agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10440Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2010, 19:47   #1081
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Orhan bey hurmalar çok güzel.Nedense tadına hiç bakmadım. Bizim oralardaki üvez dediğimiz küçük siyah olanların tadı hala damağımda .Çocukken bol bol ondan yerdik.

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 20:01   #1082
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fikreteren Mesajı Göster
Orhan bey hurmalar çok güzel.Nedense tadına hiç bakmadım. Bizim oralardaki üvez dediğimiz küçük siyah olanların tadı hala damağımda .Çocukken bol bol ondan yerdik.
Fikret Bey;
İyiki aklıma getirdin..
Arka bahçedeki bir sınırda bir ağaç olması gerekir. Gerçekten onlar daha tatlı oluyor. Ama onlar, irilere göre daha geç olgunlaşıyorlar.
Neyse unutmazsam yarın bir kontrol edeyim.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 21:35   #1083
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
[QUOTE=Orhan Özbilgiç;719163]İstanbul' da da sadece bir fidanlıkta, tek bir tane kalmıştı. onu aldım.
Ancaaak, olur ya, fidanlıkları dolaşırken rastlarsam
Orhan bey ne kadar naziksiniz beni cok duygulandirdiniz. Fidan gönderimi ne yazik ki yasak ancak Istanbul`a kayinvalideme tohum ulastiriyor sevgili agaclar net dostlari, o da bize gönderdigi paketlerin icinde gönderiyor. Yine de cok cok tesekkür ederim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 15:09   #1084
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

[QUOTE=ciceksever70;719323]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
İstanbul' da da sadece bir fidanlıkta, tek bir tane kalmıştı. onu aldım.
Ancaaak, olur ya, fidanlıkları dolaşırken rastlarsam
Orhan bey ne kadar naziksiniz beni cok duygulandirdiniz. Fidan gönderimi ne yazik ki yasak ancak Istanbul`a kayinvalideme tohum ulastiriyor sevgili agaclar net dostlari, o da bize gönderdigi paketlerin icinde gönderiyor. Yine de cok cok tesekkür ederim.
Keşke böyle bir sorun olmasaydı. Şimdi inadına karşıma çıkarmış. Sağlık olsun. İnşaallah, bizimkinin çiçeği tohuma dönerde, size onu anneniz aracılılğı ile iletirim.
Esenlikler diliyorum.

Eski 26-11-2010, 16:12   #1085
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Fikret Bey;
İyiki aklıma getirdin..
Arka bahçedeki bir sınırda bir ağaç olması gerekir. Gerçekten onlar daha tatlı oluyor. Ama onlar, irilere göre daha geç olgunlaşıyorlar.
Neyse unutmazsam yarın bir kontrol edeyim.
Akşam ezanından 5-10 dakika sonra aklıma geldi. hemen makinayı elime alıp koştum. Bu sene çok az. Sadece tepelerde var. Yarın unutmazsam o dallara yetişebilmenin bir yolunu bulacağım.

Bu arada, ağaca taze uçlarından kavurma yapılan, Kırçan( Diken Ucu - Melocan ) Dikeni Sarmaşığı sarmış.

Name:  029.jpg
Views: 1006
Size:  40.1 KB

Name:  031.jpg
Views: 931
Size:  48.2 KB

Name:  032.jpg
Views: 882
Size:  38.2 KB

Selma_321 beğendi.
Eski 26-11-2010, 17:12   #1086
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Bugün;
Vişne renkli Kasımpatı ( Chrysanthemum ),
Kadife Çiçeği ( Tagetes ) ve geçen yıl İpomea' larla kapattığım, sıvasız duvarı kapatmak için diktiğim Sarmaşık gül çeliklerinin yanısıra, birde Alacalı Hedere ( Hedera Canariensis ) diktim.
Bakalım, bu kez kalıcı bir çözüm olacaklar mı.

Name:  003.jpg
Views: 611
Size:  74.2 KB

Name:  004.jpg
Views: 646
Size:  73.1 KB

Name:  007.jpg
Views: 613
Size:  74.2 KB

Name:  011.jpg
Views: 640
Size:  72.4 KB

Name:  010.jpg
Views: 636
Size:  69.4 KB

YeniGine ve Selma_321 beğendi.
Eski 26-11-2010, 18:04   #1087
Yeni Üye

ipomea's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
Annem okadar çok bahsetti ki, merakla tek tek baktım bahçenizin fotoğraflarına... Gerçekten çok güzel, bir botanik bahçesi gibi. Belki birgün kendim görme fırsatım olur diye umuyorum. Ellerinize, yüreğinize sağlık..

Emel ÜNLÜER GÜLARI

ipomea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 18:17   #1088
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ipomea Mesajı Göster
Annem okadar çok bahsetti ki, merakla tek tek baktım bahçenizin fotoğraflarına... Gerçekten çok güzel, bir botanik bahçesi gibi. Belki birgün kendim görme fırsatım olur diye umuyorum. Ellerinize, yüreğinize sağlık..

Emel ÜNLÜER GÜLARI
Son birkaç ay ben ve eşim için çok güzel olaylar ve sürprizleri içeriyordu. Tabiiki bunlardan en önemlisi, 39 yıl sonra,Annen ve baban sevgili Meliha ve Süleyman ile buluşmamızdı.
Şimdide, seninle burada buluşmak çok güzel bir sürpriz oldu sevgili İpomea.
Sizler bizim en güzel çiçeklerimizsiniz. İnşaallah, birgün senle, bahçemdeki çiçeklerin buluştuğu anı görütüleriz.
Bizi çok sevindirdin. Tanrı da seni hep sevindirsin.

Eski 26-11-2010, 18:29   #1089
Yeni Üye

ipomea's Avatar

İnşallah )
O tuğla duvarınız için sarmaşık önereceğim ama sanırım sizin de aklınıza gelmiştir. Bu çeşit yerler için en uygunu sarmaşık **** çok sık dikilmiş çit bitkilerinden mazı olabilir ancak çok sık dikmek ve sürekli budayarak duvar önünü kapatmasını sağlamak gerekebilir.
Biz peyzaj tasarımında çirkin bir duvarı, örneğin beyaz renge boyayıp, üzerine duvar saksıları ile **** ahşaptan kafes şeklinde çıtalara geçirilmiş saksılarla renk ve hareket katmayı tercih ederiz. bazen çirkin olduğunu düşündüğümüz birşey, aslında güzel fırsatlar sunabilir..

Eski 26-11-2010, 18:30   #1090
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Orhan bey ;
o duvarın önüne sıra halin de leylandi düşünmezmiydiniz ...gerçi küçük bir duvar da değil
pahalıya gelebilir değil mi ?
Nurcan Hanım;
Düşünmedim değil! Duvar, bindirme çatı ile birlikte 12 metre kadar. Bir ara tanesi 20 liradan 10 adet 3,5 metre boyunda Altuni Leylandi pazarlığı bile yaptım. Ama duvarın hemen 80-100 cm. kadar önüne diktiğim, Melisa, Abutilon, Çalı Mineleri yerlerinden pek oynatmak istemedim. öylece kaldı.

Artık, Hedere' nin ve güllerin hızla büyümesi için dua edeceğim. Tabii bol su ve gübreyle destekli...
Sağlıcakla kalın.

Eski 26-11-2010, 18:39   #1091
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
İnşallah )
O tuğla duvarınız için sarmaşık önereceğim ama sanırım sizin de aklınıza gelmiştir. Bu çeşit yerler için en uygunu sarmaşık **** çok sık dikilmiş çit bitkilerinden mazı olabilir ancak çok sık dikmek ve sürekli budayarak duvar önünü kapatmasını sağlamak gerekebilir.
Biz peyzaj tasarımında çirkin bir duvarı, örneğin beyaz renge boyayıp, üzerine duvar saksıları ile **** ahşaptan kafes şeklinde çıtalara geçirilmiş saksılarla renk ve hareket katmayı tercih ederiz. bazen çirkin olduğunu düşündüğümüz birşey, aslında güzel fırsatlar sunabilir..

Sahi Emel' ciğim, sen peyzaj mimarıymışsın. Annenler söylemişti.
Sen hele bir gel, gerekirse bazı bitkilerin yerlerini bile değiştirebiliriz.

Şu bugün diktiğim Hedera Canariensis bir sarmaşık. Ancak Amerikan Sarmaşığı' kadar hızlı büyümüyor. Yinede iki yılda bayağı bir bölümünü kapatır, kanaatindeyim.

Eski 26-11-2010, 18:45   #1092
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın Orhan Özbilgiç, çok şanslı olduğunuzu söylemeden geçemeyeceğim.

Sevgili ipomeanın mesajını okuduğumda kesin üyelerimizden birinin kızı, diye düşünmüştüm.
Mesajları okumaya devam edince yıllar sonra buluştuğunuz arkadaşlarınızın kızı olduğunu anladım. Hem de peyzaj mimarı, yardımlarını esirgemez artık sizden. Bahçeniz zaten güzeldi, önümüzdeki sezon, bahçenizi siz bile tanımayabilirsiniz. Saygılar...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 18:51   #1093
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
sevgili orhan bey abicim
bahçenizi kısa sürede çok güzel bir hale getirmişsiniz
babamı sizin yanınıza çırak olarak gönderebilirim. belki bakarsan bağ olur lafını sizin yanınızda anlayabilir

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 19:20   #1094
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sayın Orhan Özbilgiç, çok şanslı olduğunuzu söylemeden geçemeyeceğim.

Sevgili ipomeanın mesajını okuduğumda kesin üyelerimizden birinin kızı, diye düşünmüştüm.
Mesajları okumaya devam edince yıllar sonra buluştuğunuz arkadaşlarınızın kızı olduğunu anladım. Hem de peyzaj mimarı, yardımlarını esirgemez artık sizden. Bahçeniz zaten güzeldi, önümüzdeki sezon, bahçenizi siz bile tanımayabilirsiniz. Saygılar...
Sevgili SDurul;
Dedim ya! Bu aralar hep güzel şeylerle karşılaşıyoruz. İpomea' da bunlardan sonuncusu. Dilerim bu hep böyle sürer. Aslında bunu bir dilek olarak tüm insanlık için bile düşünebilirim.
Gerçi bugüne kadar, sitemizdeki arkadaşlarımızın ya önerilerini dinlleyerek, ya da, direkt bahçelerini görerek çok şeyler öğrendik. Ama yinede konunun uzmanı birini tanıyor olmak, dediğiniz gibi bir şans.
Sizin bahçeniz ve bitkileriniz de göz kamaştırıcı. Bizim gibi doğaseverler için, sayfalarınızı çevirmek son derece keyifli bir meşgale. Dahada güzelleşeceğinden eminim. Zira siz ve eşinizde arı gibi çalışıyorsunuz. Kısa zamanda bir cennet yarattınız.
Sağlık ve mutluluk hep siz ve sevdiklerinizle olsun.

Eski 26-11-2010, 19:36   #1095
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız Mesajı Göster
sevgili orhan bey abicim
bahçenizi kısa sürede çok güzel bir hale getirmişsiniz
babamı sizin yanınıza çırak olarak gönderebilirim. belki bakarsan bağ olur lafını sizin yanınızda anlayabilir
Furkan'cığım;
Çok teşekkürederim. Evet oldukça kısa sayılabilecek bir zamanda, bayağı bir yol aldığımı bende farkediyorum artık.
Bu da senin vurguladığın gibi, severek ve emek harcayarak ortaya çıkan bir sonuç.
Babanızla arkadaş olmayı, onunla doğa sevgimi paylaşmayı bende isterdim. Bilirsin ya, bizler; hayatında ilk kez, askerliği nedeniyle memleketi dışına çıkmış insanların, bıkmadan, usanmadan, usandırarak!, askerlik anılarını anlatmaları misali, hep bitkileri konuşmayı isteriz. Bu nedenle yeni bir arkadaş, yeni bir dinleyici ha..
Esenlikler diliyorum.

Eski 26-11-2010, 20:03   #1096
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orhan bey ;
umarım sizi sıkmıyorumdur ama o duvara kafayı takmış durumdayım )

Aklıma önce kabak geldi ,hedera büyüyene kadar büyük yapraklarıyla kapatır dedim.
Şimdi de passiflora geldi ,sizin orada yetişirmi acaba ?
İşte şimdi oldu.
Passiflora'yı, bundan 30 yıl önce burada bir tanıdığın dış merdiven trabzanlarında görmüştüm. Saat çiçeği diyorlardı. Şimdi bir arkadaşımın balkonunu kapatıyor. Ondan bir dip sürgünü alabilirim. Hemde mor çiçeklisi. Burada sadece meyvelisini görmedim???
Önümüzdeki günlerde bu işi hallederim.
Sağolun Nurcan Hanım.

Eski 26-11-2010, 20:13   #1097
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Bu aralar, Ateş Çiçekleri hala çiçekliler. Geçen yıl köyde bir dostumuzun saksıda ikinci yıldada açmayı sürdürdüğünü görmüştüm. Belki sökmesem dışarıdada ikinci yıla kalabilir mi? bilmiyorum.
Ama çiçekleri seyreldiği için ben yinede şubatta sökmeyi düşünüyorum. Zaten şubata sağ çıktıysa, yazada çıkabilir.

Ortadaki kazığın olduğu yere Pembe çiçekli Oya Ağacı dikilecek!
Name:  015.jpg
Views: 687
Size:  60.9 KB

Name:  016.jpg
Views: 708
Size:  71.7 KB

Name:  018.jpg
Views: 656
Size:  72.6 KB

Name:  017.jpg
Size:  71.9 KB

Selma_321 beğendi.
Eski 26-11-2010, 20:15   #1098
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Ehh ben de artık huzur için de uyuyabilirim ))
Tekrar teşekkürler. Bu arada iyi uykular.

Eski 26-11-2010, 20:21   #1099
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Soğanlı bitkilerin hepsini bu saksıya dikmiştim.
Frezyalar uç göstermeye başlamışlar bile.

Name:  033.jpg
Size:  56.3 KB

YeniGine ve Selma_321 beğendi.
Eski 26-11-2010, 20:52   #1100
Yeni Üye

ipomea's Avatar

Çok güzel bir ortam ve çok güzel insanlar.Burada olmak çok güzel.. Sizin yanınızda fikirlerimi nacizane birer fikir olarak sunuyorum zira bitki bilginize gerçekten de hayranım. Elimden geldiğince herkesle bildiklerimi seve seve paylaşırım ve eminim sizden de öğreneceğim çok şey olacak.
Passiflora, benim de en sevdiğim sarılıcı bitkilerden biri ancak akdeniz bölgesinde çok sık rastladım. Gerçi karadeniz iklimi,iklim değişikliği sayesinde yumuşuyor ve palmiye bile yetişebiliyor, denemeye değer.
Annem benim için süs kabağı verdiğinizi söyledi, çok teşekkür ederim.Süs kabaklarını akrilik boyalarla boyayarak kuş yuvası yapıyorum. Sizin bahçeniz içinde bir tane yapmalıyım

Düzenleyen ipomea : 27-11-2010 saat 00:49
Eski 26-11-2010, 21:00   #1101
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Çok güzel bir ortam ve çok güzel insanlar.Burada olmak çok güzel.. Sizin yanınızda fikirlerimi nacizane birer fikir olarak sunuyorum zira bitki bilginize gerçekten de hayranım. Elimden geldiğince herkesle bildiklerimi seve seve paylaşırım ve eminim sizden de öğreneceğim çok şey olacak.
Passiflora, benim de en sevdiğim sarılıcı bitkilerden biri ancak akdeniz bölgesinde çok sık rastladım. Gerçi karadeniz iklimi,iklim değişikliği sayesinde yumuşuyor ve palmiye bile yetişebiliyor, denemeye değer.
Annem benim için süs kabağı verdiğinizi söyledi, çok teşekkür ederim.Süs kabaklarını akrilik boyalarla boyayarak kuş yuvası yapıyorum. Sizin bahçeniz içinde bir tane yapmalıyım
Desene, ileride bizim bahçemizinde ''Süslü bir süs kabağı'' olabilecek!
Teşekkürler, ipomea.

Eski 26-11-2010, 21:50   #1102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Sayın Hocam biraz da ben zatıalilerinizin kafasını karıştırayım,duvar dibi her dem yeşil olsun dersek,ben defne olsun derim.(Sayın Hocam şu an sesli düşünüyorum)Arka fon yani duvar amerikan sarmaşığı.

Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 22:29   #1103
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yücel Canpolat Mesajı Göster
Sayın Hocam biraz da ben zatıalilerinizin kafasını karıştırayım,duvar dibi her dem yeşil olsun dersek,ben defne olsun derim.(Sayın Hocam şu an sesli düşünüyorum)Arka fon yani duvar amerikan sarmaşığı.
Yücel Beyciğim;
Defne kuvvetli toprağı bulunca, sürekli dip sürgünü vererek yayılıyor. Ben duvarı, en az taban alanı kaybıyla kapatmak istiyorum. Hani boyar veya duvar kağıdı kaplar gibi.
Bu nedenle, herdem yeşil olmasa bile Amerikan Sarmaşığı, hem ekonomik, hemde hızlı bir çözüm. Hedere' nin karşı köşesine de o dikilebilir. Hem sonbahar renklenmesi çok hoş olur. Tam gün güneş alan güney cepheli bir duvar zaten.

Eski 27-11-2010, 19:17   #1104
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Vişne ağacını tamamen sarıp, hala çiçeklenmesini sürdürdüğü için, Thunbergia Alata ( Karagözlü Suzan Sarmaşığı ) yı şubat ayında yapacağım budamalar sırasında, sökmeyi düşünüyordum.
Ancak vişne ağacı, dün geceki Lodos fırtınasında, üzerindeki ağırlığı taşıyamayıp kırılacak gibi olunca, sabah ilk işim '' Ser' den değil; Yar' den vazgeçmek oldu.

Name:  010.jpg
Views: 682
Size:  72.1 KB

Name:  007.jpg
Views: 629
Size:  53.1 KB

Name:  003.jpg
Views: 610
Size:  59.7 KB

Bunca yıllık ömrümde, Kasım ayının şu son günlerinde dahi; incirlerin hala yenilebilir meyveler verdiğini ancak gördüm.

Name:  005.jpg
Views: 622
Size:  27.6 KB

Name:  006.jpg
Views: 622
Size:  35.3 KB

Selma_321 beğendi.
Eski 28-11-2010, 05:26   #1105
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Yediveren inciriniz var desenize

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 05:49   #1106
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Yediveren inciriniz var desenize
Keşke tüm meyveler yediveren olsa.

Eski 28-11-2010, 07:44   #1107
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Merhaba orhan bey konyada incir yetişmiyor en sevdiğim meyve
oda bizde yok şanslısınız vallahi afiyet olsun.
saygılar.

Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 08:27   #1108
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Orhan bey, bir Bursa güzelkarası diye bir cins incir var oda baharda yediveren oluyor. Sizdeki sonbahar yedivereni.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 08:58   #1109
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahar Mesajı Göster
Merhaba orhan bey konyada incir yetişmiyor en sevdiğim meyve
oda bizde yok şanslısınız vallahi afiyet olsun.
saygılar.
Ülkemiz dünyada, iklim ve doğal olarak bitki çeşitliliği bakımından özenilecek bir coğrafi konumda.
Ancak özeldede, ülkemizin ılıman iklim görülen sahil ve sahile yakın kesimleri( ki Samsun buna dahil.) bu konuda gerçekten şanslı.
Ne yazıkki Konya' mız, bu konuda şanssız.
Ama elden ne gelir?

Bahar Hanım;
İncir mevsiminde sizde, benim gibi inciri olan arkadaşlara konuk olun. Demokrasilerde çareler tükenmiyor. Değil mi?

Eski 28-11-2010, 09:05   #1110
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 Mesajı Göster
Orhan bey, bir Bursa güzelkarası diye bir cins incir var oda baharda yediveren oluyor. Sizdeki sonbahar yedivereni.
Hemde baharda??
Pek anlamam ama, şu ''ilek'' denilen, tozlama için ağaçlara iple asılan ve reçeli yapılan cins dışında erkenci incir görmemiştim. Ama o beyaz bir cins.
Haaa! Birde buradabir arkadaşımda haziranda olgunlaşan bir siyah incir var. Belkide odur, sizin sözünü ettiğiniz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024