agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni435Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2012, 18:13   #841
Ağaç Dostu

hakanersoz's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2012
1.5_ 2 yaşında çekirdekten çıkma limonum var.Limon Omega aşı makasıyla aşılasam acaba tutar mı? (ilkbaharda)

hakanersoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 19:27   #842
Yeni Üye

Y-eşilci's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozleem Mesajı Göster
arkadaşlar limon ağaçlarımın yaprakları kurudu ve sarardı acaba içeri mi almam gerekiyor? Yoksa normal mi bu durum kış geldiği için?
Bence içeri alma.İlkbahara kadar bekle o zaman çıkar.Ben kuruyo diye içeri almıştım daha kötü oldu.

ozleem beğendi.
Y-eşilci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2013, 22:37   #843
Yeni Üye

sguven's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Umut var mı?

Merhaba yaklaşık iki ay önce bahçeli bir evimiz oldu.kiradan kurtulduğuma mı sevinsem bahçe bahçe diye mi ölsem öylece geçti iki ayımız.ezeli beri bitkiyle uğraşmayı severim ama diğer ev güneş almazdı balkonu falan kapalıydı pek istediklerimi yapamamıştım. Aralık başında üzerinde üç limonu olan bir limon ağacı hediye geldi getirenin söylediği tek şey dışlarda donardı. İçerde tuttum çiçekleri mis gibiydi hatta gözlerime inanamadım limonları sahte kaktüs çiçekleri gibi sonradan mı bağlamışlar diye kontrol ettim) iç mekanda 20_25 arası sıcaklıkta herşey iyi gider zannederken önce limonlar yeşil olmasına rağmen düştü sonra çiçekler kurudu yapraklar döküldü dallar kuru dal gibi oldu son on gündür sadece bir dalda hafif hareketlenme var ne yapmalıyım kurtarma şansım var mı saksı falan değiştirsem mi önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim. Biraz uzun yazdım kusura bakmayın bu işlerden anlamadığımı ama hevesli olduğumu bilin istedim.
Sevgiler
Sinem

www.kaymaklikadayif.blogspot.com

sguven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 11:52   #844
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Hoşgeldiniz Sayın Sguven Bahçeniz ve eviniz hayırlı olsun, güle güle oturun

Vaktiniz olduğunda aktaracağım konu başlıklarını incelerseniz sorularınıza yanıt bulabilrsiniz sanırım, ayrıca konuyu bilen tecrübeli arkadaşlarımız da yardımcı olurlar sanıyorum.

İlk vereceğim linkte Ana konu başlığı var, açılan sayfada başka alt bölümler var, bu ana başlıktan ilgili alt bölümlere de ulaşabilirsiniz:

Turunçgiller - agaclar.net

Diğer bazı başlıklar da şöyle:

Salon Turunçgilleri

Turunç fidesini aşılama

Turunç ağacına mandalin ya da portakal aşılanması

http://www.agaclar.net/forum/meyvele...lilar/5277.htm

http://www.agaclar.net/forum/meyvele...lilar/2180.htm

http://www.agaclar.net/forum/meyvele...ilar/20985.htm

http://www.agaclar.net/forum/balkon-...iligi/3007.htm

sguven beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 22:51   #845
Yeni Üye

sguven's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Teşekkür

Çok teşekkür ederim hemen verdiğiniz linkleri okumaya başlıyorum biraz okumuştum zaten çimlendirme kısmıymış sanırım sorun içeren yerlere ulaşamamıştım biraz güneşe cam önüne aldım şimdilik bakalım tekrardan ilginize ve güzel dileklerinize çok teşekkürler

Cymbelina beğendi.
sguven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 08:40   #846
Yeni Üye

Levonardo's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2012
Haziran ayında birkaç Limon çekirdeğini çimlendirme çalışması yapmıştım. Islak pamukla buluşan Limon çekirdeklerinden bazıları çimlenemese de fotoğrafını koyduğum çekirdek, bir an önce ağaç olmak istercesine büyüdü ( yaklaşık 2 hafta önceki fotoğrafı ). Belki bir Limon, Mandalina ya da Portakal olacak veya Turunç kalacak bilemiyorum ama çok güzel bir ağaç olacağına inanıyorum. Birkaç ay sonra aramızda binlerce kilometrelik bir mesafe olacak ve belki bir daha hiç görüşemeyeceğiz. Ama hiçbir zaman " bir dikili ağacım yok " demeyeceğim çünkü o benim gözümde koca bir ağaç.

Eklenen Resimler

Levonardo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 20:47   #847
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2013
selam 10 cm boyunda bir çekirdekten yetiştirdiğim limonum var koyun gübresi buldum ne kadar ve nasıl vermeliyim gübre kuru poşet içinde bir de ne kadar ve ne sıklıkla su vermeliyim daha önce denemem oldu aşırı sudan çürüttüm şimdide az suluyorum üzeri kurudu gibi oluyor 4 güne bir suluyorum yanlış mı yapıyorum yardım edenlere şimdiden teşekkür ederim

ilter26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 16:16   #848
Yeni Üye

cevaplayacak kimse yok mu baya bir zaman geçti foruma giren bakan yok galiba !!!

Eski 15-03-2013, 17:32   #849
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Sayın İlter26, limonunuzu güle güle sağlıkla büyütmenizi dilerim Benim de çekirdekten yetişme limonlarım var ancak size tavsiyede bulunacak kadar çok bilgim yok ne yazık ki. Mesajınızda hem sulama sıklığını hem de gübre konusunu soruyorsunuz sanırım, noktalama işaretleri ile cümlelerinizi ayırırsanız daha net anlaşılabilir sanıyorum, bazen heves ve aceleyle bizler de unutabiliyoruz İsterseniz, mesajınızı düzelt butonu ile tekrar düzenleyebilirsiniz. Limonlarınız saksıda balkonda mı yoksa ev içinde pencere önünde mi acaba? Bu da önemli bir ayrıntı olabilir.

847 nolu mesajdaki linklere göz atmanızı önerebilirim. Biraz zaman alacaktır ama olsun. Konu ile ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaşan arkadaşlarımızın yardımcı olacağını sanıyorum. Ayrıca, gübre ile ilgili de vereceğim bağlantıdaki ana başlık altında bulunan alt başlıklara bakabilirsiniz:

Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) - agaclar.net

Ben limonlarımda gübre, sıvı besin vb herhangi birşey kullanmadım ancak kullanmanın daha iyi olacağı görüşündeyim. Sulama konusunda ise açıkçası göz kararı sulama yapıyorum, toprağı kuru gibi gözüktükçe suluyorum, ki bu da doğru bir uygulama değil aslında. Normalde saksıdaki çiçekler/ bitkiler için toprağa parmağımızı batırıp nemli olup olmadığına bakmamız öneriliyor zaman zaman, bu yolu da deneyebilirsiniz belki. Bazen deneme - yanılma yöntemi ile de öğreniyoruz.

Şu an halen kış olduğu için limonunuzun su ihtiyacı yazınki kadar olmayacaktır sanırım, bunu da göz ardı etmeyelim.

Ayrıca, Karabükte iseniz, oranın koşullarına göre davranmak daha yerinde olabilir. Denize yakın bölgeler ile iç bölgeler arasındaki nem farkı bitkileri farklı etkileyecektir, genel anlamda.

Eski 17-03-2013, 19:20   #850
Yeni Üye

Limon ağacıma ev içinde bakıyorum.Evimde kalorüferler çok yanıyor nemlilik %30 ila %40 Türk sitelerinde hiç bir şey bulamıyorum malesef.Yabancı sitelerden araştırdım nemlilik %55 -50 nin altında olmasın diye bilgiler buldumstrese girip ölebiliyormuş .Bunu duyunca akvaryumum vardı balıklarım öldü öyle duruyordu.Üzerine cam koydum.Hava alması için camı lastik silgilerle yükselttim akvaryumumun hava motorunu içeri verdim havasız kalmaması için gündüzleri az hava veriyorum Geceleri sürekli açık duruyor hava motoru.nem ölçüm cihazı ile havanın nemini ölçüyorum Güneş geldiği gündüz saatlerinde 78 e kadar çıkıyor akşamları 62 65 şuan gelişimini çok iyi sürdürüyor .evim kuytuda direkt olarak 3 saat güneş alıyor sonra karanlık üzerine mor ışık yayan 15 wat t8 ampul koydum. şuan iyi durumda büyüyor doğal gübre vermek istedim bir de sulama işini sorayım dedim gübre nasıl verilecek ne kadar verilecek saksıyı 8 litrelik su kabından yaptım altına delikler açtım onu da yoğurt kabına koydum akvaryumda kumların üzerinde çok az su oluyor o nemlilik sağlıyor

Eski 18-03-2013, 01:03   #851
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Ne güzel, ne kadar özenip üzerine titriyorsunuz limonunuzun))

"Limon ağacım" dediğinize göre, kaç yıllık bir limondan söz ediyoruz, onu da belirtmeniz yerinde olur, doğru cevaplara ulaşmanız açısından.

Ben daha küçük, daha genç sanmıştım Size kesin ve net tavsiyelerde bulunacak kadar tecrübem ve bilgim olmadığı için birşey diyemiyorum. Ancak gene de mesajlarımda verdiğim linklere tıklayıp oradaki mesajları da incelemenizi tavsiye ederim. Hatta ilgili konu başlığına limonunuzun fotoğraflarını bile ekleyebilirsiniz - fotoğraf çekme imkanınız varsa.

Kolaylıklar dilerim

(Tekrar baktım mesajınıza, 10 cm demişsiniz, bu durumda sanırım birkaç yıllık olmalı limonunuz)

Düzenleyen Cymbelina : 18-03-2013 saat 02:15 Neden: ilave
Eski 18-03-2013, 12:19   #852
Yeni Üye

limon çimlendirme denemem

Ağaç kelimesini yanlış kullandım fide demeliydim yanlış anlamanız normal 10 cm hala 10 metre değil 2 aylık çekirdekten yetiştirdim Yıllardır baksam bu kadar acemi olmam. Daha önce hiç araştırma yapmadan bir denemem olmuştu o fideyi çürüttüm aşırı sulamadan bunu da az suluyorum haftada bir kere ya da iki kere Fotoğrafları yükleye bilirsem daha net anlaşılacak galiba

Eklenen Resimler

Eski 18-03-2013, 13:21   #853
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Maaşallah, ne güzel yemyeşil

2 aylık bir limon fidesi için saksınız belki büyük bile Bu bir sorun değil elbette, daha çok kök yapar zannediyorum. Bu şekilde bir düzenek içinde kalmasına gerek var mı, ondan emin değilim. Yanlış birşey söyleyip sizi yanlış yönlendirmiş olmayayım.

Benim kendi limonlarımla ilgili mesajlarım zaten Evde limon ağacı başlığında var, burada tekrar etmeyeyim hepsini. Benimkiler başından beri pencere önünde duruyor.

Zaman zaman herkes ektiği şeyleri şu veya bu sebepten kaybedebiliyor, üzülmeyin. Hatta isterseniz yeni bir kaç çekirdek ekerek yedekleyin, ben de bunu düşünüyorum şu aralar.

İlgili konulardaki mesajları vaktiniz olunca incelemenizi tavsiye ederim. Aşağı yukarı bir fikir edinebilirsiniz sanırım, tecrübeli arkadaşların aktardığı noktaları da okumuş olursunuz. Güle güle büyütün limonunuzu

Eski 18-03-2013, 14:37   #854
Yeni Üye

Lightbulb

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Maaşallah, ne güzel yemyeşil

2 aylık bir limon fidesi için saksınız belki büyük bile Bu bir sorun değil elbette, daha çok kök yapar zannediyorum. Bu şekilde bir düzenek içinde kalmasına gerek var mı, ondan emin değilim. Yanlış birşey söyleyip sizi yanlış yönlendirmiş olmayayım.

Benim kendi limonlarımla ilgili mesajlarım zaten Evde limon ağacı başlığında var, burada tekrar etmeyeyim hepsini. Benimkiler başından beri pencere önünde duruyor.

Zaman zaman herkes ektiği şeyleri şu veya bu sebepten kaybedebiliyor, üzülmeyin. Hatta isterseniz yeni bir kaç çekirdek ekerek yedekleyin, ben de bunu düşünüyorum şu aralar.

İlgili konulardaki mesajları vaktiniz olunca incelemenizi tavsiye ederim. Aşağı yukarı bir fikir edinebilirsiniz sanırım, tecrübeli arkadaşların aktardığı noktaları da okumuş olursunuz. Güle güle büyütün limonunuzu
Bu düzeneği kurmamın asıl sebebi güneşin az olması.Penceremin önünde kocaman bir kaya var 1 saat tam güneş alıyor sonra karanlık direkt güneş gelmiyor.Ben de böyle bir düzenek kurdum hem ev içinde %30 40 civarında nem var nemi artıyor hem de üzerindeki ışık ile aydınlanıyor daha uzun süre teşekkür ederim ilgilendiğiniz için ve cevaplarınız için bakalım araştırıyorum bir çok sitede buldum sulama işi toprağın yüzeyi kurudukça demiş.Koyun gübresini direkt koysam yakar galiba Gübrem duruyor dışarıda bir iki ay daha dursun mayıs gibi sulandırarak uygularım olmazsa

Eski 18-03-2013, 16:51   #855
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Arkadaşlar kamkatlada ilgilenen varmı aranızda varsa kamkat bölümünde bir soru sordum uzun zamandır kimse fark etmedi kamkatımı kurtarmak için bilgisi olan varsa orayada bakabilirmi?

Teşekkürler

Bu yaptığım muhtemelen forum kurallarına aykırı ama mecbur kaldım :S

Hülyab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 01:13   #856
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Galeri: 1
Limon çimlendirme

Merhabalar;
Uzun süre önce siteye üye olmama rağmen hiç mesaj yazmamıştım. Artık ben de paylaşımlarda bulunmak istedim. İlk forumdan ve internet araştırmalarımdan edindiğim bilgilerle çimlendirdiğim limonlarım ya da limoncuklarım

Bu noktaya gelene kadar hüsranla sonuçlanan 3 denemem oldu, hasar çok bende.
-İlk ilkokuldan öğrendiğimiz fasülye çimlendirir gibi pamuğun arasına koydum, sonuç: küflenen limon çekirdekleri
-İkinci olarak suya koydum limondan çıkardığım gibi sonuç: berbat kokan limon çekirdekleri
-Üçüncü olarak nemli torfa gömdüm sonuç: hala bir sonuca ulaşamadık çünkü sırra kadem bastılar

Ve son olarak araştırmalarım sonucu ulaştığım bilgilerle deneme yaptım.. Çekirdekleri limondan çıkardıktan sonra dışındaki sert kabuklarının uçlarını makasla keserek içlerindeki tohumları çıkardım ve fotoğraftaki gibi nemli "torf+perlit" karışımına dizdim "yatay şekilde". Normalden farklı olarak üstlerini torfla değil yuvarlatılmış cam parçalarıyla kapladım. Küçük çakıllarda kullanılabilir ama ben yarı şeffaf malzeme kullanıp çekirdeklere zarar vermeden gelişimi takip etmek istedim, renk değişiklikleriyle Ve saksıyı kaloriferin üzerine koydum, hergün 3-4 saat kadar güneş gördü ve her sabah fısfısladım nemki tuttum. Sonuç: kısa sürede tam kapasite çimlenme gösteren limon çekirdeklerim ve minicik limon fidelerim
fotoğraflarda aşağıda paylaştığım gibi,şimdiden okuyan herkese çok teşekkürler...

İlk 4 fotoğraf çekirdeklere uygulanan işlem,
5.fotoğraf saksı hali,
sonraki fotoğraflar sırayla 3,5 haftalık gelişimleri

Eklenen Resimler

SahraSahil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 01:15   #857
Yeni Üye

Devam...

Çekirdekleri saksıya koymamla son fotoğraf arasında tam 4 hafta bulunmakta. Tekrar teşekkürler yorumlarınızı merakla bekliyorum...

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2013, 09:01   #858
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Çok sağlıklı ve güzel görünüyorlar. Tebrik ederim, bende deniyeceğim.

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 17:31   #859
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilek78 Mesajı Göster
sayın merlict bahçe toprağı bulabılırım ama tını toprak ilk kez duyuyorum torflu toprağa eksem olmazmı işte resmi limon ağacı olmaya aday mı acaba)
buzdolabında bu şekilde çimlenmiş tohumlarım var.. bu tohumları nasıl saksıya geçirebilirim ? çimlenen tarafı yukarı mı gelecek yoksa direk karışık bir şekilde serpiştirmelimiyim?

sadecegeçen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 17:40   #860
Yeni Üye

çimlenen taraf aşağı gelecek o hatayı daha önce ben yaptım çürüdü çimlenen taraf kök fazlaca tohum çimlendir kökü uzun olanları seç onları dik fazla derine dikersen yine çürür toprağın yüzeyine yakın olacak 14 18 gün sonra filizler toprağın üzerine çıkar derin kap seç ve toprağı iyi ayarla fazla sulama torf kullanmıştım ben gelişimi iyi olmadı az torfdan gerisini normal toprak karıştır fideler çıktıktan sonra sürekli güneş alan bir balkonun varsa orda tutsan iyi olacak benim evin güneye bakan kısmında koca bir kaya var güneşi örten ışık kullanıyorum çok profesyonel bir ışık değil metal halide gibi onlar çok pahalı idare edecek bir şey benim kullandığım ışık kolay gelsin

sadecegeçen beğendi.
Eski 29-03-2013, 17:58   #861
Yeni Üye

buzdolabında çimleneni ilk defa görüyorum millet pencere önü bile soğuk geldiği için çimlendirememiş kalorifere yakın koymuşlar kök uzunluğu 2 3 santim olduktan sonra ekerseniz daha iyi olur

Eski 29-03-2013, 19:23   #862
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilter26 Mesajı Göster
çimlenen taraf aşağı gelecek o hatayı daha önce ben yaptım çürüdü çimlenen taraf kök fazlaca tohum çimlendir kökü uzun olanları seç onları dik fazla derine dikersen yine çürür toprağın yüzeyine yakın olacak 14 18 gün sonra filizler toprağın üzerine çıkar derin kap seç ve toprağı iyi ayarla fazla sulama torf kullanmıştım ben gelişimi iyi olmadı az torfdan gerisini normal toprak karıştır fideler çıktıktan sonra sürekli güneş alan bir balkonun varsa orda tutsan iyi olacak benim evin güneye bakan kısmında koca bir kaya var güneşi örten ışık kullanıyorum çok profesyonel bir ışık değil metal halide gibi onlar çok pahalı idare edecek bir şey benim kullandığım ışık kolay gelsin
Anladım çimlenen kök kısmı oluyor yani.. bende neredeyse yukarı doğru dilkecektim

Benim çimlenen bitkilerin limon değil. Akçağaç türü bitki

Teşekkürler

Eski 21-04-2013, 21:33   #863
/

Giriş Tarihi: 21-04-2013
SahraSahil

Tebrik ediyorum güzel sonuç almışsınız bende yeni denemelere hep meraklıyımdır,ama bu şekilde hiç düşünmemiştim
Ama sonuç önemli,e sonuçta ortada

solucan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 17:28   #864
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2013
lime da aynı şekildemi çimlendirilmeli?

spoilerman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 18:16   #865
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
limonu çimlendirmek büyümesini beklemekten daha kolay. geçen yazdan bu yana en büyüğü 10 cm anca oldu. saksılarını ayırdım bakalım bir değişiklik olacak mı.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 22:17   #866
Yeni Üye

Çok denedim bu sonuca ulaşana kadar pamuklar, sular, toprağa gömüp çürütmeler neler neler en son bunu yaptım ve dediğiniz gibi sonuç ortada

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi solucan17 Mesajı Göster
SahraSahil

Tebrik ediyorum güzel sonuç almışsınız bende yeni denemelere hep meraklıyımdır,ama bu şekilde hiç düşünmemiştim
Ama sonuç önemli,e sonuçta ortada

Eski 26-04-2013, 22:21   #867
Yeni Üye

Benim çekirdeklerin arasında sadece limon yok, satsuma da var o yüzden aynı yöntemle güzel sonuç alabileceğini düşünüyorum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi spoilerman Mesajı Göster
lime da aynı şekildemi çimlendirilmeli?

Eski 29-04-2013, 15:00   #868
Ağaç Dostu

Çimlenen ağaca aşı yapmazsak nasıl bir meyvesi olur ?

Eski 30-04-2013, 22:27   #869
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
açılma olursa turunç açılma olmazsa limon veriyor diye biliyorum

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 22:56   #870
Ağaç Dostu

açılma nedir ?

Etiketler
budama, limon ağacı, saksi limon

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024