agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni140Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2009, 22:12   #751
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Elbette can suyu olarak verebilirsiniz sevgili Adalet Yağcı hatta çokta iyi olur. 15-20 litre suya 1 kapak B5A koyun ve bolca can suyu olarak fidelerinize verin.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-05-2009, 22:54   #752
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hüseyin Ovak Mesajı Göster
Şuanki bilimsel öğretilerin Türk tarımını nereye getirdiği gözler önünde...
Türk tarımının durmunun sorumlusu bence bilim değil, toprak analizi yapmadan gübre atan, arınma süresine bakmadan tarım ilacı kullanan üretici, üreticiyi kendi çıkarları doğrultusunda yönlendiren, yanlış ilaçlar öneren zirai bayi, yanlış tarım politikalarına yön veren politikacılar, üreticiyi kendine mahkum etmeye uğraşan tohum firmalarıdır. Ama bilim değildir.

Bilim, bilgiyi bilmektir. Bilimin karşıtı ise cehalettir. Her daim oyumu bilimden yana kullandım, bundan sonrada bilime olan inancım ve saygım devam edecektir.

Todor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-05-2009, 11:10   #753
Ağaç Dostu

Hüseyin Ovak's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Teşekkür ederim sayın Hüseyin Ovak, ancak yukarıdaki soru konusunda hâlâ kararsızım, yarın sebze dikiminden sonra can suyunu B5A ile verebilirmiyim?
Sayın Adalet yağcı;
Sebzelerinize can suyu ile birlikte B5A uygulayabilirsiniz...Yaklaşık 20 gün 1 ay sonra filizlenmede 2.nci uygulama, çiçek döneminde ise 3.ncü uygulamayı yapıp bırakın...Saygılar..

Hüseyin Ovak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-05-2009, 15:13   #754
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Doğru söze ne denir!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Türk tarımının durmunun sorumlusu bence bilim değil, toprak analizi yapmadan gübre atan, arınma süresine bakmadan tarım ilacı kullanan üretici, üreticiyi kendi çıkarları doğrultusunda yönlendiren, yanlış ilaçlar öneren zirai bayi, yanlış tarım politikalarına yön veren politikacılar, üreticiyi kendine mahkum etmeye uğraşan tohum firmalarıdır. Ama bilim değildir.

Bilim, bilgiyi bilmektir. Bilimin karşıtı ise cehalettir. Her daim oyumu bilimden yana kullandım, bundan sonrada bilime olan inancım ve saygım devam edecektir.
Todor çok doğru söylemiş, bilimsel öğretiler, herhangi bir yanlış gidişin nedeni olamaz! Yanlışı uygulamalarda ya da uygulayıcılarda ya da o öğretileri insanlara başka türlü yansıtanlarda aramak lazım. Aramızda cehaletten medet umanlar varmış gibi bir duyguya kapıldım. Aslınsda buna bilinmeyenden medet umanlar demek daha doğru olabilir! Bu düşünce bile insanın tüylerini diken diken etmeye yeterli!

Dogasever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-05-2009, 14:58   #755
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Sayın Hüseyin Ovak,
B5A ile ilgili 26 sayfalık tartışmaların ve bilgi alışverişlerinin tümünü okudum. B5A nın birçok bitkide denendiğini gördüm. Anladığım kadarıyla toprağı aktive ettiği için her türlü bitkide kullanılabilir.
B5A Kullanma kılavuzunu incelediğimde pek çok tek yıllık bitkide faydaları ve kullanımı, isim zikredilerek açıklanmış.
Ama klavuzda meyve ağaçları içinde sadece Kiraz ile ilgili bir bölüm mevcut. Diğer sert çekirdekli, yumuşak çekirdekli, turunçgiller gibi meyve ağaçları ile ilgili özel bir bilgi yok.

Bunun nedeni diğer meyve ağaçlarına göre Kiraz'da daha başarılı sonuçlar alınması mıdır?

Benim size asıl sorum; narenciyede (satsuma mandarini) bugüne kadar B5A kullanan bildiğiniz kişiler var mı, varsa bu kişilerden her hangi bir geri bildirim alabildiniz mi?
Eğer mandarin için uygulama yapmak gerekirse hangi dönemlerde uygulayalım. Mandarin Nisan ayında çiçek açıyor ve Kasım ayı başında hasat edilmeye başlanıyor. Bu 6-7 aylık dönemde B5A uygulamaları nasıl olmalı. B5A ile Haziran dökümü önlenebilir mi?
İlginize teşekkür eder, saygılar sunarım.

vgoksel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-05-2009, 15:02   #756
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2008
Ben üye olmaya çalıştım ama kendi mail adresim hakkında bir başkası kullanılıyor şeklinde uyarı çıkıyor.Düzenlerseniz sevinirim.Saygılarımla BEKİR SITKI ARI

onkelif Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-05-2009, 16:04   #757
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Bir çay bardağının yarısına su yarısına B5a koyarsak. Bir süre sonra suyun görünümü ne olur?. Değişime uğrar mı?. Değişirse, ortaya çıkan görüntü nasıldır?. Neden?.
(Bilmece gibi oldu ama, merak işte)

habibe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-05-2009, 16:55   #758
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-12-2006
merhaba

konya ili çumra ilçesinde 15 yıldanberi tarım ilacı satan ve çiftcilik yapan zıraat mühendisiyim. kendi tarlalarımızda patates, kuru fasulye, şeker pancarı ve hububat tarımı yapmaktayım. bölgem de ayrıca çekirdek kabağı, domates, kavun ve karpuz üretimi yapılmaktadır. bahsedilen bu gübre bu kadar etkili ise bir kaç litre gönderin deneyelim. görelim tüm konya ovasına satalım. ama önce kendi kontrolumda görmeliyim. çünkü 15 seneden beri nice gübreler gördüm kimisinin içeriği melas, kimisinin içeriği sulandırılmış tavuk gübresi, hatta çürütülmüş taze yonca dolayısıyla gübreyi test etmeden görmeden olmaz. ne söylense

eser42 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-05-2009, 22:02   #759
Ağaç Dostu

Firma piyasaya 400 bin liralık deneme numunesi dağıttıktan sonra artık deneme numunesi vermemektedir.

Eski 27-05-2009, 22:04   #760
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Bir çay bardağının yarısına su yarısına B5a koyarsak. Bir süre sonra suyun görünümü ne olur?. Değişime uğrar mı?. Değişirse, ortaya çıkan görüntü nasıldır?. Neden?.
(Bilmece gibi oldu ama, merak işte)
Belliki yarım çay bardağı B5A yı israf etmişsiniz .

Eski 30-05-2009, 15:13   #761
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2009
@habibe

dedidiğiniz gibi b5a nın yarısı heba olmuş demektir

fbasal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-05-2009, 17:16   #762
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2009
sevgili hüseyin ovak.b5a şebeke suyu ile kullanılabilir mi.

fbasal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-05-2009, 18:35   #763
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bu konunun ilk mesajını okumalısınız...

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-05-2009, 20:17   #764
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Selahattin Bey,

B5A lı uygulamalarınız nasıl gidiyor? Sonuçlar nasıl?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-05-2009, 22:59   #765
Ağaç Dostu

Uygulama yaptırdığım çiftçiler B5A dan sonra otomatikman organik tarıma geçiş oluyorlar ve daha enteresanı orgain ilaçlarında arayışına giriyorlar. Şunu farkettim çiftçiler hangü rünü üretiyorlarsa o ürün hakkında tamamen bayilerin kontrolü altındalar. Bayiler ne derse o oluyor **** firmanın elenaı uygulanacak ürün hakkında nasl yönlendirme yapıyorlarsa o şekilde hareket ediyorlar. Memnun kalınan ürünler dışında yeni açılımlara atılmayı istemeyen kişiler tarafından reddediliyor. Standart uygulamalar şekiline dönüşmüş kimyasal uygulamaları ürünü riske etmeyen kişiler tarafında tercih ediliyor. Şu an Sevgili Mine Pakkaner'in başlığındaki ev yapımı kimyasal ilaçları çiftçiye öğretmek planlarım var zira B5A uyguayan çiftçi B5A yı etkisiz kılmamak için alternatif organik tarıma yöneliyor bende o konularda tıkanıyorum. Ha sonuçlar mı öyle ümit verici ki.

Mesela İznikte kirazda sıfır kimyasal ile (manolya dahi çıkmadı) Kiraz hasat ediyoruz şimdi sadece sinek problemi vardı onuda Hüseyin beyin yaptığı organik insektisitle hallediyoruz, ordan görenler seralarında deniyor, şu an tarla domatesinde uygulanıyor. Daha yeni bir koli gönderdim karpuz, elma gibi ürünlerde uygulaacak. En büyük idealim Bursa ovasında el atından satılan ve kullanılan Armut ateş yanıklığına karşı B5A kullanmakve elma karalekesinde kullanılan ilaçları azaltmak sadece bu ki üründe bile yapabileceğim başarı inanılmaz kimyasal kulanımını sınırlandıracak. Sadece birqaz amana ihtiyaç var o kadar.

Şu an bir çiftçim enginarda teşhis koyamadıkları (nematod olduğu düşünülüyor) bitki sorunu için uyguluyor.

Bursa ovasında Panayır dersinden akan (mos mos su) su ile sulanan meyve ağaçlarında uygulanıyor.

Sonuçlar şu anda olumlu ancak meyvelerde yoğun uygulamalar yaptırma şansım olmadı çiftçiyi çekingeleriyle ikna etmek zor. Yine de zaan zaman bu uygulamaların sonuçlarını buradan açıklarım.

Eski 30-05-2009, 23:25   #766
Ağaç Dostu

Çok sevindirici gelişmeler.

B5A nın organik insektisitiyle, B5A aynı şişede birleşemez mi ?

Eski 31-05-2009, 00:21   #767
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
B5A nın organik insektisitiyle
Organik insektisit, bu da yeni bir buluşmu? insektisitin organiği olsun hayret türkiye çığır haşıyor galiba.

Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2009, 17:14   #768
Yeni Üye

cumaöğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Galeri: 1
Tüm üyelere esenlikler dilerim. Emekli öğretmenim. 5 yaşında, kendi tahsis ettiğim zeytinliğim var. Tarımda (hatta hayatın her alanında) yaşanan yapaylığa ve kirliliğe karşı bir duruş göstermeye çalışıyorum. Benim gibi düşünen ve direnen insanların var olduğuna inandığım bu siteyi birkaç aydır izliyor ve yararlanmaya çalışıyorum. Emeği geçen, katkısı olan herkese teşekkür ederim.

B5A ve benzeri (organik adı geçen) gübreler ilgimi çekiyor. Bazı arkadaşların dediği gibi bu konuda hayli kafa karışıklığı yaşanıyor. Benim bu konuda iki önerim olacak: 1) Uzman arkadaşlar varsa, bilim insanlığına yakışır bir yaklaşımla,teknik konularda bizleri aydınlatsınlar; 2) Birileri de bu siteyi ticari amaçla kullanıp bizleri yanıltmasınlar.

B5A beni de umutlandırdı. Zeytin ağaçlarına damla sistemiyle vermek istiyorum. Faydası olur mu? Uygulamayı nasıl yapabilirim? Hepimize ve tüm dünya insanlarına temiz bir gelecek diliyor, sorumu yanıtlayacak uzman arkadaşa da şimdiden teşekkür ediyorum.

Düzenleyen cumaöğretmen : 04-06-2009 saat 13:24
cumaöğretmen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2009, 18:31   #769
Ağaç Dostu

Kişisel olarak söyleyeyim ki B5A'nın forumdaki ilk kullanıcılarından birisiyim ve şu anda talepten dolayı satışını yapıyorum aynı zamanda kullanıyorum ve çokta memnunum sadece orataya çıkardığı doğal sonuçlara çare bulmak zaman alabiliyor **** beni tıkayabiliyor. B5A organik tarıma doğrudan giriş yapmama neden oldu doğrusu böyle bir gübreyi kullanmanın en büyük avantajı benim için bu ve benzeri ürünleri kullandıktan sonra zehir tabir ettiğimiz kimyasal insektisitleri kullanmama isteği oldu. Ancak görüyorum ki gerçekten kullandığımız bu ürünü devam ettirmenin yolu organik devam etmek veya kullanım prosedürlerini uygulamak.

İşte insektisit ihtiyacı organik bu ürünü verdikten sonra diğer atılacak ilaçlarında organik olması isteğini doğuruyor. Bu amaçla forumdan sevgili Mine Pakkaner hanımefendinin ev yapımı ilaçlar başlığından yararlanıyorum ve bitkilerimdeki zararlı va hastalıklar için oradan yararlanıp kendi ilaçlarımı yapacağım. Bunun dışında dışardan organik sıvı yaprak gübresi yapımıyla ilgili bilgiler edindim ayrıca Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsünden Ziraat Mühendisi arkadaşım sevgili Adnan Cengiz organik tarımla ilgili benden desteklerini esirgemiyor aynı zamanda B5A yı sebzelerde kulanmasını iyi bilen birisi ve b5a yıda organik tarımda kullanan ve yine organik tarım literatürünü iyi bilen bir arkadaşım ve ondan sürekli destek ve yeni ilaçlar ile ilgili destek ve görüş alıyorum.

B5A çok farklı bir gübre onu kullandıkça sürekli şaşırıyorum çünki alıştığımız gübre etkisi gibi gözlem vermiyor mesela bitkilrde kullandığınızda bazen insana saçını başını yolduracak derecede endişe verdiriyor ancak sabredip kullanmaya devam ettiğinde ise işte o şaşırtıcı sonucları geriden geliyor hatta suni gübrelerin veremediği ölçülerde. Mesela daha yeni edindiğim bilgilerle B5A nın geçen yılki kuraklık alanlarında kimyasal gübreleme ile 28 kg verime karşı B5A ile gübrelenen alanlarda 250 kg verim alındığını ve bitki söküldüğünde bile toprağın hala nemini muhafaza ettirdiğini öğrendim. Ayrıca erken kullanımından dolayı sonbahar ekimlerinde buğday ve arpalarda adeta yabancı ot ilacı atmışcasına bitkiyi kıştan sapsarı yanmış bitki görünümünde çıktığını bununda endişelere sebep verdiğini öğrendim ancak bu durum bilinenin **** görünenin aksine kök gelişimini fazlalaştırdığı ve baharda toprağın ısınmasıyla birikte önce açık sarı sonradan ise kimsayal gübre ile gübrelenen alanlara göre aradaki mesafeyi hızla kapatıp çok daha koyu ve güçlü bitki yapısı ve daha fazla dane bağlamış daha uzun yapıda başaklanma ile hasada bitkiyi götürdüğünü ve hasattada kimyasal gübrelemeye göre daha geç hasada geldiğini öğrendim. Her ne kadar Toprak tv de bu görüntülerin bazılarına yer verilse de çok daha fazla resim ve görüntüyü görme şansına sahip oldum zaten yakında B5A kullanılan alanlarda verim sonuçları bana ulaşacak.

Ancak şunu belitrmek istiyorum ki B5A ilaç değildir organik sıvı yaprak gübresidir. Etkisi itibariyle benim alıştığım ve eğitimini aldığım gübreleme bilgisinden çok farklı bir etki mekanizması var ve etkileri güvenip 3 uygulamayı doğruca (2. den sonra kesin sonuç alınıyor ama tamamlamak gerek) yapınca sonuçları gerçekten diğer gübrelere göre hayret verici oluyor.

Açıkça söylemek gerekirki sabırsız insanlar bu gübreyi kullanmamalı ve ayrıca kendisini 3 günde gözle görülür etki yapmasını bekleyenlerde **** normal yaprak gübreleriyle aynı görsel etkiyi görmek isteyenlerde kullanmamalı. Zira B5A yı toprağa verdiğinizde çalışma şekli önce topraktaki arızaları giderme yönünde sonrasında arıza giderilince organikleşen ve kullanılır hale gelen besin maddeleri bitkideki gelişmeyi tetikler şekildedir.

Ancak gördüğüm o ki bizler bitkdeki doğal sonuçları dahi görmeyi unutmuşuz çünki azot verip sürgün gördüğümüzde bunu sağlıklılık olarak algılıyoruz oysa toprağın ne hale geldiğini çoğunlukla sonuçlardan sonra görüyorum kısacası toprağını düşünmeyenler eski gübreleri kullanmalı.

Ayrıca şurayada açıklık getirmek istiyorumki B5A etki mekanizması itibariyle muadili olmayan bir gübre fakat sonuçları aynı olan diğer organik gübrelerinde hakkını yememek gerektir. Fakat B5A daki esas mantık toprağın insana kazandırılması ve zaten içinde var olan 16 elementin bitkiye kazandırılmasıdır yoksa şelatlı gübre verip onu dışardan beslemek değildir.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 07-06-2009 saat 23:54
Eski 07-06-2009, 22:08   #770
Yeni Üye

habitad's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2009
Merhaba arkadaşlar bende tüm forum yazarları gibi yazılanları dikkatle okudum.Şunu belirtmek isterimki b5a hakikaten muadillerine oranla daha farklı bir ürün.Yeni olduğu içinde tam olarak piyasada kabül görmesi kullanım oranının artması ve paralelinde alınan olumlu sonuçlarının görülmesi ile mümkün olacaktır.
Yapılan denemeleri ve ürünü kullananları dikkatle takip ediyorum.Farklı kullanıcılardan farklı yorumlar almak ürün hakkında daha da verımlı bilgilere ulaşmamıza neden oluyor.
Tüm organik dostlarına başarılar dilerim...

habitad Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-06-2009, 15:26   #771
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habitad Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bende tüm forum yazarları gibi yazılanları dikkatle okudum.Şunu belirtmek isterimki b5a hakikaten muadillerine oranla daha farklı bir ürün.Yeni olduğu içinde tam olarak piyasada kabül görmesi kullanım oranının artması ve paralelinde alınan olumlu sonuçlarının görülmesi ile mümkün olacaktır.
Yapılan denemeleri ve ürünü kullananları dikkatle takip ediyorum.Farklı kullanıcılardan farklı yorumlar almak ürün hakkında daha da verımlı bilgilere ulaşmamıza neden oluyor.
Tüm organik dostlarına başarılar dilerim...
Sayin Habitat
Lutfen guldurmeyin! Arada bir hep birileri cikiyor ve "A bakin bu muadillerinden farkli bir urun, iste kullanimi yayginlassin da buna paralel olarak olumlu sonuclari da gorulur" gibi yuvarlak laflar ediyor. Tabii ki bir adama 100 defa sen en buyuksun dersen o da kendini kaf daginda gorurmus!

Simdi b5a'nin nesi farkli gorelim. Lutfen buna ve bundan onceki sorularima b5a duayenleri yanit verirlerse, biz de ogrenmis oluruz. Sakin yanlis anlasilmasin bu mesaji kimseyi karalamak icin yazmiyorum. Sadece anlamak icin yaziyorum.

Eger mikrobiyal bir urunse, icinde hangi mikroorganizmalar var? Bionem ya da EM1 ile ayni mi farkli mi? EM1 ile de harika sonuclar aliniyor ve aslinda EM1 cok farkli bir urun cunku sadece kimyasal gubreyi azaltmak ve 3 yil icinde kullanimini tamamen ortadan kaldirmakla kalmiyor, pestisit kullanimini da minimuma indiriyor (EM5 ve EM FPE adli urunleriyle). Yani tam bir urun hem besleyici hem de hastaliklari onleyici.

Ayrica Bionem de veya yararli mikroorganizma iceren diger urunler de zararli mikroorganizmalari bastirarak EM5 ve EM FPE"nin yarattigi etkinin benzerini yaratiyor.

Peki b5a ne yapiyor? Bitki besleyici mi, yoksa zararlilari bastirici mi, yoksa her ikisi de mi? Mekanizma? Herhalde bu urunu piyasaya cikaranlarin bu konuda kanitlari olmasa bile bazi dusunceleri vardir. Varsa kanitlarini da bilmek isteriz. Bu mesaja lutfen birileri cikip da dunyanin sayili laboratuvarlarindan soyle soyle raporlar almis, Tarim Bakanligindan onayli bir urune neden bu kadar yukleniyorsunuz gibi seyler de soylemesinler. Bir urun nereden sertifikali olursa olsun, icinde ne oldugunu bilmek her tuketicinin hakkidir. Saygilarimla.

Eski 09-06-2009, 17:44   #772
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Ya arkadaşlar, konu tamamen benim bilgi alanım dışında, fakat sayfalarca lehte ve aleyhte ama somut bir netice vermeyen tartışmalar çok garibime gidiyor.

Ben bu konularda kör cahilim ama şu soruları da sormadan edemiyorum:

- B5A nın bir labratuarda test edilmesi çok mu zor ve pahallıdır? Mesela Sn.doğasever EM uygulamanız olduğu için, herhalde şirketinize ait veya çalıştığınız bir labratuarlar vardır.

-Böyle bir test yaptırırsanız soruların bir çoğuna cevap bulmuş olmazmısınız?

-Netten topladığım bilgi kırıntılarına istinaden, bu bileşimin içinde kaç tane, hangi mikroorganizmalar var? Bunlar besi ortamında yaşıyorlarmı?

- B5A nın PH derecesi kaçtır? Faydalı organizmaların yaşamasına uygunmudur?

- Habire çeşitli kokulardan bahsediliyor, bunlar labratuar testlerinde tanımlanamazmı?

Ben ve benim gibi arkadaşlar, çeşitli ürünleri, deniyoruz. Neticede kendimize göre bir kanıya varıyoruz. Ancak Sn.doğasever (lütfen alınmayın, kişisel değil. Şu anda sadece siz
aklıma geldiğiniz için) gibi, konuyla teknik olarak ilgili, hatta doğru veya yanlış, ürün konusunda rakip olma durumunda olan arkadaşların, bence görüşlerini, en azından kendi yaptıkları labratuar testlerine falan dayandırarak savunmaları gerekir.

Lütfen söyleyin bana, bir labratuar testi çok mu pahallı veya netice vermiyecek bir şeymidir? Eğer böyleyse, başlangıçda da belirttim, bütün yazdıklarımı cehaletime verin.

Saygılar

tugo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-06-2009, 18:23   #773
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sayin tugo
Laboratuvar testlerini yaptirmak bize dusmez. Ortaya bir iddia attiginiz zaman, iddiayi ispatlamak iddiayi ortaya atana duser. Bu urunun mikrobiyal oldugunu ve tum urunlerden farkli ve ustun oldugunu iddia eden ben degilim, urunun sahipleri. O yuzden eger tuketiciyi aydinlatirlarsa sevinirim. Tabii ki biz de laboratuvarimizda kendimiz icin test ederiz ancak bu test sonuclarini aciklamamiz etik olmaz. Neden benim israrla sorularima yanit aradigimi simdi anladiniz mi? Lutfen siz de beni yanlis anlamayin. Size karsi herhangi bir sey soz konusu degil. Aslinda B5a ya karsi da herhangi bir olumsuzluk gutmuyorum. Keske hersey soyledikleri gibi olsaydi. Cok memnun olurdum ancak ortada bazi "kotu kokular" var. Ben de ne oldugunu anlamaya calisiyorum. Bir B5a yetkilisi bize yardimci olursa sevinirim.

Eski 09-06-2009, 23:31   #774
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Sayın Dogasever,
Ben de tabii ne sizi ne başkasını hedef almıyorum. Amacım, meraklı bir amatör olarak bir gerçeği öğrenmek den daha çok, benim mantığımla son derece kolay açıklanabilecek iddia ve karşı iddiaların, sonuçsuz bir şekilde süre gelmesi.

Önceki mesajımdaki isyanım bu nedenleydi. Herhalde en doğrusu bu bölümü takip etmemek olsa gerek.

tugo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-06-2009, 23:51   #775
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Galeri: 10
Tartışmanın arasına girmiş olmayayım ama geçen hafta Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji bölümündeki bir araştırma görevlisi arkadaşla görüştüm, b5a' dan bahsettiğimde o da bu gübreyi aspir bitkisi üzerinde denediklerinden bahsetti, bir makale de hazırlamışlar konu ile ilgili.

Vereyim makaleyi dedi, ben gerek olmadığını söyledim. (Nitekim bilimsel bir araştırma, herhangi bir yerde yayınlanmadan almam etik olmaz diye düşündüm). Çalışmada bitkinin fizyolojik gelişimini 3 katına kadar artırdığını (yani kök üstü bitkinin boy olarak değilde yaş ve kuru ağırlık olarak) söyledi. Kök gelişiminin o kadar olmadığını söylediğini de söyleyeyim.

Makaleyi henüz yazmamışlar bu arada.

İleri tarihlerde makaleyi isteyenler olursa ve ben edinirsem gönderirim isteyenlere.

Düzenleyen sasahin : 10-06-2009 saat 22:38 Neden: hatalı bilgiyi düzeltme.
sasahin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-06-2009, 00:28   #776
Ağaç Dostu

Bu beklediğim bir araştırmaydı.Linki buraya ekleyebilir misiniz ?

Eski 10-06-2009, 13:42   #777
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sayin Tugo
Ben de ayni sekilde dusunuyorum ve takip etmemeye karar verdim. Saygilarimla.

Eski 10-06-2009, 22:44   #778
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Galeri: 10
Yukarıda yazmış olduğum mesajı düzelttim.

Düzeltilmiş kısım;
Çalışmada bitkinin fizyolojik gelişimini üç katına kadar artırdığını (yani kök üstü bitkinin boy olarak değilde yaş ve kuru ağırlık olarak) söyledi.

Ek: Boy olarak bir kısmının büyük olduğu, ama gövde, yaprak kalınlığı olarak hepsinin b5a uygulanmayanlara oranla üç kat daha fazla geliştiği gözlemlenmiş.

Sanırım konuyu şimdi aydınlatmış oldum.

sasahin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2009, 16:37   #779
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2008
bahçemdeki iki dut ağacım var. b5a yı denemek için aldım. birinci resimde ki dut ağacına hiç bir şey uygulamadım. diğer ağaca 1 sefer topraktan b5a verdim. aradaki farkı sizde görün diye gönderiyorum. ikiside aynı tarihte çekilmiştir. boş boş konuşmaktansa sizde deneyin aradaki farkı göreceksiniz.

ayrıca hiçbirşey vermediğim dut ağacına ne yapacağını merak ettiğim için onada 15 gün önce 1 sefer topraktan b5a verdim. fotoğrafını çekince onuda gönderecem.

Eklenen Resimler

musti8047 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2009, 17:28   #780
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Valla harika! Birinde yaklaşık 40 adet dut var diğerinde de hiç yok gibi! Yani siyahla beyaz gibi! Ağacın her yerinin aynı olduğunu ve diğer tüm koşulların (ağacın yaşı da dahil) aynı olduğunu varsayarsak, 40 misli fark! Ötekinin fotoğrafını da çekince koyarsanız çok seviniriz. İnşallah o da aynı büyüklükteki karede bu kadar kötü bir durumdaki ağaçtan 40'a yakın meyve verecektir. Türkiye'ye gelince ilk işim 1 litre B5a almak olacak. Kullanacağım ve dedikleri gibiyse, İngiltere bayiliği isteyeceğim inşallah.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024