahar mı yaşatıyor ne?

Hüseyin Bey,yapraklı ve çiçekli olsa da biz yine de budattık ağaçlarımızı.Yoksa baharı beklesemi idik?Aydınlatırsanız sevinirim.
Teşekkürler...

Sizin de söylediğiniz gibi bu bir yalancı bahar... B5A bitkinin normal metabolizmal yapısını değişikliğe uğratmaz, bilakis çeşitli nedenlerle mutasyona,translokasyon ve amplikasyona uğramış bitkilerin genom ve fenom'larını renatüre eder...Sonbaharda B5A verilen bitkide +12 dereceye kadar bitkinin yaprak,meyve ve filizlenmesini geliştirir,ve yaşlı yaprakların daha geç dökülmesini sağlayarak bitkiye daha fazla enerji kazandırır...Hava sıcaklığı +12 derecenin altına düştüğünde ise kök gelişimini artırarak bitkinin kışa hazırlanmasını sağlar.. Sıfır dereceden daha düşük hava sıcaklıklarında çapı yarım cm den daha ince olan dalları,filizleri ve uçlarının dondan dolayı ölmemesini sağlar.Böylece bahardaki sürgünleri daha sağlıklı,daha dirençli duruma getirir...Sayın Yolaç; B5A çok farklı bir teknoloji...Bunu uyguladıkça (hep birlikte)daha iyi fark edeceğiz..SAYGILAR....

Eski 19-11-2008, 11:33   #454
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hüseyin Ovak Mesajı Göster
Sizin de söylediğiniz gibi bu bir yalancı bahar... B5A bitkinin normal metabolizmal yapısını değişikliğe uğratmaz, bilakis çeşitli nedenlerle mutasyona,translokasyon ve amplikasyona uğramış bitkilerin genom ve fenom'larını renatüre eder...Sonbaharda B5A verilen bitkide +12 dereceye kadar bitkinin yaprak,meyve ve filizlenmesini geliştirir,ve yaşlı yaprakların daha geç dökülmesini sağlayarak bitkiye daha fazla enerji kazandırır...Hava sıcaklığı +12 derecenin altına düştüğünde ise kök gelişimini artırarak bitkinin kışa hazırlanmasını sağlar.. Sıfır dereceden daha düşük hava sıcaklıklarında çapı yarım cm den daha ince olan dalları,filizleri ve uçlarının dondan dolayı ölmemesini sağlar.Böylece bahardaki sürgünleri daha sağlıklı,daha dirençli duruma getirir...Sayın Yolaç; B5A çok farklı bir teknoloji...Bunu uyguladıkça (hep birlikte)daha iyi fark edeceğiz..SAYGILAR....
Sayın Ovak bu derece teknik bilgi verdiğinize göre, bilgilerin ve teknik terimlerin açılımını da üyelerin ve üye olmayan okuyucuların hepsinin anlayacağı şekilde yapacağınızı umuyorum. Özellikle şu bölümü,

Alıntı:
çeşitli nedenlerle mutasyona,translokasyon ve amplikasyona uğramış bitkilerin genom ve fenom'larını renatüre eder
Alıntı:
Sıfır dereceden daha düşük hava sıcaklıklarında çapı yarım cm den daha ince olan dalları,filizleri ve uçlarının dondan dolayı ölmemesini sağlar.
Buradan da solüsyonun antifiriz etkisi olduğunu araştırmalar sonucu öğrendiğinizi görüyor ve seviniyoruz. Yurt dışında yaptırdığınız deneme sonuçlarını almaya başladınız sanırım. Bizimle paylaşmalısınız.

Budama son derece önemli ve teknik bir konudur. Özellikle zamansız budama ağacın o sene hiç meyve vermemesine, ölümüne, hastalanmasına vs. sebep olabilir. Ayrıca B5a ağaçlarda yanlış bahar etkisi yapıyorsa bu mevsimde asla kullanılmaması gerekir. Değil üreticiyi teşvik etmek bu konuda kesin bilgilendirilmesini ve uyarılmasını sağlamak gerekir.

Bu konuda da sorulan soruyu cevaplayacağınızı umuyor ve bekliyoruz.

Satış başlığında sorulan soruları cevaplamamanızı rica ederim.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 19-11-2008 saat 12:53
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-11-2008, 14:21   #455
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Sayın Pakkaner;
Teknik terimler konusunda yaptığınız ikaz için çok teşekkür eder,üyelerimizden de özür dilerim...
Şimdi bu açıklamayı anlaşılır şekilde yeniliyorum:

Sayın yolac;
Sizin de söylediğiniz gibi bu bir yalancı bahar... (Bitkileriniz yazın kurak geçmesinden ve topraktaki kimyasal birikintiden dolayı strese girmiş.B5A uygulaması ile birlikte bitki stresten kurtulup filizlenme ve çiçek açma gibi tepkiler vermiş.) B5A bitkinin normal metabolizmal yapısını değişikliğe uğratmaz, bilakis çeşitli nedenlerle mutasyona(DNA zincirindeki kopmalar **** sıralamanın değişmesi),translokasyon(Hücrelerin başka bir şekilde yapılanmasının bozulması;(Ur oluşumugibi)nematod translokasyona bir örnek) ve amplikasyona (Genlerde Mutasyondan dolayı oluşan yapı değişimi) uğramış bitkilerin genom (Kromozomların son hali) ve fenom'larını(Kromozomlardaki durumun dış görünüşe yansıması,yapraklarda buruşma gibi..) renatüre(yeniden doğal hale dönüştürme) eder...

Sonbaharda B5A verilen bitkide +12 dereceye kadar bitkinin yaprak,meyve ve filizlenmesini geliştirir,ve yaşlı yaprakların daha geç dökülmesini sağlayarak bitkiye daha fazla enerji kazandırır...Hava sıcaklığı +12 derecenin altına düştüğünde ise kök gelişimini artırarak bitkinin kışa hazırlanmasını sağlar.. Sıfır dereceden daha düşük hava sıcaklıklarında çapı yarım cm den daha ince olan dalları,filizleri ve uçlarının dondan dolayı ölmemesini sağlar.Böylece bahardaki sürgünleri daha sağlıklı,daha dirençli duruma getirir...Sayın Yolaç; B5A çok farklı bir teknoloji...Bunu uyguladıkça (hep birlikte)daha iyi fark edeceğiz..SAYGILAR....

Budama konusunda sayın Yolac'ı telefon ile arayarak budamanın yanlış zamanlamada yapıldığını ve budanan kısımlara budama macunu sürülerek 1 ay kadar sonra tekrar B5A uygulaması gerektiğini bildirdim...
Son baharda B5A uygulaması yapılmasını önermemizin sebebi ise; Yaz aylarında Meyve dökümünden sonra bitkinin çok fazla enerji kaybettiği ve bu enerjinin son baharda bitkiye tekrar kazandırılarak kışa güçlü girmesini sağlamaktır... (Yaşlı yapraklar daha geç dökülerek bitkinin güneşten maksimum derecede enerji almasını sağlamak)Bu durum sadece B5A için geçerlidir...

Yurt dışında yapılan deneme sonuçları elimize henüz ulaşmadı..Ulaşır ulaşmaz sizlerle paylaşacağımızdan şüpheniz olmasın...

Düzenleyen Mine Pakkaner : 19-11-2008 saat 15:11
Eski 19-11-2008, 15:38   #456
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu arada B5A' nın bitkiler üzerinde detaylı etkileri analiz edilmiş olmalı ki, fenom ve genomlardaki renatüre özelliği ortaya çıkmış olsun. Bu sonuçlara nasıl, kimler tarafından yapılan ve hangi bitkilerdeki çalışmalarla ulaştığınızı bilmek isteriz. Bu genetik analizlerin sonuçları gerçekten ilginç ve bitki dünyası adına umut verici, hatta mucize.

Bu arada meyve ağaçları için uygulama zamanı ve dozun çok spesifik olarak belirlenmesi gerek. Her meyve aynı özellikte değil. Sonuçta böyle yalancı baharlar çıkar ortaya, ağaçlar tam da kışa girerken zora girer.

Eski 20-11-2008, 10:41   #457
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu arada B5A' nın bitkiler üzerinde detaylı etkileri analiz edilmiş olmalı ki, fenom ve genomlardaki renatüre özelliği ortaya çıkmış olsun. Bu sonuçlara nasıl, kimler tarafından yapılan ve hangi bitkilerdeki çalışmalarla ulaştığınızı bilmek isteriz. Bu genetik analizlerin sonuçları gerçekten ilginç ve bitki dünyası adına umut verici, hatta mucize.

Bu arada meyve ağaçları için uygulama zamanı ve dozun çok spesifik olarak belirlenmesi gerek. Her meyve aynı özellikte değil. Sonuçta böyle yalancı baharlar çıkar ortaya, ağaçlar tam da kışa girerken zora girer.

Sayın Pakkaner;
B5A 7 yıllık bir araştırma sonucu ortaya çıkan bir ürün.Elbette bütün olumlu ve olumsuz etkiler BMR tarım tarafından gözlemlenerek piyasaya sunuldu.Genom ve fenomlardaki renetüre özelliğine bir kaç örnek verilecek olursa; Antalya Demre'de nematod nedeniyle yaklaşık 80 cm iken kuruyan domates serasında yapılan B5A uygulamasından 15 gün sonra nodül(yumru) oluşmuş köklerde yeni sağlıklı kök sürgünleri ve bitki tepesinden sağlıklı filizlenmeler tesbit edildi.B5A uygulamasına devam edilerek o serada domates üretildi ve üretilen domateslerin lezzet olarak ta farklı olduğu gözlendi.Bu durumu fotoğrafladık.İstenirse sitelerimizde bu görüntüler var.Yine Antalya Serik' te ve Fethiye Kumluova'da Fusaryum hastalığı (Mantarımsı bir hastalık) nedeniyle yapraklarında buruşmalar meydana gelmiş domates ve biber seralarında B5A uygulamasından sonra bitkilerin yapraklarında düzelmeler,gelişiminde gözle görülür olumlu fark görüldü...Açık alanda ise Bursa Yenişehir Çeltikçi köyü ve Karacabey'in Beylik köyünde virüsten dolayı çökme olan biber tarlalarında B5A uygulamasından sonra hastalığın durduğu gözlemlendi.Bu tarlalardan yetişen biberler,B5A uygulanmamış tarlalardaki biberlere göre renginde,kokusunda ve lezzetinde bariz fark gösterdi...Ayrıca başlangıçtan itibaren B5A uygulanan tüm bitkilerin hastalanmadığı ve kendi savunma mekanizmalarını çalıştırarak Zararlılara karşı direnç gösterdiği gözlemlendi..Bu duruma da Antalya Lara'daki Patlıcan serası örnek verilebilir... Bu örnekler çoğaltılabilir...Ancak bir gerçek anlaşılıyor ki; bu uygulamalar bir üniversitede akademik olarak yapılıp,raporlanmadığı müddetçe bilimsel bir değer kazanmayacak...
Sizin önerileriniz doğrultusunda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji bölümünden Yar.Doç.Dr. Sayın Süleyman Topal ile bir görüşme yaptım.Sayın Topal, B5A yı önümüzdeki günlerde Tez konusu olarak işleteceği ve sonucun BMR tarım'a bildirileceği sözünü verdi...Umarım bu bir başlangıç olur ve diğer üniversitelerde de B5A enine boyuna incelenip,Türk tarımına fayda sağlar....
Meyve ağaçlarındaki doz konusunda teknik arkadaşlar ile yaptığım görüşme de,Tüm bitkilerin yeşil aksamının aynı olduğunu, meyve çeşidi ve büyüklüğüne göre protein sentezlediklerini, 1 litre 5000 m2 ölçüsünün geçerli olduğunu, Zaman olarak ta Meyve dökümünden sonra 1 kez,filizlenme de (baharda) bir kez ve çiçeklenme döneminde birkez olmak üzere yılda üç kez uygulamanın doğru olduğunu belirttiler...
Yaptığım bu açıklamalarda bazı şeylerin muğlak kaldığını biliyorum ancak şimdilik bu şekilde açıklama yapabiliyorum..Umarım raporlarımız geldikçe bu konular da açıklığa kavuşur ve bitki dünyası B5A dan maksimum fayda sağlar...
Saygılar...

Eski 20-11-2008, 11:54   #458
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hüseyin Ovak Mesajı Göster
...

... Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji bölümünden Yar.Doç.Dr. Sayın Süleyman Topal ile bir görüşme yaptım.

Sayın Topal, B5A yı önümüzdeki günlerde Tez konusu olarak işleteceği ve sonucun BMR tarım'a bildirileceği sözünü verdi...

İşte bu çok güzel bir haber, tebrik ederim.

umarım hoca bizim forumu izliyordur ve tezden sonra merak ettiklerimiz olursa cevaplandırır.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-11-2008, 15:19   #459
Ağaç Dostu

Sayın Mine Pakkaner,
Meyve ağaçlarında budama ile ilgili yazılarınızı büyük bir keyf ve sabırsızlkla okudum.Doğa ve ağaç sevgimden kaynaklanan bahçemde bodur M9 elmalarım(3 yaşında) galiba bu sene (bir ay önce)biraz erken üzerinde yeşil yaprakları varken budandı.Yani şimdi bunlar tamamen kuruyacaklar mı?Çevredeki köylüler bu sene hep erken budadılar.Gerekçe olarak havaların iyi gittiğini bildirdiler.
Lütfen bu konuda aydınlatabilirseniz,sevinirim.
Saygılar....

Eski 20-11-2008, 21:36   #460
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sayın Ovak, benim bahsettiğim konu ürün denemesidir ki, bu da ancak bir ziraat fakültesinde yapılır. Çünkü ürün zirai bir üründür. Beklenen amaç da verimdir, hatta sizin iddianız ürünün bir bitki koruma ajanı olduğudur. Tarım formasyonu olmadan bu özellikler değerlendirilemez. Ürünün öğrenci tezi olarak incelenmesindense, hala deneme kurulması ihtiyacından bahsediyorum, ki sanırım tarafınızdan net anlaşılamıyorum.

Bu arada artık herhangi bir deneme sonucu almadan ürünle ilgili herhangi bir iddiada bulunmamanızı rica edeceğim. Genom ve fenomlar üzerindeki testleri nerede yaptırdınız diyorum (ki bu sizin iddianız) bana yine yuvarlak laflar ediyorsunuz. Hani öyle köşebaşında yapılabilir ve anlaşılabilir şeyler sanki. En iyisi susalım ve sonuçları bekleyelim...

Bu arada seçilecek tez konusunu merakla bekliyoruz lütfen bize de iletin.

Eski 20-11-2008, 21:39   #461
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sayın Yolac, erken budama yapılması sonucu havalar bu şekilde yumuşak gitmeye devam ederse ağaçlar yeni sürgün verebilir, bunlar da dondan etkilenir. Yani risk mevcut. Hele bu durumda yalancı bahar asla istemeyiz. Donlara karşı dikkatli olunuz.

Eski 21-11-2008, 19:22   #462
Ağaç Dostu

Sayın Mine Pakkaner,
Alakanıza candan teşekkürler.

Eski 24-11-2008, 21:32   #463
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2008
sn.Hüseyin bey,

Birkaç sorum olacak;

1-B5a nın meyve ağaçlarında senede üç kere kullanılması gerekir dediniz, bunun kaç tanesi topraktan kaçı yapraktan verilmelidir ve hangi mevsimde

2- havalar serinlediği için ve kapalı havalarda yani güneş olmayan havalarda b5a yı gündüz kullanabilir miyiz?

3- Ben her sene bu mevsimde, meyve ağaçlarında ve ceviz ağacında bordo bulamacı kullanıyorum. b5a kulanırsam bordo bulamacına ihtiyaç var mı veya aynı sürelerde kullana bilir miyim. Anladığım kadarıyla b5a ile bordo bulamacı aynı zaman dilimlerinde kullanılıyor gibi algıladım.

kızılhisar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-11-2008, 11:33   #464
/

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Bende katılabilirmiyim.Neden mi B5A sıvı organik gübreyi yapanı çok iyi tanıyorum.Onunla da sık sık görüşüyorum.B5A sıvı organik gübreyi de çok iyi tanıyorum.Dha doğrusu piyasada bulunan bir sürü gübreyi.Hep soruyorsunuz B5A nasıl bir gübre.Mikroorganizmalar büyüklüklerinie göre 5 grubta incelenir.En büyükleri bakteriler,bir küçüğü mikroplar,virüsler viroidler ve PPLO(ploropnömoniye)yani şimdiki adları ile mikoplazmalar.Ağırlıkları 0.1 ile 0.3 dalton kadardır.Yaşam şekilleri kendisinden büyü olana ve kısmen veya tamamen organelleri olan,hücre ve mikroorganizmalarıniçerisine girerek yaşarlar.Giriş yaptıkları mikroorganizmaların gücünü belki oktilyonlarca kat arttırılar.Bu henüz tahmin edilememekte.Yine bilim adamları mikoplazmaları iyi mikroorganizmalarlaazotobacter agila,nitro samanas,pseudomonas fleurecens gibi mikroorganizmalarlar restriksiyon(labaratuar koşullarında suni olarak)birleştirmeyi başaramamışlar.Bu olay bir şekilde B5A üzerinde başarılmış.Bunu başaranda öyle akademi mezunu falanda değil.Ama kendini yetiştirmiş birisi.Dünyada tek desem yeri var.Hatta sayın Ovak seracılık yapan bir asker ailesini bunların yanına götürmüş.O kişini yetiştirdiği salatalık larda birisini bir kez ısırdıktan sonrakaç kere insektişsit kaç kere hormon kullandığını söyleyivermiş.Yani B5A sıvı organik gübre tarif edilmez yaşanır desem yeri var.Şu anda bunu yapan arkadaş tamamen kendini saklıyor.Saklamak zorunda.

Gentiana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-11-2008, 11:48   #465
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Sayın Ovak, aynen düşündüğünüz gibi uygulamada hiçbir eksiğimiz olmamıştır. Hatta hava kararınca yapılan uygulama takdir edersiniz ki güçlük yaşatır, buna rağmen prosedür eksiksiz uygulanmıştır.
Uygulama yapılan alan şimdiye kadar hiç kimyasal gübre verilmemiştir. Şimdiye dek sadece organik gübre kullanılmıştır. Uygulama sırasında hava şartlarında uygunsuz bir durum olsaydı benim profesyonelliğim ve tecrübemdeki biri süreci başlatmazdı. Yakında hiçbir fabrika ve İzmir'de uzun süredir yağış ta yok.

Bu arada siz B5a yı neden profesyonel olarak test ettir miyorsunuz? Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde bir kaç deneme kurdurabilirsiniz. Kesin bilimsel sonuçları da alır göğsünüzü gererek kullanır, sitenizde de yayınlarsınız. İşte asıl o zaman sonuçlar güvenilir olacaktır. Bir saksı çiçek, birkaç sebze, bir iki ağaç deneme sonucu vermez.

Bu arada ürünü akşam saatlerinde uygulatma zorluğunu da takdir edersiniz. Güzelce temizlenmiş traktör arkası ekipmanla, akşam karanlığında traktörün farında 10 dönüm çim alanda uygulanan ürün keşke çok inanılmaz sonuç verseydi de emeğimize değseydi, keşke çimde mucize yaratsaydı. Biz de kullansaydık. Ancak bu dönemde fevkalade bir sonuç almadık. Belki de stres altındaki bir alanda güzel sonuç alınır.

Ürünü yeniden aynı alanda denemek doğru olmaz. Çünkü yakında bu çimler kış dönemine girecek. Gerçi henüz İzmir' de 29 -28 derece sıcakları yaşıyoruz ama tecrübelerimiz kasım ayının ikinci yarısında sıcaklık düşmelerine tedbir aldırır. Bu dönemde çim (özellikle yazlık çimler dormansiye girecekler) zaten duracağı için ürün bize başarısız izlenimi verebilir. Sizden ve Selahattin Bey' den temin ettiğim ürünlerle denemeyi yapmıştım. Şu dönemde deneme yapacağım bir bitki yok.

İsterseniz bir süre sonra buğday, yonca ve arpada deneyebilirim. O zaman size bildiririm, bana örnek yollarsınız.

Sayın Mine Pakaner.O toprakta daha önce organik adı altında hayvansal gübre kullanılmış mı.Veya her hangi bir şekilde dezefektan.Veya ilaç.Bazı insektisit veya herbisitlerin toprak ta kalış süreci çok fazladır.Veya toprak yapısındaki bozulmalardan dolayı toprak basit ve kolovent protein bağlama yeteneğini kaybeder.Eğer bu toprakta bu yetenek yoksa bunu B5A bir kerede başaramaz.Çünkü oradaki m,kroorganizmal dengenin oluşumu bir kaç yıl alabilir.Dikkat ederseniz ilaç ve gübreler gerçek gübreler bir yıllık denemelerle pişyasaya sürülmez.Hal böyle olunca bir veya bir kaç denemelerle de bir ürünü başarısız ilan etmek haksızlık olur.Sizin farkına vardığınız gözlemler ile.Bitkilerin fizyolojik yapısındadi değişmelerin ve ya değişmemeleri incelediniz mi.B5A uygulanan yerden uygulanmayan yerden toprak numunesi alıp analiz ettinizmi.
Hani bazı topraklar vardır.20 kg dap vs önerilir.Çiftçi 20 değilde daha iii olsun diye 120 atmıştır ama yinede ürün alamaz.Belki aşırı gübrelemeden dolayı kireç ve tuz birikimi var.Belkide kullandığınız su şebeke suyu.Bilemem ama B5A nın başarısızlığı asla kabul edilemez.İsterseniz H.OVAK vasıtasıyla bi,r toprak ve ürünörneği gönderin.B5A yı yapan kişi bir incelesin.

Eski 25-11-2008, 11:56   #466
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gentiana Mesajı Göster
Sayın Mine Pakaner.O toprakta daha önce organik adı altında hayvansal gübre kullanılmış mı.Veya her hangi bir şekilde dezefektan.Veya ilaç.Bazı insektisit veya herbisitlerin toprak ta kalış süreci çok fazladır.Veya toprak yapısındaki bozulmalardan dolayı toprak basit ve kolovent protein bağlama yeteneğini kaybeder.Eğer bu toprakta bu yetenek yoksa bunu B5A bir kerede başaramaz.Çünkü oradaki m,kroorganizmal dengenin oluşumu bir kaç yıl alabilir.Dikkat ederseniz ilaç ve gübreler gerçek gübreler bir yıllık denemelerle pişyasaya sürülmez.Hal böyle olunca bir veya bir kaç denemelerle de bir ürünü başarısız ilan etmek haksızlık olur.Sizin farkına vardığınız gözlemler ile.Bitkilerin fizyolojik yapısındadi değişmelerin ve ya değişmemeleri incelediniz mi.B5A uygulanan yerden uygulanmayan yerden toprak numunesi alıp analiz ettinizmi.
Hani bazı topraklar vardır.20 kg dap vs önerilir.Çiftçi 20 değilde daha iii olsun diye 120 atmıştır ama yinede ürün alamaz.Belki aşırı gübrelemeden dolayı kireç ve tuz birikimi var.Belkide kullandığınız su şebeke suyu.Bilemem ama B5A nın başarısızlığı asla kabul edilemez.İsterseniz H.OVAK vasıtasıyla bi,r toprak ve ürünörneği gönderin.B5A yı yapan kişi bir incelesin.
B5A neden üniversitelerde incelenmiyor?veya inceletimiyor?
Türkiye de bir kavga vardır.Makam ve etiket kavgası.Alaylı okumuş vs gibi.Ben size soruyorum.Bu ürünü bulan bir kişi alaylı ise senin bile kabullenemediğin şeyi bir profa nasıl kabul ettirirsin.Oralardaki insanların çoğu dünyanın merkezi benim diyor.Kendilerinden başka bir merkezi de siliyor.Bunu yapan kişi neden kendisini bunlara yem etsin.Adamın gruruna dokunuyoır.Ben koskoca profken yapamadığımı bumu yapabilecek.Onlar türbanı çözemediler.Mikoplazmaların RNA zincirinin kaç megabaz olduğunu nasıl çözecekler.Amerikanın beyin gücünün%34 ünü türkler oluşturuyor.Onlar neden Amerikaya kaçtılar.Düğnyada ne yazıkki bir tek Türkiye deki üniversiteler bir buluşa imza atamamışlar.Somalideki basit bir üniversite dahi buluş yapmış.Kardeşim ilk önce nerede yaşadığımızın farkına varalım.Ama yurtdışında bir çok araştırmaları yapılıyor.Bunda emin olun.

Eski 25-11-2008, 12:12   #467
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiwici77 Mesajı Göster
Doktor Tarsanın Protonundan ne gibi farkları var acaba (sıvı olmak ve yerli üretim olmak dışında)?
Doktor tarsanın protonuyla devam et sen.Ondan farkı sıvı olması ve yerli üretim olması.Be adam 26 ülke bu konuda demo ve araştırma yapıyor.Sen hala şu bu diyorsun.Onuda geçtin burada bir sürü yazı oluşmuş.10 tane mükemmel sonuç ,bir tane de fark yok. Sence bunu sonucu ne.Adamlar dünya tarımın da bir devrim diyorlar.Sen daha nerdesin.O durakta uçak kalkmaz kardeş.

Eski 25-11-2008, 12:43   #468
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
İlaçlarda da yapılan bir metod bu. plasebo efektini görmek için... çifte kör deneme denir.
Ben burda şunu yaptım aynı bitkilerden üç kontrol gurubu oluşturdum.
brinci guruba B5A verdim ikinciye bekletilmiş alkolu uçurulmuş biralı su diğerine de normal su.

Starlizia, ve baugonvillea'larda denedim. Bira ile B5A arasında hiç bir fark gözlemliyemedim. sırf su ile arada çok bariz bir fark yine de oluşmadı ancak yaprakları daha güçlüydü.

Yerdeki fren balata izlerini temizleme deneyiminde bulunmadım onu da denersem yazarım
1-B5A nın etiketinde arpa unu zaten yazıyor.
2-Nede sadece bitki üzerinde toprak yapısını inceledin mi
3-Bir insanlarda da göbek ve kilo yapar.Acaba bu sağlıklımı.

Ben diyorum bitki toprakta yetişir.Sadık yar dost odur.Toprağı düzeltelim.Siz diyorsunuz toprak önemli değil bitki önemli.
En çok kızdığım üniversite labaratuarıymış gibi ahkam kesip kesin tez koymanız.Ya sen anali yapmamışsın.Gözlemlemişsin.Bunun hakkında sonuç vermek için yaprak özelliklerini.ADP-ATP-NADP-NADPH gibi protein sentezleri solunum bazları üzerindeki gelişmeler ürün üzerindeki içerik aşamaları bunları test etmeden şudur budur,diye nasıl konuşabiliyorsunuz anlamıyorum.Resmen demogoji yapıyorsunuz.Kerndi çıkmazlarınızın içerisinde çıkış arıyorsunuz.İlaçlarda v.s ürünlerde tek deneme veya test ile mi pşiyasaya çıkıyorlar.Siz çifte köt deneme yaptınız.Bu ürünün ne olduğu ortaya çıktı mı yani.Perdont haldeki mikroorganizmal yapısını ne yapacaksın.Bitkiye atıyor bakıyor ne olacak diye.Kedinin ciğere baktığı gibi.Söy bakalım senin bitkilerdeki allelokimyasal yapıları nasıl değişmiş.Her kes beni iyi dinlesin.Benimle yüzeysel olarak fikkir alışverişine girmeyin.Sırf konuşmuş olmak içinde olmaz bu iş.Ya herkes bir şeyler söylüyor,bende bir şey söyliyeyim.Adet yerini bulsu diye de olmaz.Yaa bakıyorum herkes birilerinin eksiğini hatasını araştırıyor.Bu ürün gavur malı olsaydı hiç biriniz bunlarıu yapmazdınız.Hiç deneme yapmazdınız.Elin gavuru yapmış yani derdiniz.Türk,üstelik lise mezunu biri yapınca vatan haini ilkan ettiniz be yeter.Haksızlık yapmayalkım.Bir çoğumuz gibi akademik imkanımız ve bilgimiz olmasına rağmen biz yapamamışsak,hocalarımız yapamamışsa bu bizi ayıbımız.Demekki biz okulu diploma için not için veya makan etşket için okumuşuz.İğneyi kendimize batıralım.İllaki Ziya ÖZEL veya bir başkası gibi bu adamı israile mi kaçıralım.!0.500 işsiz ziraat mühendisi var.Sonuçlarınıda gördünüz.Neden örgütlenip,dünya tarımında biz Türkler de varız demenin yollarına bakmıyoruz.Küçük kafalar kişileri,orta kafalar olaylar,büyük kafalar fikirleri konuşur.Biz tartışacağımız bu ürü daha nasıl fazla geliştirilebilir olması gerekirken,yok Türk mü yapmış yok şu mu bu mu.....Madem etnik köken arıyorsunuz elektriği kullanmayı edison yapmış ve okuma yazmayı 14 yılda öğrenmiş.Hadi kullanma.Hadi buluşuna kötü de şusu busu de.Beyler güneş balçıkla sıvanmaz.Sizin gibi 10.500 ziraat mühendisi işsiz.Türkiye de 70 üniversite 34 ziraat fakültesi var.Neden sizler yapamadınız böyle bir çalışmayı.Neden Türk toprakları bu hale geldi.Yörük sırtında kurban kesmeyelim yeter.Neden dağdaki toprak zenginleşiyorda senin tarlanda fakirleşme var.Oradaki bitkilerher yıl artıyor ve devamlı duruyor.Gübreleyen yok domuzdan başka çapalayan yok.İlaçlayan yok.Üstelik evinizdeki çiçeklerin toprağınıda dağdan getiriyorsunuz.Neden tarlalarınızdan almıyorsunuz.Türk tarımının bu hale gelişinden bizler sorumluyuz.Kanser vakaları son 2 yılda %339 oranlı arttı.BUndan da bizler sorumluyuz.Kıvırtacak hiçbir yeri,miz yok.Hala konvansiyonel tarım,hala konvansiyonel tarım.Avrupa 38 yıl oldu kurtlu elma yemeye başlayalı.Sen hala kamyon tekeri büyüklüğünde elma yiyorsun Afiyet olsun.Bende diyorum,bunu yapan adam da edison kadar değerli.O da tarımın edisonu.Aksini düşünen varmı.

Eski 25-11-2008, 12:57   #469
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
İlginç bir söylem tarzı... İyi ki bu başlıktaki mesajlarımı silmişim, yoksa vay halime...

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-11-2008, 13:08   #470
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Sn. Gentiana,
Sanırım sitede yeni olduğunuzdandır, forum adabında, farklı fikirlerde dahi olsak karşımızdakilere hitap tarzımız değişmez. Lütfen, bu noktaya dikkatiniz çekmek istiyorum.Sanırım yönetici arkadaşlarım da benimle aynı fikirleri paylaşacaklardır.

aslan_k Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-11-2008, 17:08   #471
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Sn.Gentiana,
Ben amatör biri olarak, belirli türdeki bitkilerimde denedim, hiçbir olumlu sonuç alamadım ama belki hata bendedir diye bu güne kadar da en ufak bir yorum yapmadım bu konuda. İlkbaharda yeniden denemeyi düşünüyordum.

Ancak bu tür fanatikliğe varan yazımlar ve hitaplar belki hak etmediği halde de ürünle ilgili soru işaretleri doğuruyor kafalarda. Sadece bilgileriniz ve konuya yaklaşımınızı sorgulamanız açısından belirtmek zorunda kaldım.
Saygılar

tugo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-11-2008, 20:31   #472
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Gentiana, üslubunuz konusunda sizi uyarmıştım.

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-11-2008, 23:11   #473
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızılhisar Mesajı Göster
sn.Hüseyin bey,

Birkaç sorum olacak;

1-B5a nın meyve ağaçlarında senede üç kere kullanılması gerekir dediniz, bunun kaç tanesi topraktan kaçı yapraktan verilmelidir ve hangi mevsimde

2- havalar serinlediği için ve kapalı havalarda yani güneş olmayan havalarda b5a yı gündüz kullanabilir miyiz?

3- Ben her sene bu mevsimde, meyve ağaçlarında ve ceviz ağacında bordo bulamacı kullanıyorum. b5a kulanırsam bordo bulamacına ihtiyaç var mı veya aynı sürelerde kullana bilir miyim. Anladığım kadarıyla b5a ile bordo bulamacı aynı zaman dilimlerinde kullanılıyor gibi algıladım.
Sayın Kızılhisar;
Sorularınızı sırasıyla cevaplamaya çalışacağım..
1- B5A meyve ağaçlarında Meyve dökümünden sonra topraktan,Baharda filizlenmede Hem topraktan hem de yapraktan,Çiçeklenme döneminde ise kesinlikle topraktan uygulanmalı...
2-Damlama sulama sistemi dışında B5A havalar kapalı ve serin olsa dahi gün batımından sonra veya gün doğumunda kullanılmalı...
3-Bordo bulamacı dezenfektan olarak kullanılıyor genelde..Yani doğal ortama müdahale ediyoruz...Eğer ağaçlarınızda herhangi bir yaralanma var ise budama macunu kullanınız...Yok hastalık var dezenfektan kullanmalıyım diyorsanız,bordo bulamacı, göz taşı gibimeteryaller kullandıktan en az 20 gün sonra B5A kullanınız...Eğer ağaçlarınız sağlıklı ise,sadece B5A kullanınız...(Siz başınız ağrımıyorken,ya ağrırsa diye ağrı kesici alıyormusunuz?..)
Kısacası agaçlarınız sağlıklı ise B5A yeterli...Doğal hayata bir an önce dönmek gerek...Saygılar...

Eski 25-11-2008, 23:39   #474
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Sayın üyeler;
B5A organik sıvı gübreyi bu sitede tanıtıp,kullanımı hakkında sizlere yardımcı olurken uslubumu hep düzgün tutmaya özen gösterdim...Zaman zaman konu başka boyutlara çekilse de ben hep yumuşak bir uslupla konuya yaklaşmaya çalıştım.B5A hakkında muhallif düşüncelere alışmıştım açıkçası...Ancak sayın gentiana öyle bir giriş yaptı ki; inanın bir kaç kez yutkundum...Sanki sayın yakamozşimsek fikir değiştirip geri geldi...
B5A konusunda olumlu olumsuz tüm eleştirileri zevkle takip ediyor, içinden almam gereken dersleri çıkarmaya çalışıyorum...
Sayın Gentiana'ya herhangi bir cevap vermeyeceğim...Ben kendisinin fikirlerine (bu güne kadar tüm üyelere olduğu gibi) saygı duyuyorum.Ancak açıkça söylemeliyim ki; bu usluba alışkın değilim ve tasvip etmiyorum...
Sayın Gentiana değerli bilgilerini ve fikirlerini daha uygun bir uslupla anlatırsa; bana ve tüm üyelere faydalı olacağına inanıyorum...Çünkü; benim amacım, Atom bombasının yan ürünü olan nitritin **** sinir gazının yan ürünlerinden olan insektisitlerin kullanıldığı ürünleri insanların tüketip çeşitli hastalıklarla boğuşmaları yerine,doğal olan ürünler ile beslenen sağlıklı yeni nesiller yetişmesine ve ülke tarımının gelişmesine katkıda bulunmaktı...Sayın Gentiana ve diğer saygıdeğer hocalarımın saygı,sevgi çerçevesinde benim bu amacıma yardımcı olacağını umuyor saygılar sunuyorum...

Eski 26-11-2008, 16:26   #475
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hiçbir ürün, üstelik belki de gerçekten, son derece başarılı olacak ve gerçekten devrim yaratacak niteliklerdeyken, bu kadar şüphe ve antipati doğuracak yanlış politikalar dizisinin kurbanı olmamalıydı.

Ürünün ve üreticisinin bu gibi basit, saldırgan, polemiklere yol açabilecek, kaş yaparken göz çıkaran, küçültücü savunmalara daha da maruz kalmaması adına yurt dışında kurdurduğunuz denemelerin sonuçlarını kısa sürede alıp bizlerle biran önce paylaşmanızı diliyoruz. Yazılan mesajlara da herhangi bir şekilde cevap verip bu seviyesizliğe katkıda bulunmayacağız.

Eski 26-11-2008, 16:43   #476
Ağaçsever

Manolya Çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2007
B5a

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gentiana Mesajı Göster
Doktor tarsanın protonuyla devam et sen.Ondan farkı sıvı olması ve yerli üretim olması.Be adam 26 ülke bu konuda demo ve araştırma yapıyor.Sen hala şu bu diyorsun.Onuda geçtin burada bir sürü yazı oluşmuş.10 tane mükemmel sonuç ,bir tane de fark yok. Sence bunu sonucu ne.Adamlar dünya tarımın da bir devrim diyorlar.Sen daha nerdesin.O durakta uçak kalkmaz kardeş.
Bu ne biçim uslup? Böyle yazıların Ağaçlar Nette yayınlanmasını doğru bulmuyorum.
Biraz yazı şeklinize dikkat edin.

Manolya Çiçeği Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-11-2008, 22:42   #477
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2008
Hüseyin bey, cevaplarınız için teşekkürler.

kızılhisar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-11-2008, 22:47   #478
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Neden yurt dışındaki üniversitelerde deneme yapılıyor da aynı denemeler yurt içindeki üniversitelerde yapılmıyor anlamadım.

Sonuçta yurt dışında bu ürünü test ettirmek daha pahalıya çıkmıyor mu?

Ege Üniversitesinde bu denemelerin yapıldığını öğrendik, sorun nerede?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-11-2008, 10:21   #479
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-08-2008
Sanırım finansman konusunda sıkıntı var. Ülkemizde ar-ge **** ürün tescili çalışmalarına katkıda bulunabilecek kişileri bulmak çok zor, fakat yurt dışında bu tür çalışmaların yapılmasını sağlayacak, bakış açısını ve finansı bulmak daha kolay diye düşünüyorum.

ismailkaymaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-11-2008, 12:12   #480
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Doğru söylüyorsunuz. Malesef Türkiye deneysel çalışma yapmak neredeyse imkansız. Üniversiteler bin deredn su getirmediğiniz müddetçe mali destekte bulunmuyor. Deney yapılabilcek doğru düzgün labaratuvar ortamı bile yok. Bir çaılşmaya başlayıp bitirmek, çalışma için hazırlanmaktan çok daha kısa sürüyor. Beyin göçü neden hep oldu, ve neden halen devam ediyor... İşte bu yüzden

derya Derya Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024