agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni32723Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2012, 14:28   #2131
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Maalesef ektğim tohumlardan çimlenen bitkiler ve aldığım bazıları balkonda kırmızı örümcek zararlısından kötü etkilendiler. Sellukamın tüm yaprakları döküldü, şimdi yeni yapraklar çıkarıyor. İlaçlıyorum bakalım yararı olacak mı?

Bahçedekiler ise, bazıları yeni açmaya başladı, bazıları tekrar açıyor. Görelim.

Name:  zinnia.JPG
Views: 1076
Size:  42.5 KB

Name:  karanfil.JPG
Views: 1154
Size:  35.5 KB

Name:  ipek.JPG
Views: 1137
Size:  36.7 KB

Name:  tradescantia.JPG
Views: 1086
Size:  43.0 KB

Havuza kurbağa gelmiş, kovma yolları arıyoruz.

Name:  kurbağa.JPG
Views: 1298
Size:  44.0 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2012, 14:36   #2132
Ağaç Dostu

Asya Ceylan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster

Havuza kurbağa gelmiş, kovma yolları arıyoruz.

Eklenti 320704
Ooh serin serin hiç bırakır mı

Sevgi Durul ve mrduran beğendi.
Asya Ceylan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2012, 15:37   #2133
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Kesinlikle her bahçede olmalı, soğuktan sıcaktan etkilenmiyor. Zararlısı yok. Açtıkça açıyor. İyi ki almışım dediğim, coreopsis grandiflora. Türkçe adını bilmiyorum maalesef.

Name:  coreopsis g..JPG
Views: 1380
Size:  48.5 KB

Bahçede gördüğüm bir böcek. Adını bilmiyorum.

Name:  böcek.JPG
Views: 1343
Size:  42.6 KB

Geçenlerde çektiğim kelebeğin aynısı, bu sefer kanadı sağlam. Yine aynı yere gelmiş.

Name:  kelebek.JPG
Views: 1342
Size:  56.3 KB

Kayısılar konserve edilmeden önce. Sincapların yediği kadar var.

Name:  kayısı.JPG
Views: 1454
Size:  37.7 KB

Hünnaplar meyve oluşturmuş. Meyve ve çiçek bir arada.

Name:  hünnap ve çiçek.JPG
Views: 1393
Size:  49.5 KB

Eski 23-07-2012, 15:53   #2134
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sebzeler...

Name:  biberler.jpg
Views: 1297
Size:  61.3 KB

Name:  salçalık biberler.JPG
Views: 1057
Size:  60.2 KB

Name:  acı biber.JPG
Views: 1006
Size:  32.1 KB

Name:  mısırlar.JPG
Views: 1042
Size:  66.8 KB

Name:  patlıcan.JPG
Views: 1031
Size:  44.2 KB

Eski 23-07-2012, 16:02   #2135
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Son olarak, üzümlere alaca düştü.

Name:  alaca.JPG
Views: 1011
Size:  46.0 KB

Kuzumuzun kuzusu, biriciğimiz tam bir yaşında ve artık yürüyor.

Name:  sevil.JPG
Views: 1145
Size:  44.4 KB

Bahçede toprağa attık, toprağı iyice inceledi.

Name:  sevil1.JPG
Views: 1148
Size:  40.2 KB

Eski 23-07-2012, 16:03   #2136
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2011
Galeri: 1
Sayın SDurul,
çiçekleriniz ve meyvelerinizde inşallah verdiğiniz emeğin karşılığını fazlasıyla alırsınız. Sabah sefası tohumlarını bizler için alırmısınız sizdekilerrin renkleri bizlerde yok bilginize.
Muğladan selamlarımla.

Sevgi Durul beğendi.
smnunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 02:24   #2137
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Alıntı:
Sevgili cemo, Bodrum papatyaları aslında güzel gelişmişlerdi. Soğuklarda yaprakları kavruldu, şimdi yeniden sürüyorlar. Bodrumlardan evin bahçesine de getirmeli.

5 sene bekleyemem, bu konuda çok sabırsızım. Bahçenin geçen seneki haline bakarak teselli bulabiliyorum ancak. İşte yukarıdaki fotoğrafın geçen senesi.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...0&d=1270414925

Aynı açıdan çekilmemiş ama tam olarak aynı yer.
Sessiz, beğenmeden, belli etmeden gezineyim dedim fakaat.... Görüntüler karşısında da sessiz kalabilmek mümkün değil... SDurul ben bahçeyi baştan geziyorum... Görünen o ki; yanii daha ne olsun!!! Gelişmeler süper... Daha ilerisini de merak ediyorum fakaat sırayla tabi ki.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 03:00   #2138
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Güllerimizde zaman zaman problemler oluyor. Belirli aralıklarla ilaçlıyoruz. Hattâ problemin ikisi burada.

Burada açıklamıştım. Dün gittiğimizde makinaya tarih ayarı yaparak çektim. Yine açacaklar. Tek tük olsa da.

Eklenti 320646

Eklenti 320647

O gördüğünüz kafeste eşim keklik beslemişti. Çoook yıllar önce.

Ben de bu sayfalardan yararlanıyorum.

Sevgili YeniGine, bahçemizde bir kaç akşamdır misâfirimizsiniz. Size teşekkür ediyorum, her zaman beklerim. Umarım verdiğim cevaplar işinize yarar. Sevgiyle...
SDurul çook teşekkürler. Ben henüz bahçenizin 40 lı sayfalarda olduğum için son sayfalardan tabi hiç haberim yok. Fakat bu gece dedim yarın tekrar devam ederim ama bir de son sayfalara bakayım. İyi de yapmışım; cevaplarınızı gördüm, çook teşekkür ettim. İnşallah yarın gece bahçenizi gezmeye devam.

Sevgi Durul beğendi.
Eski 24-07-2012, 07:29   #2139
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Önce minik kuzucuktan başlayayım. Ben yerim onu, o tombalak elleri ayakları ısıra ısıra yerim Sevgili SDurul, dünyalar güzelini iyi günlerde büyütün. Toprağı ellemiş ya tamam artık iflah etmez. Büyükanneye yardımcı geliyor

Aaaa, yadırgamak ne kelime, tabii arada yemekleri görmek iyi oluyor. Biz bitki de severiz, güzel yemek görmeyi de, yemeyi de Kaç gün gözümün önünden geçti sizin o muhteşem kızartma görüntüleri. Kurufasulye toprak kapta yavaş yavaş pişip nasıl lezzetli olmuştur. Ellerinize sağlık, afiyetler olsun. En lezzetli yemekler ağır ateşte, hatta odun ateşinde pişenler oluyor. Püf noktası yavaş pişme olayı sanırım. Herhalde lezzetler yavaş pişmeyle pekişip kaynaşıyor. Toprak güveci önce döküm tencereye benzettim. Özellikle mi böyle karartılmış? Şimdiye dek hiç böyle siyah renklisini görmemiştim.

Kavanozlar dolmaya başlamış. Kolay gelsin. Biraz zahmetli oluyor gerçi ama tadı da bir başka oluyordur insanın kendi yaptığı şeylerin. Tertemiz, sağlıklı, lezzetli. Yazın bereketini kışın afiyetle kullanın.

Sevgili SDurul, kırmızı örümcek konusunda ne ilaç yapıyorsunuz bilmiyorum ama biraz inatçı oluyorlar. Kimyasal kullanmazsanız önünü almak zor. Yalnız geçenlerde Feriha bana bir yapıştırıcı verdi. İlacın içine kattığınızda etkisini pekiştiriyor. Geçen yıl küpelilerimde beyaz sinekle hiç başedememiştim. Ne kullandıysam hiç bir şey fayda etmemişti. Sanki beslemişim gibi ürediler de ürediler. Bu yıl NeemAzalın içine yapıştırıcı karıştırıp kullandım, epeydir bir görünmüyorlar. Aklınızda olsun onun organiği de varmış. Belki kırmızı örümcekte de işe yarar.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 15:42   #2140
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Durul'cuğum, bir süredir fazla kalamıyorum sitede, neler kaçırıyormuşum meğer.
İyi ki bu gün şöyle bir dolaşayım hızlıca demişim.

Kuzularımızın kuzuları ile ne yapacağız bilmem.
Bunların sevgileri ana kuzularınkini bastırdı, nasıl bastırmasın ki, sevgili Nevsune'nin yazdığı gibi, tam ısırmalık.
Doğum günü kutlu olsun, Allah tüm sevenleri ile birlikte sağlıklı uzun ömürler versin.

Şu senin konservelerine de bayılıyorum, bunca işle tek başına uğraşıyorsun sanırım.
Ellerine sağlık, Allah ağız tadı ile yemek nasip etsin.

maki01 ve Sevgi Durul beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 14:24   #2141
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sevgili nevsune, güzel sözleriniz ve iyi dilekleriniz için teşekkürler öncelikle. Babaanneye yardımcı geldi gelmesine de, yardımcı en çok dedeyi seviyor. Bu durumda, babaanneye de kıskanmak düşüyor.

Bu sene bahçede daha çok vakit geçirir olduğumuz için bazen yemeği orada yapıyorum, hem de odun ateşinde daha lezzetli oluyor, dediğiniz gibi.

Toprak tencere biraz eski, otuz otuz beş senelik, belki de daha fazla. Ateşin isinden kararmış, bir de köy fırınına et sürünce, en az beş altı saat fırında kalıyor. Dolayısıyla zaman içerisinde yüksek ısı ve isten böyle kararıyor. Yıkamakla da çıkmıyor.

Kavanozlar ve şişeler dolmaya başladı, dağıtmakla ve yemekle tükenmeyince değerlendirmek gerekiyor. Bu konserve işi bizde yeni değil, geleneksel hale geldi neredeyse. Bizim sattığımız bir meyve bahçemiz daha vardı. Burada su yokken, oradan su getirmek amaçlı almıştık. O da ayrı bir hikâye, aradaki elalemin tarlalarına boru döşeterek bahçeye su getirmiştik.

İşte içinde beş altı vişne ağacı olan, o yeri aldığımız yıl sabahlara kadar vişne suyu çıkarmakla uğraşmaktan, üst baş vişne boyası, bîtap düşmüştüm. Doğru dürüst kendimiz içsek gam yemem. Ziyan olmasın diye uğraşıyoruz işte.

Dün yine konserve günüydü. Herkese tavsiye ederim, tazesini aratmıyor.

Kırmızı örümcekler için çiçekçimin kendi hazırladığı bir karışımı kullanıyorum. Mavi renkli bir sıvı, içinde besin de varmış. Tamamen bilinçsizce bir savunma sistemi. Neemazali de araştırmak lâzım.

Ben bir de size enzim konusunu danışacaktım. İlgili başlığı okudum, aklım sarmadı, telâşeli geldi bana. Bir yerde galiba siz yazmıştınız, basite indirgeyerek nasıl hazırlayabiliriz?

Mesaj yazmışken, geçenlerde yapılan göz aşısı tutmuş, çok sevindik.

Name:  antep f. göz aşısı.JPG
Views: 1927
Size:  50.3 KB

Düzenleyen Sevgi Durul : 25-07-2012 saat 15:14
Eski 25-07-2012, 14:47   #2142
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili Durul'cuğum, bir süredir fazla kalamıyorum sitede, neler kaçırıyormuşum meğer.
İyi ki bu gün şöyle bir dolaşayım hızlıca demişim.

Kuzularımızın kuzuları ile ne yapacağız bilmem.
Bunların sevgileri ana kuzularınkini bastırdı, nasıl bastırmasın ki, sevgili Nevsune'nin yazdığı gibi, tam ısırmalık. Doğum günü kutlu olsun, Allah tüm sevenleri ile birlikte sağlıklı uzun ömürler versin.

Şu senin konservelerine de bayılıyorum, bunca işle tek başına uğraşıyorsun sanırım. Ellerine sağlık, Allah ağız tadı ile yemek nasip etsin.
Sevgili Adalet Hanım, teşekkürler... teşekkürler...

Bir sene çabucak geçti, büyüdük işte. Allah cümlemizin evlâtlarına sağlıklı uzun ömürler versin.

Benim yardımcı büyüyene kadar tek başıma uğraşıyorum, bakalım yardım edecek mi?

Son konserveler burada Adalet Hanım. Sevgiler...

Geç ektiğimiz için ancak çiçekleniyorlar, olacakları şüpheli. Fasulye ve kavun çiçekleri.

Name:  fasulye.JPG
Views: 903
Size:  27.2 KB

Name:  kavun çiçeği.JPG
Views: 1210
Size:  35.5 KB

Eski 25-07-2012, 14:49   #2143
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Geçtiğimiz haftalarda annemlere gittiğimde hayatımda ilk defa göz aşısı denedim. Beyaz duta, ekşi karadut aşıladım 3-4 farklı dala. Eşimde ben çabalarken dalga geçti, uzman olmuşum da aşı da yaparmışım da diye.

Sdurul Ablacığım, sizin aşınızın tutup tutmadığı ne kadar sürede belli oldu. Öyle çok istiyorum ki aşılarımın tutmasını. Şöyle ağacımızın yarısının ekşikara yarısının beyaz dut olmasını.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 15:01   #2144
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sevgili sakdag, bu mesajımda yazmışım aşıların yapıldığını. Ayın 11 ya da 12 sinde yapılmış, on dört on beş günde tutmuş oluyor.

Yalnız yapılan pek çok aşıdan ilk tutan bu. Menengece Antep fıstığı. Diğerleri de tuttukça paylaşırım.

Yarısı ekşikara yarısı beyaz dutunuzu seneye yersiniz büyük ihtimâl. Göz aşılarında başarı yüzdesi daha yüksek oluyormuş.

sakdag beğendi.
Eski 25-07-2012, 21:55   #2145
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:

Eklenti 320727

Bahçede toprağa attık, toprağı iyice inceledi.

Eklenti 320728
Kuzucuğa maşallah, sağlıklı bahtlı birliktelikli ömürler inşallah.

Kendinizi toprağa çok kaptırdığınızı kuzucuk da anlamış ki, şişe konserve olmaktansa toprağa atılmayı yeğ tutmuş..)). Kuzular toprağa/tarlaya salınır diye size söyleyecek çağa gelmeyi bekliyor...

Acaba bir torun tatlı ve bereketli geldi de toprak anadan bir medet daha mı...?
Her şey çok güzel. Beyefendiye selâm saygı lütfen.

Sağlıkla cümleten inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Sevgi Durul beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 00:58   #2146
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar merak ediyorlardı ve tanışma zamanı geldi. Artık 6 aylık olduk.
Torunumuz, yeşeren dalımız, gülümüz sümbülümüz, ayvamız narımız, biriciğimiz...

Eklenti 265264
SDurul inanın herşey çok güzel beğenilmeyecek gibi değil. Ve ben gördüklerimi beğenirkeen devamlı hem Maşallaah diyor ve hem de Beğen tıklıyorum. Ve tüm içtenliğimle HERŞEYİNİZE de Maşallah diyorum.

Sevgi Durul beğendi.
Eski 26-07-2012, 12:18   #2147
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Acaba bir torun tatlı ve bereketli geldi de toprak anadan bir medet daha mı...?
Her şey çok güzel. Beyefendiye selâm saygı lütfen.
Çok teşekkürler, selâm ve saygı bizlerden.

Toprakla ilgili Aşık Veysel ne de güzel söylemiş, üzerine söylenecek söz kalmamış.

Toprakla ilgili Aşık Veysel ne güzel söylemiş.

mrduran beğendi.
Eski 26-07-2012, 20:35   #2148
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
SDurul inanın herşey çok güzel beğenilmeyecek gibi değil. Ve ben gördüklerimi beğenirkeen devamlı hem Maşallaah diyor ve hem de Beğen tıklıyorum. Ve tüm içtenliğimle HERŞEYİNİZE de Maşallah diyorum.
Sevgili YeniGine, beğenileriniz ve güzel sözleriniz için çok teşekkür ediyorum. Bıkıp usanmadan, baştan beri bahçemizi gezdiğiniz için de...

Hep söylüyorum, şimdi olsa belki sayfamı açamazdım, agaclar.net'te gezilip görülecek öyle çok güzel bahçe var ki. Bizim ki az buçuk çiçekleri olan bir meyve bahçesi işte.

Ama, başladığım bir işi yarım bırakmayı sevmem, beğeniler olduğu sürece paylaşımlarıma devam etmeyi düşünüyorum. Sevgiyle...

YeniGine beğendi.

Düzenleyen Sevgi Durul : 26-07-2012 saat 22:35
Eski 26-07-2012, 21:05   #2149
Ağaç Dostu

ayhan219's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2011
Alıntı:
Sevgili nevsune, güzel sözleriniz ve iyi dilekleriniz için teşekkürler öncelikle. Babaanneye yardımcı geldi gelmesine de, yardımcı en çok dedeyi seviyor. Bu durumda, babaanneye de kıskanmak düşüyor.

Bu sene bahçede daha çok vakit geçirir olduğumuz için bazen yemeği orada yapıyorum, hem de odun ateşinde daha lezzetli oluyor, dediğiniz gibi.

Toprak tencere biraz eski, otuz otuz beş senelik, belki de daha fazla. Ateşin isinden kararmış, bir de köy fırınına et sürünce, en az beş altı saat fırında kalıyor. Dolayısıyla zaman içerisinde yüksek ısı ve isten böyle kararıyor. Yıkamakla da çıkmıyor.

Kavanozlar ve şişeler dolmaya başladı, dağıtmakla ve yemekle tükenmeyince değerlendirmek gerekiyor. Bu konserve işi bizde yeni değil, geleneksel hale geldi neredeyse. Bizim sattığımız bir meyve bahçemiz daha vardı. Burada su yokken, oradan su getirmek amaçlı almıştık. O da ayrı bir hikâye, aradaki elalemin tarlalarına boru döşeterek bahçeye su getirmiştik.

İşte içinde beş altı vişne ağacı olan, o yeri aldığımız yıl sabahlara kadar vişne suyu çıkarmakla uğraşmaktan, üst baş vişne boyası, bîtap düşmüştüm. Doğru dürüst kendimiz içsek gam yemem. Ziyan olmasın diye uğraşıyoruz işte.

Dün yine konserve günüydü. Herkese tavsiye ederim, tazesini aratmıyor.

Kırmızı örümcekler için çiçekçimin kendi hazırladığı bir karışımı kullanıyorum. Mavi renkli bir sıvı, içinde besin de varmış. Tamamen bilinçsizce bir savunma sistemi. Neemazali de araştırmak lâzım.

Ben bir de size enzim konusunu danışacaktım. İlgili başlığı okudum, aklım sarmadı, telâşeli geldi bana. Bir yerde galiba siz yazmıştınız, basite indirgeyerek nasıl hazırlayabiliriz?

Mesaj yazmışken, geçenlerde yapılan göz aşısı tutmuş, çok sevindik.

Eklenti 321115
aşı yapılırken resimlediniz mi eğer resim varsa yüklermisiniz

ayhan219 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 22:20   #2150
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhan219 Mesajı Göster
aşı yapılırken resimlediniz mi eğer resim varsa yüklermisiniz
Aşılar yapılırken ben yoktum, dolayısıyla yapıldıktan sonra alıntıdaki hâlini çekmiştim.

Alıntı:
Antep fıstıkları, kiraz, şeftali, ceviz, muşmula ağaçlarına göz aşısı yapıldı. Bir örnek.

Eklenti 317932

Eski 26-07-2012, 22:53   #2151
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sevgili SDurul yazınızı şimdi gördüm. Geceleri uykuya yenik düştüğüm için enzim konusunda size yardımcı olabilecek özet bilgileri yarın yazacağım. Hiç zor değil inanın. Hele sizin gibi ufacık meyve suları hazırlayıp şişe kapatmalarla bile uğraşan birine çocuk oyuncağı gelecek Bütün zorluk, atıkları yıkayıp ufaltarak şişeye doldurmak ve iş bittikten sonra süzmek. Gerisi kendiliğinden halloluyor zaten. Sonuçta harika bir besin elde edeceksiniz

Eski 27-07-2012, 00:18   #2152
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Kendiliğinden çimlenen bu bitkileri önce haseki küpesi sandım, sevindim. Impatiens galiba, ona da razıyız.

Eklenti 276294

Şebboyun üçüncü senesi ve yine tomurcuklanmış.

Eklenti 276295

Son görüntümüz, yaşlı cevizin budaması. Kaç yıldır budanmıyordu. Eşim gözünü kararttı ve budamayı gerçekleştirdi. Ağaç epey yüksek de.

Eklenti 276296
Yoook ben bu görüntüye bakamaam... Allah korusun!!!

Sevgi Durul beğendi.
Eski 27-07-2012, 01:22   #2153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sevgili Durul, uzun saatlerdir bahçenizi turluyorum, gezdim gezdim bitiremedim inanın, "Beğen" butonunu tıklatmayı dahi unuttum çoğu vakit. İlgi alanım çoğunlukla süs bitkileri ve çiçekler olmuş olsa da meyve ve sebzelerinizin göz alıcılığı dikkatimden kaçmadı. Öncelikle canı yürekten kocaman bir "Maaşallah!" diyor ve ağız tadıyla tüketmenizi temenni ediyorum mahsüllerinizi. Gönlünüzden geçen her şey gerçek olsun. Sevgiler..

Sevgi Durul ve YeniGine beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2012, 01:30   #2154
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Sakın kimse gülmesin, burası benim çiçek adam, adanın içinde bir adet zeytin fidanı da mevcut. Bahçenin taşları işe yaradı, etrafını taşlarla çevirdim.

Geçen sene kurumuş vişne ağacının etrafına ektiğim sabah sefası tohumları, dökülenlerden yeniden çimlenince, burayı büyütmeye karar verdim. Şimdi pek bir şey görünmüyor ama baharda görün siz burayı. Elime geçen tüm soğanlıları boş görünen yerlere diktim. İnşallah çürüyüp utandırmazlar.

Ön taraflara zinnia şaşırttım, karanfiller, bodrum papatyaları, campanula, aster, datura yerlerini aldılar. Büyürlerse güzel olacak, tabii bence.

Eklenti 315199

Üzümler öyle güzel görünüyordu ki çekmeden duramadım.

Eklenti 315200

Salçalık biberimiz de varmış.

Eklenti 315201

İlk biber hasatımız.

Eklenti 315202

Ektiğim karışık tohumlardan çimlenen bu aynısafayı çok sevdim. Tohumları hemen bahçeye atılacak.

Eklenti 315203
Önceliklee özür diliyorum... Sadece çiçek adanız ile yorum yapmak istedim fakat nasıl ayrılır, tek alınır bilemiyorum... SDurul kaç gecedir bahçenizi geziyorum, nihayet bitirdim. Herşey gerçekten çok güzel. Ellerinize, emeğinize, yüreğinize sağlık. Muhteşem. En son sayfada bunları söylemek istiyor idim, fakat ÇİÇEK ADANIZ görünce burada söyleyeyim dedim.
Tamam ÇİÇEK ADANIZI ne yapacaksınız, nasıl olacak merakla bekliyorum. Herşey çok güzel idi. Bundan sonra da güzellikleri inşallah takip edeceğim. Herşey GÖNLÜNÜZCE.

Sevgi Durul ve Sudenur beğendi.
Eski 27-07-2012, 01:42   #2155
Ağaç Dostu

Sevgili YeniGine, benden önce davranmış. Çiçek Adanızın güncel halini bende soracaktım. Clamatisleriniz ne durumda? Gülleriniz için ne tür bir bakım uygulamaktasınız? Maşallah öyle sağlıklı ve güzeller ki bir dalda beş altı gonca saydım, renklerine formlarına, sağlıklı yapraklarına hayran kaldım. Ve her fotoğrafı incelerken sık sık maşallah demeyi ihmal etmedim.

Sevgi Durul ve YeniGine beğendi.
Eski 27-07-2012, 01:50   #2156
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Eveet; geldim Sayfa 74 e; çook güzel bir gezinti oldu benim için. Geç oldu çıkmam gerek onun için inşallah yarın gece 73 ten tekrar izlemem gerekecek. Zira incelemem gereken yazılar var benim için... Teşekkür ediyorum.

Sevgi Durul beğendi.
Eski 27-07-2012, 01:53   #2157
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Sevgili YeniGine, benden önce davranmış. Çiçek Adanızın güncel halini bende soracaktım. Clamatisleriniz ne durumda? Gülleriniz için ne tür bir bakım uygulamaktasınız? Maşallah öyle sağlıklı ve güzeller ki bir dalda beş altı gonca saydım, renklerine formlarına, sağlıklı yapraklarına hayran kaldım. Ve her fotoğrafı incelerken sık sık maşallah demeyi ihmal etmedim.
Sudenur merhaba; demiştik değil mi aynı şekilde düşünüyoruz diye... Bence de sormak gerek... Sudenur ilk avatar sizden öğrendim; bu gece de çok şükür fotoğraf yüklemeyi başardım. İlk fotoğrafım Sokak Köpekleri başlığında. Çok mutluyum.

Sevgi Durul ve Sudenur beğendi.
Eski 27-07-2012, 01:59   #2158
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sudenur merhaba; demiştik değil mi aynı şekilde düşünüyoruz diye... Bence de sormak gerek... Sudenur ilk avatar sizden öğrendim; bu gece de çok şükür fotoğraf yüklemeyi başardım. İlk fotoğrafım Sokak Köpekleri başlığında. Çok mutluyum.
Ahh, çok sevindim. Daha çok fotoğraf bekliyoruz o vakit? Site bahçenizi de paylaşırsınız belki? Minyatür güllerinizi ve diğerlerini. Sağlıcakla kalınız.

YeniGine beğendi.
Eski 27-07-2012, 02:17   #2159
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Ahh, çok sevindim. Daha çok fotoğraf bekliyoruz o vakit? Site bahçenizi de paylaşırsınız belki? Minyatür güllerinizi ve diğerlerini. Sağlıcakla kalınız.
SUDENUR CANSIN, çook teşekkür ediyorum, inşallah bakalım fotoğraf yüklemeyi de başardım ya artık sorar sorar dururum... Tabi ki artık paylaşmayı da deneyeceğim... Teşekkür ediyorum.

Sudenur beğendi.
Eski 27-07-2012, 09:09   #2160
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sevgili SDurul gece yatmadan önce son düşüncem bu olmuş ki, rüyama bile girdiniz Şimdi gelelim enzim yapımına:

Bize gerekli olan malzemeler: 5 lt.lik su bidonu, 3 lt. içme suyu (hani dışkısız olması tavsiye edilir), 900 gr. evsel atık (sebze meyve kabukları vs.), 300 gr. pekmez/ kahverengi şeker/melas seçeneğinden biri . Ben kahverengi şekerden tam randıman alamamıştım, melas bulma imkanım da yoktu. Bu durumda pekmez benim için en doğru seçenek.

Kullanabileceğimiz malzemeler konusunda, buradaki listede NPK oranları ile ilgili çok güzel bilgiler var. Yapacağımız enzimde aşağı yukarı bir NPK dengesi tutturmamız için bu listenin el atında olması iyi olur. Örneğin Mayıs ayı sonlarına doğru hazırladığım enzim için ben; yeşil yonca, bezelye kabuğu, muz kabuğu, patates kabuğu, elma kabuğu, portakal kabuğu, salatalık kabuğu (kavun piyasada yok gibiydi çok istediğim halde kullanamadım, bu aralar en iyi malzemelerden biri), karnabahar kökü, kivi kabuğu, yumurta kabuğu, toz deniz yosunu, ceviz kabuğu, kemik unu kullandım. Biraz daha zenginleştirmek adına evdeki hümik asitten 2 kaşık kadar ilave ettim. Siz çok şanslısınız, bu dönemde elinizin altında bir yığın malzeme vardır.

Şimdi gelelim yapılışına: 900 gr. Meyve, sebze atıkları ve diğer malzemeleri yıkayıp mümkün olduğunca ufaltarak (ben sebze meyveleri doğrayıcıdan geçiriyorum, ceviz kabuklarını mümkün olduğu kadar kırıyorum, yumurta kabukları zaten ufalanıveriyor) 5 lt.lik bidonun içine dolduruyoruz. Üstüne 3 lt. temiz içme suyu ve 300 gr. Pekmez ilave edip, bir-iki tatlı kaşığı kadar da toz maya ekliyoruz. Tamam bitti işte Şimdi ağzını kapattığımız bidonu bir kenara koyup enzimin oluşmasını bekleyeceğiz.

Fermantasyon sırasında gazın çıkabilmesi için birçok yöntem var. Ben balon yöntemini kullanıyorum (aslında çok güzel bir musluk sistemi var, onu almak iyi olacak da nerede satıldığını unuttum). Yalnız balona dikkat edip arada gözlemek iyi olacak. Birkaç günde bir balonlar yırtılabiliyor. Zaten bir süre sonra anlıyorsunuz balonun kaç gün dayanabileceğini. Bu yüzden ben birkaç balonu hep el altında tutuyorum.

Balonu birkaç yerinden delip bidonun ağzına kapattınız, tamam bırakın artık fermantasyon başlasın. Duruma göre 20 gün ile 3 ay arasında bir sürede fermantasyon bitecektir. Bunu balonun sönmesinden anlayacaksınız. Benim bu son yaptığım enzimin fermantasyonu hava sıcak olmasına karşın 2 ay sürdü ama valla harika bir şey çıktı ortaya diyebilirim. Berrak tertemiz bir sıvı besin yapmışım

Yazının uzunluğundan atom bombasını parçalıyormuşuz duygusuna kapılmayın. Hani vardır ya, yeni bir şey alırız da kullanma kılavuzunda 8 sayfa okuyup bir şey anlamayız ama alt tarafı 2 düğmeye basılacaktır. İşte aynen böyle. Enzimi yapmak, bu yazıyı okumaktan çok daha kolay

Kolay gelsin diyorum, sevgiler

Etiketler
antep fıstığı, ceviz silkme makinası, ceviz soyma makinası, chandler ceviz, zeytin

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024