agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşım Etkinliği 2023-2024
(https)

Beğeni Düzeni582Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2023, 12:55   #61
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Rosa Bianca patlıcan

Merhaba arkadaşlar
Patlıcan tohumlarımı iki gün önce ayıklamıştım akşam saatlerinde farketmemiştim ancak tohumların bir kısmı patlıcanın içinde çimlenmiş malum bizde hala havalar çok sıcak.Bu tohumları hepsi çimlenmediği için talep edenlere fazlaca eklemem mi uygun olur?
Yoksa artık paylaşıma açtığım için elimde 2019 tohumlar da var onlarımı dağıtmam daha iyi olur .
Yoksa listeden sileyim mi?
Ne dersiniz

Eklenen Resimler

yavuz10 beğendi.
sernur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2023, 16:14   #62
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Merhaba, eğer 2019 tohumlarını kullanmayacaksanız veya ihtiyacınızdan fazlaysa paylaşabilirsiniz bence. Çimlenmeseler de sorun olacağını sanmıyorum. Sonuçta paylaşılan tek patlıcan çeşidi değil. Diğer patlıcanlarda ihtiyacı karşılayacaktır diye düşünüyorum ama 2019 tohumu çok sene geçmiş paylaşmak istemiyorum, siliyorum derseniz de sorun olmayacaktır sanırım.

sernur beğendi.
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2023, 16:58   #63
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 Mesajı Göster
Merhaba, eğer 2019 tohumlarını kullanmayacaksanız veya ihtiyacınızdan fazlaysa paylaşabilirsiniz bence. Çimlenmeseler de sorun olacağını sanmıyorum. Sonuçta paylaşılan tek patlıcan çeşidi değil. Diğer patlıcanlarda ihtiyacı karşılayacaktır diye düşünüyorum ama 2019 tohumu çok sene geçmiş paylaşmak istemiyorum, siliyorum derseniz de sorun olmayacaktır sanırım.

Ben bu yıl 2017 tohumlarımı ektim. Tohumlarımı buzdolabında saklıyorum.Evde iki tane buzdolabı var birisinin yarısı tohum deposu.

Eski 03-11-2023, 12:11   #64
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Baktım biber seneye arananlardan olacak hemen izolasyona aldım, biraz süslü oldular ama umarım seneye tohumluk yetişir

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2023, 12:52   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
bende mesai attım o tohum merkezi diye oluşan yere. inşallah gelir tohum umudum yok ama hadı hayırlısı

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2023, 19:00   #66
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
@sernur
Merhaba
Paylaştığınız rosa bianca çeşitini ben daha önce yetiştirdim,bu çeşit bostan patlıcan tipindedir içinde çok azda olsa yarı bostan tipinde olan meyveler çıkıyor meyve rengi ise hafif beyazımsı pembe bir renktedir.Paylaştığınız çeşiti araştırdım ancak bulamadım.

Bu

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2023, 19:02   #67
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Sn yavuz10 bu sene yok mu ölme eşeğim ölme

yavuz10 beğendi.
Eski 03-11-2023, 19:10   #68
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Sn yavuz10 bu sene yok mu ölme eşeğim ölme
Bu etkinliğe olgunlaşırsa sözüm olsun size bütün tohumları göndereceğim. Biberin fotoğraflarını paylaştım, en büyük olup kızarmaya yakın olanların altı kısımları hep sivri. Sadece bir büyük ve bir küçük biber yassı hafif dilimli kamberimsi, o yetişirse ayarlayacağım.

devrann beğendi.
Eski 03-11-2023, 20:01   #69
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Alıntı:
@sernur
Merhaba
Paylaştığınız rosa bianca çeşitini ben daha önce yetiştirdim,bu çeşit bostan patlıcan tipindedir içinde çok azda olsa yarı bostan tipinde olan meyveler çıkıyor meyve rengi ise hafif beyazımsı pembe bir renktedir.Paylaştığınız çeşiti araştırdım ancak bulamadım.

Bu
https://cdn03.ciceksepeti.com/cicek/...152f468c81.jpg

Eski 03-11-2023, 20:13   #70
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

https://www.google.com/url?sa=i&url=...AAAAHQAAAAAQJA

Bu şekil ve renk değişikliği kanımca aşırı sıcaklıklarla ilgili.2019 yılında ilk yetiştirdiğim rosa bianca da tohuma dönerken bu şekli alıyordu. Ama bu yıl daha büyümeden tohuma döndü. Fotoğraflar ile anladığım bu hatta geçmiş yıllarda da bu dikkatimi çekmişti ama tohumunu aldıklarımın fotosunu çekmemişim onlar böyle topan şeklindeydi foto olmayınca tohumluk olmayanları ekledim. Belki bekleseydi bunlarda aynı olacaktı. Üretim tarihleri ve sıcaklıklarla değişken bir durum.Ben İzmirde 45-50 derecelerde yakıcı güneşte yetiştiriyorum.Tohumu yetiştirince bu tartışmayı yapmak daha doğru gibi.

devrann beğendi.
Eski 03-11-2023, 21:15   #71
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sernur Mesajı Göster
https://www.google.com/url?sa=i&url=...AAAAHQAAAAAQJA

Bu şekil ve renk değişikliği kanımca aşırı sıcaklıklarla ilgili.2019 yılında ilk yetiştirdiğim rosa bianca da tohuma dönerken bu şekli alıyordu. Ama bu yıl daha büyümeden tohuma döndü. Fotoğraflar ile anladığım bu hatta geçmiş yıllarda da bu dikkatimi çekmişti ama tohumunu aldıklarımın fotosunu çekmemişim onlar böyle topan şeklindeydi foto olmayınca tohumluk olmayanları ekledim. Belki bekleseydi bunlarda aynı olacaktı. Üretim tarihleri ve sıcaklıklarla değişken bir durum.Ben İzmirde 45-50 derecelerde yakıcı güneşte yetiştiriyorum.Tohumu yetiştirince bu tartışmayı yapmak daha doğru gibi.
Benim topan patlıcanlarda gözlemlediğim atalık olsun hibrit olsun iki sebepten uzama yapıyorlar.Genetik olarak bir çaprazlanma olmuş oluyor bakıyorsunuz aynı ağaçta tam yuvarlaklar var biraz uzama yapan var. Birde çok iyi gübre ve su verilince fazla azot sebebiyle meyvelerde uzama oluyor ancak bu şekilde sivri gibi değilde yuvarlağın en olarak aynı boyutunda ama daha uzunu gibi oluyor.
Tabi susuzluk ve sıcaklıktan şeklini alamamışta olabilir.Şimdi aklıma geldi bende yeşil topan patlıcan vardı bu yaz yani öncesinde biliyorum yeşil topan olduğunu bütün yaz yeşil olmayan morumsu meyveler verdi ve daha uzundu.Havalar serinleyince meyveler yeşile dönmeye başladı ve meyvelerde daha yuvarlaklaşmaya başladı.Yarın köye geçince fotoğrafını çekip eklerim umarım.Beğeniyorum

sernur beğendi.
Eski 03-11-2023, 21:58   #72
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Alıntı:
Benim topan patlıcanlarda gözlemlediğim atalık olsun hibrit olsun iki sebepten uzama yapıyorlar.Genetik olarak bir çaprazlanma olmuş oluyor bakıyorsunuz aynı ağaçta tam yuvarlaklar var biraz uzama yapan var. Birde çok iyi gübre ve su verilince fazla azot sebebiyle meyvelerde uzama oluyor ancak bu şekilde sivri gibi değilde yuvarlağın en olarak aynı boyutunda ama daha uzunu gibi oluyor.
Tabi susuzluk ve sıcaklıktan şeklini alamamışta olabilir.Şimdi aklıma geldi bende yeşil topan patlıcan vardı bu yaz yani öncesinde biliyorum yeşil topan olduğunu bütün yaz yeşil olmayan morumsu meyveler verdi ve daha uzundu.Havalar serinleyince meyveler yeşile dönmeye başladı ve meyvelerde daha yuvarlaklaşmaya başladı.Yarın köye geçince fotoğrafını çekip eklerim umarım.Beğeniyorum
Evet kesinlikle meyveler aşırı yağmurlarda birde sürekli gök gürültülü oluyorsa ve sıcaklık susuzluk ve yoğun güneşte şekil değiştiriyor bunun nedeni gök gürültülü aşırı yağmurların zararı bahçedeki yabani otları fazla azot yüküyle tetikliyor,bunu üç yıldır gözlemliyorum.Bu yıl bahçeme dört kez yardımcı kadınlara çapa ,iki kez makineli çapa yaptırdım buna rağmen bütün sebzelerim kurudu domateslerim, bütün patlıcan çeşitlerim Rosa bianca ve bir kaç çeşit bitkim ayakta,Ben dört yıldır bahçemde tatlı patates çeşitleri yetiştiriyorum özellikle son iki yıldır aşırı sıcak ve kuraklık otlara dayanıklı bir bitki arkadaşlara bilgi son iki yıldır bebek torunum için ekiyorum açlığa karşı beslenmeyi destekleyecek en güçlü sebeplerden biri.

Eski 04-11-2023, 20:28   #73
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Üstteki yetiştiricinin orjinal paylaşımı
Alttaki iki resim benim yetiştirdiğim yeşil patlıcan,yazın bu kadar yeşil çizgilerde yoktu.Bu yüzden bahsettiğiniz şey olabiliyor.Hava sıcaklığı ve susuzluğa göre renk ve şekil değişimi olabiliyor.Yarın seraya alacağım patlıcanları kışın yukarıdaki gibi yeşil ve yuvarlak patlıcanlar elde etmeyi düşünüyorum.Tohum satın aldığım yere güveniyorum çünkü diğer çeşitler hep aynı çıktı.

sernur ve yavuz10 beğendi.
Eski 05-11-2023, 10:20   #74
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2012
Bu yıl ilk defa tohum paylaşımını kaçırmadan takip edebildim. Paylaşılanlar arasında çok çeşitli ve güzel tohumlar var, seçmek gerçekten zor, bana da kısmet olursa çok mutlu olacağım. Biftek otu ve dev yapraklı hardal otu tohumu paylaşan olmadı henüz sanırım. Paylaşım etkinliğine emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

sernur beğendi.
tabiata dair Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2023, 11:55   #75
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Ben bu yıl talep listesi olusturamiyorum. Evdekilerin rahatsızlıkları nedeniyle hastane ve ev arasında mekik dokuyorum. Benim paylaşıma açtığım tohumlarida fırsat olup gonderebilirmiyim bilmiyorum. Kısmet olursa gelecek seneye hazirlanayim.

tabiata dair beğendi.
nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2023, 15:39   #76
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabiata dair Mesajı Göster
Bu yıl ilk defa tohum paylaşımını kaçırmadan takip edebildim. Paylaşılanlar arasında çok çeşitli ve güzel tohumlar var, seçmek gerçekten zor, bana da kısmet olursa çok mutlu olacağım. Biftek otu ve dev yapraklı hardal otu tohumu paylaşan olmadı henüz sanırım. Paylaşım etkinliğine emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
Normalde paylaşacaktım ama çimlenmesinde sıkıntı vardı.Geçerli talepleriniz olursa size gönderirim.

tabiata dair beğendi.
köpük_bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2023, 18:12   #77
Ağaç Dostu

AlimHakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2022
Biftek otu yeni tohumunu aldım.Taleplerde oluşturuyorum.Dev yapraklı hardal paylaşımı olursa talep edebilirim.

tabiata dair beğendi.
AlimHakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2023, 18:19   #78
Ağaç Dostu

AlimHakan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Arkadaşlar bende 2-3 yıldır godetya tohumu arıyorum Ankara çiçeği yer acelyası isimleriyle de anılıyor.Sitelerden 2 kez buldum çıkmadılar.Etkinlikte paylaşan olursa çok sevinirim.
Sayın Zekoş bauhaus yapı markette genta adı altında paketli satışını görmüştüm.

Zekoş ve tabiata dair beğendi.
Eski 05-11-2023, 19:08   #79
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi Mesajı Göster
Normalde paylaşacaktım ama çimlenmesinde sıkıntı vardı.Geçerli talepleriniz olursa size gönderirim.
Sayın köpük bahçesi, çok memnun olurum, teşekkür ederim, elinize sağlık

Eski 05-11-2023, 19:15   #80
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AlimHakan Mesajı Göster
Biftek otu yeni tohumunu aldım.Taleplerde oluşturuyorum.Dev yapraklı hardal paylaşımı olursa talep edebilirim.
Sayın AlimHakan, tohum paylaşım listenize biftek otunu da ekledigjniz için çok teşekkür ederim, hemen taleplerime ekledim, elinize sağlık, sağolun

AlimHakan beğendi.
Eski 05-11-2023, 19:16   #81
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AlimHakan Mesajı Göster
Sayın Zekoş bauhaus yapı markette genta adı altında paketli satışını görmüştüm.
İlginize çok teşekkür ederim Sn.AlimHakan🙏
Kücuk bir ilçedeyim ve Bauhaus için merkeze 2 saatlik bir yol gitmem gerekir malesef

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2023, 19:21   #82
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Alıntı:
Dev yapraklı hardal dediğiniz sanıyorum kırmızı yapraklı Japon hardalı ben geçtiğimiz yıllarda paylaşmıştım bu şekilde ararsanız belki bulunur.

tabiata dair beğendi.
Eski 05-11-2023, 19:58   #83
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sernur Mesajı Göster
Dev yapraklı hardal dediğiniz sanıyorum kırmızı yapraklı Japon hardalı ben geçtiğimiz yıllarda paylaşmıştım bu şekilde ararsanız belki bulunur.
Sayın sernur, evet tespitiniz doğru, benim kastettiğim aynı bitki yani Japon hardalı da deniyor, yaşadığım yerde çevremde hiç rastlamadım, ama geçmiş yılların paylaşımlarına göz atarken gördüm, listelerde vardı. Gösterişli yaprakları var lezzetini de merak ettiğim bir yeşillik türü. Yabani hardal otu bahçede kendiliğinden her yerde büyüyor, ama bahsettiğimiz Japon hardalının tadı farklıdır diye tahmin ediyorum. Değerli katkınız için teşekkür ederim.

sernur beğendi.
Eski 05-11-2023, 20:02   #84
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2020
Alıntı:
Sayın sernur, evet tespitiniz doğru, benim kastettiğim aynı bitki yani Japon hardalı da deniyor, yaşadığım yerde çevremde hiç rastlamadım, ama geçmiş yılların paylaşımlarına göz atarken gördüm, listelerde vardı. Gösterişli yaprakları var lezzetini de merak ettiğim bir yeşillik türü. Yabani hardal otu bahçede kendiliğinden her yerde büyüyor, ama bahsettiğimiz Japon hardalinin tadı farklıdır diye tahmin ediyorum. Değerli katkınız için teşekkür ederim.
Tadı biraz acı limonlu salatada güzel oluyor roka seviyorsanız sevebilirsiniz

tabiata dair beğendi.
köpük_bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2023, 20:15   #85
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi Mesajı Göster
Tadı biraz acı limonlu salatada güzel oluyor roka seviyorsanız sevebilirsiniz
Rokayı çok severiz, çok da tüketiyoruz, o halde bu da damak tadımıza uyar diye düşünüyorum, umarım soframızda yerini alır, teşekkürler 👍👏

Eski 05-11-2023, 20:19   #86
Ağaç Dostu

AlimHakan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
İlginize çok teşekkür ederim Sn.AlimHakan🙏
Kücuk bir ilçedeyim ve Bauhaus için merkeze 2 saatlik bir yol gitmem gerekir malesef
Eğer dilerseniz sizin için alıp kargolayabilirim.

Zekoş beğendi.
Eski 05-11-2023, 20:46   #87
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Bir kaç çeşit fasulye ve bakla tohumunu kuruyunca paylaşmayı planlıyorum. Şuan bakla tohumları hazır, ihtiyacı olan varsa paylaşıma açacağım

Düzenleyen yavuz10 : 05-11-2023 saat 21:55 Neden: akıl karıştırmasın diye düzenledim
Eski 05-11-2023, 21:45   #88
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
12 Kasım Pazar günü saat 24:00 Tohum tanıtım ve talep etme süreci sona eriyor.

En son tohum talep edip, bundan sonra tohum paylaşmamış olanlar (kaç sene önce olursa olsun) bu yıl paylaşmadan tohum talep edemiyorlar. Bu durumdaki talepler kurallar gereği geçersizdir. Bu durumdaki talepler paylaşım yapan katılımcıları yanıltmaktadır. Lütfen dikkat.

Etkinliğe ilk kez katılıp mesaj sayısı 10'un altında olan ve sadece tohum talep edenler, lütfen dikkat. 12 Kasım itibarıyla mesaj sayınız hala 10'un altında olur ise talepleriniz geçersiz olacaktır.

Lütfen tohum talep eden herkes kargo adreslerini burada tarif edildiği gibi hemen göndersinler. 13 Kasım günü adresi bulunmayanların da talepleri geçersiz sayılacaktır

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2023, 21:54   #89
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
12 Kasım Pazar günü saat 24:00 Tohum tanıtım ve talep etme süreci sona eriyor.

En son tohum talep edip, bundan sonra tohum paylaşmamış olanlar (kaç sene önce olursa olsun) bu yıl paylaşmadan tohum talep edemiyorlar. Bu durumdaki talepler kurallar gereği geçersizdir. Bu durumdaki talepler paylaşım yapan katılımcıları yanıltmaktadır. Lütfen dikkat.

Etkinliğe ilk kez katılıp mesaj sayısı 10'un altında olan ve sadece tohum talep edenler, lütfen dikkat. 12 Kasım itibarıyla mesaj sayınız hala 10'un altında olur ise talepleriniz geçersiz olacaktır.

Lütfen tohum talep eden herkes kargo adreslerini burada tarif edildiği gibi hemen göndersinler.
Güzel haber sevindim

Eski 06-11-2023, 08:39   #90
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Dikkat !

LojistikMerkezi'ne mesaj ile tohum listesi gönderip bu şekilde tohum talebinde bulunduğunu düşünen üyelerimize rastlıyoruz. Tohum talebi böyle yapılmıyor. Bu şekilde gönderilen tohum listelerinin herhangi bir şekilde dikkate alınma olasılığı yoktur. LojistikMerkezi'ne sadece ve formatına uyarak adres gönderiniz ve onu da bir defa göndermeniz yeterlidir, peşpeşe 3-5 defa göndermeniz LojistikMerkezi'nin mesaj kutusunu doldurur.

Tohum talebi, Kataloglarda paylaşımcının açmış olduğu başlıklarda, ikinci mesajdan itibaren yapılan tohum tanıtımlarında "taleplerime ekle" tuşuna basılarak yapılır, bunun başka bir yolu yoktur.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024