agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni435Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2012, 21:54   #781
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-10-2011
Benim fideler 1aydır 4 yaprak duruyorlar.Nezamana kadar bu şekilde duracaklar.Fidelerimin büyümelerini istiyorum.

Kağan Karataş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 16:50   #782
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kağan Karataş Mesajı Göster
KURUMAYA BAŞLAYAN FİDEMİ BÜYÜK KABA ALMIŞTIM.ÖNCEKİ TOPRAĞI NORMAL TOPRAKTI ŞİMDİ İSE TORFTA BU BİLGİLERE GÖRE FİDEME NE OLMUŞ OLABİLİR?Benim fidem resimdeki halinden daha çok kurudu ne yapmam gerekiyor.Yaprağında böcek yok.GÖVDESİ Hala yeşil.Fidemi kaybediyormuyum?

Merhaba efendim,

Baştan itibaren okuduğunuzu var sayıyorum.

Siz tam tersinden başlamışsınız işe. Tohumlar torf ağırlıklı ortamda çimlendirilir, torfta besi değeri yoktur, şaşırtma zamanı toprak karışımına alınırlar(bitkinizin sevdiği toprak cinsini ve saksı harçlarını araştırın). Kışın fazla sulama yapmayın. Kış mevsimi bitkiler için genelde durağan/uyku dönemleri. Besi/gübre takviyesi yapın torfa. Gövde ve köklerini yakmayacak yeterlilikte.

Bahara kadar sabredin, harekete geçecekler o zaman.

Siz de bu arada Ağaçlar.net' te okunması gereken herşeyi okuyun lütfen.

O kadar mesaj attınız, ne kadar araştırma yaptınız?)).

Kolay gelsin, saygılarımla lütfen.

baydin beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 20:31   #783
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-10-2011
mrduran aydınlattığın için sağol.Baştan beri okudum fazla anlamadım ondan sordum bu soruyu.

Kağan Karataş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 00:29   #784
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

Bebek bakar gibi bir şey işte...

Çimlendirmeyi buradan da araştırabilirsiniz.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2012, 21:00   #785
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2012
Arkadaşlar ben dün 5 adet limon çekirdeğini plastik bir bardağa ektim ve suladım ama tohumları karanlıkta tutuyorum ve sürekli nemli kalmasını sağlıyorum. Tohumları yüzeye ektim ve üzerine 1 cm toprak attım hatta tohumların bir tanesi görünüyor.
Tohumlarım çimlenir mi?
Ne zaman çimlenir?
Güneşte mi kalması gerekir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler!

yaprakkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 19:41   #786
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2011
peki bir şey soracağım,komşumun çok güzel çekirdeksiz bol meyvalı limon ağacı var.Şimdi bundan ben ne yapıp ne edip ,nasıl kendim de limon filizi edinebilirim?Daha doğrusu hangi yöntemle aynısından benimde bir limon ağacım olabilir?şimdiden teşekkürler.Saygılarımla.

fthkyn04 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 01:12   #787
Ağaçsever

hanbiyçe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2010
diyebilirim ki elime geçen bütün çekirdekeri çimlendirdim ve arkadaşlarıma da hediye etttim ancak benim evimdeki limonlarda farklı bir sorun var,büyümüyorar.öncelikle odam güneş almıyor.Ben de limonlarımı olabildiğince ışık alabilecekleri yerlere koymaya çalışıyorum şu an 11 tane minik miik çimlenmiş limonlarım var daha filiz diyemeyeceğim ama büyümüyorlar da. büyük bi tenekeye diktim onları topraklarında torf,deniz kumu,toprak ve gübre var.Muğla'da yaşıyorum acaba balkona koysam daha iyi gelişir mi limonlarım merak ediyorum şimdiden teşekkürler

hanbiyçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 01:32   #788
Ağaçsever

hanbiyçe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2010
kağan beyin yazdıklarını yeni gördüm kusura bakmayın kağan bey öğrenci olduğum için muğla'da oturuyorum ama nalçacıda oturuyor ailem hemşeriymişiz sizinle fotolarımı da yüklerim yakın zamanda benimde filizlerim büyümeyi durdurdu inşallah kurtarırız filizlerimizi

hanbiyçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2012, 15:40   #789
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2012
ben de 2 aydır bitki delisi oldum biraz da sayenizde oldu tabi forum o kadar geniş ki her şeyden dikesi geliyor insanın. Bir file limondaki çekirdekleri çıkardım ılık suda bekletiyorum şu an yarın ekeceğim bakalım neler olacak

*değirmenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 21:53   #790
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2011
Bende bugün diğer tohumların altında kalmış olan limon tohumlarımı buldum, ne zaman eksem diye düşünürken burayı okuyunca heveslendim,şimdi pamuğa koymaya gidiyorum.ama ne kadar bekletecektim pamukta,o sayfaya bi daha dönmeliyim.

toprakbu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 00:10   #791
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2012
bir file limondaki tüm çekirdekleri çıkardım dünden beri suda bekledi gerçi oksijenli su işine girmedim çünkü fazla sayıda ektim. Yani çürüyenleri gözardı edebilirim. 63 çekirdeğin 40 ını pet bardaklara kalanları da pamuk arasına koydum. Umarım çimlenmeleri sağlıklı olur.

*değirmenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 11:12   #792
Yeni Üye

Kara Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2006
Yaklaşık 1 yıldır ne büyüyen ne de kuruyan limonlarımız artık büyümüye başladı. Bakalım bu bahar ve yaz büyümeleri nasıl olacak?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kara Kartal : 31-03-2012 saat 11:15 Neden: fotoğraf ekleme
Kara Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 15:54   #793
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2012
benim limonum nasıl halde

Eklenen Resimler

pok_erface28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 16:17   #794
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kara Kartal Mesajı Göster
Yaklaşık 1 yıldır ne büyüyen ne de kuruyan limonlarımız artık büyümüye başladı. Bakalım bu bahar ve yaz büyümeleri nasıl olacak?
toprağının çatlaması iyi olmamış....
üstten iyi bir gübreleme yapmalısınız..
veya çay posalarını degerlendirebilirsiniz

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 17:23   #795
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2011
limon fidesinin asılanmamsı ıle turunc olur denmiş aşılamadım dıyelım hep dal ve yaprak olarakmı kalacak yoksa turunc meyvası verecekmı?

paophi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 19:38   #796
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi paophi Mesajı Göster
limon fidesinin asılanmamsı ıle turunc olur denmiş aşılamadım dıyelım hep dal ve yaprak olarakmı kalacak yoksa turunc meyvası verecekmı?

Ben çiçek açmaz ve meyve vermez diye biliyorum.

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 20:32   #797
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Ben çiçek açmaz ve meyve vermez diye biliyorum.
Oda doğanın her bitkisi gibi çiçekte açar, meyvede verir.Çiçekleri limon kadar olmasa da hoş kokar.Mevyesinin dış kabukları greyfurt kadar acı değildir ama ele bulaşan kokusu acımtırak tat bırakır.Suyunu özellikle çorbalara ve salatalara sıktığınızda inanın özel bir tad alırsınız.Sırf bu sebeplerden fidelerimin %50'sini aşılamadan turunç olarak büyütürüm.Hem dirençli hemde güçlü olurlar.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 21:52   #798
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Oda doğanın her bitkisi gibi çiçekte açar, meyvede verir.Çiçekleri limon kadar olmasa da hoş kokar.Mevyesinin dış kabukları greyfurt kadar acı değildir ama ele bulaşan kokusu acımtırak tat bırakır.Suyunu özellikle çorbalara ve salatalara sıktığınızda inanın özel bir tad alırsınız.Sırf bu sebeplerden fidelerimin %50'sini aşılamadan turunç olarak büyütürüm.Hem dirençli hemde güçlü olurlar.
çiçek açsın yemesemde süs gibi meyvası olsun istiyorum süs narı gibi dursada olur ektim bakalım akıbetı ne olacak tohumların..ne kadar zamanda cimlenir şartlar uygun olursa ?

Eski 23-05-2012, 22:15   #799
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi paophi Mesajı Göster
çiçek açsın yemesemde süs gibi meyvası olsun istiyorum süs narı gibi dursada olur ektim bakalım akıbetı ne olacak tohumların..ne kadar zamanda cimlenir şartlar uygun olursa ?
Meyvesini yiyemezsiniz demedim ama acıdır, nette turunç olarak aratın istediğiniz biligiyi bulursunuz.Çimlenme ve fide durumu ne zaman ektiğinize ve şartlara bağlı olarak değişir.Örneğin benim 3 Nisanda ektiğim çekirdekler 5 Mayıs gibi gün yüzüne çıktılar ve şuanki halleri aşağıdaki gibi.Hatta gözlem için ektiğim çekirdek saksılarının kenarına tarihlerini yazarım.Bana kolaylık oluyor

Mehmet

Eklenen Resimler

Güzin Çakar ve Sevgi beğendi.
Eski 24-05-2012, 11:39   #800
Ağaç Dostu

Benim saksıda 5 yaşında bir limonum ve yaklaşık 10 yaşında iki tane Pomela'm var. Üçü de aşısız ve keyifleri çok yerinde. Ama bu süre zarfında çiçek ve meyve görmedim. Turunç olarak meyve ve çiçek vermesi de biraz şans işi demek ki...

Eski 24-05-2012, 15:06   #801
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Benim saksıda 5 yaşında bir limonum ve yaklaşık 10 yaşında iki tane Pomela'm var. Üçü de aşısız ve keyifleri çok yerinde. Ama bu süre zarfında çiçek ve meyve görmedim. Turunç olarak meyve ve çiçek vermesi de biraz şans işi demek ki...
Güzin hanım kıskandım şimdi sizi.Benim hiç bu yaşa kadar evde büyüttüğüm ağaçlarım olmadı Neredeyse 20-30 cm. boya ulaşınca mutlaka bi arkadaşım göz koyuyor, bende kıramıyorum, her yıl yeni fidanlar, yeni fideler.Belkide bu hoşuma gittiğindendir, tohumdan fideye ulaşmak zevkli oluyor.Ama arkadaşlarıma yıllar öncesi fidan verdiğim şimdi ağaç olanları görünce gurur duyuyorum.

Gelelim sizin evdeki yaramazlara.Kesinlikle o limon ve pomelaların sağ ve sol taraflarındaki boşluklara büyük saksılar alıp içlerine ikişer adet kılıç çiçeği dikiyorsunuz.Sağda solda kılıcı görünce korkudan kesin çiçeklenip meyveye geçerler.Siz onlara canım cicim diye bakınca onlarda nazlanıp tembel tembel yatıyorlar anlaşılan. Veya bu yazdıklarımı siz onlara yüksek sesle okuyun, onlar durumu anlar zaten. Ben bulundukları yer ve saksılarının büyüklüğü ile ilgili problem olabilir diye düşünüyorum.O yaştaki ağaçların aslen bahçeye, toprağa kavuşması gerekir ama madem evde bakıyorsunuz, saksılarını büyük tutun, oda içerisinde ise pencere arkası bol güneşli alanda, balkonda ise direk güneşin yakmayacağı ve rüzgar almayacak alanda olması lazım.Eğer çiçeklenme yapıp, rüzgarda dökmüşse yapacağınız en mantıklı olan rüzgardan korumak, ama hiç çiçek yapmamışsa, toprak değişimi, gübre takviyesi, saksı büyütme öneririm.Şuan için bu dediklerimi saksı değişimi harici yapabilirsiniz. Arada bi toprağını alt üst ederek havalandırmanız bitkiye canlılık verir.Arada gübreleme ve takviye besinler gerekebilir.Toprak içeriği nasıl ? 5-10 yaşında olmalarının yanında boyları ve gelişimleri nasıl ? Evde onları rahatsız edici hava sirkulasyonu, klima altı, ani ısı değişimleri, bitkilere zarar verebilecek hayvan var mı ? Aksi halde sizin bitkilerin çiçek açıp meyve verme zamanı gelmiş.Mutlaka ters giden bişey vardır.Bence siz imkanınız varsa her bitkinin fotoğraflarını çekip, ekleyin, üzerine konuşalım.Daha sağlıklı olur.

Mehmet

baydin beğendi.
Eski 25-05-2012, 15:46   #802
Ağaçsever

Alıntı:
benim 3 Nisanda ektiğim çekirdekler 5 Mayıs gibi gün yüzüne çıktılar ve şuanki halleri aşağıdaki gibi.
çok güzel gözüküyorlar demek 1 ayı buldular bende bekleyeyim bakalım nasıl bir sonuç alacağım turunç meyva olarak görmedimde kabuğunun reçeli yapılıyor onu yemiştim tek bilgim bu turunç hakkında teşekküler cevaplar ve resimli örnek için

merlict beğendi.
Eski 25-05-2012, 20:59   #803
Ağaç Dostu

Alıntı:
Güzin hanım kıskandım şimdi sizi.Benim hiç bu yaşa kadar evde büyüttüğüm ağaçlarım olmadı Neredeyse 20-30 cm. boya ulaşınca mutlaka bi arkadaşım göz koyuyor, bende kıramıyorum, her yıl yeni fidanlar, yeni fideler.Belkide bu hoşuma gittiğindendir, tohumdan fideye ulaşmak zevkli oluyor.Ama arkadaşlarıma yıllar öncesi fidan verdiğim şimdi ağaç olanları görünce gurur duyuyorum.Mehmet
Mehmet Bey
10 sene de bir şey mi? Benim 30 yaşında Hoya'm var Beraber yaşlanıyoruz işte. Ayrıca aşılı, çiçek ve meyve veren 3 yaşında bir limonum da var. Sizin yetiştirdiğiniz limonlarınızı ve yapmak istediğiniz çalışmayı da takip ediyorum.

Dostlarıma vermeyeceğim bazı bitkilerim oluyor. Pomelalar benim ilk yediğim pomela'nın çekirdeklerinden yetiştiler. Benim için, onların hatırlattıkları da kendileri kadar değerli. Bizimle beraber kaç ev değiştirdiler, nelere katlandılar.

Bazen bilmek yetmiyor. Şartların uygun olması gerekiyor. Saksılarının küçük olduğunu biliyorum. Keyiflerine göre saksılarını büyütsem yer sorunu olacak. Güneşi ben göremiyorum ki, onlar görebilsinler, vs. vs.
Selamlar, sevgiler
Güzin

merlict beğendi.
Eski 26-05-2012, 17:04   #804
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Bitkilerle yaşamak ve yaşlanmak güzel.Keşke herkese nasip olsa.Hoya konusunda benimde çok isteğim olmasına rağmen eşimin telkinleri ile kendimi frenliyorum.Evde yer kalmadı, iş yerine atladım, müdür nerdeyse işten atacak. Çiçekler, limonlar, bonsai denemelerim, biberler, domatesler, ağaçlar derken işimizden olacaz.Limonlar ve ağaçlar üzerindeki çalışmalarıma şimdilik kısıtlı olarak devam edeceğim.Bakalım önümüzdeki yıl evimizi satıp başka ev almayı düşünüyoruz.Sebep alan darlığı (şuanki ev 142 m2. sığamıyoruz) ve göremediğimiz güneş (etrafımızdaki binalar çok sıkışık) O zaman ev ararken seçenekleri değerlendirmem gerekecek.Bana kalsa şehirden hemen kaçarım da işte çocukların okulu, hayat şartları felan...Napalım bizde bu şekilde idare edecez artık.
Sağlıcakla kalın, selamlar

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.
Eski 26-05-2012, 18:34   #805
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
1 hafta önce mersin limon çeğirdegini pamuk da tuttum bugun baktım 4 tanesınden 1 beni hazır olunca dik der gibiydi )

Güzin Çakar beğendi.
dilek78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 19:38   #806
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilek78 Mesajı Göster
1 hafta önce mersin limon çeğirdegini pamuk da tuttum bugun baktım 4 tanesınden 1 beni hazır olunca dik der gibiydi )
Dikin o zaman ne duruyorsunuz

Dilek hanım eğer fotoğraf paylaşma imkanınız varsa paylaşın yorum yapalım eğer imkanınız yoksa, filizlenen çekirdek tek dal şeklinde dik uzuyorsa hemen toprakla kavuşturun.Toprağınız torf, bahçe toprağı, tını toprak karışımı olsun, yeni filizlenen köke çok nazik davranın, sakın sarsmayın.Toprakla buluşması sonrası sık sık sulama yapın ve giderek sulamayı kesin.Çimleneni aldıktan sonra pamuğu fazla açık bırakmayın, diğerleri de giden çekirdekten kıskanıp, hemen filizlensinler

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.
Eski 26-05-2012, 22:45   #807
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

sayın merlict bahçe toprağı bulabılırım ama tını toprak ilk kez duyuyorum torflu toprağa eksem olmazmı işte resmi limon ağacı olmaya aday mı acaba)

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2012, 11:19   #808
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Dilek hanım merhaba / iyi pazarlar

Fideniz oluşuma geçmiş ve çok taze.Çok nazik olmalısınız, burada hemfikir olalım.Fideniz önce turunç olmaya aday, limon değil.Unutmayın tüm turunçgiller meyvelerinin (portakal, mandalina, greyfurt, turunç, vs.) çekirdekleri filizlenip fide ve ağaç olduklarında turunç (delice) olarak dünyaya gelirler.Daha sonra bunlar aşı yapılarak çeşitli meyve ağaçlarına dönüşürler.Burada tercih size kalmış, siz limon istersiniz, diğeri mandalina, başkası portakal.

Toprak konusuna gelince, bahçe toprağı + torf + tınılı toprak dedim.Bunlarda sizin fideniz için gerekli olan besini bahçe toprağı sağlayacak.Kökün gelişmesi ve rahat uzayıp etrafa saçak salması için torf, kök oluşumu gerçekleşip köklerin gevşek toprak içinde güçlenmesi için tınılı toprak gerekir.Bu aşama fidenizin fidan olup ağaca geçişine kadar gereklidir. Burada bahsettiğimiz tınılı toprak dediğim deniz kumu gibi ama kesinlikle deniz kumu değil, derelerde su gittikten sonra kalan ince taneli taşlı kumdur.İnşaat malzemeleri satanlarda genellikle çokça bulunur.Yakınlarınızda dere varsa oradada bulmanız ihtimali yüksek.

Mehmet

Güzin Çakar beğendi.
Eski 27-05-2012, 12:14   #809
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

teşekkurler sayın merlict ozaman ben dikime başlıyorum ben onu kendi halıne bırakmak istiyorum aşı duşunmuyorum çünkü onun buyuyup fidelenmesi meyvelerının çıkması izlemenin keyfini yaşamak birazda istiyorum)

Eski 02-06-2012, 21:00   #810
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2010
Galeri: 3
2 sene önce topraktan filizlenmelerini bu forum başlığında paylaştığım , çekirdekyen büyüttüğüm limonlar 2 yaşında artık .

Eklenen Resimler

laydogmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
budama, limon ağacı, saksi limon

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024