agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2012, 07:46   #1381
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Toprağı biraz ek yaparak karıştırdım ve su verdim.

İşyerinden ziraat mühendisi arkadaş biraz demir fosfat atmamı belirti. Biraz işyerinden getirdim. ( Gübre fabrıkasında çalışıyorum, Ama üretimle ilgli bilgim yok )
Çok az atayım mı ?

H.SAHIN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 10:45   #1382
Yeni Üye

ONUR34's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2012
Arkadaşlar merhaba.Aranıza yeni katıldım.İkinci defa kumkuat (elips şekilli iri meyve veren cinsi) aldım.Birincisi aşı yerinden bozulup kurumuştu.Bu bitkiyi sevmemden dolayı geçen yazın sonlarında ikincisini aldım.İSTANBUL'da yaşıyorum.Evimizde balkon ve teras olmadığı için cama yakın perde arkası ve güneş ışığını alabilen bir yerde duruyordu.Aldıktan 20 gün kadar sonra meyveleri döküldü.Ondan bir ay sonrada yaprakların alt kısmında kırmızı renkli minik örümcek benzeri canlılar türedi.Hergün nemli pamukla tektek yaprakları silmeme rağmen başedemedim.Bir müddet sonrada yapraklar kuruyup tamamen döküldü.Daha sonrada dalların bir kısmından reçine benzeri bir madde çıktı ve dallar uç kısmından gövdeye doğru siyaha yakın bir renge dönüşerek maalesef kurudu.Koyu renkli kısım gövdeye doğru ilerleyince o dalları hastalık olabilir diye gövdeye yakın yerden budadım.Kışı içeride kuru bir şekilde geçirdi.Ben yinede 10 günde bir yetecek kadar suyunu verdim.Bir ay kadar önce torflu toprağa birazda normal toprak karıştırarak kumkuatın toprağını ve saksısını (altına drenaj olsun diye bir sıra çakıl taşı koydum, saksının altındaki deliği biraz genişlettim ve saksının altına tabak koymadım) bitkinin kökündeki ölü kısımlarıda bir miktar temizleyerek değiştirdim.Saksıyıda direk göneş gören pencerenin dışına çıkardım bu arada düşmesin diye saksıyı duvara sabitledim.Bundan 15 gün önce bir miktar tomurcuklanma olmaya başladı.2-3 gündürde tomurcukların çoğalmaya başladığını gördüm.İnşaallah normal haline döner.Daha öncede forum sayfalarında benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşların olduğunu okuduğumdan belki nacizane bir faydam olur diyerek aranıza katılmak istedim.Sonbaharda ayda birer kez olmak üzere ve ilkbahardada Mart ayı başında (Nisan ve Mayıs başındada birer kez vermeyi düşünüyorum) pokon npk 20+20+20'den birer yemek kaşığı olmak üzere saksısına serpiyorum.Meyvelerini yediğimizden dolayı bu takviye besinin bir sakıncası varmıdır?Achil arkadaşın sorusuna Sn.Remzi SARIOĞLU'nun cevabını okudum ancak ikiside aynı tür ilaçmı bilmediğimden sormak istedim.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse çok memnun olurum. Herkese selamlar.

Düzenleyen ONUR34 : 10-03-2012 saat 11:30
ONUR34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 14:47   #1383
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
LÜTFEN YARDIM;
Gecen seneden beridir bizimle olan kamkat ağacımız kışı geçirmesi için salonumuza aldık.Yalnız yapraklarından yapışkan sıvı dökülüyor yere.Bu normalmi acaba...
Teşekkürler

hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 15:01   #1384
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanndan Mesajı Göster
LÜTFEN YARDIM;
Gecen seneden beridir bizimle olan kamkat ağacımız kışı geçirmesi için salonumuza aldık.Yalnız yapraklarından yapışkan sıvı dökülüyor yere.Bu normalmi acaba...
Teşekkürler
Fotoğraf gönderebilirmisiniz,tahmin ettiğimiz hastalıkmı bi bakalım.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 18:07   #1385
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2012
ankaradayım hiç güneş görmemesine ragmen daha kış bile çıkmadan üzeri çiçekle doldu bunlar meyveye dönüşürmü yoksa döküp yazın yeniden mi çiçeklenecek zamanlaması bana biraz erken geldi

Eklenen Resimler

gulşen beğendi.
achil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 12:00   #1386
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane Mesajı Göster
Fotoğraf gönderebilirmisiniz,tahmin ettiğimiz hastalıkmı bi bakalım.
Dalların üzerinde şerbet gibi sıvılar var yalnız her kısımda yok.Birkaç resim ekledim.Teşekkürler

Eklenen Resimler

hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 13:10   #1387
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Sevgili hanndan, bitkinizde kabuklu bit var gibi görünüyor. Dikkatle bakarsanız göreceksiniz. O yapışkan şeyin ne olduğunu hala çözmüş değilim ama ben bitkimi kabuklu bit ve bu sıvı yüzünden kaybettim. Kamkatınız gayet gelişmiş görünüyor, inşallah kurtarırsınız.
İsterseniz buraya bir göz atın.

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2012, 19:48   #1388
Yeni Üye

2 gündür kamkat balkonda duruyodu güneşlenmesi için ve yapraklarının neredeyse yarısını kaybetti az önce geri kalanlarda hep güneş yanığı sapsarılar hani bu ağaç direk güneş ışığını çok seviyordu yok öyle bir şey

Eski 25-03-2012, 23:11   #1389
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi achil Mesajı Göster
2 gündür kamkat balkonda duruyodu güneşlenmesi için ve yapraklarının neredeyse yarısını kaybetti az önce geri kalanlarda hep güneş yanığı sapsarılar hani bu ağaç direk güneş ışığını çok seviyordu yok öyle bir şey
Güneş yanığı olmayabilir, belki de toprağındaki besin eksikliğinden kaynaklanıyordur besin eksikliği.

Aşağıdaki linke bir göz atabilirsiniz. Turunçgillerdeki besin elementi noksanlıkları ile ilgili sayfanın en altında fotoğraflı örnekler var. Belki yaprağınızı karşılaştırabilir, fikir edinebilirsiniz Sn. achil.

Turunçgil Yetiştiriciliği

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 19:03   #1390
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2011
var kardeş.arayabilirsin 05389479181,adım serkan

serkanak61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 12:53   #1391
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Merhaba, ben kumkuatı merak edip satın almak istedim ama Eminönü'de saksısına 150 tl fiyat verdiler. Yanlış mı anladım bilemiyorum. Ama çok şaşırdığımı söyleyebilirim. Merak ettiğim konu, neden bu kadar yüksek bir fiyatı var? Eminönü'ne özgü bir fiyat mı bu?

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 15:41   #1392
Ağaçsever

ciftcibası's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Sn.Bernacyhn,
O fiyata umarım almadınız.Fiyatı fahiş yüksek çekmişler.Sitemizde kumkuat fidanı satan arkadaşlar var ,onlardan yardım isteyebilirsiniz.Saygılar...

mrduran beğendi.
ciftcibası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 17:44   #1393
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Hayır Sn. ciftcibası, almadım. Hem bütçem yeterli değildi hem de gerçekten uçuk bir fiyatı vardı. Tam olarak bilgilenmeden almamaya karar verdim. Bunun için sorumu sorduktan sonra forumdaki ilk 10 sayfayı okudum. Aklımdaki birçok sorunun cevabını da aldım. Daha sonra okumaya devam edeceğim.
Okudukça bu güzelliği edinme isteğim daha da arttı. Övülen lezzetini tatmayı ve çiçeklerinin kokusunu duymayı gerçekten çok istiyorum.
Balkonum çok uzun süre güneş almıyor. Tam karşısında kalan bina yüzünden biraz sabahları biraz da öğleden sonraları güneşleniyor. Buna rağmen yine de deneyeceğim.

Eski 31-03-2012, 19:58   #1394
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Eminönünde büyükleri mi sordunuz bende ordan aldım o kadar pahalı deiller 20 tl meyvesizler 30 tl de üstünde meyve olanlardan vardı arkatarafındaki en baştaki sıralardaki satıcılara sorun bence.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 20:18   #1395
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi achil Mesajı Göster
gördüğüm herkesin kamkatının yapraklarında bu sararmalar var benimkinde bi anormallik yokmuş demek.acaba evde güneşi az gördüğü içinmi oluyodur diye düşünüyodum ama adamın kıbrısın güneşinde bahçede yetişen kamkatının bile yaprakları sarı
Sn. achil,

kumkuat yapraklarındaki sararma ile ilgili olarak bugun öğrendiğim bilgiyi özellikle sizin mesajınıza yanıt olarak da paylaşmak isterim.

Kumkuat yapraklarındaki sararma aşırı sulamadan veya bahçede ise aşırı yağışlı dönemlerden veya toprağındaki demir eksikliğinden kaynaklanabiliyormuş.

Adamın Kıbrıs'ın güneşinde bahçede yetişen kamkatının bile yaprakları neden sarı öğrenmiş olduk!

mrduran beğendi.
Eski 31-03-2012, 21:10   #1396
Yeni Üye

Arrow

bu sabah güneş görsün diye pencerenin önüne koydum ve yemyeşil yaprağa olan bu.fikir verebilecek olan varmıdır

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2012, 18:13   #1397
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Sayın serkan_istanbul, bana 120 tl gibi bir fiyat verdikten sonra küçüğü var mı diye sormak inanın aklıma gelmedi. Ancak babam yakında tekrar Eminönü'ye gidecek. Ondan sormasını rica ederim. Eğer söylediğiniz gibiyse ben de alırım bir küçük saksı kumkuat. Yalovadaki bir fidanlığı buldum internetten. 30 tl'ye kumkuatları vardı. Sipariş etmekte kararsız kaldım. Eğer Eminönü'dekiler uygun olursa hiç gereği kalmaz. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Eski 08-04-2012, 22:59   #1398
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2012
arkadaşlar öncelikle herkeze merhaba
men kamkat geçen hafta bir yakınımın ikramıyla tanıştım ve çok beğendim.
yediğim meyvelerin çekirdeklerini sakladım. şimdi bunları çimlendirmek istiyorum bu konuda forumdaki pamukla limon çimlendirme yöntemini uygulasam başarılı olurmuyum
yoksa başla önerielriniz olurmu.
gördüğüm kadarıyla aranızda uzmanlaşmış bir çok arkadaş var.6 adet çekirdekle başarırmıyım bilmiyorum ama.Sizinde desteğinizle denemek istiyorum.

kirp_i Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 00:05   #1399
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Ben de bir kamkatı kabuklu bitten yitirmiştim inatla epey aradan sonra ocak ayında ikinciyi aldım. Ankara'da ki soğuk havadan etkilenmesin diye odada alışmaya çalıştı. uzun süre bekledi sonra yeni yaprakcıklar verdi, 1 2 gündür balkonda limonla birlikte. Ama yeni çıkan yapraklarda bükülme var, bu şekil bozukluğu neden olur acaba? böcek falan göremiyorum ama sorun nedir ki?

Düzenleyen papatya73 : 10-04-2012 saat 00:06 Neden: düzeltme
papatya73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 16:05   #1400
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Taze yapraklar üşüyünce büzülüyor.

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 18:00   #1401
Ağaçsever

mutter's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Benim 40 cm civarında bir kamkatım var. Bu aralar yapraklarını çok fazla dökmeye başladı, ölecek diye korkuyorum. Suyunu az ama düzenli veriyorum. Yeri de içeride, camın dibinde (yerde). Geçenlerde 2 çay kaşığı sıvı gübre de verdim ama hala dökülüyor.

Sebebi ne olabilir?

mutter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 11:49   #1402
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2012
Araniza yeni katildim. Ben de 3 adet kamkat aldim. Resimlerini yakinda paylasirim...

mekanican Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 21:17   #1403
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Herkese merhaba.
Kamkatıma bir yardım eli uzatan olur mu acaba? Durumu fotoğraftaki gibi. Geçen sene bahçeme ektim. Meyve de aldım. Ama bu sene hastalandı. Nasıl bir tedavi uygulamam gerekir acaba?

Name:  IMG_1220.jpg
Views: 5046
Size:  39.8 KB

Name:  IMG_1217.jpg
Views: 5112
Size:  44.8 KB

Name:  IMG_1216.jpg
Views: 5087
Size:  61.6 KB

Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 21:36   #1404
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DENİZ YILDIZI Mesajı Göster
Herkese merhaba.
Kamkatıma bir yardım eli uzatan olur mu acaba? Durumu fotoğraftaki gibi.
Yaprak galeri güvesine benzeyen bir zararlı olabilir mi, yapraklardaki görünüm bana sanki sorunun bu olduğunu düşündürdü.

Bende de olmuştu aynı durum.

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2012, 21:52   #1405
Ağaçsever

Sayın Kelebek Çalısı,

Bitkimin üzerinde herhangi bir canlı göremedim. Belki de iyi bakamamışımdır. Yarın daha dikkatli bakacağım. Eğer yaprak galeri güvesi ise ne yapmam gerekir? Siz nasıl mücadele ettiniz bu zararlıyla?

Eski 25-04-2012, 22:07   #1406
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DENİZ YILDIZI Mesajı Göster
Sayın Kelebek Çalısı,

Bitkimin üzerinde herhangi bir canlı göremedim. Belki de iyi bakamamışımdır. Yarın daha dikkatli bakacağım. Eğer yaprak galeri güvesi ise ne yapmam gerekir? Siz nasıl mücadele ettiniz bu zararlıyla?
Zararlıyı ben de gözlemlemedim. Fakat yaprak galeri güvesi zararlısı yapraklarda böyle beyazımsı-grimsi ve parlak izlere yol açıyor. Uygun insektisiti kullanarak tek seferde bu sorundan kurtuldum.

Yapraklardaki sararma ise aşırı sudan veya toprağındaki demir eksikliğinden kaynaklanır.

Eski 25-04-2012, 22:09   #1407
Ağaç Dostu

1358 numaralı mesajda galeri güvesinin ağacımın yaprağında yol açtığı durum fotoğraflanmıştır.

Eski 25-04-2012, 22:15   #1408
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
1358 numaralı mesajda galeri güvesinin ağacımın yaprağında yol açtığı durum fotoğraflanmıştır.

Mesajdaki fotoğrafı gördüm. Benim bitkide böyle yol gibi izler yok. Yaprakların şekli iyice bozuldu ve sarardı. Demir eksikliğinin bahçenin tamamında olması gerekmez mi acaba? Diğer bitkilerimde sararma yok.

Ne yapacağımı bilemiyorum. Bitkilerimin hastalanıp ölmesine dayanamıyorum. Umarım kurtarabilirim.

Eski 25-04-2012, 22:24   #1409
Ağaç Dostu

Sn. DENİZ YILDIZI,

yanında başka kumkuat varsa ve bu sorun onda yoksa, yani yaprak sararması, ve kuruması durumu o halde haklısınız. Ama kumkuat ağacınız tek ise, bence demir eksikliği veya kışın aşırı yağış alan topraktan kaynaklı bir reaksiyon olarak alabilirsiniz bu sararmayı.

Benim kendi tecrübemden yola çıkarak size verebileceğim tavsiye sadece galeri güvesi ve bahsettiğim konularla sınırlı. Ama ben yine de bitkinizi kaybedecek derecede bir sorun olduğunu sanmıyorum.

Eski 25-04-2012, 22:48   #1410
Ağaçsever

Aslında bahçemdeki bitkilerin çoğunda yaprak biti tespit ettim. Bunun için ilaçlama yapacağım. Ama kumkuatın derdi şahsına münhasır. Yine de ilginiz için teşekkürler.

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024